ERIC DE NOORMAN Nieuwerkerk verloor veel, maar behield zijn fanfarekorps Boer en tuinder willen niet op de achterlijkste plaats blijven Een bank die vruchten afwerpt Wat biedt de BEELDBUIS? Middenstandsvereniging Burgli-Haamstede brengt Sint-aktie Herleving van religieuze tradities in de Sow jet-Unie „De gebroken pijl Zeventig jaar „Oefening en Uitspanning (II) NIEUWERKERK, november - Nu meest men vcidir gaan, vond men, en uit gaan zien naar een „directeur" Be heei A. Brandt solliciteerde naar deze funktie. Men beraadslaagde hieiover enige tijd, doch men was van cordcel dat een „diiecteur met het diploma tconkunst" beter op zyn plaats zou zyn. Be heer P. C. Boo- gaart zou dc volgende morgen naar Zierikzee gaan en ti achten de heer P. A. Jong mans te spreken. Op deze vergadering werd ook het bestuur gekozen, dat de geschiedenis zou ingaan als „hoofdbestuur" der vereniging. Tot ere-voorzitter werd de heet Jac. Bouman benoemd. R. A. Gaanderse tot voorzitter, vice-voor zitter V. M. Krepel, seer.-penn.m. M. v. d. Have en tot commissarissen de heren T. Rarenc'regt, P. N. van Nieuwenhuijzen, P. C. Boogaart, C. Steendijk en G. J. van Bendegom. Cp 20 november werd een verga dering gehouden met de direkteur, de heer P. A. Jongmans, en zij die zich hebben opgegeven tot werkende leden. Besloten werd zeventien in strumenten aan te schaffen. Voorts werd besloten dat de eerste repetitie r.ehoudon zou worden op vrijdag 20 november 1001. tiet salaris van de diiekieui werd bepaald op i 2,50 per week m.i.v. 1 december 1901. ivn i J. I,en som als vertegenwoor digd var. de werkende leden werd een reglement opgemaakt. Als wer kende leden hadden zich opgegeven, de heren: C. Heijboer Czn., J. M. I-leijbuer, L. Braam, M. de Kok, P. Heijboer Cz... Joh. Brekelmans, C. Gvcrbeeke. Jóóst Folmer, Jacob de Later. K. Oudshoorn, M. Kluit, W. Nikerk, A. J. v. d. Have, Jan Lem- som. IT. M. Krabbe, W. v. d. Have e'n Jan Klote. Na toetsing" door de direkteur worden twee heren ongeschikt ge acht, lei wijl een deidc zich vrijwillig terug Hok. Eén \an de leden, die ol'- Jeieel ongeschikt is verklaard, wordt echter c'e kleine trom toegewezen en de secretaris-penningmeester wordt verzocht tijdelijk de giote trom voor zijn rekening te nemen. Het hcc'dbestuur kwam voorts op 20 ne\ ember 1901 in vergadering bij een. Cp de agenda stond de uitslag der beoordeling van de werkende leden. Aanschaf instrumenten Besloten werd de achttien instru menten aan te schaffen bij de fa. M. LAND- EN TUINBOUW BEN HAAG, 15-11. Boer en tuin- dei willen, ter bestrijding van de in flatie, met hun reële inkomens best een pas op de plaats maken, maar dan op de plaats waar zij zouden moeten staan en niet op de meest achterlijkste plaats van de laatste ja- ten. Deze voorwaardelijke bereidver klaring legde de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité K.N.L.C., ir. C. S. Knottnerus maandagmiddag af in de algemene vergadering van zijn organisatie in Scheveningen. Üit cijfers van de Europese Com missie blijkt volgens hem, dat de landbouwprijzen de laatste vier ja ren in totaal met ongeveer 14 pro cent hadden moeten worden ver hoogd. In plaats daarvan zijn ze drie jaar lang bevroren geweest en pas het afgelopen voorjaar met twee a drie procent verhoogd. Er is dus be slist geen tegenstrijdigheid tussen de vraag naar prijsverhogingen, die het EEG - boerensamemverkingsorgaan C.G.P.A. in Brussel heeft gedepo neerd, en het aanbod der Nederland se boeren om op gelijke basis met andere bedrijfsgroepen aan de in- flatiebestrijding mee te werken. De ministers van landboirw scher men nu druk met valutamoeilijkhe- den om prijsbeslissingen tegen te houden. Ook minister Lardinois - hoewel bereid eventueel ift januari zijn houding te herzien - wil, terwille van het behoud van de vrije markt voor land- en tuinbouwprodukten, de monetaire aanpak voor de prijzen uit laten gaan. Maar, aldus ir. Knottnerus, een situatie waarin niets gebeurt omdat men het niet met el kaar eens kan worden, leidt onher roepelijk tot optreden van de natio nale regeringen, en daarmee is die vrije markt dan verdwenen. Advertentie NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK O .J. 14. Kcssels te Tilburg. Bovendien werd de contributie van de leden vastgesteld en men ging over lot het werven van donateurs en begunsti gers. Nu alles in kannen en kruiken was besloot men tot de definitieve op richting van het fanfarecorps. Deze dag werd 21 november 1901. In die week van oprichting ging de zangr vereniging „Oefening en Uitspan ning' ter ziele. Enkele bezittingen waaronder een orgel, weiden ver kocht. liet vaandel echter bleef staan Het qpschrift luidde: „Zangvereeni- ging „O en U" te Nieuwerkerk. Be sloten weid deze „banier" aan de zo juist opgerichte muziekvereniging ten geschenke te geven, in de hoop c'at deze vereniging de naam „O en U" verder tot in lengte van dagen zou voortdragen. Door de nieuwe vereniging werd dit geschenk dankbaar aanvaard. De wens van het zangkoor ging in ver vulling. Het fanfarekorps werd „ge doopt en ontving de naam „Oefe ning en Uitspanning". Met een klei ne verandering van enige letters op het vaandel, n.l. „zang" in „muziek" werd de zaak in orde gebracht. De muziekinstrumenten werden de vol gende dag besteld, en de werkende leden kregen hun eerste lesen in het noten leren lezen. Na enige weken kwam er bericht vanuit Tilburg, dat de instrumenten met de boot aan Zijpe waren ge bracht. De voorzitter stelde paard en wagen en knecht disponibel om de grote kist op te halen. Na aankomst werd dezé in de „Bewaarschool" ge zet. 's Avonds kwamen het hoofdbe stuur en de werkende leden in het schoolgebouw bijeen, waar onder grote hilariteit de instrumenten wer den uitgepakt. Begin repetities Direkt de week daarop vingen de repetities aan. Vanaf dat moment begon er leven in de brouwerij te ko men. Een verrassing was het om zo maar een piano te winnen. De firma Kessel reikte indertijd aan iedere a£- nemer van goederen ter waarde v'an f 10,- een-lot uit. De muziek ontving niet minder dan 46 loten. Eens per jaar werd ëen verloting gehouden met als prijzen enige muziekinstru menten. Niemand dacht op een ge geven moment meer aan de loten. De muziekrepetities eisten aller aan dacht op. Op een dag kwam er ech ter een brief met de mededeling dat Nieuwerkerk de eerste prijs had ge loot. Als fanfarekorps had men ech ter weinig aan een dergelijk instru ment, zodat men besloot" het te ver kopen. Voor een aanzienlijk bedrag werd burgemeester, de heer J. Bou man, er de eigenaar vqn. Weg waren' alle zorgen, en de vereniging die met flinke schulden kampte, had nu genoeg geld in kas. De repetities werden bekroond met de aanschaffing van de eerste mu zieknummers n.l. twee marsen „Sans Soucci" en de „Recrutenmarsch" en een meer ernstig stukje „Koor aan de Schepping". Marcheren Deze stukjes werden degelijk inge studeerd en in het voorjaar van 1902 werd overgegaan tot het leren mar cheren. Op de achterdreef van het erf van de heer Gaanderse vond dit plaats. Daarna leerde men tegelijk blazen en lopen. De annalen, opgetekend door de heer J. L. v. d. Have, waaruit wij de stof voor deze artikelen hebben ge haald, vermeldde de 23ste mei 1902 als een bijzondere dag. Het was de trouwdag van J. W. de Braai en mej. J. van Oost. Dit was de dag waarop de muziek voor het eerst „uitrukte". Na afloop van de serenade sprak men er zijn bewondering over uit voor de prestaties van het nog zo jeugdige korps. Sinds dit eerste optreden kwam „O en U" steeds meer in de belangstel ling te staan. Op tweede Pinksterdag 1903 was het korps van de partij op een festival te Oosterland. Het was het eerste festival op dit eiland en het werd een groot succes. Een jaar later voer „O en U", gecombineerd met het Oosterland fanfarekorps, met de motorboot van De Rijke uit Zonnemaire van Zijpe naar Burgh- sluis. (In die tijd nog bijna een we reldreis). Men „lootte" daar de eer ste prijs, n.l. f 40,-. DONDERDAG 18 NOVEMBER. NED. 1. Het aandeel van de NOS bestaat ook vanavond uit het jour naal en de Fabeltjeskrant Daarna komt de VPRO met eerst een filmpje van Popeye en een programma van drie kwartier rond de groep Sitn Ra. De in vreemde gewaden gestoken musici tijn vergezeld van zangeres sen en dansers en brengen een even merkwaardige als muzikale jazz- show. Na het tweede journaal de Be richten uit de samenleving en daar na Chaplin op weg naar Charlie. Voor de zevende maal alweer zo'n oude Chaplin-film. Een ander typisch VPRO-programma is het optreden van de Traverse Workshop Company uil Engeland met Our Sunday Ti nies. Twee berichten uit een Engels zon dagsblad worden ontleed en in een bepaalde contex geplaatst, namelijk de moorcl op een meisje dat een lift hacl gekregen en de dood van de zee zeiler Donald CrowhiLrst. Joop van Tijn interviewt vervolgens minister van justitie mr. A. A. M. van Agt. Tien minuten muziek uit de dertiger jaren brengt hierna Phil Spitalny's all girls orchestra, waarna Convent van Kerken en 1KOR de avond be sluiten met de zevende aflevering van Leerhuis. NED. IJ. Ook voorafgaande aan het TROS-programma de Fabeltjeskrant en het journaal. Dan Zorro, met als ondertitel Het spook van San Ga briel. Zorro laat de geesten herleven teneinde de politie af te schrikken, Woensdag 17 november, 23.10 uur: Eigentijds. Het Nederlands Dans Theater voert „Grosse Fuge" op. die zich er niet voor schaamt een vluchteling te achtervolgen tol in het klooster van pater Filipe. In de serie De laatste sporen, waarin de Duitse cineast Eugen Schumacher uitster vende diersoorten laat zien, vanavond aandacht voor Polen, waar nog beren en bevers en zelfs wisenten te vin den zijn. Na het tweede journaal voor de tweede keer het spel Zeven sprong dut komt uit de Meerpaal in Dronten. De Olympische Spelen krij gen ook uitvoerig de aandacht. Tot slot van de TROS-avond voor de tweede maal The Golddiggers in London. Na het laatste nieuws brengt de NOS nog de parlementaire en po litieke weekrubriek Ter Visie. Boekwerkje in de luis BURGH/HAAMSTEDE, 15-11. Dc brievenbussen van de huizen hebben de laatste dagen heel wat te verwer ken en bijeen van de handen vol Sin- terklaasreelame die er door gewor steld werd, was het programma boekje der Middenstands Vereniging Bui ghyilaamstcde. Zoals gewoonlijk een keurig ver zorgd boekwerkje met een heel chique uiterlijk. Een voorwoordje van burgemeester Everwijn brengt de lezers regelrecht naar de veelzij dige advertenties en de diverse on- dei'delen van de aktie die op a.s. donderdag 18 november begint met de eerste dag van de zegeltjes-uitgif te en eindigt op 4 december. Zaterdag 2o november wordt weer Burghsluis ontvangstcentrum van Sinterklaas. Gewoontegetrouw arri veert de Spaanse kindervriend al daar per boot in de haven en wordt ,#!et vrolijke muziek van de Kon. Muziekvereniging „Witte van Haem- stede" ontvangen door het bestuur van Middenstands Vereniging. Op het havenplateau (het is gelukkig bijna hoog water, wat het aanzien van de Sint en zijn gevolg zeker ver hoogt) worden kleurrijke ballonnen aan de kinderen uitgereikt en zal de .Sint de vele versierde fietsen bewon deren. Dit alles zal omstreeks twee uur geschieden. Per paardenvoertuig vertrekt het hoge gezelschap dan naar Haamstede via de Steursweg. Officiële ontvangst Te drie uur officiële ontvangst door burgemeester H. P. Everwijn op de stoep van het gemeentehuis. Na deze ceremonie gaat het in optocht met de muziek voorop naar Burgh waar omstreeks vier uur in hotel „Het wapen van Burgh" voor de kin- deren een leuke film wordt gedraaid. Wa afloop daarvan ontvangt ieder kind een leuke verrassing. Om de winkeliers ook gelegenheid te geven het middagfeest aan de haven mee te maken zijn de meeste winkels van half twee tot half vier gesloten. Ie dereen. ook de goede Sint hoopt op een stralende novemberdag. KERKNIEUWS 4. Erie geeft zijn hengst de sporen en galop peert achter Wolf aan. De hond heeft echter een behoorlijke voorsprong en is reeds uit het gezicht verdwenen. Doch even later ziet dc Noorman hem weer. Wolf staat roerloos bij een gestalte, die uitgestrekt ligt op het mos en gromt zachtjes achter in zijn keel. Wanneer Eric dichterbij komt en afgestegen is, ziet hij het lichaam van een man. die voor over in het mos ligt. Tussen zijn schouder bladen steekt een pijl. waarvan de schacht gebroken is. Eén blik is voldoende voor de Noorman om te zien dat geen enkele hulp hier meer haten kan. Hij laat zich op de knieën vallen en onderzoekt hot lichaam. De man is arme lijk gekleed en alles wijst er op dat hij de berijder van het gevonden paard moet zijn. Een diepe groef trekt zich tussen Eric's ogen. Het is duidelijk dat de arme kerel op laag hartige wijze vermoord is en Eric stelt vast dat dit nog niet eens zo lang geleden gebeurd kan zijn. Doch waarom? Een roofmoord kan het niet eens geweest zijn. Daarvoor is het slachtoffer veel te armelijk gekleed, waar schijnlijk oen gewone horige. Doch wie zou er belang bij hebben een gewone horige op deze manier te vermoorden? Plotseling valt Eric's blik op de afgebroken pijj. Voorzichtig bekijkt hij het wapen. Het bovenst^ stuk van dc schacht is er afgebro ken. De veren ontbreken. Zoekend kijkt de Noorman in het rond, doch het afgebroken stuk is nergens te zien. Opeens krijgt hij een inval. Kan de moor denaar het stuk met opzet afgebroken hebben om zijn identiteit niet te verraden? Maar dan moet het een welgesteld iemand zijn. want alleen de welgestelden hebben de gewoonte de schachten van hun pijlen van een bepaalde kleur of teken te voorzien. Doch wat kan zo iemand er toe gebracht hebben een arme horige te vermoordenof Ineens be denkt Eric een andere mogelijkheid. Mis schien heeft dc moordenaar zijn slachtoffer het zwijgen willen opleggen! Dat lijkt haast de enige oplossing! „Hoe dan fok mompelt F.ric. terwijl hij op het goedige gezicht van de dode neer kijkt. „wie je moordenaar ook is. .ik zal hem vinden, mijn vriend!" MOSKOU, 15-11. „Het gaat niet goed met het atheïsme", zo valt te lezen in het jongste nummer van het Sowjetrussischc regeringsblad „Iz- westia". Steeds valeer duiken de religieuze gebruiken, die men al lang verdwe nen achtte, weer in de Sowjel-Unie op. Jonge mensen dragen een ket tinkje met een kruis om hun hals. Pas voor de burgerlijke stand ge trouwde paartjes laten hun huwelijk in de kerk inzegenen. Ouders laten hun jonggeborenen weer in de kerk dopen en aan het graf moet de pope weer spreken. De lzwestiadie dit alles betreu renswaardig vindt, noemt als typisch voorbeeld voor het misschien niet ge heel bewuste streven om de „atheïs tische muur tegen de religiete on dermijnen, het dorpje Poretsje in Wit-Rusland. Van de 65 ongelovigen in dit dorp waren er nog 22 van me ning dat men de kinderen in de kerk Os. Jörjj nieuwe praeses Hervormde Synode DRIEBERGEN, 15-11. De hervorm- de synode heeft maandagochtend aan het begin van de najaarszitting ds. J. C. H. Jörg (59) tot praeses van de synode benoemd. Hij volgt ds. J. A. G. van Zanten op. die zich wegens ernstige ziekte heeft teruggetrok ken. De nieuwe praeses van de gene rale synode staat sinds 1949 als her vormd predikant te Apeldoorn. Daar voor diende hij de gemeenten Breda. Nieuw-Vennep. Sint Jansga en Vorchten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bruchcm-Kerkwijk: W. van Gorsel. Oude Tongc; te Terheijde aan Zee: J. B. Cats. 's-Gravendeel; te Neerlangbroek en te Veenendaal: J. Verwelius, Schoonhoven. Bedankt voor Sexbierum (toez.): N. Warns. Gendringen. Ger. Kerken Aangenomen naar Slikkerveer: M. J. Vos, Gent (België). Beroepbaar: door de classis Gouda is beroepbaar verklaard J. M. G. Sijlsma, kand. te Schoonhoven. Ger. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bedum: drs. A. N. Hendriks. Delft. Ger. Gemeenten Beroepen te Bodegraven: L. Blok. Beekbergen. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Dubbeldam: H. C. v. d. Ent. Katwijk aan Zee (verb, be richt). moet laten dopen. Twee derde van de dorpelingen heeft in de zitkamer nog een ikoon. „De grondige maatschappelijke en economische wijzigingen als gevolg van 54 jaar communistisch bewind, aldus de ..lzwestia", hebben geen einde kunnen maken aan de oude religieuze tradities en gebruiken". Het blad moet zelfs erkennen dal men zelfs in de gezinnen van com munisten en leden van de Komsomol, de communistische jeugdbeweging in de Sow jet-Unie. nog religieuze ge bruiken aantreft". Het gaat hier dan in het bijzonder om de jongeren, op wie de kerkelijke traditie weer aantrekkingskracht uit oefent. Daarom worden de waar schuwingen in de Soiojetpers tegen hei verslappen van de strijd tegen de religie steeds luider en nadrukkelij ker. SPORT HENGELSPORT vc De Krabbe" hengelde doch weinig vis De H.S.V. „De Krabbe" trok za terdagmorgen met 25 leden naar de Veerse Gat-dam om daar de laatste wedstrijd van dit seizoen te henge len. Deze telde mee voor het club kampioenschap. Dc vis in deze Noord-Bevelandse wateren schijnt niet veel op te hebben met het Schouwse aas. want de vangst was matig. Aan de strijd namen 16 senio ren en 9 junioren deel die de volgen de uitslag lieten registreren: Serioren: 1. A. v. d. Bos. 550 pnt.; 2. A. H van Twist, 340 pnt.. 3. J. Hart 330 pnt.; 4. A. P. Dcurloo, 315 pnt.; 5. A. Boekeslijn, 245 pnt.; 6. A. J. Deurloo 220 pnt.; 7. J. Tuinman, 194 pnt.; 8. J. Vrcdenbrecht. 149 pnt.; 9. J, Geluk. 119 pnt en 10. P. de Rijke. 119 pnt. Junioren: 1. Ad Provoost. 270 pnt.; 2. J. Fondse, 121 pnt.; 3. Bert Visser, 119 pnt.; 4. Robbic van Twist, 117 pnt. en 5. Hars v. d. Wielen, 117 pnt. In totaal werden 10 bovenmaatse- en 13 ondermaatse vissen gevangen. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 15-11. Op de paarden markt in Utreqfct werden maandag 309 dieren aangevoerd. Dc prijzen waren voor: luxe paar den f 1525-2100: werkpaarden f 1400- 1800; oude paarden f 1200-1700; 3- jarige paarden f 1100-1300; 2-jarige paarden f 925-1125: veulens f 650- 875; hitten f 800-1050; slachtpaarden per kg geslacht gewicht f 3.10-4.30: jonge slachtpaarden per kg. geslacht gewicht f 4.30-5.20. De .handel was rustig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4