Kort bij kas? TWINTIG STAPPEN TERUG Algemene Bank Nederland Sluit bij de ABN een lening-naar-maat Gemeente-avond van de Hervormde gemeente Bruinisse Zeeuwse Staten eisen spoedvergadering „Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? U bent welkom biJ de U wilt duizend gulden lenen. En u wilt in twee jaar aflossen. Dan betaalt u 24 maal f 51,69. Zo zijn er nog tientallen andere mogelijkheden, tot ƒ10.000,- toe. Stap eens binnen bij één van onze kantoren. Men zal u er graag voorlichten over de leningsvorm, die het beste past bij uw wensen en mogelijkheden. BRUINISSE, 1-11. Vorige week werd te Bruinisse, i het Ned. Herv. Ver.gebouw een gemeenteavond ge houden vanwege de Ned. Herv. Ge meente. Deze avond werd door ds. P. Post geopend met het lezen van Joh. 6 22-51 en gebed, waarna hij de aan wezigen welkom heette in het bij- zondetr het forum voor deze avond, de leden van de Vormingscommissie op Schouwen-Duiveland, de predi kanten ds. Van den Berg, Scharen- dijke, ds. Ommering, Oosterland, mevrouw Pikkaar, Zierikzee en de heren Heijboer, Scharendijke en Wirtz, Bruinisse, alsmede de heren Slager, Haamstede en H. A. van dei- Werf, Oosterland, die namens de Classis Zierikzee afgevaardigd wa ren naar de Algemene Kerkvergade ring. Ds. J. van den Berg, de leiding van ds. Post overnemend zette het doel van avonden als deze uiteen. Doel: Het grondvlak der kerk, dat zijn de gewone leden, aan het den ken te zetten, over het onderwerp: „Wat zal onze kerk zijn in de jaren zeventig". Ds. Van den Berg ging nog eens na hoe en waarom de algemene kerkvergadering was ontstaan. De heer Slager, Haamstede vulde een en ander aan. Het eerste onderwerp op de A.K.V. was: Het spreken der Kerk. Nadat men 's zondagsmorgens kerkdiens ten had gehouden of elders bijge woond sprak men over de toekomst. Niet alleen over de toekomst van de Hervormde Kerk, maar meer over de Kerk van Christus. Andere onderwerpen die ter sprake kwamen, waren de Oeucu- mene, in het bijzonder de hereniging met de Gereformeerde Kerk (binnen vijf jaar), noodzakelijke vernieuwin gen, de verantwoordelijkheid van het gewone gemeentelid. Ieder moet zijn geloof kunnen begeleiden, naar Advertentie MIDDELBURG, 1-11. De commissaris der koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen, heeft maandagmorgen een telegram ontvangen van alle Zeeuwse statenleden uit Zeeuws-Vlaanderen, waarin zij aandringen op een verga dering van de staten waarin deze een uitspraak zullen moeten formuleren over de voorgenomen tariefsverhoging van de Westerscheldeveren, nog vóór de stemming in de Tweede Kamer over de begroting van het departement van verkeer en waterstaat heeft plaatsgevonden. De Zeeuws-Vlaamse statenleden beroepen zich hierbij op artikel 6 van het reglement van orde, waarin statenleden mogelijkheden worden geboden zelf een statenvergadering bijeen te laten roepen. Opsteller van het telegram het voormalig Eerste Kamerlid drs. W. Lockefeer zei zich er bijzonder ge belgd over te voelen, dat deze stap niet van het provinciaal bestuur' zelf is uitgegaan. De Zeeuwen hebben z.i. recht op een uitspraak van de eigen staten, voordat de Tweede Ka mer gaat beslissen. De heer Locke feer vraagt zich af of deze nalatig heid soms een symptoom van be- stuurloosheid is. Het is voor het eerst in de ge schiedenis van de Zeeuwse Staten, dat de staten zelf een vergadering bijeen roepen. Vanaf juli 1970 tot. en met juni 1971 heeft de Accuwacht in Amsterdam en omstreken bijna 10.000 maal assistentie veerleend tegen ruim 8.000 over dezelfde periode 1969/1970. Hiervoor zijn elf Accuwachtwagens gestationeerd in Amsterdam en Amstelveen. Deze assistentie bestaat uit het verlenen van starthulp, wanneer automotoren niet willen aanslaan. Uiteraard ligt het zwaartepunt van deze assistentie in de wintermaanden. zijn eigen opvattingen, (pluraliteit is veelvormigheid) van de Kerk van Christus, loskoppeling van het Avondmaal en Belijdenis, verande ring van het ledenbestand (nu een miljoen papieren leden), het in het leven roepen van regionale gemeen ten (ggkeurt .dit niet dan gaat de kerk bankroet, wegens gebrek aan geld en mankracht). Sanering en in krimping van het apparaat, veran deringen van begroting (een kas vpor kerk en diaconie, dus één be groting, één rekening enz.), commu nicatie problemen. Sommige onder werpen werden toegelicht door de heer H. A. van der Werf. Na de eerste A.K.V. kwam er een voortzettings vergadering, op zijn beurt gevolgd door de A.K.V. Voort zettingscommissie. Discussiegroepen DOOR FRANK VAN FALCKENOORT ROME. Frank Coppola, die ervan verdacht wordt, een van de grote leiders van de Maffia te zijn, is in zijn woning te Pomezia, bij Rome, door de Italiaanse politie gearres teerd. De arrestatie is pas vrijdag door het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken bekendgemaakt. HONGKONG. Bp een brand in een drijvend restaurant in Hongkong z\jn minstens zeventien mensen om het leven gekomen. Het aantal vermisten bedraagt achtentwintig. Zeker 42 personen liepen b\j de brand, die za terdag uitbrak, verwondingen op. LONDEN. De Britse premier en groot muziekliefhebber Edward Heath, zal op 25 november het Lon- dens symfonieorkest dirigeren. Heath heeft een uitnodiging daartoe inmiddels aangenomen. ROME. De Chinese minister van buitenlandse handel, Pai Hsiang- Kwao, heeft in Rome het eerste han delsverdrag van China met een E.E.G.-land getekend. PARIJS. De Franse president Pompidou, en de Russische partij leider, Brezjncw, hebben aan het slot van hun topberaad in Parijs een do cument getekend, waarin de begin selen van samenwerking op politiek gebied en op andere terreinen wor den uiteengezet. NIEUW DELHI. Een regerings- comissie in India heeft vastgesteld, dat er in het land ongeveer 20 mil joen mensen zijn die een geslachts ziekte hebben. BELFAST. In de Noordierse hoofd stad Belfast zijn vrijdag bij een bomaanslag op een politiepost een inspecteur van politic gedood en twee politiemannen gewond. HELSINKI. Dc Finse regering on der leiding van premier Karjalsincn is afgetreden nadat geen overeen stemming kon worden bereikt over het bedrag van dc landbouwsubsi dies. Een dag later werd via de radio bekend gemaakt, dat de Twentsche Bank de beloning had verhoogd tot vijfduizend gulden voor de vinder van de tas. Tevens werd straffeloos heid in het vooruitzicht gesteld, als de bezitter van het geld tenminste geen diefstal, al of niet met geweld, had gepleegd. 'Maar ook deze oproep had geen enkel resultaat. Bij de bank ging men aannemen, dat een reiziger met be stemming Duitsland de tas had ge vonden en meegenomen. Het geld werd als verloren beschouwd. Van der Voorde legde de kranten op een stapel en stak een sigaar op. Het mysterie van de tas was nu ook opgehelderd. Trouwens, alles was nu immers rond? Die jufrouw Tannema had een verklaring onder getuigen afgelegd, enkele uren voor haar dood en uit deze verklaring bleek wel dui delijk, wat er zich die avond tussen negen en vijf uur de volgende mor gen had afgespeeld. Opnieuw stond voor hem vast, dat misdaad niet loont. Neem nu dit mys terie. Na ruim twintig jaar wordt het alsnog geheel opgelost. Een der twee daders, in dit geval een vrouw, is overleden, maar heeft voor haar dood nog een volledige bekentenis afgelegd. De andere dader is nog in leven en is nu, twintig jaar later, een vooraanstaande industrieel. Een man, die kandidaat is voor de Pro vinciale Staten, bestuurslid van de Exportgroep Grootindustrie, die men ook graag in de Kamer van Koop handel wil hebben en die al vijftien jaar een cliënt van hem is. Hoewel het hem nu tegen de bost stuit, weet hij. dat hij zijn belangen zal blijven behartigen. De man zal juridische bijstand dc komende dagen hard en hard nodig hebben. Nee, hij kan hem nu niet in de steek laten. 7. Van der Voorde is uit zijn humeur, als hij het Arnhemse politiebureau betreedt. En het wordt er niet beter op, als hij de commissaris in zijn ka mer ontmoet, want enige jaren gele den heeft hij tijdens een rechtszitting in de clinch gelegen met de toenma lige hoofdinspecteur. Zo zelfs, dat de president van de rechtbank hem tot orde had geroepen. En dat heeft Van der Voorde altijd moeilijk kunnen verkroppen. Achteraf blijkt nu, dat hij vijftien jaar lang de belangen be hartigd heeft van een man, die een zeer bedenkelijk verleden heeft. Maar dat uitgerekend deze politieman de zaak in handen heeft, zit hem alles behalve lekker. Dé mannen taxeren elkaar. De commissaris steekt zijn hand uit, die door de bezoeker gedrukt wordt. „Dat is een poos geleden, meneer van der Voorde", zegt hij met een wrange lach. „Inderdaad", antwoordt dc ander, plaats nemend in de stoel, waarin een half uur geleden nog zijn cliënt zat. „Maar ditmaal zult u aan het kortste eind trekken, meneer de commissaris, want de zaak in kwes tie is verjaard". De politieman knikt. „Dat weet ik. Desondanks heb ik het recht de heer Galestad acht en veertig uur vast te houden. Dat kunt weten". „En wat denkt u gedurende deze twee etmalen met mijn cliënt tc doen?" „Hel liefst een volledige beken tenis. En anders zijn lezing van de roofoverval". Van der Voorde knikt begrijpend. ..Ik heb natuurlijk het relaas in dc kranten gelezen. Ik bedoel: die be kentenis van die juffrouw Tannema. Daaruit kan ik nog niet distilleren, dat het een roofoverval is geweest". De commissaris glimlacht even. „Daar spreekt de jurist, de verdedi ger. In stilte heb ik altijd bewonde ring gehad voor pleiters in de rechts zaal. Het lijkt me vaak erg moeilijk, nog een lichtpuntje voor de verdach te te vinden, of het bewijs aan te vallen". „Meneer de commissaris, het lijkt me toe, dat dit niet het geschikte ogenblik is, om complimentjes te ma ken. Uw tijd is beperkt, de mijne eveneens. Kunnen we terzake ko men?" „Vanzelfsprekend. Maar voor ik meneer Galestad laat komen, wil ik graag weten, precies weten, wat ik aan u heb. Als u onmiddellijke in vrijheidstelling eist. bel ik recht streeks naar de minister van justitie en zet hem de zaak uiteen. In elk geval neem ik dc verantwoording op me, om hem. zo lang dc wet mij toe staat, hier te houden. Wat wordt het, meneer van der Voorde? Opnieuw touwtrekken? Of akkoord gaan met acht.cn veertig uur? U zult trouwens weinig anders kunnen". Van der Voorde wist. dat de man hel recht geheel aan zijn kant had. En achteraf vond hij bet 'helemaal niet erg. dat Galestad een paar nach ten in het politiebureau doorbracht. Een geschikte manier om te acclima tiseren, want deze acht en veertig uren zouden de ergste niet zijn. Wat daarna kwam. zou ongetwijfeld een volledige ommekeer in zijn leven te weeg brengen. ..Akkoord. Maar U zult mijn cliënt niet kunnen dwingen zijn doopceel te lichten". (Wordt vervolgd). Teneinde ook de aanwezigen op de gemeenteavond te laten naden ken, werden discussie groepen ge vormd en werden vragen gesteld verband houdend, met de door de kerkeraad opgegeven onderwerpen „Doop en Avondmaal' en „Kerk en Samenleving". Uit de beantwoording van de ge stelde vragen bleek, dat de aanwezi gen, niets voelden voor ontkoppeling van belijdenis doen en toegang tot het H. Avondmaal. Slechts enkele aanwezigen vertolkten de meer mo derne opvatting, dat de gang naar het Avondmaal op zichzelf al een belijdenis inhoudt, zodat het lid maatschap der Kerk middels het doen van Openbare geloofsbelijdenis een achterhaalde zaak is. Een tweetal vragen betreffende het onderwerp Kerk en Samenleving namelijk de knelpunten in de sa menleving in een gemeente als Brui nisse en wat de bijbelse gedachte daarover zou zijn, kwamen door on begrip en tijdgebrek minder goed uit de verf. Ds. Van den Berg vulde op enke le punten de discussie aan en sloot de vergadering met gebed. FRANKFORT. Bij een ontploffing op het met 400.000 liter benzine ge laden Duitse tankschip „Maintank 5" in de oliehaven van Offenbach, bij Frankfort, zijn de echtgenote van de kapitein en diens twee kinderen om gekomen. PRAAG. Het Tsjechoslowaakse partij orgaan Rude Pravo meldt, dat een bende van zes personen, die we kenlang Slowakije terroriseerde, kort geleden onschadelijk is gemaakt. BERLIJN. Oostduitse grenswach ten hebben vermoedelijk iemand doodgeschoten, die van Oost-Berlijn naar het westelijk deel van de stad wilde vluchten. ABIDJAN. Zes personen - twee Fransen, een Zwitser en drie inwo ners van Ivoorkust - zijn vrijdag bij het neerstorten van een helicopter in Ivoorkust om het leven gekomen. BELFAST. In Belfast zijn in de nacht nieuwe vuurgevechten gele verd waarbij zeker één dode en ver scheidene gewonden vielen. ROME. Tegen 430 bedrijven in Lombardije heeft het openbaar mi nisterie in Milaan een onderzoek in gesteld op verdenking van milieu vervuiling. TOKIO. Premier Eisakoe Sato en zijn minister van buitenlandse zaken Takeo Foekoeda hebben in het par lement hun verontschuldigingen uit gesproken voor de oorlog, die Japan in 1937 tegen China was begonnen. SAN FRANCISCO. In San Fran cisco begint het proces tegen de twee overgebleven „Soledad Brothers" die worden beschuldigd van het doden van een bewaker in de staatsgevan genis van Soledad in midden-Cali- fornië. WOENSDAG 3 NOVEMBER. NED. I. Vandaag zullen Ajax en Feijenoord de buit binnen moeten ha len. Aangezien Ajax, Feijenoord én PSV alle drie thuis spelen is het nog niet zeker of de programma's gewij zigd zullen worden. In de middag is er voor de kinderen weer een afleve ring van Wolletje. Wat de avond be treft: eerst het journaal in het kort, de Fabeltjeskrant, Van gewest tot gewest en tips van het nationaal bu- ro voor toerisme. Na het journaal en weeroverzicht een praatje van de PSP en een filmpje van de stichting Socutera, waarna het tijd is voor de wekelijkse woensdagavondfilm. Dat is dan „Moord incluis", met in de hoofdrol John Gregson. Hij speelt de rol van weduwnaar. De beste vrien din van zijn vrouw heeft zijn 10-ja rig zoontje onder haar hoede geno men. Maar op een zekere dag neemt de weduwnaar een allerliefste dame met zich mee naar huis waarna er bij sommige mensen iets knapt. Deze verwikkelingen worden even tragisch als verrassend. Na deze film Ziens wijze, Den Haag vandaag en tot slot van de avond een vol uur Studio Sport. NED. II. Na het journaal in het kort en de fabel opnieuw een film uit de serie Tarzan. De held uit het grote oerwoud beleeft een avontuur dat de titel „De vloek van de Mugu- ma" kreeg. De eigenaar van een mijn heeft per ongeluk een heilige boom laten omkappen en de een of andere medicijnman heeft de vloek over zijn dochter uitgesproken. Van de daar door ontstane panieksituatie probeert een van de ondergeschikten te pro fiteren. Hij heeft snode plannen maar Tarzan is in de buurt en die zal alles wel even onder controle houden. Na het journaal Avroscoop. Simon van Collem is naar Londen gegaan waar Shirly MacLaine juist aan het filmen was. Ze spraken met de mooie dame en voegden daar natuurlijk fragmen ten van door haar gespeelde films bij zoals Irma la Douce. Hierna een te levisiespel van de acteur Henk Vo- ges, getiteld „Een kring om de zon". In het stuk staat de vraag van schuld en boete centraal. Twee mensen, een man en een vrouw, ontmoeten elkctar midden in een bos in een hut. In die hut heeft zich tijdens de oorlog na melijk iets voorgedaan dat hun hele verdere leven zal beïnvloeden. Ze ''hebbeiï het nooit kunnen vergeten en gaan nu herinneringen ophalen. Was het allemaal nodig?, en is het nog mogelijk om het goed te maken zijn de kardinale vragen. Hierna een concert van het ensemble Syntagma FEUILLETON Musicum o.l.v. Kees van Otten. De avond wordt besloten met Kenmerk. WOENSDAG 3 NOVEMBER. NED. I: 17.00 Wolletje18.45 Fa beltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Tips van het nationaal buro voor toeris me; 20.00 Journaal; 20.20 PSP; 20.30 Stichting Socutera; 20.35 Moord in- kluis; 21.25 Zienswijze; 22.15 Jour naal; 22.20 Den Haag vandaag; 22.25 Studio Sport. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Tarzan; 20.00 Jour naal; 20.20 Avroscoop; 20.55 Een kring om de zon; 21.40 Syntagma musicum; 22.10 Kenmerk; 22.35 Jour naal. DONDEDRAG 4 NOVEMBER. NED. I. Na de Fabe,l en het jour naal in het kort een tekenfilmpje rond de merkwaardige figuur van Popey the Sailorman. Hierna een filmportret rond de zanger-musicus Jimmy Hendriks die vorig jaar over leed. Tenslotte een tekenfilmpje over twee mensen die op een onbewoond eiland zijn terecht gekomen maar dat langzaam maar zeker zien verande ren in een wereldstad met alle na righeid van dien. Na het journaal en weeroverzicht allereerst Berichten uit de samenleving, en vervolgens een film uit de serie Charley Chap lin. Twee weken in een ander stadje, is de titel van de film die hierna wordt uitgezonden. De film wil een beeld geven van „het andere Ameri ka", dat van het platteland waar al les rustig zijn gangetje gaat, waar de mensen redelijke welvaart kennen en bepaald niet extremistisch zijn. Zo'n stadje is Franklin - in het zwarte zuiden van de States. Na deze doku- mentaxre nog een dokumentaire, na- gelijk getiteld „Met het oog op avon tuur". Han van Gelder belicht hierin het leven van de graficus Maurits Escher, van wiens werk binnenkort in Den Haag een overzichtstentoon stelling wordt gehouden. Escher is een heel eenzaam man maar ook een heel bijzonder. Daarna is het tijd voor de vijfde aflevering van het programma Leerhuis onder de titel „Gehoorzaamheid is ook niet alles". NED. II. Na het journaal in het kort en de Fabeltjeskrant Zorro. In een schuilplaats voor Zorro, wordt een politieke gevangene achter zijn vodden gezeten. Zorro trekt zich zijn lot aan en weet daardoor de dans te ontspringen. Freda Payne deed tij dens een Europees toernooi ook even Nederland aan en tot acht uur kun nen we opnamen van dit optreden zien. Hierna Mission Impossible. Jim Phelps loopt bijna tegen de lamp. Tijdens een aktie wordt hij gewond en duikt dan een allerliefst meisje Donderdag 4 november, 19.12 uur: Jimi Hendriks. Een t.v.-registratie van zijn laatste optreden voor zijn dood. op om hem te-helpen ontvluchten. Hij heeft echter niet in de gaten dat ze voor de vijand werkt. De opdracht is nu eens echt onmogelijk. Maar al les komt toch op z'n pootjes terecht. In Wereld op wielen wordt vanavond aandacht aan de schokbrekers van auto's besteed. Liefde op zn' Ameri kaans heeft deze avond twee aflve- ringen, nl. Liefde in bed en Liefde en de bezige echtgenoot. In de eerste aflevering kopen twee flatbewoners van verschillende sexe hetzelfde bed wat natuurlijk moeilijkheden ople vert. In de tweede heeft een man het zo druk met zijn werk dat hij gewoon zijn vrouw vergeet. Tenslot- Op uw gezondheid. In de eerste af levering wordt afgevraagd wat eigen lijk fit zijn betekent. Het laatste journaal en Ter visie sluiten deze avond af. DONDEDRAG 4 NOVEMBER. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant18.55 Journaal; 19.05 Popeye; 19.12 Jimmy Hendriks; 19.42 Twee geroosterde vissen; 20.00 Journaal; 20.20 Twee weken een andere stad; 21.45 Met het oog op avontuur; 22.20 Deze week; 22.30 Leerhuis; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Zorro; 19.30 Freda Payne; 20.00 Journaal; 20.20 Mission Impossible; 21.10 Wereld op wielen 21.40 Liefde op z'n Amerikaans; 22.10 Op uw gezondheid; 22.40 Journaal. MARKTBERICHTEN UTRECHT, 1-11. Op de paarden markt in Utrecht werden maandag 456 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1500-2100; werkpaarden f 1425- 1825: oude paarden f 1200-1700; 3- jarige paarden f 1125-1275; 2-jarige paarden f 725-1100; veulens f 625- 875; hitten f 850-1025. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht f 3,20-4,10. Jonge slachtpaar den per kg. geslacht gewicht f 4,10- 5,20, - De handel was rustig. KIEL. Een roversbende van zes tot acht gemaskerde tieners, jongens en meisjes gewapend met automati sche pistolen en revolvers heeft maandag bjj een overval op een spaarbank in Kiel ongeveer 250.000 mark buitgemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4