TWINTIG STAPPEN TERUG Zeeuwsvlaamse transportbedrijven mijden de Zeeuwse veren Brand in voormalig weeshuis Vlaardingen „Geen kwaliteit op pedagogische academies" Vakbeweging ongerust „Internationale" niertransplantatie Zandverschuiving in Krammer ■Bsssr*" bij Grevelingendam Protest tegeu tarieveuverhogiiig MIDDELBURG, 13-11. Uit protest tegen de verhoging der veortarie- ven zullen de Zeeuwsvlaamse trans- portbedi ven de Zeeuwse veren zo veel mogelyk gaan mijden. Enkele giote ondernemingen zijn al begon nen hun vrachtwagens via België naai Brabant, Limburg en de rest van Nederland te laten rijden. Als op 15 december de nieuwe au tosnelweg Breda-Antwerpen voor het verkeer wordt opengesteld, zal de nieuwe route waarschijnlijk door het grootste deel van de vervoerders in Zeeuws-Vlaanderen worden ge bruikt. Piet aktiecomité „Vrije veren" zal deze week op een bijeenkomst in Hulst de Vervoers- en Transportbon den informeren over de mogelijkhe den die het vervoer over België voor de vervoerders kunnen bieden. De secretaris van de Zeeuwse af deling van NOB-wegtransport, de heer W. Flohr, zegt dat de vakbon den volledig achter dit initiatief staan. NOB-wegtransport was één der eersten die bij Gedeputeerde Staten protest aantekenden tegen de door minister Drees voorgenomen verhoging van de Westerschelde- veertarieven met 35 procent. Snelle rechtsbijstand aan gearresteerden AMERICA (PEEL), 13-11. Minis- ter Van Agt (justitie) heeft één mil joen gulden op zijn begroting be schikbaar gesteld voor rechtsbijstand aan in verzekering gestelden. Er is een wetsontwerp in voorbe reiding, dat er in voorziet, dat een verdachte direct bij zijn in verzeke ringstelling recht heeft op een advc?; caat en dat de politie de plicht krijgt, de verdachte op zijn recht te wijzen. De deken van de landelijke orde van advocaten, jhr. mr. P. J. W. de Brauw, heeft dit meegedeeld op de' driedaagse conferentie van de lande lijke jonge balie in America (De Peel). In hoeverre de raadsman ook de politieverhoren mag bijwonen, is nog een open vraag. Fidel Castro bijna onder de voet gelopen SANTIAGO, CHILI, 13-11. De Cu baanse premier. Fidel Castro, is vo rige week bijna door een juichende menigte onder de voet gelopen, toen hij het paleis van de Chileense pre sident, Salvador Allende, iri Santia go bezocht voor de eerste ronde van hun besprekingen. Duizenden Chile- nen verdrongen zich rond de Cu baanse leider en Allende, die, na op het balkon te zijn verschenen, naar beneden kwamen om zich te mengen onder de opgewonden menigte. Belgische politie controleert uitlaatgassen BRUSSEL, 13-11. Rijkswacht en politie in België zullen vanaf 1 de cember aanstaande controle gaan uitoefenen op de uitlaatgassen van auto's. Ze hebben daartoe de moge lijkheid gekregen omdat in het Bel gische Staatsblad het koninklijk be sluit is verschenen betreffende de beperking van het gehalte aan kool- i monoxyde in uitlaatgassen. Dit K.B. is bedoeld om de luchtvervuiling te gen te gaan. Bepaald is dat bij een stationair' draaiende motor het gehalte van koolmonoxyde in uitlaatgassen 4,5 procent niet te boven mag gaan. Tot 1 oktober van het volgende jaar geldt echter een overgangsregeling waarbij maximaal 5,5 procent is toe gestaan. Tijdens de bezettingsjaren zijn in de Westhoek van Schouwen-Duive- land een groot aantal huizen, waar onder veel zomerverblijven afgebro ken. Links op de achtergrond de Steenweg met rechts daarvan pen sion ZeerustOok de andere wo ningen in de duinen werden gesloopt Het vervoer via de Belgische we gen is echer alleen geschikt voor de Zeeuwsvlaamse vervoerders, meent de heer Flohr. „De rest van Zeeland komt tussen wal en schip terecht en zal toch de volle mep moeten beta len. De haven van Viissingen bij voorbeeld, die in felle concurrentie strijd is gewikkeld met Antwerpen en Zeebrugge en die juist dit jaar werd aangewezen door de London wool terminal market association tot wolstation voor deze markt in Eu ropa, zal ei een zware dobber aan krijgen". De overige vervoersbedrij ven blijven aangewezen op de veer diensten, die i or riiteel volstrekt cnvoldoinde genoemd worden dooi de bonden en de vervoerders. Gok in Zeeuws-Vlaanderen ziet men het rij den over dc Belgische wegen slechts als een roodoplossing. Een vaste oeververbinding is dc enige aan- vaardbaie oplossing voor heel Zee land, menen de Zeeuwse vervoer ders. VLAARDINGEN, 13-11. Vrijdag middag is groot alarm gegeven voor brand in het voormalige weeshuis van Vlaardingen. Dit huis werd in 1892 gebcuvvd en biedt de laatste ja ren enderdak aan tal van plaatselij ke verenigingen. De brand bleek te woeden op de zolderverdieping aan de rechterzijde van het gebouw en gaf naast vlam men een grote rookontwikkeling te zien. Met man en macht werden tal van uniformen en instrumenten in veiligheid gebracht van het plaatse lijke tamboer, en pijpex-korps „De Pijpers" die daar hun repetitielokaal hadden. Zomede vele attributen van de Vlaardingse afdeling van de E.H. B.O. en van andere vei'enigingen. De brandweei', die spoedig met vol ledig materieel ter plaatse was, pak te het vuur met 15 stralen aan en had het vuur spoedig volledig onder Flitsen" uit het buitenland LONDEN. Een Sowjetinassische voetbalvereniging uit de Oekraïne welke eerder had laten weten dat een dinsdag afgezegde tournee door Engeland alsnog zou doorgaan, heeft gemeld dat de reis toch is afgelast. BUENOS AIRES. Vijf aanhangers van de verbannen Argentijnse dicta tor Jua Peron hebben een botsing van rivale Peronistische groeperin gen in Buenos Aires verwondingen opgelopen. De politie heeft zeker 23 arrestaties verricht na de elkaar be strijdende groepen met traangas te hebben verspreid. KARATSJI. Op de voorzitter van de Pakistaanse volkspartij en oud minister van buitenlandse zaken Ali Bhoetto is in een kliniek in Lahore een aanslag gepleegd,' zo heeft een woord -voerder van de partij mee gedeeld. Er wer-den verscheidene schoten op hem gelost, maar geen ervan was raak. BERKELEY. De gemeenteraad van Berkeley, in de Amei'ikaanse staaat Californië, heeft besloten openbare gebouwen beschikbaar te stellen als toevluchtsoord voor de deserteurs en dienstweigeraars die niet san de oor log in Vietnam willen meedoen. WEST-BERLIJN. - Oostduitse grenswachters hebben een man neergeschoten die via een kanaal poogde van Oost- naar West-Berlijn te komen. Volgens ooggetuigen is de gewonde man per auto weggevoerd. SANTIAGO. De Chileense (recht se) Nationale Par*tij heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat het land niets positiefs te wachten heeft van het bezoek van de Cubaanse premier aan Chili. controle. Dit heeft echter niet kun nen verhinderen, dat de rechter zol derverdieping volledig uitbi-andde cn het dak op instoxten staat. Hoewel de daaronder gelegen etages veel waterschade hebben opgelopen, kon de feitelijke brandhaard tot de zol deretage beperkt blijven. Over de oorzaak tast men nog in het duister. BONN. De uitkeringen aan de on geveer 21/2 miljoen oorlogsgewonden cn -weduwen in West-Duitsland zul len met ingang van 1 januax-i van het volgend jaar met gemiddeld 6,3 procent worden verhoogd. NEW YORK. Het tweede deel van de Chinese vertegenwoordigers bij de V.N. is uit Parijs per vliegtuig in 1 New York aangekomen. Het waren 24 personen. PEKING. „Rode Vlag", het ideo logische maandblad van het Cejitra- le Comité van de Chinese communis tische partij, heeft opgeroepen tot „ontmaskering van de samenzweer ders die zich in de partij hebben ge drongen". SAIGON. Amerikaanse helicopters hebben bij een actie tegen Noord - vietnamezen acht Zuidvietnamese infanteristen gedood en er 21 ge wond. Bij een soortgelijke vergissing kwamen op 18 oktober achttien Zuidvietnamese militairen om het leven, terwijl er zeven ernstig wer den gewond. Staatssecretaris Vonhoif: DOORN, 13-11. „De zeer intelli gente kinderen uit de arme milieus gingen vroeger naar de kweekschool. De kweekscholen waren toen broed plaatsen van pure kwaliteit. Mensen van dat niveau kom je op de peda gogische academies niet meer tegen. De zeer pienteren gaan nu meteen naar de universiteit. De denkkracht was vroeger hoger en daarom was het gemiddeld produkt ook hoger. Dat is de schaduwkant van een gun stige sociale ontwikkeling." Deze uitlatingen van de staatssecre taris van C.R.M., de heer H. J. L. Vonhoff, staan in een exti-a editie van het N.K.V.-blad „Ruimzicht" dat is verschenen ter gelegenheid van hel veertigjarig bestaan van het vermings- en scholingswerk van de katholieke vakbeweging. Vormingswerk Over de subsidiëring van het vor mingswerk Iaat de heer Vonhoff zich in het interview zeer gereserveerd uit. Volgens hem mogen voor allerlei aktiviteiten in de maatschappij waaraan men gi-ote waarde toekent ook best offers in de persoonlijke sfeer worden gebracht." De arbei dersbeweging is historisch gezien groot gewoi'den door de offervaar digheid die men wist op te brengen". De heer Vonhoff wil naar die situa tie weliswaar niet terug, maar hij meent dat doorslaan naar de andere kant ook fout is Dc staatssecretaris wil ook voor zichtigheid betrachten met de uit bouw van het vormingswerk omdat dat in de toekomst misschien naar heel andere vormen toe moet. Nederlandse matroos over de stijgende prijzen in Belfast doodgeschoten BELFAST, 12-11. De 18-jarige Ne derlandse matroos R. Heemskerk uit Reeuwijk is in de NGordierse hoofd stad Belfast doodgeschoten. Hij zat in de wachtkamer van een tandarts op zijn beurt te wachten, toen twee mannen binnenkwamen en met een automatisch geweer twee salvo's op hem losten. De jongeman, matroos op het 10.442 ton metende vrachtschip „Waardrecht", overleed vrijwel onmiddellijk. Over de daders en hun motief is nog niets bekend. De „Waai'di'echt" is een week geleden in Belfast aan gekomen. DEN HAAG. De raad van Werk geversverbonden is van oordeel dat het bedrijfsleven als gedragslijn moet worden aanbevolen de inflatie- graad terug te dringen tot drie a vier procent in een periode van twee jaar. Daartoe moet de loonkostenstij ging" in 1.972 worden beperkt met on geveer een derde. UTRECHT, 13-11. In een commen taar op de CBS-cijfers waaruit blijkt dat de prijzen in de eerste tien maanden van dit jaar gemiddeld 7,4 procent hoger lagen dan in de over eenkomstige periode van 1970, zegt het N.W.: „De feiten gaan de ver onderstelling bevestigen dat de werkgevers-voorman Bakkenist de afgelopen weken juist m.b.t. de prijsontwikkeling veel te hoog van de toren heeft geblazen". De heer Bakkenist vocht bijvoor beeld de schatting aan van het Cen traal Planbureau dat de invloed van het loslaten van de prijzen door de ovei'heid tussen de nul en één pro cent zou liggen. Nu blijkt, aldus het N.V.V., dat die CPB-schatting dui delijk aan de lage kant is geweest. ,,In de laatste pei'iode van het jaar blijven de prijzen doorgaans vrij sta biel, maar nu schieten de kosten van levensonderhoud omhoog, alle opi'oe- pen tot matiging van de Centrale Werkgeversoi'ganisaties ten spijt." Beweringen, dat de ondernemers de prijzen in 1972 wel in de hand zullen houden, worden volgens het N.V.V. volstrekt ongeloofwaardig. Het voegt hieraan toe, dat de vakbe weging gelukkig het middel van de indexei'ing heeft om zich te wape nen tegen kennelijk toch op hoge winsten beluste ondernemers. Het is duidelijk, zo constateert bet N.V.V., dat het er voor 1972 niet eenvoudi ger op wordt. Ook de woordvoerder van het N. K.V. stelde, dat de oproep van de werkgeversorganisaties tot matiging voor wat de prijzen, betreft geen ef fect heeft gehad. Losgeld niet betaald; meisje omgebracht MEXICO-STAD, 13-11. In de om- geving van de Mexicaanse hoofdstad is het stoffelijk overschot gevonden van een 9-jai'ig meisje, dat drie maanden geleden werd ontvoerd. De ontvoerders van de kleine Ali cia Garcia Medina hadden verschei dene malen met de vader contact opgenomen en een losgeld van onge veer 9500 gulden geëist in ruil voor de vrijlating van het meisje. De va- dei', Marciano Garcia, had echter op advies van de politie geweigerd hier op in te gaan. ROTTERDAM. Een employee van de Rotterdamse zuivelhandel Van der Waal proeft van het „Norwater", dat donderdagmorgen uit Noorwegen in Rotterdam is aangekomen. Het bedrijf brengt het water in pakken van twee liter voor 1,12 op de markt voor mensen, die het slechte Rotterdamse drinkwater niet lusten. TWEEDE KAMER Ontwikkeliiigsassociatie DEN HAAG, 13-31. De Tweede Kamer is akkoord gegaan met het voorstel om met een totaalbedrag van 67.560.000 Amerikaanse dollars (ruim f 244,5 miljoen) bij te dragen in de derde aanvulling van de mid delen van de internationale ontwik kelingsassociatie. In 1972 gaat ons land ruim f 81,5 miljo engegeven, in 1973 f 40,7 miljoen, in 1974 f 40,7 miljoen en in 1975 opnieuw ruim f 81,5 miljoen. Jan Wolkers vangt autodief AMSTERDAM, 12-11. De schrij- ver-beeldhouwer Jan Wolkers heeft in Amsterdam een lasser aangehou den, die in de van hem op 15 oktober gestolen auto reed. Hij kon de lasser, de 29-jarige H. P., op de Prins Hen drikkade klemrijden en aan de po litie overgeven. Vei'dachte bleek in het bezit te zijn van een cylinder- revolver en een afgeknipte nylon kous. Hij is al vele male met politie en justitie in aanraking geweest. MELBOURNE, 13-11. Vrijdag avond werd in een ziekenhuis in Melbourne een niertransplantatie uitgevoerd op een 38-jarige vrouw. De nier werd per vliegtuig overge bracht uit Nieuw-Zeeland en is waarschijnlijk afkomstig van een verkeersslachtoffer. Volgens de Au stralische artsen was dit de eerste „internationale" niertransplantatie. De patiënte, mevrouw Fabian Lo we uit Melbourne, is met één nier geboren. Zij is al veertien jaar ern stig ziek. Het laatste jaar wordt zij in het ziekenhuis in leven gehouden met behulp van een zogenaamde dialysator. De artsen hebben lang met de operatie moeten wachten, daar mevrouw Lowe een afwijkendt bloedgroep heeft. Bij ziekenhuizen over de gehele wereld was om een bijpassendenier gevraagd. Door het grote verschil van hoog en laag water van de laatste dagen schoof een naar schatting enkele tienduizenden kubieke meters groot brok zand met een lengte van 150 meter weg. De zandplaat was nauw verbonden aan de havendam bij het werkeiland Grevelingenrestaurant. Indien zich nog meer vei'schuivingen zouden voordoen, zou het gevaar be staan, dat de havendam wordt mee gezogen. FEUILLETON ZIERIKZEE, 13-11. Rijkswater staat is vorige week bezig geweest met peilen ten zuiden van de Greve lingendam. Men wilde vaststellen hoe groot de omvang is van een zo genaamde plaatval, die woensdagna middag in de Krammer plaats had. 25 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT „Houd je mond. Boskemper, we zetten ons plan door. Het is tot in de kleinste bijzonderheden uitgekiend. Als we het geld hebben, gaan we sa men naar Denemarken, dat mag je wel welen. En vandaar nemen we een boot naar Amerika. Flinke jon gen. die ons dan nog te pakken krijgt". Geruime tijd was het stil. De bos weg lag helemaal in het donker. Ga- lestad wist precies, hoever hij kon rijden, omdat hij deze route al een keer overdag en daarna nog een keer in de avond had gereden. Hij moest nog één kruispunt passeren en dan zat hij in een dicht bosgedeelte, waar in de avond niemand meer kwam. Dan zouden ze zich meester maken van het geld. hem binden en op de vloer leggen, tussen de achter bank in. Daarna naar Montferland rijden, waar hij ook de omgeving precies kende en hem in de buurt van Zeddam in het bos achterlaten. Daarna Sicn naar Terborg rijden, waar ze dc trein naar Arnhem zou kunnen pakken en zelf reed hij via hel binnenweggetje naar Duitsland. Eenmaal op de grote weg, zou hij al honderden kilometers weg zijn. voor aleer het hele politieapparaat in werking was gekomen. Met een beet je geluk zou hij nog voor de morgen de Zwitserse grens zijn gepasseerd. Voor het geld had hij een geschikte bergplaats gemaakt in de zitting van de achterbank. En eenmaal in Zwit serland zou hij tamelijk veilig zitten, terwijl dc politie uit zou kijken in Denemarken en in alle havens daar. Nee, cr was geen spel lussen te krij gen. Toch ging er bijna iets mis. Bij het kruispunt, dat door twee sterke lampen verlicht was. stond een wiel rijder te praten met een voetganger. Bijna genaderd, probeerde Boskem per opeens de deur aan zijn kant te openen en toen dit niet dadelijk luk te, draaide hij het raampje open en riep uit alle macht: „Help!" Tenminste, dat was zijn plan. Maar de vrouw, die gespannen achter de bankloper zat, begreep onmiddellijk het onverwachte gevaar, dat plotse ling dreigÖe en legde op hetzelfde moment, dat de man zijn noodkreet wilde uiten, haar handen om zijn keel, zodat enkel wat gegorgel uit zijn mond kvvam. Ze keek achterom naar de wielrijder en de man die er bij stond, maar blijkbaar hadden ze niets gehoord, want. ze keken de snel rijdende auto niet eens na. Een zwa re zucht van verlichting slakend, liet ze de man los. Bert Galestad minderde wat vaart en wendde zich tot de man: „Haal niet meer zo'n geitje uit, Boskemper, want dan geef ik je een tik op je kop. Draai dat raam dicht, het tocht". De man keek met zijn ogen wijd open voor zich uit. Die is zich waar schijnlijk beroerd geschrokken van Siens handen om zijn nek. Bert klopte hem even op de arm. „Rustig aan. beste jongen, we willen jc heus geen kwaad doen. maar breng ons niet meer in moeilijkheden. Gebruik je verstand en zie in. dat jc er toch niets meer aan kunt doen. Wc zullen je behoorlijk behandelen, dat beloof ik ie. Maar doe zoiets niet meer." Dc brnkloper antwoordde niet. Hij bleef strak voor zich uitkijken. „Draai dat raam dicht. jo. het wordt hier anders hardstikke koud." Nog immer verroerde de man zich riet. Bert keek hem even aan cn toen achter zich. naar de vrouw. Ge lijk trapte hij op de rem. Binnen en kele sekenden stond de wagen stil. Hij draaide het licht in de wagen aan cn keek naar de rran naast hem. fiy gaf hem een licht duwtje; met een zakte Boskemper opzij. „Allemachtig, Sienje hebt zijn keel dichtgeknepen. Ik geloof verd dat hij dood is!" Ondanks het spaarzame licht in dc wagen, zag Bert, dat het meisje lijk bleek werd. „Neeprevelde zc, „dat is on mogelijk! Zo hard heb ik niet gekne pen. Bovendien was het {naar even. Bert, zeg alsjeblieft dat het niet waar is Dc man schudde dc ander eens. maar hij bleef weggezakt zitten, de ogen wagenwijd open. Vlug maakte Bert zijn overhemd los cn voelde op zijn borst. „Wat moeten we nou? Ik geloof vast. dat-ie dood is „Probeer eensvoel zijn hart eens Gedurende enkele minuten pro beerde Bert, het leven in de man te rug te brengen, maar iedere poging in die zin mislukte. Voorzichtig druk te Bert de ogen dicht. Gelijk begon het meisje te huilen. 10 Galestad zat tegenover de commis saris en had zijn relaas gedaan. Naast hem zal advokaat Van der Voorde. Deze had hem geadviseerd, alles maar te vertellen. ..Het meeste weet men al, Bert. Wat heeft het voor zin. om nog iets te verzwijgen? Gevange nisstraf zit er voor jou toch niet meer aan, want de hele zaak is verjaard. Overigensik heb jc al gezegd: dc moeilijkheden beginnen voor jou pas. zodra je hier vandaan bent. Maar al ben je een geweldig eind in m'n achting gedaald, ik laat je niet in de steek. Ik zal je bijstaan, zoveel als in m'n vermogen ligt. Dat is nu eenmaal de taak van een advokaat". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5