CASH AND CARRY DE ZIERIKZEESCHE COURANT PAKISTAN MELDT V.N. OFFENSIEF INDIASE TROEPEN Ruim een kwart van de Nederlandse autobestuurders kan onvoldoende zien Amokmaker schiet vijf arbeiders neer Schip vergaan? Het zware) weer in Europa Toestand van het Rijnwater zou binnen drie weken weer normaal zijn STORM, SNEEUW EN IJS KOSTTEN VELEN HET LEVEN Zendschip „Noordzee" van anker geslagen Honderd doden bij schipbreuk hooi;- en laagwater het weekoverzicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 november 1971 128ste jaargang Nr. 20981 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONN(EMÉNTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand J 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Jubileum „O. en U." Niemverkerk Nieuw Delia noemt oorlogsberichten „volledig ongegrond" NEW YORlv, 23-11. Een Pakistaanse woordvoerder bij de Verenigde Naties heeft maandagavond bevestigd dat 12 Indiase divisies, ter sterkte van 100.000 man, Oost-Pakistan in vier sectoren zijn binnengevallen en dat de strijd voortduurt. Dc woordvoerder van de delegatie noemde de toestand „ernstig" en zei dat aan Islamabad om instrueties is verzocht voor actie in de volkeren organisatie. Telefonisch was uit Islamabad be vestigd dat de sterkte van dc Indiërs 12 divisies bedraagt en dat de aan vallen zijn gericht tegen Jessore. Tsjittagong, Syljet en Rangpoer. De Pakistaanse afgevaardigdeHayat Mehdi bracht onder-secretaris-gene- raal Robert Guyer van de ontwikke ling op de hoogte. NEW DELHI, 23-11. De Indiase regering heeft de Pakistaanse be- schudiging van een massaal militair offensief tegen Oost-Pakistan als Advertentie MEUBÉLRAMA Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268, b.g.g. 1265 Maandags gesloten; vrijdagsavonds geopend tot 9.00 uur, zaterdags tot 5.00 uur. „volledig ongegrond" gekenschetst. Ze heeft de tegenbeschuldiging geuit dat Pakistaanse troepen hun grens- acties in het betreffende gebied voortdurend opvoeren. De Indiase pers daarentegen komt met berich ten over zware aanvallen op stellin gen van de Pakistaanse troepen door Oostpakistaanse guerillastryders. Een woordvoerder van de regering in Nieuw Delhi ontkende maandag avond nog berichten uit Pakistaanse bron dat Pakistaanse troepen een grote Indiase aanval ten noordwes ten van de stad Jessore hadden af geslagen en dat daabij 90 Indiërs om het leven waren gekomen. Offensief Nieuw-Delhi Dacca Washington, '22-11. Radio Karatsji meldde maan dagmiddag om 15.00 uur onze tijd, dat India zonder oorlogsverklaring een grootscheeps offensief tegen Oost-Pakistan was begonnen. Dit bericht van het Pakistaanse persbureau „Associated Press of Pa kistan" (A.P.P.) was afkomstig uit' de hoofdstad van Oostpakistan. Dac ca. Maandagmorgen maakte de Paki staanse radio bekend, dat negen In diase infanteriedivisies, vier divisies bergtroepen en twee tankregimenten een grootscheeps aanval op het grondgebied van Oost-Pakistan wa ren begonnen. Bij Jessore tegenover de grens met West-Bengalen was de gehele zondagnacht en de eerste uren van maandag zwaar gevochten. Aan de Indiase zijde zouden 90 tot 130 man zijn gesneuveld. In Nieuw-Delhi werden de berich ten over deze aanval tegengespro ken. Een woordvoerder van de rege ring wees erop, dat de Indiase strijd krachten strenge orders hadden de grens niet te overschrijden. AMSTERDAM, 22-11. Bij 27,7 per cent van de Nederlandse houders van een rijbewijs mankeert iets aan het gezichtsveimogen. Van 6,5 percent is het geziehlvei mogen zo slecht dat dit een gevaar voor het verkeer be tekent. Dit zijn de voornaamste conclusies \an het rapport „Landelijk onder zoek gezichtsvermogen rijbewijshou ders 1971" dat maandagmiddag in Amsterdam openbaar is gemaakt. De Stichting Oog en Bril, die het onder zoek heeft gehouden, richtte zich op mannen en vrouwen in de leeftijd tussen 20 en 65 jaar. Bij de vrouwen (30,8 percent) is het gezichtsvermo gen minder dan bij de mahnen (26,8 percent). Uit hel onderzoek blijkt dat voor 18,9 percent van de rijbewijs- houd(st)ers een correctie van het gezichtsvermogen noodzakelijk of zeer wenselijk is. Voorts is komen vast te staan clat het gezichtsvermo gen na het 35-ste jaar in snel tempo achteruit gaat. In deze periode be haalt 20,3 percent het rijbewijs, t.w. 11.2 percent van de mannen en 35 percent van de vrouwen. Op het gezichtsvermogen van ruim een derde deel van de brildragcnde rijbcwysboudeis of houdsters valt ondanks de aangebrachte correcties een aanmerking te maken. Vrijwel allen zullen zich een sterkere bril of andere contactlenzen moeten aan schaffen willen zij op verantwoorde manier, aan het verkeer kunnen blij ven deelnemen. Het Indiase persbureau P.T.I. meldde maandagmorgen uil dc West-Bengaalse grensstad Krisjna- gar, dat Oostpakistaanse vrijheids strijders van de „Moektie Bahini" een aanval van Pakistaanse eenhe den hadden afgeslagen. Bij hun vlucht hadden de Pakistanen vijf beschadigde tanks van Amerikaanse makelij achtergelaten. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van defensie beschuldigde Pakistan ervan in het grensgebied een „staat van oorlog" in het leven te hebben geroepen. Het Pakistaanse leger heeft de laatste drie dagen zijn acties in dit gebied uitgebreid. Daar bij is burgerbevolking met mortie ren beschoten. Tien Pakistaanse mi,- litairen die bij Karimgank op Indi aas grondgebied waren binnenge drongen, zijn gevangen gemaakt, al dus de woordvoerder. BALTIMORE, 23-11. Een 29-jarige man heeft maandag in een fabriek in de Amerikaanse stad Baltimore (Maryland) vijf arbeiders neerge schoten. De dader, een in de fabriek wer kende neger, was volgens de politie met een pistool en een halfautoma- tisch geweer in de aanslag het ge bouw binnengerend en had willekeu rig op zijn collega's geschoten. Bij de schietpartij werd een zesde arbeider en een politie-agent licht gewond. De schutter zelf kwam met zware verwondingen in een ziekenhuis te recht nadat een agent hem met en kele pistoolschoten onschadelijk had gemaakt. Over het motief van zijn daad is niets bekend. KOPENHAGEN, 22-11. Gevreesd wordt dat een Westduits vrachtschip met zes bemanningsleden aan boord in een sneeuwstorm voor het Deense eiland Jutland is vergaan. De 358-ton metende Neckar meldde dat de boeg was gezonken en dat er lekken wa ren, maar daarna werd het radio contact- verbroken. Schepen zoeken het gebied af, maar door de storm konden er geen helicopters te hulp komen. LONDEN, PARIJS, 22-11. Grote delen van West-Europa zijn het af gelopen weekend getroffen door he vige stormen en zware sneeuwvai. Voor de zuidkust van Engeland zijn drie mensen verdronken toen hun vissersbootje op de zware zee kapseisde. Drie bemanningsleden van een Brits motorjacht dat zinken de was op de Noordzee zijn door een treiler aan boord genomen. Voor de kust van Wales moesten twee duikers door helikopters wor den gered. In het gebergte van noord Wales is een bergbeklimer als gevolg van de koude overleden. In België veroorzaakte het slechte weer een reeks verkeersongelukken, waarbij zeker zes mensen om het le ven kwamen. ROTTERDAM, 22-11. Binnen drie weken zal de toestand van het Rijn water en het zoutgehalte daarvan weer normaal zijn. Deze verwach ting sprak ir. C. Lugthart, directeur van het Rotterdamse waterleiding bedrijf, maandagavond uit tegenover het A.N.P. Zijn verwachting baseert de heer Lugthart op de hevige regenval in het stroomgebied van de Rijn. In Frankfort is 27 mm regen gevallen, in Luxemburg 15 mm en in Zurich 10 mm. Als gevolg van deze regenval is dc stand van de Rijn bij Lobith momen teel een meter hoger dan drie weken geleden, toen de rivier zijn laagste stand had bereikt. De hele toestand van de rivier knapt op. Weliswaar blijft een deel van de, neerslag liggen- alr, xnoeuw. maar dat is niet erg, dat betekent dat de verbetering geleidelijk gaat. Volgens ir. Lugthart is de mate van vervuiling van de Rijn nog hetzelfde als in de afgelopen weken, maar doordat er meer water in de rivier is, is de concentratie van het vuil veel lager. DEN HAAG, 22-11. Radio Noord zee heeft maandag achteneenhalf uur niet kunnen zenden. Het zendschip „Mebo II" was 's morgens om acht uur bij de zware noordwesterstorm van zijn anker geslagen. Van zijn ligplaats even buiten de territoriale wateren bij Scheveningen dreef het schip langzaam naar de kust. Met de motoren kon de „Mebo II" redelijk met de kop op de golven worden gehouden. De Marinelucht- aartdienst stuurde een helikopter en Neptune naar het in moeilijkhe den verkerende schip, en de redding boot ..Bernard van Leer" uit Sche veningen voer uit om eventueel de opvarenden van het zendschip te nemen. Toen de „Mebo II op tweeëneen- Koningin Elizabeth heeft waterpokken LONDEN. 22-11. Koningin Eliza beth van Engeland heeft de water pokken. In Londen is meegedeeld dat zij voor enkele dagen haar af spraken heeft afgclasl. Zes scholieren vonden de dood tijdens een tocht in de Schotse Hooglanden AMSTERDAM. Het exterieur van het nieuwe hoofdkwartier van het Leger des Heils in de Damstraat te Amsterdam, dat officieel in gebruik werd genomen. LONDEN. 22-11. Zware stormen, hevige sneeuwval en plotseling in vallende vorst hebben in Europe in enkele dagen aan minstens vyftien mensen het leven gekost. Zes scholicicn vonden dc dood in de sneeuw tijdens een bergtocht in dc Schotse Hooglanden. Zc waren in een sneeuwstorm de weg naar een schuilhut kwijtgeraakt. Tragische pmstandighcid was dat hun lijken op enkele honderden meter van deze hut weiden gevonden. Schepen die naar hel Westduitse rachtschip Neckar zoeken hebben de lijken van twee \an dc zes be manningsleden uit zee gehaald. Dc overigen worden, evenals hun schip, nog vermist. De Neckar seinde meandag dat het bij het Deense ei land Jutland in nood verkeerde. Storm en sneeuw verbraken d° vc ordiensten tussen de Deense eilan den en Jutland. In de Noordzee haalden helikop ters veertig arbeiders van een boor eiland omdat er gevaar bestond op een botsing met een onbemand rond zwalkende kustvaarder. De helikop ters kwamen in actie toen het voor de oostkust van Engeland staande booreiland Amoco 18a om evacuatie van de bemanning verzocht. Verdronken In hel noorden van Frankrijk ver dronken een moeder cn haar kind. Dë moeder was hel kind nagespron gen dat door een golf van de boule vard in zee was gesleurd. In verscheidene delen van Frank rijk werd het verkeer door de ge volgen van storm en gladheid ver traagd. Een Westduitse toerist verloor hel leven toen hij met drie anderen in Tyrol door »?en lawine werd bedol ven. DACCA (Oost-Pakistan). - Soldaten controleren hier de volkomen verla ten straten van Dacca, nadat de re gering als gevolg van de talloze bom aanslagen op scholen, markten en re geringsgebouwen, een avondklok in gesteld heeft. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Trek je niet aan wat ieder zegt Maar doe wat billijk is en recht halve mijl van het strand verwijderd was. arriveerde de sleepboot „Smits- bank". De helikopter, de „Neptune" en de reddingboot werden daarop terug getrokken. In de loop van de middag sleepte de „Smitsbank" het zend schip weer buiten de territoriale wa teren. De „Mebo II" heeft positie ge kozen op 800 meter van concurrent Veronica. Tot nu toe lagen de sche pen op twee mijl afstand van elkaar. MANILLA. 22-11. Het vergaan van een veerboot b(j dc Filippijnen heeft vermoedelijk aan ruim honderd mensen het leven gekost. Er zijn zes tien lijken gevonden cn 90 opvaren den worden vermist. Het schip, de Becthoven-2. voer zondagavond tussen de eilanden Cc- bu en Le.vtc toen het bij zwaar weer omsloeg cn zonk. Een kleine honderd passagiers konden worden gered. Nagenoeg geheel Oostenrijk is door sneeuw bedekt. Het verkeer kampt met gladde wegen. Radio-Bocdapest meldde dat vier hoofdwegen en 87 provinciale wegen in het oosten van Hongarije door sneeuw zijn versperd. In het Zwitserse kanton Wallis zijn vijftien dot pen door zware sneeuw val van de buitenwereld afgesloten. Helikopters worden gereed gehouden om zonodig de bewoners van levens middelen te voorzien. De storm maakte maandag voor het eerst sinds jaren een tijdelijk einde aan de veerdienst tussen Oos tende cn Dover. De veerboot „Konin gin Ast rid" probeerde de haven van Oostende binnen 1e komen maar sloeg daarbij enkele malen legen dc pier. Dc gezagvoerder besloot toon naar Dover terug te keren. Dc Portugezen kunnen dit alles meewarig gadeslaan. Zij koesteren zich onder een wolkenloze hemel in een milde herfstzon. Verwachting tot woensdagavond: Buien Af en toe buien en in dc nacht lichle. hier en daar matige vorst. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.- en max.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 24 nov. Zon op 8.11. onder 16.39 24 nov. Maan op 13.06. onder 22.55. 25 nov. Zon op 8.16. onder 16.41 25 nov. Maan op 13.22. onder Eerste kwartier: 25 nov. (17.37). Zierikzee 24 nov. 6.44 19.14 0.21 12.49 25 nov. 7.34 20.12 1.17 13.43 Doodtij: 27 nov. DE BILT. 23-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die maandag boven Noord-Duitsland lag verplaat ste zich het afgelopen etmaal vrij wel niet. Wel nam deze in betekenis af waardoor de storm die aan onze kust woedde in dc loop van de dag ging liggen. Om deze storing heen werd koude onstabiele lucht aange voerd waarin talrijke buien voor kwamen. In dc nacht daalde de tem peratuur tijdens opklaringen op en kele plaatsen tot even onder het virespunt. Het eerder genoemde la gedrukgebied neemt in betekenis af. maar de aanvoer van de koude lucht zal ook het komende etmaal voort duren. De buiigheid wordt minder waardoor er flinke opklaringen zul len voorkomen. Hierdoor kan in dc nacht plaatselijk matige vorst optre den. Ook overdag blijven de tempe raturen laag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1