STREEKNIEWS VS-minister over gevechtstaken in Vietnam Voorzitter: Vervuilers zullen grote offers moeten brengen „Stella Boys" wonnen kampioensbeker „in" Zomeravondvoetbal ZlERIIvZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 8 november 1971 Nr. 20975 Advertentie NUTSSPAARBANK,. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor PERSOONLIJKE LENINGEN BROUWERSHAVEN Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. ZIERIKZEE De Novib-collecte De onlangs alhier gehouden NO- VIB-collecte heeft een bedrag opge bracht van f 1050,86. Café-restaurant organiseert Elzasser week Café-restaurant „Mondragon" houdt van 20 tot en met 28 november a.s. een Elzasser week. Onder het motto: „De Elzas naar Mondragon" brengt de chef de cuisine in samenwerking met de keuken van het huis, vele ty pische Elzasser streekgerechten. Het wijnhuis Dopff au Moulin" biedt een uitgebreide presentatie van ver schillende Elzasser wijntypen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Er bestaat geen rooi- plan voor bomen langs rijkswegen en het ligt niet in- de bedoeling dat een dergelijk plan wordt uitgewerkt. Minister Drees (verkeer en water staat) heeft dit aan de Tweede Ka mer meegedeeld in antwoord op vra gen van het Kamerlid Imkamp (D '66). BURGHSLUIS, 7-11. Een wat vremdsoortig transport bewoog zich zondagmorgen over de Oosterschelde om via de Roompot en achter Vuil baard om de grote klepbrug van de Zeelandbrug te vinden. Het was de asfaltfabriek „Jan Hermans" die ongeveer een maand geleden (toen nog drijvende) plotseling begon te zinken, omsloeg en daarbij de sleep boot Temy IV onder water drukte. In de loop van vorige week werd de asfalt- of bitumenfabriek, die al geruime tijd zijn produklen levert voor de verwezenlijking van het der de eiland in de monding van de Oos terschelde, gelicht en in de stroppen van de drijvende bok „Taklift" III gehangen. Pas zaterdag kreeg hel bergingsbedrijf v. d. Akker uit Vlis- singen toestemming om de Volko- raksluizen te passeren omdat aldaar wegens.de mist een opeenhoping van schepen was ontstaan. Zondagmorgen omstreeks 9 uur verliet de „Heijmans" de ongeluks plaats, getrokken door twee sleepbo ten, de „Willem M." en dc „Mon Dé- sir", terwijl als stuursleepboot achter HAARLEMMERMEER. De KVP- fractie van de gemeente Haarlem mermeer heeft zijn ernstige ongerust heid uitgesproken over de plannen om per 1 februari volgend jaar fluor aan het drinkwater toe te voegen. ARNHEM. De 32-jarige machine bankwerker B. van Dalen uit Huis- sen is in een Arnhems ziekenhuis overleden aan de brandwonden die hij ruim een maand geleden bij een bedrijfsongeval opliep. de drijvende bok, de Hanja fungeer de. Naast de bitumenfabriek hadden de bergingsschepen Zeehond en Zee land plaatsgenomen die al pompend hef werk van de Taklift III wat ver lichtten. Richting Zeelandbrug Voor de wind en tegen stroom ging het de Roompot op richting Zeeland brug die om circa 12 uur werd be reikt. Frecies om 12.15 uur liet brug wachter Schoonakker de grote klep omhoog gaan en begon de doortocht. Keurig op koers werd hel transport recht voor de geopende brug geva ren, waarbij de Hanja achter de sleep driftig heen en weer zwiepte om als stuurboot te fungeren. Alles ging voortreffelijk en de „Heijmans", nog gedeeltelijk onder water han gend in de 400-tons-strop van de Taklift III werd om 12.30 uur verder het Keeten opgesleept richting Zijpe. Waar het transport naar too ging was op dat moment nog niet bekend doch een of andere Rotterdamse werf zal zich wel over de deerlijk ge havende Heijmans ontfermen. .Een bijzonder transport De gehavende „Jan Heijmans" werd weggesleept Uniek jubileum te Nieuwer kerk S. Overbeeke veertig jaar in de gemeentepolitiek NIEUYVERKERK, 6-11. Zaterdag C november j.l. herdacht de heer S. Overbeeke, samen met zyn familie, het Duivelands gemeentebestuur, genodigden en de Duivelandse bur gerij, het feit dat hjj veertig jaar lang aktief deel mocht nemen aan de gemeentepolitiek. Ter gelegen heid hiervan, bood het gemeentebe stuur hem en zyn familie een recep tie aan in de grote zaal van „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk. In een bijzondere gemeenteraadsvergade ring werd de jubilaris van verschil lende zijden toegesproken en letter lijk in de bloemetjes gezet. Eerste spreker was burgemeester J. D. de Kam, die allen hartelijk welkom heette. „Wanneer het aan u gelegen had, wethouder Overbee ke, zou dit jubileum ongemerkt voorbij zijn gegaan. U bent evenwel onder drang van bepaalde zijde ge zwicht. Ofschoon uw hart vol dank baarheid zal zijn dat u temidden van uw vrouw en kinderen dit jubileum mag gedenken, had u het liever bij Z.V.U. „Voorspellende dromen" Voor een uitstekend bezette foyer van de Concertzaal sprak vrijdag avond, onder auspiciën van de Z.V.U., prof. dr. \V. H. C. Tenhaeff over het onderwerp „Voorspellende dromen en aanverwante verschijnse len". Na een inleidend woord door de heer drs. J. C. Erbrink gaf prof. Tenhaeff een korte uiteenzetting over het begrip „voorspellen". Dat wil zeggen: „het van tevoren aan kondigen". Van rationele voorspellingen is men vrijwel dagelijks getuige. Zo berusten de voorspelling van het K. N.M.I. op berekeningen, maar daar^ naast is er 't „schouwen van de toe komst", waar in de Bijbel al van wordt gesproken. De oude Grieken hadden hun orakelen om de toe komst te openbaren en hiervan is ook sprake in Homerus' Ilias. „De mens vermag van nature de toekomst te schouwen", aldus prof. Tenhaeff. „Door de eeuwen heen werd dit meestal door een theologische bril bezien. Vast staat in elk geval dat het pro bleem van de „voor-schouw" al se dert de vroegste tijd de aandacht heeft getrokken, maar van een sy stematisch wetenschappelijk onder zoek is pas sprake na de tweede helft van de vorige eeuw. Na 1860 begon ook de psychologie zich te ontwikkelen, er ontstond specialisa tie, in 't bijzonder van enkele zijtak ken. Een zijtak van de psychologie is de para-psychologie, welke zich bezighoudt met para-normale ver schijnselen met als elementen tele pathie en helderziendheid in de tijd. Para-normale verschijnselen zijn in wezen normale verschijnselen en be treffen het grensgebied van de psy chologie, aldus prof. Tenhaeff, wij zend op het feit dat uit alle lagen van de bevolking helderziende erva ringen zijn gemeld. Uiteraard wor den aan dergelijke meldingen door onderzoekers waterdichte eisen ge steld. Zo zal een voorspelling niet de oorzaak van een later plaatsvin dende gebeurtenis mogen zijn. In dit verband werd een voorbeeld gegeven van zelfdoding door auto suggestie. Prof. Tenhaeff signaleerde verder als niet ter zake doende de „verwachtingsdroom" en gevallen van onbewuste telepathische be ïnvloeding om aan te tonen dat gro te voorzichtigheid bij de studie van het beschikbare materiaal zeer ge boden is. een handdruk thuis en een daarbij uitgesproken felicitatie willen laten. Onzerzijds is dit niet mogelijk ge bleken en we waren 't er over eens dat we er iets aan moesten doen". De burgemeester droeg historische gegevens aan. „Het was- op 1 sep tember 1931, dat de 25-jarige Over beeke dankbaar over het behaalde resultaat bij de gemeenteraadsver- zing, opgewekt en vol goede moed als toekomstig raadslid de drempel van de raadszaal van de gemeente Nieuwerkerk overschreed om daar beëdigd te worden als lid van de ge meenteraad, en zijn zetel als open baar bestuurder in te nemen. Het begin viel in de moeilijke dertiger .iaren, een tijd van crisis en werk loosheid met alle nare gevolgen van dien. U kon meteen in allerlei pro blemen op gemeentelijk niveau dui ken en volgens de mij verstrekte in lichtingen hebt u ook uw beste krachten gegeven om de destijds be staande regelingen zo goed mogelijk mede te doen uitvoeren, wat o.m. in hield medewerking te verlenen om Spreker liet in vogelvlucht de af gelopen veertig jaar de revue passe ren en noemde de ramp „een zwarte bladzijde in de geschiedenis van ve le gemeenten, speciaal ook van de dorpen in Duiveland". Wethouder Inmiddels was de heer Overbeeke wethouder geworden en na 1 febru ari kreeg hij, i.v.m. de wederopbouw van de gemeente Nieuwerkerk een full-time aanstelling als wethouder gedurende één jaar. „U hebt zich vooral beziggehouden met het aan kopen en weer verkopen van bouw percelen en het assisteren bij het opstellen van wederopbouwplannen en het voorbereiden van en toezicht- houden op de rioleringswerkzaam heden". Als raadslid van de nieuwe gemeente Duiveland heeft de heer Overbeeke zijn medewerking gege ven aan de besluitvorming om te komen tot het huidige woningbe stand, de uitbreiding van de algeme ne begraafplaats te Nieuwerkerk, de bouw van het overdekte zwembad te Nieuwerkerk en de turnzaal te Oos- terland, alsmede aan de aankoop Van gronden voor de huidige be stemmingsplannen. Al met al belang rijke besluiten. „In die betrekkelijk korte periode, waarin ik u gedurende één jaar als raadslid en één jaar als wethouder heb meegemaakt, heb ik u kunnen kwalificeren als iemand met een be paalde slagvaardigheid, wellicht ge boren uit de vooruitstrevendheid in gedachten en enthousiasme t.o.v. het dienen van het gemeentebelang, en als iemand die zich verdiept in de problematiek van vele zaken. U stak als raadslid en als wethouder uw mening niet onder stoelen of ban ken, maar legde op uw manier deze eerlijk en open op tafel". Hierna overhandigde hij de jubilaris het Zeeuws woordenboek, als tastbaar aandenken aan dit bijzondere jubi leum. Mevrouw Overbeeke ontving eveneens een geschenk en een boe ket rode rozen. de mensen werk te verschaffen". „Korte buurtjes" Collega-wethouder C. P. Kuyper memoreerde dat hij blij was dat hij de laatste tien jaar, sedert de herin deling, samen met de heer Overbee ke heeft mogen optrekken. Daarvoor echter, kenden zij elkaar ook al. Bei den waren werkzaam in de gemeen tepolitiek, de één in Ouwerkerk, de ander in Nieuwerkerk. „We waren korte buurtjes", aldus de heer Kuy per, die in die tijd graag de „Nieuws bode" ter hand nam om te zien „wat Overbeeke allemaal gezegd had". „Overbeeke was en is geen papieren raadslid. Hij duikt altijd met de neus in de stukken en probeert het alge meen belang te dienen." Ook stond hij open voor de mening van ande ren en luisterde er aandachtig naar. Hij is vooral ook een man die graag naar de toekomst kijkt. Zijn weg is echter niet altijd over rozen gegaan, want er waren ook veel problemen, die overwonnen moesten worden. De ganse burgerij stond achter u, waar door het mogelijk was haar zo lang te vertegenwoordigen". De heer Kuyper merkte voorts op dat de sa menwerking altijd goed is geweest. Hierna kreeg het oudste lid van de gemeenteraad het woord, de heer A. Stoutjesdijk. Ook hij feliciteerde de jubilaris en diens familie van harte. Spreker dook tijdens zijn speech diep in de geschiedenis, en noemde enkele belangrijke data, met betrekking op de jubilaris. Na de reeds eerder genoemde benoeming in 1931, was er veel werk aan de win kel. In 1940 kwam de oorlog, en moest de raad op 1 september ge dwongen rust nemen op bevel van de bezettende macht. „Veel werk heeft de jubilaris verzet, i.v.m. de distri butie en luchtbeschermingsdienst. Na 5 maart 1946 zette u zich weer ten volle in voor het welzijn van Nieuwerkerk. 6 september 1949, werd u wethouder. Uw werk is pas goed tot uiting gekomen in de jaren na de ramp." Veel aktiviteiten heeft de heer Cverbeeke ontplooid in de ont eigeningswerkzaamheden. Voorts was hij lid van de raad van com missarissen \an de stichting Beyers- dijkje". Cp de laatst gehouden ge meenteraadsvergadering op 31 de cember 1960, ontving de heer Over beeke als waardering voor al zijn werk de ere medaille in goud. Ook na de herindeling werd hij weer als raadslid gekozen. Onder de genodig den was ook oud-burgemeester van Duiveland, de heer A. A. van Eeten, welke de jubilaris vele jaren van na bij gekend heeft. Wederopbouw Uitvoerig schetste de spreker de loopbaan van de jubilaris en dankte hem vooral voor de vele werkzaam heden i.v.m. de wederopbouw van het dorp na de ramp. „Als er spaanders vlogen, dan was dat altijd in het be lang van de gemeente, en gelukkig hebben die nooit het persoonlijke vlak geraakt". Hij merkte verder op dat de jubilaris zijn mannetje in al lerlei zaken staat, en vond het een unicum dat iemand zijn 40-jarig ju bileum als gemeenteraadslid/wet houder mocht beleven. Tct slot dankte de heer Ovei'beeke zelf. Hij toonde zich blij en verrast over alle mooie en waarderende woorden en cadeaus. De jubilaris memoreerde dat hij gedurende de achterliggende veertig jaar zijn werk graag en met veel ambitie heeft ge daan, „om de gemeenschap te die nen". Reden was daarom ook zijn laatste kandidaatsstelling voor de huidige zittingspériode. Voorts toon de hij zich blij met zijn huidige werkzaamheden. De jubilaris be heert als wethouder de portefeuille van onderwijs.sport en recreatie. Tenslotte dankte de heer Overbee ke allen voor het vele goeds en moois deze middag ontvangen. Burgemees ter. D. de Kam sloot vervolgens deze bijzondere raadsvergadering, waar na een gezellig samenzijn volgde. Om vier uur was er gelegenheid voor de burgerij om de jubilaris persoonlijk de hand te «drukken, waarvan druk gebruik wérd gemaakt. Als aanvulling, zij nog gemeld, dat aan het einde van de receptie, het plaatselijke muziek gezelschap „Oe fening en Uitspanning" de jubilaris een serenade kwam brengen -in „Ons Dorpshuis." Het korps o.l.v. de heer A. Rade- walt speelde enkele toepasselijke stukken. Werkhypothese Prof. Tenhaeff hanteert als werk hypothese de uitspraak van een Frans filosoof, namelijk dat elk mens in diepste wezen zijn eigen toekomst kent. Een hypothese welke tot nu toe door feiten van allerlei aard is bevestigd. Zo zeer bevestigd dat ik nu van een theorie durf te spreken, aldus prof, Tenhaeff, die in dit verband enige treffende voor beelden aanhaalde van „zeker weten vooraf". Feiten die aanleiding geven tot het poneren van de stelling „we weten onze eigen toekomst". De mens kan echter „doelmatig verge ten" dankzij het remmende mecha nisme daartoe in de hersenen. Con clusie: „dat we niet altijd de toe komst kennen wordt door de herse nen belemmerd". Prof. Tenhaeff be schreef enige voorbeelden van voor spellende dromen en gaf verder een diepgaande beschouwing over de experimentele benadering van de voorschouw, zoals bijv. proeven ge durende 25 jaar met de paragnost Croiset, onder andere stoelenproeven. Paragnosten zijn psychoscopisten die werken met een voorwerp als „in ductor", (wet van associatie). Het voorwerp heeft dan betrekking op herinneringen van de eigenaar. Pa ragnosten putten uit diepere lagen van het psychismc. Soms wordt de toekomst voorspelt welke men zich wenst. De heer S. Overbeeke en echtgenote tijdens de receptie naar aanleiding van zijn 40-jarig politiek jubileum. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dc taak van de para-psychologie is te komen achter het wezen van de genoemde verschijnselen en voor al gaat het daarbij om bet ontdek ken van de wetmatigheden „Onge twijfeld bestaan er belangrijke wijs gerige achtergronden van deze ver schijnselen". aldus besloot prof. Tenhaeff zijn niet „gemakkelijk" maar boeiend betoog. „Vast staat dat onze bcgripsmiddelcn t.o.v. dc om ringende kosmos aan alle kanten te kort schieten. Ik weet dat ik niets weet". Hierna ontwikkelde zich naar aanleiding van een aantal gestelde vragen nog een «animeerde discus sie waarbij prof. Tenhaeff conclu deerde: „de para-psychologie wordt ongetwijfeld van ongemeen grote betekenis". Drs. Erbrink sprak ten slotte een dankwoord en overhan digde de spreker namens de werk groep een fotoboek als herinnering aan Zicrikzec. Tot zijn spijt moest de voorzitter mededelen dat de aan gekondigde lezing van de schrijfster Hella Haasse geen doorgang zal kunnen vinden. SAIGON. 6-11. De Amerikaanse strijdkrachten zullen gevcchtsopera- tles blijven uitvoeren ter bescher ming van de nog overblijvende afde lingen van de luchtmacht, dc artille rie en logistieke eenheden zolang de ze nog in Zuid-Vietnam gelegerd zullen zijn. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie. Meivin Laird. zaterdag in Saigon na een driedaags bezoek gezegd. Laird. die president Nixon zal ad viseren over verdere troepenvermin dering (waarover Nixon 15 novem ber een televisicrede zal houden), zei dat de uitvoering van dc tweede fase van het Vietnamiseringsprogramma voor ligt op het schema. De tweede fase omvat de over dracht van de taken van de lucht macht, de artillerie en de logistiek aan de Zuidvietnamezen. Dc eerste bestond uit het overnemen door de Zuidvietnamezen van de gevechtsta ken. WASHINGTON. De premier van India, mevrouw Indira Gandhi, heeft donderdagavond op een galadiner in Washington de wereld gevraagd haar land te helpen bij de oplossing van het probleem van de naar India ge vluchte Oostpakistanen. Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond ZIERIKZEE. 5-11. In het vervolg van zijn rede op de vrijdag te Zicrik zec gehouden vergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps bond, heeft dc voorzitter dc heer A. M. Geluk gewezen op de moeilijke taak van de waterzuiverheid, een taak die in het middelpunt van dc belangstelling zal komen tc staan. Dc publieke opinie zal zich in dc toe komst met dit werk van de water schappen gaan bemoeien. Wat de financiële kant van de zaak betreft. zAïllen de vervuilers er op moeten rekenen, dat zij grote offers moeten brengen. Dure zuiveringsin stallaties en dito persleidingen zullen moeten worden aangelegd voor een betrekkelijk dus bevolktgebied. Fak- tor hierbij is de recreatie, waarbij ook uitgangspunt dien te zijn. dat de vervuiler betaalt. Eigenlijk is het tot nu toe andersom: de recreant pre senteert het waterschap de rekening. In dit verband noemde de voorzit ter de achteruitgang van de wegen door het recreatief verkeer. In plaats van verruiming van de rijksbijdrage is er thans sprake van een relalicvc vermindering. „Op deze manier lopen we vast, zo wel financieel als met het treffen van de nodige voorzieningen als wegver- breding e.d.". Ter adstructie las hij een citaat uit het boekje „TP 2000". de toekomstvisie van het ministerie van verkeer en waterstaat. De waterbeheersing De heer Geluk sprak hierna van een andere waterschapstaak: de wa terbeheersing. De waterbeheersing is thans vrijwel overal goed te noemen. Het in goede staat houden van het afwateringsstelsel vraagt offers. Veel mechanische apparatuur is in ge bruik genomen en resterend hand werk zal vervangen worden door grote en dure machines Spijtig is dat de verdeelsleutel van de rijksbijdra ge in de kosten van de waterhuis houding voor Zeeland in ongunstige zin is gewijzigd. Spr. wilde een om buiging naar projcklen die een blij vende verbetering beogen (bossages. research voor aangepaste apparatuur voor sloolonderhoud). Na verschenen publikaties over waterstaat en waterschap in Zeeland te hebben genoemd, wees dc voor zitter tenslotte op het veelomvattend werk ten aanzien van het inventari seren van dc archieven van dc voor malige polders en waterschappen. Hij feliciteerde de secretaris mr. B. Plomp met zijn benoeming tot secre taris-rentmeester van het Hoogheem raadschap Rijnland en dankte hem voor zijn werk in Zeeland. De nieu we secretaris de heer J. W. Kusee. griffier van het waterschap Axeler Ambacht werd voorgesteld. De heer Geluk wenste allen gezondheid en inzicht om dc optimale inspanning op te brengen voor het verrichten van de geschakeerde waterschaps taak. Feestavond te Zierikzee ZIERIKZEE. 6-11. Kampioensbe ker en sportiviteitsprijs werden vrij dagavond in de Graanbeurs uitge reikt aan de vertegenwoordiger van „Stella Boys", die de zomeravond- voetbalcompetitie 1971 op hun naam schreven. Het was voor de vijftiende maal dat op de traditionele wjjze de prijsuitreiking plaats vond, gevolgd door een feestavond. De uitreiking werd verricht door burgemeester Th. II. de Meester. De voorzitter van het rayon Schouwen-Duiveland de heer C. J. Jumelet, richtte tevoren in zijn ope ningswoord een bijzonder welkom tot de burgemeester, die met de uit reiking, de traditie van zijn voorgan gers voortzet. Een verder welkom kregen wethouder Bij de Vaate, de heei J. Volkeri, bestuurslid van de K.N.V.B.-afdeling, de vertegenwoor digers van Stibekavo, Rotterdam en Uiterton, Vlissingen, de adjunct di recteur van Kavero N.V. te Renesse de heer K. Holm, de vertegenwoor diger van de sportvereniging Duive land te Oosterland de heer H. v. d. Werf en de scheidsrechters. Laatst genoemden dankte hij hartelijk voor de onmisbare medewerking, die zij weer in het afgelopen seizoen hebben verleend. Burgemeester De Mees ter zei verheugd te zijn dat hij op deze avond nu wel op tijd aanwezig kan zijn, dit in tegenstelling met de opening van het seizoen toen door wethouder C. Linders de aftrap werd verricht. Een bijzonder woord van lof richtte hij tot het bestuur van het rayon dat weer bijzonder veel werk heeft verzet om het geheel te doen slagen. De deelnemers aan de com petitie complimenteerde hij,met het enthousiasme door hen aan de dag gelegd. Lofwaardige zaak Het zomeravondvoetbal noemde de burgemeester een lofwaardige zaak waarbij men in zekere zin al van trimmen kan spreken. De burge meester ging hierna over tot de prijsuitreiking waarbij hij zich ver baasd toonde dat in vergelijking met het vorige seizoen de gehele zaak op zijn kop was gezet. Zo eindigde de kampioen van 1970 Rijkswaterstaat op de laatste plaats. Dit had wel een bepaalde reden daar wegens het sluiten van het Brouwershavense Gat, maar vier van de acht wedstrij den konden worden gespeeld. Met een toepasselijk woord over handigde hij aan alle deelnemers de door hen gewonnen prijs waarbij hij beklemtoonde dat hij de sportivi teitsprijs van de „Stella Boys" nog hoger aansloeg dan het door hen ge wonnen kampioenschap. Nadat de heer Jumelet de burge meester hartelijk dank had gebracht voor de spontane wijze waarop hij de prijzen had uitgereikt werd on der leiding van het dansorkest Pau la Koster uit Middelburg de prijsuit- reikingsavond afgesloten. Zij nog vermeld dat tussen de bedrijven door een uitstekend geslaagde verloting met een aantal zeef- fraaie prijzen plaats vond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3