TWINTIG STAPPEN TERUG i ook alsu/2000,-,ƒ5000,- of ƒ10.000,- wilt lenen! Aardbeving op de Nieuwe Hebriden ga met uw tjjd mee -ga naar de nmbf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 oktober 1971 Nr. 20970 NOUMEA, (Nieuw Caledonië), 28- 10. Donderdag heei't zich op de Nieu we Hebriden een zware aardbeving voorgedaan, die volgens de eerste berichten een mensenleven heeft ge- eist. Er zijn evenwel vele gewonden. Het zwaarst getroffen is de stad Santo. Gebouwen zijn ingestort, we gen gehavend en de elektriciteits- en watervoorziening is ontwricht. De Nieuwe Hebriden is een groep van 37 eilanden, ten noorden van Nieuw Caledonië. De bevolking telt naar schatting 65.000 mensen, die hoofdzakelijk tot de groep Melanesi- ers behoren. Jongen overdekt met brandwonden UBACH OVER WORMS, 28-10. Donderdagmorgen had de rijkspolitie in Ubach over Worms nog steeds niet de in een Heerlens ziekenhuis opge nomen jongeman kunnen horen die vorige week vrijdagavond thuis kwam, overdekt met ernstige brand wonden aan het onderlichaam. De achttienjarige Jozef G. uit Ubach over Worms ging vrijdag avond omstreeks hall' zeven van huis weg met zün bromfiets. Ongeveer een uur later kwam hij weer thuis, zonder schoenen en met ernstige brandwonden. De politie neemt voorlopig aan dat er geen sprake is van misdaad, maar dat de jongen de brandwonden heeft opgelopen bij het stoken van een vuurtje. Flitsen uit het buitenland SEOEL. Het Zuidkoreaanse parle ment heeft donderdag een resolutie goedgekeurd, waarin geeist wordt dat president Nixon van de Verenig de Staten zijn bezoek aan Peking geen enkele overeenkomst met China zal sluiten over Korea, zonder goed keuring van Zuid-Korea. HOME. Alle ambtenaren in Rome van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn woensdag avond door hun vakvereniging opge roepen tot een staking op donderdag en vrijdag. PRAAG. Tot dusver zijn ongeveer 4000 Tsjechoslowaken, die na het binnenrukken van troepen van lan den van het verdrag van Warschau - op 21 augustus 1968 - naar het bui tenland uitgeweken zijn, terugge keerd. MIAMI. Tweehonderdeenentwintig passagiers van de gekaapte „Jumbo Jet" van de „American Air Lines" zijn uit Havanna in San Juan op Porto Rico aangekomen, hun uitein delijke bestemming. CAIRO. President Anwar Sadat van Egypte is naar Tripoli gereisd voor overleg met de Libische leider kolonel Moeammar Gaddaffi over de ontwikkelingen in het Midden-Oos ten en zijn recente reis naar de Sow- jet-Unie. Electrocardiogram over grote afstand UTRECHT, 28-10. Deze week J is in Utrecht een proef geno- i men met het overzenden van A een electrocardiogram vanuit a de cardiologische afdeling van i het academisch ziekenhuis i naar Curagao en terug. Deze a proef is volgens de voorlich- f tingsdienst van het A.Z.U. zo f goed geslaagd dat dit experi- A ment begin november zal wor- f den herhaald waarbij vanuit f Curagao het electrocardiogram f van een patiënt naar Utrecht zal worden overgeseind. f A Advertentie Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,in handen, betaling in 18 x 131,16, Of 5000,-in han den, betaling in 24 x 240,33. Of 10,000,- in handen, betaling in 36 x 340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig terecht bij elk NMB kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Zondag 31 oktober, 20.25 uur; Wij en de wereld. Luc Lutz bij de anatomische les. HANNOVER. Een week na de he vige explosie bij een munitiefabriek in Liebenau in de Westduitse deel staat Neder-Saksen, waarbij vijf mensen om het leven kwamen, heeft zich dinsdagnacht weer in dezelfde fabriek een ontploffing voorgedaan. Een arbeider- werd gedood en een tweede zwaar gewond. JERUZALEM. Israels minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft een beroep op de Sowjet-Unie gedaan de jonge Jodin Sylvia Zal- manson vrij te laten en haar verlof te geven naar Israël te emigreren. HONGKONG. China zal druk uit oefenen op de Verenigde Staten op dat ze hun troepen terugtrekken van Formosa en uit de Straat van For mosa, zo schreef donderdag het Pe- kings volksdagblad in een hoofdar tikel over „de bevrijding van For mosa". MOSKOU. De 27-jarige Joodse Russin Sylvia Zalmanson, die in een Russisch werkkamp een straf van tien jaar uitzit omdat zij betrokken zou zijn geweest bij een poging tot vliegtuigkaping in Leningrad, is stervende. Dit heeft de 24-jarige Joodse verpleegster Ruth Alexan- drowitsj, die onlangs uit hetzelfde kamp is ontslagen, in een open brief meegedeeld. JERUZALEM. Israël zal bespre kingen op Amerikaans initiatief in zake een interim-regeling voor het Suezkanaal boycotten, tenzij Was hington instemt met het leveren van de Phantoms waarnaar Israël al lan ge tijd. uitziet. Dit hebben de Israëli sche radio en kranten woensdag ge meld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BARENEVELD. De N.V. Chemisch Laboratorium voor de Industrie in Barneveld is bij de Kroon in beroep gegaan tegen het voornemen van de gemeente de sluiting te gelasten van de afdeling- waar insecticiden wor den vervaardigd. Aanleiding tot deze sluiting zou stankoverlast en de wa tervervuiling zijn, veroorzaakt door deze produktie-afdeling. DEN HAAG. De minister van jus titie, mr. A. A. M. van Agt, meent dat de overheid „iets effectiefs" te gen het kraken van panden moet doen. UTRECHT. Bij een verkeersonge luk in Vleuten is de 75-jarige A. C. van Zuijlen uit die plaats om het le ven gekomen. Volgens de rijkspolitie verleende' de man met zijn bromfiets op een kruispunt geen voorrang aan een vrachtauto. Hij botste tegen de zijkant van de wagen en was op slag dood. DEN HAAG. Het begrotingstekort van de gemeente Den Haag wordt voor 1972 geraamd op f 22,5 miljoen. Voor 1971 was dat nog f 16,5 miljoen. Het tekort op de gewone dienst van f 22,5 miljoen kan slechts bereikt worden door verhoging van tarrie- ven van het openbaar vervoer de waterleiding en het energiebedrijf en verhoging van een aantal gemeente lijke belastingen. SCHIPHOL. Wie met Pan Ameri can naar New York vliegt en daar drie dagen verblij fhoudt in een ho tel krijgt er gratis een vierde dag bij, zo heeft de burgemeester van New York, John V. Lindsay, officieel be kend gemaakt. De opzet van deze aanbieding, die per I november van kracht wordt, is te vergelijken met het „Day on the House"-programma van de Amsterdamse V.V.V. ANNEN. In Annen (Dr.) is een gro te open kapsehuur van landbouwer M. Dekker $oor brand volkomen ver woest. In de schuur waren ruim vijf duizend pakken hooi en stro van de nieuwe oogst opgeslagen. De brand is ontstaan doordat een achtjarig jongetje met vuur heeft gespeeld. DOETINCHEM. Minister Boersma (sociale zaken) heeft een ernstig be roep op het bedrijfsleven gedaan om bij beslissingen omtrent ontslag van personeel zich niet te zeer te laten leiden door korte termijnoverwegin gen en de risico's van het bedrijf niet te snel en te eenzijdig af te wentelen op de werknemers. AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche heeft sinds 8 oktober ze ven personen, van wie twee vrouwen, aangehouden, die ervan worden ver dacht betrokken te zijn bij het ver handelen en in bezit hebben van 12,5 kilo hasjiesj, een stempel ter verval sing van paspoorten van buitenland se makelij en het vervaardigen van valse biljetten van duizend gulden ter betaling van nog te kopen par tijen hasjiesj. ZEIST. De uitvoer van pluimvee houderij -produkten is in de maand september bijna 8 procent groter ge weest dan vorig jaar. Daardoor is de uitvoer in de eerste negen maanden van 1971 met f 575,2 miljoen maar 3 procent lager dan in de overeenkom stige maanden van 1970. BUSSUM. De exploitant van hotel „De Rozenboom" in Bussum heeft besloten het hotel per 31 oktober te sluiten, omdat hij geen personeel meer kan krijgen. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 31 OKTOBER. NED. 1. In het middagprogramma* nieuws, het weekjournaal, de ver keersinformatie en een aflevering van Yankee Doodle. De Engelsen proberen de opstandelingen-generaal Washington te vermoorden. Open baar Kunstbezit ivordt gevolgd door een reportage van Jumping Amster dam en wel het grote jachtspring- concours om de Grote Prijs van Am sterdam. De voetbaluitslagen en Woord voor woord sluiten het mid dagprogramma af Na de Fabel een gesprek tussen prof. Schülebeeck.r en prof. Berkhouwer ter gelegenheid van de reformatiedag. Ze zijn beiden aanwezig geweest bij de bischoppen- synode en praten over de oecumeni sche toekomstmogelijkheden. Om half acht Mannix in „Beschermheer voor Alexandra"raakt Mannix zijn vergunning kwijt omdat hij van dief stal, mogelijk van moord wordt ver dacht. Hij neemt een baantje aan van de iveduwe van een gangster en krijgt van haar opdracht een mil joenendiefstal op te lossen. Het gaat hem goed af. Na het journaal en weeroverzicht in de serie Wijen de wereld, vanavond Pleunie Touw, Wieteke van Dort, Anke Groot, Luc Lutz, Aart Staartjes, Fred Florusse, Rob van Reyn en Paul Klare in een reeks persiflages op de kunst. Er worden weer heel wat serieuze za ken op de luchtige manier behan deld. De avond wordt besloten met „Een groot uur: U". Centraal thema in dit programma is „Moeten we ja ren aan ons leven toevoegen of niet". Aan de orde komen allerlei facetten van het oiLder worden. Gasten zijn: Liesbeth List, Willem Nijholt, Art Farmer, het trio Louis van Dijk en de groep Magna Carte. De avond wordt besloten met Sextant en het laatste journaal. NED. II. Na de Fabel, Catweazle die nog steeds bezig is zijn verzame ling van tekens uit de dierenriem uit te breiden. Ditmaal ontdekt hij ee; oude grammofoon en oude platen tuaardoor er een nieuwe wereld voor hem opengaat. Twee afleveringen van Studio Sport worden door Pa- noramiek en Dubbeldekkers geschei den. In Liefde voor de Keuken raakt Stan onder de indruk van de capa citeiten van een meisje wit de keu ken. Het geeft eerst thuis en later ook op zijn werk grote moeilijkhe den. Hierna een Ierse dokumentaire nl. „Wie zijn in het Europa van mor gen de boeren?" Hierin wordt de ontwikkeling ten plattelande in ons werelddeel naar voren gebracht. De ontwikkelingssamenwerking staat in dit programma centraal. ZONDAG 31 OKTOBER. NED. I: 15.00 Journaal; 15.02 Week journaal; 15.22 Verkeersinformatie; 15.25 Yankee Doodle; 16.15 Openbaar Kunstbezit; 16.30 Jumping Amster dam; 17.20 Woord voor woord; 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Rome-reforma tie; 19.30 Mannix; 20.20 Journaal; 20.25 Wij en de wereld; 21.15 Een groot uur: U; 22.35 Sextant; 22.55 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.05 Catweazle; 19.30 Studio Sport20.00 Panoramiek; 20.45 Dubbeldekkers; 21.10 Studio Sport; 22.25 Journaal; 23.00 Einde. MAANDAG 1 NOVEMBER NED. I Na de Fabel en het jour naal in het kort Toppop, en om half acht een gesprek met Hella Haasse in de rubriek Boekje open. Na het journaal Peyton Place. Rachel komt weer een beetje tol zichzelf maar Jack Chandler<-blijft maar knap las tig. Dokter Rossi trekt zich het lot van Rachel in het bijzonder aan. Martin Peyton neemt een vreemde houding aan. Hij dreigt zijn familie leden opnieuw met een ander be langrijk dokument. Corry Brokken heeft een langspeelplaat gemaakt voor haar dochtertje Nancy. Vqn de ze L.P. werd een televisieshow ge maakt. Tot slot van de avond pre senteert Wibo van der Linde zijn Televizier Magazine. NED. II. Na hel journaal in het kort en de Fabel Lippy de Leeuw voor de hele kleintjes gedurende vijf minuten en daarna Wij Heren van Zichem. „Met hand en tand sta ik recht voor u", zo is de titel van déze aflevering. Met Herman Coene gaat het niet best. Zijn vader is niet meer in staat de boerderij te beheren en vraagt aan Herman om terug-ie ko men. Deze weigert, want hij heeft het niet alleen druk met zijn studie maar bovendien is hij zeer actief in de flamingistische beweging Zo ac tief zelfs dat hij erdoor in moeilijk heden raakt. Hij wordt uitgesloten- van de cursussen. In het dorp zijn overigens nog andere zaken die de aandacht vragen. Als het journaal is geweest gaat Frans Wijsen bekijken hoe het met de bisschoppen-synode is gegaan. Hij spreekt met verschil lende betrokkenen. De ernst van de bisschoppen maakt hierna plaats voor de humor van de pastoor. In een nieuwe filmserie worden films rond de bekende komiek Fernandel ver toond. De film wordt voorafgegaan door een portret van Fernandel, dat ongeveer een half uur duurt Kort voor zijn dood werd deze film ge maakt. De kleine wereld van Don Camillo is een film die menigeen zich nog zal herinneren. Het laatste journaal besluit deze maandagavond. MAANDAG 1 NOVEMBER. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Volgende patiënt; 19.30 Tik tak tor; 20.00 Journaal; 20.20 Liedjes van Louis Davids; 21.00 Wie is Alfred?; 22.00 Achter het nieuws; 22.40 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; IS.55 Journaal; 19.05 Dier en Vriend; 19.30 De koerier van de keizerin; 20.00 Journaal; 20.20 Stiefbeen en zoon; 20.50 Hier en nu; 21.25 Arsene Lupin; 22.20 Hoogtepunten uit bekende ora toria; 22.30 Den Haag vandaag. Advertentie KOUWENBERG 1 m a voor uw gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor I Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. J f a FEUILLETON 16 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Advertentie Bom. De telefoon werd op de haak gelegd en automatisch plaatste Ga- lestad de hoorn eveneens op het toe stel. Een ogenblik zat hij verhezen voor zich uit te kijken, tot de stem van de commissaris hem tot de wer kelijkheid terug bracht. „Ik neem aan, meneer Galestad, dat u nu wel zo ongeveer weet, waar het om gaat?" „Mijn advokaat is hier binnen een half uur, meneer de commissaris. Ik geef er de voorkeur aan, tot zolang verder geen antwoord te geven". „Zo u wilt, mijn tijd is evenwel te kostbaar om een half uur te gaan pauzeren. U zult het mij niet ten kwade duiden, dat ik u zolang er gens anders laat wachten?" Gelijk' drukte de ommissaris op een bel. Binnen enkele seconden betrad een rechercheur het vertrek. „Commis saris?" „Meneer Galestad moet een poosje ergens wachten. Weet jij een ge schikt plekje?" „Zeker, commissaris. Mag ik u ver zoeken, meneer?" Een minuut later zat Galestad op gesloten in een kamertje met tralies voor de ramen. Hij keek er naar en realiseerde zich: waarschijnlijk mijn voorland, tralies en eenzaamheid. De klok is terug gedraaid: twintig jaar. Twintig stappen terug 6. Joop van der Voorde, advokaat en prokureur te Heelsum. sedert meer dan vijftien jaar juridisch adviseur van de N.V. Verenigde Constructie bedrijven „Oosterbeek" in Ooster beek. had sinds het opzienbarende bericht in de dagbladen had gestaan, niet stilgezeten. Hij had zijn confra ter, de jonge meester in de rechten Driessen. opdracht gegeven dagbla den te bemachtigen van twintig jaar geleden. Liefst uit Arnhem en omge ving. Omtrent de raadselachtige ver dwijning van de banklopcr Boskem- per. Zelf herinnerde hij zich nog vaag, dat er over geschreven was in de kranten. Binnen enkele uren de poneerde Driessen de gevraagde kranten op zijn bureau en nadat hij Eva, zijn receptioniste en telefoniste opdracht had gegeven voorlopig niet gestoord te mogen worden, verdiepte hij zich in de verschillende artikelen. Het belangrijkste las hij in een Arn hemse krant van 22 november 1949: BANKLOPER VERDWENEN Tas met bijna driehonderd duizend gulden vermist „Sinds donderdagavond vijf uur wordt de 53-jarige J. B„ employé van de Twentsche Bank alhier, ver mist. B„ die al jaren de geldtrans porten van de bijkantoren naar het hoofdkantoor aan het Stationsplein verzorgt, vertrok donderdagavond ca. vijf uur met een tas, inhoudende twee honderd en zeven en negentig gulden in coupures van duizend, hon derd, vijf en twintig en tien gulden. De tas was met een ketting verbon den aan zijn middel, zodat wegruk ken niet mogelijk was. B. had nor maal omstreeks half zes aan het hoofdkantoor moeten verschijnen. Hij is daar evenwel niet aangekomen. Men heeft tegen zes uur, toen men moest aannemen, dat er iets niet in orde was, de politie op de hoogte ge steld en zelf met een paar auto's een grootscheepse speurtocht door de stad ondernomen, echter zonder re sultaat. B. staat als absoluut betrouwbaar bekend en bij dc Twentsche Bank neemt men daarom aan, dat hij is overvallen. De employé is al ruim dertig jaar in dienst bij genoemde bankinstelling". Van der Voorde knikte. Ja, nu be gon er weer iets bij hem te scheme ren. Hoewel hij in 1949 drie en twin tig jaar oud was en pas afgestudeerd aan dc universiteit, herinnerde hij zich. belangstelling te hebben gehad voor deze verdwijning. Zijn eerste oordeel was: een geraffineerde over val. Van het filiaal aan de Beetho- venlaan naar de bushalte was nau welijks twee minuten lopen. De bus gaat naar het Stationsplein, dus er bleven twee mogelijkheden over. Of hij was overvallen tussen de Beet- hovenlaan en de Cattepeelseweg, óf het gebeurde tussen het eindpunt van de bus en het bankkantoor op het Stationsplein. Maar dit laatste was nauwelijks aan te nemen omdat dit een kwestie was van nauwelijks een halve minuut en het op het Stations plein veel te druk was. Een bericht in de Arnhemse Cou rant van twee dagen later vermeld de, dat de bankloper nog steeds niet gevonden was: „Het mysterie van de donderdag avond in Arnhem verdwenen bank loper B.. die met een tas, inhoudende bijna driehonderdduizend gulden op weg was van het filiaal Alteveernaar het hoofdkantoor aan het Stations plein, is nog steeds niet opgelost. De Arnhemse recherche is vrijdag met een begonnen met een nauwgezet on derzoek. Uit dit onderzoek is komen vast Ic staan, dat de employé om streeks vijf minuien over vijf bij dc bushalte aan de Cattepoelseweg stond te wachten. Een collega heeft hem toen nog gegroet en is op de fiets weggereden. Daarna ontbreekt elk spoor. Buspassagiers, die omstreeks die tijd aan voornoemde bushalte zijn in- of uitgestapt, worden verzocht zich in verbinding te stellen met dc politie in Arnhem. Het signalement van B. luidt: lang ca. 1.75 m„ middelmatig postuur, draagt bril met donkere rand, don kergrijze hoed. grijze loden overjas, zwarte schoenen, donkergrijs cos- tuum. Leeftijd 53 jaar. De donker bruine tas. waarin zich het geld be vond. was op slot. B. zelf bezat geen sleutel". (Wordt vervolgd). Mercedes-Benz Diesels JL omwille van comfortabele zuinigheid AUTOMOBIELBEDRIJF FA. W. GILIJAMSE Renesse, Lange Reke 2, tel. 01116 - 3 70 Mftuw», e«nlrcft Mtrcadtft-ahowroora Ulrtehf. Niet fader© dealer kan u alle Mercedes-Benz typen forten: h?l sat u daar om desgewenst gaarne vergezellen naar onze nieuwe, centrale showroom in Utrecht. Daar kunt u kiezen u.t vele typen en kleuren. U vindt de showroom aan de Reactorweg 25, langs de autoweg Utrecht-Amsterdam, afslag Lage Weide. U bent van harte wflkom maandag t/m vrijdag van 9 lot 17 uur, zaterdag van 10 tot 17 uur. Geïnteresseerd? Een (lange!) proefrit is een kwestie van nu even bellen! Een verbazingwekkender auto dan een Mercedes Diesel is nauwelijks denkbaar. U verwachtte misschien een apart mode), een andere Mercedes. Maar niets daarvan. Hij wijkt in niets af van andere 4-cilinder Mer- cedessen. U rijdt in het originele Mercedes concept, ontworpen voor maximaal komfort en optimale veiligheid. Maar dan voor- zien van 'n wonderlijk soepele, actieve dieselmotor, verrassend stil en goed voor 130 km/u. Verrassend, niet? Even verrassend als uw eerste tankstop: voor rond de 15 gulden gaat dc 65-liter tank vol. En u kunt weer zo'n 700 km voort. Dat is Diesel GT... van Mercedes! 1 k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7