DE ZIERIKZEESCHE COURANT AMERIKAANSE MARINER-9 THANS IN BAAN ROND MARS P.T.T.-lokettiste verduisterde f 20.000,- Babyrover gepakt kind weer terecht Haringvlietcomplex van essentiële betekenis voor waterbeheer St. Nicolaas in Amsterdam aangekomen In Wisconsin brak gevangenisoproer uit Massa-proces op de Philippijnen Chinezen bij Than! Indiase voedseltekorten Schipbreukelingen na 3 dagen opgepikt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 november 1971 127.ste jaargang Nr. 20979 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Kerkelijk beeld ran vóór de Reformatie Op planeet woedt stofstorm - Op foto's nog „weinig te zien" PASADENA C A LI FOK N IE, 14-11. De Amerikaanse sonde Wariner-9 heeft in de nacht van zondag op maandag volgens plan een remma- noeuvre uitgevoerd en is daardoor in een baan rond de planeet Mars ge komen, zo heeft de NASA meege deeld. De remmotor heeft ongeveer een kwartier gebrand. De Mariner-9 is hiermee het eerste door mensenhand gemaakte voorwerp geworden dat in een baan rond een andere planeet gebracht is. Verwacht wordt dat de foto's en peilingen van instrumenten, samen met de gegevens die de twee Sow- jetrussische Ma2's-vaartuigen zuilen opleveren, de kennis van de planeet uitermate zullen verrijken. De remmanoeuvre was de climax van een reis van bijna 4000 miljoen kilometer, die op 30 mei op Kaap Kennedy was begonnen. Er was een serie delicate manoeuvres aan voor afgegaan om het ruimtevaartuig pre cies in de gewenste richting te bren gen. De remmotor bracht de snelheid van de Mariner-9 terug van 18.000 km per uur tot ongeveer 11.440 km per uur, voldoende om door de aan trekkingskracht van de planeet te worden gevangen. Zaterdag was al gebleken dat de instrumenten aan boord perfect werkten. Waarnemingen Het ruimtevaartuig moet in een ellipsvormige baan, tussen. 1.290 km en 17.700 km hoogte, rond de planeet gaan draaien. Er volgen nu minstens drie maan den van waarnemingen aan de pla neet „totdat deze achter de zon ver dwijnt". Wanneer de planeet er weer achter vandaan komt zullen de waarnemingen tot minstens een jaar lang worden voortgezet, wanneer dat mogelijk blijkt. De televisiecamera's zullen voor lopig niet veel bijzonderheden kun nen geven. Er heeft zeven weken lang een stofstorm gewoed, die nu langzaam lijkt te gaan liggen. Foto's tonen weinig details Op enige foto's die de Mariner op 322.000 km afstand van Mars heeft genomen en die vrijdagavond naai de aarde zijn gezonden waren wei nig oppervlaktedetails te bespeuren. Er zijn toen ook foto's van Deimos, één van de twee manen van Mars, doorgezonden. Overige instrumenten zullen onder meer metingen verrichten in het in frarood en het ultraviolet. HOENSBKOEK. 14-11. Vermoede lijk onder pressie van haar vriend heeft de 26-jarige Carla M. uit lloensbrock als lokettistc van het bijkantoor van de P.X.T. in Amsten- radc in enkele maanden een bedrag van meer dan f 20.000 verduisterd. De politie van Hoensbroek heeft dit meegedeeld. De lokettiste is na verhoor op vrije voeten gesteld. Haar vriend, de 23-jarige Erich B. uit het Duitse Birkensdorf is door de politie van Hoensbroek ingesloten. De lokettiste werkte reeds acht jaar bij de P.T.T. in Amstenracle. Zij zou geld van girostortingen hebben achtergehouden. Deze fraude kwam aan het licht door een groeiend aan tal klachten, waarop de postale re cherche een onderzoek instelde. De vriend kon bij een bezoek aan Hoensbroek wo2-den aangehouden. Onderzocht wordt nog in hoeverre hij de lokettiste tot fraude heeft ge- dwongeh. NIJMEGEN, 14-11. De geroofde baby Esther is gezond en wel weer onder de hoede va nde 21-jarige moeder uit Nijmegen. De 32-jarige W. J. R. uit Uden, gewezen vriend va nde ongehuwde moeder, is voor de babyroof aangehouden. De twee maanden oude Esther werd vrijdag avond aangetroffen op het adres dat de Udense autorijschoolhouder by zijn arrestatie, korte tijd daarvoor, had opgegeven. GREEN BAY, 13-11. In de gevan genis van Green Bay, in de Ameri kaanse staat Wisconsin, is vrijdag avond door nog onbekende oorzaak oproer uit gebroken. Van de 789 gevangenen (tussen de 16 en 30 jaar) die er verblijven zou den slechts enkelen zich afzijdig houden door zich op te sluiten in de sportzaal. De bewakers proberen zich met gebruik van'traangas tegen de gevangenen te verzetten. De nati onale garde werd te hulp geroepen. Ingebruikstelling en opening vond heden-maandagmorgen plaats HELLE VOETSLUIS, 15-11. Bij de ingebruikstelling en opening door koningin Juliana van de weg over de Haringvlictdam heeft de minister van verkeer en waterstaat, dr. W. Prees, heden (maandag)ochtend in Hcllevoetsluit verklaard, dat de Ha- ringvlietsluizen het grootste civiele werk zijn, dat ooit in ons land is uit- WEST BERLIJN. Een. heel vreemde sport werd voor het eerst in West- Berlijn beoefend: waterzakracen. Aangetreden voor de wereldpremière van deze nieuwe tak van sport, die naast lichaamsbeheersing veel han digheid vereist, waren vijf jonge sportmensen. In doorzichtige plastic zakken, door een 'kompressor opge blazen en elk gevuld met 7000 liter lucht, liepen zij op de Hvel om het hardst. gevoerd en één van de grootste wa terbouwkundige werken ter wereld. Op 2 nov. 1970 werden de sluizen door de toenmalige minister drs. J. A, Bakker van verkeer en waterstaat in gebruik gesteld. Hij wees er verder op. dat in tij den van lage waterstand, zoals nu. de sluizen dicht blijven en een krachtige bescherming bieden tegen verzilting uit zee en zijn steden als bijv. Dordrecht beter tegen hoog wa ter beschermd. Mede dank zij het Haringvlietcomplex is het tot op ze kere hoogte mogelijk om de verde ling van de rivierinvloeden van Rijn en Maas te regelen. De ervaringen van dit eerste jaar noemde de be windsman gunstig, de verziltende in vloed van de zee is beperkt. Bestrij ding van de zoutpenotratie uit zee zal voltooid zijn als de bodemverho- Appelen voor de jeugd Volgens de gevangenisdirecteur Don Quatsoe „zijn verscheidene verscheidene branden gesticht en ve le ramen aan diggelen geslagen. Er zijn gevangenen gewond geraakt". De oproerlingen hebben geen gijze laars gemaakt. Na enkele uren slaagden de bewa kers zonder hulp van de Nationale Garde erin de rust in de gevangenis te herstellen. Vyf bewakers moesten zich voor lichte verwondingen laten verzorgen. ging van de Nieuwe Waterweg zal zijn voltooid en als de Volkerakslui- zen geen zout meer doorlaten. Dit laatste duurt nog tot de afsluiting van de Oosterschelde (1978). Hij noemde het Haringvlietcomplex dan ook van essentiële betekenis voor het waterbeheer. Hij wees verder op de zoutlozingen in de Rijn alsmede de langdurige droogte met als gevolg een hoog zoutgehalte, maar ook daaraan wordt gewerkt al zal de op lossen niet spoedig en definitief zijn als de dammen hier. Zich richtende tot de koningin merkte hy op, dat de westelijke randweg van het open middengebied de dammenweg is, waarvan vandaag het eerste deel wordt opengesteld, hoewel de weg nog niet geheel vol tooid is. Er wordt naar gestreefd, dat belanghebbenden in een zo vroeg mogelijk stadium ook van die ver binding kunnen profiteren. Tenslotte besprak hij de gevolgen van de ontsluiting van dit gebied. AMSTERDAM, 13-11. Sint Nico laas heeft zaterdag onder grote be langstelling, ondanks het druilerige weer, zijn intocht in de hoofdstad gehouden, waar hij in het middag uur onder het gebeier dor klokken van de zijn naam dragende kerk per stoomboot aan de Prins Hendrik kade arriveerde. MANILLA. 13-11 De Filippijnse regering heeft besloten dat 63 men sen terecht moeten staan wegens het voorbereiden van een staatsgreep, waarna een „communistisch regime onder buitenlandse overheersing" ge vestigd zou worden. Preisd.ent Mar cos heeft dit zaterdag beleend ge maakt. 57 beklaagden, onder wie een hoogleraar, zijn voortvluchtig. Onge veer de helft van de 63 verdachten bestaat uit studentenleiders en jon ge activisten. Als ze schuldig worden bevonden kunnen 18 mensen ter dood worden veroordeeld. De overigen kunnen tien jaar gevangenisstraf krijgen. Mariners eerste close-up toont niets PASADENA, 11-11. Amcrika's Ma riner-9 ruimtevoertuig heeft zondag de eerste foto van dichtbij van Mars naar de aarde gezonden, maar er stond bijna niets op. Alleen een zwakke lichtvlek waar men niets van kan maken, ook met de computer niet. De foto is met een telelens geno men boven de bevroren zuidpool van de planeet. Meer resultaat wordt verwacht van de foto's die met een groothoeklens worden genomen. Overigens weet men nog niet in hoe verre de beelden worden bc-invlocd door dc stofstorm die al zeven we ken op Mars woed. NEW YORK. 11-11. Dc leider van de Chinese V.N.-delegatie, Tsjiao Kwan-IIwa, en zyn plaatsvervanger Hwang Hwa hebben zondag aan de secretaris-generaal van de V.N.. Thant. hun geloofsbrieven aangebo den. Zij zochten Thant daartoe op in het ziekenhuis waar hij is opgeno men. Thant ontving dc Chinezen zittend in een leunstoel. Hij is herstellende van een maagbloeding. Op de Dam werd de Sint welkom geheten door loco-burgemeester, wethouder \V. Polak. Voor hel eerst deelden de ongeveer tachtig Zwarte Pieten aan de kinderen langs de rou te geen snoepgoed uit maar appelen. Met zes vijf tons-vrachtwagens wer- den 20.000 kilo appelen m de 2 km lange kleurrijke stoet van praalwa gens en muziekkorpsen meegevoerd. Om de kinderen het goede voorbeeld te geven in de strijd tegen het tand bederf had het Initiatiefcomité Am sterdam, dat de intocht van Sinter klaas jaarlijks organiseert, in over leg met de Vereniging van Amster damse Ziekenfondsen tot de appel uitdeling besloten. Ook vele volwas senen langs de route wisten een ap peltje te bemachtigen. Op het feest voor kinderen uit tehuizen, dat na afloop in Hilton werd gegeven, wer den naast de pakjes ook tandenbors tels uitgedeeld. Barnard verricht nieuwe hart-transplantatic KAAPSTAD, 13-11. Dc 62-jarige Zuidafrikaan Linsay Rich heeft in het Grootc Schuur-Ziekenliuis van Kaapstad een nieuw hart ontvangen, de transplantatie werd verricht door prof. Christian Barnard. Volgens een medisch bulletin is dc transplantatie succesvol verlopen en is de toestand van de patient bevre digend. De naam van de donor is niet bekendgemaakt. Linsay Rich is de achtste patient op wie Barnard een dergelijke trans plantatie heeft verricht. Twee van de acht zijn nog in leven. BRUSSEL. 13-11. I)e Europese Commisic. als vertegenwoordiger van cén van dc instanties (de EEG) die regelmatig voedselhulp aan India verstrekt, heeft een brief van dc In diase regering ontvangen, waarin ge zegd wordt dat het land in verband met dc grote vluchtelingenstroom uil Bengalen voor het seizoen 1971-1972 grote voedseltekorten verwacht. Gespecificeerd komen deze tekor ten neer op 311.000 ton rijst. 158.000 ton tarwe, 50.000 ton suiker, 188.000 ton peulvruchten, 40.000 ton zout en 8.300 ton melkpoeder. Voorts heeft het land dringend minstens 4.340.000 dekens nodig. De Europese Commis si e heeft uiteraard nog niet op deze mededeling kunnen reageren. De commisic heeft van Indonesië en van Tunesië ook bericht ovcrvoodscltc- korten ontvangen, die voor heide landen 100.000 ton zachte tra we om vatten. LA CORUNA. 13-11. In de Spaan se havenstad La Cnruna zijn een Amerikaan en een Brit aangekomen, die drie dagen zonder voedsel op een vlot hebben rondgedreven, voordat zij door dc Duitse vrachtboot „Nord- stern" werden opgepikt. De vrouw van de Amerikaan is omgekomen. Het drietal Was met een jacht op weg van de Engelse haven Falmouth naar de Canarischc vijanden, toen HARDENBERG. Een foto van het 'viadukt in aanbouw te Bergemhcim. dat vorige week instortte. Drie ar beiders raakten gewond, zowel het Overijsselse kanaal als twee provin ciale wegen raakten volledig ver sperd. Een beeld van de trieste ra vage. Herstel gaat volgens deskun digen zeker f 1 milljoen kosten. Dit nummer bestaat nit 8 pagina's De beroemde dag van morgen Heeft geen sterveling ooit gezien. dinsdag i.l. bil /.waar weer op 15(1 mijl uil de Franse kust een zeer ho ge golf het vaartuig deed kapseizen. Do 25-jarige Mia Smith bleek, toen zij door haar man op oen redding- vlot was getrokken, al 1c zijn over leden. De 25-jarige Merle Smith on de 24-jarige Brit Anthony Frank lin. dieven drie dagen vond. voordat de 15.694 ton metende „Nordstern" hen vond en meenam naar La Co- runa. Verwachting tot dinsdagavond: Meer bewolking Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in de middag plaatselijk regen; matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west: min.-temperatu ren aan zee rond 9 graden en in hel binnenland ongeveer 5 graden, maxima morgen rond 10 graden. Voor woensdag: Aantal uren /.on: 0 lol 3. Min.-temperaturcn: 2 tol 6 graden boven normaal. Max.-temperaturenfl tot 1 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 16 nov. Zon op: 8.01 Maan op 6.31, onder 15.30. Nieuwe maan: 18 nov. (2.46). HOOG- EN LA VGWATER Zierikzee: 16 nov. 2.06 14.18 7.48 20.08 Springtij: 20 nov. 11 ET WEEROVER ZICHT DE BILT. 15-11. Het K.N.M.l. meldt: Vlij zachte lucht van subtro pische oorsprong stroomt nu met westelijke wind naar onze omgeving. Deze stroming wordt in stand ge houden door een krachtig hogedruk- gebied, dat zich van het zeegebied ien zuidwesten van Ierland naar Frankrijk verplaatst, en een depres sie bij IJsland. Aan de achterzijde \an het lagedruksysteem stroomt lucht uit de Poolstreken naar het zuiden. Dc scheidingslijn tussen de koude lucht en de zachtere subtro pische strekte zich maandagmorgen van Zuid-Scandinavic over Schot land naar het westen uit. Dit fronl verplaatst zich in de richting van ons land, zodat dinsdag in do loop van de dag de regenkanscn weer Prono men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1