AGENDA Melkprijsverhoging verwacht - Bedrag nog niet bekend Waterschapslasten onaanvaardbaar hoog Rioolwaterzuiveringsinstallatie Rijnmond Wereldwijde onzekerheid over de economische vooruitzichten „Weektaak leraar beperken tot 38 uur" Amsterdams winkelpersoneel wil geen wekelijkse koopavond IRA redt meisje van „teer-behandeling" DEN HAAG, 13-11. Een prijsver hoging van de consumptiemelk met vier cent per liter met ingang van 22 november zal de consumptiemelk- ïabrieken in staat stellen, over het hele melkprijsjaar april 1971-april 1972 evenveel aan de boeren-melkle- veranciers uit te betalen, als de pro ducenten van boter, kaas e.d. Het bureau van het produktschap voor zuivel heelt dit uitgerekend, ai'gaand op een schatting van de opbrengst in de periode tussen nu en april. De commissie consumptiemelkprij- zijn van het pioduktschap voor zui vel heeft zich maandag achter deze berekening gesteld. Alle in de com missie vertegenwoordigde groeperin gen, ook de werknemersvertegen woordigers, waren in grote lijnen er mee eens. Dr. E. van de Wiel, secretaris van de Koninklijke Nederlandse Xuivel- bond F.N.Z., de organisatie van de coöperatieve zuivelindustrie, achtte het echter uitgesloten dat het inder daad tot een verhoging met vier cent komt. De prijzenbeschikkingen zijn weliswaar verdwenen, maar gezien het aandringen van de overheid op prijsmatiging kan het bedrijfsleven moeilijk tot een verhoging mot vier cent overgaan. De prijzenwet geeft de oveiheid overigens nog altijd de mogelijkheid in excessieve gevallen prijsmaatregelen uit te vaardigen. ledereen in het bedrijfsleven is hel er dus volgens dr. Van de Wiel wel mee eens, dat de consumptiemelkbe- drijven die vier cent zouden moeten hebben, iedereen weet echter ook dat het niet kan. De consumptiemelkbe- drijven zijn er ook zelf van overtuigd dat zij zich moeten matigen, maar wat ze nu gaan doen weten deze be- drij\ en nog niet. Misschien hebben enkele al wol beslist dat ze één cent verhoging zuilen nemen, andere wil len misschien verder gaan, bijvoor beeld in Friesland, waar de kaasprij- zen zeer hoog liggen, zodat ook de meikieveranciers van de kaasfabrie- ken hoge prijzen voor hun melk krij gen. Maar cijfers wilde dr. Van de Wiel niet noemen: „Ik weet er niets van". Advertentie Voor enkele centen znédr per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. Hel economisch overleg orgaan consumptiemelkbedrüven, waarin coöperatieve, en particuliere con sumptiemelkfabrieken samenwerken gaat nu proberen tot een oordeel te komen over een optimale prijsvor ming: niet te laag, zodat men aan de financiële noden van de consumptie- mtlkbedrijven tegemoet komt, niet te hoog, zodat het voor de overheid acceptabel is. Alles in het kader van de vrije prijsvorming. NIJMEGEN. 12-11. De water schapslasten zijn tot onaanvaardbare hoogte gestegen, zo heeft ondervoor zitter R. J. Clevering van de Unie van Waterschappen vrijdag ver klaard op de drukbezochte jaarver gadering van de unie in Nijmegen, De door het rijk toegekende 12 miljoen voor de bijna duizend wa terschappen in Nederland, noemde de heer Clevering een druppel op een gloeiende plaat, nu de water schapslasten zijn opgelopen tot rond 20fj miljoen gulden. Frontale botsing hij inhaalmanoeuvre PURMEREND. 14-11. De 19-jarige Lerk G. A. Dijkema uit Hohverd (Fi.) is zondag op de rijksweg Am sterdam-Hoorn onder Landsmeer op slag gedood. Hij bestuurde een auto, die frontaal in botsing kwam meteen tegemoetkomende auto waarvan de bestuurder probeerde in een bocht een voor hem rijdende auto te pas seren. Nederlandse kustvaarder was in moeilijkheden LONDEN, 13-11. Zeven personen, onder wie een vrouw en een negen maanden oude baby, van de Neder landse kustvaarder Regina zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag bij zware zee van. een reddingsvlot ge haald ter hoogte van de Schotse westkust.' Ze. hadden hun 313 ton metende schip moeten verlaten om dat het 15 tot 20 graden slagzij maakte. Na hun hachelijk, avontuur werden ze door de reddingboot van het eiland Islav opgenomen,dié na het S.O.S. van de Regina te hulp was gekomen. Schipper verdronken ROERMOND. 12-11. In de Willem Alexanderhaven van Roermond is de 53-jarige schipper P. A. Reijnders uit Wychen bij Nijmegen verdronken. Het stoffelijk overschot werd na uren dreggen gevonden. De schipper lag met zijn grintschip waarop hij met zijn gezin woonde, in de Roermondse haven. Het is niet bekend, hoe hij te water is geraakt. Ongeval op boerderij ZAAMSLAG, 12-11. De 18-jarige Francois Nijssen uit Zaamslag (Zeeuw-Vlaanderen) is vrijdagavond in Boschkapelle (gemeente Hontenis- om het leven gekomen op het bedrijf van zijn vader. Tijdens 't schoonma ken van een bietenrooimachine waarbij hij de laadbak die de hoog ste stand stond wilde laten zakken, is hij tussen de bak en de machine doodgedrukt. Nederlanders in Griekenland veroordeeld DEN HAAG, 12-11. Twee Neder landers van 24 jaar zijn vyrijdag in Alyexandroepolis in Griekenland veroordeeld tot respectievelijk vier jaar en twee jaar en twee maanden gevangenisstraf. Zij werden 28 april j.l. door de Griekse douane aange houden toen zij in het bezit waren van 887 gram opium, afkomstig uit Turkije. De jongemannen zijn stu denten in de medicijnen te Gronin gen. Kosten I' 310 miljoen ROTTERDAM. 13-11. Rotterdam. Schiedam, Vlaurdingen en Maassluis hopen vóór 1978 een installatie in werking te hebben voor de zuivcting van het lioolwater. Het zal een van de grootste, zo niet de grootste, in Ncdtiland weiden. De kosten zijn geraamd op 310 miljoen gulden. Voorlopig zal daartoe 180 miljoen gulden op de kapitaalmarkt worden geleend. Voor de exploitatie van de installatie zal de bevolking f 22,- per jaar per gezin moeten opbrengen. De vcorlereidingskosten bedragen tot nu loc 1,5 miljoen gulden. Een contributiestijging vanvijftig procent voor de aangesloten water schappen, is onontkoombaar gewor den. Voetballer verongelukt DEN HAAG, 14-11. De 18-jarige voetballer van de Dierense vereni ging Juventus Gerard Slaghekke is zondagmorgen op weg naar het ter rein voor de wedstrijd Juventus- DCC'29 in de vierde klasse C Oost met zijn bromfiets over de kop ge slagen en op slag gedood. De wed strijd werd door de scheidsrechter, na overleg met do tegenpartij, afge last. Meisje aangereden op plaats waar broer was verongelukt UDEN, 14-11. Op dezelfde plek waar een paar maanden geleden haar broer was verongelukt, bij een onver lie-lite bocht in de Nisteliooise- weg in Uden, is zaterdagnacht de 19- juiige Evtline Bongers uit Uden met haai bromfiets door een achteropko mende vrachtwagen aangereden. Zy werd levensgevaarlijk gewond in een Nijmeegs ziekenhuis opgenomen. Volgens de politie in Uden is de hele Nistelrooiseweg „bijzonder don ker Bij de betrokken bocht zijn wel meer wagens doorgereden aldus de politie, die er overigens op wijst dat het ongeval met Eveline Bongers op een heel andere manier verliep als dat met haar broer. Het zou volgens de politie nuttig zijn als de provin cie langs die bocht straatverlichting zou aanbrengen. Zeehond aan kwik gestorven UTRECHT, 12-11. De doodsoorzaak van de zeehond, die begin september op de dijk van de Oosterschelde bij Krabbendjjke aanspoelde, is vermoe delijk een te grote hoeveelheil kwik geweest. Dit heeft het farmacologisch labo ratorium van de diergeneeskundige faculteit te Utrecht vrijdag meege deeld, na gedurende twee maanden een hersenanalyse van het dier te hebben uitgevoerd. De hersenen van de zeehond bleken een hoeveelheid kwik te bevatten van 16 V2 ppm (mi- ligram per kg), terwijl een hoeveel heid van 10 ppm reeds dodelijk is. Landbouwschap vraagt stappen inzake zoutlozing DEN HAAG, 13-11. In een Iele- gram aan de ministeries van buiten landse zaken, van verkeer en water staat en van landbouw en visserij heeft het Landbouwschap aange drongen. op snelle interventie bij de Franse regering, teneinde de zoutlo zing van Franse kalimijnen in de Rijn te doen beëindigen. Door de nog steeds stijgende zoutconcentratie in de Rijn, aldus het Landbouw schap, dreigen katastrofale gevolgen te ontstaan voor de tuinbouw in het westen van ons land, die een pro- duktiewaarde heeft van ongeveer f 700 miljoen. Ridder op de teeg" AMSTERDAM, 13-11. Liefst hon derd vrachtwagenchauffeurs hebben zaterdag het ereteken „Ridder op de weg gekregen", een door de waar- borgmaaiSQhappij „Transvemij" in gestelde onderscheiding voor be roepschauffeursdie minstens drie jaar schadevrij hebben gereden. Tien van de „geridderde" chauffeurs ont- inngen tijdens een bijeenkomst in het RAhcongrescentrum te Amsterdam- de onderscheiding uit handen van staatssecretaris dr. J. H. Kruisinga van verkeer en loaierslaat. Van de honderd riddershadden er 70 gedurende drie jaar schadevrij gereden. Zij werden ridder derde klasse". De overige dertig hadden al vijf jaar de strijd tegen de toenemen de verkeersonveiligheid met succes volgehouden en werden bevorderd tot ridder tioeede klasse. DEN HAAG. 13-11. Er heerst In de gehele westerse wereld op het ogen blik cnzckeibeid over wat bet jaar 1972 in economisch opzicht zal gaan biengen. Zal het kwakkelen blyven, zal dr conjunctuur dalen of is er een opleving in het verschiet Niemand, behalve de Amerikaanse regering, meent een duidelijk beeld van de nabjjc economische toekomst te kun nen geven. Dit is, naar het A.NTP. van het ministerie van economische zaken vei neemt, de vorige week ge bleken in de periodieke bijeenkomst van het O.E.S.O.-comité voor de economische vooruitzichten op korte termijn. De Amerikaanse autoriteiten \-oor- spellen een economische opleving in hun land. maar gezien het feit, dat er nu drie maanden nadat president Nixon zijn maatregelen tot stimule ring van de economie heeft genomen, neg steeds weinig van een opleving valt te bespeuren, staat men bij het ministerie van economische zaken in Don Haag sceptisch tegenover de of ficiële Amerikaanse prognoses. Ne derland en Duitsland menen nog wel op een verdere afzwakking van de economische groie, die dit jaar (1971) in beide landen nog vrij groot is. te moeten rekenen. Maar ook voor deze landen hangt natuurlijk vee! af van wat er in de rest van de wereld gaat gebeuren. Beperkte prognoses De pronoses. die in de bijeenkomst van het O.E.S.O.-comité ter tafel kwamen, bleven in het algemeen be perkt tot de eerste helft van 1972. omdat men geen kans zag zich te wagen aan voorspellingen voor de rost van dat jaar. De prognoses kwa- LONDEN. Prinses Margaret van Engeland hurkt bij haar dochtertje Lady Sarah Armstrong-Jones neer en babbelt wat met haar kersverse padvind- itertje, tijdens de in Londen gehouden inlijvingsplechtigheid. Prinses Mar garet is presidente van de padvindslersbeweging in Engeland „Kritische ouders": DEN HAAG, 12-11. Voor de kwa liteit van het onderwijs is het ge wenst de wekelijkse werktaak van de leraar terug te brengen van 41 uur naar maximaal 38 uur. Dit stelt de Haagse groep „Kritische Ouders", in een uitgegeven persbericht. Wij wensen, aldus de groep, dat onze kinderen les krijgen van ont spannen docenten. De confrontatie met de huidige jeugd is beslist een inspannende bezigheid en daarom mogen de minister en de „consumen ten van het onderwijs" volgens de Kritische Ouders niet verlangen, dat dë leraar, net als. alle andere wer kers ook 41 uur moeten maken. Zeven-en-dertig mil jard voor drink en rookwaren HAMM, 12-11. De burgers van West-Duitsland en West-Berlijn hebben het afgelopen jaar samen 25 miljard mark aan alcoholica en 12 miljard mark aan tabaksprodukten uitgegeven. Dit is meegedeeld door het instituut tegen verslaving in Hamm, Westfalen. Marokkaanse dorpen ingesloten door sneeuw RABAT, 12-11. Ski-troepen, heli kopters en legervoertuigen worden naar het berggebied van centraal Marokko gebracht om de duizenden dorpelingen te helpen die door uit zonderlijk hevige sneeuwval zijn ge- isoleerd. Naar de mening van de groep is het in 1971 ongewenst, dat de leraar zijn corr-ectie en lesvoorbereiding thuis moet verrichten. Dit wordt'een methode uit „grootmoeders tijd" ge noemd. Tien massagraven gevonden in Polen WARSCHAU. 12-11. In Kostrzyn, West-Polen, zijn tien massagraven ontdekt met de lijken van minstens tweeduizend krijgsgevangenen. In de graven zijn Russische mun ten en Belgische, Franse en Russi sche uniformknopen gevonden, zo meldt het Poolse persbureau P.A.P. Ook trof men militaire identificatie- plaatjes aan. De doden waren afkomstig, zo is gebleken, uit een kamp voor Russi sche krijgsgevangenen in het nabij gelegen Neuhammer, nu Switoszow, aldus P.A.P. Woningbouw door doe-liet-zelvers DORDRECHT, 12-11. B. en W. van Papendrecht zijn ingegaan op een suggestie van een raadslid om een perceel grond te bestemmen voor „individuele vrijetijdsbouw". Ten zuiden van de Karei Doormanlaan in Papendrecht zullen doe-het-zelvers hun eigen huis kunnen bouwen, als zij voor maart 1972 een bouwplan hebben dat aan de normale wel- standseisen voldoet. Publieke interesse ook klein men. globaal genomen, erop neer, dat men de lijn van de huidige trend tot omstreeks medio 1972 doortrekt. Gezien o.a. "Me grote onzekerheid op monetair gebied (hoe zal een al gemene herziening van de wissel koersen uitvallen is ei zo consta teerde men. eigenlijk nog geen zin nig woord te zeggen over de econo mische ontwikkeling na medio 1972. Het algemene beeld, dat de verga dering opleverde, was dat men blij zal zijn als het niet slechter zal gaan dit jaar. De kernvraag is, hoe de in vesteringen zich zullen gaan ontwik kelen en wat dat betreft, constateer de men. dat in verscheidene landen de winstmarges dalen (in Nederland, Duitsland. Japan). Het is gebruike lijk. dat in zo een situatie de inves teringsneigingen afneemt. AMSTERDAM, 13-11. Dc .samen werkende bonden van werknemers- in de detailhandel in Amsterdam, vcicnigd in Dccom-Am.stcrdam, zijn van mening dat tr geen enkel argu ment is dat de wekelijkse koopavond in Amsterdam rechtvaardigt. De gegevens van een onderzoek, dat het bureau van statistiek van de gemeente Amsterdam onder dc win keliers over de koopavond had inge steld. en de omstandigheid dat om- omliggende gemeenten als Zaandam en Haarlem hebben besloten géén koopavond iln te stellen kunnen tot slechts één beslising leiden: afwijzen van de verlenging van de wekelijkse koopavond in Amsterdam .aldus De- com-Amsterdam in eon commentaar naar aanleiding van de onderzoeken dooi het Bureau van Statistiek en het Nipo. Opvallend in de resultaten van hot onderzoek noemt Decom hei feit dat geen enkele aandacht is besteed a:m de opvattingen van het winkel- personeel. Hoewel b on \v. verzuimd hekben daarnaai een onderzoek in te stellen wijst ruin- 80 procent van het winkelpersoneel de koopavond ar. Een belangrijke meerderheid van r'e Amsterdamse huisvrouwen maakt nooit gebruik van de koopavond (57 procent). Dc zeer geringe behoefte aan de wekelijkse koopavond blijkt hieruit dat 76 procent helemaal niet deelneemt. Dc helft van de resteren de 24 piocent opent zijn winkel om dat dc concurrent dat ook doel. LONDONDERRY. 12-11 Leden van het verboden Ierse Republikeinse le ger (IRA) hebben voorkomen dat in Londonderry een Rooms Katholiek meisje werd kaal geschoren en met teer oveidekt. omdat ?,y met een Britse militair zou zijn uitgegaan. Een groep vrouwen uit de R.K.- wijk Bogsidc was juist bezig het slachtoffer in ccn auto te werken om haar elders te ..behandelen, toen de mensen van do IRA tussenbeide kwamen. Zij brachten het meisje naar huis. Enige uren tevoren hadden de twee groeperingen Van de IRA vvraakoefenirgen tegen vrouwen die relaties met Britcs militairen onder houden. als laffe doden afgewezenen aangekondigd dat zij cr iegen zou den optreden. Hot dusver hebben deze week dfic meisjes een teerbehandeling onder gaan. Een van hen is er psychisch slecht aan ioe. Maandag 15 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Ver. van Vrijz. Hervormden. Haamstede Gemeentehuis. 7.30 uur vergadering gemeenteraad. Nieuwcrkerk Dorpshuis, 13.30 uur cursus Huis houdelijke Voorlichting ten Plalte- lande. Dreischor Openb. basisschool, 19.30 uur, naai cursus Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Dinsdag 16 november Zicrikzce 's Landskamcr, 1.30 uur, vergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. Concertzaal, 10.30 en 11.30 uur, to neelvoorstelling voor do basisscholen (Z.V.U.). Verenigingsgebouw 't Vrije. N.C.V.B, 8.00 uur. Haamslede Ger. Kerk, N.C.V.B. Haamstede. Brouwershaven ITotel Ringelberg. 8.00 uur, Veilig Verkeer Woensdag 17 november Zierikzee Concetzaal 20.00 uur, Het Zeeuwse Okest, o.l.v. Jan Out, Solist: Tibor de Muchula. cello. Concertzaal, 10.30 en 13.30 uur, to neelvoorstelling voor de basisscho len, ('s middags niet in schoolver band muur vrije voorstelling voor de schooljeugd, (Z.V.U.. Haamstede Winterkerk, 14.30 uur, bazar „Pris- cilla"; idem 19.30 uur. gemeente avond Herv. kerk. Donderdag 18 november Zierikz.ee Huis van Nassau, (koffiekamer), 20.00 uur, jaarvergadering Ver. voor Openbaar Onderwijs, afdeling Zie rikzee. Mondragon bovenzaal 14.15 uur, discussiemiddag afdeling Schouwen, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.30 uur. verga dering Comité Bejaardenreis. Oosterland Kerk Oud Ger. Gem., 19:30 uur, tijd- rede voor de S.G.P. Vrijdag 19 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, jaarfeest C.J.V. Graanbeurs, 19.00-22.00 uur, ten toonstelling vogels: postduiven, ka naries, parkieten, tropische vogels en bijen. Zaterdag 20 november Zierikzee Graanbeurs, 13.00-22.00 uur, ten toonstelling vogels, (zie ook onder vrijdag 19-11(. Renesse Dorpshuis, feestavond S.V. „Renes se". YVcstenschouwen Hoofdingang der Domeinen. Mossel- Idbp 14.30 uur jeugdwedstrijden, 15.00 uur preslatieloop. Woensdag 24 november Haamstede Recreatiezaal Ger. Kerk, 14.30 uur, afd. Weslenschouwen Ned. Ver. van Huisvrouwen. Echtpaar omgekomen hij auto-ongeluk WIERINGERWERF. 13-11. - Hel echtpaar K. Veeringa (52 en J. Vee- ringa-Elzer (48) uit Groningen is vrijdag omstreeks half twaalf bij een auto-ongeluk op de rijksweg afsluit dijk-Amsterdam ter hoogte van Wie- ringcrwerf om hot loven gekomen. Hun negentienjarige dochter Geer- truida. die de personenauto waarin het echtpaar zat bestuurde, is zeer ernstig gewond in een ziekenhuis op genomen. Volgens ooggetuigen is dc auto zonder verklaarbare oorzaak plotse ling gaan slingeren. De wagen raakte van de weg af en kwam met grote snelheid terecht legen een brugleu ning. Zwarte gans in de honen BRUSSEL. 13-11. Een zwar te gans in het „Meli-park" in Adinkerkc, cenBelgiseh plaats je nabij De Panne, aan de kust, bebroedt momenteel :eer vlijtig een aantal eieren. De zwarte gans is blijkbaar in de war gebracht door het mooie herfstweer tuin de afgelopen weken, want een broedende gans in dit jaargetijde komt praktisch nooit voojr. De blijde gebeurtenis moet plaatsvinden in december. DEN HAAG. Het feit. dat hel loon- evrilcg op '•enlraa! niveau niet tot overt ons temming heeft geleid en de vc rrlechtciing in de economische rituatic is voor het kabinet Biesheu vel aanleiding de Stichting van de Arbeid te vragen tot nader oriënte rend overleg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2