rrico BOEKEN EN BOEKJES AGENDA Abortus op t.v. Man dood door drugs Stijlklökken De woningbouw De kwaliteit van liet water Jeugdsociëteit „Big S" timmert aan de weg DINGETJES Er zijn in de loop der jaren van Zeeland in het algemeen en van Schouwen-Duiveland heel wat boeken en boekjes verschenen, die een beeld geven van het verleden, de ontstaansgeschiedenis, markan te gebeurtenissen (de stormramp) en ook boekjes, die louter stoelen op de estetica (fotoboeken Zierik- zee). Bij elkaar zijn ze niet van gerin ge betekenis en men mag de cul tuur-historische waarde gerust hoog aanslaan, want „wat vastligt" is voor heden en toekomst op een bepaalde manier behouden, ook al is er voel veranderd en verandert er nog dagelijks. Een recent voorbeeld is uiter aard het boek: „Sehomvens West hoek zoals het was", een uit stekend gedokumcnteerd werkje, dat echter - bij rustige beschou wing - ook een waarschuwing in houdt. Men krijgt immers hier bij elkaar talrijke spccima voorge schoteld van zaken, die veranderd zijn en zelfs van geheel verdwe nen. Het „Panta Bei" (alles ver andert) kan worden aangevoerd als excuus, maar wat - in dit ge val - typisch Schouws was - bete kent bij verdwijnen onherstebaar verlies. Het weg is weg, geldt niet alleen voor zeldzame diersoorten, het geldt ook voor typische „hoek jes en gaatjes", voor merkwaardige gebouwen, voor instellingen en de lijst kan naar believen aangevuld. Op het echte typische - zo ver maant zon boek toch ook - moet men evenwel zuinig zijn. De re sultante van alle veranderingen kan zo gestroomlijnd, zo ge-gene- raliseerd zijn, dat het ..typische" er uit verdwenen is. Het geld voor vele zaken. Nog recentelijk heeft de Zeeuwse dich ter Hans Warren als voorbeeld genoemd, hoe moeilijk het wordt met name in de literatuur nog iets „typisch Zeeuws" te noemen. Er komen zoveel infiltraties; de kun stenaar spiegelt zich zo frekwent aan in wezen on-Zeeuwse zaken, dat het markante profiel wordt afgeslepen en men houdt iets over, dat ook elders wel zou kunnen bestaan. Zo zit er in „de boekjes" nog een les; een visuele en geschreven les. dat met overgebleven cultuur goed uiterst omzichtig moet wor den omgesprongen, wil het bin nen korte tijd inderdaad niet allemaal alleen maar herinnering zijn. Vermeende spion Jaap Walg in schulden SCHIPHOL. 28-10. De met succes' bekroonde pogingen van de Neder landse regering om de ten onrechte van spionage verdachte Jaap Walg uit de Pakistaanse gevangenis te krij gen, hebben veel geld gekost. De re gering heeft ongeveer 15.000 gulden uitgegeven aan telegramkosten, de thuisvlucht per K.L.M., de advocaat en voor andere posten, zo verklaarde Jaap Walg bij zijn terugkeer. „Als zekerheid hebben ze mijn paspoort per 1 november a.s. ongeldig ver klaard en krijg ik pas een nieuw als ik een regeling heb getroffen". De Amsterdamse student zei er van doordrongen te zijn, dat hij dit geld aan de regering moet terugbetalen. De vliegtuig-hobby-ist Jaap Walg zal nog bekijken op welke wijze hij het bedrag bijeen zal brengen. Uitbreiding van uit 1055 daterend bedrijf Opening van moderne middenstandszaak Oosterland OOSTERLAND, 28-10. De heer J. de Vlieger, T.I.P.-winkelier, wo nende aan de Burgemeester van der llavestraat, hoek Koninginneplein ulhiei, heeft een flinke uitbreiding aan de uit 1055 daterende kruide- nierszaak gegeven. De winkel is van ongeveer 80 m- giuotte naar 60 in gegaan. Het is een lust om in deze geheel gemoderniseerde zelfbedie ningszaak te komen, alle mogelijke waren liggen keurig opgestapeld, zeer overzichtelijk en gemakkelijk bei eikbaat voor de cliënten. Niet alleen kruidenierswaren in de meest uitgebreide zin v an het woord, maar ook wijnen, frisdranken en verpakte levensmiddelen. Belangrijk dat er nu ook een groenten- en fi uitverkoopafdeling bijgekomen is vooral vcor Oosterland waar geen rpeciule greenten- en fruitzaak aan wezig is. Verder zijn er alle soorten verpakte, gekoelde vleeswaren te kust en te keur te verkrijgen, vruch- tcnyoghurl e.d. Enige lichtkoepels zorgen voor een gedegen verlichting Pen HAAG. 29.-10. In de Uitzeil- dirïg van de N.V.S.H.. zondagavond 22.35 uur. zal in een door Robert Kopuit gemaakt programma een abortus provocatus integraal worden uitgezonden. De ingreep, die zes mi nuten duurt, werd verricht door dok ter Schleebaum in een kliniek van de N.V.S.H. Aan het programma werken verder mee Harriet Freezer, die zal vertellen over haar eigen er varingen met abortus, Ageeth Scherphuis en het Tweede Kamer lid mr. Anneke Goudsmit. AMSTERDAM, 28-10. In eon wo ning in de Grote Wittenburgerstraat in Amsterdam is donderdagavond de 22-jarige uitzendkracht W. F. K. in bewusteloze toestand door zijn oom aangetroffen. De jongeman, die zich had ingespoten met een .nog onbe kende stof. is enkele uren later, vol gens de politie ten gevolge van over matig druggebruik, in een zieken huis overleden. Advertentie zowel modern als klassiek. Grote kollektie. Lot op onze goede service. Juweliershuis AMSTELVEENDe Amsterdammers (v.l.n.r.) Wim Assenbroek, Theo Jan sen en Harry Jager, hebben deze week in het zwembad ,,'t Keerpunt" het rekord onderwater zitten gebro ken. De drie leden van het duikteam „Amphora" hebben van 7.15 tot 23.00 uur onder water gezeten. HAVENPLEIN 6 BRUINISSE: KORTE RING 9 SINDS 1 825 overdag, lei wijl bij avond oen t.i- verlichting de hele zaak ullumineert. Een helder plafond geeft aan het ge heel een rustige indruk. Donderdagmorgen tien uur werd de geheel herboren zaak heropend, waarbij een 15-tal fraaie bloemstuk ken de zaak een feestelijk aanzien gaven. De verbouwing werd zo goed als geheel onder eigen beheer uitge voerd. Geschiedenis Deze zaak werd gesticht in het jaar ,1909 toen de heer Thomas Bakker sr. die wegens gezondheidsredenen niet meer werken kon, een winkeltje be gon op hel „Paadje" aan de Sint Jccstdijk. In begin hoofdzakelijk in huishoudelijke artikelen waarmee de heer Bakker per hit en kar zijn klan ten bezocht. Ongeveer een jaar la ter werd er ook een gescheiden krui deniershandeltje aan verbonden, in een zeer klein en bekrompen winkel tje. In 1921 nam de zoon van de heer Lakker, Kees Bakker, de zaak over en ook hij ging aanvankelijk met de hittenkar, later gevolgd door een au to zijn klantenkring langs. In 1937, na het overlijden van de heer C. Bakker, kwam weer een Thomas Azn. de winkel bedienen op het „Paadje", totdal de watersnood van 1953 niet alleen het woonhuis, maar ook het winkeltje en alle andere ge bouwen op het laag gelegen „Paad je" met de grond gelijk maakte. Het duurde toen nog tot 1955 eer men de nieuwe winkel met woonhuis op de huidige plaats in gebruik nemen kon. Na het overlijden van de heer Tho mas Bakker dreef de weduwe de zaak nog enige jaren, terwijl nu de heer De Vlieger, gehuwd met een dochter van de vorige eigenares, de zaak, die nu vergroot en gemoderni seerd is, heeft overgenomen. Resu merende kan worden gezegd dat het dorp een keurige middenstandszaak rijker geworden is waar hét goed ko pen zal zijn. Wij wensen de jeugdige ondernemer geluk met deze mooie aanwinst. EEN HAAG, 28-10. De' regering acht het mogelijk meer woningen te bouwen dan het woningbouwpro gramma aangeeft en deze woningen zelfs vcor een huur van niet meer dan 150 gld. per maand in de markt te brengen. Voorwaarde is dat de,sociale part ners het eens zullen moeten worden over het tot stand brengen van be sparingen die in de woningbouw kun nen worden aangewend. Minister drs. B. J. Udink deelde dit donderdagmiddag mee aan de Tweede Kamer tijdens de begrotings behandeling van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. DEN HAAG, 28-10. Het is juist, dat de hoeveelheid afvalstoffen, die bij lage Rijnafvoer via de IJssel af stroomt, groter is da« bij normale afvoeren. Die meerdere hoeveelheid is evenwel in verhouding tot de in houd van het IJsselmeer niet van zo danige omvang, dat een wezenlijke nadelig einvloed op de kwaliteit van het IJsselmeer water gedurende lan gere tijd te vrezen valt. Minister Drees (verkeer en wa terstaat) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.- kamerlid Oele. Rotterdam wil van Zestienhoven af ROTTERDAM, 28-10. Na een lang- du rig debat heeft de gemeenteraad van Rotterdam donderdagavond laat zijn oordeel uitgesproken over het voortbestaan van de luchthaven Zestienhoven. De raad is van me ning, dat het vliegveld onvoldoende levenskansen heeft en mede op grond van de geluidshinder dient te wor den gesloten. Het tijdstip van de sluiting is niet bepaald. Deze zal ook niet afhankelijk zijn van een beslis sing over de plaats van de tweede nationale luchthaven in Nederland, ZIERIKZEE, 29-10. Een kijkje in het kantoor van de Stichting Ziekenhuis- verpleging „Schouwen-Duiveland" - uitvoerend orgaan van de landelijke ziektekostenverzekering Het Zilveren Kruis" - gevestigd in het pand Haven park 8. Deze foto werd gemaakt ter gelegenheid van het feit dat deze dagen de inwendige verbouwing van het kantoorgebouw gereed kwam. De inge bruikneming van de fraaie gerestaureerde kantoorruimten zal morgen - za terdag - op enigszins feestelijke wijze plaatsvinden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Nieuw seizoen begint HAAMSTEDE, 29-10. De Jeugd sociëteit „Big S" heeft in de voor gaande twee jaren getoond uit het goede hout te zijn gesneden. Met hetzelfde enthousiasme van voor heen begint men nu aan het volgend seizoen. Daartoe moeten weer nieu we leden ingeschreven worden en zo mogelijk weer een aantal donateurs, want steun ir. de vorm van geld heb ben de meisjes en jongens echt no dig. Het bestuur heeft gemeend om wat trammelant te moeten maken in de gemeente en daarom rijdt zaterdag a.s. een geluidswagen rond met de nodige reklame. Deze wagen zal zelfs de buitenwegen opzoeken en zelfs de rest van Schouwen gaan bewerken, want „Big S" telt zelfs in Zierikzee en op andere plaatsen leden. Cm het nog wat aantrekkelijker te maken voor de jongelui en zelfs voor ouders mag op zaterdagavond 30 ok tober en een week. later op 6 novem ber eveneens, een ieder gratis het ge bouw van de „soos" betreden om het doen en laten van de jongelui van nabij te bekijken. In de „soos" is in middels de eigen disko-installatie verbeterd hetgeen aan het geluid ten goede kwam. Nog enkele veanderin- gen zijn in het interieur aangebracht en met dit alles staat „Big S" ge reed om het seizoen weer op volle Twee (loden op de weg DORDRECHT, 28-10. De 25-jarige P. J. Mac Donnel uit Den Haag en de 32-jarige P. A. Wilson uit Londen zijn donderdagmorgen om het leven gekomen toen de eerste, als bestuur der van een personenauto, op de ver- keersbrug tussen Zwijnd recht en Dordrecht de macht over het stuur verloor. De auto van de beide En gelsen kwam op de linkerweghelft terecht en botste tegen een tegemoet komende trekker met oplegger. In een tijdsbestek van twaalf dagen zijn hiermee op rijksweg 16 tussen Rot terdam en Breda zeven doden geval len. Vogels vergiftigd ECHT (L.), 28-10. Een jager heeft op een tarweveld in de Limburgse gemeente Echt een tiental dode vo gels gevonden en deze opgebracht naar de rijkspolitie in Echt. Een po- litie-onderzoek ter plaatse leverde nogmaals enkele dode patrijzen op. De dieren bleken te zijn vergiftigd. Enkele dode vogels plus wat korrels der zandvruchten zijn opgestuurd naar het gerechtelijk laboratorium in Den Haag. De rijkspolitie wacht het resultaat van dit onderzoek af, alvorens eventueel verdere stappen te ondernemen. Olieconcerns op de Maasvlakte ROTTERDAM, 29-10. De gemeen teraad van Rotterdam heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een voorstel van het college van burge meester cn wethouders aanvaard om aan een groep van vier internatio nale olieconcerns een stuk grond van 320 hectare op de Maasvlakte te verhuren voor de bouw van een groot- op- en overslagbedrijf voor ruwe olie. Volgens de plannen van de olie maatschappijen krijgt het bedrijf een capaciteit van ongeveer 110 mil joen to nruwe olie. In het voorstel deelden het college van b. en w. mee dat de vier oliemaatschappijen be reid zijn te voldoen aan strenge ei sen op het punt van milieubescher ming. toeren te gaan beginnen. Diverse at- trakties zulen in deze winterperiode de. gezelligheid verhogen. Advertentie jumping kaas niet vergeten... Frico eten Doorgereden na dodelijk ongeluk OOSTSTELLINGWERF (Fr.), 28-10. Donderdagavond is de 65-jarige O. Dijkstra uit Oosterwolde, gemeente Ooststellingwerf, om het leven geko men, toen hij op de fiets werd aan gereden door een achteropkomende auto, die na het ongeluk is doorge reden. Het slachtoffer werd pas drie kwartier later door een voorbijgan ger gevonden. Vast staat dat van de doorgereden auto de voorruit en een koplamp zijn vernield. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 30 cn zondag 31 oktober Dokier G. J. v. d. Waarden. Noord - gouwe. tel. (01112) 480, neemt waar voor dokier Van Hoorn en dokter Bontkes. De wcckcindcdicnst voor Zierikzee c.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur cn duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter SI enger. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin. Rruinisse. tel. (01113)-1280. neemt waar voor dokter Speelman. Dokter Vleugels Schutter, Zierikzee lel. (01110) 2780. neemt waar voor dokter Van der Zande. Zuster Kurtz. Renesse. telef. (01116)- 303 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Rcrgsma. Zierikzee. tel (011)012180 heeft dienst. Vrijdag 29 oktober Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Kerkwcrve Openb. basis school, ouderavond. Haamstede Groene Kruisgebouw, 20.00 uur, ver gadering Strandreddingsbrigade. Zaterdag 30 oktober Zierikzee Ingang Heesterlust, Schuddebeurs, 2 uur, start paddesloelenexcursie Jeugdvogelwaeht Haamstede Uitkijktoren A. v. d. Weijdeweg, 10 uur, start paddestoelen (Domoin)-ex- cursie Jeugdvogelwaeht. Zondag 31 oktober Dreischor Gezelligheidsril M.A.C. „Sparta". Start: 14.00 uur bij „De Drie Schor ren". Dinsdag 2 november Zierikzee Stadhuis, 5 uur n.m.. vergadering ge meenteraad. Huis van Nassau, 8 uur, Ver. van Oudleerlingen Tuinbouwwintercur- sus. Gemeentehuis, Nieuwerkerk, 20 uur gemeenteraad Duiveland. Donderdag 4 november Scharendijke Ger. Jeugdgebouw. Cursus gymna stiek voor dames. 8.15 uur. Vrijdag 5 november Zierikzee Concertzaal (foyer), 8 uur, lezing prof. W. H. C. Tenhaeff over „Voor spellende dromen en aanverwante verschijnselen", (Z.V.U.). Haamstede Hotel „Bom', 14 uur, openbare ver koping woonhuis. Maandag 8 novembe» Zierikzee Mondragon, 8 uur, „Philatelica". Woensdag 10 november Zierikzee Herv. verenigingsgebouw. 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft een anoniem telefoon tje gekregen, dat zich een bom zou bevinden aan boord van het passa giersschip de „Nieuw Amsterdam". De recherche en de rijkspolitie te water gingen een kijkje nemen. Het bleek later loos alarm te zijn. Het nieuioe boekje over de „oude" Westhoek, zit op het punt van de tekst vol met lollige dingetjes „om te welen", bijzonderheidjes, en natuur lijk plaatjes, die heel erg lot naden ken stemmen. Gewoon een beetje ge zapig: zo, zo is het zo geioeest, maar dan heel anders dan bedoeld. Inte ressant in ieder geval om - per plaatje - nog eens te kijken naar de verdwenen meestoof „De Koe" en hebt u ooit geweten, dat op de Burgh- se watertoren een molentje heeft ge staan om het water op te pompen? Pikant nootje (zie boek): een man van „onder Serooskerke" liep naar Nieuwerkerk, omdat het haarknip pen daar één eent goedkoper was. Ooit had. ik de herberg-uilspanning Brandenburg willen betreden, om daar in de schemerige gelagkamer een koel glas bier te drinken. Het zal niet meer kunnen, ivant het pand brandde af in 1949. Een emmer re genwater uit de kerkebak (tras) van. Haamslede noteerde twee cent. Men kwam vroeger zo maar niet in de Westhoek: van het „platte van Schouwen" uit, had de toegangsweg tot Haamstede, twee en dertig boch ten. Een sfeervol plaatje: de dijk met grint, die leidde naar de Plompeto- rea, met links koeien grazend aan de dijk en verder op de oogst in „klam pen" bij de boerderijen. Alle inwoners van Westenscliou wen voor „L. van de Zande - Ver gunning" op één plaatje uit 1904. En boer Beukelaar (1924) - zo leren wtf - was zo'n groot dierenvriend, dal hij zelfs muizen en ratten in zijn landbouwschuur spaarde. Antiek grapje te Burgh: een drie ling (wagen) werd op zekere nacht gedemonteerd, op het dak van de schuur weer in elkaar gezet en ge vuld met mest. Dag boer. dag vrien den van de boer. Dc kerk te Burgh brandde uit in 1924 en kon worden hersteld (men ziet maar weer) mede met behulp van een oude interieur- foto, want met een - hoe-was-het- nok-weer wit het hoofd, komt men doorgaans niet ver. Attributen op een Schouw se tafel „toen": koffiepot op petroleumstel, het schenblad"t de „suukerpoi", de „maalkkanne" en de „bakjes" en des noods een „schuiteldoek". De eerste „Spijker"-automobiel kwam in 190G in de Westhoek. De Zeedislelweg te Renesse moest oorspronkelijk heten „Zcedênweg". maar de naamgevers waren hang voor dc volksmond, die er stellig.,Zédenweg" van zou heb ben gemaakt. De bevolking van Re nesse was vroeger arm. Vrijwel ieder een begon zijn carrière als koeiwach- ter. Weekloon: f 1 plus 's avonds een boterham met stroopvet. De spuit gasten van Renesse werden ook niet veneend. Oefeningen leverden een dubbeltje per avond (lees: twee bor reltjes) op en gek Renesse is toch nog welvarend geworden. Het boek steekt vol bijzonderheden, maar het is ook een hommage aan die vele stille wer kers. de zuinigen en mogelijk dc te vredenen. want geluk en dankbaar heid correleren lang niet altijd met br'it.' SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2