Pleidooi voor voortgezette opleiding voor volwassenen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stichting Goereese Gemeenschap ongerust Wilson bezoekt Belfast en Dublin INDIA MÉLDT ZWARE AANVAL Sociaal geld in 1970 8,3 miljard gulden KONINGIN JULIANA OPENT HARINGVLIET-DAMMENWEC Griep-epiclemie in Balkan breidt zich uit 1 PEKING BECINT IN V.N. ONMIDDELUJK OVER TAIWAN ZIERIKZEESCHE Dinsdag 16 november 1971 I27ste jaargang Nr. 20! REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, teJ. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In (lit nummer Onvriendelijke „raad" Wester schouwen NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 GOEDEREEDE, 15-11. De Stich ting Goereese Gemeenschap heeft de tot standkeming van de Dammenweg over het Haringvliet met gemengde gevoelens ontvangen. Naast voorde len ziet zij ook nadelen en met name maakt zij zich ongerust over de druk die ongetwijfeld op Goeree zal wor den uitgeoefend. Dit zal volgens de stichting kunnen resulteren in een verminderd e'leefbaarheid. Daarnaast heeft de stichting angst voor de plannen van b. en w. van Goedereede, die in de kern van dit dorpje historische huizen en schu ren wil verwijderen ten behoeve van de bouw van woningwetwoningen en parkeerruimten. Zij heeft foto's la ten vervaardigen van panden, die op denominatie staan om te verdwijnen. LONDEN, 15-11. De Britse opposi tieleider Harold Wilson is maandag uit Londen vertrokken voor een be zoek van een week aan onder meer Belfast en Dublin. Om veiligheidsre denen zijn details van zijn reispro- gram geheimgehouden. Wilson wil eerst een kijkje nemen in Ulster en daarna een bezoek brengen aan de Ierse republiek, om zich een juist beeld te kunnen vormen van de ex plosieve situatie. Men verwacht dat de Labour-leider in de komende we ken van de regering-Heath nieuwe stappen zal eisen in de richting van een politieke oplossing van het con flict in Noord-Iorland. De foto's, alsmede alternatieve plan nen zijn in een album samenge bracht en maandag aangeboden aan de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaa- sesz, in de hoop dat gedeputeerde staten van Zuid-Holland alsnog iets tegen de plannen zullen doen. NIEUW DELHI. 15-11. India heeft maandag gemeld dat bij een aanval van een strijdmacht van 3.000 Pakis taanse militairen op een Indiase grenspost in het gebied van Sjikar- poer vorige week vrijdag 135 Pakis- tanen zijn gedood. Een regerings woordvoerder in New Delhi zei dat een onbekend aantal Pakistani ge wend was. By de strijd, die de gehele dag had geduurd, waren dc Indiase verliezen „veel lager''. AMSTERDAM, 15-11. Dc Sociale Verzekeringsbank in Amsterdam en de tweeëntwintig raden van arbeid hebben, als uitvoeringsorganen van de sociale verzekeringwetten. in 1970 ruim 8,3 miljard gulden uitge keerd. Dat is ruim negenhonderd miljoen gulden meer dan in 1969. Dit blijkt uit het verslag over 1970 van de bank en dc Raden van Ar beid dat maandag is verschenen. l.ONDEN. De uieture Lord Manor ren Londen. Sir Edward Howard kijkt hier uit de pompace koets, waarmee hij zijn intocht in de „city" heeft gemaakt. HELLEVOETSLUIS, 15-11. Koningin Juliana heeft maandagmorgen in de hal van een aulobushedrijf Ie Hellevoetsluis symbolisch de weg over de dammen en het slnizeiicomplex in hel Haringvliet, de verbin ding voor hel verkeer tussen Voorue en Goeree. ge opend. Zy deed dit nadat minister dr. W. Droes van vorkeer en waterstaat hot woord had aangevoerd cn haar tot het openingsccromoniccl had uitgenodigd. Dc koningin betrad een podium waarvan dc achtergrond bestond uit ccti grote foto van dc zee vol grote golven. Door twee handgrepen omhoog lo brengen, kwam op de foto oen verlichte driehoek, het dcltateken tot stand, dit als teken, dal dc weg geopend en in gebruik was gesteld. Totale kosten projekt: 500 miljoen gulden Op een scherm naast het podium is daarna een film vertoond, die dc totstandkoming van dit Deltawerk aan de vele honderden genodigden, onder wie de kamervoorzitters en de leden van de vaste kamercommissies voor verkeer en waterstaat, liet zien. Dit noordelijk gedeelte van de Dammenweg verbindt Voorne bij Hellevoetsluis via de spuislui/.cn in het Haringvliet met Goeree bij Stel lendam. In februari 1955 begon Rijkswa- terstaat met de aanleg van een ring dijk in hel Haringvliet, waarbinnen het spuisluizencomplex is gebouwd. Het complex, dat ongeveer een km breed is, bestaat uit 17 uitwaterings sluizen. In 1970 is met behulp van ccn kabelbaan een verbinding tus sen het complex en Vnoruc tot stand gebracht. Tussen hel complex en Goeree kwam ook een (veel kortere) dam. maar deze werd op traditionele wijze gebouwd. In september 1970 was de dam. zoals de waterstaatmensen het uitdrukten, waterdicht. Daarna is men begonnen over de dammen en het sluizencomplex een weg aan tc leggen, die nu door de koningin is geopend. De totale kosten van dit werk hebben 390 miljoen gulden bedragen. Vlaggend Hellevoetsluis Een vlaggend Helevoetsluis heeft maandag koningin Juliana welkom geheten, toen ze arriveerde om dc Dammenweg over het Haringvliet te openen. Duizenden inwoners waren op de been. ook toen de koningin na afloop van de openingsplechtigheid in een oud T-busje uil 1922 een kor- le rondrit door de gemeente maakte. Toen do koninginbij de autobus hal arriveerde werd zij verwelkomd door minister Drees, de commissaris der koningin in de provincies Zuid- Holland en Zeeland, mr. .1. Klaasesz en mr. J. van Aartsen, en de burge meester van Hellevoetsluis. Peggy Vermaat. dochter van de eigenaar van dc autobushal. bood dc koningin bloemen aan. Dc antieke bus die vroeger de ver binding Hellevoetsluis via Briellc cn Oostvoorne met Rockanjc onder hield. bracht de koningin naar het begin van de Dammenweg. Daar stopte het busje naast een moderne bus. de deuren precies legenovor el kaar. zodat zij zonder veel moeite kon overstappen. Haag van auto's Dc koningin reed tussen een haag van werkauto's door de dam op. De ze tocht eindigde bij het sluizencom plex. dat de vorstin van buiten en van binnen bezichtigde. In dit com plex gebruikte ze ook de lunch. In de middag bezichtigde H.M. per he likopter de Oosterscheldewerkcn. Via hel vliegveld bij Rotterdam keerde de koningin naar Soostdijk terug. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tol 4. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Mox.-temperaturcn: «van ongeveer normaal' tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON-EN MAANSTANDEN 17 nov. Zon op 8.02. onder 16.47 Maan op 7.44, onder 15.51. 18 nov. Zon op 8.04. onder 16.49 Maan op 8.56, onder 16.20. Nieuwe maan: 18 nov. (2.46). HOOG- EN T AAGWATER Zierikzee: 17 nov. 2.41 14.54 8.19 20.36 18 nov. 3.18 15.29 8.48 21.06 Springtij: 20 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het vrij zachte weer van de laatste dagen* komt een einde. Koude en onstabiele lucht stroomt met stormwinden tussen IJsland en Noorwegen zuidwaarts. De voorste begrenzing van deze lucht had dins dagmorgen Noord Ierland en Enge land bereikt cn zal ons land in de avond en nacht passeren. Dit zal met enige regen gepaard gaan. Tn dc kou de lucht, die woensdag over het be trekkelijk warme Noordzeewater naar onze omgeving wordt getrans porteerd zullen buien lot ontwikke ling komen. Daarnaast worden ook opklaringen verwacht. In Nederland nog geen geaccepteerde oplossing DEN HAAG, 15-11. De bestaande instellingen voor beroepsonderwijs, van het laagste tot het hoogste niveau, zullen in de toekomst hun poorten ook voor ouderen moeten openstellen. In een door de C.O.P. (Commissie Opvoering Produktivitcit van de S.E.R.) gepubliceerde studie, wordt dit een erg voor de hand liggende oplossing genoemd van de problematiek rond dc omschakeling en omscholing van ouderen. Volgens de studie zijn ouderen van alle leeftijdsgroepen, ook zestigers, heel goed in staat te leren. Dit is uit experimenten gebleken. Het leren - zo wordt in de studie uiteengezet - heeft vele vormen; in de ene vorm zijn de ouderen zeker niet minder dan jongeren, in een andere hebben ze een lichte handicap. Het beste kan men het verschil tussen het leren van ouderen en van jongeren als volgt beschrijven: het leren van ouderen is kwalitatief anders dan dat van jongeren. Drs. J. M. H. J. van Geffen, van het Instituut voor toegepaste psy chologie te Nymegen, heeft twee onderzoeken op de problematiek, verbonden aan het omscholen van ouderen, verricht in het kader van een aan zyn instituut gegeven op dracht van de C.O.P. HAMBURG. 15-11. De vooral in de Balkan heersende griepepidemie heeft maandag Tsjecho-Sïowakye bereikt. In Slowakye zijn reeds tien duizenden grieppatienten. In West-Duitsland zijn volgens het Westduitse ministerie van volksge zondheid tot op heden nog geen ge vallen bekend van de z.g. Honkong- griep. Dc nu door de C.O.P. in haar drie maandelijkse mededelingen gepubli ceerde studie, is gedeeltelijk geba seerd op de twee onderzoeken, waar van nog dit jaar een 'rapport zal ver schijnen. Levensgroot probleem In alle ontwikkelde landen ziet men zich gesteld voor een levensgroot probleem «namelijk dat van de om schakeling en omscholing van vol wassenen, zegt de C.O.P. Noch in Europa, noch in Amerika, heeft men zicht op de volle omvang van het probleem. Voor incidentele moeilijk heden worden incidentele maatrege len getroffen. De generale lijn ont breekt. Geleidelijk echter geraakt de gehele geïndustrialiseerde wereld er van doordrongen, dat het hier niet om ad hoc-problemen gaat, waar- Hevig woedt de griep in Hongarije In Boedapest zijn twaalf mensen merendeels van middelbare leeftijd, aan de ziekte bezweken. Ongeveer een kwart van de scholieren is ziek. In Spanje is van officiële zijde meegedeeld, dat meer dan 20.000 mensen griep hebben. Onder de zie ken zijn voornamelijk kinderen en ouden van dagen. In Frankrijk kan nog niet van een epidemie gesproken worden. voor tijdelijke oplossingen moeien worden gezocht, maar om een vraag stuk dat wij zullen moeten inbouwen in ons levenspartoon. Alles wijst er namelijk op dat de maatschappelijke en technologische veranderingen, die uitmonden in het verminderen oi' verdwijnen van werkgelegenheid in bedrijfstakken, bedrijven of bedrijfs onderdelen, eerder regel van uitzon deringen zullen gaan worden in de westerse samenleving. Dat wil zeg gen, dat voor een toenemend aantal mensen - zonder dat zij dat zelf wil len - de vertrouwde relatie met het voorheen verrichte werk wordt ver broken. Aanklacht van Amerika tegen Fransman NEWARK, 15-11. Een grand jury in Newark heeft twee Fransen, een agent van de Franse contra-spiona gedienst Paul Fournier, en een voor malig medewerker van deze dienst Roger Delouette, in staat van be schuldiging gesteld wegens mede plichtigheid aan de smokkel van ver dovende middelen uit Frankrijk naai de Verenigde Staten. De Franse regering moet nu uit maken of zij in Frankrijk een proces tegen Fournier aanspant of hem uit levert aan de Verenigde Staten, zo verklaarde de openbaar aaklager van New Jersey, Herbert Stern. De andere beklaagde, Delouette, zit in New Jersey in voorarrest. Hij werd in april betrapt op het smokke len van 44 kilo heroïne, die hij in de bodem van een auto had verborgen. De douane van Port Elizabeth ont dekte de heroïne bij de controle van de vracht van het Franse schip „At lantic Cognac". NAIROBI (Kenia). Honderden olifan- len in het Tsavo nationale park, zijn de laatste tijd omgekomen van dorst. Nog is er geen aanwijzing op regen, zodat gevreesd moet wordendat nog vele olifanten en rhvnocerossen het slachtoffer van de droogte zullen worden. De gieren varen er ivel bij Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Ervaring zou veel meer nut afwerpen als men ze had eer J men ze op deed: i Verwachting tot woensdagavond: Onbestendig Vanavond nog veel bewolking mei regen, wegtrekkend naar het zuiden; morgen wisselend bewolkt met plaat selijk buien, waarvan sommige met hagel; matige tot krachtige, aan de kus( af en toe stormachtige wind. ruimend van west naar noordwest; minimumtemperaturen van 6 tot 2 graden, maxima morgen rond 8 gra den. Andere zaken De Chinees pleitte voorts voor te rugtrekking van de Amerikaanse troepen in Zuid-Korea en voor here niging van dit land met Noord-Ko- rea. Ook betuigde hij steun aan „de Palestijnen en andere Arabische vol keren'* in het Midden-Oosten en aan „de rechtvaardige zaak" van de Afrikaanse volkeren in hun strijd tegen het kolonialisme, die zeker met een overwinning zou worden bekroond. In een felle aanval op „de twee supermogendheden" - de Ver. Staten en de Sowjet-Unie - kondigde Tsjiao Kwan-Hwa aan, dat zijn land nooit zal deelnemen aan de ontwapenings conferenties. die volgens hem alleen maar door twee genoemde landen zijn georganiseerd om hun monopolie op kernwapengebied te behouden. China, zo iYierkte hij op, wenst een volledig verbod op en vernietiging van alle kernwapens. Straat van Formosa terugtrekken", aldus de Chinese delegatieleider, de onderminister van buitenlandse za ken Tsjiao Kwan-Hwa. Hij sprak aan het eind van een bijeenkomst van de Algemene Verga dering, waarin de vertegenwoordi gers van 55 lid-staten, waaronder de V.S. de komst van de afvaardiging uit Peking eensgezind een „historisch ogenblik" en het „begin van een nieuw tijdperk" hadden genoemd, met nieuwe mogelijkheden voor ont spanning. NEW YORK, 16-11. Dc Chinese volksrepubliek heeft maandag in haar eerste optreden in de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties laten weten, dat zy vastbesloten is „Taiwan, als integrerend deel van hett Chinese grondgebied, te bevrij den". „De Amerikaanse strijdkrachten moeten zich van Taiwan en uit de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1