Lip AGENDA Vergadering en feestavond buurtvereniging „De Hoofdpoort" De werkloosheidscijfers per 1 oktober Eind november beeld van de fruitteelt De werkloosheid in Nederland Slechte waterkwaliteit in Hollandse IJssel Vereniging bestaal vijf en «lertig jaar ZIERIKZEE. 5-11. Voorafgegaan floor de algemene ledenvergadering, onder voorzitterschap van de heer C. Berrevoets, hield de buurtvereniging „De Hoofdpoort" vrijdagavond in het Huis van Nassau de feestavond, die - verzorgd door eigen krachten - een uitbundig succes werd. Het feest hield in de viering van het 35-jarig bestaan der vereniging, een mijlpaal die in oktober werd gepasseerd. De voorzitter sprak - op de hem eigen wijze - een uitvoerig openings woord, waarin hij herinnerde aan de eerste tijd van het bestaan van „De Hoofdpoort", die oorspronkelijk „Het Zoute Grachtje" heette .Doel was in die tijd vooral een gerichte viering van bijzondere gebeurtenissen in het Kon. Huis, maar daarna evolueerde de vereniging tot een echte buurtor ganisatie. die in de loop der jaren reeds veel heeft gedaan. Eerste voor zitter was - thans wijlen - de heer W. Sies en de trouwdatum van de koningin was destijds aanleiding tot de oprichting. lp het kader van „oude herinneringen" rezen bergen papie ren rozen op, een frekwent versier de straat, kinderfeesten op het Bol werk, St. Nicolaasfeesten en bonte buurtavonden. Jonge leden Het hoogste aantal leden ooit be reikt was 99. Thans zijn er nog 67 leden, maar het buurtbestand is uit eraard sterk veranderd. De laatste jaren zijn er vooral ook veel nieuwe, jonge leden toegetreden, die zich in de buurt hebben gevestigd. Met enkele ogenblikken stilte wer den hierna de (drie) in het afgelopen jaar overleden buurtgenoten her dacht De voorzitter onderlijnde het nut van buurtverenigingen, in deze tijd van individualisering van de maatschappij en zag ook voor „De Hoofdpoort" nog een toekomst weg gelegd. De penningmeesteresse, mevrouw Nouwen bracht het financieel ver slag uit. Er bleek in twee jaar tijds een flink bedrag gespaard, maar dit is wel nodig voor het organiseren van een buurtfeest. De contributie is laag (f 1 per maand) en zal voortaan ook eens per maand worden opge haald. Zandauto's Bij de rondvraag werd er op aan gedrongen met name het Bolwerk zo proper mogelijk te houden. Zeer ver ontrust toonde de buurt zich over het geros van de zand- en grintauto's naar en van plan-West. De toestand is voor mensen en huizen onhoud baar en er moet iets tegen gedaan wprden. Het bestuur - zo werd toegezegd - zal zich op korte termijn beraden ever de te nemen stappen by het ge meentebestuur. Een aangeboden petitie is destijds geheel onbeantwoord gebleven. Er is thans duidelijk aanwijsbare schade aan de huizen en een enkele bewo ner is reeds verhuisd om van het la waai af te zijn. De aftredende secretaris de heer F. Verspeek werd bij akklamatie herkozen. Bedacht met een ruiker bloemen werden de dames Van der Zande en Berrevoets, die vijf en dertig jaar - vanaf de oprichting dus - lid zijn van „De Hoofdpoort". De heren C. Ber revoets en P. Verspeek kregen een rokertje aangeboden. Beiden maken twintig jaar deel uit van het bestuur. Dia's, diner, feest Na de vergadering vertoonde me vrouw Lokker-Meijering, lid van „Delta-Foto" kleurendia's van Zie- rikzee waarmee zij het applaus van de zaal en een dankwoord van de voorzitter oogstte. Dalend aantal vakaturës DEN HAAG, 6-11 Eind oktober waren 62.400 vakaturës voor mannen en 28.800 voor vrcuwen by de ar beidsbureaus geregistreerd. Dat be tekent by de mannen een daling met 9.500 ten opzichte van september en een daling met 33.700 vergeleken met een jaar geleden. Het voor seizoen gecorrigeerde cij fer voor mannen en vrouwen samen voor wat betreft de openstaande vraag bedraagt 92.400. Dat is 6400 minder dan een maand geleden en 39.200 vergeleken met een jaar ge leden. Deze teruggang ten opzichte van de vorige maand is voor het me rendeel geconcentreerd in de weste lijke provincies. Voor het noorden trad per saldo een kleine daling op, veroorzaakt door een lichte stijging van het aantal vacatures in Friesland en een enige teruggang in Drente. Man betaalde met cheques van overledenen ARNHEM. 6-11. De 25-jarige giro ambtenaar A. P. M. V. is door de Arnhemse politie aangehouden op het vermoeden dat hij de afgelopen zes maanden op geraffineerde wijze de girodienst f 2.500 lichter heeft ge maakt. V., werkzaam op de afdeling regis tratie van de girodienst maakte ge bruik van teruggestuurde betaalpas- sen en betaalcheques vaak afkomstig van overleden mensen. Zeven maal wandelde V. met deze kaarten naar C. en A„ waar hij zich een duur costuum aanschafte. Deze costuums bracht hij enkele dagen la ter terug met de mededeling, dat ze niet in de smaak vielen. In plaats van een tegoedbon kreeg hij steeds contant geld terug. MUNCHEN. Voor Europa tot nu toe uniek in zijn soort is zeker deze hef- brug, die onlangs in Miinchen in be drijf werd gesteld. Hij is deel van een bij de onderneming behorende testbaan en bestemd voor wegrij- proeven en voor onderzoekingen van de oplooprem van vrachtwagens op trajekten met wisselende helling. Zulke testst zijn voor de beproeving van zware voertuigen vereist, vooral ook om te voldoen aan de desbetref fende bepalingen. Het grootst is de vermindering van het aantal vacatures bij de metaal bewerkers 3800) en bij de bouw vakarbeiders 1400). Bij de vrou wen trad vooral een daling op van de vraag naar kantoorpersoneel. Bijeenkomst E.E.G.-ministers van financiën VERSAILLES, 7-11. Minister Ne- lissen van financiën heeft na afloop van de vergadering van ministers van financiën de EEG-Ianden in Versailles gew.eigerd, enig commen taar, wat dan ook, te leveren op het resultaat van de conferentie. Hij wil de ook niets zeggen over de misluk king van de pogingen van de zes landen om tot een gemeenschappe lijke houding te komen In het mone taire vraagstuk. GESTIKT IN GEBIT MAASTRICHT, 6-11. De 48-jarige hoofdagent van politie uit Maastricht F. H. Castermans. is door verstikking om het leven gekomen, toen bij een aanrijding waarbij hij nauwelijks letsel opliep,- zijn gebit in zijn keel schoot. Overval op werk van Picasso MADRID, 6-11. Jongelieden heb ben een inval gedaan in een tentoon stellingsgebouw in Madrid, waar sinds twee weken werken van Pablo Picasso tentoongesteld worden. Na een vrouwelijke suppoost en een bezoeker overmeesterd en gekne veld te hebben vernielden de zeven jongelui een twintigtal etsen, litho's, gouaches en dergelijke van de Spaan se schilder, die tentoongesteld zijn ter gelegenheid van Picasso's negen tigste verjaardag. De waarde van het vernielde bedroeg ruim vijf miljoen gulden. Be overvallers lieten vlugschriften achter, waarin Picasso wordt aange vallen. Deze geschriften zijn afkom stig van het „Comité van de strijd tegen het Marxisme". Allen verzamelden zich hierna aan een gezellig diner. Tussen de gangen door kregen de dames een flesje par fum aangeboden. Nadien brak het feest echt goed los, onder leiding van „De Jantjes". Er waren tussentijds fraaie eigen-krachten-voorstellingen, zoals een liedjesparade en een man nenmodeshow. Op deze avond werd een Hoofdpoortstraat-lied geboren, gedicht door mevr. Korsman. Hdel laat dankte de voorzitter allen voor het welslagen van het feest. Arbeidstijdverkorting bij ijzergieterijen BERGEN OP ZOOM. 6-11. Met in- gang van 8 november gaat de ijzer gieterij P. J. van Mechelen in Hal steren over tot verkorting van de ar beidstijd voor haar 34 personeelsle den. De Asselbergs ijzergieterij en Han delmaatschappij N.V. heeft voor haar bedrijf in Roosendaal bij het arbeids bureau een soortgelijk verzoek inge diend voor de 135 mensen, die daar werken. De arbeidstijdverkorting houdt in, dat de werknemers in eer ste instantie zes weken lang halve dagen gaan werken. Beide onderne mingen kampen met een ordertekort als gevolg van de dalende conjunc tuur. Overval op postkantoor Buit: ƒ30.000 LOENEN AAN DE VECHT, 6-11. Drie mannen hebben het postkantoor aan de Bredestraat in Loenen aan de Vecht overvallen. De drie overvallers zijn er met enige duizenden guldens vandoor ge gaan in een BMW 1800, die later te rug werd gevonden. Op het moment van de overval was alleen de waar nemend kantoorhouder van het post kantoor aanwezig. De man heeft de rijkspolitie een vaag signalement van de daders kunnen geven. Volgens een woordvoerder van de PTT in Den Haag zijn de twee gewapende man nen, die donderdagavond het post kantoor in Utrecht overvielen, er met een bedrag van circa f 30.000 van door gegaan. Schip (en toeschouwers) te water SELBY, 6-11. Nadat het „Ik doop u Helmsdale" was uitgesproken, de champagne tegen de boeg ivas gespat 'eh de werfbaas„Schip klaar, alles weg" had geroepen, dook het nieuwe schip zo geestdriftig in het water dat inderdaad bijna alles weg was. Het gebeurde op een scheepswerf in het Engelse Selby, waar de 102 meter lange tanker „Helmsdale" te water werd gelaten. Onder gejuich van de genodigden gleed het schip de rivier in. Dit ver oorzaakte zo'n enorme waterver plaatsing dat een grote golf een der tigtal toeschouwers en een auto mee sleurde. Zij kwamen in een modde rig veld achter de rivierdijk terecht. Een kind werd later uit de rivier ge vist. Oostenrijkse gevangenen braken uit WENEN, 6-11. Drie gevangenen hebben op spectaculaire wijze de be nen genomen uit de gevangenis van de Oostenrijkse stad Stein, ten noord westen van Wenen. Ze namen aanvankelijk vijf gijze laars mee, maar lieten er tijdens hun vlucht drie weer vrij. Angst om bomen langs Twente-weg ZWOLLE, 6-11 Het plan om 226 bomen langs de S 23, de provinciale weg tussen Delden en Almelo, te kap pen vervult ons met zorg: als het kappen doorgaat, zal het verkeer op deze weg niet alleen toenemen, maar de automobilist zal ook zijn snelheid gaan opvoeren. De verkeersonveilig heid zal hierdoor toenemen met als gevolg dat de weg zal moeten wor den verbreed en tenslotte zal er be wezen zijn dat er een nieuwe pro vinciale weg nodig is. Daarom - nu niet kappen, maar een snelheidsbe perking en andere maatregelen, die de verkeersintensiteit doen afnemen. KINDERZEGELS EN -KAARTEN i 'V f. i- Dinsdag 0 november worden er in ons land op één dag weer enkele honderden kleine koopcentra gelijktijdig in gebruik genomen. Ze behoren tot geen enkel commercieel concern ;toch moet er winst, liefst véél winst worden gemaakt. Het zijn de stands kraampjes mini-winkels in postkantoren, warenhuizen, op markten en pleinen, waar de nieuwe kinderpostzegels en kaarten worden verkocht. Dit maal de 45ste aktie en wederom afgestemd op de maanden novem ber en december. De fleurige kraampjes van de meer dan vier honderd plaatselijke damescomité's vormen het sein: de officiële verkoop begint! De vrijwilligsters (comitéleden) die vele weken van enthousiaste voorbereiding achter de rug hebben „bemannen" tot na de kerst bij toerbeurt hun „winkel". Op diezelfde negende november beginnen de schoolkinderen hun bestelling af te leveren en halen ze het postzegelgeld op. Als vanouds is de schooljeugd in september met het voorspel „bestellen" begonnen. De tweede dins dag van november is de dag, waarop ook volwassenen in aktie komen om verkoop op langere termijn mogelijk te maken. Het rapport-Little DEN HAAG, 7-11. Het rapport- Little, een door het Amerikaanse or ganisatiebureau Little in opdracht van minister Lardinois verrichte stu die over de Nederlandse fruitteelt, zal 25 november officieel aan de mi nister worden aangeboden. Dalende consumptie van boeken per gezin AMSTERDAM, 6-11. In 1970 wcr- den er door de partikuliere consu ment in totaal 50,6 miljoen boeken gekocht voor totaal 380 miljoen gul den tegen in 1963 44,5 miljoen boe ken voor 169,2 miljoen gulden. Rekening houdende met de geld ontwaarding en de bevolkingstoe neming sinds 1963 betekent dit dat van 1963 t/m 1970 de consumptie in k aantallen boeken per gezin met 5 procent is afgenomen en de geldom- zet met 60,5 procent is toegenomen. Aldus een rapport „boekenmarkt 1963-1970" over een consumentenon derzoek over boeken dat het Nipo heeft uitgevoerd voor de stichting speurwerk betreffende het boek. School- en kleurboeken en tijd schriften werden niet in dit onder zoek betrokken. De schoolboekenom- zet bedroeg in 1970 circa 100 miljoen gulden en de totale omzet aan boe ken kan volgens het rapport voor dat jaar op ruim een half miljard worden gesteld. Medische steun voor de West UTRECHT, 6-11, De Nationale Zie- kenhuisraad heeft besloten, een be drag van f 60.000 vorige week bij de officiële ingebruikneming van het ziekenhuiscentrum in Utrecht als ge schenk ontvangen van de Nederland- se ziekenhuizen - door te geven aan de minder bedeelde gebieden binnen het koninkrijk. Het geld is bestemd voor de ge zondheidszorg in Suriname en de Nederlandse Antillen. De Ziekenhuis raad stelt het bedrag ter beschik king van vier organisaties die op dit gebied werkzaam zijn, Medicus Mun- di Nederland, De Medische Hernhut terzending, de Memisa en Simavi. De regering en het loongesprek DEN HAAG, 6-11. Dc regering ïai geen poging doen om te bemiddelen in het afgebroken gesprek tussen werkgevers en werknemers over dc lonen. De regering is het eens met dc op vatting van de heer Mertcns. voor zitter van het NKV. dat het loonover- leg nog niet is mislukt. Premier Bicsheuvel zei na afloop van de ministerraad dat dc regering na 19 november wil praten met de werkgevers cn werknemers over de mogelijkheden lonen en prijzen in de hand te houden. Beslissingen over het fruitteeltbe- leid 1971-1972 zijn afhankelijk ge steld van het overleg, dat de minis ter met het Landbouwschap over dit rapport wil gaan plegen. In decem ber zal de minister er een eerste ge sprek met het schap over hebben. Er is dan inmiddels meer inzicht verkregen in de fruitprijzen geduren de de maand novembex-. Een en ander is bekend geworden tijdens het jongste maandelijkse overleg tussen de minister en het Landbouwschap. De minister zal kwijtschelding ver lenen van de per 31 december a.s. door fruittelers vei'schuldigde aflos singen over de ovei*bruggingski-edie- ten, verstrekt in de seizoenen 1968- 1969 en 1969-1970. Het Landbouw schap achtte deze kwijtschelding no dig wegens de ongunstige resultaten van de fruitteelt in het seizoen 1970- 1971. Het schap vroeg de minister ver der, de in de overbruggingsregeling voor 1970-1971 vervatte mogelijkhe den voorlopig te verlengen. Bussuni mag niet verder bouwen aan raadhuis BÜSSUM, 6-11. Bussum mag van ged. staten van Nooi'd-Holland niet verder werken aan het nieuwe raad huis, omdat de gemeente - ondanks herhaalde verzoeken - geen volledig plan, inclusief financiering, heeft ge maakt. Gedeputeei'den hebben om die reden hun goedkeuring onthou den aan het besluit van de raad van Bussum om 5,5 miljoen voor de vol tooiing van het raadhuis te bestem men. DEN HAAG, 6-11. Eind oktober waren in ons land 52.000 mannen en 14.100 vrouwen werkloos. In verge lijking met een jaar geleden bete kent dit, dat er 21.300 mannen en 3300 vrouwen méér werkloos zijn. In oktober steegt het aantal werk loze mannen met 8700 cn het aantal werkloze vrouwen met 1500. Boven dien werkten er eind oktober ook nog 5800 mannen op aanvullende wer ken of op sociale werkvoorzienings objecten. Ook zij staan als Werkzoe kenden geregistreerd bij de arbeids bureaus. Het aantal werkloze mannen komt overeen mei 1,8 pi*ocent van de af hankelijke mannelijke beroepsbevol king. De toeneming van de werkloosheid blijkt tamelijk gelijkmatig over de regio's te zijn verspreid .aldus het maandverslag arbeidsmarkt van het ministerie van sociale zaken. Alleen in het zuiden van het land is dc toe neming iets groter dan elders. Dc meeste werklozen zijn te vinden in het westen, 42,3 procent. Dan volgen het zuiden (27.3 procent), het oosten (16,5 piocent) en het noorden (13,9 procent). Onder de 14100 werkloze vi*ouwcn bevonden zich 4600 gehuwde vrou wen. Maatregelen R.W.S. DEN HAAG. 6-11. Dc kwaliteit van het water in de Hollandse IJssel is dc afgelopen weken dermate ver slechterd. dat RUkswatcrstait aan dc hoogheemraadschappen Rijnland en Delfland heeft verzocht geen water meer aan dc Hollandse IJssel te ont trekken. Als gevolg van de lage Rijnafvoe- ren is de invloed van het opdringen de zout uit zee verder landinwaarts merkbaar geworden. Mede daardoor is hel chlnridcgchalte in de Holland se IJssel lot grote hooglc gestegen. Voor de watervoorziening van Rijnland en Delfland heeft Rijkswa terstaat in samenwerking met de provinciale waterstaten en dc betrok ken hoogheemraadschappen, inmid dels overgeschakeld op een aantal noodvoorzieningen .Deze houden in. dat het water uit het Amsterdam- Rijnkanaal via de Grote Heycop. via de Leidse Rijn en via dc Vaartse Rijn cn de gekanaliseerde Hollandse IJs sel naar Rijnland wordt aangevoerd. Eveneens wordt dc gekanaliseerde Hollandse IJssel via Vreeswijk ge voed met water uit de Lek. Rijkswaterstaat is eveneens bezig whter uil het JJssclmcer. dat nog een redelijke kwaliteit heeft, naar het Amsterdam-Rijr kanaal te voeren, om de verzilting aan dc noordzijde van dit kanaal legen te gaan. Maandag 8 november Zierikzee Mondi-agon, 8 uur, „Philalelica". Schoolgebouw Manhuisstaai, 8.00 uur, ouderavond R.S.G. „Prof. Zee man". Huis van Nassau, 20.00 uur, oder- avond openbare basisscholen. Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, ouderavond openb. basisschool. Dinsdag 9 november Brouwershaven Jeugdgebouw, 8.00 uur, afdeling Plallelandsvi'ouwen. Woensdag 10 november Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Ger. vei-enigingsgebouw, 8 uui\ vrou wenvereniging. „De Lampen Bran dende". Donderdag 11 november Zierkzee Parochiecentrum Mosselsti-aat 2, 10.00-21.00 uur, verkoop handwerken en handenarbeid U.V.V. Vrijdag 12 november Zierikzee Concertzaal-foyer, 7.30 uur, Ver. „Stad en Lande". Dinsdag 16 november Zierikzee 's Landskamer, 1.30 uur, vergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. Woensdag 1/ november Zierikzee Concetzaal 20.00 uur, Het Zeeuwse Okest, o.l.v. Jan Out, Solist: Tibor de Machula, cello. Donderdag 18 november Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.30 uur, verga dering Comité Bejaarderireis. Beraad over artsenbrief tegen abortus VLISSINGEN, 6-11. Het hootdbe- stuur van de Koninklijke Nederland se Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft zich zatei'dag be raden over de protestbrief van 200 artsen over de door het bestuur op gestelde richtlijnen mb.t. de aboi'tus px-ovocatus. Besloten is, dat de voorzitter van de K.N.M.G., pi*of. dr. Th. Vossenaar, vrijdag a.s in Medisch Contact na mens het hoofdbestuur op het pro test zal reageren met een open brief. Zoals gemeld is een brief aan alle bijna 15.000 Nedei-landse artsen ge- stuui'd met het vei'zoek het pi'otest mede te ondei'tekenen. De initiatief- nemei's hebben bezwaar tegen de richtlijnen zelf en tegen het feit dat ze niet vooraf aan de ledenvergade ring zijn vooi'gelegd. Ze hebben ge- di'eid, uit de K.N.M.G. te treden, als het hoofdbestuur zijn standpunt niet herziet. Rijkswaterstaat plant knotwilgen over ARNHEM. 7-11. Rijkswaterstaat gaat één dezer dagen beginnen met het ovei'planten van 350 knotwilgen, die nu nog langs rijksweg 52 (Arn- hem-Nijmegen) staan. In verband met de verkeei-sveiligheid en de toe komstige reconstructie van deze rijksweg zullen deze bomen moeten verdwijnen. Inplaats van ze te kap pen, verplaatst men de knotwilgen nu naar een terrein langs rijksweg 53 (Ubbergen-Beek-grens) in de buurt van „Het Meertje". De gehele operatie begint met het afzagen van de takken van dc knot wilgen. Daarna worden de bomen op maaiveldhoogte dooi'gezaagd en ver voerd naar hun nieuwe standplaats. Daar worden ze geplant in gaten in de grond, en wel zodanig dat de stammen in het grondwater staan. Naar verwachting van Staatsbos- beheei*. dat nauw bij het overplan ten van dc bomen is betrokken, zul len de knotwilgen volgend voorjaar reeds opnieuw kunnen uitbotten. In totaal zullen er ca. 400 knotwil gen langs rijksweg 52 moeten ver dwijnen. De knotwilgen die niet wor den overgeplant, zijn dood en wor den gerooid. Olympische eed door vrouw AUGSBURG. 4-11. De moge lijkheid is groot, dat voor het eerst in de geschiedenis van de Olympische spelen bfj de ope ning van de Zomerspelen in 1972 in Miinchen de eed door een vrouw zal worden uitge sproken. Willi Daume, voor zitter van het West-Duitse Olympische Comité, verklaar de woensdag in een interview, dat hg zijn gedachten laat uit gaan naar de 32-jarige scherm - stcr Heidi Grundmann-Schmid uit Augsburg. „Zij heeft reeds drie maal aan Olympische spe len deelgenomen, won goud in 1960 in Rome. brons in 1964 in Tokio, werd twee maal we reldkampioene en veroverde daarnaast vele andere natio nale en internationale titels. Alles hij elkaar reden te over om haar straks uit te nodigen', aldus Daume.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2