SINAS T DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koningin en prins gaven contra-diner op slot Oraniënstein E.E.G.-opiniepeiling in Engeland Nixon's bezoek aan Peking na 1 januari VER. NATIES - NOG GEEN ANTWOORD VAN CHINA Lang gesprek Pompidou-Brezjnew Israël doet geen concessies Parijs en Moskou denken bijna eender over Europese veiligheidsconferentie Helft van de Nederlanders verwacht een grote economische crisis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 oktober 1971 127ste jaargang Nr. 20969 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Janoewekken IJ, Zierikzee, Postbus t, tel. (OtllO) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze conlractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 o/o B.T.W. In dit nummer: Coördinatie-orgaan Natuur- en Milieubescherming PARIJS. - De Russische partijleider Leonid Brezjnew bevindt zich in Frankrijk. Op de foto v.l.n.r. de Rus sische minister van buitenlandse za ken Andrei Gromyko, de Franse pre sident Georges Pompidou en Brezj new bij aankomst op het Elysee. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Hebben en niets geven is slechter dan stelen. Hol staatsbezoek aan West-Duitslaiul WASHINGTON, 27-10. Het bezoek van president Nixon aan de Chinese Volksrepubliek zal na 1 januari van het komend jaar plaatsvinden. Dit is woensdag uit zekere bron vernomen nadat Washington en Peking gelijk luidende verklaringen publiceerden volgens welke de goede vorderingen worden gemaakt by de regelingen voor de reis. De precieze data zullen voor 1 december worden bekendgemaakt. LGNEEN, 27-10. Uit een in Lon den gepubliceerd opinie-onderzoek blijkt, dal 49 procent van de onder vraagde Biitten tegen toetreding tot de E.E.G. is. 30 procent wil aanslui ting bij de gemeenschappelijke markt en 21 procent heeft geen me ning. Volgens het onderzoek van Harris, dat in de Daily Express vei'scheen. is ondanks persoonlijk verzet, 84 pro cent toch van mening, dat Engeland lid zal worden van de Europese Ge meenschap. Het nieuws is in Washington met enige verrassing ontvangen, daar men over het algemeen verwachtte dat het bezoek nog dit jaar zou plaatsvinden. Tijdens een persconferentie wilde Kissinger niet ingaan op de geruch ten over politieke moeilijkheden in Peking. Men maakte echter uit zijn woorden op dat niets is gebeurd of staal te gebeuren waardoor Nixons reis zou moeten worden uitgesteld of afgelast. Het bezoek zou ver vóór mei zijn. Kissinger gaf voorts te kennen dat de kwestie-Vietnam niet zal worden aangeroerd tijdens de besprekingen tussen Nixon en de Chinese leiders. NEW YORK. Twee welsprekende lege stoelen van de vertegentcoordigers van Nationalistisch China bij de V.N., nadat de Amerikaanse resolutie, waarin een tweederde meerderheid werd geëist voor de uitstoting van Tai wan. was verworpen. De vertegenwoordigers verlieten onmiddellijk het ge bouw van de volkerenorganisatie. NFAV YORK. 27-10. China heeft woensdag nog steeds niet officieel gcantwooid op de uitnodiging van de Algemene Vergadering een delegatie naar de V.N. te zenden, hoewel Pe king dinsdag had gezegd dit te over wegen. Het feit echter dat China het tele- gram van Thant heeft aangenomen is op zich al een afwijking van de tot nu toe gebruikelijke gang van za ken. China had. tot dusver alle me dedelingen die door de V.N. waren verzonden, afgewezen. Verscheidene diplomaten twijfelen er niet aan dat China de uitnodiging zal aanvaarden, maar menen dat het niet overhaast zal antwoorden. Do plaatsen die in de V.N.-afdclin- gen voor China zijn gereserveerd bleven dinsdag en woensdag leeg. In theorie kunnen de communis- tisch-Chines diplomaten eenvoudig binnenlopen en hun plaatsen inne men. Er wordt geen plechtige toela tingsprocedure verwacht zoals dat bij een nieuw-gekozen land het geval is, maar invermijdelijk zal de aankomst van een delegatie uit Peking worden opgeluisterd door welkomsttoespra- kpn van andere delegaties. De politici en de pers op Taiwan schaarden zich woensdag achter de 83-jarige president Tsjang Kai Sjek, die dinsdag in een toespraak had ge zegd dat het er niets te deed of Tai wan al of geen lid was van de V.N. „Westduitsland en Zuid-Korea zijn evenmin leden van de V.N., en toch zijn zij economisch welvarend en go- nieten hun volken de vrijheid", had hij gezegd. De Chinezen op het vaste land hebben kalm gereageerd op het nieuws dat Radio Peking woensdag meedeelde. Velen stonden in dc ry om het volksdagblad te kopen, dat het nieuws over de hele voorpagina bracht onder dc kop: „een overwin ning van het volk van de hele wereld een bittere nederlaag voor het Ame rikaanse imperialisme. Het TVitte Huis zei woensdag dat president Nixon gesehokt was door de anti-Amerikaanse demonstratie in de algemene vergadering na het uit stoten van Taiwan. Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk mist In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overigens zonnige perioden en droog weer; zwakke tot matige wind tussen oost en zuid; minimumtem peraturen om het vriespunt, maar vlak aan zee rond 4 graden; maxima morgen rond 12 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 8. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-tempcraturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 29 okt. Zon op 7.28, onder 17.19. Maan op 15.17, onder 1.11. Volle maan: 2 nov. (22.20). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 29 okt. 10.25 23.17 3.57 16.37 Doodtij: 29 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-10. Het K.N.M.I. deelt mede Het al enige tijd boven de Noordzee aanwezige krachtige ho- gedrukgebied gaf donderdagochtend tekenen van enige verzwakking. Langs de omtrek circuleerden enkele depressies, een ten westen van Ier land langs het noorden, een tweede ten noorden van IJsland naar het noordoosten en een derde ruim ten noorden van de Noordkaap langs, op koers naar noord-Rusland liggend. Een klein lagedrukgebied in de bo venlucht veroorzaakte boven Corn wall regen. Dit gebied trekt het ko mende etmaal naar het midden van de Noordzee, terwijl een koufront, dat bij de depressie ten westen van Ierland behoort, vrijdag midden En geland en west Frankrijk kan berei ken. In ons land blijven de regen kansen klein. In het temperatuur- verloop komt weinig verandering. DIEZ, 27-10. In het slot Oraniën stein bij Diez hebben koningin Ju liana en prins Bernhard woensdag avond het contradiner gegeven aan president en mevrouw Heinemann. Voor dit feest in het feeëriek ver lichte slot waren 160 Duitse en Ne derlandse (hoge) gasten uitgenodigd. Alles voor het diner was speciaal vanuit Nederland overgebracht: de bloemen, het tafellinnen, het tafel zilver en de glazen. De uit ons land overgevlogen spijzen en dranken werden op Oraniënstein bereid door paleiskoks en door Nederlandse la keien geserveerd. Advertentie vruchtenlimonade literfles-Té 59 Spaar mee voor gratis feestpakketten Brezjnew ook naar D.D.R. BERLIJN-MOSKOU. 28-10. - De Russische partijleider Brezjnew gaat in aansluiting op zijn bezoek aan Frankrijk naar de D.D.R. Dit blijkt uit mededelingen van de Oostduitse en Russische persbureaus volgens welke Brezjnew „eind deze maand" op uitnodiging van het Oostduitse centrale partijcomité een „vriend- schapsbezoek" aan Oost-Duitsland zal brengen. Brezjnews huidige zes daagse bezoek aan Frankrijk eindigt zaterdag. Het slot Oraniënstein is heel vroe ger in bezit geweest van de familie Oranje Nassau. Nu is het eigendom van de bondsrepubliek Duitsland. Er is de staf van een landmachtdivisie in gevestigd. Tijdens de ontvangt op Oraniën stein kreeg de koningin van de Hes- sische minister-president, dr. Helmut Kchl het exemplaar van een „krant" uit 1692 aangeboden, waarin de fees telijkheden beschreven worden, die toen in Den Haag werden gehouden ter gelegenheid van de benoeming van prins Willem de Derde tot stad houder van de Nederlanden. Prins Bernhard kreeg van de minister president alle wijnsoorten vanaf 1959 uit de wijnstreken van Rijnland- Pfalz. BONN. De derde dag van het staatsbezoek aan de Westduitse bondsrepubliek brengt koningin Ju liana en prins Bernhard heden (don derdag) naar de stad Hamburg, met bijna twee miljoen inwoners de tweede stad van West-Duitsland. Het programma voor deze dag ziet er opnieuw overladen uit en de kans is groot, dat evenals woensdag een ach terstand zal ontstaan op het strenge tijdschema. Om kwart voor elf werden de ko ningin en de prins - president Hei nemann en zijn echtgenote gingen niet mee naar Hamburg - op de luchthaven Fuhlbüttel verwacht. De koningin en de prins reizen in een speciaal gecharterd vliegtuig. On middellijk na aankomst op het vlieg veld rijden zij door naar de begraaf plaats Ohlsdori, waar het koninklijk paar een krans zal leggen. Dat gebeurt bij het gedenkteken voor de 2500 Nederlandse slachtof fers van het concentratiekamp Neü- engamme. Een bezoek aan dit voor malig concentratiekamp staat niet op het programma. Toespraak koningin „In Nederland is men zich er zeer van bewust dat met Duitsland sa mengewerkt moet worden aan de vorming en de groei van een een wordend democratisch Europa." Koningin Juliana zei dit dinsdag avond tijdens het gala-diner in kas teel Augustusburg in Brühl ter ge legenheid van het staatsbezoek aan West-Duitsland. Het vervult ons met respekt, aldus de koningin, hoe in West-Duitsland de visie en de moed werden en wor den opgebracht om alle krachten te verenigen voor de opbouw van het stéed groter, moeizaam aaneengroei end, Europa. Als een eenheid in eendracht zal Europa, aldus dé koningin, niet al leen de eigen volkeren in vrede tot groter ontplooiing brengen, maar met zijn vele gaven en mogelijkhe den de gehele wereld kunnen dienen. Wijzend op de steeds grotere nood zaak van het naar-elkaar-toe-groei- en naarmate de landen afhankelijker van elkaar worden in de wereld, noemde zij het gelukkig dat Neder land en Duitsland in de omstandig heid verkeren elkaar als buren te kunnen en te moeten steunen. Verheugd zgi de vorstin te zijn dat zich in het kader van de nationale en internationale milieubescherming een effectief Duits-Nederlands pro gramma van samenwerking ontwik kelt. Iedere stap op weg naar een vrije, gelijke samenleving noemde zij 'van eigenlijke, van de grootste waarde. Wil Europa in de toekomst als crea tief werelddeel en een deel van de wereld een rol spelen dan zal het zieh tot het uiterste moeten inzetten en zich moeten bevrijden van het web van problemen die nu zijn arm slag belemmeren. „Wij willen graag met u de uitda ging van de toekomst aanvaarden", aldus de koningin, waarna zij het glas hief ter ere van bondspi-esident en mevrouw Heinemann. PARIJS, 27-10. Het tweede gesprek tussen president Pompidou van Frankrijk en de Russische partijlei der Brezjnew is zover uitgelopen, dat een op het programma staand geza menlijk diner moest worden geannu leerd. Het gesprek duurde bijna vier en een half uur. Twee uur langer dan was voorzien. Het werd gevoerd in het Elysee en er waren slechts tolken bij aanwezig. Na afloop werd meegedeeld dat maatregelen waren besproken ter uitbreiding van de Frans-Russische samenwerking. JERUZALEM, 27-10. Premier Gol- da Meir van Israël heeft de Verenig de Staten aangespoord, Israël de Phantomvliegtuigen te leveren waar het al zo lang om vraagt. Daarbij maakte zij duidelijk dat haar land zich geen politieke concessies zal la ten afdwingen ten aanzien van een tussentijds akkoord over heropening van het Suezkanaal. Zo'n overeen komst kan in geen geval de over steek van Egyptische troepen naai de oostelijke kanaaloever inhouden, zo zei mevrouw Meir. PARIJS, 27-10. De standpunten van Frankrijk en de Sowjet-Unie inzake een spoedige Europese veilig- heidsconferentic liggen zeer dicht bij elkaar. Dit is wel duidelijk na het langdurige gesprek dat president Pompidou en partijleider Brezjnew *w»ensdag in het Elysee in Parijs hebben gehad. De bevestiging hiervan kwam na afloop van de besprekingen toen de Franse minister van buitenlandse zaken Schumann het presidentieel paleis verliet. Hij sprak tegenover verslaggevers over „zeer, zeer dicht bij elkaar', maar maakte niet duide lijk hoe de standpunten precies lui den. Verdrag Kort voordat Pompidou en Brezj new bijeenkwamen tekenden de twee landen een verdrag voor eco nomische samenwerking met een looptijd van tien jaar. Het verdrag voorziet in een Russische deelne ming aan de bouw van 'industriële complexen in Frankrijk en in hulp van de Franse industrie bij de bouw van fabrieken in de Sowjet-Unie. De eerste stap op deze weg werd al ge zet door de Renaultfabrieken (eigen dom van de staat), die ten bedrage van zo'n 800 miljoen gulden een con tract afsloten voor hulp bij de bouw van een grote vrachtwagenfabriek aan de rivier de Kama in de Oeral. DEN HAAG, 27-10. De helft van de Nederlandse bevolking verwacht in de komende tien jaar een grote economische crisis, maar slechts 20 n meent, dat er in deze tien jaar een grote wereldoorlog is te ver wachten. Dit is de uitslag van een enquête, die de Nederlandse Stichting voor Statistiek in de zomer van dit jaar heeft gehouden. Opdrachtgever was het directo raat-generaal voorlichting van de commissie van dc Europese Ge meenschappen, die soortgelijke en quêtes ook in andere E.E.G.-landen heeft laten houden. In de eerste plaats was het doel van de enquête de mening van de bevolking te pei len over een aantal met de Europese Gemeenschappen en de E.E.G.-land- bouw samenhangende zaken en de aan 1198 Nederlandse mannen en vrouwen van 15 jaar en ouder ge stelde vragen brachten aan het licht, dat volgens een meerderheid van de Nederlandse bevolking (68 pet.) toe treding van Engeland, Ierland, De- nemerken en Noorwegen tot de Eu ropese gemeenschappen een gunstig gevolg zal hebben voor de industrie. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1