\3mJm DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brezjnew kreeg de ontvangst van staatshoofd in Parijs MATRAS Meer olielozingen verwacht Nieuw jachtseizoen? CHINA TOEGELATEN TOT V.N. - TAIWAN UITGESTOTEN GEMEENSCHAPPELIJK PLAN VOOR MATIGING IN 1972 Acteur Albert van Dalsum overleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 oktober 1971 127ste jaargang Nr. 20968 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (OHIO) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,^0; per maand 4,-, per jaat 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 2,25. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In «lit nummer: Radio-programma over Schouwen-Duiveland, Russische partijleider brengt bezoek aan Frankrijk PARIJS, 25-10. De Sovvjetrussischc partijleider Leonid Brezjnew en pre mier Georges Pompidou van Frank rijk hebben maandagmiddag, kort nadat Brezjnew voor een bezoek van zes dagen in Parijs was aangekomen, hun eerste gesprek onder vier ogen gehad. Na anderhalf uur vertrok de Sowjetrussische leider uit het Elysce naar Versailles waar hem en zijn echtgenote gedurende hun verblijf het paleis „Le Grand Trianon' ter beschikking is gesteld. Volgens welingelichte kringen heefl het Franse staatshoofd het eer ste gesprek als buitengewoon „open lijk en hartelijk" gekenschetst. Bij aankomst van Brezjnew op het vliegveld Orly hadden zowel hij als president Pompidou de vriendschap tussen hun landen een wezenlijk cle ment ter verzekering van de vrede in Europa genoemd. Brezjnew, die voor de eerste maal een westelijke mogendheid bezoekt, was de ontvangst van een staats hoofd te beurt gevallen. Terwijl Pomuidou hem de hand schudde, loste een batterij veldgeschut 101 sa luutschoten. De Republikeinse garde te paard escorteerde de stoet auto's naar het Elysce. Pompidou noemde de verhouding tussen Frankrjjk en de Sowjet-Unie „een noodzakelijk en waarschijnlijk ook wezenlijk element voor de Euro pese veiligheid". Hij sprak van een voorbeeldige ontspanning, toenadering en samen werking tussen beide landen en uitté de wens dat zijn gesprekken niet Brczjnev zullen jrijd ragen tot verze kering van de vrede in Europa en in de wereld. „Traditionele vriendschap" Brezjnew sprak van traditionele vriendschap tussen Frankrijk en do Sowjet-Unie, hun wapenbroeders uit de Tweede Wereldoorlog en het groeiend wederzijds begrip en de vruchtbare samenwerking. Volgens de Sowjet-Ieider hebben de regelmatige ontmoetingen van de leiders van beide landen ertoe bijge dragen „de Frans-Sowjet-Russische betrekkingen vrij snel van het stof van de koude oorlog te zuiveren". Hij onderstreepte de wens deze betrek kingen verder te verdiepen en wel in het belang van Frankrijk en de Sowjet-Unie als van de vrede in het algemeen. de enige matras met de juiste celbalans NEW YORK. 26-10. De Volksrepu bliek China is maandagavond (dins dagochtend Ned. tijd) met 76 stem men voor. 36 tegen en 17 onthoudin gen tot de V.N. toegelaten. Tegelij kertijd werd de Nationalistisch-Chi- nese dëlegatie, die de zetel van China in de V.N. sinds de comunistische machtsovername cp het Chinese vas teland had bezet, uit de Volkerenor ganisatie gestoten. DEN HAAG. 25-10. Kleine olielo zingen, door ongelukken of opzette lijk gedaan, zullen ook langs de Ne derlandse kust steeds meer voorko men. Dit is het gevolg van een toe nemend olieverbruik, een steeds in tensiever en onveiliger scheepvaart verkeer en het ontbreken van wer kelijk doeltreffende bestuurlijke te genmaatregelen. Dit schrijft de heer H. Compaan, chemicus van het centraal laborato rium van T.N.O. te Delft, in de jong ste uitgave van het Waddenbulletin. Enige minuten voordat de Alge mene Vergadering de formele reso lutie, die door Albanië, Algerije en twintig andex-e landen was ingediend had aangenomen, had de minister van buitenlandse zaken van Taiwan, Sjau Sjoe-Kai, bekendgemaakt dat zijn delegatie zich terugtrok. Hij deed dit nadat de Amerikaanse am- basadeur, George Bush, nog getracht had een aparte stemming te krijgen over dat deel van de Albanese reso lutie waarin Taiwan werd uitgesto ten. Een half 'uur na het besluit van de Algemene Vergadering verzond secretaris-generaal Oe Thant aan de minister van buitenlandse zaken van China een telegram met de medede ling van het nieuws en de uitnodi ging een 'delegatie naar de V,N. te zen u en. Amerikaanse functionarissen in Washington wilden nog geen com mentaar geven. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat er „morgen" een ver klaring zou komen. Het is de eerste maal in het 26-ja- rig bestaan van de V.N. dat er een delegatie formeel wordt uitgestoten. De serie Amerikaanse nederlagen begon met het niet aannemen van een poging van Saoedi-Arabië en de Philippijnen, gesteund door de V.S., de stemming tot dinsdag te vertragen. Het leek er even op dat dit zou sla gen, omdat de regels eisen dat er 24 uur wordt gewacht voordat er over een resolutie wordt gestemd. Saoedi- Arabië diende er een in en Tunesië drie. Zij 'werden alle vier ingetrok ken. Dat gebeurde ook met een aan tal Saoedi-Arabische amendementen op de Albanese resolutie, nadat er twee radicaal werden afgewezen. Een ervan kreeg zelfs slechts twee stemmen, die van Saoedi-Arabië en van Mauritius. Daarna volgde bij voorrang de stemming over de Amerikaanse reso lutie waarin een tweederde meerder heid voor uitstoting van Taiwan werd geëist. Toen deze niet werd aanvaard, was het duidelijk dat Chi na zou worden toegelaten en Taiwan zou worden uitgestoten. Een groot deel van de V.N.-afgevaardigden toonden zich wild van vreugde, sloeg op tafel, gooide papieren in de lucht, sprong cp en neer en omarmden en kuste elkaar. Later bleek dat zelfs deze Ameri kaanse resolutie het lot van Taiwan Advertentu Dan eerst uw W. A. - jachtrisico verzekeren Premie 20,per jaar W.A. verzekerd bedrag f 500.000 (geen eigen risico) ASSURANTIE ZIERIKZEE Nieuwe Haven 105 Telefoon 2577 AMSTERDAM. De Kalverstraat in de hoofdstad kreeg een nieuwe ge daante en werd - met de Heiligeweg en St. Luciënsteeg te Amsterdam tot een geheel eigen, echte winkelpro menade. Op 28 oktober a.s. wordt deze promenade geopend. Amerikaanse resoluties verworpen VANCOUVER. De Russische premier Ale.rei Kosygin vertelt hier iets oner de kwaliteit van een ijshockeystick voor de aanvang van de ijshockeywed- strijd tussen de Vancouver Canucks en The Canadians, welke wedstrijd hij i» Vojicouver bijwoonde. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Te willen genezen is reeds half gezond zijn. Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk nachtvorst Droog en overwegend zonnig weer; koude nacht met plaatselijk nacht vorst en minimumtemperaturen van 5 tot omstreeks 1 graad, maximum temperaturen morgen rond 11 gra den;.meest matige oostelijke wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-tempera turen: één tot vijf graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 okt. Zon op 7.25, onder 17.23. Maan op 14.43, onder 23.46. 28 okt. Zon op 7.26, onder 17.21. Maan op 15.01, onder Eerste kwartier: 27 okt. (6.54). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 27 okt. 7.48 20.28 1.37 14.08 28 okt. 8.56 21.48 2.40 15.16 Doodtij: 29 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een nieuw krachtig gebied van hoge luchtdruk met een kern waarde van 1037 millibar op de Noordzee beheerst het weer in onze streken. Dit hoge drukgebied is ge vuld met lucht van polaire oorsprong zodat de temperaturen geleidelijk la ger zijn geworden. Het komende et maal verplaatst de kern zich verder oostwaarts waarbij de wind in ons land naar het zuidoosten ruimt, In de oostelijke aanvoer van koude lucht komen wolkenvelden voor die afgewisseld worden door opklarin gen. In de nacht van dinsdag op woensdag kan bij heldere hemel en weinig wind de temperatuur op de grond dan ook tot beneden het vries punt dalen. Vrij warm is het weer gebleven ten zuiden van de lijn Brest-Luxemburg-Praag. In deze streken komen flinke zonnige peri oden voor waarbij de middagtempe- ratuur tot ongeveer 20 graden kan stijgen. niet had kunnen voorkomen: de Al banese resolutie behaalde zelfs meer dan een tweederde meerderheid met 76 stemmen. Tot vlak voor het begin van de stemming was Bush ervan overtuigd dat de Amerikaanse campagne om Taiwan in de V.N. te houden zou slagen. Na de nederlaag was hij dui delijk diep getroffen en verbitterd. Tegen verslaggevers zei hij te hopen dat de V.N. „dit schandelijke ogen blik niet zal doen herleven". Reacties Radio Moskou gaf het nieuws over de toelating van Peking tot de V.N. in de ochtenduitzending van zes uur. zonder commentaar. Kort na de stemming waarbij Tai wan werd uitgestoten riep de vice- president en premier van Taiwan. C. K. Yen, het kabinet in spoedzit ting bijeen. De republikeinse senator van New York, James Buckley, zei dat het ge beuren „het begin van het einde van de V.N." betekent. Gedachte van P. G. van der Weeie DEN HAAG, 25-10. Langs de weg van behoud van de werkgelegenheid en de koopkracht is het wellicht mo gelijk tot een gemeenschappelijk plan voor matiging in 1972 te komen. Deze gedachte heeft de heer P. fj, van der Weele, voorzitter van hei Koninklijk Verbond van Onderne mers, maandag geopperd. Hij sprak daarover in zijn rede waarmee hij de besloten algemene bondsvergadering- van dit verbond in hotel Wittebrug in Den Haag opende. De heer Van der Weele merkte o.m. op dat de besprekingen in de Stichting van de Arbeid vooral gaan over de vraag welke inkomensgroe pen al dan niet de pas moeten mar keren. Een eenstemmig oordeel is tot nu toe niet bereikt. Daar maakt hij DEN HAAG, 25-10. De acteur Al- bert van Dalsum is maandagavond op 82-jarige leeftijd overleden. De begrafenis zal op verzoek van de overleden acteur in alle stilte ge beuren. De heer Van Dalsum wei'd enkele dagen geleden met kanker opgenomen in een ziekenhuis te Alk maar. Maandagochtend, kort voor zijn dood, is hij op eigen verzoek naar zijn woning in het Noordhol landse dorp Eenigenburg overge bracht. Daar is hij 's avonds om streeks acht uur gestorven. Met Albert van Dalsum is één van de grootste figuren van de Neder landse toneelgeschiedenis heenge gaan. Hij begon zijn loopbaan op 20- zich erg ongerust over omdat de be narde omstandigheden z.i. niet toe staan met verschillende meningen de economische weg te vervolgen. Bescherming koopkracht &n werkgelegenheid Zijn plan om nu de aandacht voor al te richten op het beschermen van de koopkracht en van de werkgele genheid, betekent z.i. dat niet alleen het inkomen in 1972 maar ook in vele volgende jaren zal worden bepaald. De bestrijding van de inflatie op de manier die nu ter discussie staat in de stichting is naar zijn mening on juist. De heer Van der Weele vestigde er nog eens de aandacht op dat het midden- en kleinbedrijf in het eco- jarige leeftijd met de rol van de Engel Gabriël in „Ballingschap" en nam op 11 november 1964 officieel afscheid van het toneel met een gala voorstelling van „King Lear" van Shakespeare, in de Kon. Schouwburg te Den Haag. Herdenking BUSSUM, 256-10. In verband met het overlijden van Albert van Dal sum zendt de NOS-televisie dinsdag avond, na afloop van het VARA-pro- gramma op Nederland 1, om circa 22.45 uur een herhaling uit van de eerste aflevering in de serie „De on- vergetelijken", een aflevering die is gewijd aan Albert van Dalsum. Het programma duurt vijftig minuten. nomisehe leven een andere plaats in neemt als grote bedrijven. Hij meent dat vooral de vakbeweging geen juiste kijk heeft op die positie. De wensen en verlangens van de vak beweging stoelen z.i. op informaties die men-in de grote bedrijven opdoet. Amerikaans vliegtuig gekaapt NEW YORK, 26-10. Een Boeing- 747 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij „American Airlines" is dinsdagochtend naar Cuba gedwon gen nadat het was opgestegen van het vliegveld Kennedy bij New York. Het vliegtuig was met 220 mensen aan boord op weg van New York naar San Juan in Portorico. De ka per richtte een pistool op het hoofd van een stewardess een uur nadat het vliegtuig was opgestegen en gaf de piloot bevel naar Cuba te vliegen. Japanse bergexpeditie in Nepal omgekomen KATMANDO, 25-10. Acht leden van een Japanse expeditie ter be klimming van de 7.426 meter hoge Ncpalese bergtop Gangapoerna zijn midden-oktober door lawines om het leven gekomen. Het zijn drie Japan ners en vijf inheemse gidsen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1