TWINTIG STAPPEN TERUG $Coth BLIK DOOR HET WERELD Nixon vergeet de verkiezingen niet Brouwse Piet de Jonge ving kabeljauw van 21 pond CAxnixt dam 9 Sint maakt zaterdag zijn entree teZierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dingdag 16 november 1971 Nr. 20980 Wat president Nixon thans bezielt wurclt steeds wantrouwiger bekeken. Zijn doen en laten staat tegenwoor dig zo frekwent in de krant als het weerbericht en dat hij niet aktief is kan niemand beweren. Maar de vraag is of al die aktiviteiten de wereld nu zoveel gelukkiger maken. Hij heeft twee top-ontmoetingen voor de boeg. Maar veel diplomatieke suksessen zijn daarvan niet te verwachten. De Chinezen zien hem vooral naar Pe king komen als de topman van het „westen" die eer komt betonen aan de topman van het „oosten" wat niet dankbaar aanvaard wordt maar be schouwd als gewoon het goede recht van de Chinezen. Er zal wellicht per communiqué uitwisselingen aange kondigd worden van ambassadeurs maar of dit meer betekent dan het over en weer sturen van ping pong- ploegen is de vraag. Het bezoek aan Moskou kan ge paard gaan met het tekenen van een verdrag over de strategische kern wapens, het kan ook zijn van niet - de onderhandelingen duren voort en het geloof dat met welk verdrag ook iets wezenlijks verandert verflauwt sterk. Een verdrag kan iedereen trouwens thuis tekenen waar het ook geratificeerd moet worden en Nixons visite lijkt*geen geweldige verbete ring te kunnen brengen in de relatie V.S.-U.S.S.R. - die is namelijk al ta melijk goed. De ekonomische maatregelen van- Nixon kwamen zonder veel overleg napnor una jsdj xa dip uapuv] ap iaw krijgen en er is heel wat boosheid mee veroorzaakt, met name in Ja pan. Het valt te verdedigen dat met wat soepeler diplomatiek manoevre- ren hetzelfde bereikt had kunnen worden zonder dat de verhouding met andere landen geschaad hoefde te worden. Vietnam-beleid De verdenking komt op dat Nixon niet door ongeoefendheid in het vak van president op een dergelijke ruwe manier aan de gang gaat. In dit op zicht is hij echt wel doorgewinterd. Maar hij is ook een doorgewinterde politicus die weet hoe je verkiezings campagnes moet voeren. En daarbij komt het erop aan dat de bevolking de indruk krijgt van die Nixon dat is toch maar een staatsman die de geschiedenisboeken in zal gaan, reist naar Peking en naar Moskou om met het oog voor de Amerikaanse belan gen de wereldvrede te bevorderen. En het valt ook altijd goed als een president zich vertoont als iemand die krachtige maatregelen durft te nemen waarover in het buitenland gesputterd wordt - dat tekent hem af als een krachtige figuur zonder angst en iemand met wie men wel 'genoopt is rekening te houden in alle hoofdsteden ter wereld. Wat er ook goed inwil is een pre sident die vrede maakt. Weliswaar heeft Nixon zo langzamerhand al meer bommen op Noord-Vietnam la ten gooien dan Johnsonmaar daar van horen we niet de verwijten die wel zijn voorganger werden gemaakt. Nixoji weet wel degelijk dat het te rugtrekken van wat troepen althans de idee wekt van; die man doet er iets aan. En wie ook zijn tegenkan didaat wordt bij de presidentsverkie zingen volgend jaar, die kan nooit aankomen met het argument dat het sneller moet - en de communisten zomaar de overwinning schenken die ze altijd wilden - of dat het langza mer moet - en onze jongens maar sneuvelen. Inderdaad, als men het zo beziet is Nixon druk bezig te manoevreren in een positie dat hij de verkiezingen op zijn sloffen kan winnen. Maar of hem dit nu echt stempelt tot wat on- .der een groot staatsman wordt ver staan, is een vraag waarop het ant woord dan toch ontkennend moet luiden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Amsterdamse gemeenteraad heeft bij de behande ling van het meerjareninvesterings- plan 1971-1975 gevraagd de stadhuis bouw op het Watei-looplein een lage re prioriteit te geven of plannen te temporiseren. DEN HAAG. Een 52-jarige wissel loper A. den H. uit Rijswijk, die op 28 oktober verdween met f 33.000,- van zijn werkgever, een Haagse han del in verwarmingsapparatuur, heeft zich bij de Haagse politie gemeld. DEN HAAG. De ambassadeur van India, Jagan Nath Dhamija, die door koningin Juliana in afscheidsgehoor is ontvangen zal worden opgevolgd door zijne hoogheid de maharadja van Patiala en de unie van staten van Oost-Pendjaab, Yadvinder Singh Mahendra Bahadoer. TILBURG. Bij C. en A. in Tilburg is voor ruim f 30.000,- aan suède en bontkleding gestolen. De daders hebben bij de inbraak gebruik ge maakt van een brandtrap aan de achterzijde van het gebouw, waarna een toegangsdeur werd vernield. DEN BOSCH. De 79-jarige J. Ma- thijsen uit Berlicum (N.B.) is in een ziekenhuis in Den Bosch overleden na een verkeersongeval. Vrijdag avond is hij in zijn woonplaats over reden door een auto, toen hij per fiets een weg overstak zonder op te letten. DEN HAAG. De rechtbank in Den Haag heeft de 42-jarige veeverlos- kundige J. A. uit Hazerswoude vrij gesproken, die terecht had moeten staan wegens het onbevoegd verrich ten van een keizersnee bij koeien. DEN HAAG. Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1964 is 100, is opgelopen van 144,9 medio september tot 146,2 medio ok tober, wat neerkomt op een stijging van 0,9 procent. TIEL. Een groepje jongens heeft in de stadsgracht te Tiel het lijk ge vonden van de 66-jarige mevr. D. H. Grisel-Zwamborn uit die plaats. Zij was voor het laatst gezien, toen zij naar een dokter ging. Van een mis drijf is volgens de politie geen spra ke. Een bijzondere foto van de kerk te Noordgouwe in vooroorlogse toestand. De plaat is vooral merkwaardig door hel oude gemeentehuisje, rechts van het kerkgebouw. SCHOORL. De 67-jarige mevrouw G. Sporre-Minkema uit Schoorl is toen zij in haar woonplaats per fiets de Laanweg wilde oversteken, door een personenauto aangereden. Ze was opslag dood. ZWOLLE. De politierechter in Zwolle, mr. L. J. 't Hooft, heeft acht jongemannen die wegens straatter reur terecht stonden, tijdens de zit ting laten in sluiten, teneinde een voorbeeld te stellen tegen de toene mende straatterreur in Zwolle en omgeving. AMSTERDAM De verbondsverga dering van het N.V.V. is van oordeel dat officiële contacten met de vak- beweging in alle landen van Oost- Europa in principe niet uit de weg moeten worden gegaan. DEN HAAG. Op paleis Soestdijk is aan prins Bernhard de ,prof. dr. S. R. Steinmetzpenning" uitgereikt door de voorzitter van de Bond van Ne derlandse Volksuniversiteiten, prof. dr. Joh. de Vries. De prof. dr. Stein metzpenning is aan de prins ver leend, omdat hij zich op bijzondere wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor het sociaal-culturele leven. ROERMOND. Door onbekende oorzaak is op de rijksweg-zuid bij Swalmen een auto van de weg ge raakt en over de kop gegaan, Eén van de inzittenden, de 2Ö-ja'rige R. R. Keijner uit Reuver, kwam daarbij om het leven. De ander werd zwaar gewond. BREDA. De oud-majoor van een Oost-Pruisisch regiment uit de twee de wereldoorlog, Emil Brall uit het Duitse Neukirchen-Vluyn, heeft zon dag vijf minuten in stilte getreurd bij de Bredase gevangenis, waar nog drie tot levenslang veroordeelde oor logsmisdadigers zitten. LICHTENVOORDE. Brandkast- krakers hebben f 21.000 buit gemaakt bij een exportslagerij in de Gelderse plaats Lievelde (gem. Lichtenvoorde) De inbrekers haalden met snijbran ders het slot uit de brandkast. VELDHOVEN. De 20-jarige Schen- deielorz uit Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Knegt- selweg in Veldhoven (N.B.) door een personenauto gegrepen en om het le ven gekomen. WEERT. De pasgehuwde 23-jarige E. M. uit Maarheeze (L.) is na moei lijkheden met de politie te Weert ge troffen door een als waarschuwing bedoeld schot van een agent en daar bij levensgevaarlijk gewond. SLUISKIL. Het actiecomité Wcs- terschelde Veer is zondag een bui tenparlementaire actie begonnen te gen de verhoging van de veertarïe- ven. Boven de klapborden van ryks- waterstaat, die bij mist de wegge bruikers late nweten, dat de veer boten niet varen, zijn borden aange bracht met de tekst: „Veren te duur. Goedkoper over Antwerpen". VLAARDINGEN. Een brand in het koel- en vriesbedrijf van de N.V. doggermaatschappij aan de Koningin Wilhelminahaven in Vlaardingen heeft maandagochtend een schade van naar schatting een half tot een miljoen gulden aangericht. DEN BOSCH. Zondag hebben 30 duizend mensen het nieuwe provin ciehuis in Den Bosch bezichtigd. On der de bezoekers waren tal van bui tenlanders. Van 12 tot 14 uur con certeerde voor deze bezoekers het Brabantse Orkest onder leiding van Hein Jordans. EDE. Het meisje Mia Versluis is op de algemene begraafplaats te Ede ter aarde besteld. Haar ouders en haar verloofde en ongeveer 200 belangstel lenden begeleidden haar naar de laatste rustplaats. Het meisje is woensdag overleden, nadat ze als ge volg van een hieloperatie vijf en een half jaar buiten bewustzijn was ge weest. ZWOLLE. De partijraad van de Anti-Revolutionaire Partij heeft zijn instemming betuigd met he£ deelne men van de partij aan de contact- raad van de drie christelijke partij en. die zich gaat bezinnen op moge lijke samenwerkingsvormen van KV P. CHU en ARP. HOOFDDORP. De 77-jarige mevr. J. M. Versteeg uit Rotterdam is in de Haarlemmermeer door een per sonenauto aangereden en later in een ziekenhuis in Haarlem aan de ver wondingen bezweken. De bejaarde vrouw was in Hoofddorp uit een bus gestapt en stak achter de bus de weg over. Een naderende automobilist kon haar niet meer ontwijken. UTRECHT. De actie „Homo in Overvecht", die beoogde in de Utrechtse nieuwbouwwijk Overvecht (ruim 40.000 inwoners) op wijde schaal informatie te geven over ho- mosexualiteit, is volgens de organi satoren redelijk goed geslaagd. ROTTERDAM. De 22-jarige Fran se lasser C. M. uit Rotterdam heeft slechts kort kunnen genieten van zijn moeizaam verkregen vrijheidna een dag en een nacht buiten het bereik van de politie te zijn gebleven, is hij zaterdag door de Rotterdamse politie in een pand aan de Volmarijnstraat in de Maasstad aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. DOKKUM. Vader abt Dom Em manuel van Gassel van de Sint Be- nedictusabdij te Achselsekluis (bij dc Nederlands-Belgische grens) heeft in het Sybrandahuis bij Dokkum een monument onthuld op de plaats waar vroeger het Cistercienserklooster Clarus Campus (Klaarkamp) stond. DORDRECHT. In Dordrecht is een aantal stakende en werkwillige taxi chauffeurs met elkaar slaags ge raakt. Bij het gevecht werden ijzeren staven en ploertendoders gebruikt. Twee stakers liepen verwondingen op. De politie heeft inmiddels drie mannen aangehouden. VOORST. Op de rijksstraatweg Apeldoorn-Zutphen in de gemeente Voorst is in de nacht de 33-jarige heer P. C. Koot uit Zutphen om het leven gekomen. Hij botste met zijn auto op een voor hem rijdende trac tor met aanhangwagen. OSS. De 76-jarige mevrouw J. van de Kamp-de Groot uit Berghem is op de Zevenbergseweg even buiten haar woonplaats om het leven geko men, toen zij werd aangereden door een naderende personenauto. De vrouw liep aan de linkerkant van de weg en was op weg naar de kerk. De vrouw was vrijwel op slag dood. DEN BOSC1I. Koningin Juliana heeft vrijdag in Den Bosch het nieu we provinciehuis voor Noord-Bra bant officieel in gebruik gesteld. BREDA. In het Ignatiusziekenhuis te Breda is de 27-jarige Marokkaan A. Salchi overleden aan de verwon dingen die hij vrijdagmiddag opliep bij een verkeersongeluk te Breda. GOUDA. Op de provinciale weg in Bleiswijk (bij Gouda) zijn een be stelwagen en een personenauto fron taal met elkaar in botsing gekomen. Eén der inzittenden van de bestel wagen, de 74-jarige weduwe mevr. L. de Jongste-v. d. Gaag uit Schie dam overleed korte tijd na het on geluk aan de opgelopen verwondin gen. Uil de geschiedenis van de polder Bruinisse (Van een medewerker) BRUINISSE, 12-11. Op de polder vergadering van vorige week te Zie- rikzee vertelde de voorzitter de heer A. M. Geluk, dat op 3 oktober 1730 in de polder Bruinisse werden ver kocht 3 gemet goed land voor f 20,- .de hoop en op 17 april 1732 een hof stede van 54 gemeten best korenland voor f 12,- per gemet. alles uit vrees voor de toen veelvuldig voorkomen de oevervallen in het Zijpe, waar de gebouwen en de batterij der Admira liteit, op het laatst der 18e eeuw met de hofstede v£n Bart van Vessem in de stroom schoven. En waar de ge hele 18e eeuw dijkvallen, de polder teisterden en voorzieningen nodig maakten, (het Zijpe brak zich baan, de Bruintjeskeek, het vorige vaar water verzandde), en de bekende en kundige waterbouwkundige A. Schraver berekende in 1803, dat ge- duren* de laatste 40 jaren aan den polder Bruinisse ruim 3 tonnen goud besteed waren aan onvoldoende ver dedigingswerken langs de zeedijk en aan het leggen van inlaagdijken en de slotsom was, dat de polder na het uitgeven dezer som in denzelfden ge vaarvollen verkeerde als voorheen, de oude zeedijk was verdwenen en langs den inlaagdijk, die hem ver ving, liep een felle stroom, peilde men een grote diepte en de calami- teuze toestand bleef bestaan. Te hopen is, dat wat de Oostkop- haven betreft ook het slot van Schravers bericht waar mag worden: „De nieuwe zeedijken van deze pol ders werden echter in den loop de zer eeuw, zowel boven als beneden "laag water op de punten - waar zij door den golfslag en de stroom wer den aangevallen, op meer krachtige wijze kunstmatig verdedigd en het is daaraan dan ook toe te schrijven, dat zij thans nog als zodanig in stand zijn gehouden. Advertentie Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren lengkeek lederwaren ZIERIKZEE FEUILLETON BROUWERSHAVEN, 15-11. Wie zich wel eens in het gezelschap van vissers heeft bevonden' waarbij meestal het tintelend Schiedams vocht niet ontbrak heeft kunnen er varen naarmate de tongen steeds lesser kwamen dat de vis die men op het droge had gesleept meestal uit groeiede van een haring tot een wal vis. De nuchtere werkelijkheid, dat er inderdaad wel „kanjers" gevangen worden bewees zaterdagavond de 18- jarige Piet de Jonge uit Brouwers haven, sedert zijn achtste jaar een verwoed hengelaar van de bovenste plank. De Jonge, die zeer modern is uitgerust met een gummipak waar mede hij zich een eind in het water (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). begeeft, een grote gaslamp, een zeer zware hengeluitrusting, speciaal in België gemaakt vertoefde zaterdag avond, enige uren op het strand bij de Vuurtoren te Haamstede, om te trachten voor zondag een visje op tafel te krijgen. Nu het resultaat was er naar, want na een kabeljouw te hebben gevan gen van 4 pond, een van 5 pond en een van 9 pond kwam als klap op de vuurpijl een monster aan de haak van 21 pond met een lengte van een meter. De heer De Jonge, die met het monster vereeuwigd is op de foto had alle moeite het dier te torsen. In dit geval was er dus geen sprake van visserslatijn. Aankomst per boot ZIERIKZEE, 13-11. St. Nicolaas maakt - zoals gemeld op 20 novem ber - zijn entree te Zierikzee. Dc Sint arriveert (13.30) per boot in de Nieuwe Haven. Hierna volgt het vertrek naar het Havenplein, vooraf gegaan door drumband en majoret- tenpeloton van „Rust Roest". De roete is als volgt: Nieuwe Haven. Oude Haven. Kraanplein. Havenpark Havenplein. Sint maakt zijn tocht naar het stadscentrum te paard. Op het Havenplein wordt de goed heilig man een welkomstlied toege blazen door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", waarna burgemees ter Th. H. de Meester de Sint en zijn gevolg van Pieten, toespreekt. Na opnieuw een muzikale peper- notenregen. neemt Sint afscheid, om aan jeugdige kinderen versnaperin gen uit te delen. De Zwarte Pieten - ge-assisteerd ■NB door leden van de Zierikzeese brand weer, gaan dan massaal uitdelen aan de aanwezige jeugd. Rondgang Hierna volgt een rondgang, waar bij de volgende route zal worden ge volgd: Havenplein, Mol. Schuithaven. Lange Nobelstraat, St. Anthonies- dam, Watermolen, d'Aillystraat. Slabberswerf. Lammermarkt. Varre- markt, Balie. Kerkhof z.z.. Poststraat Appelmarkt. Havenplein, Havenpark. Cornelia Stichting, Sint bezoekt de pornelia Stichting. „Ons Huis", rust huis „Irene", het bejaardencentrum „Borrendamme" en tot slot het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Na vertrek van Sint van het Ha- yenplein geeft de G.V. ..Rust Roest" éen korte „show" op het plein. Bij elkaar is het zinnig nu al het lied te neuriën: „Vol verwachting klopt ons hart. 26 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT De commissaris had zwijgend ge luisterd. Een heel enkele keer dc spreker onderbrekend, voor het stel len van -een vraag. „Dit alles zult u op papier moeten zetten, meneer Galestad. Daarbij zullen een paar van m'n mensen assisteren. Dat is goed voor morgen. Hebt u de hele dag dc lijd. Zodra alles op papier staat, zijn er geen termen meer. om u langer hier le houden. Als u morgenavond met al les klaar bent. kunt u, wat mij be treft. gaan. Maar vertelt u verder: U ontdekte in de Rozendaalse bossen, dat die Boskemper overleden was. U weet nu. dat hij aan een hartverlam ming is gestorven. Dat heeft de sek- tie. uitgemaakt. Weliswaar als gevolg van een hevige emotie. Waarschijn lijk dus. omdat juffrouw Tannema zijn keel dichtkneep, toen hij wilde gillen. De man was hartpatiënt, wist u dat niet?" „Beslfët niet. meneer de commis saris", antwoordde Galestad. „An ders zouden we ons wel bedacht heb ben. Ik zei u al, dat we iedere vorm van geweld wilden vermijden. Ik had immers voldoende voorzorgen genomen?" De politicman knikte. „Goed. gaal u verder". 11 Ze zaten nog steeds in de auto en hadden het licht uitgedaan. Ze had den samen de overleden bankloper op de achterbank gelegd. Bert maak te met een tang dc ketting los en daarna de tas zelf. waarvoor hij een stevig cn scherp mes bij zich had ge stoken. Gedurende enige tijd telden ze samen het geld. Men kwam op tweehonderd en zeven cn negentig duizend gulden. In eerste instantie wilde Sien cr niets van hebben. „Als er niets gebeurd was. maar nu hij dood is..ik heb hem vermoord „Onzin, die man moet een of an dere kwaal hebben gehad, zonder dat hij het misschien zelf wist. En dooi de schrik is hij overleden Of dooi de aaneenschakeling van emoties. Die keel betekent niets. Maak jezelf geen. verwijten". Toen nam ze aarzelend haar aan deel in ontvangst. „Wat ga je nu met hem doen?" vroeg ze kleintjes. „Dat moet ik even met mezelf overleggen. In ieder geval hoeven we nu niet helemaal naar Montfer- land te rijden. Alles wordt boven dien eenvoudiger, want hij kan ons niet meer verraden. Het kan nu van alles betekenen. Gestel.hij is niet overvallen en hij.hij is van plan cr mei het geld vandoor le gaan. Dan stapt hij op de bus cn gaat niet naar het hoofdkantoor. Misschien loopt hij meteen door naar het station, heeft al een kaartje gekocht en stapt in dc trein. Naar Zevenaar. Gaat daar de grens over en stapt in Emmerich bij voorbeeld weer op de trein. Dan kan het net lijken, alsof hij er met het geld vandoor is gegaan". ...Ja, maar hoe krijg je hem in Duitsland? Dat red je nooit. Het geld kun je wel ergens in de wagen ver bergen. maar hem? Zc zien hem on middellijk". „Dat is waar. Daar moeten we wat op verzinnen. Wacht eens.... Hij stapt in de trein. Onderweg wordt hij niet lekker .opent een raam en daar kiept hij uit. „Kan niet. Zijn ze veel te hoog voor". ..Of hij opent een deur. Een cou pédeurdat kan wel. En wordt weggezogen naar buiten, valt uit dc trein en komt ergens onderaan de spoordijk terecht. Dat.dat is het! Zo kunnen we het doen! „Denk je. dal ze daarin trappen?" „Waarom niet? Niemand heeft jou cn mij gezien. Bij dc bushalte stond niemand. En die lui op het kruispunt hebben vast niks gehoord of gezien. Dal doen we. Es even kijken, die trein naar Zevenaar. hè? Gaat die niet over de IJsselbrug? Ja. dal klopt En dan over een dijk bij Wes tervoort cn verderop is het vlak, bij Duiven cn bij Zevenaar. En bij Groessen ook Dus. neem even aan: hij stapt ih de trein naar Arnhem. Hij krijgt het benauwt en net over de brug- probeert hij lucht tc krijgen, doet de deur open en kiept uit dc trein, rolt de dijk af en komt onder aan de dijk terecht. Aan de buiten kant van Westervoort. Daar vinden ze hem morgen of overmorgen en dan gaan ze conclusies trekken". „Tot zover is je redenering goed. Maar het geld in die tas. Wc hebben zelf gezien, dat die las stevig met een ketting om zijn middel zat. Je hebt nogal moeten knijpen met die tang. voor jc de ketting door had. Waar blijven ketting en tas?" „Dat is een puzzel, die de politic zelf dan maar moet proberen op le lossen. Top. zo doen we dat. Wc blij ven hier kalmpjes aan een poosje cn tegen middernacht, als er geen ver keer meer op de weg is. rijden wc naar Westervoort en daar leggen wc hem onderaan de dijk. een beetje verborgen zodat ze hom niet dade lijk vinden. Hoe langer het duurt, des te beter voor ons". Ze knikte gelat,en. „Goed. jij zult wel weten, wat het beste is. Maar ik heb er spijl van als haren op mijn hoofd, dat ik heb meegedaan. Nu hi.i dood is. Ergens heb ik het gevoel, dat het mijn schuld is". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7