Geslaagde ouderavond openbare lagere school Brouwershaven Minder Kluten in Koudekerkse inlaag INGEZONDEN STUKKEN Broedseizoeii 1971 Schooljaar gestart met 72 leerlingen BROUWERSHAVEN, 16-10. De openbare basisschool te Brouwersha ven hield haar jaarlijkse ouderavond in het Herv. Verenigingsgebouw. De voorzitter der oudercommissie de heer J. C. Hanse verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder mej. E. Quant, hoofdleidster der kleuter school en het onderwijzend personeel der school. De heer Hanse deelde mede, dat het college van b. en w. verhinderd was der.e avond bij te wonen, even als (maar dat is gebruikelijk, aldus de voorzitter), de inspecteur voor het onderwijs in Zeeland. Na vaststelling der notulen volgde het financieel verslag door de pen- ningmeesteresse mevr. Bokelaar-v. d. Velde. Er was een klein kastekort maar een batig saldo op de bank. Bij monde van het kascommissielid de heer K. Nouwen werd geadviseerd tot goedkeuring der bescheiden. Daar er een goed saldo op de bank staat werd unaniem besloten om ook dit jaar geen inzameling bij de ouders te houden voor de Sint Nikolaaskado's. Het afgelopen schooljaar Het hoofd der school, de heer R. v. Snippenburg, gaf hierna een uitge breid jaaroverzicht. 11 leerlingen verlieten de school, waarvan er 8 naar de brugklasse gingen, 2 naar de L.T.S. en 1 naar de Huishoudschool. Per 1 september werd het nieuwe schooljaar gestart met 72 leerlingen. Hoogtepunten woren het Sint-Niko- laasfeest, schoolvoetbal, de geslaagde schoolreizen, verkeersexamen en de kinciei-postzegelactie (welke f 669,50 opbracht). Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing waren aftredend en niet herkiesbaar de da mes Boersma-Hofman, Bokelaar-v. Voor 35 jaar ZIERIKZEE. Advertentie. Bij aan koop van 1 boodschappen 5 rollen drop in diverse smaken voor 10 cent. ZIERIKZEE. Donderdagavond ver gaderde in „Concordia" de afdeling Zierikzee van de Kon. Ned. Midden standsbond, waar als spreker optrad de heer H. J. Hagelen, chef afdeling stadsbelangen der K.N.M.B. HAAMSTEDE. Voor de afdeling Haamstede van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen hield woensdag middag de heer Holleman, propa gandist van de zuivelcentrale, een lezing over het hoe en wat van zui- velprodukten. ZONNEMAIRE. De jongelingsver eniging „Timotheus" opent binnen kort haar bibliotheek met 110 delen van de meeste uiteenlopende aard. ZIERIKZEE. De hevige storm van de afgelopen nacht heeft veel bo men die hun bladeren nog bezaten, kaal gemaakt. Wonder boven won der richtte de krachtige wind bijna geen schade aan. ZIERIKZEE. Advertentie. - Niets kan een vrouw meer bekoren dan vakkundig geknipt en geschoren haar man thuis te zien komen. Deze maand voor halve prijs! d. Velde en cle heer J. C. Hanse. Ge kozen werdén de dames Van Ast- Terpoorten, Hanse-Menheere en Schilperoort-Matthijsse. Na onder ling beraad kon de voorzitter mee delen, dat het bestuurslid de heer A. P. Drijgers de voorzittershamer van hem zal overnemen. De voorzitter bedankte de scheidende dames voor het vele aktieve werd en de prettige samenwerking. De heer v. Snippen burg bedankte namens de school de scheidende voorzitter. Tot leden der kascontrolecommissie werden be noemd de heden M. v. d. Weele en W. van Dienst. Flitsen uit het buitenland DALLAS. „Verschrikkelijke Ted" Walters, eens een handlanger van de vooral door de gelijknamige film be kend geworden Bonnie en Clyde, heeft donderdag op dezelfde wijze als dit tweetal de dood gevonden. Hij werd met kogels doorzeefd, toen hij zich niet aan de politie wilde over geven. MOSKOU. Beëindiging van de oor log in Indochina en een regeling in het midden-oosten die inhoudt dat Israël de bezette gebieden ontruimt, zouden volgens de Russische premier Alexei Kosygin de beste voorberei ding vormen voor het bezoek van de Amerikaanse president Nixon aan de Sowjet-Unie. DJAKARTA. De Amerikaanse Union Oil Company of California heeft bij de oostkust van Kalimanten in Indonesië een olieveld aangetrof fen dat naar verwachting in 1973 een produktie zal leveren van ruim hon derdduizend barrel (één barrel is 159 liter) per dag. LOS ANGELES. De stakende ha venarbeiders in de grootste haven aan de Amerikaanse westkust, Los Angeles, hebben besloten het werk te hervatten nadat zij eerder een pre sidentiële order hadden genegeerd om tijdens een afkoelingsperiode van 80 dagen aan het werk te gaan. TEL AVIV. Israël heeft de laatste hand gelegd aan de „Bar Lev-linie", een keten van fortificaties langs ^iet Suez-kanaal, zo schrijft het weekblad van het Israëlische leger, Bemahane, jl. donderdag. STOCKHOLM. De Nobelprijs voor geneeskunde 1971 is toegekend aan de Amerikaanse hormonenspecialist Earl Wilbur Sutherland uit Nashville (Tennessee). WARSCHAU. In Polen zijn de laat ste maanden enkele politieke gevan genen in vrijheid gesteld, geruime tijd voordat ze hun straf helemaal hadden uitgezeten. De meeste van deze gevangenen, overwegend uni versitaire medewerkers en studen ten, waren veroordeeld in verband met de studentenonlusten van 1968. DJAKARTA. Het merendeel van de 45 man sterke Nederlandse han delsmissie, die onder leiding van mr. J. Oyevaar de afgelopen twaalf da gen een bezoek aan Indonesië heeft gebracht, heeft donderdagavond de terugreis aanvaard. Enkele leden blij ven nog enige dagen in Indonesië. PRAAG. Josef Smrkowvsky, een van de leidende hervormers in het Tsjechoslowakije van 1968 bevindt zich in tegenstelling tot in het wes ten circulerende berichten niet in ar rest maar leeft rustig en terugge trokken in het dorpje Hyskow, 30 km. ten westen van Praag. Schoolreizen Op voorstel van het bestuur werd besloten de schoolreizen als volgt te doen plaats hébben: klasse 1 en 2 gaan naar Madurodam en de Pier, 3 en 4 gaan naar „Klavervelden" te Bergen op Zoom en de klassen 5 en 6 naar de jeugdherberg „Windroos" in Rotterdam. Na de gebruikelijke rondvraag hield het hoofd der school een lezing met als titel „Vernieuwen en vernie len". (Voor een verslag van deze cau serie verwijzen we naar het volgen de nummer. - Red.). LONDEN. Shell Exploration and Production Ltd. heeft op een afstand van ongeveer tweehonderd kilome ter ten noordoosten van Aberdeen (Schotland) op de Noordzee olie aan geboord. De vondst wordt nu nader onderzocht. WENEN-BRATISLAVA. - Volgens het Oostenrijkse katholieke persbu reau Kathpress heeft het Slowaakse ministerie van cultuur een totaal in voerverbod ingesteld voor religieuze literatuur. STOCKHOLM. Dc Nobelprys voor economische wetenschappen is vrij dag toegekend aan de Amerikaanse prof. Simon Kuznets. MOSKOU. Het Sowjet-Russische ruimtestation Saljoet heeft na zes maanden zijn vlucht beëindigd en is volgens plan bij terugkeer in de dampkring boven de Stille Oceaan verbrand. AKEN. De Westduitse politie heeft in een leegstaande boerenwoning aan de grens met Nederland een hoeveel heid verborgen wapens en explosie ven gevonden. BELFAST. In de Noordierse hoofd stad Belfast zijn vrijdag twee poli- tie-agenten doodgeschoten. VER. NATIES. Een commissie van de Ver. Naties heeft vx-ijdag gerap porteerd, dat schendingen van rech ten van de mens in door Israël be zette Arabische gebieden „nog dui delijker aan de dag zijn getx-eden dan toen zij voi'ig jaar voor het eerst ge signaleerd wei'den". TOKIO. De Nederlandse ambas sadeur in Tokio heeft de verontschul digingen van de Nedex-landse rege- ï'ing aangeboden voor de incidenten tijdens het bezoek van keizer Hix-o- hito aan Nederland. HONGKONG. Noordvietnam heeft geprotesteex-d tegen Amei'ikaanse lucht- en artillex-ie-aanvallen tussen 12 en 15 oktober jl. zo heeft het Noordvietnamese persbureau zondag gemeld. SAIGON. Negen mensen zyn ge dood en tien gewond toen een bus bjj de Moe Hoa in de Mekongdelta in Vietnam op een mijn reed. Het Zuid- vietnamese militaire radiostation heeft dit meegedeeld. DODELIJKE ONGELUKKEN ALMKERK. Op een ki'uispunt te Nieuwendijk (in de Noord-Brabantse gemeente Almkex-k) is zondagavond Iaat de 18-jarige bromfietser A. R. Kampsteeg uit Werkendam aangere den door een personenauto. Hij was op slag dood. OISTERWIJK. De 19-jarige mef- taalbewerker J. A. M. Paaymans uit Oisterwijk is zondagavond in een ziekenhuis te Tilburg overleden. Hij wex-d door een automobilist ernstig gewond op een weg te Oisterwijk ge vonden. Bij hem lag zijn bx-omfiets. De politie weet nog niet hoe de jon geman gewond is gex-aakt. DEN HELDER. De negenjarige J. Bruinsma uit Den Helder is in zijn woonplaats met zijn fiets onder de aanhangwagen van een tractor geko men. De jongen overleed op weg naar het ziekenhuis. DRONTEN. Het IV2 jarige meisje Inge Matijs uit Dx-onten is in de gracht in haar woonplaats verdron ken. Het slachtoffertje dat vex-moe- delijk bij het spelen in het water te recht is gekomen, werd door een vooi'bijganger gevonden. UTRECHT. De 25-jarige in Utrecht wonende Marokkaanse gastarbeider M. Melatsi-Delach is bij een ver- keei'songeluk in Utrecht om het le ven gekomen. Op een kruispunt kwam hij met zijn brommer onder een van rechts komende vrachtauto terecht. Hij overleed later in het zie kenhuis. UTRECHT. Dc 19-jarige Utrechtse student Frans H. Bakels is in het ziekenhuis aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden. Hij raak te in Utrecht met zijn brommer tus sen twee vrachtwagens bekneld en kwam toen onder de wielen van een van de vrachtwagens terecht. MENALDUMADEEL. De 66-jarige W. Grijnma uit Berlikum (gcm. Me- nnldumadcel) is op rijn bromfiets te gen dc achtexzijdc van een overigens "ocd ••crlichte aanhangwagen gere den. die geparkeerd stond op de weg Berlikum-Ricd in Menaldumadcel. De heer Grijpma is in een ziekenhuis in Leeuward enaan zijn verwondin gen bezweken. Leswagcn verongelukt UTRECHT. 16-10. Bij een ongeluk op de Breudijk te Harmclen is de 55- i;re heer J. Jongcndijk uit Woer den om het leven gekomen. Hij reed als leerling-chauffeur in een lesauto op de smalle dijk en botste frontaal togen een uit tegenovergestelde rich ting komende bestelauto, waarvan de bestuurder teveel links hield. Dc heer Jongcndijk was op slag dood. Zijn rij-instructeur werd ernstig ge wond. SCHOUWEN-DUIVELAND. In het jongste „Sterna"-nummer staan - ge lijk gemeld - de broedgegevens van Schouwen-Duivcland 1971. Hieron der volgt het overzicht van de Kou dekerkse inlaag. In het voorjaar wai'en er aanmer kelijk minder kluten dan in 1970. De ooiv.aak hiervan is onbekend maar de drukte op de pax-keerplaats bij Smallegange zal een belangrijke rol gespeeld hebben, want die hoek was dit jaar erg slecht bezet. Op het land van Muste lagen vorig jaar 15 nesten en dit jaar was er niet één. Tot half mei werden van de kluut in de gehele polder 67 broedgevallen geteld, maar in de laatste week van mei en de eexste week van juni zijn er nog 14 nesten bijgekomen. Dit is mischien het gevolg van verstooi'de KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Op de bij Mak van Waay in Amsterdam gehouden kunst veiling is een schilderij van Breitner, „Pox-tx-et van een staande dame", door het Siner museum voor 32.000 gulden aangekocht. MAASTRICHT. Van 15 september 1970 tot 15 september 1971 is in het arx-ondissement Maastricht ruim de helft meer vuux-wapens en munitie in beslag genomen, dan in dezelfde pex-iode van het voox-af gaande jaar. ST. WILLEBRORD. In St. Wille- bx-ox-d heeft zich een ernstig geval van dierenmishandeling voorgedaan. Een passerende vx-ouw ontdekte in een sloot tussen de Hogedonk en de Irenestraat een hond waarvan alleen de kop boven de grond uitstak. LEIDSCHEDAM. Een twintigjarige inwoonster van Leidschendam die bij een auto-ongeluk een stukje van haar neus vèfloor, heeft dit dank zij een snelle zoekactie van de politie weer terug. Een plastisch chirux-g bij een ziekenhuis in Den Haag zal px-o- bei'en het stukje weer aan de neus te bevestigen. DEN HAAG. De ministerraad heeft vx-ijdag in principe besloten tot fi nanciële medewerking aan op her structurering gerichte maatregelen ten behoeve van de Nederlandse Dag bladpers. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Barneveld: J. Maas land, Wilsum; te Aardenburg: mej. H. Valk, vic. te Nieuw Vossemeer- Halsteren; te Rouveen: kand. C. Kik, Rotterdam; te Biezelinge: E. Durk- stra, zendingpi'ed. van Timox-, vroe- ger te Almelo), thans Holten; te Has selt; Iz. Kok, Baarn. Beroepbaai-stclling: J. F. Hoekstra, laatstelijk predikant Ref. Church Montreal. Canada, thans wonende Nieuwe Haven 39 te Zierikzee. Bedankt vóór Hengelo (Gld.): C. F. J. Antonides, Terborg. Ger. Kerken Beroepen te Surhuisterveen: drs. H. Dijkstra. IJlst. Bedankt voor Drachten: B. Berends te Enschede. Benoemd tot hulpprediker te Oos- terbeek-Doorwerth: J. C. Jonkers, em.pred. te Renswoude. Ger. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Drachten: C. Bijl. Hil versum; te Apeldoorn: D. Los, 's Gra- vcnbage-West. Ger. Kerken Vrijgemaakt (buiten verband) Beroepen te Deventer: J. Sluij, Wieringormeer. Ger. Gemeenten Beroepen te Hoogvliet: 1,. Blok. Beekbergen; te Oostkapclle: N. W. Schreuder. Goes; te Klaaswaal: N. W. Schreuder, Goes. Bedankt voor St. Annaland: J. van Vliet. Aagtekcrke. Vrije Evang. Gcm. Beroepen te Amsterdam-West: A. I,. Louwcrse, Vecndam. Bedankt voor Zeist: J. A. Hamers, Wormcrvecr. legsels op het land buiten de inlaag. Op 17 juni wex-d met zekex-heid een 2e broedgeval vastgesteld bij de to- ren voor het huisje. De kluten van buiten de inlaag werden gevonden op het bedrijf van Smallegange (6) en langs de Stolp- weg (8). Van de kievit en tux-eluur waren meer legsels aanwezig dan in onder staand overzicht vermeld is: Kluut: in d, inlaag 81. buiten de inlaag 14 (veel jongen); Scholekster: 8; Grutto: 4; Kievit: 16; Tureluur: 21; Gele kwikstaart: 2; Kokmeeuw: 18; Wilde eend: 6; Bergeend: 1; Water hoen: 3. Najaarsaktie „Werk aan de wereld" 1824 oktober 1971 (Ingezonden) „Werk aan de wereld" is de naam van de najaax-saktie voor ontwikke- lingssamenwex-king van NOVIB, het UNESCO Centrum Nederland en het Nederlands Comité UNICEF, die in de week van 18 t/m 24 oktober over al in den lande en ook in Zierikzee wox-dt gehouden. Deze aktie betekent niet alleen fi- losofex-en en studeren en agiteren, maar in de eerste plaats konkrèet nu iets doen, nu helpen bij het verwe zenlijken van ontwikkelingspi'ojekten in de Derde Wereld waaraan men daar werkt, maar die vaak slechts kunnen slagen met hulp van buiten, met hulp van ons. Daax-om is Werk aan de Wereld een dringend vei'zoek aan het Neder landse volk om financieel bij te spx-ingen en dit i-oyaal te doen. In de aktie Werk aan de Wex-eld wox-dt dit jaar extra aandacht aan UNICEF besteed. Deze 25-jarige, sympathieke organisatie van de Ver enigde Naties vex-dient onze volle aandacht en waax-dering. UNICEF- Intex-nationaal had zich reeds enkele jax-en geleden tot taak gesteld in het kader van de viering van zijn 25ste vex*jaardag een aantal gx-ote projekten van de gx-ond te tillen en één ex-van is een gezondheidsprojekt dat in In donesië in een viex-jax-enplan zal wox-den uitgevoex-d. Gezondheidscen- ti-a, verbetering van de voeding en van de dx-inkwatervoox-ziening, oplei ding van verpleegstex-s en vroed vrouwen enz., een pi-ogramma dat van UNICEF in totaal 20 miljoen vraagt. Naast dit gezondheidsprojekt wil Werk aan de Wereld ook een pro- jekt in Chili, dat in het kader van de intexnationaie Anti-Hongei'-Aktie door de FAO is opgezet, financieel steunen en kleine projekten van UNESCO in Tanzania, op de Phi- lippijnen, in Botswana en Opper Volta. Dan is er nog een landbouw- projekt in Malang, Indonesië, dal het doel heeft de bestaansmogelijkheden van de boeren belangrijk te vcrbc- tei-en. Werk aan de Wereld wekt op. zich te bezinnen op wereldvcrhoudingen en verantwoordelijkheid daaivoor te di-agen cn nodigt met aandrang uit financieel bij te springen, opdat in ontwikkelingslanden mensen weer wat verder kunnen opschuiven naar een menswaardig bestaan. NOVIB komitee-Zicrikzee Landelijke inzameling Ver. tot Steun aan <le Nier Stichting (Ingezonden) Vele tientallen mensen per jaar, die in Nederland sterven aan nier vergiftiging hadden in leven kunnen blijven, als er voor hen plaats aan een kunstnier zou zijn geweest. De keus. wie wél voor de behan deling in aanmerking kom! en wie niet, is een schokkend alternatief voor allen, die geregeld met dit pro bleem in aanraking komen. Redding is mogclük Vroeger waren zulke patiënten ten dode opgeschreven. Nu beschikken wij over dc kunstnicr. een apparaal waarop dc bloedbaan van dc patiënt wordt aangesloten, en dat de funktie van dc nier overneemt UTRECHT. Te Utrecht werd de vak beurs Machevo en Milieu geopend. Marieke Schroevers van de „Aktie Strohalm Coördinatie" geeft hier een sleuteltje aan de directeur-generaal van industrie en handel mr. Van Alphen de Veer (l.), nadat deze de openingsrede had uitgesproken. Het is doorgaans voldoende de pa tiënt tweemaal per week cix*ca twaalf uur op de kunstnier aan te sluiten. Zo kan hij, indien geen com plicaties optx-eden, vele jaren leven. Bovendien is het tegenwoox-dig mo gelijk, met een zeer x-edelijke kans op langdurig succes, een nier te transplantex-en. Maar ook hiex-bij is voorafgaand dialyse onmisbaax-. Sinds 1966 zijn er in Nederland ca. 160 niertx-ansplantaties verx-icht; de x-esultaten bewegen zich in stijgende lijn. Naast de behandeling in centra is er ook de thuisdialyse, waartoe de patiënt wox-dt opgeleid. Er worden thans in 30 centra in Nederland 360 patiënten behandeld en ca. 30 spoe len thuis aan een „eigen" kunstnier. Toch zijn er op dit gebied nog gx*o- te tekorten: te weinig centra voor spoeling aan de kunstnier; te weinig niex-en beschikbaar voor transplantatie; te weinig centx-a om transplanta ties te verx-ichten; te weinig geld voor wetenschap pelijk onderzoek ter voox-koming van deze ziekte. Om die situatie snel te vex-beteren houdt de Vereniging tot Steun aan de Nier Stichting Nederland haar jaar lijkse landelijke inzameling. Ont vang de kollektanten welwillend tijdens de huis-aan-huis-kollekte op Schouwen-Duiveland op 1, 2, 3, 4 en 5 november. En doe toch óók iets in de bussen op zaterdag 6 november. C. Romeyn arts te Haamstede x-egio Schouwen-Duiveland van de N.S.N. Ontmoeting van gehandicapten in Zeeland (Ingezonden) Al een aantal jaren wox-den op „Het Zilvex-en Schor" in Arnemuiden zomerweken geox-ganiseex-d voor li chamelijk gehandicapte en niet-ge- handicapte jongeren uit Noord-Bra bant en Zeeland. De deelnemex-s daax-aan zingen en spelen, dansen en feesten en doen nog veel meer din gen, die zowel leuk als interessant zijn. Daax-door leert men zijn eigen en eikaars mogelijkheden beter ken nen. Er wordt ook gepraat en er ont staan contacten, die na de zomerweek nog blijven bestaan en onderhouden wox-den door brieven en bijeenkom sten. Naar aanleiding van deze ervarin- gen hebben de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie en „Het Zilvex-cn Schox-" samen hel plan opgevat om ook voor de lichamelijk gehandicap ten tussen 20 en 40 jaar ontmoe tingsweekends te ox-ganiseren. Wat daar px-ecies gedaan wox-dt zal in de eerste plaats door de deelne mers zelf bepaald moeten worden. Wellicht kunnen eigen ervaringen uitgewisseld worden en nieuwe op gedaan. Misschien ook kunnen plan nen gemaakt worden om te komen tot bepaalde voorzieningen, die men in Zeeland nog mist. De medewer kers van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie en van „Het Zilveren Schor" willen hierover graag mee denken. Op 20 en 21 november a.s. wordt als eerste verkenning een weckend georganiseerd, waar licha melijk gehondienten uit Zonland tussen 20 cn 40 jaar (eventueel met begeleiders) welkom zijn. Wel zal aan bepaalde medische en verpleegkun dige voorwaarden moeten worden voldaan. Voorlopig wordt gedacht aan een maximum aantal deelnemers ven 20 pexsonen. Dc kosten bedra gen f 20. Wanneer men niet over eigen ver voer beschikt, zal gezocht worden naar een oplossing hiervoor. Voor naden» inlichtingen of opga ve voor deelneming kan men zich wenden tot de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie. Bogardstraat 7. Middelburg, telefoon: 01180-3069. Eventueel ook tot „Het Zilveren Schor", Arnemuiden, telefoon: 01182- 1285. Ook wensen of suggesties zijn op beide adressen van harte welkom. Gezien het beperkte aantal deelne mers en de te treffen voorbci-eidin- gen is spoedige aanmelding zeer ge wenst Het niationettentheatergezelschap „Tandarica" (zeventien poppenspelers en technici) «it Boekarest geeft deze week in de Amsterdamse Stadsschouwburg de eerste voorstelling van een tien-daagse toervee door Nederland. Gespeeld wordt ,.Üo Drie Vrouwen van Don Christobol" van Frederieo Care ia Lorca.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 6