AGENDA Gemeente heeft weer een sluitende begroting voor 1972 KADO IAC. MOURER Afrikaanse meerderheid in Rhodesië eerst in zeer verre toekomst Veilingvereniging Zuid-Bevcland te Goes verliest f 1,5 miljoen „Te weinig concrete gegevens besdiikbaar over het seizoenverloop in 197Ü" BOUORbING Kritische houding tegenover ontwikkelingssamenwerking India doet beroep op Pakistan BOODSCHAPPEN Vergadering raad Middenschouwen Waarschijnlijk houw van 16 bejaarden woningen SCHARENDIJKE. 23-11. Op de jongste raadsvergadering van de ge meente Middcnschouwen, onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke. ztfn nog verschillende be langrijke zaken aan de orde geko men, w.o. de gemeentebegroting 1972, die - als op andere jaren - weer sluitend is. Besloten werd tot het garanderen van rente en aflossing van êen geld lening, welke door de heer J A. Kloet te Kerkwerve zal worden aan gegaan voor het kopen van een eigen woning. Overeenkomstig de aanbeveling van de Vereniging van Ned. Ge meenten besloot de raad lot wijziging van de Uitkerings- en pensiocnver- ordening voor de wethouders. Besloten werd aan het gemeente- personeel een zg. trenduitkering toe te kennen over 1971, overeenkomstig de voor het rijkspersoneel getroffen maatregel. In verband met een structurele herziening van het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948. waaruit voortvloeit integratie van toongroepen en salarisschalen, werd door de raad voor hel gemeen te personeel, te rekenen vanaf 1 juli 1971, een nieuwe bezoldigingsveror- clening vastgesteld. Enkele opmer kingen van de bonden van over heidspersoneel zullen door b. en w. nader worden bezien. Vastgesteld werd nog de 12e wijzi ging van de gemeentebegroting 1971, waarin een krediet van f 1000,- is t IDEE 14 KRT. GOUDEN ZEGELRINGEN v.a. 92,— MONOGRAM- RINGEN v.a. 46,— ZAK - TAFEL AANSTEKERS RONSON - v.a. 24,— KAPSTELLEN v.a. 65. POEDERDOZEN v.a. 24.50 LIPSTICK- HOUDERS JUNGHANS KEUKENKLOKKEN v.a. 29,75 KOOKWEKKERS v.a. 15,50 STOPWATCHES v.a. 48.— HORLOGES in EDELSTAAL. DOUBLE GOUD opgenomen voor een afrastering rond het'terrein van de nieuwe gemeente- werkplaats te Scharondijke. De begroting De gemeentebegroting en de be groting van hel woningbedrijf voor 1972 werden aan de raad ter vast stelling aangeboden. De voorzitter lichtte toe, dal de gemeentebegroting in eerste instantie een nadelig slot vertoonde. De begroting kon sluitend worden gemaakt dooi bezuiniging op verschillende posten en door het ra men van een bescheiden verhoging van de straat- en rioolbelasting. Over c!c belastingverhogingen zullen in de eerstvolgende vergadering voorstellen worden gedaan. De be groting loop in ontvang en uitgaaf op di- g»wi in dienst een bedrag van 1 2.608.910,31. Voor onvoorziene uit geven kon worden geraamd f 8.657,98. Een commissie uit de raad zal de begroting onderzoeken. De rondvraag Tijdens de rondvraag informeerde de heer I .C. Padmos naar beplan ting bij de bejaardenwoningen aan de Middelplaatstraat te Scharcndijlo? De voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling is aan de voorzijde van de woningen rozen te planten. Mevr. Kloet stelde de vraag hoe het stond met de plannen tot het bouwen van nog meer bejaardenwoningen. De voorzitter antwoordde, dal het zich laat aanzien, dat do plannen lot het bouwen van nog 8 bejaarden wonin gen te Scharendijke en een gelijk aantal te Kerkwerve zullen doorgaan Met een aannemer uit Oud Vosse- meer is overeenstemming bereikt over de prijs van de 4o bouwstroom van bejaardenwoningen op Schou- wen-Duivoland. Provinciale Zeeuwse V.V.V.: ZIERIKZEE. 26-11. „Helaas be staan ei geen aanwijzingen dat er in 1971 meer concrete gegevens be schikbaar zullen zijn over het sei- zcënverloop. Integendeel, neg minder dan in 1970 zal er van officiële sta tistieken sprake zijn. We hopen dat er in de toekomst voor dit probleem een goede oplossing gevonden zal worden. In dit verband is het van giote betekenis dat er een begin is gemaakt met de voorbereiding van een grootscheeps recreatie-onderzoek waarvan de resultaten gebruikt kun nen werden voor het uitstippelen van een beleid op langere termijn op toeristisch- en recratief gebied". Een en ander wordt geconstateerd in het deze week verschenen jaar verslag over 1970 van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. Eerder woi'dt in dit verslag opgemerkt dat evenals bij 't verblijfstoerisme ook van het dag- toerisme concrete gegevens ontbre ken. „Hierover bestaat zelfs in het geheel geen cijfermateriaal, zodat wij moeten volstaan met het geven van indrukken". Deze zijn voor 1970 gun stig: Zeeland kan zich verheugen over een, toenemende belangstelling ItovwpMn 1ZMm T«L (911101 MO LONDEN/SALISBURY/NEW YORK, 25-11. De Afrikanen in Rhodesië zullen geleidelijk aan en trapsgewij ze hun meerderheidsrecht verkrij gen. Het tijdstip waarop dit zal ge beuren ligt echter in een zeer verre toekomst. Dit is een van de kern punten uit het akkoord dat de Britse en Rhodesische regeringen hebben gesloten na tien dagen van geheime onderhandelingen in Salisbury. Het is het voorlopig einde van het zes jaar oude conflict over de een zijdige onafhankelijkheidsverklaring van de vroegere Britse kolonie. Hoe wel cle conservatieve regering in Londen het akkoord beschouwt als een diplomatieke overwinning voor minister van buitenlandse zaken sir Alee Douglas-Home is 't donderdag al onder heftige kritiek komen staan van woedende Labour-politici. En kele vooraanstaande leden van de oppositie spraken van een „uitver koop". De details van het akkoord tussen Londen en Salisbury werden don derdag ongeveer tezelfdertijd in de parlementen in beide hoofdsteden bekendgemaakt. Do woorden van Brand in ziekenhuiskeuken DEN HELDER. 25-11. Een brand heeft donderdagavond voor naar schatting 80.000 tol 100.000 gulden schade aangericht in de centrale keu ken van het gemeenteziekenhuis „Parkzicht" in Den Helder. Het andere Hclderse ziekenhuis „St. Liduina" zal tijdelijk voor de voeding in hel getroffen ziekenhuis zorgen. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect in een elektrische braadoven. Winkeldiefstallen ie Rotterdam opgelost ROTTERDAM. 25-11. De Roller- damse recherche heeft drie mannen van 20 en 21 jaar gearresteerd, die de afgelopen maanden 25 inbraken in verschillende winkels in de Maas stad hebben gepleegd. Zij stalen pla tenspelers. bandrecorders en eet- en drinkwaren. Een groot gedeelte van de buit, die vele duizenden guldens bedroeg, kon door dc politie in be slag worden genomen Twee van de arrestanten komen uit Rotterdam, de derde uit Rijnsburg. DEN HAAG. B\j de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat de minister van financiën machtigt tot een hediag van teil hoogste f 3 mil jard leningen aan te gaan. De in de leningwet 1970 verleende machtiging tot f 2 miljard is thans tot op f 200 miljoen na gebruikt. Tante Pos heeft grote rekeningen DEN HAAG, 25-11. Niet alleen „gewone" tantes, maar ook tante Pos moei brandstof en stroom betalen, maar de om vang van de rekeningen van tante Pos is wet een beetje groter dan van de andere af nemers. Uit gegevens van de centrale afdeling comptabili teit blijkt, aldus 't blad „Aan getekend", dat de elektrici teitsrekeningen over 1970 van het gehele PTT-bedrijf op on geveer 12 miljoen gulden uit komen. De benzine- en olie- m a a t sch appijen presen t eerd en rekeningen ten bedrage van ruim zeven miljoen gulden. De belastingdienst weet de PTT ook wel te vinden. Alleen al de motorrijtuigenbelasting inde van de PTT de somma van één en een kwart miljoen gulden. Mislukl ehniupigiion-experinient GOES, 25-11 De veilingvereniging Zuid-Beveland irt Goes heeft door het mislukken van een champignon- experiment een verlies van f 1,5 mil joen geleden, zo heeft het bestuur donderdag in Goes hekend gemaakt. Vorig jaar besloot de veiling over te gaa.n lot de teelt van champig nons. omdat men een grote terug- sir Alec werden vanuit de banken van de Labouroppositie begroet met woedende kreten als „uitverkoop" en „München" en de bewindsman werd enderworpen aan een streng kruisverhoor over de uiteindelijke gevolgen van de overeenkomst. Én kele kritici waren duidelijk van me ning dat het akkoord toch is bereikt ten koste van de vijf miljoen Rhode sische Afrikanen. gang van de aanvoer van fruit ver wachtte. Deze verwachting is niet uitgekomen. De koelruimten moesten dit jaar voor hun oorspronkelijke bestemming dienst doen. De cham pignonteelt, waarin inmiddels I 1,5 miljoen was geïnvesteerd, mislukte. De veiling - 580 leden - kan het verlies opvangen door hypotheek op gebouwen en door het aanspreken van stille reserves. Met bestuur heeft besloten als geheel al' te treden. Dc directeur, die met een externe ac countant adviseerde tot de cham pignonteelt, was al ontslagen. Adverlentie t ti i f f u re f n f r run f on a f vanuit Nederland en Eelgië, ook het dagbezoelc uit Noord-Frankrijk is van betekenis. Door het veelal ontbreken van of ficiële statistieken en dc onvolledig heid van het bestaande statistisch materiaal is het, zo wordt medege deeld, moeilijker dan in de voorgaan de jaren om betrouwbaar en weten schappelijk verantwoord cijfermate riaal te publiceren. „Wanneer wij echter een stijging van het aantal overnachtingen vaststellen van 5.650.000 in 1969 naar 6.000.000 in 1970, dan is dit volgens onze vaste overtuiging een cijfer, dat in werke lijkheid wel hoger zal zijn", zo wordt geconcludeerd. Op V.V.V.-organisatorisch gebied was 1970 een zeer belangrijk jaar. Het rapport „Een nieuwe structuur voor de Prov. Zeeuwse Ver. voor Vreemdelingenverkeer" verscheen en werd gevolgd door de nota „De or ganisatie van het V.V.V.-wezen in Zeeland". Wat betreft de watersport wordt er o.a. op gewezen dat Zierikzee - met Breskens en Veere - de drukste haven heeft voor watertoerisme. Hoge Kerkstraat 28 - Nieuwcrkerk - Tel. 01114-1227 Lid van „HET SPECTRUM" - wetenschappelijke kring van haarverf.specialisten. Do salon voor een betere haarverzorging Depositair: INK A In onze parfumerie vindt U beslist een leuk Sint Nikolaaskado of een KADOBON voor een bezoek aan onze kapsalon. TWEEDE KAMER Vrijdag 26 november Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. „De Leeuwenkuil", 19.00 uur, feest avond jeugdleden k.v. „All-Ready". Burgh Hotel „Het Wapen van Burgh", 8.00 uur, feestavond V.O.O. Bruinisse Café Het Centrum, poslduiventen toonstelling. Zaterdag 27 november Renesse Dorpshuis, 8.00 uur, feestavond V.O.O. Bruinisse Café Het Centrum, postduiventen- toonstelling. Zondag 28 november Renesse Herv. kerk, 7.00 uur, optreden van R.K. rylmisch koor en combo van de St. Bavo te Rotterdam in jeugd dienst. Maandag 29 november Zierikzee Mondragon, 19.45 uur, vergadering Tennisclub. Huis van Nassau, 20.00 uur, jaarver gadering Zierikzeesche IJsvereniging. Dreischor Plaatsenhuis, 7.30 uur, raadsverga dering Brouwershaven. Ellemeet Dorpshuis, Sinterklaas-feestavond Plattelandsvrouwen afdeling Noord- welle e.o. Dinsdag 30 november Zierikzee Huis van Nassau ,7.30 uur praatver gadering C.B.T.B. Hervormd Verenigingsgebouw. Ring- dag Hervormde Vrouwenverenigin gen. 10.00 uur (v.m.). Serooskerke Dorpshuis, 7.30 uur, vereniging Groene Kruis Schouwen-Duiveland. DEN HAAG, 25-11. Het vierjaren- programma voor de ontwikkelings samenwerking van minister dr. C. Bcertien is in de Tweede Kamer met gemengde gevoelens ontvangen. Bij de begrotingsbehandeling van buitenlandse zaken kwamen donder dagmiddag vanuit het regeringskamp weliswaar lovende woorden, maar het was toch de C.H.-woordvoerder mr. C. A. Bos die zich minder opti mistisch toonde over de start van de ontwikkelingsstrategie van de nieu we bewindsman, o.a. gezien de infla tie, de monetaire crisis en de Ame rikaanse maatregelen. De oppositiegroep bestaande uil P.v.d.A., D'66 en P PR. viel de mi nister evenmin juichend om de hals. De socialist drs. J. Pronk noemde de analyse van dr. Boertien in de be grotingsstukken erg naiel'. „De mi nister gaat voorbij aan de wezenlijke knelpunten in het ontwikkelingspro ces". In het vierjarenprogramma worden totaalbedragen genoemd die LAATSTE NIEUWS NIEUW DELHI, 26-11. De Indiase president Giri, heeft vrijdag de mi litaire leiders van Pakistan gevraagd „de gevaarlijke weg van verbitterde vijandelijkheid" te verlaten en te trachten tot een regeling te komen rret de gekozen vertegenwoordigers van de Awamiliga van sjeik Moodji- boer Rahman. Dc president zei dit op de jaarlijk se conferentie van de gouverneurs van de achttien Indiase staten. On danks de agressieve houding van de Pakistaanse leiders zal India zich, aldus Giri, niet laten verleiden tot een confrontatie met Pakistan tenzij de integriteit van zijn grondgebied wordt geschonden of uit zelfverdedi ging. naar de mening van de progressieve drie beneden de maat blijven. Drs. Pronk wees op het advies van de nationale adviesraad waarin wordt gesteld dat de jaarlijkse verhoging met 200 miljoen gulden op zijn minst noodzakelijk is. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 27 en zondag 28 november Dokter W. Bonlkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hoorn. Dc weckcindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115)-1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Doktïr H. Speelman, Oostcrland, tel. (011141-1280. neenn waai voor dokter De Bruin. De ertsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter Vleugels Schutter, Zierikzee tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter Van der Zande. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112)-341heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzee. lel 1011)1 »21ê0 hooft dienst. SOESTDIJK. Koningin Juliana ont ving admiraal Ashmore, opperbevel hebber van de maritieme Kanaal- zóne op paleis Soestdijk. Op de foto de admiraal en zijn echtgenote bij de koningin. Consistorie Herv. Kerk, forumavond C.N.V. Nieuwerkerk Dorpshuis, 20.00 uur, Rode Kruis filmvertoning. Om 4.00 uur kinder film. „Links" wil steun aan bevrijdingsbewegingen DEN HAAG, 25-11. In navolging van Zweden en het Navo-land Dene marken moet Nederland naar het oordeel van de linkse oppositie in de Tweede Kamer direkte steun gaan verlenen aan bevrijdingsbewegingen in ontwikkelingslanden. Die wens is donderdagmiddag, tijdens het Kamer debat over de begroting-1972 van minister dr. C. Boertien van ontwik kelingssamenwerking, tot uitdruk king gekomen in een aantal amende menten. Heel andere dingen willende doen, wordt ik vrij regelmatig opgepord „mee boodschappen" ie doen; een voor mij kolossale opgave, want vrienden by een boodschap blijft het niet. Het loopt altijd uit op etalage- rennen. Onder het motto: „Nog even hier kijken en daarondergaat men de naderende Sint Nicolaas als een soort psychische belasting, maar het is wel nodig om er vriendelijk glim lachend onder te bezwijken. Daarom stap ik als meer relative rend door het centrum van deze goe de, oude stad op zoek naar schemer lampen, kop en schotels en T-shirts, want sinds de jeugd hemden heeft afgeschaft begint men het koüd te krijgen. Goed, wat is zoeken naar een sierdoosje, een kruidenrekje of een flesopener in vergelijking met de uit bouw van de Russische Atlantische vloot, denk ik dan, of met de miljoen Engelse werklozen, de Bulgaarse kikkers in de Waal en de Bakkenist vakbonden woordspelletjes over acht of is het al tien procent? Want even dit: alles wordt maar duurder ook. Een tientje is een gulden en een gul den is een dubbeltje, denk ik dan. Sint mag mij best een vaatje groe ne zeep en honderd pakken eierpoe- der thuis bezorgen, „want ik zie het niet meer zo zitten". Snel wat oude stropdassen opge streken en die netjes ingepakt voor vrienden. Veel met wortelen doen dit jaar, want het paard van Sint moet onder onze aangeschoten eco nomie niet lijden. Een wortel is weer een pakje en als bijzondere surprise ook nog enkele eierkolen op de kop getikt. Worden wel schaars overi gens. Zo rommelen we maar wat aan en nog is het niet goed, want dc jeugd houdt vol dat ik iedere Sint-cent moet offeren aan de ontwikkelings landen. Dat zou pas principieel zijn, maar de geest is gewillig en het vlees -wak en wie wil er nu ruggelings uit de stoomboot van Sinterklaas vallen? Trouwens ik kan niet onder de heiige eind norember-begin decern - her-sfeer uit. Een accéplabele dich terlijke variant zou passend zijn: „de spruiten dorren in de kale tuin en wachten roerloos de nabije winter". Deze,poëtische aanzet ware over te hevelen op de fop- en echte pakket- tenrijmeelarij, waarvoor hier overi gens enkele (misschien) bruikbare tips: Op smullen rijmt - vette spul lenop hart verrukt - zeepprodukt; op borst beklemd - nieuw overhemd: op charmeur - fles likeur; op snel verplaatsen - nieuwe schaatsen. En voor een duur cadeau (gespiekt): Beeld verduisterd, gram gefluisterd, voetbalstrijd, geen bal wèl spijt, zeur niet langer: kleurontvnnger" SCH1ERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2