CARAVANS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerikaans bureau: Verminder de appel- en perenproduktie JAHJA CHAN ZOU TOPGESPHEK WILLEN MET GANDHI Wilson wil verenigd Ierland binnen Gemenebest De Oost-Westduitse onderhandelingen Lonen en prijzen NOORSE BOEREN CONTRA E.E.G. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 november 1971 128ste jaargang Nr. 20986 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2936. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nununc L.r: Middenschouiven heeft, sluitende begroting NEW DELHI KARATSJI, 25-11. President Jahja Chan van Pakistan zou premier Indira Gaudlii een lopgesprek hebben voorgesteld. Pakistan vraagt Engeland om bemiddeling en beschuldigt India van blok kade van de zeewegen naar Pakistan. Pakistan meldt honderden doden aan de z\jde van de geregelde Indiase troepen, maar India blijft officieel tegen spreken dat zjjn geregelde eenheden in Oost-Pakistan vechten. Dit was donderdag het belangrijkste nieuws over de toestand aan de grens tussen India en Oost-Pakistan. In doorgaans welingelichte krin gen in New Delhi is vernomen dat president Chan in een persoonlijke brief aan premier Gandhi een top- gesprek tussen hen beide zou heb ben voorgesteld. Mocht mevrouw Gandhi persoonlijk niet kunnen dan zou Chan graag minister van bui tenlandse zaken Swaran Singh ont vangen, zei men. Het diplomatieke offensief van Pakistan richt zich ook naar niet rechtstreeks betrokken landen. Liet Rawalpindi al eerder weten bemid deling van de grote mogendheden op prijs te stellen, donderdag is in in gelichte kring in Londen vernomen dat de Pakistaanse hoge commissaris generaal Joesoef premier Heath in een onderhoud heeft verzocht zijn invloed aan te wenden om uitbrei ding van het conflict te voorkomen. Pakistan beschuldigde India don derdag van een blokkade de facto van de zeewegen naar Oost- en West-Pakistan. Langs de kust van Oost-Pakistan zou de Indiase vloot grote mijnen velden hebben aangelegd die de toe gang tot de havens afsluiten. Een. Griekse vrachtboot met voed sel werd deze week beschoten en tot zinken gebracht, aldus een woord voerder in Rawalpindi. Volgens in Londen ontvangen be richten zijn tot dusver drie schepen - twee Griekse en een Somalische - op mijnen gelopen en gezonken. An dere schepen zouden zijn beschoten. De verzekeringsmaatschappijen in Londen hebben de premies voor transporten naar en van dit gebied aanzienlijk verhoogd. Gevechten Radio-Pakistan meldde dat woens dag bij gevechten bij de stad Tsjan- derpoer 200 Indiërs van het 19e Pendsjaab-regiment en de 211de bergbrigade zijn gedood. In een an der zwaar gevecht, in het Hilli-ge- bied, sneuvelden 130 Indiërs bij Pa kistaanse tegenoffensieven. Honderd burgers kwamen om bij een Indiase artilleriebeschieting op Jessore. Het Pakistaanse leger heeft de ste den Atagram en Zakiganj in het Syljet-gebied heroverd. India maakte donderdag melding van de dood van zeven burgers bij een Pakistaanse artilleriebeschietting op het Westbengaalsc dorp Balur- ghat. Achtentwintig mensen raakten gewond. Uit New Delhi is voorts bericht dat de IVIoekti Bahini-strijdkrachtcn (de stiydcrs voor een onafhankelijk Oost-Pakistan) in liet zuidwestelijke grensgebied goede vorderingen ma ken. Gepoogd wordt Jessore le verove ren waar de Westpakistanen hun belangrijkste militaire hoofdkwar tier hebben. Leiders van de Moekli Bahini ontkennen dat zij steun hebben van geregelde Indiase troepen. Wel zeg gen zij onlangs mortieren, kanonnen en raketwerpers van het Indiase le ger te hebben gekregen. In diplomatieke kringen in New Delhi daarentegen zegt men dat de Indiase troepen herhaaldelijk en „in tamelijk grote aantallen" de grens oversteken om de Moelcti Bahini te helpen. Deze acties duren gewoon lijk enkele uren. Advertentie Dealer: ISTA Oosterland ROME. De FAO-conferentie heeft donderdag in Rome besloten dat China zonder formaliteit zijn plaats in de FAO (voedsel- en landbouwor. ganisatie van de V.N.) kan innemen zodra het dat wenst. Advies aan de fruitteelt: Aanbeveling: Plant nieuwe rassen DEN IIAAG, 25-11. Nederland zou moeten komen tot een nationaal pro gramma voor herstructerering van de appel, en perenteelt en vermin dering van de produktie. Die aanbeveling staat in het rap port „Actieprogramma voor appelen en peren", dat het Amerikaanse mat ktonderzcekburcau Arthur D. Little donderdag in Den Haag aan minister ir. P. Lardinois van land bouw en visserij heeft aangeboden. In december vorig jaar heeft de mi nister dit bureau opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen naar de levensvatbaarheid van de Neder landse appel, en perenteelt. Van de 24.000 hectare appelboom- gaai den, die ons land nu bezit, zou het bureau Little er 9.500 a 11.000 willen doen verdwijnen. Er zouden per jaar ongeveer 900 hectare nieuwe aar.plantingcn moeten worden toege laten, maar dan met andere rassen dan Golden Delicious. Ter uitvoering van het herstructu reringsprogramma acht het bureau Little namelijk het volgende nodig: aanmoediging van fruittelers tot het spoedig rooien van 9.500 ha. verouderde appelboomgaarden van 16 jaar en ouder met maximaal 800 bomen per ha; indien nodig, na 1973 rooien van 1.500 ha moderne appelboomgaar den; toestaan van herinplant van onge veer 900 per jaar van grote, zeer intensieve aanplantingen met an dere rassen dan Golden Delicious; voorlichting aan de telers over de voordelen van dit rooi- en plant- programma. Het bureau, dat voorziet dat de huidige fruitcrisis zeker tot 1975 zal duren, raadt minister Lardinois aan, steun te verlenen aan moderne telers met schulden, teneinde hen te helpen hun bedrijven deze crisis te doen overleven door herfinanciering met overheidssteun. Bij de E.E.G., zo meent het bureau, moet sterk worden aangedrongen op een gemeenschappelijke aktie voor normalisering van vraag en aanbod in de gemeenschap door: algemene vermindering van de omvang van de appelproduktie, financiële deelne ming door de E.E.G. in het Neder landse programma, gemeenschappe lijke aanpak van rassenintroduktie en diversifikatie. Bureau Little meent dat ook de perenproduktie verminderd moet worden en wel door het rooien van 4.000 ha verouderde boomgaarden aan te moedigen. De structuur van de pereteelt, hoofdzakelijk een aan vullende activiteit bij de appelteelt, vormt op zichzelf geen probleem. Op de kwaliteit van de Nederland se appelen en peren heeft bureau Little nogal wat aan te merken. Bij de oogst en daarna treedt kwaliteits verlies op. de kwaliteitsklassen zijn eerder op het ontbreken van fouten dan op de aanwezigheid van kwali teit gericht. Op de binnenlandse markt worden ze niet streng in acht genomen, te langdurige bewaring, zeer dikwijls in gebrekkige omstan digheden, geeft verder kwaliteitsver lies. Weinig worrit gedaan om de verpakking aan de eisen van handel en consument aan te passen. De beste kwaliteit wordt aangeboden in de zelfde houten kist als de minste. De teler, vindt het bureau, kan de sortering en bewaring beter aan de volgende schakels van het distribu tiesysteem overdragen. DEN HAAG. Een liefelijk (archief)- plaatje, maar er steekt iets achter Het is nl. een beeld clat in de toe komst schaars(er) zal ivorden. Vol gens een Amerikaans marktonder zoekbureau (in opdracht van het mi nisterie van landbouw) zal Nederland 9500-11000 ha. van de 24000 ha. op- pel- en perenboomgaarden moeten laten verdwijnen. Adi'erlcntie Goede gebruikte Zeer lage prijzen Bij aankoop van 2 caravans 1 caravan KADO VERCAZO Scharendijke, tel. (01117) 439 Lawineslachtoffers gevonden AALESUND. 25-11. Bij Aalcsund in Noorwegen zijn donderdag de lij ken van zeven mensen gevonden die woensdag onder lawines bedolven werden. Zes van hen zochten naar iemand die hel slachtoffer van een eerdere snecuwinstorting was ge worden. Twee anderen leefden nog toen men hen had uitgegraven. Hun toe stand is ernslig. India en Pakistan Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Afgunst -lef wel het schip, maar niet hel lek. DE NHAAG. 26-11. Rond midder nacht is in ccn koffiebar in dc Boek- hciststiaat in Den Haag dc 2t-jarigc boekbinder Jimmy Hotlovc doodge schoten. De ir Paramaribo geboren en in Den Haag wonende man was met enkele kennissen in de „Osibisabar". toen drie Nederlandse mannen bin nenkwamen en met slemverheffing wat tegen Hotlove zeiden. Direct daarna vielen er vier schoten. Hot love zakte ineen, terwijl dc drie mannen zich uit dc voeten maakten. Twee van Hotlove's kennissen brach ten hem met een auto naar het na bijgelegen ziekenhuis Zuidwal. waai de dood werd geconstateerd. De politie vermoedt wie van dc drie mannen de dader is. Hij heeft de schoten niet een pistool of revol ver van zeer korte afstand afgevuurd In de bar zijn twee hulzen gevonden, buiten voor dc deur nog eens twee. Het motief is voigens de politie to taal onbekend. Hotlove zou op drie plaatsen geraakt zijn: in het boven lichaam bij de schouder, in een dij been en in een hand. Geen van de barbczoekers die de politic bij haar komst nog aantrof, heeft precies ge hoord wat de drie mannen tegen Hotlove zeiden. AMSTERDAM. Dit is een stapel valse Pond Sterling biljetten van 5 pond, waarmee twee Portugese diamanthandelaren „betaald" werden voor een grote partij ruwe diamant. Voor 20.000 echte ponden kochten vijf mannen de stapel vals geld, die een „waarde" heeft van 67.500 Pond Sterling. LONDEN, 25-11. Labour-leider Harold Wilson heeft het Britse La gerhuis donderdag een plan op lange termijn voorgesteld dat voorziet in een verenigd Ierland binnen het Ge menebest. In het debat over de toestand iiv Ncord-Ierland zei de oppositieleider dat de toestand zich dusdanig heeft ontwikkeld dat slechts een oplossing mogelijk is welke vooruitgang beoogt naar een verenigd Ierland. Het zou echter een aanzienlijk aantal jaren vergen voor het zover kan zijn. Wilson legde hel Lagerhuis een programma voor dat de basis zou- moeten vormen voor een definitieve regeling van de kwestie-Ulster. BONN, 25-11. In Bonn had men na de bijeenkomst van donderdag tus sen de staatssecretarissen van Oost en West-Duitslhnd, Kohl en Bahr, over de toepassing van het geallieer de akkoord van Berlijn de indruk, dat de onderhandelingen hun einde naderen, maar Bahr verwacht niet, dat deze week al overeenstemming zal worden bereikt. Men is donder dag weer een stukje verder gekomen, zo wordt van officiële zijde verno men en besloten is vrijdag opnieuw te vergaderen. Nog eens: DEN HAAG. 25-11. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen is „ongerust en verontwaardigd over het politieke paniek voetbal dat nu voor dc zoveelste keer op het veld ven de pryzen woidt gespeeld. De onzekerheid die hierdoor voor het bedrijfsleven ontstaat, dreigt de kan sen cp een meer evenwichtige prijs ontwikkeling in dc toekomst te niet te doen". Het verbond zal dc regering in het gespick op 2 december met klem vei zoeken of dc kortst mogelyke ter mijn duidelijk te maken of zy nu wel of niet overweegt maatregelen op hel gebied van prijzen en/of lonen. Een commissie bestaande uit ver tegenwoordigers van. het Vc ^-rugd Koninkrijk, Ierland en Noord-Ier- land zou een grondwet moeten op stellen voor een verenigd Ierland. Deze grondwet zou vijftien jaar na ratificatie van kracht worden op voorwaarde dal in die tijd geen ge weld plaats vindt. Ook Nederlandse belangstelling voor bunkers Maginot-linie METZ. 25-11 .Bij de tweede veiling van bunkers van de oude Franse Ma ginot-linie voor recreatiedoeleinden was de belangstelling donderdag aan zienlijk groter dan voor de eerste vo rige week toen slechts één bunker werd verkocht. Donderdag gingen drie bunkers van de hand tegen vorige week een en de veiling trok, behalve Fransen, be langstellenden uit de Duitse Bonds republiek, Italië. Nederland. Enge land. Zweden en Amerika. Een Luxemburgse zakenman werd donderdag eigenaar van twee van de drie verkochte bunkers. OSLO, 25-11. De boeren in Noor wegen hebben er by hun regering op aangedrongen de onderhandelingen over het Noorse lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap af tc breken. In de jaarvergadering van de fe deratie van landbouwcoöperaties in Noorwegen is donderdag met 67 te gen 4 stemmen een resolutie aange nomen waarin de Noorse regering wordt verzocht naar een vorm van associatie met de E.E.G. te streven dit rekening houdt met de nationale belangen van Noorwegen. In de resolutie wordt gezegd dat hel onmogelijk is voor de Noorse landbouw blijvende uitzonderingen op de E.E.G.-bepalingen te verkrij gen. Verwachting tot zaterdagavond: Somber Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen en op veel plaatsen mist; zwakke tot matige zuidwestelijke wind; temperaturen tussen 7 en 10 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-lemperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-tempera turen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal 20 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 nov. Zon op 8.19. onder 16.36. Maan op 13.51. onder 1.41. 28 nov. Zon op 8.21. onder 16.38. Maan op 14.06. onder 3.07. 29 nov. Zon op 8.23. onder 16.40. Maan op 14.25, onder 4.35. Volle maan; 2 dec. (8.49). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 27 nov. 9.37 28 nov. 10.56 29 nov. 12.09 22.29 3.26 15.53 23.47 4.35 17.02 5.37 18.06 Doodtij: 27 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-11 Het K.N.M.I. meldt: Zachte lucht drong donder dagavond van het noordwesten uit ons land binnen. Het opdringen van deze lucht met temperaturen rond 9 graden stagneerde in de nacht boven het zuidoosten van het land. Op het vliegveld Beek was het vrijdagmor gen nog 4 graden. Het ziet er naar uit dat ons land het komende etmaal nog geruime tijd in deze zachte en vochtige lucht 2al vertoeven. Over de oceaan trekt weliswaar een kou front snel in de richting van dc Brit se eilanden, maar het ziet er naar uit dat zich in dit front een golfvormige storing zal ontwikkelen. Hierdoor zal het front de komende nacht vertra gen en eerst in de loop van vrijdag ons land bereiken. Op grond van de ze ontwikkeling wordt voor vrijdag zacht weer met nu en dan regen ver wacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1