KIJKUIT hzBsBk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Waalse kiezers zorgden voor radikalisering van politieke beeld Japanse mini-auto AMERIKAANSE KERNBOM ONTPLOFT Belgische regering gaat ontslag indienen Rotterdam zit moeilijk met drinkwater CASH AND CARRY MEUBELRAMA Economie is zieker dan men denkt" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 november 1971 127ste jaargang Nr. 20975 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTI6 EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v-h Lakennian Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Bruinisse en liet „combi-projekt'' Verkiezingen in België BRUSSEL, 7-11. De Waalse kiezers van de ruim zes miljoen Belgen, die zondag naar de stembus zyn gegaan om een nieuw parlement en nieuwe provincieraden te kiezen hebben het extreme Front Democratique Franco- phone/Rassemblemet Wallon, een geweldige sprong vooruit laten maken. De winst van deze partij zal zo ongeveer schommelen tussen vjjf en tien procent. Tweede conclusie van deze verkie zingen: de liberalen, vooral in Wal lonië zijn de grote verliezers. Op grond van nog steeds onvolledige uitslagen kwamen politici en com mentatoren zondagavond tegen elf uur samen en eensgezind tot deze vaststelling. De aftredende Belgische premier, Eyskens, verklaarde de winst van het F.D.F./R.W. uit een neiging tot regionalisatie en het verlies van de liberalen uit 'de verdeeldheid van hun partij. TOKIO. 6-11. De Honda Motor Company heeft zaterdag bekend ge maakt dat de fabriek een nieuwe mini-auto ontwikkelt die minder dan f 3.000 zal kosten. Verdere details zijn niet verstrekt. Een Japans dagblad waet te ver tellen dat de nieuwe mini-auto eind volgend jaar al op de markt komt. Volgens de krant heeft de auto een 360 cc motor en kan ze een snelheid van 80 km. bereiken (met vier inzit tenden). Ondertussen kon de C.V.P.-er Eyskens met enige voldoening vast stellen dat zijn partij, samen met de socialisten (beide partijen vormden de aftredende regering) de meerder heid zal behouden. Hij legde dat uiteraard uit als een goedkeuring van het beleid van zijn kabinet. Geen afbrokkeling C.V.P. Eyskens kon temeer- tevreden zijn omdat - op dat moment - alles er op wees dat de afbrokkeling van zijn C.V.P. (die in 1968 nog heel forse verliezen leed) tot staan gekomen leek te zijn. De beschikbare uitslagen lieten zich overigens rond elf uur in de avond nog lang niet vertalen in ze telverdelingen. De volledige uitsla gen worden pas ver na middernacht verwacht. ANCHORAGE, 6-11. De Amerika nen hebben zaterdagavond op bijna 2 km onder de grond op het Eleoe- teneiland Amsjtika een kernlading van vijf megaton tot ontploffing ge bracht. De kernlading, de zwaarste die de Amerikanen ooit ondergronds tot ontploffing hebben gebracht, had een explosieve kracht die 250 maal zo sterk was als die van de kernbom op Hirosjima. Het doel van het ex periment is het beproeven van een kernkop voor de raketten van het type „Spartan". De „Spartan" is een anti raket-raket. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft inmiddels laten weten dat de proef goed is verlopen. BRUSSEL, 6-11. Eerste minister Eyskens van België heeft vrijdag in Brussel, na het wekelijkse kabinets beraad, meegedeeld dat zijn kabinet maandagochtend voor het laatst bij een zal komen voor een bespreking van de verkiezingsuitslagen. Daarna zal premiei- Eyskens naar de koning gaan om het ontslag van zijn regering aan te bieden Voor de oorlog gebeurde het in België nog al eens dat een kabinet aanbleef als de partijen waarop het steunde een gunstige verkiezingsuit slag hadden behaald. Na de oorlog is het echter traditie geworden dat het kabinet zijn ontslag aanbiedt Gevraagd naar zijn verwachtingen omtrent de algemene verkiezingen van zondag antwoordde premier Eyskens glimlachend: „Alle partijen zijn van mening dat ze winst zullen behalen". Anderhalf uur voor de ontploffing werd in het gebied waar de proef wordt gehouden, een Sowjetrussisch schip ontdetk. Het bevond zich ech ter buiten de gevarenzone van 50 mijl om het eiland Amsjitka. P.T.T. besnoeit ,geinlijn' UTRECHT, 6-11. PTT heeft moe ten besluiten om met ingang van vandaag (maandag 8 november) de zg. geinlijn (020) 21 18 11 uitsluitend open te stellen tijdens de uren waar voor het vrijetijdtarief geldt, t.w. van 's avonds zes uur tot 's morgens acht uur en gedurende het gehele week end. De belangstelling voor de mop van de dag van Max Tailleur overtreft de verwachtingen steeds meer. Pief* aantal oproepen bedraagt meer dan 20.000 per dag, wat het maximum is dat de apparatuur kan verwerken. Bovendien is geconstateerd, dat een groot aantal oproepen niet slaagt, omdat alle 30 lijnen overdag bijna ■voortdurend bezet zijn. Dode en zwaar gewonde in Belfast aanleiding van de lage waterstand van de Rijn en de daaruit voor Rot terdam voortvloeiende moeilijkheden voor de drinkwatervoorziening. Rotterdam zit moeilijk. In Den Haag en Amsterdam hebben de drinkwaterleidingbedrijven wel een reservevoorraad, waarmee men enige tijd vooruit kan. In Rotterdam kan men echter niet voor lange tijd wa ter opsparen en moet geregeld water worden ingenomen. De periode van thans lijkt op die van 1947, toen ons land ook een droge zomer heeft mee gemaakt. Men heeft in Rotterdam de toe stand van thans geprojecteerd tegen de watervoorraad van de Biesbosch en daaruit de conclusie getrokken, dat wanneer eenmaal de spaarbek kens daar gereed en in gebruik zul len zijn. de toestand voor Rotterdam aanmerkelijk beter zal worden. DEN HAAG, 7-11. In de 22 jaar. dat ik aan het Rotterdamse water leidingbedrijf verbonden ben, heb ik nog nooit zo'n situatie meegemaakt als nu. Dit zei vrijdagochtend de direc teur van het waterleidingbedrijf in Rotterdam, de heer C. Lugthart, naar AMSTERDAM. Majoor E. H. Bron- pers in Amsterdam heeft zijn boek „Grebbelinie 1940ten doop gehou den. H\j gaf daarbij, aan de hand van een in zijn boek voorkomende kaart, uitleg over de gevechtshande lingen op het strijdtoneel aan de Grebbeberg. Volgens majoor Bron- gers is het Nederlandse verzet hier schromelijk onderschat. De strijd is hier zelfs beslissend geweest voor de afloop van de oorlog, volgens zijn BELFAST. 7-11. In Belfast zijn zondag twee Britse militairen in bur ger neergeschoten. De een verloor het leven en de andere werd zwaar gewond. Elders in de stad liepen tien men sen verwondingen op bij een aanslag op een transformatorhuisje in een protestantse wijk. Een bomaanslag op een restaurant in het stadscen trum leverde alleen veel schade op. In Londonderry schoten Britse mi litairen in de R.K. wijk Bogside een man dood, nadat deze hen met een machinepistool onder vuur had ge nomen. In het weekeinde hebben Britse militairen in Belfast zeven mannen aangehouden onder verdenking van terroristische activiteit. De arrestan ten werden aan de politie overge leverd. MUNCHEN. De Westduitse militai re inlichtingendienst heeft een 27- jarige Tsjechische aangehouden die leden van de Bundeswehr haar gun sten verleende in ruil voor inlichtin gen. De jonge vrouw werkte sedert anderhalf jaar in een Zuid-Beierse garnizoensplhats. - 'W&F' Advertentie Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268. b.g.g. 1265 Maandags gesloten Vrijdagsavonds tot 9.00 uur, zaterdags tot 5.00 uur geopend Uitspraak Prof. Steenkamp SCHEVENINGEN. 6-11. „Oh. oh. wie twist er zo aan het ziekbed van zijn moeder." Met dit Franse gezeg de illustreerde prof. dr P. A. J. M. Steenkamp op het jubileumcongres van de katholieke industriële bond in Schcveningen. hoe hij het betreurt dat werkgevers en werknemers het niet eens zijn geworden over het te voeren loon- en prijsbeleid. Prof. Steenkamp zei, dal onze eco nomie veel zieker is dan menigeen denkt. De situatie is volgens hem ernstiger dan ooit na de oorlog het geval is geweest De hoogleraar be toogde. dat meer moet worden gelet op het algemeen belang. „Er zijn er zo velen die de overheid niet meer erkennen als scheidsrechter boven groepsbelangen, als degene die de grootste verantwoordelijkheid draagt", aldus prof Steenkamp. De Vakbeweging Hij voegde hieraan toe, dat een or ganisatie met zoveel invloed als de vakbeweging ook het oog moet hou den op het algemeen belang. Volgens hem hoeft dat niet in strijd te zijn met het vechten voor haar leden. „Als de vakbeweging het niet doet. wat kan zij dan verwijten aan de on dernemers?" vroeg hij zich af. Met nadruk stelde prof. Steenkamp, dat een herschikking van de sociale ver zekeringen een zaak van de eerste orde is. In feite, zo zei hij, concurre ren de werkloosheids- en de ziekte kostenverzekering met pensioenen, woningbouw en ontwikkelingslanden. „Men kan een gulden maar eenmaal uitgeven" Demonstratie in Den llaag Welzijnswerkers zijn verontrust over bezuiniging DEN IIAAG, 6-11. Er is tachtig miljoen gulden nodig om ontslagen in. en opheffingen van organisaties in de welzijnssector te voorkomen. De 20.000 verontruste welzijnswer kers ir ons land zullen dit deze week duidelijk maken aan de Kamer die de begroting van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in een zit ting van drie dagen behandelt. Zij beginnen dinsdag 9 november met een demonstratieve optocht van het Malieveld naar de Tweede Ka mer om hun angst over de bezuini gingen van het kabinet Biesheuvel kenbaar te maken. KESTER (West-Duitsland). De wa terstand van de Rijn is nog nooit zo laag geweest, zoals uit deze foto ook duidelijk blijkt. De zoutconcentratie van het water neemt nog steeds toe. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Meestal bereikt de ziel eerst 1 haar volle kracht wanneer hel lichaam die reeds heeft ver- t loren. Verwachting tot dinsdagavond: Buien Veel bewolking met buien, waarvan sommige met hagel; matige tot krachtige, aan de kust tot hax*d of stormachtig toenemende wind, rui mend naar noordwest. Min.-tempe raturen van 7 graden aan zee tot omstreeks 3 graden elders, maxima rond 7 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-lemperaturen 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 9. nov. Zon op 7.48, onder 16.59. Maan op 23.28, onder 13.58. Laatsle kwartier: 9 nov. (21.51). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 9'nov. 7.28 20.04 1.09 13.36 Doodtij: 11 nov. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 8-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie aktiviteiten die zich tot voor enkele dagen ten noor den van ons land afspeelden, dron gen het afgelopen etmaal tot ons land door. Hoewel de depressieker nen in het algemeen via Schotland naar Zuid Skandinavië trokken dron gen fronten van deze storingen tot ons land door. Dit ging op vele plaat sen met regen vergezeld. Zo viel in de nacht van zondag op maandag in De Bill 9 millimeter regen. Dit was voor hel eerst sinds 25 september dat in De Bilt in een etmaal meer dan 5 millimeter regen wasgevallen. Ook het komende etmaal blijft de depres sie aktivileit groot. Een aktieve de pressie voor de Noorse kust trekt naar het zuidoosten weg. maar een randstoring zal dinsdag het weer in ons land bepalen. Op de nadering hiervan neemt de wind toe en wordt de buienaktiviteit groter. Plaatselijk kunnen de buien van hagel vergezeld zijn. Later op de dag ruimt de wind naar noordelijke richtingen waarbij de middagtemperaturen in het alge meen lager zullen zijn dan maandag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1