AGENDA MISLUKTE OVERVAL OP P.T.T.-KANTOOR ZIERIKZEE Totoprijs voor invalide mijnwerker Alle kleuren AUT0LAK „DOE HET ZELF"-CENTRUM Chinezen namen kernproef in atmosfeer Veilig Verkeer wil autogordels Vervuilende bedrijven in Amerika moeten tijdelijk sluiten Nieuwe veiligheidsmaatregelen bleken effectief ZIERIKZEE, 19-11. Gisterenavond (donderdag) even na acht uur, hebben twee jongemannen van naar schatting nog geen dertig jaar, een mislukte poging gedaan lot beroving van bet postkantoor te Zierikzee. De mannen drongen het kantoor binnen via de zijdeur in het straatje dat toegang geeft tot het achterterrein van het P.T.T.-gebouw, gelegen tussen het kantoor en de muziekschool. Zjj deden dat op het moment dat twee ambtenaren van de P.T.T. die hun avonddienst er hadden opzitten het ge bouw verlieten om zich naar huis te begeven. De actie heeft de berovers geen cent opgeleverd, het kwam niet tot vechten en de schade bleef beperkt tot het verliezen van de hak van haar schoen door de ambtenaresse mejuffrouw Ona Simmers, die dit schadepostje te incasseren kreeg bij het verlaten van het P.T.T.-kantoor langs ongebruikelijke weg: door een raampje in het toilet. Het was de enige mogelijkheid om het gebouw te verlaten, want de overval lers hadden na hun mislukte actie de deur afgesloten. Bij hun vertrek uit het kantoor na de avonddiènst werden de beide ambtenaren, mejuffrouw Simmers en de heer Ant. Tiggelhoven als het ware „opgewacht" door de twee mannen, die toen de zijdeur open ging ruwweg naar binnendrongen, onder het uiten van bedreigingen tot de twee employee's. „We schrokken ontzettend en zetten het direct op een schreeuwen en gillen", aldus vertelde ons later een ontdane me juffrouw Simmers. Eén van de over vallers was gewapend met een knup pel, de andere man was uitgerust met een voorwerp dat „veel leek op een revolver of op een pistool". De mannen hadden zich onher- kenbl ar gemaakt door over het hoofd getrokken nylonkousen. Ze waren gekleed in windjacks, één van hen had bovendien het hoofd in een capuchon verborgen. Eenmaal binnen en onder bedrei ging van de ambtenaren eisten de overvallers de sleutels van de kluis. Het P.T.T.-pcrsoneel beschikt ech ter, na nog eerst enige weken gele den getroffen speciale veiligheids maatregelen, niet meer over de sleu tels, aldus zegt hierover de directeur, de heer H. M. van der Post. „Het was dus voor de heer Tiggelhoven en mejuffrouw Simmers onmogelijk om aan de cis van de overvallers te voldoen." Tegenvaller Het was een geduchte tegenvaller voor de „bankrovers" die na snel be raad besloten er vandoor te gaan. Eerst echter wilden ze hun voor sprong zo groot mogelijk maken en het tijdstip van alarmering uitstel len» Mejuffrouw Simmers en de heer Tiggelhoven werden hierop in de keuken gedreven maar toen bleek dat hiervan de deur niet op slot kon werden de ambtenaren overgebracht naar de garderobe en toiletruimte die wel kon worden afgesloten. Dat de overvallers misschien wel niet zoveel bravour hadden als waarvan ze wilden blijkgeven blijkt mis schien wel uit de woorden van cén van het tweetal: „Jullie moeten ons de tijd geven om weg te komen want we hebben jullie ook niets gedaan". Intussen verbleven de ambtenaren niet lang achter gesloten deuren, want mejuffrouw Simmers zag kans na een klautcrparty via een raam pje in het toilet naar buiten te ko men. Direct hierna kon de politie worden gealarmeerd, die zeer snel ter plaatse was en direct een gron dig onderzoek instelde dat zich tot de gehele buurt uitstrekte. Aangek nomen wordt dat de overvallers ver dwenen in een auto, hoewel dit niet door getuigen kon worden bevestigd. Intussen werden de belangrijkste wegen van Schouwen-Duiveland en het uitgaande verkeer zoveel moge lijk gecontroleerd. Duidelijk is wel aangetoond dat de bij P.T.T. te Zie rikzee ingevoerde veiligheidsmaat regelen effectief zijn gebleken. De inhoud van de kluis was ongetwij feld aanzienlijk, maar aan de grootte van het onberoerd gebleven bedrag wordt om begrijpelijke redenen ui teraard liever geen bekendheid ge geven. Bedrag van 290.000,— uitgekeerd ROFRMOND, 18-11. De 54-jarige invalide mijnwerker Evert Kamp- herst uit Leeuwen-Roermond heeft donderdagavond de grootste prijs uit de geschiedenis van de nationale sporttotalisator uitgekeerd gekregen. Adjunct-directeur van de toto, de heer P. J. C. Lut, overhandigde de heer Kamphorst in Roermond een cheque van 290.000 gulden. Vanaf heden uit voorraad leverbaar: van ALEE auto's! zoals van: maar ook van: en van: Volkswagen Audi Datsun Opel Austin Mazola Ford B.M.W. Mazda DAF Bedford Mercedes Renault Chevrolet Morris Simca Citroen Peugeot Fiat Vauxhall Itanger Triumph én van merken waarvan wij de namen zelfs niet kun- nen uitspreken! Deze kleuren mengen wij klaar terwijl u wacht, volgens het officiële fabrieksrecept, met behulp van onze MICRO- DOSEUR. Dus voor ELKE kleur autolak naar: P. VAN ZOEST POSTSTRAAT 3 - ZIERIKZEE - TELEFOON (01110) 3395 eenzelfde bedrag. De bruto-prijs was dus ruim 340.000 gulden. Vrouw gewond na aanval om tasje Advertentie Ditishet recept: Kaasfondue van Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. tgen. Binden mc Echtpaar eu twee kinderen verdronken IJMUIDEN, 18-11. Donderdas nam de politie van IJmuidcn aan dat vier opvarenden van het scheepje dat woensdag by de kust moet zyn vergaan, z(jn omgekomen. Uit aangespoelde Zweedse en Spaanse bescheiden blijkt dat de op varenden waren: de 44-jarige Stig- ture Strömdahl, geboren in Zweden, zijn vrouw Maria del Carmen (42), geboren in Sparje en hun dochter tjes Birgitta Rosmarie (14) en Ann Cristin (4). De man was zeeman van beroep. Vermoedelijk bevoer het gezin de zee vanuit het Spaanse eiland Tenerife (Canarische eilanden). WENEN. De twee delegatieleiders bij de SALT-besprekingen, de Rns Vla dimir S. Semenov (l.) en de Ameri kaan Gerard C. Smith tijdens een receptie gegeven door de Oostenrijk se kanselier. De besprekingen over de beperking van strategische wa pens werden deze week hervat. Bij de uitreiking van de prijs wa ren ook de echtgenote van de heer Kamphorst en hun acht kinderen aanwezig. Mevrouw Kamphorst, on kundig van de krachtsverhoudingen in het betaalde voetbal, had het fout loze rijtje voor toto 12 van 17 okto ber, ingevuld. Zij was daardoor de enige kandidate van de 693.238 deel nemers voor de hoofdprijs van 170.264,70 gulden en de premie van Weer Britse militair doodgeschoten in Ierland BELFAST, 18-11. In Belfast is donderdag bi.i een aanval van een sluipschutter op een Britse legerpost een militair doodgeschoten. Een an dere Brit werd zwaar gewond. Het aantal Britten die dit jaar in Noord-Ierland het leven hebben verloren, is hiermee gekomen op 37. Sinds het begin van de ongeregeld heden in 1969 zijn nu 158 Britse mi litairen gedood. De brandschade in de suikerfabriek Dinteloord DINTELOORD, 18-11. Dc brand, die begin deze weck dc machinehal van de suikerfabriek Dinteloord van de Suiker unie grotendeels verwoest te, heeft volgens voorlopige bereke ningen voor f 2 miljoen schade aan gericht aan het machinepark. De tctale schade zal, aldus de di- rektie, aanzienlijk hoger uitvallen omdat men de suikerbietencampagne heeft moeten verlengen. Men hoopt deze ru op 10 december af te sluiten. De directie ,van de Suikerunie ver wast dat de fabriek het komende weekeinde de verwerking van sui kerbieten tot veertig procent van de normale capaciteit kan hervatten: ongeveer 4000 ton bieten per dag in plaats van de gebruikelijke ruim 10.000 ton. Voor de rest heeft Dinteloord een beroep gedaan op dc vijf andere sui kerfabrieken van de Suikerunie. AMSTERDAM, 17-11. De 67-jarige weduwe Neeltje Asman uit Amster dam-Oost heeft op het Oetewalerpad eveneens in Oost, haar heup gebro ken bij een poging van twee onge veer 15-jarige jongens haar van haar handtasje te beroven. De vrouw hield het tasje stevig vast, maar kwam door het trekken van de jongens te vallen. De jongens ontkwamen. De vrouw is in een zie kenhuis opgenomen. AMSTERDAM, 18-11. Met het doel aanschaf en gebruik van autogordels te stimuleren gaat „Veilig Verkeer Nederland" (V.V.N.) eind november een grootscheepse actie beginnen on der het motto „Autogordels- vast en zeker". „Veilig Verkeer Nederland" stelt, dat door het gebruik van autogordels jaarlijks in het Nederlandse verkeer 350 doden minder zullen vallen en enige tienduizenden personen min der ernstige verwondingen zullen op lopen. Dief uit clroom geholpen RECIFE (Brazilië), 18-11. De poli tie in een plaatsje bij Recife in Bra zilië heeft een dief die ivas ingesla pen in hel bed van de rijke industri eel die hij wilde beroven, geboeid uit de droom geholpen. Op jacht naar geld had de dief sys tematisch het hele huis doorzocht en na gedane arbeid wilde hij het zich nog wel even gemakkelijk maken. Het begon met een warm bad, dat hem echter zo slaperig maakte, dat hij de neiging niet kon onderdruk ken het bed van zijn werkgever eens te proberen. Het was daar dat de industrieel hem, nog steeds in Morpheus armen, vond. De politie was spoedig gewaarschuwd. Deze aarzelde geen moment zich over de niet-uitgeslapen dief le „ontfermen". WASHINGTON, 18-11. De Chinese Volksrepubliek heeft donderdag om streeks 19.00 uur oijize tijd in het ge bied van Lop Nor in Mid.den-China een kernontploffing in de atmosfeer teweeg gebracht, ter sterkte van cir ca 20 kiloton tnt. Dit heeft de Ame rikaanse commissie voor kernener gie bekendgemaakt. De Amerikaanse woordvoerder zei dat het de twaalfde Chinese kern proef was. Elf proeven werden in de atmosfeer genomen en één op het aardoppervlak. BIRMINGHAM, 18-11. Een Ame rikaanse federale rechter heeft don derdag bepaald, dat 23 grote idu- striële bedrijven in het gebied van Birmingham, in de staat Alabama, voor maximaal tien dagen moeten sluiten wegens hun aandeel in de luchtvervuiling. Arts wil rokende patiënte niet behandelen LONDEN, 18-11. Een 45-jarige huisvrouw in Ellesmere Port, Chesh ire, moeder van acht kinderen, die aan chronische bronchitis lijdt, kan het roken niet laten. Haar arts, dr. O'Friel, weigert daarom haar of haar gezin te behandelen. Het Britse Artsengenootschap heeft donderdag uitdrukkelijk partij voor dr. O'Friel gekozen. Een woordvoer der verklaarde, dat iedere arts het recht heeft patiënten te weigeren evenals de patiënthet recht heeft een dokter te kiezen. Comentaar van de rokende huis vrouw: „de hele zaak heeft mij zo ongewonden, dat ik nu niet zoals ge woonlijk vijftien sigaretten per dag rook, maar dertig". Op overwegen 1915 bijna-ongelukken UTRECHT, 19-11. Treinmachinis- ten hebben dit jaar tijdens twee nor male werkweken in maart nogeens twee ir. mei 1915 bijna-ongelukken op overwegen geteld. 840 maal was dat op een met automatische knip perlichten (Aki) beveiligde overweg het geval, 735 maal bij een overweg met automatische halve overwegbo men (AHOB) en 340 bij niet-bevei- ligde overwegen. Dit bij een totaal aantal van 780 Aki-, 448 Ahob- en 1081 niet-beveiligdc overwegen. Indiase agenten zouden zijn sredood DACCA, 18-11. In Dacca is bekend gemaakt dat Pakistaanse grenstroe pen in de afgelopen drie dagen min stens 160 „Indiase agenten" hebben gedood. Zes Indiase soldaten die tot een bergdivisie behoorden, zijn ge arresteerd. Bij de beschieting van dorpen door de Indiase artillerie zijn de afgelopen veertien dagen 93 bur gers om het leven gekomen, aldus de bekendmaking in Dacca. K.L.M.-vloot in ander jasje AMSTELVEEN. 18-11. Volgende week zaterdag (27 nov.) zal het eer ste K.L.M.-vliegtuig in de nieuwe be schildering op Schiphol te zien zijn. Het is de DC-9 „Oslo", die een licht klauw dak krijgt in plaats van het gebruikelijke witte. Deze uiterlijke verandering wordt ingevoerd om de K.L.M.-toestellen een duidelijker merkbeeld te geven. Het zal in totaal drie jaar duren voor alle machines een ander jasje hebben gekregen. Met de komst van de Boeing 747 was reeds een nieuwe staartbeschil- dering geïntroduceerd. De Chinezen brachten hun eerste waterstofbom die naar een schatting van de Amerikaanse commissie voor kernenergie een explosieve kracht had gelijk aan die van 3.000 kiloton tnt - op 17 juni 1967 tot ontploffing. Alle proeven op één na zijn genomen in het gebied van Lop Nor. John Foster, hoofd van de afdeling wa penontwikkeling van het Ameri kaanse ministerie van defensie, ver klaarde op 8 oktober dat China op het gebied van het kernwapenonder- zoek sneller vooruitgaat dan Enge land en Frankrijk. Deze maatregel, waarom het mi nisterie van justitie op grond van de vorig jaar van kracht geworden wet tegen de luchtverontreiniging had gevraagd, geldt zolang de weersom standigheden dit nodig maken. Het is de eerste maal dat een fe derale rechter een dergelijk vonnis velt. Bij de betrokken bedrijven wer ken ongeveer 25.000 mensen. Het ziet er naar uit dat een wijzi ging in het weer op korte termijn, een einde zal maken aan de opeen hoping van verontreinigde lucht, die de aanleiding vormde tot het beroep op de rechter. BELFAST. In de Noordierse hoofd stad zijn twee vrouwen gewond bij een bomaanslag op een winkel van de Ulsterse minister van volksge zondheid, William Fitzimons. Dit is de derde keer, dat op de winkel van Fitzimons een aanslag is gepleegd. WATER Een Zierikzeese mevrouw heeft een ton gekocht, een mooie ton waar in het water wordt opgevangen dat neervalt van het schuurtiesdak. Het water wordt gebruikt voor de ka merplanten en men schijnt er ook iets bedachtzaams voor de was mee te kunnen doen. Ik wil het initiatief van deze Zierikzeese plaatsen in hel kader van de noodzakelijk geworden versobering. Men moet naar overal op bedacht zijn. Eén onzer vader landse literators schreef destijds dat hij - in verband met een toen ivat akutere A-bom-dreiging - alvast het gootsteenkastje had ontruimd en er een half flesje cognac in had neer gezet. met het oog op kalamiteiten. Zulke initiatieven kunnen uitge breid: vang het water op, schaf wat kaarsen en snotlampjes aan en plant - indien mogelijk - wat spruitkool in, want misschien zijn de zeven magere jaren begonnen. Maar terug naar hel water. Vroe ger: alleen maar regenbakken en wellen. Een goede regenbak (tras) was een kostbaar bezit. Het water was vet en het schuimde voortreffe lijk bij het wassen. Heel (erge) ken ners beweerden dat er rode beestjes in het water moesten zitten, wilde het werkelijk kivalileit hebben, maar daarover heeft nooit wetenschappe lijke zekerheid b est aan. Uit dc goten droop het regenwater via een pijp neer in een bak grint, dat zuiverend werkte. In droge zo mers daalde het waterpeil in de bak ken soms onrustbarend. Dat schiep een onheilspellend sfeertje en de aanmaningen tot zuinigheid waren niet van de lucht. Toen de waterleiding kiratn'traren alle problemen opgelost. Maar vreemd: velen ivarcn 30 verknocht aan hun regenbak, al of niet met ro de diertjes, dat ze van ivater vit de kraan niet trilden horen. Maar het moest en als het dan al moest, dan toch maar één tapkraan, vlak achter dc voordeur. Dat was om de maat schappij een beetje te pesten en dou chen en baden was er toch niet zo bij. Het was veel teiltjeswerkvoor al voor de ouderen. Alleen de jeugd kreeg nog wel eens een kans: naakt op de plaats, groene zeep er op en putwater er overheeft. Enfin, bij elkaar is het maar een waterfilosofietje met een tonnen- vrouw als uitgangspunt. SCH1EREJ LANDMAN' Vrijdag 19 november Zierikzee Concertzaal, (foyer), 19.45 uur, film avond „Ziejook". De Kluut, 7.30 uur, Bingo-avond C.P.J, en P.J.Z. Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, jaarfeest C.J.V. Graanbeurs, 19.00-22.00 uur, ten toonstelling vogels: postduiven, ka naries, parkieten, tropische vogels en bijen. Huis van Nassau, 8 uur, Vogelwacht bijeenkomst. Burgh Café-bar De Westhoek, 7.30 uur, jaarvergadering „De Krabbe". Ocstcrland Sportgebouw, 7.30 uur, uitvoering s.v. Duiveland. Zaterdag 20 november Zierikzee Graanbeurs, 13.00-22.00 uur, ten toonstelling vogels, (zie ook onder vrijdag 19-11(. Rcncssc Dorpshuis, feestavond S.V. „Renes- se". Westènschouwcn Hoofdingang der Domeinen. Mossel loop 14.30 uur jeugdwedstrijden, 15.00 uur prestatieloop. Westhoek Excursie Jeugdvogelwacht. Begin: eind Hogenboomlaan, 10.00 uur v.m. Ouwerkerk Excursie Jeugdvogelwacht. Begin: hek aan de Nieuwe Dijk. Dinsdag 23 november Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, vergade ring C.M.M.C. Stadhuis, 8.00 uur, vergadering ge meenteraad. Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur- vergadering C.P.B. Nieuvverkerk Rehoboth, 2.30—17.00 en 19.00—21.00 uur verkoping voor de zending, „Rhodé". Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 14.30-18.00 en 19.00-22.00 uur, verkoopactie en verloting Herv. Vrouwenvereniging. Woensdag 24 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.45 uur, ver gadering N.C.V.B. Haamstede Recreatiezaal Ger. Kerk, 14.30 uur, afd. Westenschouwen Ned. Ver. van Huisvrouwen. Vrijdag 26 november Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Bruinisse Café Het Centrum, postduiventen- toonstelling. Zaterdag 27 november Renessc Dorpshuis, Ver. vóór Openb. Oon- derwijs. Bruinisse Café Het Centrum, postduiventen- toonstelling. Zondag 28 november Rcncssc Herv. kerk, 7.00 uur, optreden van R.K. rytmisch koor en combo van de St. Bavo te Rotterdam in jeugd dienst. Maandag 29 november Zierikzee Mondragon, 19.45 uur, vergadering Tennisclub. Dinsdag 30 november Rcncssc Consistorie Herv. Kerk, forumavond C.N.V. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 20 en zondag 21 november Dokter C. M. van Hoorn. Zierikzee, tel. (01110J-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. Dc weckeindedicnst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur cn duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter W. J. Terpstra. Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De wcckcindc-dicnst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter J. N. T. dr Bruin, Bruinisse, tri. (01113)-1280. neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zandc. Nicuwer- kerk. tel. (01114)-13R8. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster M. Kunst-Visser, Scharcndykc, tel. (01117)-280. neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Brrgsma. Zierikzee, IcL (011)0)2180 heeft dienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2