Vernieuwd kantoor Raiffeisenbank werd officieel geopend STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 oktober 1971 Nr. 20967 Plechtigheid te Bruinisse Bijeenkomst openbare kleuterschool te Oosterland BRUINISSE, 22-10. De vijfjarige Fennnie Qttens, dochtertje van de kassier, bood burgemeester G. Hok ken vrijdagmiddag de versierde sleu tel aan, de burgemeester opende de deur en daarmede was dan de offi ciële opening van het verbouwde bankgebouw van de Coöperatieve Boerenleenbank een feit. De geno digden werden daarna in de gelegen heid gesteld het bankgebouw in zijn nieuwe staat te bezichtigen. Het werd - zo bleek - een bank gebouw waarin men de balie heeft vergroot van twee tot vier loketten, alles voorzien van kogelvrij glas> waarbij men de bestuurskamer bij de kantoorruimte heeft getrokken en alle overtollige kasten naar een an der vertrek heeft getransporteerd. Resultaat: een zeer overzichtelijke, moderne kantoorruimte, met een dito meubilair en een registratieve appa ratuur, volgens de nieuwste inzich ten van de efficiency, met aparte ka mertjes voor de opstelling van di verse kantoormachines. Dit alles kon gerealiseerd worden door het woon gedeelte van de kassier bij het kan toor te trekken. Voor de kassier moest een nieuwe woning worden gebouwd. De eerste handeling over de gloed nieuwe balie was de verzilvering van een cheque van f 500,die het be stuur van de bank bfj deze gelegen heid beschikbaar stelde voor het pro ject Tafeltje-dek-je, dat men te Brui nisse van de grond tilt. Nadat het gezelschap alles had be zichtigd, verplaatste men zich naar het recreatie-oord „Stoofpolder waar de opening een feestelijk tintje kreeg. De voorzitter, de heer Jac. de Jonge, releveerde nog eens wat zich de laatste jaren had afgespeeld, na dat men had besloten een eigen bank gebouw te stichten en dagelijks het kantoor open te stellen. De ontwik keling is na voltooiing van het ver bouwde pand van de heer Hirdes en de kluis (28 december 1966), razend snel gegaan. Men dacht toen wel voor enkele jaren onderdak te zijn, maar in 1969 werd duidelijk dat het kan toor weldra te klein zou zijn. Aan het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft te Goes werd opdracht ge geven de verbouwing te ontwerpen; de fa. S. Capelle en Zonen werd de hoofdaannemer. Vele nieuwe taken wei-den aan het bankwezen toege dacht. Een nachtkluis behoort o.m. tot de aanwinsten die met de ver bouwing kon worden gerealiseerd. Gemeentelijke felicitaties Burgemeester G. Hokken is geen onbekende in de Raiffeisenorganisa- tie, want hij is niet alleen voorzitter van het bestuur van de Cop. Raiffei senbank Sliedrecht, maar ook voor zitter van de Ring van Boerenleen banken in het Drechtstedengébied. Hij feliciteerde het bestuur van de bank en was als gemeentelijk ver tegenwoordiger blij met de aanwinst voor Bruinisse. Hij vertelde een amu sant verhaal, met als thema ,,Van schoenendoos tot nachtkluis", maar meende toch nog mogelijkheden te zien voor kwaadwilligen, ondanks de door kogelvrij glas beveiligde balie. Tenslotte dankte hij voor de ontvan gen dotatie ten gunste van het pro ject „Tafeltje-dek-je". De heer A. Oudkerk, inspecteur zuidwest bij de Centrale Raiffeisen- organisatie, benadrukte nog eens de dynamische veranderingen die zich in en buiten het bankwezen in onze maatschappij voltrekken en was blij dat het bestuur van de Bruinisser bank blijk heeft gegeven deze ont- Deze kaart van de Beldertweg te Dreischor dateert uit 1928. De weg was ter plaatse nog niet geasfalteerd De drie „herenhuizen" op de achter grond werden in 1919 en 1920 ge bouwd. Later kwam er voor A. van der Linde-van der Linde nog een vierde huis bij. Men vestigde eertijds aan de Moolpadwanneer men zijn schaapjes op het droge had. In het jaar 1920 telde Dreischor bijna 1300 inwoners, het hoogste aantal, dat ooit bereikt werd. De emigratie en evacuatie door oorlog en watersnood is het inwonertal van het dorp aan de Grevelingen sterk gedaald. Mo menteel telt Dreischor circa 840 in woners. wikkeling te kunnen te willen bij houden. De heer Van der Slikke sprak als ringvoorzitter Schouwen-Duiveland, namens de overige banken in de re gio. De hoofdaannemer, de heer Joh. Capelle, deed zijn gelukwensen en zijn dank voor de goede samenwer king vergezeld gaan van een baro meter voor de bank. Laatste spreker was de heer P. L. Krepel, oud-voor zitter van het bestuur, die een woord van hulde wilde spreken tot het ge zin van de kassier, de heer L. Ottens, onder wiens leiding de dynamische ontwikkeling voltrok. Alle sprekers hoopten uiteraard dat deze ontwik keling zal aanhouden. Vergadering Kamer van Koophandel In hotel „Brittania" te Vlissingen, vergadert op 27 oktober a.s. de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland. Vakantie op de boerderij De gewestelijke raad Zeeland van het Landbouwschap besprak de even tuele mogelijkheden voor het plaat sen van caravans en tenten op de erven van de boerderijen en besloot, alvorens een definitief standpunt in te nemen, eerst de mening van de districtsraden en de kringbesturen van de landbouworganisaties te vra gen. Als vertegenwoordiger van de land bouw in de werkgroep van de Pro vinciale Raad voor de Recreatie, welke als taak heeft het uitbrengen van een pre-advies over het zoge naamde vrije kamperen, werd de ge westelijk secretaris aangewezen. ZIERIKZEE Inbraak in schoenenzaak In de nacht van vrijdag op zater dag is uit de schoenenzaak „De Ba- ta aan het Havenplein te Zierikzce een bedrag van f 2500,- ontvreemd. Be dader(s) kwam(en) het pand aan de achterzijde ^binnen en nam(en) de kassa en een geldkistje mee naar buiten waar de inhoud er uit werd gehaald. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. Aanrijding verkeersplein Zondagmorgen omstreeks half elf vond op het verkeersplein een aan rijding plaats tussen twee personen wagens. B. D. uit Zierikzee verleen de geen voorrang aan B. G. O. te Utrecht. Beide wagens liepen zware schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Causerie over het gebed voor N.C.V.B. Vorige week vond een algemene vergadering plaats van de N.C.V.B. afdeling Zierikzee. De presidente, mej. E. C. de Ruyter, opende de ver gadering met het laten zingen van ps. 145 1 en ging voor in gebed. Zij las vervolgens 1 Petr. 4 7-11 en hield hierop aansluitend een korte medi tatie. Zij heette alle aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder ds. H. Favier, plaatselijk geref. predi kant, die sprak over „Gebed". Ds. Favier las Matth. 77-12, waar in voorkomt een lering van „Bid en u zal gegeven worden, zoekt en gij zult vinden, klopt en u zal openge daan worden". De dankbaarheid, waarover de Catechismus het heeft, is ook een stuk gebed. Spr. noemde het bidden een spreken met God, maar voor ons christenen speciaal „de God", want in alle godsdiensten wordt tot een god gebeden, maar in veel verschillende houdingen, manie ren en rituelen. Het gebed kan ook wel gebruikt worden om God iets af te dwingen, maar Jezus zegt God laat zich niet dwingen. Daarom zullen wij steeds in ons gebed als uitgangspunt moeten stellen: „Uw wil geschiedde", en dit is niet altijd gemakkelijk. Dat deze prachtige uiteenzetting bij de dames aansloeg, bleek uit de zeer geanimeerde discussie die na de pauze op gang kwam, waaraan door Dankwoorden De voorzitter dankte in een slot woord (hij had dat ook al persoon lijk gedaan) nogmaals allen die door hun aanwezigheid blijk gaven met de bank mee te leven. De heer Kle pel had tevoren reeds geattendeerd op de aanwezigheid van de heren A. Flohil en L. A. Jonker-Steendijk, beiden bewoners van het rusthuis, maar 52 jaar geleden mede-oprich ters van de bank. Vele bloemstukken sierden het nieuwe kantoor, 's Avonds was er voor de cliëntèle gelegenheid de re sultaten van de verbouwing te be zichtigen. velen werd deelgenomen en die door ds. Favier goed werd geleid. De presidente dankte de spreker aan het eind van de avond hartelijk voor zijn leerzame uiteenzetting van deze moeilijke materie en zijn pret tige manier om de vragen te beant woorden. Na het zingen van het Ge bed des Heren 1 en 10 sloot ds. Fa vier deze avond met gebed. U.V.V.-avond voor bejaarden Vorige week verzorgde de U.V.V. Zierikzee de eerste avond voor de bejaarden in het nieuwe seizoen. De bijeenkomst vond plaats in het Her vormd Verenigingsgebouw; de presi dente mevrouw A. der Weduwen verwelkomde een volle zaal. De accordeonvereniging W.I.K. uit Wissenkerke verzorgde deze avond een licht muzikaal programma, sa mengesteld uit operelteklanken en populaire „meezingers". De leiding had de heer Versluijs. Het program ma werd aan elkaar gepraat door de heer Ko v. d. Berge en hij deed dat in Noord-Bevelands dialect. In de pauze boden de U.V.V.-dames koffie aan en aan het slot bedankte de pre sidente een dankbaar publiek. De accordeonisten kregen een extra be dankje, in 't bijzonder ook de elfja rige solist. De volgende avond is reeds vast gesteld en zal plaats vinden op 3 de cember aanstaande. Allen werden opgewekt om de handwerkdag te be zoeken die op 11 november a.s. ge durende de gehele dag gehouden.zal worden in het patronaatsgebouw aan de Mosselstraat. BURGH Dia's op Vogelwachtavond De heer M. C. Visser te Burgh heeft vrijdagavond in hotel Het wa pen van Burgh zijn gehoo2*, bestaan de uit Vogelwachtleden, aandachtig beziggehouden met dia's over oud- Burgh en Haamstede. Veel oude plekjes zijn in de huidige entourage niet meer terug te vinden. De heer Visser vervaardigde deze dia's van oude prentbriefkaarten. Na afloop kreeg hij naast een warm applaus ook de dank voor de voorzitter, de heer J. P. C. Boot. Deze deelde mee dat de volgende avond gehouden wordt in Zierikzee op 19 november. De heer Van Raam uit Amsterdam zal de natuur van de Veluwe op het doek brengen met gebruikmaking van twee projectie-apparaten. Geslaagd Bij de in Rotterdam gehouden exa mens voor het verkrijgen van het diploma bejaardenverzorgster slaag de o.a. onze dorpsgenote mej. J. W. de Ruijter, werkzaam in het Rust huis „Duinoord" te Haamstede. BROUWERSHAVEN Verkeersvoorlichting voor bejaarden De ouden van dagen hebben op hun soosmiddag een voorlichtings programma gehad, welke gebaseerd was op het Veilig Verkeer. Een veer tigtal bejaarden hebben met interes se geluisters naar de lezing voor ou dere weggebruikers door de heer Pfann van Veilig Verkeer. De lezing werd verduidelijkt met een serie kleurendia's, zodat het geheel goed kon worden gevolgd. Namens het be stuur van de afd. Brouwershaven was aanwezig mevr. T. v. Snippen burg-Bakker. OOSTERLAND, 23-10. Vrijdag avond had in de „Conferentiekamer" een bijeenkomst plaats van ouders en verdere belangstellenden, van wie de kinderen op dinsdag 26 oktober de pas opgerichte Openbare Kleuter school gaan bezoeken. De belangstelling was vrij goed, ook burgemeester J. D. de Kam van Duiveland was met de heer S. Over- beeke, wethouder van onderwijs, aanwezig. De hoofdleidster van de openbare kleuterschool te Ouwer- kerk, mevrouw De Later-van de Tonnekreek, heette de aanwezigen welkom en wees op het doel van deze bijéénkomst. Hierna stelde ze de nieuwe hoofdleidster van de school te Oosterland voor, mevrouw A. Blok-de Roos uit Zierikzee en bood de nieuwe kracht een mooie plant aan. Vervolgens werd overgegaan tot verkiezing van een oudercommissie voor de nieuwe onderwijsim-ichting, waarbij een viertal dames en een heer uit de bus kwamen. Het waren de dames mevrouw Dooge-Kosten, "nevrouw Clerx-Hage, mevrouw Geel- Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank voor SPAARBUSJES in bruikleen BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. OOSTERLAND Stichting „Valkenheide" De opbrengst van de busjescollec te, welke, hier in het derde kwartaal van dit jaar gehouden werd ten bate van de Stichting „Valkenheide te Maarsbergen door de collectanten: Rian Kwaak, Jannie de Later, Jac queline Lems en Nellie Mol, onder leiding van mevr. H. van der Werf- Nouwen, bracht op de mooie som van f101,04. Een dankwoord voor dit mooie resultaat aan de milde gevers (sters) en aan de leiding en de col- ectanten mag niet achterwege blij ven. Geslaagd Op vrijdag 22 oktober j.l. slaagde aan de Nuts-Academie te Rotterdam voor de acte MO. A. (Pedagogiek) onze dorpsgenoot, de heer P. T. Bol kenbaas, hoofd van de openbare ba sisschool alhier. BRUINISSE Bazar „Nu mei Hope" Tot de jaarlijkse evenementen op Bruinisse behoort ook de bazar die door een bepaalde vereniging wordt georganiseerd. Dit jaar is het weer de beurt van de muziekvereniging „Nu met Hope", die best een finan cieel steuntje kan gebruiken voor haar instrumenten- cn uniformfonds. Met een beetje geluk kan men op een bazar een flinke taart winnen, een fruitmand, gevogelte of wild, enz., uit de opbrengst waarvan „Nu met Hope" de financiële positie weer wat kan verbeteren. Talrijke andere attracties bij een bazar behorend, zullen vrij dag 29 en zaterdag 30 oktober in het hervormd verenigngsgebouw aanwe zig zijn. De familie Jumelet „De familie Jumelet is afkomstig uit Picardic. gelegen in Frankrqk". aldus begint het boekje dat in de vo rige eeuw door dc heer Van der Baan te Wolfaartsdyk. bekend geschied vorser van honderd jaar geleden, over het geslacht Jumelet werd sa mengesteld. Vorige week zijn enkele leden van die familie Jumelet in Picardic ge weest .om eventuele nog levende na zaten van dat oude geslacht te ont- hoed-Quist, mevrouw Geelhoed-Boot en de heer Lucas W. Boogert. Schoolfonds Verder volgde mededeling betref fende het leerplan, n.l. het maken van poppekleren, verfschorten, plak- ioekjes en nog veel dingen meer. Onder ogen werd verder gezien het stichten van een schoolfonds, waaruit de onkosten voor feestjes (o.a. Sin terklaasfeest) en de onkosten van te houden ouderavonden kunnen wor den betaald. In de pauze, die hierna volgde, weid op koffie getracteerd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakte niemand gebruik. Tenslotte ging men over tot het be kijken van de verschillende attribu ten, -nodig voor het kleuteronderwijs, zoals tafeltjes, stoelen, allerlei speel goed en leermiddelen. Er was ook al een eenvoudige methode om de be ginselen van het lezen te leren en van het rekenen. Algemeen was men bijzonder enthousiast over het mooie materiaal dat het kleuteronderwijs momenteel ten dienste staat. moeten. Het bleek echter dat de naam Jumelet in de streek van Picardië niet meer voorkomt. De laatste ver meldingen (geboorte-akten) kon men tonen uit 1812. Maar in de tegen woordige bux-gerlijke stand kon men de naam niet meer vinden. Wel had men nog een interessante ontmoeting in Brasschaet (België). Enkele leden van de familie Jumelet landden in 1687 op Schouwen-Duive land (Viane en Zierikzee) en kwamen tenslotte op Bruinisse terecht. Het bleek een honkvaste familie, die tot aan de eerste wereldoorlog praktisch niet verhuisde, enkele emigranten naar Amerika uitgezonderd. Maar de laatste vijftig jaar zwermden leden van de familie uit naar diverse plaat sen in binnen- en buitenland. Jaarvergadering Ger. Vrouwenvereniging De gereformeerde Vrouwenvereni ging hield de jaarvergadering in de consistorie van de gereformeerde kerk, die geheel gevuld was, met le den, belangstellenden en afgevaar digden van andere vrouwenvereni gingen ter plaatse en op Schouwen- Duiveland. Nadat gezongen, was Psalm 89 1 en 7, sprak de presidente mevrouw IJzelen berg-Olree een welkomst woord en werd zoals ook op de ge wone bijeenkomsten een inleiding gehouden over een Bijbelgedeelte (Gen. 49). Na de eerste pauze, begon het wat lichtere programma. Het eigen werk van de dames, mevrouw Wiebrens- Beekman en IJzelenberg-OIree vormt voor dat programma altijd en kele solide bouwstenen en zo werd het stuk van mevrouw Wiebrens en voor het voetlicht gebracht door de dames( gezusters) de Waal, getiteld ..Opoe en kleindochter", weer een daverend succes. Hetzelfde kan wor den gezegd van het gedicht later door mevrouw IJzelenberg-OIree als sigenwerk gedeclameerd. Verder was er natuurlijk een bont geheel van stukjes proza en poëzie, die werden voorgelezen of gedeklameerd, was er hersengymnastiek of zorgde men op andere wijze, dat de gezellige sfeer een steeds hoger toppunt bereikte. Gesloten werd met het zingen van het gezang „Van u zijn alle dingen" en dankgebed van de presidente Uitbreiding zakenpanden Naast het begin van nieuwbouw (vorige weck gesignaleerd) zijn cr ook enkele zakenmensen die hun be drijfspanden vergrootten. De fa. L. Padmos Zoon bouwde haaks op de bestaande een flinke hal aan de ma chinefabriek; de heer Joh. van den Bos (Molenstraat) legde het funda ment voor een uitbreiding van zijn textielzaak. Zeiler verdronken TERNEUZEN. 23-10. Tijdens het zeilen op de Braakman kreek nabij Tcrneuzen is de 17-jarige J. Weijns uit Tcrneuzen verdronken. Op een gegeven ogenblik sloeg de zeilboot als gevolg van de harde wind om. Het slachtoffer probeerde toen sa men met zijn vriendje, de I3-jarige Hans Bakker uit Tcrneuzen. de wal te bereiken. Maar alleen laatstge noemde slaagde in deze poging. NEW YORK. Binnen afzienbare tijd zal dit voertuigje in Amerika als taxi op de straat verschijnen. Hel wagentje, dat nauwelijks groter is dan een Volkswagen, biedt de inzit tenden toch meer ruimte dan een Cadillac. INGEZONDEN STUKKEN De Zeeuwse Muziekschool De opmerkingen door de heer De Looff, in uw krant van 20 oktober jl„ gemaakt over de in de gemeente raadsvergadering van Westerschou- wen aan de orde gestelde opleiding van leden van harmonie- en fanfare gezelschappen, onderschrijf ik ge heel. Er spreekt ongerustheid uit over het feit dat bijvoorbeeld „Witte van Haemstede", na een aantal jaren zijn leden op deskundige wijze te hebben doen instrueren door docenten van de Zeeuwse Muziekschool (t.w. de heer J. F. Mannaert uit Hulst, met overtuigend succes werkend bij vele Zuidbevelandse korpsen, en de heer M. J. Hillebrand uit Vlissingen, die op jaren ervaring in het korpswezen kan terugzien) de klok twintig jaar terugzet door de opleiding van de leerlingen weer aan oudere muzi kanten in handen te geven. Een mo tivering van dit besluit heeft „Witte van Haemstede" echter nimmer aan de muziekschool meegedeeld. Het gaat betekenen - om met de heer De Looff te spreken - dat straks mooie uniformen (van secundair be lang) door de straten van Burgh en Haamstede wandelen, maar echte muzikanten (primair belang) steken er niet in. De omstanders en luiste raars zullen het tegen die tijd con stateren. De Muziekschool heeft in elk geval kosten (reizen Hulst resp. Vlissingen naar Haamstede) noch moeite (ach tereenvolgens delegeerde de muziek school de heren Paul C. van Belzen, R. van Soest en J. F. Mannaert voor het koperblazen naar Haamstede) ge spaard om in een der kernen van de gemeente Westerschouwen op ver antwoorde wijze aan de muzikale vorming van de jeugd mee te wer ken. De directeur van de Zeeuwse Muziekschool: G. W. BERGMAN. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: kand. L. F. W. Sterk, Julianalaan 3, Bilthoven. Beroepen te Varsseveld (toez.): E. Durkstra, zendingspred. van Timor, Holten; te Sexbierum (toez.): N. Warns, Gendringen (Gld.); te Rand wijk: J. Vroegindeweij, Harskamp; te Haarlem: D. Groeneboer, Amster dam; te Woudenberg: J. C. Schuur man, Putten. Geref. Kei-ken Beroepen te Maasdijk: A. C. Koe man, Appelscha; te Slikkerveer: M. J. Vos, Gent (België). Benoemd tot geestelijk verzorger inrichting „Vogelenzang" te Benne- broek": drs. H. Schut, Utrecht-zuid. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Kaapstad: R. T. Ur ban, Ferwerd-Hallum. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Beroepen te Kampen: J. M. Smc- lik, Rotterdam-Overschie. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Elburg: H. C. van dei- Ent, Katwijk aan Zee: te Oostelijk Flevoland: J. Plantinga, Rozenburg. Geref. Gemeenten Beroepen te Gouda: L. Huisman. Katwijk aan Zee; te Rhenen: A. Hoo- gcrland, Werkendam; te Benthuizen: Chr. v. d. Poel, Ycrscke. Oud-Gcrcf. Gemeente Bruinisse Woensdag 27 oktober, 7.30 uur ds. J. van Proijcn, Stavenissc. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM 25-10. Aangevoerd 1603 dieren t.w. 1191 runderen cn 412 varkens Prijzen per kilogram: slachtrunde- ren extra f 5.40-6.05, 1c f 4,70-5,25, 2c f 4.20-4.45, 3c f 4,00-4,15; stieren f 4.90-6,00; worstkoeien f 4,10-4,25; slacht varkens le f2,40-2,42, 2e f 2,35- 2,40, 3e f 2.30-2.35; slachlzeugcn f 2,00-2,05; zware varkens f 2,20-2,32. Runderen: Aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen iets gedrukt. Varkens: Aanvoer groter, handel vlug, prijzen lager, enkele prima's boven noferine

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3