„SCHOIIWENS WESTHOEK ZOALS HET WAS" IS HIT Ouderavond openbare school Zonnemaire STREEKNIEUWS Hervormde Vrouwenvereniging Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 39 oktober 1971 Nr. 20970 Een juiveel van een boek SCHOUWEN-DUIVELAND, 28-10. Het clertle deeltje /van de „Zo-als-het-was-serie" van deze streek is „uit". Het verscheen bij Uitgeverij Steengracht te Zierikzee en werd - evenals de beide voorafgaande deeltjes - ge drukt op de persen van N.V. Drukkerij Lakenman Oclitman te Zierikzee. Met „Schouwens Westhoek zoals het wvas", hebben de schryvers de heren J. L. Braber en W. P. de Vrieze (laatstgenoemde werd speciaal uit de West hoek aangetrokken), een prestatie van belang geleverd. Op het punt van originaliteit, ouderwetse sfeertekening en waardevolle dokumentatie van een nog juist grijpbaar verleden, lykt ons dit boek uitnemend geslaagd. Het is temeer waardevol, omdat - onder drang van een zich steeds uitbreidend toerisme - de veranderingen in de duinstreek vele zijn en de herinneringen aan „toen" stilaan verbleken. Causerie over overgangsproblenien Dit „Zoals-het-was"-boekje begint met een korte historische inleiding en biedt nadien een keur van soms bekende, heel vaak zeer aparte en zeldzame foto's en afdrukken van I prentbriefkaarten, die een groot sor timent onderwerpen behandelen. Centraal in het begin staat de „Weg tusschen Burgh en Haamstede", met als oudste een plaatje uit 1904. Wie 's zomers het drukke verkeer over deze heirbaan ziet rijden, kan maar moeilijk geloven dat eens een smal pad beide dorpen verbond. In 1904 stonden er ook maar weinig huizen langs deze weg. Uitvoerig staan de schrijvers stil bij de eenmaal bloei ende bloembollencultuur, geïntrodu ceerd door W. J. Bijlevelt van Noord- wijk in 1899 en later succesvol be oefend door o.m. „de van Waverens". Keur van onderwerpen „Den tram" is ook niet niets ge weest in de Westhoek en er blijken van zijn toenmalige blazende ver schijning nog treffende foto's te be staan. Huizen, (oude) herbergen en kerken krijgen een beurt, alsmede „Witte van Haemstede", waarvan een prachtprent in 1898. Veel bijzonder heden verder over personen en soms hele families, die de kennis van de authochtoon onder de samenstellers verraadt. Enkele onderwerpen: in komst burgemeester J. A. van Zuijen in 1918 en later burgemeester jhr. R. J. H. Q. Roell, de gymnastiekvereni ging O.K.K. (1915), het nieuwe ge meentehuis te Haamstede (1923), ko ninklijk bezoek (1924), het Strao-rij- den, historische panden, rogge-ver- bouw, aanloopwegen en de Plompe- toren, om een greep te doen. Originele „objecten" Vaak stuit men op heel originele „objecten". Hoevelen (of weinigen) zullen b.v. „Het Schippershuis" (tot 1927) te Burgh kennen. Ruimte is in geruimd voor Burghsluis in de voor oorlogse toestand en met o.m. de Dorpsgezicht Renesse begin 1900 de Lange Reke reddingsboot. „Prinses Wilhelmina" (1910). Het boek won vooral in waarde door gebeurtenissen, die eenmaal dé aktualiteit vormden: het aanspoelen van een walvis te Burghsluis (1910), de kerkbrand te Burgh (1924) en de opening van het waterleiding-pomp station (1930). Beelden ook van de heel voorzichtige aanloop tot het toerisme (1918), maar (het is onze enige bemerking') geen plaatje van baadsters in de ver-vooroorlogse-bi- kiniloze tijd. Dat had nog wel ge kund. Zomerhuizen vormen ook zo'n on derwerp waar men visueel in de Westhoek niet onderuit kan en - ook heel interessant - beelden van oud boerenleven (rechtstrodorsmachine). Mensen en dingen ook uit Burgh, met een uniek plaatje van een Buijghse (Christina Thiele), die haar honderdste jaardag vierde in 1873. Deduinen zijn rijk vertegenwoor digd met plaatjes, die men niet zon der nostalgie bekijkt. Renesse Vuurtoren en luchtlijn Haamstede waren voor de hand liggende onder werpen en na aanvullend talrijke beelden, komt Renesse aan de beurt met alweer een keur van prenten, die het „zoals het was" uit de titel een dubbele betekenis geven. Vermaard waren de geitenkeurin gen te Renesse, die jaarlijks werden gehouden rond de kerk of in een weiland. Men ziet ook Renesse als optochten-dorp; het zangkoor VZOS (1925), oude schoolfoto's en charman te plaatjes van het intieme dorpsin terieur. „Luctor et Emergo" is pre sent met een plaatje van het zilveren jubileum. Andere onderwerpen: (na tuurlijk) het strand, de voormalige vuurtoren (opgeblazen in 1915), het (prille) kamperen en Slot „Moer- mond". „Schouwens Westhoek, zoals het was" is een verrukkelijk om-te-heb- ben-boek. Er is met veel liefde en kennis van zaken aan gewerkt en het vormt cultuurhistorisch gezien Landelijke rust en schoonheid tus sen Burgh en Haamstede in 1902 een aanwinst van belang voor dit ge bied, dat later zozeer onderhevig is geweest aan veranderingen; een proces dat - zo moet men verwach ten - steeds zal doorgaan. Radioreportage Schouwen-Duiveland Morgen (zaterdag 30 oktober) wordt de deze week door de Tros te Zierikzee opgenomen reportage van Schouwen-Duiveland, uitgezonden tussen 12 en 2 uur n.m. ZIERIKZEE C.J.V.-loterij De donderdagavond te Zierikzee gehouden lotenverkoop ten bate van de C.J.V. (nieuw kamp), heeft het mooie bedrag van f 1406,50 opge bracht, een goede stimulans om het C.J.V.-kamp te Renesse gerealiseerd te krijgen. NIEUWERKERK Instructiebad „Dal-fijn" In de afgelopen maand zijn er weer zwemexamens gehouden voor de leerlingen van het instructiebad „Dol-Fijn" te Nieuwerkerk in Mid- delharnis. Acht en twintig leerlingen zijn ge slaagd voor het A-diploma en 39 leerlingen zijn geslaagd voor het B- diploma. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom btf uw Nutsspaarbank voor TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE BURGH-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. Geslaagden A-diploma Jannet Krepel, Ansje Kater, Erna Buijze, Mieke van Vossen, Ben de Jong, Rian de Munnik, Mia Stoel, Heieen Klompe, Domineke Geluk, Pieter van Hattem, Tonny v. d. Wie len, André Ketting, Nannie Blom, Ellen Rentier, Lianne Bolle, Jan Stouten, Jaap Stouten, Cora Kenters, Elly v. d. Mculen, Hans Kooiman, Marja v. d. Male, Arco Koetsier, Neeltje v. d. Wielen, Elien Deurloo, Addie Minnik, Jos Brekelmans, Mie- neke v. d. Maas, Anita v. 't Hof. Geslaagden B-diploma: Eric Verboom, Ad Goedegeburen, Jeroen Kesteloo, Ria Dalebout, Rian- da Bolijn, Jeanette Lodewijk, Johnie Terriet, Harald Kesteloo, Anja Dorst, Wilma Hoogerland, Adrie de Reus, Arnold Schiettekatte, Peter v. Sluis, Lan Landman, Sam Comans, Jaap de Haan, Ronnie de Reus, Jaap de Reus, Leo den Otter, Jeanette Doe- leman, Marco Holm, Rolien Ornee, Ellen Bouman, Els Wandel, Liesbeth Wijnvoort, Jan Kik, Arnoud de Mo lenaar, Joka v. Sluis. Kees Rentier, Ria Herentals, Rietje Damen, Wilma Kik, Jaap Littooij, Ab de Groot, Jan v. Driel, Jouke Holm, Mari Kriste- lijn, Dikkie Verboom, Nelleke Geluk. Bovendien zijn geslaagd voor het A-diploma (33 leerlingen): Jan-Kees Lievense, Petra Pronk, Connie Bal, John de Feiter, Joop de Feiler, Het ty Mol, Harald-Jan Prins, Harm Greving, Michaela Jongschaap, Mar jan Mol, Jolijn Koster, Marion Meer man, Corry Pannekoek, Mari Kriste- lijn, Nelleke Geluk, Dicky Verboom, Lowie Rentier, Arnold Schiettekatte Jannie v. d. Male, Joke Kooiman, Wilma Kik, Jan v. Driel Jaap de Haan, Jan Landman, Sam Comans, Ria Bakker, Arie de Bruine, Adrie Bierings, Lia Bolle, Netty Stouten, Ina de Bruine, Piet Capelle, Jaap Dooge. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Duiveland komt in openbare vergadering bijeen op dinsdagavond 2 november aan staande in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Op de agenda staan acht-en-twintig punten vermeld. Aan de orde komt o.a. vaststelling vergoeding 1970 en voorschot 1971 kleuteronderwijs, idem vergoeding 1970 vakonderwijs, en vergoeding bijzonder 1. onderwijs 1971. Voorge steld wordt de heer J. Uijl vast aan te stellen als onderwijzer o.l.s. te Oosterland. Aangeboden worden eni ge begrotingswijzigingen. De raad wordt voorgesteld een ex tra krediet te verlenen voor bouw ambtswoning burgemeester. Een an^- der voorstel voorziet in verkoop van het barakkenkamp te Oosterland. De agenda vermeldt verder enkele grondverkopen, vaststelling ver keersmaatregelen te Nieuwerkerk en Sirjansland, voorbereidingsbesluiten natuurgebied en verbetering open bare verlichting. Een bijzonder voor stel is verder ongetwijfeld: afschaf fing klokluiden in de gemeente. BRUINISSE De heer M. J. van de Velde te Bruinisse, opzichter C bij Rijkswa terstaat, is bevorderd tot opzichter B. Ontspanningsmiddag voor de jeugd De organisatie, die achter de RING zegels staat, zegels die door sommige winkeliers te Bruinisse bij aankoop van goederen gratis worden gegeven, zorgde met de vrije woensdagmiddag voor een leuk kinderfeest, waar ge lachen kon worden of met spanning filmavonturen werden gevolgd. Een en ander ging vergezeld van een traktatie van de aanwezige jongeren en dat waren er uiteraard een zaal vol van het hervormd verenigings gebouw. Jeugd bij huwelijk van „juf" Het huwelijk van mejuffrouw A. Stelenburg, onderwijzeres aan de openbare basisschool te Bruinisse met de heer L. Louws, was voor een aantal kinderen van die school, aan leiding om deze blijde gebeurtenis mee te maken. Enkele leden van de oudercommissie hadden zich voor deze gelegenheid als „vervoerders" beschikbaar gesteld en zo reden de volgepakte auto's naar Middelburg. Toen de bruidsstoet bij het stadhuis arriveerde stonden tot verrassing van de betrokkenen, de kinderen keurig in het gelid om hun „juf" toe te juichen. Een geste die later op de receptie/met een glas limonade en een taartje werd beloond. De bejaardensociëteit Dc bejaardensociëteit te Bruinisse zal in verband met de Dankdag niet vergaderen op woensdag 3, maar op dinsdag 2 november. Ook kleinere woonwagenkampen mogelijk DEN HAAG, 28-10. Volgens dc woonwagenwet staat de mogelijkheid open b(j de totstandkoming van nieuwe centra ook kleinere kampen in tc richten. Wanneer d«rgelijke kampen bin nen een verantwoord pakket van voorzieningen* voor de woonwagen bewoners en in goed overleg tussen woonwagenbevolking, gemeenten en particuliere organisaties die er bij betrokken zijn. tot stand komen, kunnen zij ook in aanmerking ko men voor de financiering door het rijk binnen het bedrag dat voor die streek beschikbaar is. Tot deze conclusie kwam donder dagmorgen minister P. J. Engels van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk tijdens een gesprek in het de partementsgebouw met vertegen woordigers van dc Landelijke Vere niging van Woonwagenbewoners. ZONNEMAIRE, 26-10. Op de ge houden Ouderavond van de openba re basisschool werd - gelijk gemeld - het woord gevoerd door de heer R. Soesman, leraar Nederlands en schooldekaan aan dc R.S.G. „Profes sor Zeeman". Htf sprak over de pro blematiek die zich voordoet b(j de overgang van basis naar voortgezet onderwys. De heer Soesman zette uiteen met welke faktoren het kind te doen krijgt, als het „naar stad, naai school" moet. Er zijn leerlingen, die deze stap zonder al te veel moeilijk heden nemen, maar voor anderen rijzen toch wel problemen. Hij noem de een viertal punten, die aan deze problemen ten grondslag kunnen liggen. Zo komt het kind - na de ba sisschool - in een vreemd onderwijs stelsel. Het krijgt te maken met wis selende lokalen, leraren en vakken. Twee uur minder onderwijs in de week straks betekent ook dat het kind in kortere tijd meer stof moet verwerken; vooral voor de zwakke ren een zware belasting. Jongetje pleegde „sabotage" AMSTERDAM, 28-10. De Amster- damse politie is achter de identiteit gekomen van degene die op 7 sep tember in de Eendrachtspolder in Amsterdam een afsluiter in een olie leiding van Rotterdam naar Mobil dichtdraaide. Het is een 14-jarig de biel Amsterdams jongetje, die naar zijn zeggen wat wilde plagen. De jongen deed onlangs bij de Gasunie in Rotterdam hetzelfde met een af- sluitkraan. Toen hij werd gearres teerd bekende hij direct dat hij bij Mobil actief was geweest. Twee (loden in het verkeer STEENBERGEN, 28-10. Twee per- sonen zijn donderdagmiddag om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten zonder voorrang te verle nen de nieuwe rondweg te Steenber gen opreed en in botsing kwam met een personenbusje. De slachtoffers zijn de 51-jarige P. van der Bloem en de 64-jarige E. van der Riet, bei den uit Steenbergen. De bestuurder van het busje werd slechts licht ge wond. Echtpaar verongelukt BLOEMENDAAL, 28-10. Bit een verkeersongeluk op de Vogelenzang- seweg in Vogelenzang is donderdag middag het echtpaar W. Korenstra den Daas uit Aalsmeèr om het leven gekomen. De heer Korenstra (68) met als enige inzittende zijn echtgenote (56) reed zonder te stoppen een voor rangskruising op waar zijn auto door een vrachtauto met aanhanger werd gegrepen en tegen een boom geduwd. Het echtpaar moet op slag dood zijn geweest. Overval op benzinestation DEN HAAG, 29-10. In een benzi nestation aan de Lijnbaan in Den Haag is vrijdagochtend tegen half vijf een gewapende overval gepleegd. Volgens de pompbediende, de heer Hoogduin, bedreigde een naar schat ting 25-jarige man met een lange jas hem met een pistool en dwong hem zijn portefeuille af te geven. In de portefeuille zat een bedrag van 800 a 900 gulden. Causerie over de angst BRUINISSE, 28-10. Dc presidente mevrouw H. M de Koning-Jumelct kon naast een groot aantal eigen le den ook vele gasten en belangstel lenden welkom heten, op de avond van de hervormde vrouwenvereni ging waarop mevrouw Vleugels- Schuttcr-Spit uit Zierikzee, het on derwerp angst behandelde. Nadat gezongen was Psalm 103 1 en 9 ging de presidente voor in ge bed, waarna zij als meditatie had gekozen het eerste deel van 1 Kon. 19, geheel in overeenstemming met het onderwerp na de pauze. In dit hoofdstuk is de profeet Elia beangst voor koningin Izebel. In haar met veel voorbeelden uit de praktijk gekruide lezing ging me vrouw Vleugels Schutter eerst ver schillende manieren na waarop en dingen die een mens angstig kunnen stemmen terwijl angst ook voorkomt in alle leeftijden van baby tot in de ouderdom. Dikwijls is de angst ongemoti veerd ook hierbij werden voorbeel den aangehaald. Uitvoerig stond dc spreekster stil bij de gejaagdheid van de moderne tijd en indringend besprak zij de verschijnselen die zich openbaren bij de moderne jeugd die de werkelijkheid wil ontlopen, door te vluchten in de schijnwereld van het druggebruik. Een gebruik, dat dikwijls een verslaving tot ge volg heeft. Op de achtergrond daar van staat angst. Geleerd Veel had mevrouw Vleugels Schutter geleerd van haar schoon vader, wijlen dokter Vleugels Schut ter van Oosterland die levend cn stammend uit een andere tijd dan de onze, enorm veel geduld kon op brengen voor zijn patiënten. Want geduld is voor een arts, die met het verschijnsel angst te maken krijgt. Onderbezetting Talloze scholen werken met een onderbezetting, terwijl de lerarenop leiding vaak te wetenschappelijk en te weinig pedagogisc.h-didaktisch is. Het zijn problemen, die zo snel mo gelijk dienen te worden opgelost, teneinde beter onderwijs te verkrij gen. Een ander punt: het kind in de brugklas staat in het begin van de puberteit. Het kind krijgt een andere geestelijke gerichtheid, wat de stu dieprestaties kan beïnvloeden. Spre ker deed de ouders enkele sugges ties: nodig is het kind van de ge zinssituatie uit voor te bereiden op de grote stap. „Laat het kind van al le dingen, waarmee het te maken krijgt even proeven". Zo wordt de grote stap slechts een klein pasje en kunnen moeilijkheden vermeden. Eenmaal op school is begeleiding no dig plus een eigen plaats en moge lijkheid om het huiswerk te maken. Na de causerie werd nog lange tijd nagepraat. De heer Soesman kreeg een boekenbon aangeboden. Vreugdevuren op de klippen DOVER, 28-10Onmiddellijk nadat donderdagavond bekend werd dat het Britse Lagerhuis voor toetreding van Engeland tol de E.E.G. had ge stemd werd op de klippen van Dover een vreugdevuur ontstoken. Vanuit dit punt dat het dichtst bij het Euro pese vasteland ligt liet Engeland Frankrijk weten dat de zaak beklon ken was. RECHTSZAKEN Vonnissen in zaak Mazzili AMSTERDAM, 28-10. Vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest luidde donderdagochtend het vonnis van de Amsterdamse recht bank voor de 60-jarige Jan van der V. alias Johnny de Chinees, wegens moord op Romano Mazzili, de 38-ja rige Italiaanse restauranthouder, die op 19 april 1971 in zijn bed werd doodgeschoten. (Er \vas levenslang geëist). Adriana Mazzili-W., de 30-jarige echtgenote van het slachtoffer, werd wegens opzettelijke medeplichtigheid en uitlokking tot moord veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De eis tegen haar luidde tien jaar. Scheepvaartberichten Abida, 4-11 te Manilla verwacht. Ameland, 27-10 te Lissabon. Atys, 26-10 te Wellington. Diloma, 3-11 te Mena al Ahmadi verwacht. Kara, 3-11 te Nacala verwacht. Krebsia, 26-10 te Abidjan. Abida, 4-11 te Manille verwacht. Acmaea, 29-10 van Hamburg naar Teesport. Camitia, 28-10 te Shellhaven. Calamares, 28-10 te Pto Armuelles. Diloma, 3-11 te Khor al Amaya verwacht. Kara, te Nacala verwacht. Schiekerk, 27-10 870 m. n. Wake. Straat Fremantle, 27-10 vertr. Abidjan naar Port Elizabeth. Vivipara, 28-10 te Sriracha. Vlieland, 27-10 vertr. Punta Cardon. Zafra, 28-10 te Kharg Island. een onmisbare zaak, voor de juiste therapie. Er waren uiteraard op dit met aandacht gevolgde referaat enkele vragen, die nader werden beant woord. Nadat gezongen was Gezang 96 1 en 2 sloot het bestuurslid mevrouw Van Oeveren-Zondervan met dank gebed. Geautomatiseerde j trombosedienst J ZWOLLE, 28-10. De trombose- J dienst van het ziekenhuis De i Weezenlanden in Zwolle is als J eerste ter wereld geheel ge- J automatiseerd. Om dat te kun- J nen bereiken heeft de Zwolse J internist dr. J. Visser twgalf a jaar lang moeten zoeken naar a de mogelijkheid van een com- i puterprogramma voor het be- i palen van doseringen van pa- j tienten, die antistollingsstof- fen nodig hebben. Dr. Visser 4 heeft zijn vinding onlangs tij- dens een congres over het ge- 4 bruik van de computer in 4 dienst van de medische zorg l geïntroduceerd .Op het com- 4 puterprogramma in Zwolle zijn 4 rond 1550 patiënten uit Zwolle f en omgeving aangesloten. Dc 4 Zwolse arts heeft de laatste 4 twaalf jaar vrijwel al zijn t\jd 4 aan het bereiken van zijn doel 4 besteed en gaf er zelfs zijn 4 drukke internisten praktijk 4 voor op. Zijn vinding heeft zo- 4 wel in binnen- als buitenland 4 al grote belangstelling getrok- 4 ken. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3