DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onzekerheid over dader(s) van bomaanslag op toren in Londen Amerikaanse senaat verwerpt wetsvoorstel voor de buitenlandse hulp Zeeuwse Statenfracties K.V.P. en C.H.U. breken met A.R.P. Geen vertoningsverbod abortusfilm NVSH „Vader Rijn" vond „evenknie" in Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 november 1971 127ste jaargang Nr. 20971 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lekenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm: „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer Ingebruikneming gebouw Alg. Ziekenfonds „IRA niet verantwoordelijk'' LONDEN, 31-10. In Londen heerst onzekerheid over de vraag wie ver antwoordelijk is voor een bomaan slag die zondagochtend vroeg is ge pleegd op het hoogste bouwwerk van de Britse hoofdstad, de ongeveer tweehonderd meter hoge Post Office Tower waarvan de drie bovenste verdiepingen werden beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Aanvankelijk nam men aan dat de aanslag het werk was van het ver boden Ierse republikeinse leger (I.R.A.), nadat het Britse binnenland se persbureau Press Association zes uur later een telefoontje had gekre gen van een man die met een sterk Iers accent meedeelde: „Dit is het Kilburn bataljon van de I.R.A.. Wij hebben het gedaan". Hij kondigde aan dat het volgende doel de Victoria Tower zou zijn. De toren van de par lementsgebouwen aan de zijde van het Hogerhuis. Kilburn slaat waar schijnlijk op een district in Noord- Londen waar veel Ieren wonen. Later op de dag spraken woord voerders van heide vleugels van de I.R.A. - de officiële en de militante „voorlopige" - evenwel tegen dat hun oiganisatie verantwoordelijk is voor de aanslag. De (tijd)bom was gelegd op het uitzichtplatform van de toren, direct onder een draaibaar restaurant dat zware schade opliep. Staatsbezoek ten einde BUSSELDORF, 30-10. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben vrijdagavond hun staatsbezoek van vier dagen aan de Westduitse Bonds republiek besloten. Op de luchtha ven van Diisseldorf deden de West- duitse president Gustav Heinemann en minister van buitenlandse zaken Walter Scheel het koninklijk paar uitgeleide. De koningin verzekerde bij haar afscheid president Heinemann nog maals dat het bezoek veel indruk op haar had gemaakt. „Hopenlgk kun nen wjj elkaar nog eens ontmoeten", voegde ztf eraan toe. De Westduitse president zei daarop: „Wij hebben geprobeerd uw bezoek even mooi en indrukwekkend te maken, als u dat bij ons bezoek van twee jaar geleden hebt gedaan". Omstreeks half twaalf kwamen koningin en prins in Nederland aan op het vliegveld Soesterberg. Nixon boos op senaat WASHINGTON, 30-10. President Nixon is erg boos op de Amerikaan se senaat die vrijdagavond met 41 tegen 27 stemmen het regeringsvoor stel verwierp over de hulpverlening aan het buitenland. Kort na de zeer verrassende uit slag van de stemming kwam het Witte Huis met het volgende com munique: „de president vindt de stemming in de senaat een hoogst onverantwoordelijke daad die 25 jaar constructief buitenlands beleid ver nietigt en die onaanvaardbare risi co's met zich brengt voor de natio nale veiligheid. De president eist dat dit absoluut vitale hulpprogram aan het buitenland onmiddellijk weer op de begroting wordt gezet zodat wij onze pogingen kunnen voortzetten naar de verwezenlijking van een vreedzamer wereld". (Zie ook elders in dit nummer). Op de plaats van de aanslag ont stond een gat van tien bij zeven me ter in een ronde muur. Stukken be ton met metaal en glasscherven stortten in de diepte en lagen over honderden meters verspreid op straat. Een groot aantal geparkeede auto's liep zware schade op. Dank zij het v roege uur waren er maar weinig mensen op de been. Reden waarom zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. De stalen toren, die in 1965 gereed kwam, was gebouwd voor telecom- mnicatie - radio, televisie en tele foonverkeer. De schade aan de waar devolle apparatuur is waarschijnlijk gering. Wel waren de overzeese tele foonverbindingen verbroken maar deze konden na zeven uur worden hersteld. WASHINGTON, 30-10. De Ameri kaanse senaat heeft vrijdagavond het regeringsvoorstel voor hulpver lening aan het buitenland met 41 tegen 27 stemmen verworpen. Het voorstel voorzag in een bedrag aan steun van 2914 miljard dollar. Zowel liberale als conservatieve le den van de senaat stemden geza menlijk tegen het ontwerp. Volgens de democratische fractie leider Mike Mansfield kan deze uit slag het einde van het buitenlandse- hulpprogramma betekenen. IRA zet executies voort BELFAST, 31-10. Het aantal men sen dat dit jaar als gevolg van de bloedige strjjd in Noord-Ierland het leven heeft gelaten is zondag tot 111 gestegen. Die dag werd in Belfast het lijk gevonden van een 19-jarige jonge man, die kennelijk door de IRA, het verboden Ierse republikeinse leger, was geëxecuteerd. Het slachtoffer vertoonde alle ken merken van een dergelijke executie: geblinddoekt, geboeid en schotwon den in hoofd en rug. Het was de tweede politieke moord binnen een week. Dinsdag werd eveneens in Belfast, het geblind doekte en geboeide lijk van een 26- jarige man gevonden. Vrouw overleden na bloedtransfusie AMSTERDAM, 30-10. In het Wil- helmina Gasthuis in Amsterdam is begin vorige week een 38-jarige vrouw uit de hoofdstad overleden die daar was opgenomen nadat haar tevoren in de Lutherse diaconessein- richting een bloedtransfusie was toe gediend, welke niet goed was verlo pen. In opdracht van de Amsterdamse officier van justitie mr. A. F. J. C. Habermehl heeft de patoloog-ana- toom dr. J. Zeldenrust sectie verricht De bloedgroep van het donor-bloed en die van het slachtoffer waren ge lijk. Mogelijkerwijs heeft in het do- norblced een bacterie of een virus gezeten, zo deelde de officier mede. Vijf mensen omgekomen bij brand ROUAAN, 30-10. Bij een brand in Elbeuf, in de buurt van Rouaan, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag vijf mensen - een moeder en haar drie kinderen, alsmede een bejaarde vrouw - omgekomen. 40 mensen kon den met behulp van een brandweer ladder worden gered. Liefdesdrama in Belgische hoofdstad BRUSSEL," 30-10. Een 72-jarige man heeft vrijdag in een van de bui tenwijken van Brussel zijn 60-jarige rivaal in de liefde met revolverscho ten gedood en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Hel slachtoffer van deze aanslag overleed tijdens zijn overbrenging naar het zieken huis. De dader overleed onmiddel lijk. De 72-jarlge man en zijn 60-jarige slachtoffer waren beiden verliefd op- dezelfde vrouw. De oudere man wachtte vrijdag zijn rivaal op voor diens huis. Toen de 60-jarige met zijn vriendin naar buiten kwam vuurde de 72-jarige op hem en zijn vriendin. De vrouw werd niet ge wond. „Geen vrijlating Duitse oorlogsmisdadigers" AMSTERDAM, 31-10. De drie Duitse orlogsmisdadigers in Breda, die geen krijgsgevangenen zijn, die nen levenslang gevangen te blijven. Dit zegt het Nederlandse Auschwitz - comité in een telegram aan de mi nister van justitie, mr. Van Agt. El ke vrijlating, aldus het Auschwitz- comité, bevordert het neo-nazisme en krenkt de slachtoffers. Tyfoon in Vietnam: Honderddertien doden SAIGON, 30-10. De tyfoon Hester die op 23 en 24 oktober Zuid-Viet- nam heeft getroffen, heeft in totaal 113 mensenlevens geëist. Er zijn 162 gewonden. Dit is zaterdag van rege ringszijde meegedeeld. Roemenen onder mijnsteen bedolven WENEN, 30-10. Door het gaan schuiven van een heuvel van afval- mgnstenen in de Roemeense plaats Hunedoara (250 km ten noordwesten van Boekarest) z\jn zaterdagochtend volgens Roemeense functionarissen 51 mensen om het leven gekomen en 88 gewond. Het Roemeense persbureau Ager- press. dat dit meldde, zegt dat kan toren en onderkomens van arbeitfers onder de massa werden bedolven. MIDDELBURG. 30-10. Er heeft zieh bij de diie samenwerkende con fessionele statenfracties in de pro vincie Zeeland, een ernstige schei ding dei geesten voorgedaan. De K.V.P. en de C.H.U. hebben zich in een brief tot de Anti-Revolutionaire Partij. Waarin zü meedelen voorlo pig alle directe contacten met deze partij te zullen verbreken. De oorzaak van dit alles is de hou ding van dc A.R.P. van de laatste tijd in do bestuurscrisis van dc pro vinciale Zeeuwse Energie Maat schappij en haar voorzitter van het dagelijks bestuur, de C.H.U.-gede- puteerde A. J. Kaland. Deze P.Z.E.M.-affalre, die ai een jaar lang de gemoederen in Zeeland bezighoudt, dreigde in een impasse te geraken. De A.R.-statenfractie- voorzitter J. van Bennekom heeft daarop deze zaak op eigen initiatief door gesproken met de P.v.d.A.- fractievoorzitter. zonder daarvan de C.H.U. en de K.V.P. van tevoren op de hoogte te stellen. De bestuurscrisis bij de P.Z.E.M. de daaruit voortvloeiende crisis in het provinciaal bestuur kregen ech ter afgelopen maandag tijdens de statenveigadering een onverwachte oplossing, doordat gedeputeerde Ka- land aan het begin van de statenver gadering oen verklaring aflegde, waarin hij de functie van gedepu teerde loskoppelde van dc porte feuille van energie, waardoor de ei genlijke crisissituatie uit de weg was geruimd. De A.R.-fractievoorzitter zag daarna af van het afleggen van een toegezegde verklaring. Crisis Dc nu gezonden brief, waarin, de A.R.-fractievoorzitter wordt venve ten zelfs de algemeen geldende nor men van minimaal politiek verkeer niet in acht te hebben genomen, heeft dc moeilijkheden tussen de drie confessionele partijen in Zeeland hpog doen oplaaien. De K V.P.-frac- tievoorzitter in de Staten van Zee land, tevens Tweede Kamerlid drs. W. Dusarduyn liet ook weten dat dit een ctisis was van de confessionele partijen binnen de provincie Zee land. Dit heeft niets te maken met de landelijke samenwerking tussen deze partijen, die volgens zijn zeggen uitstekend genoemd mag worden. De heer Dusarduyn hoopte met dc C.H.U.-ft actievoorzitter, de heer C. van dor Pcijl, dat de goede verstand houding tussen de drie confessionele partijen spoedig hersteld zal worden. Man verdronk hond SCHEEMDA, 30-10. De politie van Scheemda heeft proces-verbaal op gemaakt tegen landbouwer J. M. uit Scheemda die moedwillig zijn hond heeft verdronken. Het dier had een schaap gebeten en uit vrees dat het dit nog eens zou doen, stopte de man het dier in een zak die hij. verzwaard met stenen. In een kanaal gooide. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Voor het kunnen is slechts één bewijs: het doen. BEN HAAG, 31-10. De president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. C. Slotemaker, heeft zondag middag de eis afgewezen van de „Stichting voor het ongeboren kind" die in kortgeding een vertoningsver bod had gevorderd van het televisie filmpje over abortus, dat de Neder landse Vereniging voor Sexuele Her- vormig (N.V.S.H.) zondagavond in haar programma heeft uitgezonden. Binnen twee uur na de behande ling van het kort geding was mr. Slotemaker gereed met de uitspraak. Hij stelt daarin dat naar de bestaan de opvattingen abortus provocatus mits medisch geïndiceerd niet straf waardig moet worden geacht. Bo vendien is de meningsvorming over dit onderwerp sterk in beweging, zo als blijkt uit de door de N.V.S.H. ge noemde enquêteresultaten dat 79 procent van de bevolking onder be paalde voorwaarden abortus toelaat baar vindt, en zoals ook blijkt uit het regeerakkoord en uit een initia tiefwetsontwerp over abortus. Brezjnew zeer tevreden over gesprek in Frankrijk PARIJS, 30-10. De Sowjetrussische partijleider Leonid Brezjnew is bui tengewoon tevreden over de bespre kingen die hij in Frankrijk heeft gevoerd. In een toespraak voor de Franse radio en televisie zei hij dat de ont moeting met Frankrijk een diepe in druk op hem heeft gemaakt. Behalve de samenwerking op economisch en technisch gebied zal ook de politieke samenwerking worden verdiept. Er is een grote stap vooruit gemaakt, aldus de Russische leider. Doden bij vliegtuig ongelukken Zwitserland BERN. 31-10. Bij twee vliegtuigon gelukken in hel Berner Oberland zijn in het weekeinde aeht mensen omgekomen. Zaterdag kwamen vier Zwitsers in de vlammen om toen hun sportvlieg- tuig bij Sigriswil neerstortte en zon dag ontdekte een hefschroefvliegtuig op het massief van Diemtigtal de wrakstukken van een Beech Muske teer". Ook hierbij waren vier doden te betreuren, allen Duitsers. groei Snelle van Vlaamse bevolking BRUSSEL. 29-10. Vorig jaar is de Belgische bevolking met 30.837 inwo ners gestegen tot 9.69 miljoen. In het Nederlandse taalgebied is de bevol kingsaanwas groter dan in het Waal se deel van het land. In de Brusselse agglomeratie noemt het aantal in woners af, aldus gegevens van het Belgische nationale instituut voor statistiek. KEULEN. Hel geheel nieuw aangelegde Domplein van Keulen is door een bouwwerk uit de Romeinse tijd verrijkt. Een zijdoorgang van de Romeinse Noordpoort staat weer op zijn oude plaats voor het portaal van de gotische kathedraal. Om verkeerstechnische redenen werd de poort 150 jaar geleden afgebroken, een zijdoorgang bleef behouden op een andere plaats. Thans is de boog naar zijn historische standplaats terug gebracht. Volgens mr. Slotemaker kan de „Stichting voor het ongeboren kind" ei geen bezwaar tegen maken dat de N.V.S.H. haar opvattingen over abor tus provocatus in haar uitzendingen verkondigt. „Dat is een zaak van vrije meningsuiting, die niet een pre ventief ingrijpen door de rechter rechtvaardigt", aldus mr. Slotemaker Waarnemend directeur P.Z.E.M. benoemd MIDDELBURG, 30-10. Met ingang van 1 november 1971 is tot waarne mend directeur van de N.V. Provin ciale Zeeuwse Energiemaatschappij benoemd ir. J. van Dam van Issclt, die van 1949 tot 1963 is opgetreden als hoofddirecteur van het Gemeen telijk Energie, en Vervoersbedrijf te Utrecht, de G.E.V.U., en van 1963 tot 1968 laatstelijk als hoofddirecteur in dienst is geweest van de N.V. Gas unie. De heer Van Dam zal na het aan vaarden van deze functie geen enkel standpunt innemen ten aanzien van de geiezcn moeilijkheden bij de Pro vinciale Zeeuwse Energiemaatschap pij. Gestolen schilderijen teruggevonden LONDEN, 30-10. Vier 17-de eeuw- se schilderijen, deel uitmakend van een serie van zes uit Italiaanse ker ken gestolen schilderijen, zijn don derdag teruggevonden in een verla ten bagagedepot in een Londense on dergrondse. Scotland Yard had een aanwijzing gekregen dat zij daar waren. Een man en een vrouw zijn voor verhoor gearresteerd. De schilderijen waren uit hun lijs ten gesneden en in dekens gewik keld. Zij zijn beschadigd. Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking, maar hier en daar ook zon; zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest; minimumtempe raturen ongeveer 8 graden, maxi mumtemperaturen rond 12 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen2 tot 7 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 2 nov. Zon op 7.35, onder 17.11. Maan op 16.25, onder 7.08. Volle maan: 2 nóv. (22.20). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 2 nov. 2.14 14.32 7.46 20.08 Springtij: 4 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel er op de oceaan spra ke is van een levendige depressie activiteit, blijven wij nog juist bin nen de invloed van een hogedrukge- bied. Maandagochtend strekte dit zich uit van de Azoren via Frank rijk tot diep in Rusland. Met zuid westelijke winden wordt voortdu rend zachte en vochtige lucht aange voerd, waarin gemakkelijk mist ont staat De regenkansen blijven in deze situatie uiterst gering. Een geheel ander type weer heerst op de Bal kan. Een storing in de hogere lucht lagen zorgt daar voor regen en plaat selijk sneeuw bij belangrijk te lage temperaturen voor de tijd van het jaar. Zondag werd het in Schotland warmer dan in Joegoslavië. SAS VAN GENT, 30-10. De R\jn heeft, waar het de vervuilingsgraad van het water betreft, in Zeeland ztfn evenknie gevonden in het kanaal Gent-Terneuzen. Door het uitblijven van de regen is dit kanaal zodanig vervuild geraakt, dat het water een inktzwarte vettige masra is geworden. Het gemeentebestuur van Sas van Gent heeft zich vrijdag in een brief tot Rijkswaterstaat gewend met het dringende verzoek een onderzoek in te latenstellen naar de kwaliteit van het water. De gemeente Sas van Gent zou ook graag zien, dat Rijks waterstaat eens nagaat, welke be drijven in België en Nederland bij dragen tot deze vervuiling. Eerder dit jaar werd de „Zwemrace van Sas", die al negen jaar long in dit kanaal werd gehouden, uit hygië nisch oogpunt verplaatst naar scho ner water. Dure piloot voor mr. Liuis BRUSSEL. 30-10. Een van de duurste piloten ter wereld ver oorloofde mr. J. M. A. H. Luns zich voor zijn vlucht naar Por tugal, waar vrijdag bij Lissa bon het nieuwe Navo-hoofd- kwartier Iberlantwerd ge opend. De secretaris-generaal van de Navo vertrok uit Brus sel met aan de stuurknuppel de Westduitse Navo-generaal Johannes Steinhoff. Het was een toestel van het type „Jet Star", dat plaats biedt aan acht personen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1