Spaarwee nog t/m 29 oktober ZEEUWSE GEDEPUTEERDE A. J. KALAND BLIJFT AAN I l'*°l' h"""1s""'kl' °vcr zeevcrv",1"18 Minister Stuyt overtuigd van steun industrieën bij vuile-luchtbestrijding Nederland en België zijn liet eens over milieubescherming in zeehavens Raiffeisenbank TU Boerenleenbank Ged. Staten van Zeeland willen uitstel he- grotingsdebat in Kamer over veertarieven Nederlanders hebben een overdreven voorstelling van hun ontwikkelingshulp Doodstraffen geëist in Egypte LAATSTE NIEUWS Typhoon in Zuid-Vietnam eist veel doden Danny Kaye naar Nederland voor uniek feest van zilveren „Unicef" De bestuurlijke spanningen rond de P.Z.E.M. AGENDA V fiKNIf.VK OK in n» inmito vroi»; Hal di> worplil'inoBn Hoor Inem>. n- MIDDELBURG, 25-10. De Zeeuwse gedeputeerde A. J. Kaland zal niet aftreden als lid van Gedeputeerde Staten. In een verklaring voor de le den van Provinciale Staten maan dagmorgen liet de Gedeputeerde we ten het liefst zyn ontslag te hebben genomen maar dat hy na sterke aan drang van vooraanstaande C.II.U.- party genoten had besloten twee functies, waarvan hy op 18 juni ty- dens een statenvergadering had ver klaard dat ze onlosmakelyk aan el kaar verbonden waren, toch los te koppelen. Gedeputeerde Kaland beheerde de energieportefeuille in de provincie Zeeland. In die hoedanigheid was hij lid van het dagelijks bestuur van de Povinciale Zeeuwe Energiemaat schappij. Dit bedrijf kwam een jaar geleden in opspraak, nadat onregel matigheden binnen het bedrijf wa ren geconstateerd. De directeur werd ontslag aangezegd. Een motie inge diend door P.v.d.A., D.'66 en de P.P.R., waarin ook het ontslag van het hele dagelijkse bestuur van dit bedrijf werd geëist werd verworpen, mede doordat de heer Kaland dreig- Oproer in Noord-Iers interneringskamp BELFAST, 25-10. In een Noord- Iers interneringskamp is maandag avond een oproer uitgebroken. Ge vangenen staken een recreatiezaal in brand, waarna ze vier kampbewa kers gijzelden. Deze werden na een uur vrijgelaten toen Britse militai ren de kampleiding te hulp kwamen en braakgas gebruikten om het op roer te onderdrukken. De troepen stuitten slechts op beperkt verzet, en de orde werd snel hersteld, zo ver klaarde een legeraanvoerder. De toe stand was echter volgens hem nog gespannen. Van doden of gewonden is geen melding gemaakt. Anti-alcohol-auto TOKIO, 25-10. Een auto, die de dienst weigert als hij alcohol „ruikt" in de adem van de bestuurder is een realiteit geworden, zo meldt de Ja panse Honda-fabriek. Een apparaat, dat op het stuurwiel gemonteerd wordt, verbleekt het contact en zet daardoor de motor stil als het alcohol „waarneemt". De grondslag van dit apparaat is een platinadraad, die veranderingen in de temperatuur tengevolge van alco hol in de adem van de bestuurder re gistreert. Honda is van plan in de naaste toekomst het anti-alcoholapparaat in haar auto's te monteren. Dit zou de prijs van deze auto's slechts met 1 pet. doen stijgen. de ontslag te zullen nemen als lid van G.S. als de portefeuille van energie hem zou worden ontnomen. Als compromis stelde de heer Ka land destijds voor uit het georgani seerd overleg te stappen. Dit ge beurde echter niet, waarna een ver oordeling van de vakbonden volgde. De bestuurlijke spanningen binnen het college van G.S. en binnen de I l ,11 Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij werden zo groot dat de heer Kaland besloot terug te treden uit de politieke arena. Op aandrang van zijn partijgenoten heeft de heer Ka land nu toch besloten de beide func ties te ontkoppelen. Wat betekent di t hij als lid van G.S. van Zeeland zal aanblijven. ROTTERDAM, 25-10. - Minister Stuyt (volksgezondheid) heeft maan dag na een werkbezoek aan het Wa terweggebied verklaard, dat hy over tuigd is van de medewerking van de industrieën in dit gebied aan de be strijding van de luchtverontreiniging. Het is - zo zei de minister - on juist om t.a.v. de industriële activi teiten in het Rijnmondgebied „on voldoende gefundeerde stappen" te ondernemen. Hij voegde er aan toe: ,,Dit bete kent niet dat niet voortvarend moet worden opgetreden tegen de lucht verontreiniging. Wanneer de bedrij ven willen uitbreiden of nieuwe be drijven zich willen vestigen, zal een zeer selectief en weloverwogen be leid gevoerd moeten worden". De minister wil prioriteit geven aan de milieuhygiënische aspecten van in dustrievestiging en -uitbreiding. DEN HAAG. Prinses Beatrix is van plan op donderdag 11 november een feestelijke avond, „Unicef in Zilver", bij te wonen, die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het kinder fonds van de Verenigde Naties in het „Nederlands Congresgebouw" in Den Haag zal worden gehouden Prinses Beatrix is érevoorzitster van het Ne derlands comité „Unicef" Minister Stuyt maakte het werk bezoek, samen met enkele naaste medewerkers, op uitnodiging van de gemeente Rotterdam. Hij vloog bo ven het industriegebied en bezocht drie bedrijven; de Albatros superfos- faatfabrieken, Shell Nederland Che mie en de chemische fabriek Vonde lingenplaat. Arts moest kind behandelen onder politietoezicht HOCGEVEEN, 25-10. Een 14-jarig neefje van de vorige week overleden Bertje Pater in Hollandscheveld heeft maandag bezoek gehad van een dokter omdat hij al 14 dagen lijdt aan geelzucht. De arts was vergezeld van een politieman. Cok de ouders van dit kind wilden om godsdienstige redenen geen dok ter op bezoek hebben. Toen via een anoniem telefoontje de politie dit geval ter ore kwam is men er met een arts heengegaan. „Wij zijn meegegaan omdat er even tueel moeilijkheden zouden kunnen komen. Er is echter niets gebeurd, de ouders werkten mee", aldus een woordvoerder van de politie. BRUGGE, 25-10. Nederland en Bel gië zijn het met elkaar eens over de milieubescherming in de zeehaven gebieden. Op het tweede ministeriële haven- overleg in Brugge, waaraan de beide bewindslieden van verkeer en wa terstaat en de havenbeheerders maandag deelnamen, is het stand punt ingenomen dat in alle industri ële havengebieden van betekenis een meetnet tot stand moet komen ter bescherming van de lucht en het wa ter. Als voorbeeld heeft men geno- Advertentie Sparen, dat is stap voor stap bezit opbouwen, dat later goed van pas kan komen. Deze week is er om u daar nog eens aan te herinneren. Vooral als u er nog niet mee begonnen bent. Neem dan nu de gelegenheid te baat om u te voegen bij die 5'/j miljoen spaarders die reeds sparen bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank. GENEVE, 25-10. Dc geuite vrees, dal de wereldzeeën door toene mende vervuiling binnen vijftig jaar dood zullen zyn, is volgens de Zwitserse diepzee-onderzoeker prof. Jacques Piccard mogelijk een „zeer optimistische schatting". De 49-jarige deskundige deelde maandag aan journalisten in Genève mee, dat, waneer niet onver wijld stappen tegen dc verontreiniging worden genomen, de oceanen reeds binnen 25 tot 30 jaar wateren kunnen worden waarin geen levdn mogelyk is. Tot dc gebieden die het meest bedreigd worden, rckQndc prof. Piccard de Adriatische Zee cn dc overige delen van de Middellandse Zee, alsmede de Oostzee. Prof. Piccard zei, dat per jaar vijf tot tien miljoen ton olie en vcrbrandingsprofluktcn, 5.000 ton kwik en andere niet nauwkeurig vast te stellen grote hoeveelheden chemicaliën - met name insecti ciden - in de wereldzeeën worden gestort. Daardoor wordt dc vorming van plankton, het belangrijkste voedingsmiddel van dc zecfauna, in groot gevaar gebracht. Verwijzend naar dc nu reeds by enkele vissoorten aangetroffen kwikverbindingen, zei hy, dat be paalde vissoorten op zekere dag niet meer te genieten en zelfs giftig zouden kunnen worden. MIDDELBURG, 25-10. G.S. van Zeeland zullen minister Drees uitstel de Tweede Kamer over de verhoging vragen van het begrotingsdebat in van de tarieven van de provinciale veren over de Westcrschelde. Volgens het statenlid A. L. Locke- feer (tevens Eerste Kamer-lid) is de ze verbinding over de Westerschelde - vooral voor Zeeuws-Vlaanderen - een dusdanige acute zaak, dat het toch eerst noodzakelijk is dat de sta ten van Zeeland tot een gezamenlij ke standpuntbepaling komen. Wordt deze statendiscussie gehouden na het begrotingsdebat in de Tweede Ka- men het meetnet in het Rotterdamse havengebied. Aan nieuwe industriële vestigingen moeten volgens de gesprekspartners de strengste eisen worden gesteld. De kosten hiervan komen in principe ten laste van de betrokken onderne mingen. Aan de bestaande industrieën zal de overheid het gebruik van zuive ringsinstallaties opleggen. In sommi ge gevallen zal de overheid subsidie kunnen verlenen voor investeringen in zuiveringstechnieken. DEN HAAG, 25-10. De Nederlan ders hebben over het algemeen een overdreven indruk van de omvang van de hulp die Nederland aan de ontwikkelingslanden verstrekt. Dit is gebleken uit een onderzoek, dat de „nationale commissie ontwikkelings strategie 1970-1980" door het NIPO heeft laten instellen. Ernstig treinongeluk in Japan TSOE, 25-10. In Japan zijn maan dagochtend bij een treinongeluk ze ker 23 mensen om het leven geko men en 247 gewond van wie 27 zwaar. Twee sneltreinen van een parti culiere maatschappij botsten bij Tsjoe in Midden-Japan in een tun nel frontaal op elkaar. In de twee treinen zaten totaal ongeveer 600 mensen. CAIRO, 25-10. De openbare aan klager by het militair tribunaal in Cairo heeft maandag de doodstraf geëist tegen generaal Mohamed Faw- zi, ex-minister van defensie. Hij wordt beschuldigd van hoog verraad. Fawzi is een van de 91 mi nisters en hoge functionarissen die in mei op bevel van president Sadat zijn gearresteerd omdat ze een staatsgreep zouden hebben voorbe reid. De behandeling van de zaak tegen ex-vice president. Ali Sabri en 89 anderen - allen burgers - is zon dag geschorst. Het revolutionair tri bunaal zal op 9 december de vonnis sen bekendmaken. In dit proces is tegen Ali Sabri en acht anderen ook de doodstraf geëist. Gemiddeld schatten de Nederlan ders, dat de Nederlandse ontwikke lingshulp twee procent van het na tionaal inkomen bedraagt. In werke lijkheid was in 1970 de hulp van de overheid nog geen driekwart procent en was de totale Nederlandse' hulp met inbegrip van de particuliere ka pitaalinvesteringen iets minder dan anderhalf procent. De helft van de Nederlanders schat de hulp op twee procent of meer, terwijl er ook zijn, die menen, dat Nederland tien pro cent of zelfs meer van zijn nationaal inkomen aan ontwikkelinghulp be steedt. Slechts 35 procent nam aan, dat de ontwikkelingsehulp één pro cent of minder van het nationaal in komen omvat. Koninklijk paar naar Duitsland vertrokken DEN HAAG, 26-10. Koningin Ju liana en prins Bernhard zijn dins dagmorgen vanaf vliegbasis Soes- terberg vertrokken voor een vier daags staatsbezoek aan de Duitse Bondsrepubliek. Brand naast Utrechts Domkotel UTRECHT, 26-10. In een leeg staand voor de sloop bestemd pand in de Utrechtse stationswijk naast het Domhotel heeft dinsdagmorgen omstx-eeks half zeven een felle uit slaande brand gewoed. Het hotel waarin 37 gasten verbleven heeft geen gevaar gelopen. Wel zijn in al lerijl alle gasten gewekt. Maar om ongeveer kwart over zeven zaten bijvoorbeeld drie Duitse gasten rus tig te ontbijten. SAIGON, 25-10. Amerikaanse cn Zuidvietnamesc militairen zyn maandag ingeschakeld om hulp te verlenen aan een kwart miljoen mensen, die als gevolg van de tyfoon Hester, in Zuid-Vietnam dakloos zyn geworden. Meer dan 100 mensen zyn omgekomen toen Hester dit week einde de noordelyke provincies trof cn overstromingen cn veel schade aanrichtte. Regeringsfunctionarissen zeiden, dat naar schatting 50.000 huizen wa ren vernield cn zeker een gelijk aan tal zwaar werd beschadigd. Volgens een voorlopig rapport kwamen ze ventig mensen om als rechtstreeks gevolg van de tyfoon en werden 120 gewond. Voorts zijn 33 mensen ge dood toen een militair transport vliegtuig op weg van Da Nang naar Saigon in slecht weer terechtkwam cn verongelukte. In het getroffen gebied zijn be langrijke wegen afgesneden. de bank voor iedereen 2900 vestigingen DEN HAAG. 25-10. Het 25-jarig bestaan van het kinderfonds van de Verenigde Naties (Unicef) zal op 11 november in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag worden herdacht met een uniek feest met tal van internationale cn nationale ar tiesten. die belangeloos aan het ju bileum-programma meewerken. Dc grote trekpleister naar deze avond a f 25,- per persoon voor het goede doel bestaat uit hel uitgebreid scala van artiesten, onder wie de man. die zich reeds jaren voor Uni cef inzet: Danny Kaye. De erevoorzitster van het Neder landse Unicef-comilé, prinses Be - trix zal de avond bijwonen. Het pro gramma wordt gepresenteerd door Rudi Carrell. Danny Kaye treed voor en na de pauze op en zal onder meer een filmpje toelichten over het Uni- cef-werk in Indonesië, gemaakt tij dens zijn jongste reis door Azic. De lijst van medewerkenden ver meldt als vedetten ook Petula Clark en Vera Lynn. Christina Dcutekom zal haar liip van Canada naar We nen onderbreken om op 11 november voor het kinderfonds een lied te zin gen. R.K. Kerk, 20 uur, Zierikzees Kamer koor en Zierikzees Kamermuzieken- semble. Schoolgebouw. Ouderavond „De Woelwaters". 8 uur. Hervormd verenigingsgebouw. Dis- trictsles Rode Kruis-kolonne. 19.30 uur. Woensdag 27 oktober mer, waarin o.a. de veertarieven ter sprake zullen komen, dan zal dit waarschijnlijk als mosterd na de maaltijd worden 'ervaren, aldus de heer Lockefeer. Gedeputeerde M. van Poelje zegde daarop toe dit punt aan de minister kenbaar te zullen maken. G.S. van Zeeland zullen namelijk donderdag a.s. een onderhoud met de minister van verkeer en waterstaat hebben over onder- meer de vaste oeverver binding over de Westerschelde, de veertarieven en de bouw van de derde dubbeldekker voor het traject Vlissingen-Breskens. Zierikzce Mondragon, 8 uur, afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond. Donderdag 28 oktober Zierikzce Huis van Nassau, Vrouwenkontakt P.v.d.A. 8 uur. Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, vergadering Vrouwengroep „Wees een zegen". Evangeliesatiegebouw, 19.00 uur, ou deravond kleuterschool. Vrijdag 29 oktober Zierikzce Mondragon, clubavond Delta-Foto. Kerkwerve Openb. basis school, ouderavond. Groene Kruisgebouw, 20.00 uur, ver gadering Strandreddingsbrigade. Zaterdag 30 oktober Zierikzce Ingang Heesterlusl, Schuddebeurs, 2 uur, start paddestoelenexcursie Jeugdvogelwacht. Haamstede Uitkijktoren A. v. d. Weijdeweg, 10 uur, start paddestoelen (Domein)-ex- cursie Jeugdvogelwacht. Zondag 31 oktober Dreischor Gezelligheidsrit M.A.C. Sparta". Start: 14.00 uur bij „De Drie Schor ren". Donderdag 4 november Scharendyke Ger. Jeugdgebouw. Cursus gymna stiek voor dames. 8.15 uur. Nederlander vermoordde Westduits 8-jarig meisje HANNOVER, 25-10. Een 54-jarige Nederlander heeft zich in de nacht van zondag op maandag bij de poli tie in Hannover gemeld en bekend, dat hij een achtjarig meisje uit Hil- desheim, Petra Steinmeyer, heeft vermoord. De Nederlander is naar Hildesheim overgebracht voor een verhoor. Het lijk van Petra Steinmeyer is verleden week maandagavond in een bos bij Hildesheim gevonden. Het kind was met haar hemd gewurgd en de dader had zich aan het kind vergrepen. TAAL Een Schouws praatje voor een ra dio-uitzending gedaan, maar al doen de en tevoren ook al beseft men in de grootste taalmoeilijkheden te zit ten. De inviterende omroep begreep dat ook wel en verzocht om „ver staanbaar Schouws". Het is de vraag of het echte, onvervalste Schouws verstaanbaar is, althans voor buiten staanders en voeg er gelijktijdig maar een heleboel bewoners aan toe, vooral de van elders ingekome- nen, die wel een snufje Schouws meenemen, maar moeilijk kunnen beseffen hoe moeilijk dit dialekt in wezen is. Ook rond het eigen, karakteristieke Schouwse dialekt ivoedt al jaren een slijtageslag en het onvervalste hoort men niet zo vaak meer, of het moet zijn uil de mond van hoogbejaarden. Een klassiek voorbeeld: „Op un gozzevazze in de dulve zat een puut te kwaeken". Er zijn al jongeren - echt toch geboren hier - die zo'n zin netje niet meer begrijpen. Andere zin: Kwaik gae mun padje opkorte, want dun droager gae zakke". Nu zo iets behoef je voor de microfoon niet te proberen, want er is bijna geen sterveling, die het be grijpt- „Kwa" is de onvertaalbare Schouw se aanhef van de man, die iets wil gaan doen of zeggen. „Mun padje op- korte". wil zeggen, „het pad dat mij scheidt tussen de plaats waar ik vu ben en de plaats waar ik heen wil, verkorten", m.a.w. „ik ga maar eens vertrekken". „Dun droager gae zak ke" betekent: „de droger (die alles droogt: de zon), gaat omlaag, gaat onder". Dit Schouws kun je niet meer kwijl, evenmin als talrijke woorden als: den tras (regenbak), piketel (put emmer), scheel (deksel), spinnc (kast): kcusen (rokken); zompe (zinkput); een uitdrukking (vraagvorm): ..Bin jie uut 't kammenet gestuukt?" („Waarom zie je er zo netjes uit?"). Tel bij dit alles nog op de dialekt- varianten van de verschillende stad jes en dorpen en de eerbied groeit voor de Zeeuwse taalbijbel; hel Zeeuws woordenboek, waarin het stellig wel net op tijd), allemaal nog is vastgelegd. Wie gevraagd wordt een stukje (verstaanbaar) Schouws „te doen", vervalt ras in een algemeen, wat meer gestroomlijnd Zeeuws, waarin natuurlijk in ieder geval de vokalen zijn veranderd, maar dal hele echte, typische Schouws is i>oor jongeren al een probleem geworden. Maar men kan - als men lust heeft - er nog in liefhebberen, want taal is nog altijd hel wonderlijkste fenomeen tussen de mensen en begin en einde van de ..kommunikasie". SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2