FANTASIE PANTYP DE ZIERIKZEESCHE COURANT Doden, gewonden en vermisten bij hrugongeluk bij Koblenz week bij Toch weer gesprek Londen-Salisbury Franse vrachtboot „Maori" gezonken De aankoop van natuurterreinen STAATSBEZOEK AAN ENGELAND EERSTE SNEEUW' GEVALLEN u or PK &lt-T O Regering bevriest eigen salarissen in 1972 het weeroverzicht Veel illegale wapens blijken in Nederland Danny Kaye voor UNICEF in Nederland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 november 1971 127ste jaargang Nr. 20977 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zterikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; Succesjes(max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Heli-proef boven O o ster schelde Twaalf mensen zouden zijn omgekomen KOBLENZ, 10-11. Woensdagavond waren de lijken geborgen van acht arbeiders die omkwamen toen eer der op de dag een deel van een bij Koblenz in aanbouw zijnde brug over de Ryn instortte. Van minstens dertien vermisten werd aangenomen dat ook zij om he'. leven zijn gekomen. Er zijn veertien zwaar en een twintigtal minder ei li stig gewonden. De omgekomenen zijn meest Italiaanse en Zuidsla vi- sche gastarbeiders, maar er zijn ook enkele Duitsers bij. De instorting vond plaats toen een nieuw brugdeel zou worden geplaatst dat was aangevoerd door een drij vende bok. Op het verst uitstekende brugdeel bevonden zich toen 40 tot 50 arbeiders. Tot degenen die het le.'. ven verloren zou ook de kapitein var: de bok behoren. Woordvoerders van de firma S.M. A.N./Gustavsburg en Philipp Holz- mann A.G. hadden woensdagavond nog geen verklaring voor het onge luk. in verschillende hippe dessins 50 2 spaar mee voor gratis feestpakketten LONDEN. 10-11. Zes jaar na de eenzijdige onafhankelijkheidsverkla ring van Rhodesië gaat de Britse re gering een nieuwe poging wagen be trekkingen aan te knopen met haar oude kolonie. Minister van buiten landse zaken sir Alec Douglas-Home vertrekt zondagmiddag met een spe ciaal vliegtuig van de „Royal Air Force" uit Londen en zal ongeveer een week in Salisbury verblijven om te trachten tot een regeling te komen met het regiem van Ian Smith. BRUSSEL. In de Brusselse agglo- meratie-gemeenle Vorst, is een be tonnen loods in aanbouw ingestort. Vier mensen kwamen hierbij om het leven, vijf werden er zwaar en drie licht gewond. De mannen raakten bedolven toen twaalf betonnen bal ken naar beneden stortten. Volgens latere berichten /ouden twaalf mensen zijn omgekomen. Kranen en andere bouwinac/iines stortten in de R\jn. Naar schatting bevonden zich 30 tot 50 Turkse en ZuidsJavische gastarbeiders met en kele Duitse collega's aan de rand van het deel dat al gereed was. Dit deel stortte in toCn een nieuw deel werd aangebracht. Opvarenden (38) omgekomen De „Maori" had in Noumea (Nieuw-Calcdonië) nikkelerts gela den. Het schip had Lc Havre als be stemming. BREST, 10-11. Bij het vergaan van de Franse vrachtboot „Maori" in de Atlantische Oceaan, ter hoogte van Kaap Fillister re, zijn vermoedelijk 3S van de 39 opvarenden omgekomen Het Duitse sgchip „Vegesack" meld de dat op de plaats van het ongeluk dertien lijken in zee dreven. De Duitse vrachtvaarder heeft één op varende van de „Maori" opgepikt. De „Maori", een schip van ruin» zevenduizend ton. had 39 man aan boord, toen het in een zware storm in nood geraakte en S.O.S.-seinen uitzond. Gevreesd wordt dat alle op varenden, op één na. verdronken zijn De vrachtboot schijnt korte tijd na liet S.O.S. in de golven te zijn ver dwenen. want een Frans reddings vliegtuig zag slechts omgeslagen bo ten en een paar vlotten waartussen mensen in het water dreven. Door de woeste zee was het voor de toege snelde schepen onmogelijk hulp le verlenen. Tot dusver is geen melding gemaakt van overlevenden. Premier Gandhi wil praten met Jahja Khan PARIJS. 10-11. De Indiase premier Indira Gandhi heeft op een pers con-, fcrentie in Parijs gezegd dat ze graag bereid is met de Pakistaanse presi dent Jahja Khan te spreken over bi laterale problemen, maar niet over kwesties, die Oost-Pakistan betref fen. De problemen van Oost-Benga len moeten geregeld worden tussen het volk van Oost-Bengalen en het Westpakistaanse leger, aldus mevr. Gandhi. Zé zei dat president Pom pidou en premier Jacques Chaban- Delmas veel begrip hadden getoond voor de problemen van India. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 10-11. De totale op pervlakte van gebieden in het Biesbosch-, Hollandsch Diep-, Ha ringvliet- en Oude-Maasgebied, die op de nominatie staan om te worden aangekocht als natuurterrein beloopt ruim 8.000 hectaren. Over dc verde ling van. de aankopen, die zich uiter aard over vele jaren zullen uitstrek ken, tussen de staats- en particuliere natuurbescherming, is thans nog niets te zeggen. Zelfs is niet ie voor spellen, hoeveel hiervan in 1972 kan worden gerealiseerd. Staatssecretaris Vonhoff (C.R.M.) heeft een en ander meegedeeld in antwoord op vragen van het G.P.V.- kameilid Jongeling. DEN HAAG. 10-11. Koningin Ju liana en prins Bernhard zijn voor nemens op uitnodiging van konin gin Elizabeth II en de hertog van Edinburgh, van 11 tot 14 april 1972 naar Groot Brittannië te gaan. Hier mee wordt het staatsbezoek beant woord, dat koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh hen in het voorjaar van 1958 hebben gebracht. Blitse soldaat gedood in Londonderry LONDONDERRY. 10-11. Een Blitse soldaat is in Londonderry door sluip schutters doodgeschoten. De militair werd dodelijk getroffen toen hij in de katholieke wijk Bogside op wacht stond. Sinds de Britse troepen twee jaar geleden naar het woelige Noord-^ rérïaficf "werffén ^ê'zündérrhebbeh zij' 36 man verloren. Britse militairen voerden dinsdag ochtend vroeg in Belfast een razzia uit waarbij zij 34 personen op ver denking van guerrilla-activiteit ar resteerden en twee wapenbergplaat- ten ontdekten. Aan de razzia, in de katholieke Falls-wijk, namen onge veer duizend militairen deel. Redding van Venetië ROME, 10-11. De Italiaanse minis ter van financiën, Mario Ferrari- Aggradi, heeft voor de buitenlandse pers een uiteenzetting gegeven over een wetsontwerp tot „redding van Venetië" dat - naar hij verwacht - binnen twee weken door de senaat zal worden goedgekeurd en waarmee een bedrag van 250 miljard lire (on geveer 1,5 miljard gulden) is ge moeid. MIDDELBURG. 10-11. Woensdag morgen is voor het eerst na de zomer weer sneeuw in ons land gevallen. In Friesland, Groningen en Drente kwamen narist regen en hagelbuien ook sneeuwbuien voor. De eerste sneeuw is ook officieel geregistreerd. Het meteorologisch station van het K.N.M.I. op het vliegveld Eeldc meldde woensdagmorgen om 8 uur als eerste weerstation in Nederland sneeuwval. De temperatuur schom melde even boven het vriespunt. De overige stations in ons land meldden onbewolkte hemel en lichte vorst. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vrijheid betekent verant- 4 j| woordelijkheid: daarom zijn de 4 meeste mensen er bang voor. 4 4 4 WAT 1 v i.O LONDEN. Eind januari zullen twee Britse ballonvaarders, met assistentie van een mobiele grondploeg en twee Toeareggïdsen, voor het eerst de Sahara oversteken Eén van de twee te gebruiken ballonnen is deze week te Londen beproefd. De in stukken verdeelde 36S0 km^vlucht start in Nigeria. Verwachting tot vrijdagavond: Weinig verandering Droog en meest zonnig weer maar later in het noorden van het land ook wolkenvelden; in de nacht en ochtend overwegend lichte vorst niet minimumtemperaturen omstreeks min vijf graden, maar vlak aan zee plus drie graden; zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturenomstreeks nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON-FA MAANSTAN DEN 12 nov. Zon op 7.53. onder 16.54. Maan op 1.52, onder 14.33. Nieuwe maan: 18 nov. (2.46). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 12 nov. 10.50 23.40 4.40 17.06 Doodtij: 11 nov. DEN HAAG, 10-11. De salarissen van ministers en staatssecretarissen gaan in 1972 niet omhoog, zo heeft het ministerie van binnenlandse za ken woensdagavond meegedeeld. De bewindslieden ontvangen over 1972 geen reële inkomensstijging en ook geen compensatie voor prijsverho gingen. Het besluit van de regering bete kent dat de salarissen worden ge fixeerd op de situatie per 31 decem ber, nl. f 9710 per maand voor de ministers en f 7980 per maand voor de staatssecretarissen. In deze bedra gen is verwerkt de laatste trendver hoging over 1971. Deze salarissen zullen dus het gehele jaar 1972 gel den. Tegen het eind van 1972 zal wel worden bezien of en zo ja in hoever re de prijsontwikkeling in 1972 een rol zal spelen bij het vaststellen van de salarissen voor 1973. Van een na betaling over 1972 zal echter geen sprake zijn. Het besluit over de salarissen is meegedeeld in een bericht van het ministerie van binnenlandse zaken. Drieduizend wapen* in beslag genomen DEN IIAAG. G-ll. Korl Rclcdcn werd een veilighfldsbrigadc opge richt (doel: orde op zaken le stellen als politie of leger mochten falen). Even daarvoor had zich een groep mannen geformeerd, die zich ten doel stillen krakers uit woningen te zetten ais de huiseigenaar daarom vraagt. In enkele steden in ons land vormen buurtbewoners groepjes om de straatschenderij tegen te gaan. Ja gers trekken er soms op uit om op stropers le jagen in plaats van op wild en gevogelte. Dc behoefte aan het vormen „n „weerkorpsen" blijkt te leven onder de bevolking, ook al is zo'n korps iroar zeer klein, onofficieel of.is het slechts een man die zich klande- stien een wapen aanschaft „voor het geval dat". Er blijkt, aldus de vuurwapencen trale van dc rijkspolitie, een enorme behoefte te bestaan aan wapens. In ons land is een levendige handel in alle soorten wapens - en daarbij la ten wij nog dc wapenhandel in hel groot buiten beschouwing, zoals het onderschepte vliegtuig op Schiphol met een grote zending wapens voor het verboden Ierse leger aan boord. Dc landelijke vuurwapencentrale van het ministerie van justitie bc slaat thans ongeveer een jaar en ge durende die tijd zijn meer dan 3000 illegale wapens in beslag genomen. Dc helft van deze wapens was voor 1950 vervaardigd en bleek voor een deel afkomstig te zijn uit dc Tweede Wereldoorlog. De andere helft was nieuw, dus is via sluikwi - gen in ons land binnengekomen. SCHIPHOL. 10-11. „Deze wereld reis geelt mij een goed beeld van wat Unicef heeft gedaan in al die jaren sinds ik 17 jaar geleden mijn eerste reis voor dit fonds maakte en loont mij hoe het werk van deze organi satie zich heeft uitgebreid". Met deze woorden begon Danny Kaye woensdagmiddag na aankomst uil Cslo op Schiphol zijn persconfe rentie. Dc Amerikaanse komiek zal in Den Haag de officiële viering bij wonen van het 25-jarig bestaan van Unicef, het kinderfonds van dc Vere nigde Naties. Gp zijn wereldreis ter gelsgenhcid van di' jubileum heeft dc „ambas sadeur" van Unicef reeds bezoeken gebracht aan o.a. India. Japan, de Filippijnen. Hongkong. Thailand. Italië. Frankrijk en Zweden. Een vermoeide Danny Kaye ..ik voel me net 140". die gewillig met een roos, hem overhandigd door Ma ry Schuurman, voor dc aanwezige1 fotografen poseert. Een onvermoeibare Danny Kay als het gaat om Unicef. Hij verklaart vel overtuiging „ondanks datgene wat Unicef heeft gedaan, is hel niet ge noeg" en antwoordt op dc vraag of hij niet het gevoel heeft dat hij tegen de bierkaai vecht ..als ik dat dacht, hield ik er meteen mee op. Het gaat erom hoe je vecht". DE BILT, 11-11. Het K.N.M.I. deelt mede; Een rug van hoge druk, die zich uitstrekte van de Azoren via En geland naar de Oostzee, beheerste woensdag het weer in onze omge ving. Met winden uit noord tot noordoost dreven wat buitjes vanuit zee de kuststrook binnen, maar el ders was het droog en zonnig. In de daaropvolgende heldere nacht daalde het kwik, uitgezonderd vlak bij zee, overal tot onder het vriespunt, op het vliegveld Eelde zelfs tot min 6 op 2 meter en min 9 graden op 10 centimeter boven de grond. Hel noorden van het land lag dan ook hot dichtst bij een rug van hoge druk en had dientengevolge de minste wind. De rug wordt aan Weerszijden geflankeerd, respectievelijk door de pressies, die via IJsland oostwaarts naar Scandinavië koersen en een la gedrukgebied boven het westelijk deel van de Middellandsea Zee, dal weinig van plaats verandert. Deze situatie blijft het komende etmaal vrijwel ongewijzigd. In de nacht van donderdag op vrijdag zal het weer licht tot matig vriezen en de regen- kansen blijven klein. Alternatieve werktijden hij het G.A.K. AMSTERDAM. 11-11. Hol Gemeen- schappelijk Administratie Kantoor (GAK), dat sociale verzekeringen en pensioenregelingen voor een groot deel van het bedrijfsleven verzorgt, heeft bij wijze van proef alternatie ve werktijden ingevoerd. Dit houdt in dat het personeel zelf de begin tijd van de achturige werkdag kan bepalen op half acht, acht uur, half negen of negen uur. Men kan zijn keuze eens per week wijzigen. E.E.G. en nieuwe Vier vinden geen oplossing voor visscrijproblcein BRUSSEL. 10-11. Dc E.E.G. en do vier kandidaten (Engeland. Ierland. Noorwegen en Denemarken) zijn in Brussel niet uit het visserijproblccm gekomen. Op 29 november wordt op nieuw onderhandeld, maar in die tussentijd moet de Europese. Com missie. in opdracht van de E.E.G.- ministers, door middel van bilaterale op multilaterale gesprekken dc stand punten dichter bij elkaar proberen te brengen. Wel is men het eens geworden over de streefdatum voor ondertekening van het toetredingsverdrag: 21 of 22 december.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1