TWINTIG STAFPEN TERUG rrico V.V.V. „Renesse Vooruit" hield enquête onder de bezoekers BLIK DOOR HET WERELD Griekse kolonels zijn niet dom Kenners kiezen sterrenkaas Nieuwerkerk verloor veel, maar behield zijn fanfarekorps Vergadering gemeenteraad Bruinisse STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrqdag 19 november 1971 Nr. 20982 Badplaats bij de meeste» goed bevallen RENESSE, 18-11. De afgelopen zo- imr weiden door 'n aantal bezoekers van Renesse deelgenomeu aan enquête, opgezet door de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „Renesse Vooruit". Zelf zegt men geen al te hcge waarde te hechten aan deze steekproef. Honder zeven en vijftig Nedeil3nders en vier en vijftig Duit sers vulden de enquêteformulieren in en het viel de enquêteurs op dat de meesten de formulieren redelijk tot goed hadden in gevuld. Sigaretten ontvreemd HOENSBROEK, 18-11. Uit het ma gazijn van de groothandel „De Spar" te Hoensbroek blijkt in de nacht een partij sigaretten ter waarde van ruim f 60.000 te zijn ontvreemd. In augustus werd uit hetzelfde ma gazijn voor een waarde van ruim f 35.000 aan sigaretten gestolen. Vol gens de politie hebben de dieven een ruit stukgeslagen waarna ze in het magazijn konden komen. I-Iet bleek, dat 37 °/o naar Renesse was gekomen voor haar zee, strand en duinen, 9 u/o was aangetrokken door de schone zee, 8 u/o kwam voor het natuurschoon, 5 °/o voor de rust. Een groot gedeelte, 13 u/o kwam hier uit gewoonte-traditie, 11 kwam via familie of kennissen, 7 voor het gezellige dorp en 10 had per toeval Renesse aangedaan. Van de Duitsers was de helft aan gelokt door zee en strand, 20 was door kennissen geïnformeerd naar Renesse getogen en 18 °/o was al meer te Renesse geweest. Voor de rust kwam hier 9 zodat geconclu deerd kan worden dat zowel Hollan dei's als Duitsers niet voor de rust naar Renesse komen, 75 °/o van de Nederlanders logeerde in een bunga low (45 of caravan. (Duitsers 59 Slechts 1 °/u van de Neder landse gasten verbleef in een hotel, terwijl er van deze gelegenheid door geen der Duitse geënquêteerden ge bruik werd gemaakt. Het bleek verder dat Renesse bij de meesten zeer goed is bevallen 93 °.'o der Hollanders was het hier zeer goed bevallen, 5 was het hier slecht bevallen en 2 matig. Bij de Duitsers lagen deze cijfers bijna ge lijk (95 goed). 95 °/o van de Hollanders was zeer te spreken over het vakantieadres. Vrijheid en rust speelden hier toch Het Griekse regime heeft weer eens de voorpagina's gehaald, tegen de zin van kolonels Papadop.ov.los en Pattakos waarschijnlijk. Maar zij verkozen de kortstondige ophef over het nogal bruut over de grens zetten van Lady Amalia Fleming boven een langdurige publiciteit over de manier waarop de weduwe van No belprijswinnaar Alexander Fleming - van de penicilline - werd behan deld. Wat Lady Fleming in Athene deed was allerminst aangenaam voor de kolonels. Ze hielp komplotten bera men om Panagoulis, een aartsvijand van de dictatuur, uit de cel te laten ontsnappen en het is logisch dat zij na gegrepen te zijn spoorslags achter de tralies verdween met een vonnis van zestien maanden. Dat kon vrij simpel doordat ze de Griekse natio naliteit heeft. Maar de misrekening was dat juist doordat zij de weduwe van Fleming is - al heeft dit verder natuurlijk niets met de zaak te ma ken - deze berechting de aandacht trok en niet zo érg gunstige. In de eerste plaats niet omdat behalve de Advertentie niet Frlec eten kolonels niemand het zo'n erge mis daad vindt om een slachtoffer van de kolonels te helpen ontsnappen. In de tweede plaats doordat mevrouw Fleming lijdt aan een hartkwaal die door haar behandeling in de gevan genis waarschijnlijk niet erg zou verbeteren. Daar zijn alle faktoren bijeen om aandacht te vestigen op Lady Fle ming en dat was in alle kranten t# lezen. Vandaar dat Lady Fleming weer uit de gevangenis werd ontsla gen en korte tijd later - omdat ze haar leven niet beterde naar de op vatting van de kolonels - werd uit gewezen met verlies van haar Griekse nationaliteit. Dit was vra gen om nieuwe publiciteit, maar dat was het minst erge van twee kwaden volgens het regime, want die publi citeit was maar even terwijl een lij dende en vervolgde Lady Fleming in Athene nog voor vele krantenkoppen had kunnen zorgen. Vragen vermijden Die krantenkoppen wensen de ko lonels niet. Ze doen al hun best om alle publiciteit te vermijden - des noods pakken ze daarvoor een tegen stander maar wat zachtzinniger aan dan hun gemoed hun ingeeft. Want publiciteit zorgt ervoor dat bijvoor beeld in de Ver. Staten burgers brie ven gaan schrijven naar hun senator, dat er vragen komen in het Engelse Lagerhuis, dat nieuw voedsel wordt gegeven aan anti-Griekse campagnes ïn allerlei landen. Die brieven, vragen en campagnes bezorgen de Griekse heersers niet zo veel leed. Maar ze zijn tevens een pressie op regeringen hun relatie met Grfiekenland te herzien. In Athene bidt men thans uit dat bijvoorbeeld de Amerikaanse regering, zonder geestdrift voor de kolonels overigens, om de strategische positie van het land rustig doorgaat op de oude voet - in dit geval overigens tot groot on- benoegen van het Amerikaanse am bassade-personeel in Athene. Zolang geen grote pressie van verontwaar digde burgers komt zal Washington ook op die manier door blijven gaan,. Vandaar dat de kolonels verkiezen in stilte te werken. Laat de kranten en de televisie maar reppen over Pa kistan of Israël of over kernexplo sies in de Aleoeten, dan kan men zich daarover opwinden in plaats van over de kolonels. En bij gebrek aan voedsel verzanden de campagnes te gen Griekenland ook wel. We kun nen van de kolonels veel zeggen, maar niet dat ze dom zijn. een grote rol. Ook de omgeving was voor velen aangenaam geweest. 4 0 had klachten. Deze kritiek spitste zich hier met name toe op het beheer van enige campings, die men te on zorgvuldig' vond Ook vonden enkelen de staat van de door hen gehuurde caravan te wensen over te laten. Avondvertier Velen bleken zeer tevreden over het avond vertier in Renesse. Zelfs vond het merendeel van deze groep (75 °/u) Renesse nu al overbeladen. 20 wilde meer avondvertier in de vorm van rustige gelegenheden voor de wat ouderen. Bij de Duitsers stelt 95 °/o geen prijs op meer avondver tier. De georganiseerde evenementen waren bij 50 °/o van de Hollanders in de smaak gevallen, 12 n/« vond het maar niks en liefst 38 °/o interesseer de zich er niet voor. Hier was vooral de kritiek: Te weinig voor kinderen en te weinig in het voorseizoen. Over de service in winkels en ho recabedrijven was men over het al gemeen (80 zeer te spreken. 5 vond het maar matig, 15 slecht. Sommige artikelen vond men hier te duur maar vooral de lange wachttij den in de winkels waren een doorn in het oog. Enkele adviezen naar aanleiding van deze enquête voor Renesse zijn; Er moet worden aangedrongen op verbetering van de verschillende we gen. Vooral de Hoogenboomlaan en de Hogezoom schreeuwen om wan del- en/of fietspaden. De toenemende verontreiniging van het strand zou een onderwerp voor gesprek moeten zijn. Meer vuilnisbakken etc. zijn zeer zeker gewenst. Ook lijkt het geen overbodige luxe als het V.V.V. zou aandringen op de plaatsing van minstens nog een centraal gelegen telefooncel. Eveneens zou onderzocht kunnen worden in hoeverre een cre che in de zomermaanden tot de mo gelijkheden zou kunnen behoren. Tenslotte zal een fundamentele be zinning op dit recreatiegebied en haar toekomstige mogelijkheden noodzakelijk zijn. Even 5.000 wegpakken AMSTERDAM, 18-11. Zonder wa pen of bedreiging, maar alleen met de vraag „Ik wil al het geld hebben dat er is", heeft een Engels spreken de kleurling zich met een buit van ongeveer 5000 gulden uit de voeten gemaakt uit het PTT-bij kantoor op de Haarlemmerdijk in Amsterdam. De man die tijdens de „overval" overigens als enige vreemde bewe ging volgens de lokettiste zijn rech terhand in de linker binnenzak hield, overblufte de 18-jarige lokettiste volledig. Het meisje zat, aldus de po litie, woensdag tegen 17 uur (slui tingstijd) aan één van de laatste lo ketten. Hierdoor bemerkten haar collega's de overval pas na vertrek van de man. Flitsen uit het buitenland GENEVE. De ministers van buiten landse zaken der zeven landen van het Pact van Warschau zullen eind november - een tiental dagen voor de vargadering van de Navo-minister- raad - in Warschau bijeenkomen. PRAAG. In Praag en Brno zijn in verband met een ondergronds pam flet, waarin de Tsjechoslowaken tot een boycott van de komende natio nale verkiezingen worden opgeroe pen, enige mensen gearresteerd, zo is van welingelichte zegslieden in Praag vernomen. DJAKARTA. In september zijn in Indonesië 201 van de 1.329 mensen met cholera gestorven, zo heeft het departement van gezondheid woens dag in Djakarta meegedeeld. HAMBURG. In Europa cn in Ja pan wordt op het ogenblik een auto ontwikkeld waarvan de levensduur op één jaar of 15.00 kilometer is be paald, aldus heeft het Britse tijd schrift „Europa Magazine" gemeld. Zeventig jaar Oefening en Uitspanning'' NIEUWERKERK, november. - Na de reeds behaalde resultaten, kreeg men de smaak te pakken. In de zo mer van 1904 werd er een concert gegeven op Capelle. Als muziektent fungeerde de kuiperij van Johs. Lo- dewijk. In dat zelfde jaar vond er ook nog een uitvoering plaats in de „herberg van Lodewijk". De kamer was het toneel en de herberg de zaal voor het publiek. Wijlen S. K. van Oost droeg voor het gedicht: „M'n mooie zondagsche hoed". Ook Ou- werkerk bleef niet verstoken van op tredens door musicerende Nieuwer- kerkeis. De „asbak" werd met wat stellingplanken van Andries Metse laar bedekt, en klaar was de „mu ziektempel". Deze concerten werden gegeven op zaterdagmiddag met de Zierikzeese kermis. Daarna was er in Zierikzec weer een festival. De kas werd weer danig gespekt. Een eerste prijs van f 75,- was een welkome aanvulling. Een bijzondere belevenis moet het voor de Niouwerkerkers zijn geweest toen H.M. de Koningin Wilhelmina en Z.K.. Prins Hendrik het dorp be zochten. Heel het dorp was feestelijk versierd met sparregroen, en overal stonden erepoorten opgesteld. Nu was Nieuwerkerk nog niet zoals van daag. en overal „riekten" de mest putten. Zo werden er verschillende omgetoverd in ..mastbossen". Op het schoolplein was een mu ziektent gebouwd. Een ooggetuige van toen vertelt: „Toen de koninklij ke tram het dorp binnenreed (de „tram" kwam door Nieuwerkerk), bliezen we staande het Wilhelmus. Onze ogen waren gericht op de ko ningin cn haar gemaal, die we nog nooit eerder hadden gezien. Gelukkig was het geen concours, want dan hadden wo zeker een slechte beurt gemaakt". „O en U" te Goes Ter gelegenheid van het tienjarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina werd te Goes in septem ber 1908 een groot feest gehouden. Ook „O en U" was er van de partij. Met twee landbouwwagens toog men naar de Spoorboot. In Catseveer werden de muzikanten afgehaald, met twee open Jan Pleziers. In 1909 bezochten de Nieuwerkerkers Vlis- singen. Het festival vond daar plaats en er werd geconcerteerd op de bou levard „Blankert". Die zomer be zocht men ook Bruinisse. Het zou te uitvoerig worden om alle concoursen en optredens te vermelden. We vol staan echter met het noemen van en kele namen. In 1914 „blies" men mee in het festival te Wissenkerke. Op 1 avigustus 1914 kwam de mo bilisatie. Enkele leden van het gezel schap verlieten enige jaren het dorp. Enkelen keerden later weer naar het fanfarekorps terug, anderen niet. Tol hiertoe gaan de mededelingen over het toen nog zo jonge „O en U". Door de watersnood van 1953 zijn helaas de oude notulenboeken verloren ge gaan, zodat er weinig meer van de geschiedenis te achterhalen is. Dank zij de aantekeningen van de heer J. L. v. d. Have was het ons mogelijK een beknopte reconstruktie te geven van wat er in de eerste jaren van het Nieuwerkerkse fanfarekorps ge beurd is. De vastgelegde geschiede nis van de muziek gaat weer verder na de ramp. Hierover is reeds in het eerste artikel het een en ander ge schreven. Zoals reeds eerder is ge meld hoopt „Oefening en Uitspan ning" zijn zeventigjarig bestaan a.s. zaterdag (20 november) te vieren. Er zal een receptie gehouden worden \an 15.30 tot 17.30 uur in „Ons Dorpshuis". Ongetwijfeld zal het die middag niet aan belangstelling ontbreken. Veel zal worden opgehaald van vroe ger. Ook zal de huidige gang van za ken wel ter sprake komen. In elk geval, dank zij het doorzet tingsvermogen van de dappere muzi kanten van „O en U" is het mogelijk geworden het zeventigjarig jubileum te vieren. Zo heeft iemand toch ge lijk gehad, door te zeggen: „O en U" gaat nooit verloren!" A. J. ROTTE BRUINISSE, 18-11. De gemeente raad van Bruinisse zal op vrijdag" 2G november in openbare zitting bijeen komen. Kerstsalon „Zeeuwse Kunstkring" Naar wij vernemen zal de* jaarlijk se Kerstsalon van „De Zeeuwse Kunstkring", de vereniging van Zeeuwse beeldende kunstenaars, die gehonuden zal worden van 23 decem ber a.s. tot en met 9 januari 1972 in de Vleeshal van het stadhuis te Mid delburg, op woensdag 22 december om 17 uur worden geopend door bur gemeester Th. de Meester van Zie- rikzee. De opening zal muzikaal om- ljjst worden met pianospel van de Ij'eer Arjaan Rijken. OOSTERLAND Zestig jaar getrouwd Op maandag 22 november a.s. hoopt het echtpaar Willem van der Zande en Lena van der Zande-v. d. Reest, wonende aan de Molenweg no. 8 al hier, de 60-jarige echtvereniging te herdenken. De heer Van der Zande is 82 en zijn vrouw 80 jaar en ze verkeren nog in een vrij goede ge zondheid, al komen de gebreken van clé oude dag obk al wel om de hoek kijken. Op de genoemde datum wordt er in de „Conferentiekamer" gele genheid gegeven om het jubilerende echtpaar met hun kinderen, klein en achterkleinkinderen geluk te wen sen met dit zeldzaam voorkomend huwelijksfeest. Uitvoering S.V. „Duivelend" Heden (vrijdagavond 19 november) houdt de S.V. „Duiveland" in het ge meentelijk sportgebouw aan de Van DEN HAAG. De Tweede Kamer beeft mevrouw G. Bvautigam (P.v. d.A.) toestemming gegeven minister mr. drs. H. Langman van economi sche zaken te interpelleren over de recente prijsontwikkelingen Deze in terpellatie vindt volgende week woensdagavond plaats. De uil 25 punten bestaande agenda bevat onder meer: ontslag en benoe ming ambtenaren Burgerlijke Stand; een aanvrage subsidie sociaal peda gogisch werk in Zeeland; de 77e en 78e wijziging begroting 1970, resp. gemeentelijk woningbedrijf 1970. De uitkering nacalculatie trend 1971 ca. de huur loopsteiger Rijkswerkhaven aanlegplaats visboten. De voorlopige vaststelling bedrag uitgaven open baar onderwijs 1970; de afrekening voorschot bijzonder onderwijs basis school; het krediet in rekepihg cou rant 1972, aanschaf van nieuwe lees boekjes voor het bijzonder basison derwijs; de aanvrage voor het geven van het vak handenarbeid aan de chr. school voor basisonderwijs en een krediet voor dezelfde school voor het aanschaffen van een venti lator voor de hoofdenkamer. Een al gemeen kasgeldleningsbesluit; een krediet voor het aanleggen van een parkeergelegenheid aan het begin van de Lange Dam; het voorberei- dingsbesluit gebied rondom de kleu terschool aan de Dreef, (bestem mingsplan Oost); een krediet voor bestratingswerken rondom het bu reau van de rijkspolitie aan de Del- tastraat-Dr. De Kockstraat; het in willigen van het verzoek om ohtslag van •de heer B. de Haan als hoofd van de basisschool en het ontslag van mevrouw Swenne-Voorbach als onderwijzeres aan die school. Met verder voorkomende zaken en rond- vraag wordt dé agenda afgesloten. den Abeelestraat alhier, haar jaar lijkse gymnastiekuitvoering. Het uit 18 punten bestaande programma geeft oefeningen aan voor jongens, kleuters, meisjes en dames, na de op mars en de opening van de avond. Er zijn volksdansen voor dames en meisjes, verder vrije oefeningen, touwklimmen en zwaaien enz. De leiding berust bij mevr. R. Beije- Plug (dames en meisjes), mevr. I. Akershoek, geassisteerd door Lea Rotte (kleuters en jeugdleden), de heer W. Stouten neemt de jongens voor zijn rekening en de heer J. A. Waasdorp de jongens-adspiranten. Het belooft in dit nieuwe gebouw, dat zich zo bij uitstek leent voor der gelijke verrichtingen, een interessan te uitvoering te worden voor deze groeiende vereniging. ASSEN. Schaatsers en schaatsters bereiden zich voor op het komend ■seizoen. Trainer Gerard Maarse hier mei de vermoeide, rnaar blijde Rie- neke Demming, die tijdens wedstrij den in Assen, de 1000 meier won van Elly v. dBrom. Diefstal uil magazijn UTRECHT, 18-11. De rijkspolitie in het district Utrecht heeft nog geen spoor van de inbrekers die vorige week voor f 75.000 hebben gestolen uit een magazijn van Sporthuis Cen trum te Vleuten-De Meern. Het heeft de politie - die eerst donderdag me dedelingen deed over de inbraak - enige tijd gekost om uit te zoeken wat er allemaal is verdwenen: een groot aantal bungalowtenten, andere tenten, damesjassen en diverse sport artikelen. Advertentie KOUWENBERG voor uw gasverwarming f Poststraat 48 tegenover het postkantoor 5 Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. FEUILLETON 28 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Dat eind is er nu. Ik beschik nu over ruim voldoende geld: twee en een half honderd duizend. Daar kan ik wat mee gaan doen. Wat weet ik nog niet. Maar in ieder gev^l iets. dat geld opbrengt, zodat ik een ge makkelijk leventje kan gaan leiden. O, ik ga best weer werken, daar heb ik geen hekel aan. maar ik moet we ten. waarvoor ik werk. Op de bank blijf ik altijd wat ik was en kom er nauwelijks vooruit. Nu kan ik mijn vleugels ruimschoots uitslaan. Ik kan bijvoorbeeld een bedrijf kopen. Daar zit wat in: een bedrijf. Iets. waar ik versland van heb. Al is het niet bepaald noodzakelijk, want ik kan iemand aanstellen, die beschikt over vakkennis en diploma's. 3. Toch is het misschien noodzake lijk. dat ik eerst het geld zoveel mo gelijk naar Zwitserland breng. In ge deelten. Ik heb een vrij goede auto en als deze me niet bevat, kan ik een betere kopen. Natuurlijk, ik kan deze inruilen voor een nieuwe, met bijbe taling. Maar voorlopig moet ik het beslist kalm aan doen. De politie zal na de dood van Boskemper waar schijnlijk een uitgebreid onderzoek instellen. Ik heb vroeger gewerkt op het filiaal Alteveer. En ik ben nu bij de politie bekend. Ze zullen best we ten. dat ik weinig uitvoer. En zullen zich misschien afvragen, waarvan ik leef. Het is en blijft uitkijken. Ik moet een betere bergplaats hebben voor m'n geld. En niet alles op één plek opbergen. Dat moet ik eerst maar eens gaan doen. En afwachten, wat de kranten over Boskemper schrijven. 12. Direkteur Derksen van het con structiebedrijf ..Oosterbeek" keek naar zijn secretaresse en zei: „Om half elf krijg ik ene meneer Galc- stad. Zodra hij zich meldt, laat je hem meieen door". Het meisje maakte een aanteke ning. „Jawel meneer" „Enne.... Willy?" „Ja meneer?" Het meisje keek nem een beetje verwonderd aan. „Behandel hem bijzonder voorko mend, Willy. Het kan je toekomstige baas zijn". Grote ogen in het gezipht van de aangesprokene. „Bedoelt' u, dat „Precies, Willy. Meneer Galestad is een serieuze gegadigde voor mijn bedrijf. Ik heb laten informeren. Veel ben ik over hem niet te weten ge komen. Hij heeft belangen in Zwit serland, dal staat in elk geval vast. En beschikt over de nodige kontan ten. Dat is tenslotte het belangrijk ste". „Wat gaat u dan doen. meneer, als het hier verkocht is?" De man lachte een beetje, maar het ging niet van harte. „Misschien nog wat van het leven genieten. Wil ly. Tenslotte ben ik bijna vijf en zes tig". „U hebt groot gelijk, meneer. En als u het bedrijf goed kunt verkopen, waarom zoudt u het dan niet doen? U hebt altijd hard gewerkt". Precies om half elf meldde een uiterst korrekt geklede jongeman zich in het kantoortje van de sekre- laresse. „Mijn naam is Galestad. Ik heb een afspraak met de direkteur". Het meisje kwam met een ruk overeind. „Ik weet ervan, meneer. Mag ik u voorgaan? Meneer Derksen verwacht u". Bert Galestad bekeek met welge vallen het uitstekende figuurtje van de sekretaresse. In ieder geval heeft die ouwe smaak. Als de rest ook naar m'n zin afgehandeld kan worden, zit ik hier met een paar weken. De mannen drukten zwijgend han den. Ze hadden elkaar al een keer ontmoet- Derksen wees de bezoeker een gemakkelijke fauteuil in de hoek cn zei tot z'n sekretaresse. die nog ev enstond te wachten: „Willy, zorg jij voor koffie?" „Zeker, meneer". Nadat het meisje vertrokken was, knikte de direkteur en ging zelf ook zitten. „Zo, meneer Galestad. u bent een man van de klok. dat mag ik. Wat kan ik u aanbieden? Sigaar? Si garet?" „Voorlopig een sigaret. Dank u". „Alstublieft, We wachten even, tot mijn sekretaresse de koffie heeft ge bracht. Daarna kunnen we ter zake komen. Als ik goed begrepen heb uit uw schrijven en de inlichtingen, die ik heb verkregen, hebt u zakelijke belangen in Zwitserland?" De bezoeker knikte. „Ik had een verstandige vader, meneer. Hij zag de oorlog aankomen. Vandaar dat hij zijn geld overbracht naar Zwitser land. Zelf was hij er na verloop van tijd ook heen gegaan en er gestor ven. Ik heb als enige zoon het werk van mijn vader voortgezet". Gale stad had alles van te voren goed ge pland. Het moest er op lijken, dat hij zaken deed in Zwitserland. Wat voor zaken deed er immers niet toe. Hij had bankgaranties verstrekt, waaruit bleek, dat hij ruim voldoende geld bezat, om dit bedrijf te kunnen ko pen. In kontanten. Natuurlijk had hij niet het minste verstand van het. bedrijf, dal hij wilde kopen, maar naar hetgeen hij le weten was geko men, beschikte Derksen over vol doende vakbekwame mensen in de fabriek en bedrijfsleiders, die over de nodige papieren beschikten. Hij had enkel de zakelijke leiding en zou het bedrijf van tijd tot tijd goed in de gaten houden, in deze na-oorlogse tijd moest er geld te verdienen zijn in een constructiebedrijf als dit. Veel geld zeker. (Wofdl volgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7