DE ZIERIKZEESCHE COURANT m »it nummer: U.V.V.-„rlamesstunt" van het jaar SADAT BLIJFT OORLOG PREDIKEN De bom die man zwaar verwondde Het N.V.V. en de communisten Nixon en de buitenlandse hulpverlening Brandt wil bemiddelen in crisis India-Pakistan MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF KLAAGT NOOD BIJ KABINET De Antillen en de onafhankelijkheid Weer Iers meisje geknipt en geteerd TUINMAN X TUINMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 november 1971 127ste jaargang Nr. 20978 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J' 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. NEW YORK. Vrolijk wuivend verlaat de leider van de Chinese delegatie bij de V.N., onderminister van buitenlandse zaken Sjiar Kwan Huahet vlieg veld na zijn aankomst in New York. CAIRO, 11-11. President Sadat van Egypte heeft don,derdag gezegd dat er geen vrede in het Midden-Oosten kan zijn zolang Israël zijn expansie politiek voortzet. MAARHEEZE, 11-11. De rijkspoli tie is ervan overtuigd dat de afzen der van de bom, die. maandag de 23- jarige Rinus Louwers uit Eindhoven ernstig verwondde, gezocht moet worden in de kring van de tweede handsautohandel, waarin de Maar- heezense autohandelaar Giel Moers (38) aan wie het helse apparaat ge adresseerd was, opereerde. De verantwoordelijke man moet volgens de adjunct-groepscomman dant van de rijkspolitie in Budel, die het onderzoek in deze zaak coördi neert, in ieder geval zeer goed op de hoogte zijn van het doen en laten van de autohandelaar. De adjunct-groepscomandant, J. Gresel, baseert deze veronderstelling op het feit dat de man die de bom heeft gestuurd als afzender de naam Van Moosdijk, de Brabantse krui dendokter, gebruikt heeft. Het aspirant-slachtoffer van de bomaanslag heeft een geldtransactie gehad met Van Moosdijk. Nadat daarover een ruzie was ontstaan die tot een breuk tussen de twee mannen leidde, is de verstandhouding nu weer goëd, aldus de rijkspolitie. Wrak van Indonesisch vliegtuig gevonden KOE AL A LOEMPOER, 11-11. Het wrak van een Indonesisch passa giersvliegtuig. dat woensdag werd vermist, is donderdag aangetroffen in het gebied van Painan in het wes telijk deel van Sumatra. Het toestel had een bemanning van zeven man en zesenvijftig passa giers en wns op weg van Djakarta naar Koeala Loempoer. AMSTERDAM, 11-11. De Ver bondsraad van het N.V.V. beraadde zich donderdag in Amsterdam over dc ve,rhouding tot de Nederlandse communisten, dc vakbeweging in de Oosteuropese landen en de door de eommunislen beheerste vakbewe ging in Frankrijk en Italië. Voor alle drie gevallen heeft het Verbondsbestuur conceptresoluties opgesteld, die leiden tot een zekere ombuiging van het tot dusver ge voerde beleid. Algemeen secretaris P. Damming benadrukte dat de Verbondsraads- vergadering moet besluiten een aan beveling te doen voor een soepel toe latingsbeleid van communisten. Hij legde daarbij het accent op aanbe veling. Sinds 1933 is het lidmaat schap van de Communistische Partij onverenigbaar met het lidmaatschap van het N.V.V. In een toespraak bij de opening van het nieuwe parlement, zei hij: „er kan geen verzoening zijn tussen expansie en vrede. Zolang Israël ex pansie wenst, kan er geen vrede zijn" Volgens de >Egyptische pi evident heeft Egypte sedert de junioorlog van 1967 alles gedaan om tot een vreedzame oplossing te komen, inbe grepen een Arabisch-Israëlische wa penstilstand op Amerikaans initiatief volledige samenwerking met de V.N.- bemiddelaar Gunnar Jarring en Sa- dats eigen initiatief om tot herope ning van het Suezkanaal te komen als Israël zich gedeeltelijk uit de Sinai terugtrekt. Als Israël zich niet terugtrekt, zul len de Egyptische troepen het Suez kanaal moeten oversteken teneinde de Egyptische soevereiniteit over de Sinai te bevestigen. Dealer: ISTA Oosterland WASHINGTON, 11-11. De rege- ring-Nixon heeft donderdag een be langrijk succes behaald in de strijd met de Senaat over een programma voer militaire hulp aan het buiten land dat haar in staat stelt haar po litiek in Indo-China voort te zetten. Met 46 stemmen voor en 42 tegen ging de senaat akkoord met een ver hoging van 318 miljoen dollar van de militaire hulp aan het buitenland Dc comissie voor de buitenlandse be trekkingen had vorige week deze hulp verlaagd tot 1185 miljoen in plaats van de 1983 miljoen die oor spronkelijk -door de regering waren gevraagd. BONN. 11-11. Bondskanselier Wil ly Brandt van de Duitse Bondsrepu bliek heefl donderdag gezegd presi dent Jahja Chan van Pakistan een brief te zullen schrijven in de hoop een politieke oplossing te vinden voor de crisis tussen India en Pakistan. Naar een regeringswoordvoerder in Bonn zei, zal Brandt schrijven na het vertrek van premier Indira Gandhi van India uit Duitsland. Brandt sprak donderdag geduren de twee uur met Gandhi, die ook een ontmoeting had met minister van buitenlandse zaken Scheel en diens collega van pconomische zaken Karl Schiller. Loon- en prijsprobleniiijiek moet opgelost Reuzegifl voor hart- en longonderzoek LONDEN. 12-11. Sir Halford Red- dish, president-directeur van de ce mentfabrieken van Portland, heeft nagenoeg zijn hele vermogen - rond 42Vz miljoen gulden - afgestaan voor het onderzoek naar de oorzaken en middelen ter genezing van hart- en longziekten. Het is de bedoeling dat het geld gebruikt wordt voor de bouw van een onderzoekcentrum. Advertentie UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Voor artistieke bruidsreportages JAN KRAKEEL Nieuwe Boogerdstraat 12 Zierikzee. Tel. 01110 2691 T111111II1111111111111111111 i 1111111111111111111 iT i vakcentrales de problematiek nog eens bespreekt. Er zou b.v. kunnen worden nagegaan wat elk van de drie zou kunnen bijdragen. De heer Van der Weele vindt de hele situatie absurd. De overheid is ook partij in het geheel. WILLEMSTAD. 11-11. „Nederland kan niet zomaar, na meer dan drie eeuwen bevoogding, de Nederlandse Antillen uit het nest gooien, zonder dat de Antillen geleerd hebben op eigen kracht te vliegen. Nederland heeft de morele plicht ons te helpen op eigen benen te staan", aldus een officieel commentaar van de Cura- caose Federatie van Werknemers (C. F.W.) op de onafhankelijkheidskwes tie. De C.F.W. zegt verder in het com mentaar dat de Nederlandse Antillen zich belachelijk zouden maken als zij vanuit het semi-koloniale juk zich plaatsen onder een moderne slaver nij. Belgische koning polst politieke leiders BRUSSEL, 11-11. Koning Boude- wijn van België is sinds dinsdag, toen er een duidelijk (hoewel nog steeds niet officiëel beeld was ont staan over cle samenstelling van het nieuwe Belgische parlement, voort durend bezig de politieke leiders te raadplegen in verband met de vor ming van een nieuwe regering. Het tempo waarin 'die consultaties plaatsvinden (ook donderdag, wa penstilstandsdag, een officiële feest dag in België, werd overleg ge pleegd.). Vermoed wordt dat men de periode waarin het land het zonder nieuwe regering moet doen, zo kort moge lijk wil houden. Waarnemers zijn echter van mening dat de regerings crisis toch nog wel enige tijd kan duren. LONDONDERRY, 11-11. Voor de tweede keer binnen 48 uur heeft de „IRA", het Ierse republikeinse leger, wraak genomen op een Noord-Iers meisje, dat zich met een Britse mi litair had verloofd. Het 18-jarige meisje onderging de behandeling, die de „IRA" heeft weg gelegd voor „verraders": ze werd kaalgeknipt, aan een lantaarnpaal gebonden en met teer en veren be smeerd Om haar nek werd een bord je met het opschrift „soldatenmeid" gehangen. Meer dan 200 mensen stonden zwij gend toe te kijken hoe het meisje door enkele vrouwen naar een lan taarnpaal werd gesleurd en daar werd mishandeld WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben India en Pakistan nogmaals gewaarschuwd voor de mogelijke gevolgen van een oorlog. Dit nunimcr bestaat uit 12 pagina's „Wees je zelf" is vaak de slechtste' raad, die men sommi ge mensen kan geven. Verwachting tot zaterdagavond: Meei- wind Vannavond en vannacht droog weer met opklaringen en weinig wind; min.-temperaturen van 6 gra den aan zee tot omstreeks 3 graden in het binnenland; morgen overdag half tot zwaar bewolkt met van het noordwesten uit later regen en tot matig aan zee tot krachtig toene mende westelijke wind; max.-tem- peraturen omstreeks 9 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen; omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 nov. Zon op 7.55, onder 16.53 Maan op 3.01, onder 14.49. 14 nov. Zon op 7.57, onder 16.54 Maan op 4.10, onder 15.00. 15 nov. Zon op 7.59, onder 16.55 Maan op 5.20, onder 15.14. Nieuwe maan: 18 nov. (2.46). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 13 nov. 12.00 5.44 18.07 14 nov. 0.39 12.53 6.34 18.55 15 nov. 1.25 13.39 7.14» 19.36 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hogedruk, die zich van Engeland^ tot in Polen uit strekte, bezorgde ons donderdag veel zon, maar in de van oorsprong koude lucht werden de maxima niet hoger dan rond 5 graden. Intussen koerste over Noord-Scandinavië een depres sie oostwaarts, gevolgd door een nieuwe rug, die zich over de Noord zee uitbreidde. Tussen beide syste men ontstond een noordelijke stro ming, waarmee wolkenvelden in de loop van de avond binnendreven. Deze bewolking bereikte het zuidoos ten van het land pas in de vroege vrijdagochtend. Op hel vliegveld Zuid-Limburg werd na een heldere nacht dan ook een minimumtempe ratuur van min 7 graden gemeten. In Leeuwarden bleef daarentegen hei kwik even boven nul. De rug van hogedruk zal van de Noordzee in de avond en nacht met opklaringen over ons land trekken, maar een front, dat zich nu snel over de At lantisch Oceaan oostwaarts ver plaatst, zal ons morgen bereiken, wat met veel bewolking en en mogelijk regen gepaard zal gaan. DEN HAAG. 11-11. De voorzitters van de centrale organisaties in het midden- en kleinbedrijf hebben donderdagmiddag minister-president Biesheuvel en ile staatssecretarissen Oostenbrink (economische zaken) en Scholten (financiën) deelgenoot gemaakt van hun zorgen. Die zorgen betreffen de sociaal-economische ontwikkeling in het alge meen en over de positie en moeilijkheden van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf in het bijzonder. De voorzitters van de organisaties hadden vorige week, tijdens het gesprek inet minister Boersma (sociale zaken) over het mislukken van het voorzittersoverleg daarom verzocht. Loon- en prijsbeleid De minister-president heeft daarop ciale zaken bij deze bespreking ont brak omdat het gesprek op verzoek van de eentrales zou gaan over de moeilijkheden van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Het kabinet meent dat loon- en prijsbe leid moeilijk te scheiden is. De heer P. G. van der Weele, voor zitter van het Koninklijk Verbond van Ondernemers, merkte nader hand over dit punt op de perscon ferentie na afloop o.m. op dat er een oplossing moet worden gevonden voor die loon- en prijsproblematiek. Zo als de zaken nu staan en gaan - met 1972 voor de deur - moet er z.i. snel wat gaan gebeuren, we ver keren nu in het stadium „veel woor den, geen daden" en daar zullen, als dat nog even duurt, velen slachtof fer van worden. Spoedig nadat de Sociaal-Econo mische Raad op 19 november het rapport van de vijf economische des kundigen van deze raad zal hebben behandeld, zal het kabinet met hét georganiseerde bedrijfsleven weer gaan spreken. Dat gesprek is voor zien in het zgn. brede overleg dat op 30 september is gehouden. Divergerende inzichten De heren De Mooy (voorzitter Ne- 'derlands Christelijk Ondernemers Verbond) en W. Perquin (voorzitter Katholiek Ondernemersverbond) zei den zich genoodzaakt te voelen naar aanleiding van de inzichten van hun collega Van der Weele mee te delen dat de loon- en prijsproblematiek deze middag niet aan de orde was, omdat minister Boersma niet bij het gesprek aanwezig was. Ze is wel even aangeroerd, met het reeds ver melde resultaat. De heer Van der Weele acht het onmogelijk de zaak van Ionen en prijzen op haar beloop te laten. Ie dere groepering zegt, dat er moet worden gematigd, maar er gebeurt tot nu toe niets. Hij meent dat het komende ge sprek tussen kabinet en georgani seerd bedrijfsleven uiterst belang rijk is. De heer Perquin (tot de journalis ten): „als u de heer Van der Weele de uitspraak wilt ontlokken dat de overheid nu maar moet ingrijpen, dan deel ik u mede dat dit niet onze mening is". De heer Perquin acht het komende gesprek niet zinvol als het ten doel zou hebben partijen uit het voorzitters-overleg alsnog tot el kaar te brengen. Hij vindt het wel zinvol als men gedrieën: overheid, werkgevers plus ondernemers en Tijdens het gesprek van donder dagmiddag, waarover de drie voor zitters na afloop mededelingen heb ben gedaan, is ook het loon- en prijsbeleid ter sprake geweest. De heer H. de Mooy, voorzitter van het overlegorgaan der drie centrales, deelde daarover, mee dat de minis ter-president is gevraagd of het ka binet, nu het centrale overleg over een ombuiging van de inflatie is mislukt, de neiging zou hebben de loonontwikkeling vrij te laten en in te grijpen in de prijsontwikkeling, geantwoord dat de minister van so- Advertentie) Wij hebben voor u: passende eetkamerstoelen gemakkelijke fauteuils eetkamertafels 80 x 80 praetische wandmeubeltjes divanbedden en mooie overgordijnen want wij leveren alles uit voorraad, keurig op tijd op X de plaats van bestemming. X WONINGINRICHTING Mol 17-19 - Zierikzee Telefoon (01110) 2887 DEN HAAG. In de nacht van woens dag op donderdag is in Scheveningen een 28-jarige man om het leven ge komen door een schot uit het pistool van een 3G-jarige Haagse hoofdagent. De foto geeft een beeld van het café, waar het drama zich afspeelde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1