rrico DE MAN DIE OM OORLOG VRAAGT ONZE PÜZZELRUBRIEK Stijlklokken BLIK DOOR HET WERELD VENSTER DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Advent Flitsen uit het buitenland Kaasfondueweertje Het Etruskisch J en het Hittisch J PARIJS, 25-11. De sleutel tot de ontcijfering van het Etrus- J kisch is te vinden, in detaal J van de Hittieten zo heeft de J Bulgaarse prof. Vladimir Qeor- (l J gieiv in een verhandeling voor 4 de Franse „Academie voor op- 4 schriften en letteren" uiteen- 4 gezet. De hoogleraar die vér- bonden is aan de universiteit 4 van. Sofia, is specialist op het i gebied van de talen vhij de 4 volkeren rondom de Middel- i landse' Zee. Volgens hem zijn ,i i de talen van de Etruskén en de (i 4 Hittieten in feite twee nauw i 4 verwante dialeden ',zij het dat 4 het Etruskisch verder ohtwik- i kèld was. In tegenstelling tot ,i 4 het Hittitisch heeft men van (i 4 het Etruskisch vrijwel niets 4 kunnen ontcijferen. De Etrusr ,i i ken of Etruriërs speelden om- i sireeks 500 voor het begin van i onze jaartelling een belangrij- 4 4 ke rol in midden-Italië. De i 4 Hittieten waren van circa 2.000 4 tot 1.200 voor Christus een in- l J vloedrijke staat in het tegen- 4 4 woordige Turkije MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft bekendgemaakt dat zij volgend jaar 17,9 miljard roebel (ongeveer 72 mil jard gulden) voor de défensie zal uit geven. Dit is precies evenveel als in het lopende jaar. NIEUW DELHI Premier Indira Gandhi van India hééft een beroep gedaan op haar landgenoten, kalm te blijven tegen over de „Pakistaanse oorlogsdreigementen". STUTTGART. De staking in de zuidwestduitse metaalindustrie heeft zich uitgebreid naar andere delen van de bondsrepubliek. Op de derde stakingsdag deelden enige toeleve ringsbedrijven buiten Baden-Wurt- temfcer - in West-Berlijn en Ham burg - mee, dat ook daar het werk zal worden neergelegd. STUTTGART. Het arbeidsconflict in de metaalindustrie in de West- duitse deelstaat Baden-Württembcrg heeft vrydag een hoogtepunt bereikt door de uitsluiting van ongeveer 360.000 arbeiders door de werkge vers. DODELIJKE ONGELUKKEN ZEVENBERGEN. De 61-jarige mej. J. J. M. van Hooft is in haar woon plaats Zevenbergen verongelukt. De vrouw kwam met haar auto in bot sing met een truc met oplegger, waaraan zij geen voorrang verleen de. Twee zussen van het slachtoffer die met haar meereden werden ern stig gewond in een Breda's zieken huis opgenomen. APELDOORN. In het ziekenhuis Weezenlanden in Zwolle is overle den de 21-jarige J. Hoogeboom uit Apeldoorn, die maandag j.l. op de Oude Zwolseweg in Apeldoorn door een bromfietser werd aangereden. Hij liep daarbij ernstig hersenletsel op. NIJMEGEN. In bet. St. Canisius- ziekenhuis in Nijmegen is de 29-ja- rige G. Mulder uit Nijmegen overle den aan de gevolgen van een ver keersongeluk. De man werd maan dagavond op de rijksweg Venlo-Nij- megen onder Heijen levensgevaarlijk gewond toen hij met zijn personen auto uit de bocht vloog cn tegen de voorgevel van een woonhuis botste. EIBERGEN. In Eibergen is de 3- jurige Robin van de Kamp verdron ken in een vijvertje achter een wo ning aan de Grote straat. Het kind was daar gaan spelen met een vriendje, dat alleen weer thuis kwam en zijn vader vertelde dat Robin in het water was gevallen. WEERT. De 26-jarige landbouwer J. H. Becrens uit Weert is aangere den door een vrachtauto, toen hij met zijn auto de E-9 overstak. Hij werd daardoor tegen een andere stilstaande vrachtauto gedrukt. Eni ge uren later is hij in een zieken huis te Weert aan zijn verwondingen overleden. UTRECHT. Bij een verkeersonge luk op de rijksweg Utrecht-De Bilt is donderdagavond de 38-jarige marktkoopman J. B. Roelofs uit Utrecht om het leven gekomen. Door nog onbekende oorzaak reed de heer Roelofs met zijn auto met een vaart van tegen de 100 kilometer achterop een voor een stoplicht wachtende vrachtauto. HOOGKARSPEL. De 16-jarige A. M. M. Bleeker uit Venhuizen is don derdagavond verdronken en zijn broer J. Bleeker (22) werd zwaar ge_ .wond, toen hun auto té Hoogkarspe] in een sloot beiandde. Ter afsluiting van en herinnering aan het „O. en U."-jubileum te Nieu- werkerlc, een - door de bank geno men - vrolijke foto van het fanfare korps in de huidige samenstelling. DEN HAAG. „Het is toch wel erg vreemd dat een fles drinkwater de helft kost van een fles vruchtenlimo nade waarin, volgens het limonade- besluit, nog altijd een vijfde deel zuiver vruchtensap moet zitten", zo merkte bondsbestuurder L. van Hat- tem van de Industriebond N.V.V. in oprichting in het weekblad ..-WIK" van deze bond op. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 en 7 uur ds. Van der Schee. Lutherse kerk 10 uur de heer S. van der Meulen, (gez. dienst)..Kerkwerve: 9.30 uur ds. Jansen Schoonhoven. Serooskerke: 11 uur ds. Jansen Schoonhoven; 9.30 uur zondagsschool. Buigh: 10 uur ds. I. P. van der Waal. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Wassenaar, (viering H. Avondmaal en dankzegging). Renes- se: li uur ds. De Wit; 19 uur jeugd dienst m.m.v. RK ritmische koor en combo. Noordwelle: 9.30 uur ds. De Wit. Scharendijke: 10 uur ds. Van den Berg. Brouwershaven: 9:30 uur ds. Feunekes; 11.45 uur zondags school. Zonnemaiie: 11 uur ds. Feu nekes;- 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Geers (Maaltijd v .h. Koninkrijk). Drei- schor: 11 uur ds. Geers (Maaltijd v. h. Koninkrijk). Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber; 19 uur gemeente-avond. Nieuwerkerk: 10 en 6.30 uur ds. Van den Heuvel, (viering H.A. en Dank zegging). Oosterland: 10 uur ds. Post; 6 uur ds. Geers. Sirjansland: 10 en 6.30 uur kand. Van der Heyden, Rot terdam. Bruinisse: 10 uur de heer Van den Dool, Rotterdam; 5 uur ds. Van den Bosch, Goes. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds S van der Meu len, Rotterdam, (gez. dienst). Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur kand. E. P. Stam, Amsterdam; 6.30 uur ds. Noordhof, Wemeldinge. Haamstede: 10 uur ds. Van der Kooy; 5 uur ds. L. Eringa. Tholen. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Put. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur ds. De Bres. Zounemaire: geen opg. ontvangen. Nieuwerkerk-Oos- terland: 10 uur ds. Rienstra; 5 uur ds. Ringnalda, em. pred. Haarlem. Bruinisse: 10 uur ds. Ringruilda, Haarlem; 5 uur ds. Rienstra. Gercf. Kerken (vrijgemaakt) Bouwershaven: 9 uur ds. Deddens, Rozenburg; 6.30 uur ds. Trienstra. Utrecht. Chr. Geref Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur dienst des Woords. Haamstede: 10 en 3 uur dienst des Woords.Nieuwerkerk: 10 en 3 uur Dienst des Woord. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdiensl. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10. 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten iu Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.00 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Berg. KERKNIEUWS Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Woudenberg: A. den Hartog. Ede; te Deil cn Enspijk: J. F. Hoekstra, laatstelijk predikant Ref. Church. Montreal, wonende te Zierikzee; te Utrecht: B. E. Th. Rut gers, Wijdenes c.a. Aangenomen naar Waarde (Zld.) (toez.): W. B. v. d. Woord, kand. te Beesd. Bedankt voor Putten en voor Wa penveld: W. van Gorsel, Oude Tonge, Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Hamilton (Can. Ref. Church): W. Wierengn. Berkel-Ro- denrijs. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: Poststraat 37 - 10 uur heiligingsdienst; 12 uur jeugdsamen- komst; 19.00 uur verlossingssamen- komst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur;, zon dagmorgen 10.00 uur. Haamstede: Zondagmorgen. 10.00 uur. „Zie Hij komt, zegt de Here der Heerscharen" (Mal. 3 lc). Overmorgen is het al weer de eer ste Adventszondag en dat wil zeggen, dat we zo langzamerhand weer aan het Kerstfeest gaan denken. Vier weken lang gaan we ons voorberei den op dit laatste feest van het jaar, het eerste feest in de rij van de chris telijke feestdagen. We leven weer toe naar het moment dat we het weer zullen horen: „U is heden de Heiland geboren, namelijk Christus, de Here, in de stad van David". Ieder jaar komen we echter voor de vraag te staan hoe we dit feest zullen meemaken en wat hel ons zal doen. Zal hel zo zijn, dat alleen alle bij komende dingen ons het „kerstge voel" zullen geven, of zal het de menswording van Jezus Christus zijn, die ons goedeAdventsweken en goe de Kerstdagen geeft? Wij zullen dan pas gezegende Ad vents weken en een gezegend Kerst feest hebben als we niet blijven staan bij de kribbe om de pasgeboren Ko ning der Joden te bewonderen. Wij kunnen niet meer knielen voor de kribbe en we kunnen niet meer als de herders naar Bethlehem gaan om Jezus te aanbidden. Wij horen de engelen niet meer zingen over vrede op aarde. Want Jezus is geen kind meer en de en gelenzang is allang verruist. Wij kunnen dit alles niet meer tot het heden maken. Het heden is het heden van de nu levende Christus, die leeft en regeert en alle dingen leidt naar Zijn wederkomst. „Zie, Hij komt, zegt de Here der Heerscharen". Advent \yil behalve het feit, dat wij ons voorbereiden op het Kerst feest ook zeggen dat wij ons moeten voorbereiden op de komst van Hem, Die ook voor de tweede keer zal te rugkeren om het Koninkrijk van God, definitief te vestigen op de nieuwe aarde. Wij kunnen geen Kerstadvcnt en geen Kerstfeest vieren als wij ons niet verheugen over hel grote Ad vent: Christus' wederkomst! Wij gaan niet meer naar Bethle hem. Wij aanbidden geen kind meer, in doeken gewonden, maar wij aan bidden de Heer. Die Zich aan de rechterhand van God bevindt en Die ieder moment weer terug kan keren naar deze aarde om te oordelen over de levenden en de doden. Zeker, wij verwonderen ons nog steeds in het geweldige gebeuren te Bethlehem en daarom vieren wij straks ook Kerstfeest en zingen dan: ..Komt verwondert U hier mensen". Maar we moeten niet blijven staan bij het verleden. Advent houdt julsf een belofte in voor de toekomst: zie. Hij komt! Biu-N'kerk. A. S. R. Het aantal inzendingen lag deze week wel wat beneden het gemid delde. Maar wat willen we ook; Sint is in aantocht en er valt heel wat voor te bereiden. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: Mevr. W. v. d. Maas-van 't Ho ff Sandströmstraat 15 OOSTERLAND De tweede prijs gaat naar: De heer J. van Wavcren W. G. Bootlaan 18 Burgh/Haamstede De oplossing van de puzzel is de volgende; Horizontaal: 1 vooronder; 8 pruik; 12 lakooi; 13 gaai; 14 ik; 16 park; 17 vlak; 18 L.S.; 19 els; 21 P.S.; 22 goor; 23 lot; 24 galei; 26 nee; 27 stage; 29 set; 30 spits; 32 tuil; 34 eest; 36 TV; 38 wee; 39 A.P.; 41 niet; 42 dolk; 44 si; 45 Lap; 47 re; 49 Maas; 51 eren; 53 klomp; 56 alm; 58 roest; 60 een; 61 draak; 63 ion; 64 wees; 66 Z.W.; 67 bal; 68 al; 69 vink; 70 toen; 72 nu; 73 list; 74 paniek; 76 naast; 77 kakel bont. Verticaal: 1 vlieg; 2 O.L.; 3 rap; 4 okapi; 5 nors; 6 dok; 7 ei; 8 paars; 9 rak; 10 ui; 11 kastelein; 13 G.L.O.; 15 klas; 17 voet; 18 logies; 20 slee; 22 geit; 23 lauw; 25 eten; 26 N.P.; 28 t.t.; 30 steek; 31 stomp; 33 vale riaan; 35 sir; 37 vla; 40 parool; 43 kaar; 46 peen; 48 does; 50 slab; 52 N.S,; 54 leek; 55 m.n.; 57 maan; 59 twist; 61 dweil; 62 kluit; 65 ent; 66 zone; 69 vis; 70 tak; 71 neb; 73 la; 74 p.a.; 75 K.O. Dc nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. kist van open lat werk; 4 familielid; 8 zoogdier; 12 ri vier in Egypte; 13 historisch scheeps- type; 14 watervlakte; 15 god der liefde; 17 appelsoort; 19 ongeschon den; 20 liturgisch hoofddeksel; 22. adreskaartje met oog; 24 deel van een kedingstuk; 25 grote hoeveelheid 27 vrucht van zekere boom; 29 eer tijds 't typische attribuut v. d .nacht wacht; 32 onvergelijkelijk; 34 niet fraai; 36 bioscooprang; 38 zeevis; 39 plechtige verklaring; 40 orgaan van een vis; 41 plaats in Limburg; 43 stad in Duitsland; 45 betaalmiddel; 46 te gener tijd; 48 exploitant van schepen; 50 mannelijk dier; 51 kle verige lijmstof; 53 schermwapen: 55 buigzaam; 58 ringvormig koraal eiland; 60 verhaal van aanzienlijke omvang; 62 volksoverlevering; 64 wiel; 65 mak. gedwee; 66 het dalen tot een lager niveau; 67 vatafsluiting 68 deel van Azië; 69 drank. Vertikaal: 1 hard geluid; 2 bevro ren dauw; 3 op alle plaatsen; 5 put- emmertje; 6 vreemde titel; 7 stekel- huidig dier; 9 zoogdier; 10 soort hert; 11 afstammeling; 16 lang en slank; 17 ondeugende jongen; 18 genotmid del; 19 schijnbaar gewelf boven de aardvlakte; 21 deel van een boom; 23 niet scherp; 26 vogel; 27 vertrou welijk; 28 vorm; 29 historisch munt stuk; 30 gebladerte, groen; 33 pluis op wollen stoffen; 35 onderricht; 37 schreeuw, kreet; 42 edelaardig; 43 vrachtschip; 44 telwoord; 45 ontsten tenis; 47 gezichts orgaan; 49 Spaanse titel; 52 afscheidingsprodukt van naaldbomen: 53 uitgestorven grote vogel; 54 rekening; 55 lastdier; 56 bijzonder vermogen; 57 soort wijn glas; 59 kraan; 61 omslag voor pa pieren; 63 bittere vloeistof. KAAPSTAD. Lindsay Rich, die op 13 november inhet Kaapse zieken huis „roote Schuur" een nieuw hart krGeeg, is donderdagochtend overle den. De transplantatie was verricht door prof. Christiaan Barnard en zijn ploeg. HONGKONG. De premier van China, Tsjoe-en-Lai, heeft naar Ra dio-Peking meldt, zijn ongerustheid uitgesproken over „de Indiase mili taire provocaties van de laatste da gen langs de grens van Oost-Pakis- tan". TOKIO. Sinds april hebben de V.S. meer dan 30 n/o van de totale uitvoer van ingeblikte tonijn uit. Japan af gekeurd eri teruggezonden. De terug gezonden tonijn in blik had een waarde van ongeveer dertig miljoen gulden, aldus het Japdhse Bureau voor de Visserij. MADRID. Een kwart van de be volking van Madrid heeft griep, zo is officieel meegedeeld. De griep, die begin november is begonnen, breidt zich uit. Zij wordt verwerkt door het „Honkong"-virus", dat overigens niet kwaardaardig is. MOSKOU. De Opperste Sowjet, het 1517 leden tellende parlement va nde Sowjet-Unie, is begonnen met de jaarlijkse begrotingsbehande ling. Ook zal het vijfjarenplan voor het tijdvak 1971-1975 moeten worden goedgekeurd. HONGKONG. Een ongewoon hoge graad van radio-activiteit blijkt het stof te hebben, dat boven Hongkong hangt. Dit is vastgesteld uit monsters die de afgelopen 24 uur zijn genomen en onderzocht, vijf dagen na de jong ste kernontploffing in China. QUITO. Ecuador heeft weer vier Amerikaanse vissersschepen aange houden wegens vissen in zijn terri toriale wateren, waarvan de grens volgens Ecuador 200 mijl uit zijn kust ligt. SEATTLE. De man die een Boeing 727 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij „Northwest Air Lines" tijdens een binnenlandse vlucht kaapte, bleek bij aankomst op het vliegveld van Reno in de staat Ne vada te zijn verdwenen. Aangenomen wordt dat hij voor de landing per parachute uit het toestel is gespron gen. zette gebieden. Als dat gebeurtzo vredelievend is Sadat ook weer wel, kan gepraat worden. Niet vastgehouden Dit is een aspekt van Sadats toe spraken tot zijn militairen wier op perbevelhebber hij thans ook is. Maar naast dit politiek-strategische aspekt houden de Israëli's er rekening mee dat Sadats woorden ook een militair aspekt kunnen krijgen, misschien meer dan hij zelf wil. Hij noemt wel geen data, zelfs nu niet meer uit drukkelijk dit jaar zoals hij vroeger deed. Maar als de V.N. nu niets be reiken, wat waarschijnlijk is, en de Israëli's druk uit Washington weer staan, ivat ze tor dusver stug hebben gedaan, dan ontstaat de situatie dat de man, die vastgehouden toil ivor- den om geen ongeluk te begaan, niet vastgehouden wordt en om zijn woord gestand te doen wel moet gaan vechten. Geen vooruitzicht dat Sadat kan verheugen, maar hij weet dat ook Is raël niet zo blij kan zijn: oorlog voe ren kost veel geld en de Israëlische ekonomie floreert thans zomin als die van andere landen - de begrotin gen, zelfs die van defensie, zijn al gekortwiekt tot het minimum. Mis schien hoopt Sadat dus ook tvel rechtstreeks te bereiken dat de Is raëli's ivat toeschietelijker worden door zijn dreigement. Maar ook dit effekt is twijfelachtig, zodat Sadat ivel eens gelijk zou kunnen krijgen - vooral door eigen toedoen. niet vergeten,., Fr'tco eten MOSKOU. De Amerikaanse minis ter van.handel Maurice Stans heeft de zitting van de Opperste Sowjet in Moskou bijgewoond. Hij deed dit op uitnodiging van de Russische pre mier Alexej Kosygin., JERUZALEM.- Het Israëlische ka binet gaat zich volgens minister van gezondheid Victor Schem-Tev bezig houden .met de „te'rreurcampagne" van extreem-orthodoxe kringen (an ti-lijkopening) tegën de pathologen in het land. PGRT AU PRINCE. De politie van Haiti heeft een Nederlander, een Amerikaan en een Brit gearresteerd op beschuldiging van smokkel in verdovende middelen, zo is in Port au Prince bekendgemaakt. Bij herhaling zegt president Sadat zijn Egyptenaren aan dat oorlog de enige manier is om de aan Israël ver loren gebieden terug te krijgen. Zijn uilroepen maken enigszins de indruk van een man die hard schreeuivt ,hou me vast of ik bega een ongeluk" in de hoop dat de omstanders dan hei konflikt wel zullen bijleggen, bij voorkeur door zich tegen de ander te keren. Voor omstanders spelen in dit geval dan vooral de Verenigde Na ties die binnenkort weer over de zaak in debat gaan. Maar in het verleden heeft dit doorgaans slechts geleid tot het aannemen van een resolutie die niet uitgevoerd wordt. Sadat zet de V.N. nu onder ex tra pressie dat, als ze dit keer niet wat krachtiger optreden, ze een bloedbad op hun geweten krijgen. En dan dient zijn manhaf ie taal, plus het afbreken van alle relaties mei Amerikaanse bemiddelingspogingen, natuurlijk ook om zowel Amerika als Rusland aan te sporen de druk op de Israëli's nog maar iets zwaarder te maken. Want die moeten volgens hem toegeven, wat dan moet blijken uit onvoor waardelijke om ruiming van de Sinai en andere nu al ruim vier jaar be- Advertentie zowel modern als klassiek. Grote kollektie. Let op onze goede service. Juweliershuls

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4