TWINTIG STAPPEN TERUG Ouderavond openb. basisscholen Zierikzee Schat gevonden in Groningen V.P.R.O. BLIJFT B. en w. biij ven bij 10 voor verbouwingen Wat biedt de BEELDBUIS? Z.IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 november 1971 Nr. 20977 Bouw school in plan-West vordert goed ZIERIKZEE. 8-11. Tijdens de Ou- deravond van de openbare basis school aan de Nieuwe Boogerdstraat en de openbare Theo Thijssensciiool, belegd door de beide oudercommis- sies, sprak de voorzitter de heer Joh. den Boer zijn voldoening uit over het stagende aantal leerlingen aan de twee scholen. Naast de Theo Tliüs- senschool heeft nu ook de Nieuwe Boogerdstraatschool recht op zeven leerkrachten. De heer Den Boer memoreerde dal de bouw van de school in Plan West flink vorderde. „Over ongeveer drie weken hopen we het hoogste punt te bereiken. Deze gebeurtenis willen we niet ongemerkt voorbij laten gaan. Hij wekte de ouders op eens over een naam te gaan denken. Grote waarde ring had de heer Den Boer voor het vele werk dat wethouder C. Linders voor de nieuwe school heeft verricht „In eerste instantie zouden er zes lo kalen konten, maar door het doorzet tingsvermogen van wethouder Lin ders zal de school zeven lokalen gaan bevatten, terwijl er misschien nog wel een achtste in zit". De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden on veranderd goedgekeurd. Bestuursverkiezing Bestuursverkiezingen waren nood zakelijk omdat de dames Gelderblom Heringa, Korstanje en Grauenkamp altredend en niet herkiesbaar waren. Voor het vele werk dat door hen in het belang van de school was gedaan werden de dames bedankt door de voorzitters van de oudercommissies, de heren Joh. den Boer en J. W. Ros kam. De oudercommissie van de Nieuwe Boogerdstr.school bleek na de verkiezing aangevuld te zijn met de heren B. de Rooy, J. Cashoek en F. A. de Jager. Bij die van de Theo Thijssenschool werd de heer J. W. Roskam herkozen, terwijl mevrouw J. Asma-Broere de plaats van me vrouw Grauenkamp-Nieveld in gaat, nemen. Onderwijsvernieuwing De avond werd voorts gevuld met een aantal inleidingen door enige personeelsleden over verschillende vormen van onderwijsvernieuwing De heer T. Brandenburg wees op het belang van communicatie in de maatschappij. De kinderen worden ook veel meer betrokken bij de stof dan vroeger. Ze proberen samen, maar ieder op zijn eigen niveau, het gestelde doel te verwezenlijken. De heer C. J. Polderman vertelde de ouders iets over taalexpressie, waarbij hij vooral de nadruk legde op do spreektaal. De leerlingen kun nen de taal leren beheersen. Niet al leen door middel van hel schrift maar ook door zich mondeling te uiten, in poppenkast, toneel, spreek beurten enz. Sexuele opvoeding stond centraal in de inleiding van de heer C. Vaar- zon Morel. „We hoeven niet te ar gumenteren over de noodzaak van sexuele opvoeding op school, als je de vragen bekijkt, die kinderen stel len. Het is hard nodig, omdat veel leerlingen nog' met problemen zitten. We komen er niet door te zeggen, dat is de taak van de ouders. Ook de school kan er wat aan doen. Op een eerlijke vraag moeten we een eerlijk antwoord durven geven". Het basisonderwijs De heer J. Goedhart ging in eerste instantie in op het voorontwerp wet basisonderwijs dat bij realisering ve le veranderingen in de school zal brengen. Tot slot vertelde de heer Goedhart iets over wereldoriëntatie, een vak waar met behulp van docu mentatiecentra steeds meer aandacht aan wordt besteed op school. Na deze inleidingen volgde een diskussie. Tijdens de rondvraag werd er door verschillende ouders geïnfor meerd of er mogelijk voorzieningen getroffen kunnen worden bij de Westbrug. Deze nauwe doorgang is levensgevaarlijk voor passerende kinderen. Wethouder C. Linders merkte op dat het hier om een moeilijk pro bleem ging. „De gemeente mag van Monumentenzorg niets aan de brug doen. Een brug ernaast is een dure aangelegenheid". In het plaatsen van verkeerslichten zag de heer Linders ook niet veel heil. „Er is maar één goede oplossing, dat is een tunnel. Het is niet te realiseren vanwege de enorme kosten. Maar het probleem heeft de aandacht van het gemeente^ bestuur", beloofde de wethouder. Gt-eii voortzetting liolel Des linies DEN HAAG. 10-11. De exploitatie van het onlangs gesloten Hotel Des Indes met het bestaande personeel door de Haagse firma in onroerend goed Clingendael N.V., gaat niet door. Directeur J. Verwoerdt van Clingen dael die overeenstemming bereikte met eigenaar J. Rey van Hotel Des Indes, zei dinsdagavond van zijn plannen af te moeten zien, omdat de'; staat der Nederlanden, eigenaar van het gebouw, nog steeds geen koop prijs heeft genoemd. De staat wil het gebouw niet langer- verhuren, maar- wel eventueel verkopen. Het gebouw is tien dagen geleden al getaxeerd. J GRONINGEN, 10-11. - In het Groningse dorp Ferwerd heb ben txoee arbeiders onder de X boerderij Langeveldeen schat van ruim zeshonderd gouden munten, daterend uit omstreeks 1500 gevonden, die *t* een gezamenlijke waarde heb- ben van ruim 50.000. De vin- t ders, de heer A. van der Heide uit Beetsterzwaag en de heer H. Hoen uit Nijbeets, deden hun ontdekking tien dagen ge- leden toen ze de vloer van de boerderij open braken voor de aanleg van een gasleiding. De vondst werd geheim gehouden X tot de uitslag van een experti- y se door de muntdeskundige J. Schulman uit Amsterdam en door het biologisch archeolo- gisch instituut van de rijks- universiteit te Groningen be- kend was. Eigenaar van de boerdery zijn „De Verenigde Steenfabrieken" in Groningen. In gezamenlijk overleg heeft deze firma maandagavond aan de vinders de helft van de «J* taxatiewaarde uitbetaald, zo- *5* dat ze nu als enige over de muntenschat kan beschikken. „De Verenigde Steenfabrieken" hebben op hun beurt de mun- ten aangeboden aan het Gro- ninger Museum voor Stad en Lande. Tot het ogenblik dat *t* het museum voldoende finan- cieringsmiddelen zal hebben gevonden om de schat te kun- nen overnemen, blijven de munten in handen van het geo- logisch-archeologisch instituut ter nadere bestudering. HILVERSUM, 10-11. De VPRO zal C-omroep blijven. Een door het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gehouden on derzoek heeft uitgewezen, dat de VPRO in mei van dit jaar ruim 102 duizend voor de wet tellende leden had. Tijdens een vorig jaar gehou den controle bleek dat de VPRO met 92.945 leden-contribuanten onder de „rode streep" zat. De omroep kreeg een jaar de tijd om het voor een C- omroep vereiste aantal leden van 100.000 te halen teneinde de zend machtiging te behouden. Dit voor jaar heeft de VPRO na een intensie ve reclamecampagne een nieuwe tel ling aangevraagd. De (positieve) re sultaten daarvan zijn de VPRO gis teren schriftelijk door de minister medegedeeld. DODELIJKE ONGELUKKEN SCHIJNDEL. De 61-jarige J. Bek- kers uit Kaatsheuvel is in het zie kenhuis te Waalwijk overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk. De man werd maandagmiddag in Sprang-Capelle met zijn brom fiets door een achteropkomende per sonenauto gegrepen. WERKENDAM. Op de rijksweg onder de gemeente Werkendam, na bij de Tol, is de 24-jarige J. H. van de Berught uit Oss met de door hem bestuurde vrachtauto tegen een truck met oplegger gereden, die voor een stoplicht stond te wachten. FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Ze dacht een poosje na. „Op papier klopt het allemaal, maar zal het in de praktijk net zo gaan als je nu ge pland hebt? Dat moet je ook maar afwachten Gestel, dat de politie er gens staat te controleren? Dan moet je stoppen". „Een risico, dat vooral in de avond en tijdens het spitsuur erg gering is". „Jawel, maar als „Hou" op, Stien. Natuurlijk blijven er risico's, maar volgens mij zijn die zo gering, dat ze te verwaarlozen zijn". „En die bus., na afloop. Dat lijkt me bloedlink". „Oké. Ik ga in de buurt van Gen- dringen de grens over. Ik kan je ook naar het spoorstation Ter borg rijden. Dit is veel minder gevaarlijk". Ze knikte. „Dat lijkt me al wat. En wat is mijn aandeel van 't geld?" „Vijftigduizend. Ongeacht de in houd van de tas". „Dat is niet gek: vijftigduizend. Maar als er nu eens geen tweehon derdduizend in zit, doch. laten we zeggen, honderdduizend? Wat kun je met vijftigduizend doen? Jij. bedoel ik?" ..Altijd nog heel wat. Dat is mijn risico. Voor jou zitten er in ieder ge val vijftigduizend .aan vast. Mij dunkt, dat je het gemakkelijk kunt verdienen. En haal daarna geen stommiteiten uit, maar berg het goed op. En breng mondjesmaat weke lijks wat naar het postkantoor, om op je boekje te storten". „Oké, ik zal er over nadenken. Als ik meedoe, moet je me wel geld ge ven voor andere kleren en zo, want ik wil me zo goed mogelijk vermom men". 9. De man kwam rustig aanlopen, een grote tas in zijn hand. In zijn mond hing een half opgerookte sigaret. Het was druilerig weer. Een fijne motre gen viel uit de hemel. De straten la gen nagenoeg verlaten. Een enkele auto gleed over het glimmende weg dek van de Cattepoelseweg. De bus halte met het opstapje lag verlaten. Vanuit de enkele winkels aan de Becthovenlaan straalde wat licht. Zuinigheid mei elektriciteit was nog het parool. Gelijk, toen de man zich postte bij de bushalte, kwam de zwarte V.W. aanrijden. Rustig en helemaal niet opvallend. De man bij de bushalte had de wagen eigenlijk pas in de ga ten. toen hij stopte. Als altijd op zijn hoede, keek hij wantrouwend naar de man. die 't raampje opendraaide. „Boskemper? Goddank, dat ik nog op tijd ben. Stap in man. want ze willen je beroven. De bank heeft een tip gehad en ze hebben mij als de wind hierheen gestuurd. Stap als de donder in. dan rijden we via een om weg naar het Stationsplein. Voor ze in de link hebben, dat het misgaat". „Verdraaid, ben jij het, Bert? Hoe zijn ze dat te weten gekomen? De baas had het er juist over, dat hij de transporten op een andere manier wilde organiseren". Galestad stapte uit en maakte een uitnodigend gebaar. „Weet ik. daar hadden ze het op het hoofdkantoor ook al over. Stap in". In het volste vertrouwen besteeg de bankloper met zijn waardevolle vracht de V.W. Bert gooide het por tier achter hem dicht en draaide de deur ongemerkt op slot. Gelijktijdig kwam de bus van de hoogte zakken Binnen drie sekonden zat hij zelf weer achter hel stuur en gaf gas. Tot zover was alles geslaagd. Nu mocht het gek gaan. wilde er nog iets mis gaan. „Waar waren ze het van plan, Bert? O. je hebt nog iemand in de wagen. Neem me niet kwalijk.." „Mijn vrouw, Jopie", loog Bert glashard. „Jopie heeft vroeger in Velp gewerkt bij de Twentsche. Daar heb ik haar leren kennen". „Leuk met u kennis te maken, me vrouw. Maar.ehwaar wilden zo me overvallen?" „Volgende bushalte zouden er vier man instappen. Onderweg zouden ze, op hel moment dat er een grote, zwarte wagen achter de bus reed, jou overvallen, de chauffeur dwingen tc stoppen en er met jou uitgaan. De zwarte auto zou naast de bus komen en jullie zouden er in snelle vaart vandoor gaan". „Barstdal is geraffineerd op gezet! Hoe kwamen ze aan die tip?" „Tja. dat hebben ze me niet ver teld. Maar ik kreeg opdracht van het hoofdkantoor om zo snel mogelijk hierheen te rijden om te voorkomen, dat je in de bus zou stappen". ..Hoofdkantoor? Hoe kan dat nu? Jij werkt toch nicl meer bij ons?" Bert draaide zich verbaasd naar hem toe. „O, heb je het nog niet ge hoord? Ik werk sinds maandag op het hoofdkantoor. Van de zomer ben ik geslaagd voor m'n examen. Toen wilden zc me wel hebben. Ik zat eerst in Wageningen. maar ze kon den me in Arnhem beter gebruiken. Zodoende". „Jeetje, hebben z.e me niks van verteld. Altijd wel gedacht, dat jij nog eens zou terugkomen. Enfin, je weet. dat Piet ook weg is?" (Wordt vervolgd) Gemeenteraad Westersehouwen HAAMSTEDE, 10-11. Op de agen da van de raadsvergadering die op maandag 15 november in de raads zaal van het gemeentehuis te Haam stede wordt gehouden, komen o.a. dc volgende punten voor: Voorstel wijziging uitkerings. en pensioenverordening wethouders. Voorstel wijziging gemeenschap pelijke regeling schoolartsendienst. Voorstel subsidie pand Dorpsring 4 Ncordwelle. In de vorige raad is hier uitvoerig over gesproken mede door dat elk raadslid een brief van arclu- tekt Heringa kreeg om te bewerk stelligen dat de raad 30 n/o subsidie moest verlenen. Het college nam toen het voorstel om slechts lo 1 subsidie te verlenen terug en heeft inmiddels bij de Ver. van Ned. Ge meenten informaties ingewonnen Hieruit is gebleken dat geen enkele gemeente dezelfde subsidie hanteert. Daarom heeft het volgens b. en w. geen enkele zin om bij andere ge meenten te informeren of die wel in alle gevallen 30 °/o geven en blijft op het standpunt staan dat geval voer geval bekeken moet worden. Daar om stelt het college voor om slechts 10 "<o subsidie te verlenen met op trekking van het bedrag ingevolge gestegen kosten. Aan de Provincialeweg op de hoek van de tegenwoordige Delingsdijk te Brouwershaven staat de kapitale boerderij „Mon Genie". Hier een op name uit 1920 van deze boerderij. Links van het toegangshek staat een jongen met een hoepel in- z'n rech terhand. In de linkerhand een stokje om de hoepel mee aan te drijven! Men lette verder op de lommerrijke begroeiing langs deze boerderij. Zeebad Nieuw Haamstede B. en w. stellen verder voor ver daging van de vaststelling bestem mingsplan Zeebad Nieuw Haamstede Tegen dit ontwerp-bestemmingsplan zijn een groot aantal bezwaarschrif ten ingediend en het uitwerken hier van vraagt veel tijd, zodat het col lege voorstelt om het plan met 3 maanden te verdagen. Achter de verkochte percelen bouwgrond aan de W. G. Bootlaan te Burgh is een strook grond blijven liggen. Het college stelt voor om deze grond te verkopen aan de eigenaren van de aangrenzende percelen. Dit omvat voor dhr. J. L. SchooneveJd, no. 13, 115 m- voor f 700,- de massa; voor rrej. J. J. v. d. Zande, no. 15, 275 m" voor f 2500,- de massa en voor de heer P. de Graaf, no. 17, 140 m- voor f 4000,- de massa. De Stichting Renesse wil van de gemeente enkele stroken grond ko pen die de grens vormen van perce len grond, reeds eigendom van de stichting, gelegen tussen W. G. Bool- Iaan en J. M. Beijelaan. Het betreft een deel van perceel sectie C no. 1066, langs de W. G. Bootlaan groot 1700 m-, prijs f 18,- per m". en een deel van perceel sectie C no. 908, ge legen achter de woningen aan de J. M. Beijelaan, groot 1300 m-, prijs f 10,- per m-\ Andere zaken Hierna volgt een voorstel tot vast stelling gratifikatie bij ambtsjubi leum. de vaststelling Bezoldigings verordening, herziening salarissen gemeentepersoneel en vaststelling nieuwe Bezoldigingsverordening i.v. m. integratie loongroepen en salaris schalen. Tot slot begrotingswijzigin gen en verder voorkomende zaken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De staven van een aantal Amsterdamse vormingscentra hebben maandag in een telegram aan de Tweede Kamer hun ongerust heid uitgesproken over de bezuini gingsmaatregelen van de regering ten aanzien van het plaatselijke vor mingswerk. VRIES. In het Drentse De Punt (gem. Vries) is de 76-jarige me vrouw Stomp-Mensinga uit Assen verongelukt. Toen de door haar 75- jarige echtgenoot bestuurde auto op de rijksweg Assen-Groningen onder oen stilstaande trekker met oplegger reed. De vrouw was op slag dood. haar man werd zwaar gewond naar het Wilhelminaziekenhuis in Assen overgebracht. De auto werd totaal vernield. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie is nog geen stap verder ge komen in het onderzoek naar de bomaanslag op Lloyds Bank Europe Ltd. zondagavond in Amsterdam. DEN HAAG. Naar het oordeel van een commissie van de adviesraad van de dr. A. Kuyperstichting, het we tenschappelijk bureau van de A.R.- partij, is wijziging van de ko ninkrijksverhoudingen op verschil lende gronden gewenst. DEN BOSCH. De congregatie voor de geloofsleer heeft de bisschoppen van Den Bosch en Breda uitgenodigd naar Rome te komen om haar uitleg te geven over de catechese, die in Noord-Brabant bij het katholiek middelbaar onderwijs wordt ge bruikt. DEN HAAG. Van de 3,8 miljoen woningen in Nederland was* er eind april 1971 ongeveer 1,1 miljoen in de één of andere vorm van centrale verwarming voorzien. Dit komt overeen met een percentage van 28,3 procent en is hoger dan verwacht werd. Het illustreert opnieuw hoe zeer „cv in opmars" is. DEN HAAG. Een kudde van on geveer vijftig schapen heeft het ver keer dat zich via de rijksweg van Amsterdam naar Den Haag spoedde geruime tijd oponthoud bezorgd. De wollige viervoeters waren na een botsing ontsnapt uit de vrachtwagen waarin ze werden vervoerd en uit gezwermd over de rijksweg. AMSTERDAM. Mr. P. van Vollen - hoven heeft namens zijn echtgenote, die in verband met de komende blij de gebeurtenis x-ust wil houden, in Amsterdam de maritieme tentoon stelling „Eui*oport 71" geopend. BILTHOVEN. Als de minister of zijn ministerie hiei*om zouden vragen dan is de P.T.T. bereid een zegel uit te geven om het werk voor de mi- lieubestrijding te ondersteunen. Dit zei dinsdagmorgen de waarnemend directeur-generaal der P.T.T en hoofddirecteur der posterijen, drs. Ph. Leenman. AMSTERDAM. Van 20 november tot 30 januai-i zal in het Rijksmu seum in Amsterdam onder de titel „Geweven Boeket" een tentoonstel ling worden gehouden van tafelkle den. In de I7e eeuw ontwikkelde de Nedei'landse tapijtweverij een ka rakteristiek eigen genre: tafelkleden met bloemmotieven. DEN HAAG. Van 23 november tot 8 december zal een missie van d^ Centrale Kamer van Handelsbevor dering de volksrepubliek China be zoeken. Er waren meer dan 40 aan meldingen voor deelneming aan de missie. DEN HAAG. De „reizende ambas sadeur" van Nederdand, M. F. Vige- veno, zal van 11 tot 13 november in Praag besprekingen voeren over Europese? Veiligheidskwesties, aldus heeft de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken meegedeeld. DEN HAAG. De Australische zangeres Wilma Reading werd in Den Haag aan de pers voorgesteld, waarbij tevens haar eerste Elpee ten doop werd gehouden. Wilma Reading zal heden (donderdag)-avond op de t.v. te zien en te horen zijn. VRIJDAG 12 NOVEMBER. NED. I: De Fabel, hel journaal en dan... een dikke zoen van de juf frouw. Flory Anstadt, Frank Dia mand, Jack Gadellaa, Tom Pauke en Marga van Praag met als weten schappelijke begeleider dr. C. A. Kohnsiamm vormen het redaktie- team voor deze rubriekwaarin van daag aandacht zal worden besteed aan de sterk vereenvoudigde spelling. Er is 55 minuten beschikbaar voor de behandeling van dit probleem. De VARA zette de rubriek Achter het Nieuws vanavond ook werkelijk ach ter het nieuws. Daarna 2 voor 12, de quiz met Joop Koopman, waarin 2 x 2 spelers aan de hand van 12 vragen een woord moeten vormen. Deze vrij dagavond het hoogtepunt zijn: de te rugkeer van Hadimassa, de satirische rubriek van Dimitri Frenkel Frank, Kees van Kooten en Wim de Bie. Het is een andere Hadimassa geworden. Voortaan zal iedere aflevering eigen lijk een enkel thema behandelen en pok bestaan uit een verhaal. Het VARA programma wordt tenslotte besloten met Een klein uur U. Koos Postema presenteert in Studio Idee mensen en hun meningen. NED. II. Na de Fabeltjeskrant en het journaal voor de tweede maal déze week de Koerier van de kei zerin in aktie. Rotteck ontmoet weer zijn oude vriend en vijand Buckow. Hij denkt dat de man alleenmaar naar Wenen kan zijn gekomen om te spioneren. Er zat echter heel wat an ders achter. Dan derde dossier van Per Ongeluk - naar het boek Twin tig manieren om uw rijbewijs kwijt te raken van Henri Knap. Na het journaal in het NCRV programma een programma van 40 minuten rond de Amerikaanse dichter, zanger en componist Rod McKuen, grote vriend van Willem Duys. Farce Majeure staat ook dit jaar weer op dezelfde avond als Hadimassa, alleen niet op dezelfde tijd, zodat het mogelijk is via een snelle omschakeling twee maal satire te zien. In het spel Waar of niet komen vervolgens onder lei ding van Jan van der Vaart inwo ners van Een uit tegen inwoners van Acht. Tenslotte het tweede program maatje rond Pro Musica. Met Simon C. Jansen aan het orgel zingen de Bussumers Wat de toekomst brengen moge, Voorwaarts Christenstrijders en Neem Heer mijn beide handen. Daarna is het tijd voor het journaal, Den Haag vandaag en als afsluiting van het geheel de kunstrubriek Uit de kunst met Charles Boost, Ageeth Scherphuis, Agna Arens en Hans Heg. VRIJDAG 12 NOVEMBER. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws in het kort; 19.05 en een dikke zoen van de juffrouw; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het Nieuws; 20.45 2 voor 12; 21.25 Hadimassa; 22.05 Een klein uur U; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; IS.55 Nieuws in hel kort; 19.05 De koerier van de keizerin; 19.30 Per ongeluk; 20.00 Journaal; 20.21 Dit is Rod Mc Kuen; 21.00 Farce Majeure; 21.25 Waar of niet 22.05 Pro Musica 2; 22.15 Journaal; 22.20 Den Haag van daag; 22.25 Uit cle kunst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7