AGENDA Ouderavond openbare basisschool Burgh-Haamstede KADO IDEE Gruwelijke moord in Verenigde Staten Woord „steekpenningen" bracht nare sfeer in vergadering De strijd tegen de kanker in de V.S. Hoofd somber over veranderingen in basisonderwijs EURGH, 12-11. De openbare ba sisschool Burgh Haamstede hield in „De Koebelle Burgh de jaarlijkse ouderavond. De voorzitter van de oudercommissie, de heer M. Soeters, kon een 50-tal ouders en belangstel lenden begroeten. Het jaarverslag van de sékretares- se, mevr. v. d. Kreeke-Hanse en de afrekening van de penningmeester, de heer W. .1. Geleijnse waren tege lijk met de uitnodigingen toegezon den. Deze konden worden besproken en goedgekeurd. De aftredende, maar herkiesbare leden, de dames De Jonge-Meerdink en Van der Kreeke-Hanse en de heer J. Stoel werden bij akklamatie her kozen. Afscheid werd genomen van mevrouw Speelman-Sloof. De voor zitter dankte haar voor al het werk in het belang van de school verricht onder het aanbieden van een bloe metje. Ierltind-gedicht i van bedroefde moeder REELWIJK. 15-11. Mevrouw Heemskerk, moedei van de in Bel fast doodgeschoten Bene, heeft naar aanleiding van het liagisch gebeuren een gedicht geschreven als credo op het onrecht in dc weield. Zij is van plan dit gedicht naar de plaatselijke kranten in Belfast te sturen. „O Belfast, stad ran bloed en pijn. wat zal er uil u groeien.' Wilt gij de vrijheid zo bekuinen door uw broe ders uit te roeien'' lieleidt gij hel ge loof in een god? O wee. u moet zich schamen Gij die onschuldigen vermoordt door op ze te schieten door de ramen. Waar zullen u, uw vrouwen en uw kinderen het brood halen om van te leven, als de zeeman 't in het verre Canada haalt om dan zijn leven te geven. Zijn schip lag wekenlang gemeerd en te wachten in uw haven .totdat de autoriteiten 't verlof om te lossen gaven. Achttien jaar oud was onze zoon, voer over de wilde baren. Als het stormde bad zijn moeder thuis dat God hem toch mocht sparen. Geen zeemansgraf zal hij krijgen, maar doodgeschoten als een soldaat. Terwijl hij bij de tand.arts was, kwa- men de ondergrondsen van de straat. „Opzij, opzij", zo riepen zij naar vrouwen en naar kinderen. René was de schietschijf voor hen. Nu kon niets hen meer hinderen. 1.82 mtr. was hij lang, zij door zeefden hem met lood, zonder dat hij zich kon verweren stierf hij daar c&a wrede dood. Graag had René nog wat gebleven, om van het goede en mooie op deez' aard nog wat te genieten en wat te beleven. Geen drank kwam ooit over zijn lippen, de limonade-zeeman dat was hij, vol met grollen en met grappen, altijd opgeruimd en blij. Hij zal geen eerlijk zeemansgraf krijgen, maar zijn blijde lach zat bij ons allen in herinnering blijven, tot op de allerlaatste dag". In dc ontstane vakature werd ge kozen mevrouw Kooman-Blom. De verdere avond stond in het teken van het „doen". Onder het motto „Niet alleen praten... ook doen' werd een begin gemaakt met het in schakelen van de ouders bij hel werk in de school. In zijn inleiding hiertoe wees het hoofd der school, de heer A. Dam man, op de sombere vooruitzichten ten aanzien van de veranderingen in de basisschool. He leerüngensch&al Hij noemde in dit verband de stil le rond het voorontwerp van de wet op het basisonderwijs en de waar schijnlijk niet te realiseren verlaging van de leerlingenschaal. Naast dc bescheiden pogingen \an het Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland wordt 'de invoering van veranderin gen overgelaten aan het idealisme van de leerkrachten. Contacten met andeie scholen kunnen inspirerend wei ken. Onmisbaar is ook de daadwerkelij ke hulp van do ouders. Vandaar deze avond die tevens een start beteken de van een reeks doe-avonden gedu rende de komende winter. Het grootste deel van de avond werd er door de ouders enthousiast gewerkt aan o.a. hot imamen van dia's, het maken van reken- en taal spelletjes en het plastificeren van boeken. De voorzitter kon, na oen volgen de avond te hebben vastgesteld, de ze- geslaagde bijeenkomst sluiten. -.<^c30\<Vefter ïOr Jongetje overmlen DEURNE, 15-11. Op de Neerkant- seweg in Deurne is maandagmorgen de 5-jarige J. P. C. Boerekump uit Liessel, gemeente Deurne, om het le ven gekomen toen hij met zijn fiets linksaf sloeg en door een tegemoet komende auto werd aangereden. Het kind overleed ter plaatse van het on geval. Westduits blad verdwijnt FRANKFORT, 15-11. Donderdag 18 november zal bet laatste nununer vcrschynen van „Publik", een weekblad vcor Kcoms-Katholieken in West-Duitsland. De overkoepelende organisatie van de Westduitse bisdommen besloot maandag in Koenigslein bij Frank fort de uitgave van het blad stop te zetten, onder meer omdat het aantal abonnees niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. Het blad heeft nu een oplage van 93.000 exemplaren. „Publik' werd drie jaar geleden door de Westduitse bisschoppen ge slicht. Om het te laten voortbestaan moesten er jaarlijks miljoenen gul dens extra ingestoken worden. HEREN V A. 150,- DAMES V A. 185,- naast 's Gravensteen Havenplein 1 Zierikzee Tel. (01110) 2443 LOS ANGELES, 13-11. Het met ko gels doorzeefde lijk van een jonge vrouw, dut een week geleden in een voorstad van Los Angeles werd ge vonden is geïdentificeerd als dat van Sandra Pratt, echtgenote van Elmer Pratt, een van de leidende figuren van de Zwarte Panterbeweging. Het lijk was verborgen in een slaapzak. Le vrouw was acht maanden zwan ger. Elmer Pratt behoort tot de af deling Zwarte Panters, die onder lei ding staat van de in Algiers verblij vende Eldridge Cleaver. De andere afdeling wordt geleid door Huye Newton. Man (lood gevonden onder auto MEDEMBLIK, 15-11. Zondagavond is de 31-jarige heer G. Zuidema uit Medemblik dood onder zijn auto ge vonden. Kort tevoren had de man zijn familie gebeld, met het verzoek hem te komen f\elpen, omdat zijn auto op bazaltblokken van de haven 'was vastgelopen. Toen een familie lid arriveerde, lag hij dood onder zijn wagen. Aangenomen wordt, dat de heer Zuidema is overleden bij een poging om de wagen los te duwen. Boerderij afgebrand NIEZIJL, 15-11. In Niezijl (Gr.), gem. Zuidhorn, heeft maandagmor gen een felle brand de boerderij van de landbouwer H. Penninga aan de rijksweg grotendeels verwoest. De schade bedraagt ongeveer twee ton. Het pand is tegen brandschade ver zekerd. Van de inboedel kon niets worden gered. Tachtig ton hooi, acht ton geperst stro, een landbouwtrekker en enige landbouwmachines gingen in het vuur verloren. 25 kippen kwamen in de vlammen om. De oorzaak van de brand is onbekend. Gemeenteraad Westerschouwen AMSTERDAM. De Amsterdamse fir ma De Lange brengt - een nouveauté - snéde schorten op de markt in di verse kleuren. De nieuwe modellen zijn geschikt voor alle maten door een schuifband over de taille. HAAMSTEDE, 15-11. De raad van Westerschouwen, maandagavond in vergadering bijeen, kreeg een bij zonder naar einde, (nadat de gehele vergadering al iri een wat gespan nen sfeer had gestaan,) toen de heer J. v. d. Berge (P.C.) aan de heer Lustig (P.v.d.A.) vroeg om in hét vervolg zjjn opmerkingen en vragen wat fatsoenlijker te stellen. „Het spelen met de mening als zou de burgemeester steekpenningen heb ben aangenomen kan mij niet beko ren", zei de heer v. d. Berge. De heer Lustig: „Honni soit qui mal y pense". „Spreek nou geen Engels", vroeg de heer v. d. Berge, waarop de heer Lustig antwoordde: ,,'t Is Frans". Waarop de heer v. d. Berge hem vroeg om in het vervolg deze manier van vragen stellen dan toch maar niet meer in het openbaar te doen. De heer Lustig kon zich niet herin neren dat hij iets over steekpennin gen had losgelaten. „En", zo ver volgde hij: „mogen wij dit als oppo sitiepartij s.v.p. doen". De heer v. d. Berge: „ja, doch het is elke raad weer hetzelfde liedjeen bij ons wordt er alleen maar meer om ge lachen". De heer Lustig: „ik laaf- ze lachen". Mevr. Fx-iderichs-Landegent (VVÖ) schaarde zich achter de heer v. d. Berge en vroeg de heer Lustig zich wat te matigen. Bepaald nog on vriendelijker werd de situatie toen de heer Lustig de gezegdes van de heer v. d. Berge als „een staatkundig gereformeerde opmerking" betitelde. De heer Tieleman (P.C.): „ik pro testeer heftig tegen deze woorden, en als het zo door gaat verschijn ik niet meer ter vergadering". Burgemeester Everwijn vroeg de heer Lustig zijn woorden in te trek ken hetgeen deze toegaf. De burge meester: „ik heb in mijn loopbaan nog nimmer een dergelijke manier van oppositie voeren, meegemaakt. Het kan heel anders en prettiger". De hamer maakte daarop een einde aan deze onverkwikkelijke zaak. Verkoop grond De (mede) oorzaak van dit alles was punt 8 van de agenda: verkoop grond aan de W. G. Bootlaan aan patikulieren. Teneinde de houtwal achter de daar aanwezige woonhui zen te sparen werd aan een drietal inwoners een smalle strook grond aangeboden. 115 m- aan de heer J. Schooneveld voor f 700,-; 275 m- aan mej. J. J. v. d. Zande voor f 2500,- on 440 m- aan de heer P. de Graaf voor f 4000,-. Mevrouw Peters-Lok (P.v.d.A.) vroeg de voorzitter waar het prijs verschil per m- hem in zat. De voor zitter antwoordde dat met deze toe komstige kopers eerst een gesprek is gevoerd. De heer Lustig merkte op: „dus zij die met de burgemecster spraken kregen de grond goedko per". De heer Kloosterman: „ik pro testeer tegen deze opmerking". De voorzitter antwoordde nog dat de meegekochte sloot hier debet was aan de verschillende prijzen. Buitenplaats Schouwen Dc in een voorgaande vergadering moeizaam bsproken aanvaarding van het project „Buitenplaats Schouwen" van de N.V. Buitenstee kwam op nieuw aan het licht. De voorzitter deelde mede dat door de technici van gemeente, van G.S., van het Stede- Louwkundig bureau, doch ook door het college zelf en de gemeenteraad fouten zijn gemaakt, waardoor nu huizen op die buitenplaats veel te dicht op de Hogeweg staan. Doch er is met de directeur een compromis gemaakt waardoor drie andere, nog te touwen huizen en eveneens te kort op de weg staand, komen te vervallen en het nog te bouwen on derdeel van het project opgescho ven wordt. De overige huizen blijven staan, ook het tekort aan de weg ge bouwde. Dc heer Lustig zag de oorzaak van deze fout in een op de raad van 19 augustus „en bagatelle" doorgeno men plan van dit bedrijf. „Ik blijf bezwaar maken tegen deze gang van zaken. Niet de N.V. maakt plannen, doch wij. En nu zijn jullie er in ge vlogen." „Ir. de vorige vergadering heb Ik er al opgevvezen dat het „Buiten- stee"-tempo veel te hoog lag", zei de heer Tieleman. „Was het terrein al kadastraal opgemeten want nu blijkt dat het terrein kleiner is dan ge dacht was. En dat uw technici dat niet hebben gezien. Het is nu onaan vaardbaar hoe deze huizen zijn ge bouwd". Geen winstbejag: „De voorzitter zei dat Buitenstee geen instelling is die op winstbejag uit is. De betreffende kaart heeft op- gehangén en lag bij de stukken en het is onbegrijpelijk dat bij niet één van ons de gedachteis opgekomen, dat er iets fout zat met het te dicht aan de weg staan. „Ik ben blij met de houding van Buitenstee". Waai-op de heer Lustig zei dat de bedoelde kaart geen vastgesteld en goedge keurd uitbreidingsplan is. Er wordt teveel gewerkt rnet art. 19 wet op de Ruimtelijke Ordening, zelfs als een soort wetsverkrachting. Art. 19 is alleen in bepaalde .spoedgevallen te regelen. „Zo ligt het helemaal niet", ant woordde de voorzitter, „want er is destijds al met art. 20 van de Wet op de Wederopbouw gewerkt. De raad kan echter bij vooroverleg bezwaren hebben, dóch had die niet. „Het niet hanteren van art. 19 zou bezwaren kunnen hebben want dan zou het kunnen gebeuren dat op een plan jaren gewacht moet worden. De heer Lustig: „Ik begrijp er niets meer van". „Dacht ik al", zei de voorzitter. Merv. Fridei'ichs-Landegent mex-k- te op dat het beter geweest was de huisjes van tevoren gezien te heb ben, want nu is er inplaats van laag bouw nog een etage opgezet. „Wij willen onze omgeving wat natuur schoon betreft, leefbaar houden en daarom verdei- van deze sloot met groen hout bouwen", aldus mevr. Fiiderichs De heer Lustig nog steeds hoofd schuddend: „Volgens u is het nu niet meer nodig verder dan 3 meter van de sloot te bouwen. Dan was ik ook niet geretireerd als ik Buitenstee was". De voorzitter: „Ik ben blij dal u Buitenstee niet bent". De heer Tieleman beschuldigde geen personen doch vroeg zich af hoe het komt dat de Technische Dienst heeft gefaald. „Het huis aldaar is mij een doorn in het oog en ik zou zeggen: breek het af." Vliegtuig zonder piloot de lucht in STOCKHOLM. 15-11. In hot week- einde zijn enkele vliegtuigongeluk ken gebeurd, waarvan één in Zwe den merkwaardig kan worden ge noemd. Op 't vliegveld van Norrkö- plng zette zich zondag een „Piper"- sportvliegtuigje in beweging zonder dat er een vlieger aan boord was. Deze had bij het oliever wisselen dc motor laten draaien. Het toestel rol de weg en kwam van de grond om 300 meter verder in volkstuinen neer te storten. Het vliegtuigje werd ver nield. Bij Wertheim in de Duitse bonds republiek stortte een Amerikaans hefschroefvliegtuig neer dat met blcedplasma op weg was naar een auto-ongeluk. De vier inzittenden kwamen om. Tentoonstelling tc Middelburg MIDDELBURG. 15-11. In hel lijd- vak van 2 december tot cn met 11 december 1971 zal in de Vleeshal in het gothise deel van het stadhuis te Middelburg een tentoonstelling te zien zijn van de kunstwerken die in dc loop der jaren zijn aangekocht met toepassing van de regeling com plementaire arbeidsvoorziening beeldende kunstenaars. De opening van de tentoonstelling zal worden verricht door de heer J. A. van Ben- nekom, weth. van soc. zaken van Middelburg, op woensdag 1 decem ber as. De voorzitter had geen verklaring voor het falen van deze dienst, mo gelijk een samenloop van omstandig heden. De heer Tieleman vroeg ver der hoe het komt dat er geen maten op de tekening staan. „Heeft deze Dienst dat niet gezien? Ik ben niet tevreden omdat we destijds dit plan moesten goedkeui-en. Nogmaals breek het af". Dit afbreken zinde de voorzitter niet. want daarmee is het algemeen belang niet gediend. Mevr. Peters-Lok merkte op dat voor an dere terreinen in de buurt 5 meter groensti-ook nodig is. Volgens de voorzitter zijn dit caravantei-reinen en dat ligt heel anders. Bovendien vond u het plan toch ook goed? De heer Lustig: „We hebben ons ex- toen van gedistancieerd". Doden door ontploffing bij Dacca DACCA. 15-11. Bij een ontploffing en een schietpartij ten oosten van de Obstpakistaanse hoofdstad Dacca zijn zondagavond twee Westduitse diplo maten en vier Pakistanen om het le ven gekomen. De twee Duitsex-s werden gedood toen hun auto op een landmijn x-eed. De slachtoffers zijn de consulaix-e ambtenaren Rolf Feiland en Erich Wozak. Bij een schietpartij in Narayangan werden vier mensen gedood en zes gewond. Het aantal incidenten in en om Dacca is de laatste weken geste gen. Ze worden toegeschreven aan aanhangers van Bangla Dcsj. VIS De man ving bovenmaatse vis en ondermaatse vis en verderop zat een stelletje Belgen ie loeren naar het nylon, maar die gingen nu toch al een beetje opstappen. Met de bovenmaatse vis zat de man goecl. heel goed zelfs want het was bij elkaar een flink zootje, maar een visser wil ook wel eens een beetje egoïstisch zijn en hij liet de ondermaatse vis in het gras liggen en de bovenmaatse vis er dichtbij. Waarom de visser zijn buit (nog) niet iu het leefnet had gedaan, weet ik niet. Wel is duidelijk dat hij - fi guurlijk gesproken - met de onder maatse vis toch wat in de maag zat. De Belgen gingen er nu echt van door en liepen al over de kritin van de dijk en op dat moment verschijnt een politieman ten tonele, die - ove rigens scherp rond spiedend - een praatje begint met de visser en dan komt het natuurlijk al gauiv op de vangst. „Er is nog ondermaatse vis bij ook", zei de oom agent en de vis ser kon dat moeilijk ontkennen, want hij iveet alles van maten en gewich ten. „O, maar die Belgen zijn daar zo slordig in", zegt hij dan achteloos, „dat laat het allemaal maar liggen". Met de zonde langs de waterkant gaat het blijkbaar ook stap voor stap. ,„Zo", zei de politie funktioharis. maar we zullen de vis toch maar terug gooien" en hij begon de onder maatse ris de vrijheid te hergeven. De desbetreffende vertegenwoor diger ran het gezag hield echter niet op by dc ondermaatse vis Hij raakte ook aan de fraaie bovenmaatse vis sen en daar gingen de schollen en de scharren de plomp weer in. Het loze vissertje kon niet veel te genpruttelen, want op de achtergrond van het gebeuren stond het bonboek je en men laat - nietwaar? - door Belgen achtergelaten 'vis toch maar niet zo in het gras liggen. Enfin, de agent ging cr maar weer eens van door, een gedesillusioneerde visser achterlatend, die daarop snel de bromfiets heeft gepakt en langs de visboer is gereden. „Lukte hel nop al?", vroeg moe dersthuis. Het lukte, maar ze vond in de ris mei enkele duidelijke scher ven ijs en toen heeft ze alleen maar gekeken, zoals alleen vrouwen kijken kunnen. SCH IER EILANDMAN. Dinsdag 16 november Zierikzee Verenigingsgebouw 't Vrije. N.C.V.B. 8.00 uur. Haamstede Ger. Kerk. N.C.V.B. Haamstede. Brouwershaven Hotel Ripgelberg, 8.00 uur, Veilig Verkeer Woensdag 17 november Zierikzee Concertzaal 20 00 uur: liet Zeeuwse Orkest o.l.v. Jan Out. Solist. Tibor dc Maehula. cello. Concertzaal. 10.30 on 13.30 uur, to neelvoorstelling voor de basisscho len, ('s middags niet in schoolver band maar vrije voorstelling voor de schooljeugd C/.V.U). Haamstede Winterkerk, 14.30 uur. bazar „Pris- eillaidem 19.30 uur. gemeente- avond Ilerv. kerk. Donderdag 18 november Zierikzee Huis van Nassau, (koffiekamer), 20.00 uur, jaarvergadering Ver. voor Openbaar Onderwijs, afdeling Zie rikzee. Mondx-agon bovenzaal 14.15 uui-, discussiemiddag afdeling Schouwen, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, verga dering Comité Bejaardenreis. Oósterland Kerk Oud Ger. Gom., 19.30 uur, tijd lede voor de S.G.P. Vrijdag 19 november Zierikzee Concex-tzaal, (foyei-), 19.45 uur, film avond „Ziejook". De Kluut, 7.30 uur. Bingo-avond C.P.J. en P.J.z: Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, jaarfeest C.J.V. Graanbeurs,- 19.00-22.00 uur, ten toonstelling vogels: postduiven, ka naries, parkieten, tropische vogels en bijen. Huis van Nassau, 8 uur, Vogelwacht bijeenkomst Burgh Café-bar De Westhoek, 7.30 uur, jaai-vergadex-ing „De Krabbe". Zaterdag 20 november Zierikzee Gx-aanbeux-s, 13.00-22.00 uux\ ten toonstelling vogels, (zie ook onder vrijdag 19-11(. Renesse Dorpshuis, feestavond S.V. „Renes se". Westenschouwen Hoofdingang der Domeinen. Mossel loop 14.30 uur jeugdwedstrijden, 15.00 uur px-estatieloop. Woensdag 24 november Haamstede Recreatiezaal Ger. Kerk, 14.30 uui\ afd. Westenschouwen Ned. Vei-, van Huisvrouwen. Vrijdag 26 november Bruinisse Café Het Centrum, postduiventen- toonstelling. Zaterdag 27 november Bruinisse Café Het Centrum, postduiventen- loonstelling. WASHINGTON, 15-11. Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft maandag met 350 tegen 5 stem men een wetsontwerp goedgekeurd, waarin 1.6 miljard dollar wordt uit getrokken voor de bestlijding van kanker in de komende drie jaai*. Het wetsontwerp voorziet onder meer in uitbreiding van het huidige nationale instituut voor dc strijd te gen de kanker. Men verwacht dal dit tol een con flict zal leiden met de senaat die eer der een wetsontwerp aanvaardde dat de oprichting van een nieuw, onaf hankelijk bureau voor de bestrijding van kanker inhield. Gestolen kunstwerken opgespoord AMSTELVEEN. 15-11. In oen auto in Mijdrecht heeft de Amstelveensc politic het afgelopen weekend zeven schilderijen ter waarde van ca. f 70.000 cn een aantal sieraden te- ruggevenden die begin vorige week hij een inbr .ak in een flat op de Kei zei Katelweg in Amstelveen werden gestolen. Twee vermoedelijke daders, de Amsterdammers L. A. R. (32) cn B. J. (28). konden nog dezelfde nacht wor den aangehouden. Later bleek dat nog een derde man hij de inbraak was betrokken en met een auto was ontkomen. Deze man, de 40-jarige R. B. uit Amsterdam, werd in de nacht van vrijdag op zaterdag gear resteerd, samen met zijn 19-jarige stadgenoot M. R. die van heling wordt verdacht. B. en J. zouden zich ook hebben schuldig gemaakt aan drie inbraken in Loosdrecht, Den Haag en Zwanenburg. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2