CHR. SCHOOL (100 JAAR) KREEC ZINVOL ORNAMENT Jaarvergadering afdeling Zierikzee Ver. voor openb. onderwijs STREEKNIEUWS Scholenbouw te Oosterland schiet hard op ONZE PUZZELRÖBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 november 1971 Nr. 20982 Pleeht iglieid te Bruinisse ItRUlNlSSE, 18-11. Vorig jaar lierdaclil de Christe- lijke school te Bruitiisse het honderdjarig bestaan. Er kwam geld hijeen voor een blijvend aandenken, dat gemaakt werd door de heer J. IJzelenberg. liet werd een draadfiguur, waarin de spreuk: „Laat de kinderkens tut Mij komen" zichtbaar gestalte kreeg. In aanwezigheid van personeel, leerlingen, een aantal ouders en uiteraard de maker, werd donderdagmiddag het bij zonder fraaie werkstuk onthuld. Het is aangebracht aan de muur van de school en de kinderen Petra en Marco van „vader" IJzelenberg, viel de eer te beurt het werkstuk te onthullen, door het wegtrekken van een zwart doek. De 100-jarige school kreeg hiermede zijn zinvol en welsprekend ornament. De voorgeschiedenis De aanwezigen werden in de „hal" van het noodlokaal verwelkomd door het hoofd der school de heer H. Groeneveld, die nog eens in het kort de voorgeschiedenis memoreerde. Het initiatief voor de geldinzameling werd destijds genomen door de heer J. M. de Waal en diens zuster. Het ingezamelde bedrag werd later over gedragen aan het schoolbestuur, met de uitdrukkelijke wens dat er een blijvende herinnering voor de school zou worden aangeschaft. De suggestie, de heer IJzelenberg te verzoeken eens met een idee te komen, kwam van de heer Maas kant en kort nadien kon eerstge noemde al aan het werk. Hij ging van start op 28 augustus. Na voltooing werd het werkstuk - met assistentie van enkele bestuurs leden - opgehangen aan de schöol- muur. Dankwoorden Na de onthulling begaven allen zich weer naar de school. De voor zitter van het schoolbestuur de heer W. A. Jumelet dankte ieder voor zijn komst, maar uiteraard in het bijzon der de heer IJzelenberg, die een in gelijste afdruk van zijn werkstuk ontving; de heer Maaskant en de fa milie De Waal voor de suggestie en het financiële werk. Zich richtend tot de kinderen wees de heer Maaskant op de noodzaak de zin van de voor stelling altijd voor ogen te houden. De heer J. M. de Waal toonde zich dankbaar dat alles zo goed is verlo pen en dankte de milde gevers en geefsters. Hij vond het stuk een prachtig geschenk voor de Christ. School. Na vertrek van de ouders en kinderen bleven bestuur, personeel en bij het werkstuk betrokkenen nog enige tijd bijeen. Voor de figuratie werd 48 meter materiaal gebruikt. Een gevelsteen zal nog worden aangebracht met de jaartallen 1870-1970. In de ceintuur van de hoofdfiguur staan de initialen van de maker „J. IJ.". Er wordt „nieuwe formule" gezocht voor jaarlijkse feestavond ZIERIKZEE, 18-11. De gisteren (donderdag)avond in de koffiekamer van het Huis van Nassau gehouden vergadering van de afdeling Zierik zee van de Vereniging voor Open baar Onderwas (V.O.O.) kreeg een bepaald bijzonder ongebruikelijke start toen de voorzitter, P.T.T.-direk- teur de heer H. M. van der Post, midden in zyn openingswoord werd weggeroepen in verband met een te lefonisch gemelde overval op het P.T.T.-kantoor. Intussen kon de ver gadering onder leiding van de heer \V. C. Broer zonder vertraging wor den voortgezet. Voor zyn overhaast vertrek van de bijeenkomst had de heer Van der Post nog gelegenheid gehad woerden van welkom te spre ken, in 't bijzonder tot de wethouder van onderwijs, de heer C. Linders, die overigens ook als lid van V.O.O. aanwezig was. Uit het jaarverslag van de secreta ris. de heer G. C. de Jonge, dat na advies van de kascommissie werd vastgesteld, bleek een totaal batig slot aanwezig te zijn groot f 491,76. Het jaar was van start gegaan met een saldo ad f 409,- zodat de afde ling wat de financiën betreft er enigszins is op vooruitgegaan. Het jaarverslag over 1971 werd uitgebracht door de secretaresse me vrouw J. Asma-Broere. In het ver slag wordt onder andere melding ge maakt van de stichting van een ge meenschappelijke schoolraad en van een geslaagde ledenwerfaktie, die 43 nieuwe leden heeft opgeleverd. De ledenstand per 13 november 1971 is: 296 gewone leden 61 huisgenootlc- den. Vermeld werd verder de start van de scholenbouw in plan-West. Hieraan wordt toegevoegd de op merking: „Tot nu toe is nog niet he lemaal duidelijk hoe het nieuwe ge bouw ten opzichte van eventuele drukke wegen precies is gelegen. Wat de toekomstige kleuterschool in plan-West betreft zou het misschien nuttig zijn onze aandacht in het ko mende jaar daar specaal op te ves tigen". Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden de heer G. C. de Jonge, mevrouw E. C. Lems-Van der Hulle en de heer H. H. v. d. Wolf alle drie herkozen. Bij de „mededelingen" verstrekte de heer Broer nadere informatie over de afgesloten ledenwerfaktie. welke zich uitstrekte tot een honderdtal adressen. Verder werd gewezerr op de protestdemonstratie die op 29 no vember a.s. gehouden zal worden te Utrecht, namelijk de demonstratie „0'71", (Onderwijsprotest '71) ge richt tegen de onderwijsbegroting van de regering. De afdeling Oost- Schouwen van de Alg. Bond van On derwijzend Personeel organiseert voor deelnemers een busreis naar deze demonstratie. Opgaven hiervoor kunnen worden gedaan bij mevrouw Y den Herder-Eggink te Bruinisse. Omdat het te Arnhem gehouden V.O.O.-congres besloot over te gaan tot het uitgeven in een nieuwe vorm van het orgaan „rnzicht" zal de af dracht per lid van de afdelingen aan de landelijke organisatie moeten worden verhoogd van f 5,- tot f 6,- per jaar. Feestavond Aanleiding tot enige discussie vormde het punt „feestavond". Het bestuur stelde zich namelijk voor om voor de traditionele feestavond een andere formule te zoeken, vooral ook omdat de onkosten van een dergelijke feestavond de krachten van de afde- lingskas te boven gaan. De gedachte werd geopperd om voor de school jeugd een soort „speeldag" te organi seren, af te sluiten met een gezellig samenzijn voor de ouderen. Andere stemmen uit de vergadering voelden echter meer voor een „eigen-krach- ten"-avond waarbij gedacht werd aan een avond die enige jaren gele den op deze wijze bijzonder veel succes had geoogst. De mogelijkhe den zullen door het bestuur nader worden onderzocht. Uitgebreid ter sprake kwamen nog allerlei zaken de scholenbouw in plan-West betref fende, waarbij een en ander door de heer Linders als wethouder werd toegelicht. De aandacht trok hierbij de mede deling dat „Den Haag" er blijkbaar - volgens een pas verschenen circu laire van het ministerie - niet veel meer voor voelt (in afwijking van eerder genomen beslissingen) om kleuter- en basisscholen zoveel mo gelijk „naar elkaar toe" te brengen. Toch was de tendens van de laatste jaren het kleuteronderwijs zoveel mogelijk integrerend deel van het basisonderwijs te laten zijn. En dit laatste wordt nog steeds van zeer groot belang geacht, gelet ook op de opmerkingen in dit verband van het schoolhoofd do heer Vaarzon Morel. Verwacht wordt dat 8 lokalen voor de nieuwe school maar „net genoeg" zullen zijn. terwtyl de school er fei telijk nog geen recht op heeft omdat op dit moment nog geen zevende leerkracht kan worden aangetrok ken, al zal dat volgend jaar wèl het geval zijn. Aangedrongen werd op de noodzaak plannen voor een openb. kleuterschool bijtijds te lanceren. Bij de rondvraag werd met klem gewezen op de gevaarlijke situatie van de Westbrug en de „oversteek" van de oude stad naar plan-West. „Een kinderwagen en een auto kun nen niet samen over de brug", zo werd geformuleerd. Het bestuur zal onderzoeken wat hieraan kan wor den gedaan. Z.V.U. brengt blijspel „Het geld ligt op de bank" Op donderdag 25 november gaat - onder auspieuën van de Z.V.U. - in de Concertzaal het blijspel: „Het geld ligt op de bank". Van Z.V.U.-zijde wordt medegedeeld, dat het Zuide lijk Toneel Globe in de Concertzaal een voorstelling komt verzorgen van het beroemde stuk van D'Ennery en Cormon: „De Twee Weezen". De da tum hiervan is maandag 13 decem ber. Excuisie Jeugdvogelwacht Zaterdag 20 november worden weer excursies gehouden van de Jeugdvo gelwacht. De start voor een strand wandeling vindt plaats aan het einde van de Hogenboomlaan. Beginpunt van een excursie naar het kreken- gebied van Ouwerkerk, ligt bij het hek aan de Nieuwe Dijk. Vrouwenkontakt in de P.v.d.A. Cp dinsdag 30 november wordt in „De Prins van Oranje" te. Goes de jaarvergadering gehouden van het Vrouwenkontakt in de Partij van de Arbeid van Zeeland. ZIERIKZEE Inrichting landbouwmuseum Op de jongste vergadering van „Stad en Lande" heeft de voorzitter, de heer J. L. B rato er enkele medede lingen gedaan over plannen tot op richting van een landbouwmuseum op Schouwen-Duiveland. Voor de in richting zijn al talrijke toezeggingen gedaan om stukken in bruikleen te krijgen. Een moeilijk punt zal z.ijn het beschikbaar krijgen van een ge schikt gebouw, dat wel een oude boerderij - liefst met huis - zal moe ten worden. Mede met het oog op de recreatieve belangen is vooral ge- dcht aan de Westhoek voor dit land bouwmuseum. Bijzondere jeugddienst in de Casthuiskerk Zondagmorgen 21 november aan staande vindt om 9.30 uur in de Gasthuiskerk een bijzondere jeugd dienst plaats waarin hoopt voor te gaan ds. P. van Die uit Wolfaarts- dijk. Aan deze dienst wordt muzikale medewerking verleend door organist Hans Kort, de cornettisten Paul Ize- boud en Kees Schoonakker en ver der solozang door Kenneth Vieira uit Utrecht. WESTERSCHOUWEN Coaster voor kust in moeilijkheden Ongeveer vijftien mijl uit de kust voor de vuurtoren van Haamstede bevond zich vanmorgen de Duitse coaster „Decimal" in ernstige moei lijkheden. Het schip bevond zich ter hoogte van de Steenbank en meldde brand in de machinekamer, terwijl de lading aan het schuiven was. De reddingsboot „President Jan Leis" voer uit van Burghsluis ter assisten tie, terwijl heli's en een Neptune van de Marine Luchtvaartdienst boven het schip cirkelden. Het Nederlandse schip „Libertos" was - volgens een melding van half elf - in de buurt van de Duitser. DREISCHOR De Oogstcollecte De in de Ned. Hervormde kerk te Dreischor gehouden Oogstcollecte heeft voor de kerkvoogdij opgebracht f 1.701,26. NIEUWERKERK Verkoping Op dinsdag 23 november a.s. hoopt de meisjesvereniging van de Gere formeerde Gemeenten te Nieuwer- kerk, „Rhodé", weer een verkoopdag te houden, ten bate van de uitwen dige -zending, 's Middags van half drie tot vijf uur en 's avonds van zeven tot negen uur zal het gebouw Rehototh aan de Ooststraat geopend zijn. Hier kunnen de kopers en koop sters terecht. Er is weer heel wat te zien en te kopen. Er is veel borduur werk er zijn kussens, lakens, slopen, bedsokken, schortjes, washandjes, zakdoekjes, kleine geborduurde schilderijtjes en gemaakte beesten. Men kan er voorts consumpties ver krijgen en allerhande versnaperin gen. Er is teveel om op te noemen. Een aparte ruimte is beschikbaar ge steld aan de heer Hoekman uit Goes. Er zal een keur van theologische werken zijn. Voorts zijn er preken, en is er jeugdliteratuur. Bijbels, bij belverklaringen, bijbelse- en kerkge schiedenis! ektuur zal ook niet ont breken. „Winkelweek" Middenstands-aktie Zaterdag 20 november a.s. om 2 uur zal de muzikale afdeling van de Wandelsport Vereniging „De vier bannen" te Nieuwerkerk een rond gang door het dorp maken, vooraf gegaan door een geluidswagen met spandoek, ter inleiding van de win kelweek welke zal worden gehouden van 22 november t/m 4 december. Maandag zal namens de deelne mende winkeliers op de scholen worden getrakteerd. Véle dag-at- trakties staan verder op het pro gramma, o.a. het raden van het tota le gewicht van een bepaald artikel in iedere etalage. Verder het raden van spreekwoorden welke in natura bij iedere winkelier is te zien. Ook een verkeerspuzzel zal er komen. Zaterdag 27 november om 3 uur is er een film voor de jeugd in „Ons Dorpshuis". „Verder kan men in iedere etalage een foto zien van een andere winkel en raden bij welke deze hoort. Ook is te raden welk artikel hoort in deze etalage niet thuis. En dan nog de at- traktie van dit jaar „De vermomde ruiter". Alle oplossingen inleveren bij kap per Hendriks in de Poststraat. Ook dit jaar weer bonnetje bij uw aan kopen. Veel mooie prijzen welke zijn te bezichtigen tegenover café „De Meebaal" zijn beschikbaar. BRUINISSE Installatie Kabouters Deze week werden in het clubhuis van de padvindsters te Bruinisse, vijf kabouters geïnstalleerd en 20 ka bouters toegelaten tot de kabouter- groep „Prinses Margriet". Met een leuk opdrachtcnspel, dat in het teken stond van Veilig Verkeer werd de succesvolle avond gevuld. Verschil lende ouders waren deze bijzondere avond meegekomen en speelden het spel mee. Geïnstalleerd werden: de kabou ters Johanna v. d. Bijl, Corinne van Dijke, Marja v. d. Have. Wilma Kik en Jeanet Krepel. Straatverlichting Deze week zijn de eerste straatlan taarns geplaatst bij de bejaardenwo ningen Oesterstraat 'Krukelpadje. De P.Z.E.M. begint verder met het leg gen van kabels en het plaatsen van lantaarns bij de achttien in aan bouw zijn de woningen in plan-West. Geslaagden typecursus Bij de vorige week gehouden type examens door het instituut „Schei- degger" te Bruinisse zijn geslaagd: mevr. de Roo. de heer J. P. Knop, de heer Chr. Knop J.Pz.. mej. F. van de Zande. de heer K. Kik Dz„ allen af komstig van Bruinisse. Ook slaagden de uit Sirjansland afkomstige gebrs. De Waard en mej. De Waard. OOSTERLAND, 18-11. Er wordt momenteel haid gewerkt aan de bouw van beide lagere scholen - in één gebouw - aan de Van den Abee- lestraat alhier. Het werk vordert zichtbaar. Door de Zuid-Hollandse Glashan- del te Boskoop worden de ramen van glas voorzien, in alle lokalen twee grote ruiten, waarvan er één draai baar is. Van boven een smal ruitje eveneens openklapbaar en van onder ruiten van hard glas om het gemak kelijke breken op deze hoogte te voorkomen. Bij de buitendeuren en de entree wordt ook dit harde glas toegepast. Dit betekent voor dit bouwwerk weer een goede 'stap voor uit, omdat het gebouw nu niet alleen waterdicht is - dat ov.erigens enige weken geleden is gebeurd doch ook winddicht. Dit is in hoge mate belangrijk omdat er bij alle soorten weer doorgewerkt kan worden, vooral nu het gure jaargetijde op komst is met miscschien vorst. Verder zijn ook de tegelzetters druk in de weer om de toiletten en alle afdelingen, waar getegeld wordt, voor elkaar te krijgen. Het metsel werk, dat door de firma Verloo uit Zierikzee wordt uitgevoerd, schiet ook behoorlijk op. Men is thans be zig om de buitenspouwmuren op te trekken. Een bekende voegspecialisl de firma Horyon te Oud-Beijerland, heeft het voegwerk aangepakt dat hier veel voorkomt, omdat de school lokalen van binnen in plaats van stukwerk, gevoegd worden. De aan nemers van de Centrale Verwarming de firma Korporaal te Oud-Beijer land, is begonnen om de centrale verwarmingselementen te plaatsen. Al met al schiet het werk goed op, al zal het nog wel eind februari worden, eer de scholen in gebruik genomen zullen kunnen worden. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank Buitenlands geld Reisclieqiies KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. Verkoopactie Herv. Vrouwenvereniging Door de hervormde vrouwenver eniging Helpt Elkander te Bruinisse wordt dinsdag 23 november a.s. in het Herv. Verenigingsgebouw een grote verkoopactie en verloting ge organiseerd. Doel van deze actie is versterking van helt orgelrestaura tiefond van de Herv. Gemeente. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON, 18-11. De com missie voor toewijzingen van de Amerikaanse senaat heeft donderdag met 14 tegen 13 stemmen de resolutie van een subcommissie bekrachtigd waarin uit bezuinigingsoverwegin gen aangedrongen wordt op terug trekking voor 1 juli van 50.000 man Amerikaanse troepen die in Wcst- Eurcpa gelegerd zijn. Nederland wenst spoedig verbod van alle onder grondse kernproeven NEW YORK, 18-11. Nederland is voorstander van de spoedige sluiting van een internationale overeenkomst over het verbod van alle onder grondse kernwapenproeven. „Wij hopen zelfs vurig dat een dergelijke overeenkomst binnen een jaar zal worden bereikt." Dit .heeft de per manente Nederlandse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Rob bert Fack, dondex*dag verklaard in de politieke commissie van de Alge mene Vergadering, die zich met ont wapeningsvraagstukken bezighoudt. Onder de vele wekelijkse inzen dingen nemen de oplossingen van buiten Schouwen-Duiveland een steeds grotere plaats in. Er waren weer veel foutloze oplossingen, zodat bij het aanwijzen van de winnaars het lot er weer aan te pas kwam. De eerste prijs gaat naar: de heer W. Vcrstraatcn Verdistraat 3 Wolvega (Fr.) De tweede prijs is bestemd voor: mevr. H. Heyman-Bodbijl Klooienberglaan 80 Zwolle De oplossing luidt als volgt: De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. fret; 4. vlak; 7. ree; 8. wol; 10. run; 12. roe; 13. peper; 15. som; 17. wak; 18. meester; 20. kap; 22. ik; 23. mat; 24. kim; 26. la; 27. hak; 28. dek; 29. fat; 31. gier; 35. zwak 37 emotie; 38. ijsbeer; 39. vrek; 41. leek; 43. lijk; 45. lui; 46. eed; 47. en; 49. non; 51. ben; 52. fa; 53. sec; 55. pienter; 58. til; 59. keg; 61. steel; 62. tin; 63. lek; 65. els; 66. pop; 67. karn; 68. trijp. Verticaal: 1. fee; 2. re; 3. twee; 4. vlet; 5, ar; 6. kus; 7. rok; 9. opstel; 11. nok; 12. rak; 13. pet; 14. rek 16. mal 17 wilg; 18. mak; 19. rif; 21. pauk; 23. marokijn; 25. mazelen; 27. hemel; 30. tweed; 32. Ier; 33. uil; 34. esp; 36. aref 39. vies; 40. tunnel; 42. kwal; 44. kop; 46. eèr; 48. nek; 50. nis 51 .bel; 52. Fin; 54. cel; 56. eten; 57. test; 58. tip; 60. gek; 62. top; 64. ka; 66. pij. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. ruimte in een schip onder het voordek; 8. kunstma tige haardos; 12. sierplant; 13. spot vogel; 14. persoonlijk voornaam woord; 16. publieke wandelplaats; 17. effen, glad; 18. den lezer heil (afk. Latijn); 19. schoenmakerspriem; 21. naschrift (afk. Latijn); 22. morsig, vuil; 23. loterijbriefje; 24, strafvaar- tuig uit vroegere jaren; 26. ontken ning; 27. tijd van praktische oefe ning voor een kandidaat-notaris; 29. onderdeel v.e. tennispartij; 30. pun tig uitlopend; 32. bloeiwijze; 34. droogplaats voor mout; 36. televisie (afk.); 38. flauwhartig; 39. Amster dams peil (afk.); 41. nummer waarop in een loterij geen prijs valt; 42. stootwapen; 44. muzieknoot; 45. be woner v.h. hoge Noorden; 47. mu zieknoot; 49. Ned. rivier; 51. eerbe wijzen; 53. soort schoeisel; 56. weide in het hooggebergte; 58. stok waar op de kippen slapen; 60. telwoord; 61. melodramatisch toneelstuk; 63. splitsingsprodukt v.e. molecule; 64. ouderloos kind; 66. zuidwest (afk.); 67. danspartij; 68. onbepaald hoofd telwoord; 69. vogel; 70. in die tijd (in het verleden); 72. op het ogenblik; 73. bedrieglijke slimheid; 74. plotse linge en algemene angst; 76. voorzet sel; 77. bestaande uit een mengeling van schreeuwende kleuren. Vertikaal: 1. insekt; 2. aardrijkskun dige aanduiding (afk.); 3. snel, vlug; 4. herkauwend dier in Centraal- Afrika; 5. onvriendelijk; 6. ligplaats voor schepen; 7. vogelprodukt; 8. kleur; 9. hoek die door het boven- en voorlijk v.e. gaffelzeil wordt ge vormd; 10. bolgewas; 11. herbergier; 13. soort onderwijs (afk.); 15. groep leerlingen van eenzelfde leerjaar die gezamenlijk onderwijs ontvangen; 17. lichaamsdeel; 18. nachtverblijf; 20. voertuig zonder wielen; 22. herkau wer; 23. tussen heel en koud; 25. voedsel; 26. niet parkeren (afk.); 28. geheel de uwe (afk. Latijn); 30. hoofddeksel; 31, vuiststoot; 33. ze- nuwstillend middel; 35. Engelse titel; 37. dessertspijs; 40. wachtwoord; 43. korf voor vis; 46. eetbare wortel; 48. poedelhond; 50. morsdoekje; 52. Ned. Spoorwegen (afk.); 54. niet deskun dige; 55. met name (afk.); 57. hemel lichaam; 59. onenigheid, ruzie; 61. grove werkdoek; 62. vogel; 65. boomloot; 66. gebied, landstreek; 69. in het water levend dier; 70. deel v.e. boom; 71. snavel v.e. vogel; 73. mu zieknoot; 74. per adres (afk.); 75. boksterm (afk.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3