TWINTIG STAPPEN TERUG Vragen over plaats regio in de mogelijke gewestvorming Langste tunnel ter wereld Kruit uit Eerste wereldoorlog Wat biedt de BEELDBUIS? „Buitenstee"-diskussies werden afgerond I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 november 1971 Nr. 20981 Gemeenteraad Westerschouwen WESTERSCHOUWEN, 15-11. In de raadsvergadering van maandag avond waarbü de leden weer in een andere opstelling zaten en 90° om gezwaaid waren, deelde de voorzit ter mede dat er gestreeld wordt naar kortere notulen. Er waren nog al wat aanmerkingen op het verslag, waarin o.a. de „Borrelput" voor kwam, waar nog nooit iemand van had gehoord, ij de ingekomen stuk ken deelde de voorzitter mede dat G.S. de 4e begrotingswijziging, be treffende de kosten der nieuwe com bi-school, hebben verdaagd. On danks aandringen zijn de financiën nog niet rond. Misschien begin 1972 De gemeente Oostvoorne protes teerde in een brief tegen herindelin gen en vroeg adhaesie. Mede in ver band hiermede zei de voorzitter over Brouwershavens voorstel om van Schouwen-Duiveland één gemeente te maken dat dit terdege bestudeerd moet worden door een ter zake kun dig bureau. HAKODATE, 14-11. - Op het Japanse eiland Hokkaido zijn zondag de werkzaamheden be gonnen voor de aanleg van een 54,2 km. lange tunnel, waar van 23,3 km. onder zee, die dit noordelijke eiland zal verbin den met het hoofdeiland Hon- sjoe. Het werk, dat 200 miljard gen (1,9 miljard gulden) gaat kosten, moet in 1977 klaar zijn. Een treinreis van Tokio naar Sapporo door de langste tun nel ter wereld duurt dan nog slechts 5 uur en 50 minuten. Nu doet men er nog ruim 19 uur over. Kwalijke Zwarte Piet DEN HAAG, 17-11. Ruim veertig gulden had een Zwarte Piet in Den Haag reeds bijeen gecollecteerd, voor dat argwanende voorbijgangers de politie waarschuwden, die spoedig ontdekte dat de knecht van de goed heiligman niet van plan was arme kindertjes te bedenken, maar slechts zich zelf. „Piet" bleek de 29-jarige verkoper J. de H. uit Den Haag te zijn. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens het collecteren zonder ver gunning en het zich als zwarte Piet verkleed op straat bevinden, want ook dat is niet toegestaan. Ambonees schoot op Marokkaan LEERDAM, 17-11. De 37-jarige Ambonees Jacob M. uit Leerdam heeft tegenover de Leerdamse poli tie bekend dat hij in de nacht met een pistool heeft geschoten op een Marokkaan. De Ambonees, die ge scheiden leeft van zijn vrouw wijt zijn huwelijksmoeilijkheden aan de buitenlandse werknemers en treedt daarom zeer agressief tegen hen op. Vorig jaar oktober trok hij na een woordenwisseling met vier Turken eveneens een pistool en trof toen één van hen in de hartstreek. Weer autocoureur verongelukt SANTA CRUZ, 15-11. Naast dat van de Italiaan Giovanni Salvati, die zondag in Porto Alegra (Brazilië) om het leven kwam, heeft de auto sport dit weekeinde nog twee levens geëist. In Santa Cruz (Bolivia) ver ongelukten de Boliviaanse coureur Willy Bendeck en zijn coequipier tij dens sportwagensraces. Bendeck schijnt met zijn Jaguar tegen een aarden wal te zijn gereden, waarna de wagen in brand vloog. St. Nicolaas maakte zijn officiële in tocht in de hoofdstad en komt zater dag a.s. al op Schouwen-Duiveland. Ook ditmaal was in Amsterdam van de kleintjes groot. Dit meisje had de dag van haar prille leventje, toen zij met Sint op de foto mocht. De heer Kloosterman had geruch ten vernomen over een Gewestvor ming van Schouwen-Duiveland, Flakkee en een deel van de Hoekse Waard. „Zelfs Rotterdam spreekt al over Schouwen-Duiveland als een mede-beslisser". Daarover zei de voorzitter dat er door de vorige re gering reeds plannen in die geest zijn gemaakt. Er werd een ontwerp- wet ingediend bij de Staten-Gene- raal. Daarover diende de Ver. van Ned. Gemeenten een pré-advies in gevolgd door een „hearing" waarin diverse gemeentebesturen hun me ning konden uiten. Er zal dan, hoe wel dat nog geruime tijd duren kan, in kaart gebracht moeten worden welke gewesten uit deze „hearings" naar voren komen en welke provin cies zo niet alle, gaan verdwijnen. Er zijn grote voorstanders, doch ook te genstanders. „Ik ben wel van mening dat Schouwen-Duiveland naar een veel grotere intensieve samenwer king toe moet, om in een eventueel gewest een vuist te kunnen maken". Subsidie restauratie Opnieuw kwam de subsidie van de restauratie van het pand Dorps- ring 4 te Noordwelle aan de orde. Het college bleef bij haar standpunt van 8 september om 10 °/o subsidie te verlenen. Daarover zei de heer Tieleman dat Westerschouwen bijna de enige ge meente is in Zeeland die 10 °/o uit keert. „Ik dacht dat we 20 °/u moes ten verlenen en in het vervolg aan alle historische gebouwen 30 °/o. Anders was de gedachte van de heer Hendrikse: kerken (dus voor publiek toegankelijke gebouwen) 25 °/o, gebouwen niet toegankelijk 20 °/o en woonhuizen 15 °/o. De heer Lustig vond 10 erg karig Volgens stukken van de secretaris komt er 30 terug van het rijk zo dat de gemeente er 20 °/o op verdient „Dit wordt een koehandel en dat is niet de bedoeling van een subsidie". Achter het voorstel stond de heer Dalebout die echter wel verschil wilde maken tussen partikuliere en andere gebouwen. De voorzitter zei niet in de stoel van Monumentenzorg te zitten. „Soms verdien je wat en kom je op een andere subsidie weer tekort. Toch willen we niet naar een vaste lijn toe omdat we de konsekwenties er niet van kennen. Het college handhaaft haar voorstel". In tweede instantie zei de heer Lustig dat de eigenaar van het pand de dupe wordt van een mogelijke verandering in de toekomst. „Neem het voorstel terug en maak een com promis van deze opmerkingen". Een voorstel van de heer Tieleman om de gevraagde 20 °/o te verlenen werd met 7-4 stemmen verworpen. Voor stemden mevr. Peters-Lok, de heren Hendrikse, Lustig en Tiele man. Het daarop in stemming ge brachte voorstel van b. en w. (10 °/o) werd aangenomen met 7-4 stemmen Tegen stemden nu de 4 leden die eerst voor stemden. Wel zal het col lege een voorstel van de heer Hen drikse bekijken om vaste uitkerin gen in de lijn van 25-, 20- en 15 °/u te krijgen. Straatbelasting Het college stelde verder voor om de straatbelasting 1971 met 4 °/o te verhogen waardoor een meerop brengst verkregen wordt van f 13.231 De heer Lustig: „We kunnen niet be oordelen of de gemeente dit geld no dig heeft. Wachten tot begroting 1972 Misschien is het helemaal niet nodig en we zitten nu nog goed in de cen ten. Elk jaar moet zijn eigen lasten dragen en ik zie de noodzaak er niet van in. Neem het voorstel terug". De voorzitter vroeg met klem om het voorstel goed te keuren omdat het anders veel te lang gaat duren. Bovendien vraagt de begroting 1972 veel van de mensen die deze voorbe- reiden. Doch de heer Lustig hield vol om dit voorstel uit te stellen: ,,'t Is toch logisch De heer Kloosterman was vol ver trouwen in het college en bovendien zal het zeker wel andere onderdelen onder de loep genomen hebben om aan dit bedrag te komen. Het voorstel van de heer Lustig om het voorstel terug te nemen werd met 3-8 verworpen. Vóór P.v.d.A.- fraktie. Het voorstel van b. en w. werd daarop met 8-3 aangenomen met de P.v.d.A. tegen. De straatverlichting in diverse kernen is nog niet overal in orde doch er wordt aan gewerkt. Dit kreeg mevr. Friderichs-Landegent op haar vraag ten antwoord. Mevr. Friderichs juichte het ten zeerste toe dat als gevolg van de herindeling Tholen een wijziging kwam in de gemeenschappelijke re geling schoolartsendienst waardoor nu ook een logopediste op de scholen komt. De andere agenda punten betref fende diverse uitkerings-, pensioen en bezoldigingsverordeningen, rege ling gratificatie bij ambtsjubileum waren hamerstukken. De rondvraag Bij de rondvraag kwam de heer Hendrikse op de brief terug die de schoolraad aan het college had ge licht in verband met de slechte ver lichting van het pad naar de Bea- trixschool. De voorzitter antwoordde hierop dat het voornemen bestond deze weg te reconstrueren, doch het kwam nog niet tot een beslissing om dat de ouderavonden niet meer in de school worden gehouden, er een nieuwe school komt; kan het goed koper en wat gaan we later met deze school doen. De heer Lustig merkte op dat het nij tijd werd om er wat aan te doen. „Maak provisorisch een leiding". De heer Hendrikse merkte op dat de schoolraad zich, daarbij gesteund door de onderwijzers, al ettelijke keren tot b. en w. richtte. „Ik doe dat nu weer en vraag er met. klem aandacht voor. Anders zal de schoolraad een brief tot de raadsle den richten. Voor de winter zal dit werk uitgevoerd moeten worden om dat de toestand bijzonder gevaarlijk is". De voorzitter zei spoed achter de zaak te zetten. Het college kreeg verder nog de machtiging om een deel der riolering Hogezoom onderhands aan te beste den en de gunning daarvan zelf te regelen. Het voorstel om het salaris van de ambtenaar van het Woningbezit, de heer C. Verton wat op te trekken werd aanvaard evenals het voorstel om het krediet in rekening courant met de Ver. van Ned. Gemeenten voor 1972 te stellen op f 750.000,-. BRUSSEL, 15-11. Een met invali diteitspensioen zijnde onderwijzer en zijn zoon, die wonen in een midden in de bossen gelegen landhuis in Wijtschate bij leper, dicht bij de Frans-Belgische grens, hebben jaren lang op een kruitvat geleefd. Niet ver van hun huis hebben ze bij toeval een stelsel van onderaard se gangen gevonden - door militairen in de eerste wereldoorlog gegraven - waarin veertig ton van de uiterst ex plosieve springstof glycerol trinitraat (nitro glycerine) verborgen is. Al eens eerder, in 1959, bleek dat in deze buurt nog heel wat spring stof uit de eerste wereldoorlog ver borgen ligt Dat kwam onder meer aan het licht toen op een kilometer of zes van Wijtschate de bliksem in zo'n oude schacht sloeg. De explosie die daardoor teweeg gebracht werd veroorzaakte een krater van onge veer 140 meter Vader (André) en zoon (Ignas) Becquaert hebben hun ont dekking vier maanden verborgen ge houden maar nu hebben ze dan toch de autoriteiten ingelicht. Maginot-linie te koop METZ (Frankrijk), 15-11. Ter veiling: ondoordringbare 20ste- eeuwse versterkingen. Goed te gebruiken als buitenhuis of als *j* atoomschuilkelder. Geheel met gepantserde deuren, zes ka- mers, w.c. en luchtverversing. Moet wel worden opgeknapt" Met deze bijzonderheden ho- pen de Franse functionarissen van het ministerie van defen- sie bieders te trekken op de veiling van betonnen bunkers van de Maginot-linie, die deze week bij Metz wordt gehouden. De linie heeft de naam gekre- gen van de Franse minister van defensie die in 1927 de bouw ervan liet beginnen. VRIJDAG 19 NOVEMBER. NED. 1. Na de Fabeltjeskrant en journaal opent Felix de Kat het KRO-programma. Daarna Piste, met o.a. de sterkste man ter wereld en Deense luchtacrobatiek, met aanslui tend het journaal. Vervolgens de ac tualiteitenrubriek Hier en Nu, waar in premier Biesheuvel iets zal ver tellen over het beraad in de minis terraad. Hoofdschotel van de vrijdag is het vierde deel van de zes vrou wen van Hendrik de Achtste. Die vierde is Anna van Kleef, een Duitse prinses. De KRO besluit het pro gramma met een film van Frans Wijsen en Joost Tholens over Kees de Wit, bisschop van de provincie Antique in de Filippijnen. NED. II. Na de Fabeltjeskrant en journaal gaat de AVRO van start met de Mary Tyler Moore-show; „Pas op moederis de titel van dit ver haal. Een nieuwe AVRO-rubriek volgt hierna, genaamd: Vlieg er niet in. Jaap van Meekren presenteert het programma, waarin aan de hand van voorbeelden wordt getoond hoe oplichters te werk gaan. Iedere dag vliegen er weer honderden mensen in. Er komen zeven van deze pro gramma's dit seizoen. Na het tweede journaal een documentaire van Adel- heid van der Most onder de titel Perspectief: de mammoet is leer plichtig. De onderwijsvernieuwing is ondanks het feit dat de mammoet wet al vier jaar geleden in werking is getreden nog bij lange na niet vol tooidMet welke problemen de scho lengemeenschappen te maken krijgen blijkt uit dit programma. Als de mammoet is doorgelicht neemt Wil lem Duys de rest van de avond voor zijn rekening met Voor de vuist weg. Na het laatste nieuws dan nog Den Haag vandaag en de rubriek Uit de Kunst met Ageeth Scherphuis. VRIJDAG 19 NOVEMBER. NED. I: 18,45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Felix de Kat; 19.12 Piste; 20.00 Journaal; 20.21 Brand punt; 21.10 De zes vrouwen van Hen drik de Achtste; 22.40 Kees de Wit; 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Mary Tyler Moore show; 19.30 Vlieg er niet in!; 20.00 Journaal; 20.21 Perspectief (de mam moet is leerplichtig); 21.10 Voor de vuist weg; 22.20 Journaal; 22.25 Den Haag vandaag; 22.30 Uit de Kunst. ZATERDAG 20 NOVEMBER. NED. I. Vandaag een extra uitzen ding en wel een reportage van de FEUILLETON aankomst van Sint Nicolaas. De stoomboot arriveert ditmaal in Mon- nickendam en Mies Bouwman is er weer bij om de feestvreugde ie ver hogen. De wat oudere jeugd komt aan bod met VARA's Boing-K-K. De popcriticus Peter Schroder komt niet de plaat van de maand. Verder een optreden van Alexis Korner en Cuby and the Blizzards. Voor de kleinere kijkertjes verder nog Aba- cadabra, een grappig tekenfilmpje, een natuurfilm over het leven van de bevers en een verhaaltje in de serie de Roze Panter. Het avondprogram ma start na de Fabel en journaal met Coronationstreel. Aansluitend aan het tweede journaal het spel Een van de Acht, met als gaslartiesten Ramses Shaffy, the Herculians en de fabelachtige popgroep Blue Mink. Na al dit stuntwerk Achter het Nieuws en een aflevering van Jason King, die te maken krijgt met lastige lifters. NED. II. Aan hel programma van de Evangelische Omroep gaat de Fa beltjeskrant vooraf en het journaal. Dan „Een dag met Cliff Pdchards". De bekende Engelse zanger heeft in Engeland twee tehuizen geopend waarin artiesten wat op verhaal kun nen komen en Cliff hoopt als evan- Maandag 22 november, 21.10 uur: Herman van Veen in actie.... gelist hen hier met het geloof ie kunnen confronteren. Verder de E.O. rubrieken Nader Bekeken en Ten slotte. Daarna voor de tweede maal het journaal en de NCRV-actualitei tenrubriek Hier en Nu. Hoofdschotel van het NCRV-programma is de Rus sische speelfilm „Katja's Vrede. Deze rolprent geeft een uitbeelding van het Russische heldendom tijdens de legendarische belegering van Lenin grad in 1941. Voor hel laatste nieuws en de zaterdagavondrubriek Het Woord de aandacht vragen nog een aflevering van de serie Gétekend. ZATERDAG 20 NOVEMBER. NED. I: 9.00 Teleac; 13.00 Intocht St. Nicolaas; 16.00 Nieuws; 16.02 Boing-k-k; 17.00 Voor de kinderen; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Coronation street; 20.00 Jour naal; 20.20 Een van de acht; 22.10 Achter het nieuws; 22.35 De wereld van Jason King; 23.25 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Evangelische Omroep; 20.00 Journaal; 20.20 Hier en nu; 20.45 Katja's vrede22.10 Getekend; 22.35 Het woord; 22.45 Journaal. Gemeenteraad Westerschouwen dacht aan de deskundigen besteden. Op 't matje roepen en een standje geven". D.e heer Kloosterman zei dat hij op 19 augustus veel kritiek had gehad en daar blijft hij bij. „Er is toen o.a. gezegd dat het Stedebouwkundig Bu reau niet hel eerste het beste was en nu dit. Ik zou beide bestemmings plannen Hogeweg en Zuid-West nog eens door nemen met de raad. U kunt dan dergelijke akkevietjes voorkomen". De voorzitter zei dat dit gaal ge beuren omdat het gesprek op 19 au gustus nog maar vooroverleg was. Plan Veerhoek Over het plan Veerhoek in Renesse vroeg de heer Lustig: „Hoe zit dat Weten we niets van. Naast Bungalow park ,,'t Zeepe" zitten ook weer moeilijkheden, 't Gaat alles buiten ons om. Ik word geregeld gebeld over deze gaken en weet er niets van". „Ik kan u niet volgen", zei de heer Kloosterman tot de heer Lustig, „doch u bent niet de enige die hier over gebeld wordt." Na deze bespre king was de kwestie „Buitenstee" be ëindigd. HAAMSTEDE, 15-11. In het kader van het „Buitenstee''-debat op de jongste vergadering van de gemeen teraad van Westerschouwen, onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Ever wijn, had de heer Hendrikse enkele vragen. „Moeten wij als de betreffende plaat hier voor ons hangt, zien hoe ver een huis van dé sloot wordt ge bouwd Alle deskundigen hebben dus gefaald. Hebben die heren dan geen andere kaart die bij het uitzet ten wordt gebruikt Hebben de des kundigen van de A.N.W.B., de Ver. van Ned. Gemeenten en van de Kon- Ned. Heide Mij waaruit Buitenstee bestaat niet gezien dat ze zo kort op de weg stonden. Ze hebben bet niet willen zien aldus de heer Hendrik se. De voorzitter: „dit is voor uw re kening". „De twijfels worden steeds groter bij mij.- Een 5-meter strook handha ven en er was niets aan de hand ge weest. Doch dit ene huis kan gevol gen hebben voor andere projecten. Die hebben dan net zoveel recht. Bij een volgend plan wil ik alle tekenin gen zien en ik zou verder meer aan- 27 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT „Onzin, Sien, dat moet je üit je hoofd zetten. Misschien heeft-ie een hersenbloeding gekregen, of iets der gelijks. Mogelijk had hij een hart kwaal. Weet jij het? Haal je geen dingen in je hoofd, die er niet in ho ren. Je hebt je geld, gebruik je ver stand, temeer, omdat nu alles veel eenvoudiger is geworden. Niemand zal ons er op aanzien. Jou zeker niet. Je gaat morgenochtend gewoon naar je werk. En aan het eind van de week breng je wat geld naar de bank. En zodra je er genoeg van hebt, vertrek je naar Australië. „Dat zal ik ook wel doen. Ik ge loof niet, dat ik hier lang in Neder land zou kunnen blijven leven. Met de gedachte, wat er vanavond is ge beurd. En dan zo vlak in de buurt". Toen hij weg wilde rijden, vroeg ze „Wat doe je nu met de tas en de ket ting?" Hij knikte. „Dat is waar ook. Wacht die tas stop ik hier wel ergens* Ik heb een zaklamp bij me. voor alle zekerheid meegenomen. Geef maar hier Een paar minuten later was hij te rug. „Kon niet beter. Ik duikelde zelf in oen kuil met bladeren. Daar ligt hij nu, diep onder de bladeren". „En de ketting?" „Gooien we onderweg wel ergens een eind weg. Als we water tegen komen". De klok van Westervoort liet één slag horen, toen de V.W. met ge dempte lichten aan kwam rijden naast de spoordijk. De man zette de auto aan de kant, doofde de lichten cn draaide het kontaktsleuteltje om. Het was helemaal stil. Alleen de re gen drupte nog van de bomen. Bei den keken alle kanten uit, maar in wijde omgeving was geen lcven£ we zen te bekennen. Op ongeveer hon derd meter afstand stonden een paar huizen, maar daar was ook alles don ker. Waarschijnlijk lag iedereen al te slapen. „Hier dan maar", besloot hij met gedempte stem. Hij opende behoed zaam het portier en met behulp van het meisje sleepte hij hel lijk van de bankloper door het natte gras naar de onderkant van de spoordijk. Daar legden ze hem zacht neer. Sien voel de even aan zijn gezicht en handen. Huiverend zei ze: „Hij begint al stijf te worden, verschrikkelijk. Bert. wat hebben we gedaan?" Wat gejaagd liepen ze terug naar de auto. Hij startte de wagen meteen cn reed weg. „Zeur niet, we konden er niets aan doen. Het was ons vaste plan om hem nabij Zcddam in het bos los te laten. Ongedeerd. Het was ons enkel om het geld te doen. Dat hebben we. Dat het zo tragisch is af gelopen. konden we ook niet vooruit weten". Zwijgend reden ze naar Arnhem. In do buurt van haar kamer stopte hij. „Heb je het geld goed wegge borgen? Ja? Denk er om, dat je het niet in je kamer laat slingeren, hoor? Ik laat je hier er uit cn kom liever niet in de straat, begrijp je? Ieman zou ons kunnen zien. Na dit ogen blik zien we elkaar niet meer. Denk daar goed aan: je komt niet meer in de Hazelaarstraat. Goed begrepen?" Ze stapte uit, cn knikte. Langzaam stak ze een hand uit. ..Dag Bert. Was is het echt niet mijn schuld? Van hem?" „Natuurlijk niet. Haal je alsjeblieft geen onzin in je hoofd. Vergeet het maar zo gauw mogelijk. We konden er beiden niets aan doen. Jij niet en ik niet. Het ga je goed". Toen hij wegreed en in de bocht in het spiegeltje keek, zag hij haar weglopen met gebogen hoofd. Het was het laatste wat hij ooit zag van Clasina Tannema. Die nacht sliep Bert Galestad niet. Want al had hij veel bravour en on verschilligheid voorgewend tegen over Sientje, in werkelijkheid zat het hem ook niet lekker. Die vent had beslist wat onder zijn leden gehad. Waarom laten ze zo iemand zulk ver antwoordelijk werk doen? Levensge vaarlijk. Stel je voor. dal hem op straat iels overkomt? Maar na een aantal sigaretten ge rookt te hebben, kalmeerde hij wat. Hij zette koffie en schonk een kop voor zichzelf in. Er was nog wat brood, dat hij klaar maakte. Na ge geten en gedronken te hebben, stak hij een nieuwe sigaret op en over legde, wat hij nu zou gaan doen. De dood van Boskcmper maakte alles veel eenvoudiger. In ieder ge val hoefde hij nu niet op stel cn sprong naar het buitenland te gaan. Weliswaar bleef het. link, om zo'n groot bedrag in Nederlands geld bij zich te houden, dat moest wel naar hel buitenland. In casu Zwitserland. Daar had hij een rekening lopen. Maar dat had geen haast. Eerst maar eens afwachten, wat er over in de kranten kwam te staan. En nu maar proberen een poosje te slapen, al zou dat niet gemakkelijk lukken. Want de dood van Boskcmper zal hem da nig dwars. Zijn geweten begon te spreken. Zover is het nu al met je gekomen. Bert Galestad. dat je al oen dode op je geweten hebt. Het begint met een kleine kraak en nu is er al een dode bij betrokken. Waar is het eind? (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7