weekbijQ^S CHIPS BOUOBblBG DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOMOBILISTEN WACHT HOGERE WEGENBELASTING GOLDEN WONDER N.V.V. over lonen en prijzen India en Pakistan Vakcentrales en bromfietsbelasting Minister-president Biesheuvel betreurt uitlatingen van prins Bernliard De accijnswijziging van sigaretten Minister wil hogere tarieven Zeeuwse veren De militaire uitgaven in de wereld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 november 1971 127ste jaargang Nr. 20973 WAARIN OPGENOMEN KEDAKTIÉ EN ADMINISTRATIE Jannewekkert 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 2,25. Vraagt onze contractpriizenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 8.T.W. In dit nummer: Gemeenteraden Duiveland en Brninisse Drees blijft hetzo zien" DEN HAAG, 3-11. Omdat bet kabinet zich in de eerste maanden na zijn optreden heei't beziggehouden met achtereenvolgens de opstelling van de regeringsver klaring en het samenstellen van de Miljoenennota, zijn de projecten op middellange termijn wat blijven liggen. Aldus deelde minister dr. W. Drees jr. van verkeer en waterstaat woensdag middag in de Tweede Kamer mee bij de voortgezette behandeling van zijn begroting. Ook voor zijn departement geldt, dat eerst thans die projecten daadwerkelijk zijn aangevat. Dit betekent - zo zei de minister - dat de eerst komende maanden weinig nieuws daarover te vertellen zal zijn. Haveneniie familiezak potatO-445" paprika 455" 79 spaar mee voor gratis feestpakketten AMSTERDAM, 3-11. NVV-voorzit- ter H. ter Heide maakt zich na het mislukte locnoverleg zorgen over de vraag of een reëel loon- en prijsbe leid nog wel mogelijk is. Gp het congres van de Algemene Bond Mercurius in Amsterdam zei de heer Ter Heide dinsdagmiddag dat het standpunt van de werkge vers gisteren (geen reëele loonsver betering 1972) gespeend is van elk gevoel voor sociaal-economische werkelijkheidszin. Toch legt de vakbeweging het rroede hcofd niet in de schoot. Op basis van de van het begin af geko zen doelstellingen blijft er bij het NVV enige hoop bestaan voor een oplossing. Of het lukt hangt van de regering af. „Wij zijn niet te opti mistisch gezien de afwijzing van-ons voorstel om de inflatiecorrectie uit te stellen, maar we hebben toch nog enige hoop dat de regering aan onze redelijke verlangens tegemoet zal komen", aldus de hoer Ter Heide. SAN RAFAEL (Californië). De neger- aktivisle Angela Davis met gebalde vuist (groet van de Black Power), als zij de^rechtszaal wordt binnengeleid. Het proces tegen haar is opnieuw uitgesteldZij wordt beschuldigd van het verschaffen van wapens voor de overval op het gerechtsgebouw v>an San Rafaël. De regering heeft geen bezwaar te gen het verlenen van een rijksbijdra ge voor de komende uitbreiding van het Rotterdamse metronet in ooste lijke richting, zo deelde minister Drees mee. De aanleg van deze lijn zal f 224 miljoen vergen en verwacht wordt, dat de aanleg in 1972 kan be ginnen. Railprojecl Minister Drees was zijn antwoord aan de Kamer begonnerï met de con statering dat er een verandering in het denken heeft plaatsgevonden. Ac tiegroepen ageren nu meestal tegen de aanleg van een weg of de bouw van een tunnel. Een aanzet tot een definitieve her waardering van het openbaar ver voer en met gebruik van de eigen auto zag de minister in het regeer akkoord, dat in feite de basis vormt voor een nieuwe aanpak. In het instrumentarium, dat nodig is om een selectief autogebruik te bereiken, wilde dr. Drees naar een samenspel van verhoogde motorrij tuigenbelasting en een parkeerhef- fing, naast de verbodsbepalingen zo als die al in veel steden bestaan. „Een goede combinatie van hef fing op bezit en heffing op gebruik", aldus de minister. Hij verwacht van de verhoging van de wegenbelasting een zekere afremming van het auto park. Met name de aanschaf van de tweede auto zal iets teruglopen, zó voorspelde hij. „Het is echter allerminst waar dat ik een aanslag op de auto in de zin heb. Daarvoor ben ik een te groot autoliefhebber", aldus de minister. Aan een èelectief gebruik van de auto zal, afhankelijk van de vervoers- relatie, de totstandkoming van goed openbaar vervoer moeten vooraf gaan, zoals bijvoorbeeld tussen Zoe- termeer en Den Haag en tussen Om moord en Rotterdam. Franse gift voor VN-fonds NEW YORK, 3-11. De Franse re gering heeft secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. laten weten dat zij besloten heeft in 1972 100.000 dol lar te verstrekken aan het fonds van de V.N. Ier bestrijding van het mis bruik van verdovende middelen. De bijdrage houdt verband met de po gingen van de Franse regering om dit misbruik in Frankrijk zelf te be strijden. DACCA, 3-11. India en Pakistan blijven elkaar voortdurend van grens- schendingen beschuldigen. Woensdag verscheen een communiqué van het Pakistaanse leger waarin werd ge zegd dat Indiaas geschut twintig dorpen in Oost-Pakistan heeft be schoten. Daarbij waren veertien bur gers gedood. Volgens de Pakistanen probeert fndia met behulp van artil lerie en infanterie stukken Paki- staans gebied te bezetten. De Indiase pogingen waren evenwel verijdeld, waarbij achttien Indiase militairen zouden zijn gedood. Voor de aanleg van de Zoetermeer- lijn heeft de gemeente Zoetermeer een aanvrage om een rijksbijdrage ingediend. De minister zei te ver wachten dat de aanvrage spoedig in de desbetreffende adviescommissie zal kunnen worden behandeld. Voorts is de technische vooi'berei- ding gestai't van de aanleg van het railproject tussen Utrecht en de nieuwe stad Nieuwegein. De minis ter deelde mee,-dat de verbinding van Amstelveen via de zuidelijke ringlijn van Amsterdam met de Bijl- merlijn in beginsel voor een rijksbij drage in aanmerking komt. De noord zuid lijn te Amsterdam is in studie bij het rijk, de spoorwegen en de ge meente Amsterdam en heeft nog een „ververwijderd perspectief", aldus minister Drees. Over de Schiphollijn kon hij geen nadere mededelingen verstrekken. UTRECHT. 3-11. Het overlegor gaan van de drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) is vei%ontrust over het voornemen van de regering een be lasting op bromfietsen in te voeren, zo blijkt uit een woensdagmiddag aan de voorzitter van de Tweede Ka mer gezonden telegram. Het overleg orgaan acht een dergelijke belasting een extra lastenverzwaring voor met name de lagere inkomensgroepen Ongeveer tweederde van de brom- fietsbezitters behoort tot de lagere in komensgroepen, zo blijkt uit het te legram. Van degenen die de brom fiets voor het woon-werkverkeer ge bruiken behoort driekwart tot de la gere inkomensgroepen. DEN HAAG, 3-11. Minister-pre sident mr. B. W. Biesheuvel be treurt het dat prins Bernhard in het openbaar een opvatting naar voren heeft gebracht, die afwijkt van de grondslag van onze parlementaire democratie. Op dinsdagochtend, 2 november jl., "'heeft hy, in een dóór hem verzocht onderhoud met de prins, de bezwa ren van de regering tegen deze uit latingen kenbaar gemaakt. Ter voor koming van een herhaling heeft de de minister-president gewezen op de noodzaak van het onverkort nako- men van de na overleg met de volks vertegenwoordiging tot stand geko men regeling betreffende de publici teit van het Koninklijk Huis, neerge- leg in het Koninklijk Besluit van 13 december 1965 en de daarop aan sluitende ministeriële beschikking van 21 december 1965. Mr. Biesheuvel heeft dit woens dagochtend meegedeeld i)MLin*w>rd op schriftelijke vragen die doorachl fraktievoorzitters in de Tweede Ka mer werden gesteld naar aanleiding van een interview dat prins Bern hard toestond aan „N.R.C.-Handels- blad". IZ DEN HAAG, 3-11. De voorgestelde accijnswijzïging voor sigaretten heeft tot resultaat dat de prijs van de meest gangbare sigaret ad. f 1,75 per 25 stuks geen wijziging onder gaat en dat de duurdere sigaretten goedkoper zullen worden en de siga retten van lagere prijsklassen duur der. De prijsverhogingen voor deze la gere prijsklassen blijven gelimiteerd tot vijf of tien cent per pakje Deze gegevens zijn ontleend aan de woensdagavond verschenen memorie van antwoord op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer over de voorgenomen wijziging van de ac cijns van sigaretten. Daaruit blijkt, dat de accijns wijziging zal worden ingevoerd op 1 januari van het vol gend jaar. ui ffu rtfs* Int e r n K ionn f e** Hpgekerksiraat 28, Nieuwerkerk - Voorheen Bal - Tel. 1227 Salon voor betere haarverzorging. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 3-11. Minister dr. W. Drees jr. vindt het een heel normale zaak dat de tarieven van de Zeeuw se veren worden verhoogd. De bewindsman van verkeer en waterstaat wees de Tweede Kamer woensdagavond op de zeer lage ta rieven die nu nog gelden. Hij gaf als voorbeeld de vergaande reducties ran de bewoners van Zeeuws-Vlaan- deren, die er toe leiden dat een jaar kaart voor een voetganger met fiets of bromfiets nog altijd f 3,- kost en een 20-vaartenritlenkaart per au to f 1,-. Dat is hetzelfde niveau als in 1939. Werden de exploitatiekosten van de veren tot voor kort voor 40" door de tarieven gedekt, door de kostenstijgingen van de laatste tijd is dit percentage teruggelopen tot 30. „Aan het amendement van de op positie. waarin geld wordt gevraagd om de veertarieven op hetzelfde peil te houden, heb ik dan ook geen be hoefte", aldus dr. Drees bij de be handeling van zijn begroting. NEW YORK. 4-11. De militaire uitgaven in de wereld bedragen op het ogenblik byna 200 miljard dollar (700 miljard gulden) per jaar. zo staat in een rapport van de Verenig de Naties over de economische en sociale gevolgen van de bewape ningswedloop en van de militaire uitgaven". In dit rapport, dat woensdag is gepubliceerd, worden de uitgaven voor bewapening in de periode van 1960 tot 1970 op bijna 1900 miljard dollar geraamd. Opgemerkt wordt, dat als de militaire uitgaven in het huidige tempo stijgen, zij aan het eind van de jaren zeventig 300 a 350 miljard dollar zouden kunnen belo pen. Vier vijfden van dr Werelduitga ven voor bewapening zijn overigens voor rekening van zes landen, t.W. de Verenigde Staten, de Sowjel- Unie, China, Frankrijk, Engeland en Wcst-Duitsland. De militaire uitga ven van de ontwikkelingslanden, die de helft van de wereldbevolking be vatten, belopen thans slechts 6 pro cent van de werelduitgaven. Maar, aldus het rapport, de militaire uit gaven in deze laatstgenoemde lan den nemen nu wel sneller toe dan in de grote sterk geindustrialiseerde landen het geval is. NEW YORK. China zendt een de legatie van tien leden naar de Ver. Naties in New Yoik, Deze delegatie staat onder leiding van de onder minister van buitenlandse zaken Tsjiao-Kwan-Hwa. LONDEN. Op de Londense luchtha ven Heathrow werd een betoging ge houden door leden van het grond personeel, in protest tegen het op treden van een Canadese onderne ming op Heathrow, waardoor hun bestaan in gevaar gebracht zou wor den. Politiemannen grepen in met een diensthond. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Er zijn maar twee manieren öm in de Wereld vooruit te ko men: of door eigen vlijt, of door de domheid van anderen. I Verwachting tot vrijdagavond: Neerslag Kouder; westelijke winden en toe nemende neerslagkansen. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: 2 tot 8 graden boven normaal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 5 nov. Zon op 4.41, onder 17.06. Maan op 18.27, otader 11.30. Laatste kwartier: 9 nov. (21.51). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 5 nov. 4.32 16.51 9.57 22.20 Springtij: 4 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag was het in het zuiden en zuidoosten van het land het koudst, minima van ongeveer zes graden. In het ooslen van België en Limburg bleef het helder, maar al spoedig na zonsopkomst werden mislvelden van west en midden België uit het zui den van het land binnengevoerd, op dezelfde wijze als dit ook woensdag ochtend geschiedde. Inmiddels zijn de barometers in Europa aan een daling begonnen. Het zwaartepunt van het impone rende hogedrukgebicd lag donder* dagochtend nog boven noordwest Zwitserland maar voor vrijdag wordt zijn positie zuid van de Alpen ver wacht. Boven Spanje kwam een aparte kern van 1035 mbar tol ont wikkeling. Ten noorden van Schotland langs trekt een golfvormige storing in het polaire front snel oostwaarts en zal vrijdag diep in Rusland doorgedron gen zijn. Over de Britse eilanden nadert het koufront gestadig, maai daar zich aan dit front nieuwe sto ringen ontwikkelen gaat de vooruit gang onregelmatig. Toch moei voor vrijdag worden voorzien, dal hel gront dichtbij of over Nederland zal liggen. De neerslagkansen nemen daarbij toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1