ZIEKENFONDS MODERN GEZETELD IN HISTORISCH PAND Strandreddingsbrigade Westerscliouwen voor samenwerking met Zierikzee STREEKNIEUWS ZIERÏKZEESCHE NIEUWSRODE Maandag 1 november 1971 Nr. 20971 Geslaagde verbinding lussen „oud" en „nieuw" ,,Vooi- maatschappelijke gezondheidszorg dient steviger financiële basis le komen" moderne administratie op historische grond Tweede post inrichten bij Watergat te Renesse ZIERIKZEE, 30-10. Zoals vrijdag reeds gemeld kwam onlangs de vol tooiing gereed van de restauratie en modernisering van het interieur van het kantoorpand van het Algemeen Ziekenfonds „Schouwen-Duiveland" aan het Havenpark te Zierikzee. De restauratie vond plaats naar ontwerp van de architect de heer Chr. v. d. Heuvel te Krimpen a/d IJssel. Dankzij de uitgevoerde werkzaamheden beschikt „het zie kenfonds" thans over een uitstekend geoutilleerde omgeving, ingericht in 't bekende fraaie historische pand met - hoog aan de voorgevel - de vier fris geschilderde arenden die uitzien over het stadscentrum. Van een verbouwing van het kan toor kan overigens in feite niet ge sproken worden, maar dat neemt niet weg dat het aanzien van de be staande ruimten - die „ruimtelijk" dus vrijwel ongewijzigd zijn ge handhaafd - belangrijk is verbeterd, zöals bijvoorbeeld te zien in het „grote" kantoor - aan de voorzijde van het gebouw - waar het publiek thans ontvangen wordt achter een fraaie nieuwe „balie". In deze ruim te werden allerlei voorzieningen toe gepast die het werk op belangrijke wijze veraangenamen en bovendien opk bijzonder nuttig zijn. Aange bracht werd bijv. een zich over de gehele wand uitstrekkende wand- kast-„batterij", uitgevoerd in een fraaie houtsoort. Er is overigens in het gehele pand op artistieke wijze hout toegepast in vele vormen, bijv. in de directieka mer: een eiken wandbetimmering en - achter een larix-paneel - indirecte verlichting. Op deze manier werd een uiterst stijlvol vertrek verkre gen. Grondig gerestaureerd werden ook het trappenhuis en de gang, met daarop aansluitend (boven) een zeer geslaagde ontvangstruimte, geheel betimmerd - ook met indirecte ver lichting. Een ontvangstruimte, die voorafgaat aan de bestuurskamer, grondig gerestaureerd en uiterst stijlvol ingericht. Een opknapper kregen ook de naast de bestuurska mer gelegen ledenadministratie en de keuken-cantine. Architect v. d. Heuvel is er in ge slaagd de historische elementen in het pand ongewijzigd te laten. Het gebouw werd voorzien van centrale verwarming. Omdat bij de restau ratie kon worden beschikt over het vrijgekomen woongedeelte boven in het gebouw kon daar de bestuurs kamer worden ingericht zodat in ruime mate werd gewonnen aan ei genlijke .bedrijfsruimte". Een op vallende bijzonderheid is verder de kleur van de plafonds uitgevoerd in bestorven oranje. Ingebruikneming Zaterdagmorgen vond de inge bruikneming van het kantoorge bouw plaats. Dat gebeurde in de vorm van een bijeenkomst in res taurant Concordia, waar een groot aantal gasten op uitnodiging van het algemeen ziekenfonds „Schou wen-Duiveland" bijeen was: be stuursleden van de Stichting Zie- kenhuisverpleging „Schouwen-Dui veland". bestuursleden van de lan delijke ziektekostenverzekering „Het Zilveren Kruis", een groot aantal directeuren van afdelingen van de ze instelling, een aantal specialisten en medewerkers van het zieken fonds „Schouwen-Duiveland", afge vaardigden van de Stichting tot Be vordering van de Schooltandverzor- ging op Schouwen-Duiveland, ge meentelijke autoriteiten uit Zierik zee. Duiveland en Middenschouwen, directeuren van bevriende zieken fondsen, bestuursleden van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis en van de verpleeginrichting de Corne- lia3tiehting. afgevaardigden van de V.M.Z., bestuursleden van de Zle- kenhuisverpleging Walcheren en uiteraard de personeelsstaf van het Ziekenfonds Schouwen-Duiveland met de directeur de heer K. B. Ho- gerland. Namens het bestuur van het zie kenfonds „Schouwen-Duiveland" sprak de voorzitter de heer J. H. Motmans woorden van welkom op deze „grote dag voor het zieken fonds". De voorzitter wees hierna met enkele voorbeelden op het his torische verleden van de stad Zie rikzee, en daarbij ook op de ont wikkeling van de gezondheidszorg. Vroeger waren de algemene voor zieningen op dit gebied nog bijzon der eenvoudig en deze betroffen vooral de minder welgestelden in stad en dorpen. Later ontstond ook bij de beter gesitueerden de behoef te aan verzekering tegen ziekte en andei-e rampspoed en toen versche nen de doi'psvei*enigingen voor zie- kenhuisverpleging, die - weer later - zouden gaan samenwerken. Via het huidige „pakket" van het zie kenfonds kan een uitgebreide ge zondheidszorg worden verleend. De heer Motmans wees op de noodzaak van een zo goed en efficiënt moge lijke verzoi-ging. In dit verband noemde hij ook de Stichting tot Be- voi'dering van de Schooltandverzor- ging op Schouwen-Duiveland, opge richt door de gemeenten en het Zie kenfonds. Deze stichting heeft thans de beschikking over een „Dental- Car" voor de tandheelkundige ver zorging van de schooljeugd op het gehele eiland. Met de aanschaffing was een bedrag gemoeid van om streeks f 70.000, Maatschappelijke gezondheidszorg Na het openingswoord van de heer Motmans sprak de heer L. L. Marselis, algemeen secretaris van de Ziekenfondsx-aad, over het onder werp „De maatschappelijke gezond heidszorg èn de financiei-ing daar van", een goed gedocumenteerd be toog voor in 't bijzonder de specia listen op dit moeilijke terrein. De heer Marselis ging in zijn vooral technisch betoog uit van een aantal punten: de toenemende vergrijzing in Nederland („bejaarden in op mars"), de fase van schaalvei'gro- ting, het inhalen van achterstand speciaal op het gebied van de gees telijke volksgezondheid, de financie i-ing (zekerheid en onzekerheid daarvan), kostenbesef (er zijn gren zen aan uitbreiding), en tenslotte „systeem in de gezondheidszorg" De heer Marselis wees ook op de moei lijke maar bijzonder actuele aspec ten van de financiering van de maat schappelijke gezondheidszorg, welke voor een deel door de mensen zelf woi'dt betaald (contributies) en het verder moet hebben van een overi gens niet gewaarborgde overheids- subsidiëring. Niet gewaarborgd en daax-door onzeker, omdat deze sub sidies samenhangen met de rijksbe grotingen. De heer Marselis constateerde in dit verband: „er dient een steviger financieringsbasis te komen. De hui dige wjjze van financiering is on voldoende duidelijk en te weinig omlijnd". Uitvoerig ging spreker in op de A.W.B.Z., (Alg. Wet Bijz. Ziektekos ten) en noemde daax-bij het x-ege- ringsstandpunt, nl. grenzen te stel len aan de premiedruk. Het kabinet geeft ook een vinger-wijzing om het allemaal wat „planmatiger" te wil len gaan doen, met andere woorden: men wenst te komen tot een pro- grammering. De heer Marselis noemde vex-der het rapport van de Centrale Raad en concludeerde in deze veelheid van stof onder andere dat het nu tijd wox*dt om tot enige afremming te komen van de intra murale zox-g, op de ontwikkeling waarvan de A.W.B.Z. sterk gericht was. Het lijkt nu ook de tijd om te komen tot een vex-dex-e uitbouw van wat door spreker werd aangeduid als „tussen-voorzieningen". Met nadruk sprak de heer Marse lis zich uit voor een „gesloten cir cuit" - gesloten systeem - op het gebied van de voorzieningen voor de welzijnszorg. Verder is duidelijk heid in organisatorische structuren absoluut noodzakelijk. Planning en een coördinerend welzijnsbeleid zijn aanbevelenswaardig. Toekomstpers pectief: een het gehele veld beslaand samengaan van overheid en particu lier initiatief, een „aan-eensluiten van de gehele gezondheidszorg". Namens de Federatie van Neder landse Ziekenfondsen wei*d het zie kenfonds „Schouwen-Duiveland" hierna gelukgewenst met de inge- bx-uikneming van het gemoderniseer de kantoox-gebouw door de heer H. Ou gee, bestuurslid van de Federatie te Zeist. De heer Ougee was van mening dat het besluit om tot res tauratie over te gaan gegrond is ge weest op visie, puttend uit het ver leden. Hij liet geen twijfel aan de bestaansreden in de toekomst van het ziekenfonds. „Voor de instandhouding van klei ne ziekenfondsen valt immers veel te zeggen. Ik voel weinig voor schaalvergroting tegen elke prys zoals „Den Haag" dat doet. Er kan echter veel worden gedaan aan schaalvergroting in samenwerkings sfeer. In 't kader van de automati sering dient dan ook wèl gestreefd naar samenwerking", aldus de heer 'Ougee, die namens de organisatie een cheque aanbood om het kantoor gebouw te verrijken met een ge schenk naar eigen keuze in de meer luxe sfeer. Namens het gewest 7 van de zie- kenfondsoi-ganisatie constateerde de secretax-is de heer G. J. Rooymans uit Zwijndi-echt dat het ziekenfonds Schouwen-Duiveland in de vergade ringen die van tijd tot tijd plaats vinden een bijzonder verstandige in breng heeft Hij bood een asbak aan - „om in bescheiden mate te vullen" - en een wandversiering (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Verder werd het woord gevoerd door de landelijke voorzitter vün „Het Zilveren Kruis" - de particu- liei'e „uitloper" van het ziekenfonds Schouwen-Duiveland - dis. J. P. v. d. Reijden uit Leiden, die in de eer ste plaats uiting gaf aan zijn bewon dering voor het deze middag dooi de heer Marselis geleverde betoog: „een schot onhoudbaar in de tou wen". „Wij zijn veronderstelde vak mensen maar na het betoog van de heer Marselis blijkt dat we van deze materie nog maar weinig weten en dat is een ex-nstige zaak", aldus drs. v. d. Reijden. „Ik zou dit volstrekt fundamenteel betoog zeer nog eens een keer willen horen, want ik ga me aax-dig zorg maken over de kwa liteit van de zorg". Drs. v. d. Reijden ging nog nader in op de ontwikkeling van „Het Zil veren Kx-uis" dat terugziet op twee gunstige jaren, voorafgegaan door een moeilijker periode. De ox-ganisa- tie is thans de derde in grootte in Nederland en beschikt, aldus drs v. d. Reijden, over de beste reserves. De landelijke voorzitter had ech ter geen goed woord voor de huidige door hem gesignaleerde concurx-en- tievervalsing - mede oorzaak dat „Het Zilvex-en Kx-uis" niet de goed koopste verzekeraar is. De kritiek van drs. v. d. Reijden richtte zich vooral op het punt van de schade- reserves: de ovex-heid eist drie soor ten, maar dwingt ze niet af zodat er bij niet nakomen geen sancties kun nen plaatsvinden. Namens het Z.K. wex*d door de voorzitter als geschenk voor de bestuui-skamer een siex-vaas toegezegd. „Grootste klant" De heer S. Francke, burgemees ter van Middenschouwen, bood na mens het bestuur van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis gelukwensen en een bloemstuk aan. Hij wees daarbij op het feit dat het zieken fonds Schouwen-Duiveland de „grootste klant" van het ziekenhuis is en dat betekent op het financiële vlak dat elke maand zo'n 125.000 gulden boekhoudkundig en dus vrij wel „geruisloos" verrekend wórdt. En dat gebeurd dan allemaal zonder problemen of bijzondere moeilijkhe den, zodat de heer Francke de wens kon uitspreken voor een blijvend goede relatie tussen ziekenfonds en ziekenhuis. Na deze vele goede wensen werd de bijeenkomst in Concordia afge rond door de heer Motmans met een algemeen dankwoord. Hij zei daarby enthousiast te zijn over de resulta ten van de restauratie. De vele gas ten vertrokken - na een aangekleed aperitiefje - naar het ziekenfonds kantoor. Tijdens dit bezoek kon worden vastgesteld dat bij de res tauratie op geslaagde wijze werd gestreefd naar wat men zou kunnen noemen een voorname eenvoud en een harmonie tussen historisch be langwekkende zaken en een moder ne aanpak en vormgeving. By een en ander werd niet vergeten een kijkje te nemen in de voor deze ge legenheid speciaal op het Haven plein geparkeerde „Dental-Car". „Delta-Show" in Middelburg Zoals de laatste jaren gebruikelijk organiseert de pluimvee-, konijnen-, cavia- en sierduivenfokkersvereni- ging „Walcheren" te Middelburg ook dit jaar weer haar provinciale „Del ta-Show" in de vleeshal van het stadhuis te Middelburg. Deze tentoonstelling, die de groot ste in haar soort is welke in Zeeland georganiseert wordt, zal gehouden wox-den van 19 t/m 21 november. Door het geldende tentoonstellings- vei'bod voor alle hoenderachtigen zullen er helaas dit jaar geen grote hoenders en dwerghoenders ingezon den kunnen worden. Voor de keuring van de ingezonden konijnen, cavia's en sierduiven zijn zes bekende Nederlandse keurmees ters uitgenodigd, die tot taak krijgen de vele fraaie prijzen toe te kennen aan de kampioenen. Voor deze kampioenen zijn o.a. prijzen beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin, de commissaiis der Koningin in Zeeland, de minister van landbouw en visserij, enkele ge- meentebestux-en en een aantal van de Zeeuwse zusterverenigingen. Subsidie voor zes zwembaden toegewezen Voor 1972 zijn toezeggingen gedaan vcor subsidiëring in de bouwkosten van zes zwembaden in Veendam, Zwartsluis, Workum, Grootebroek, Barncveld en Zierikzee. Staatssecretaris H. J. L. Vonhoff van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk deelde dit zaterdag in Oostburg mee. waar hy de 201ste sporthal in ons land opende, een hal met overdekte zweminrichting, we ar voor het ryk f 225.000,- bijdroeg in de kosten. ZIERIKZEE Sfofavond zomeravondvoefbal De feestelijke slotavond van het zomeravondvoetbalseizoen 1971 zal plaatsvinden op vrijdag 5 november a.s. in de Graanbeurs van het Huis van Nassau. Aan het programma zal medewerking verlenen het dansor- kest Paula Koster (met confexences), uit Middelburg. De prijsuitreiking zal worden verricht door burgemeester Th. do Meester. Consumentenvoorlichting Donderdagmiddag 4 november aan staande wordt in de huishoudschool alhier weer spreekuur gehouden voor consumentenvoorlichting. Informa- trice is mej. C. G. Rezelman, huis- houdlerares bij de huishoudelijke voorlichting ten plattelande in Zee land. HAAMSTEDE, 30-10. De Strand- reddingsbrigade Westerscliouwen vergaderde vrijdagavond in het wykgebouw te Haamstede onder voorzitterschap van mevr. C. v. d. Haven-Eikelenboom. Bij de vele aanwezigen die welkom werden geheten bevond zich o.a. wethouder Hoogerhuis. De presiden te deelde mede dat afgelopen zomer de reddingspost te Westenschouwen 45 dagen was opengeweest. Dit werk kostte bijna 2500 manuren. Er werd aldaar 411 maal E.H.B.O. verleend, werden 49 kleuters terugbezorgd bij hun ouders en werd 5 maal hulp ver leend aan baders. De brigade wil. nu de Outward Bound School in Renesse weggaat, een 2e post inlichten bij het Water gat te Renesse. Gezien de zeer vele baders aldaar wordt dit een hoogst belangrijke zaak. Gebleken is dat de vletten onvoldoende zijn en het be stuur wil overgaan tot aanschaf van 2 poleyester-boten. Een paar werden al bekeken o.a. een type van de K.N.B.R.D. en een boot van Noors fabrikaat. Doch daartoe vroeg de presidente wel dringend om ruime financiële donateursbijdragen. Vergadering N.V.V.-afdeling Schouwen-Duiveland Op donderdag 4 november wordt in het Huis van Nassau een voorlich tingsbijeenkomst gehouden over so ciale verzekeringen, georganiseei*d door de N.V.V.-afdeling Schouwen- Duiveland. Als spreker treedt op de heer B. Madlener, stafmedewerker van het N.V.V. HAAMSTEDE Ouderavond „De Sehutie" De Prot. Chr. Huishoudschool „De Schutse" is weer zo ver dat de ouders eens wat vragen kunnen stellen aan de verschillende leerkrachten. Op een ouderavond, vastgesteld op donder dag 4 november a.s. is daar de gele genheid toe. Na deze gedachtenwis- seling zal de heer R. J. Wasterval spreken over het ondei-weirp: Welke leiding kunnen ouderen aan jonge- ren vandaag nog geven. (De ouders kunnen voor een ondex-houd met de docenten al om 18.30 uur terecht). RENESSE Intocht Sinterklaas op 20 november Zaterdag 20 november zal de Sint per boot zijn intocht in Renesse hou den. Voorafgegaan door het muziek korps „Luctor et Emergo" zal Sin- tex*klaas om 1.30 uur een rondrit door het dorp maken. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor Buitenlands geld Reisclieques RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. NOORDGOUWE/SEROOSKERKE Eindles kleutercursussen De eindles van de kleutercursussen van Noordgouwe en Sei'ooskerke zal a.s. dinsdag 2 november gegeven worden in het Dox-pshuis aan de Ring te Serooskerke. Aanvang 19.45 uur. Spreker de heer W. van Leeu wen, hoofd Beatrixsehool te Zierik zee. Onderwerp: „Het bijzonder la ger onderwijs". Deze avond is ook toegankelijk voor echtgenoten, ver loofden en verdere belangstellenden. OOSTERLAND Afscheid ds. H. Ommering Op zondagmorgen 7 november a.s. hoopt de plaatselijke Ned. Herv. pre dikant ds. H. Ommering alhier, af scheid te nemen van zijn gemeente, na een diensttijd van ruim 4 jaar. De dienst begint om 10 uur en zal wor den gehouden in de grote zaal van de Sporthal aan de Van den Abeele- straat. Wegens de restauratie van het kerkgebouw van de Ned. Herv. Ge meente alhier worden de diensten tijdelijk gehouden in de grote zaal van de ..Conferentiekamer". Toren plein. Deze zal echter voor de af- scheidsdienst te klein zijn. Daarom is van de Sportraad alhier toestem ming verkregen voor deze dienst ge bruik te mogen maken van genoem de zaal. Ds. Ommering vertrekt als predikant naar Glanerbrug, in de buurt van Enschedé, provincie Over ijssel. RRUINfSSR Het hoofd der openbare lagere school te Bruinissc. de heer B. de Haan. is in gelijke betrekking be noemd te Krimpen aan de Lek. Samenwerking Er werd besloten om de mogelijk heden te onderzoeken naar een hech te samenwerking mei de brigade in Zierikzee, Probleem hierin zit in de gemeente Westerschouwen die al leen maar interesse heelt in de be veiliging van haar strandgebied. Doch Zierikzee beschikt over uitste kende kx*achten die reeds hun dien sten afgelopen zomer aanboden en aldaar met succes werkten. Wester schouwen voelt veel voor samengaan doch het ontbreken van een zwem bad alhier voor training der hulp- krachten maakt het noodzakelijk om uit te zien naar een samengaan, ter wijl ook het nieuwe zwembad in Zie rikzee een verbetexing in de training gaat geven. Want de training is alles en binnenkort wordt weer voor het diplome-Redden-A gezwommen, ter wijl tevens een vletschippex-diploma gehaald moet worden. Verder moe ten er meer nieuwe leden komen. Gelukkig kx'eeg deze zomer de briga de 40 °/o hulp van badgasten waar van 6 pei'sonen die hier een tweede woning hebben, lid werden. De cijfers hebben bewezen dat de brigade goed van de grond is geko men. Ze verdient dan ook een waar dering die vooral financieel aange boden moet worden in de vorm van forse donatie-bijdragen. Mevr. v. d. Haven sloot omstreeks half elf deze goede vergadering. Het eerste aardgas Vrijdagmiddag werd, zonder ver der uiterlijk vertoon, het nieuwe po litiebureau aan de Deltastraat, als mede de daarbij staande dienstwo ningen aangesloten op het aardgas- net. Deze eerste woningen vormen uiteraard het begin van een aantal dat in de komende dagen gaandeweg zal worden uitgebreid, omdat vooral in het nieuwe gedeelte plan West I en II, in vele woningen de aardgas- leidingen al ingebouwd zijn, zodat de aansluiting zonder veel moeite kan gebeuren. Ook de aanleg van de hoofdleiding gaat ononderbroken voort. Men kan ook hiervan zeggen dat er goed schot zit in de aanleg. Opening politiebureau De opening van het nieuwe politie bureau te Bruinisse is vastgesteld op 18 november. De gemeenteraad zal 's avonds op 23 november gelegen heid krijgen het bureau te bezichti gen. Door majoor Lanting zal een praatje worden gemaakt over het po- litie-apparaat. Op 24 november (van 7-9) uur) zal het publiek in de gele genheid worden gesteld, om een kijk je te nemen in het nieuwe bureau. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal op dinsdag 2 oktober 's avonds half acht in spoedeisende vergadering bij eenkomen. Voor 55 jaar.... RENESSE. Alhier vierden de leer lingen van dé openbare lagere school een prettig feestje. De heer en me vrouw Scholder die de vorige dag de gemeente waren binnengehaald had den hen dat feestje voorbereid. Bij het naar huis toe gaan mochten de leerlingen allen een presentje in ont vangst nemen. ZIERIKZEE. Advertentie. Dik vet schapenvlees: heden 40 cL per pond. WESTENSCHOUWEN. Naar ver nomen wordt is men hier van plan een bescheiden badhuis te stichten. Het strand van Westenschouwen is zeer breed, de omgeving zeer schoon. Men hoopt dat er ondernemingsgeest genoeg is het plan ten uitvoer te brengen. SCHOUWEN-DUIVELAND. Dezer dagen is een schrijven gericht aan alle gemeenten van Schouwen-Dui veland in verband met de herhaalde lijk voorkomende ontsporingen van de tram. Zelfs op snel gedempte slo ten werd maar een rails neergelegd, hetgeen bij herhaaldelijk gebruik tot - verzakkingen leidde. De laatste tijd komen er klachten binnen dat de passagiers zelfs moeite hebben op hun plaatsen te blijven zitten daar de tram zo schommelt. Men hoopt via de diverse gemeenten hieraan iets te doen. ZONNEMAIRE. Deze gemeente heeft momenteel met een groot wo ninggebrek te kampen. Bouwterrein is zo goed als niet te krijgen. Het diaconie armbestuur dat eigenaar is van het perceel is bereid dit te ver kopen en daar zullen dan drie wo ningen op worden gebouwd. ZIERIKZEE. - Dinsdag hield dr. Fredcrik van Eeden voor de vereni ging „Algemene Ontwikkelingal hier een lezing over Oosterse en Westerse wijsheid. ZONNEMAIRE. De landbouwso- ciëteit „Ceres" alhier vergaderde woensdag om onder meer te bespre ken de inkoop van steenkool voor het volgend jaar. ZIERIKZEE. Advertentie. Buk, het fijnste plantenvet voor uw gestampte pot. Poeder en kristal soda, 9 cent per pond. ZIERIKZEE. Vrijdag werd in de Concertzaal alhier door het Hollands Toneel o.l.v. Jaq. Slupters jr. opge voerd „Majoor Wonderolie", een ech te militaire klucht. De majoor die in het stuk de naam Wonderolie als bij naam droeg, genas namelijk olie ziekten van zijn soldaten met won derolie, wat tot de gekste situaties kon leiden. Velen hebben dan ook van deze klucht bijzonder genoten. de „balie" voor ontvangst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3