Vergadering reinigingsdienst Sch.-Duiveland te Nieuwerkerk STREEKNIEUWS Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" treedt toe tot Coördinatie Onderzoek naar methode vuilverwerking in de regio ATLETIEK Delta Sport present bij Boulevardloop te Vlissingen NIEUWERKERK, 16-10. In het ge meentehuis van Duiveland te Nieu werkerk werd vrijdagmorgen een vergadering gehouden van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland, o. l.v. burgemeester S. Francke van Middenschouwen. De agenda voor deze vergadering bevatte slechts één punt: het voor stel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het laten verrichten van een studie over de methode van vuilverwerking op Schouwen-Dui veland. In het schrijven bij deze agenda ge voegd, werd gememoreerd dat de huurovereenkomst voor de stortplaats te Serooskerke na 31 mei 1970 niet meer verlengd zal worden. Na over leg met de consulent van Staatsbos beheer is verlenging van de overeen komst verkregen tot 31 december 1971. Het zal dus na deze datum niet meer mogelijk zijn op voornoemde stortplaats vuil te storten. De dienst is dan aangewezen enkel en alleen op de stortplaats te Ouwerkerk of wan neer met de gemeente Zierikzee tot overeenstemming kan worden geko men op de stortplaats te Zierikzee. Contact is opgenomen met de dooi de provincie ingestelde werkgroep verwijdering vaste afvalstoffen. Deze werkgroep is op grond van een in gesteld onderzoek van mening, dat op Schouwen-Duiveland de enig juiste methode is het gecontroleerd storten op een centrale stortplaats voor geheel Sohouwen-Duiveland. Burgemeester Francke releveerde in zijn openingswoord het in debrief aan de leden van de Raad van Be stuur medegedeelde, tevens nog ver wijzend naar de brief van de Heide Mij., die eveneens bij de agenda was gevoegd, waarbij de Kon. Ned. Heide Mij. drie mogelijkheden voor vuil- verwijdering aangeeft: a. vuilvei'branding, kosten f 25 a f 30 per ton. Minimum 50.000 ton. b. afvoer van vuil naar centrale verwerkingsplaatsen buiten Sch.- Duiveland. Kosten f 15 a f 20 per ton. "c. het verwerken van vuil op een centrale verwerkingsplaats op Schouwen-Duiveland volgens de begraafmethode. Daar mogelijkheid 1 en 2 als te duur voor het eiland afvallen blijft (in overeenstemming met de werk groep, die door de provincie is inge steld, onder voorzitterschap van de heer Adema), alleen de begraafme thode over. Over deze begraafmetho de zou het dagelijks bestuur graag een studie willen doen uitvoeren dooi de Heide Mij. De kosten daarvan zijn f 9000 of verhoogd met de B.T.W. f 10.260. Wethouder Kuijper (Duiveland) vroeg zich af, of een dergelijke kost bare studie wel nodig is. Men heeft maar één mogelijkheid, het zoeken naar een vuilstortplaats voor het ge hele eiland. Kan de Heide Mij. daar nog een wijs woord in spreken? De voorzitter verwacht dit wel, de Heide Mij. heeft wel kennis van za ken in deze. Thans wordt het vuil in een kreek in Ouwerkerk gestort, waar geen afdekkingsmogelijkheden zijn, omdat de grond ontbreekt. De tijd dat ook de kreek in Ouwerkerk vol zal zijn is niet ver meer. Door de recreatie in de Westhoek en elders, worden in de zomer enorme hoeveel heden extra vuil aangevoerd, al zijn de cijfers die de Heide Mij. opgeeft, WESTERSCHOUWEN. 16-10. Na enkele voorbereidende besprekingen o.l.v. de Stichting Zeeland is op 11 oktober te Goes opgericht het Zeeuws Coördinatie-Orgaan voor Natuur-, landschaps en milieube scherming. Het orgaan stelt tot doel coördi nering en stimulering van a. behoud, herstel en verbetering van natuur en landschap; b. de zorg voor de mi lieuhygiëne inzake water, bodem en lucht; c. de bestrijding van de ge luidshinder; d. het bevorderen van het besef en inzicht in de noodzake voor verbranding en afvoer, zeker te hoog. Juist de enig mogelijke metho de voor het eiland, moet terdege worden voorbereid en onderzocht, vandaar de vraag om krediet voor de uit te voeren studie. Burgemeester Ever wijn (Wester- schouwen), zei altijd een voorstander te zijn en te zijn geweest van vuil verbranding, maar dit is voorlopig financieel onmogelijk. De heer van Ast (Brouwershaven), was geen bewonderaar van de ma nier waarop thans het vuil wordt verwerkt, hij is verschillende keren op de belten wezen kijken en wees er op, dat de daadschop die eigendom is van de dienst, niet doelmatig kan werken met de plastic zakken, voor al als die in grote hoeveelheden aan gevoerd worden. Hij had ook bij het voorstel tot afschaffing daar al op gewezen, men zal naar een rupstrek ker toe moeten, die het vuil op an dere wijze transporteert naar de be stemde plaatsen. Overigens was hij het eens met wethouder Kuijper, die het rapport duur vond en aan de nut tigheid ervan twijfelde. Hij vreesde dat de kosten hoger zullen worden dan opgegeven. Centrale stortplaats De voorzitter wees er nogmaals op, dat een studie toch wel zijn nut zal hebben, de openbare mening gaat zich wijzigen, wat de milieuvervui ling betreft. De dienst op Schouwen- Duiveland zal met zijn tijd mee moe ten gaan, straks komt er een wet. Men zal niet ontkomen aan een cen tral estortplaats, maar op die stort plaats zal alles aan de wet en aan de hoogste eisen van milieuhygiëne moeten beantwoorden. Aan de gemeente Zierikzee is, al dus de voorzitter, gevraagd mee te willen doen aan het door de Heide Mij. te verrichten onderzoek. Het col lege van b. en w. heeft bericht dat Zierikzeein principe bereid is te stre ven naar één gemeenschappelijke ZIERIKZEE Ree doodgereden Op de splitsing prov. weg en de rijksweg onder Zierikzee werd -een loslopende ree aangereden door een automobilist uit Walcheren. Het dier overleefde deze botsing niet. BURGH „Koppeling"-successen Enkele leden van de motorclub „De Koppeling" te Burgh hebben bij zondere successen behaald op de za terdagmiddag in Axel gehouden cross—wedstrijden. In de categorie 50 cc cross behaalde Jaap Verton op Rond-Sachs een eerste prijs. Zijn broer Hans werd tweede op Bata- vus Sachs en Leo van Dongen werd derde op Boele-Kreidler. Lezing Vogelwacht Op vrijdag 22 oktober opent de Vogelwacht Schouwen-Duiveland het winterseizoen met een dia-avond lijkheid van.de onder a, b cn c ge noemde zaken. Mot de Vogelwacht Schouwen- Duiveland behoren tot de oprichten de verenigingen: Vogelwacht Oost Zceuws-Vlaanderen „De Steltkluut", Vogelwacht West-Zeeuws-Vlaande- ren „Het Duumpje", Het Zeeuws Landschap te Middelburg. De Werk groep Paleontologie te Domburg, Kon. Ned. Natuurhistorische Vereni ging afd. Zeeland te Middelburg, Het NIVON afd. Zeeland te Middelburg, de C.J.N. afd. Walcheren te oost- Souburg, de N.J.N. afd. Walcheren te Vlissingen, de K. M. van Tuin bouw en Plantkunde te Terneuzen. vuilophaaldienst voor Schouwen- Duiveland, maar meent dat eerst overeenstemming moet worden be reikt over de centrale stortplaats. Daar de vuilstortplaats van Zierik zee op een verkeerde plaats is gesi tueerd is deze niet geschikt om vuil uit andere plaatsen te ontvangen. Men acht de tijd nog niet rijp voor het samen betalen van een rapport. Men wil liever eerst nadere gegevens van de provinciale commissie Adema afwachten. De voorzitter en met hem alle andere aanwezige afgevaardig den betreurden deze houding van het gemeentebestuur van Zierikzee. „Hier is nu een mooie gelegenheid van sa menwerking, maar de gemeente Zie rikzee doet niet mee". Opdracht aan Heide-Mij. Burgemeester Francke stelde vast, dat het Dagelijks Bestuur van de Reinigingsdienst juist wel van me ning is, dat als de wet komt en het rapport Adema komt, men klaar wil zijn de zaken te regelen zoals het be hoort, men wil dus kennelijk verder gaan dan Zierikzee, dat liever eerst de ontwikkeling afwacht, maar ge lukkig tot samenwerking in de toe komst (die overigens dwingend zal worden voorgeschreven) bereid is. Nadat nogmaals het plan, een stu die-opdracht te verstrekken, van di verse kanten is bekeken, werd met algemene stemmen besloten de ge vraagde opdracht aan de Heide Mij. te verstrekken, maar de afspraak dat de kosten de f 9000 (exclusief B.T.W.) niet te boven mogen gaan. Op voorstel van burgemeester Ever wijn werd besloten het bestuurs voorstel te wijzigen, dat eerst de kos ten uit een bijdrage van de gemeente wilde bestrijden, door de kosten toch voor rekening van de Dienst te ne men (kapitaaldienst), waardoor door afschrijving dit bedrag over verschil lende jaren kan worden verdeeld. over „Het Schouwen van vroeger", te geven door de bekende Burghe- naar, de heer M. C. Visser. De dia's zijn vervaardigd aan de hand van oude prentbriefkaart, dus een echte sfeer van vroeger met oud puur na tuurschoon. Introduktie is toege staan. De avond wordt gehouden in hotel „Het wapen van Burgh". HAAMSTEDE Oud-secretaris L. C. v. d. Velde overleden Zondagavond overleed plotseling op de leeftijd van 66 jaar de oud-se cretaris van de toenmalige gemeen'tè Haamstede, de heer L. C. v. d. Velde. De heer Van der„Velde werd leven loos langs de kant van de weg aan getroffen. OOSTERLAND Eerste seizoensbejaardenbijeenkomst Er bestond goede belangstelling van de zijde der bejaarden uit de ge meente op de eerste bejaardenbij een- komt in het seizoen, die als naar ge woonte werd gehouden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Verschil- VOETBAL K.N.V.B. Was het de gladheid van het ter rein of was het iets anders waardoor deze wedstrijd tot nu toe de slechste werd die DFS in dit sezioen speede. De einduitslag 5-2 ontstond door enkele grote fouten in de Oostburg- verdediging en daar dit in de DFS- achterhoede ook gebeurde, kon kee per Schoonaard deze wedstrijd tonen over welke kwaliteiten hij beschikt. De uitslag is wel ietwat geflatteerd voor DFS. In stromende regen trapte Oostburg voor de wind af en bracht de DFS-achterhoede al spoedig on der druk, waarbij de achterhoede' niet safe bleek te zijn. Schoonaard ranselde echter de vele schoten zijn doel uit. Toch kwam DFS langzaam maar zekér uit de houdgreep en werd het voor het Oostburg-doel zeer gevaarlijk waarbij Joop Roos en Toon Rijnberg heel goede scorings kansen kregen, doch misten. In de 33e minuut sloeg Nico Tuinman een hoge bal uit het doelgebied en de strafschop werd door aanvoerder De Vries in een doelpunt omgezet. Nico Tuinman werd even later na een botsing van het veld gedragen en naar het ziekenhuis vervoerd. Na de de Vereniging Milieuhygiëne Zee land te Middelburg, de Jagersvereni ging Zeeland te Poortvliet, de Heem kundige Kring te Oostburg. Als belangstellenden waren bij de oprichting aanwezig vertegenwoor digers van: Staatsbosbeheer, Insti tuut voor Natuurbeschemingseduca- tie en de afdeling Recreatie van de afdeling Recreatie van de A.N.W.B. Tot voorzitter van het Coördina tie-orgaan werd gekozen de heer A. Haandriksman to Goes (I.V.N.), tot secretaris de heer J. H. Stouthart te Middelburg en tot penningmeester de heer R. van Iren te Vlissingen (N.J.N.). lende leden van het dames-bejaar dencomité waren aanwezig en deze eerste bijeenkomst stond onder lei ding van mevr. A. Hoekman-Jumelet. Deze sprak een openingswoord en heette de aanwezigen welkom, in zonderheid een drietal nieuwe bezoe kers en hoopte dat er weer belang stelling zal zijn deze winter op de sociëteit elke donderdagmiddag. De bijeenkomst werd hierna voorgezet met de gebruikelijke spelletjes etc. onder het genot van een kopje thee of koffie. Verheugend was het vooral voor de mannelijke bezoekers dat er inmiddels een tweede biljart is aan geschaft. Men is nl. erg gesteld op dit spel, zodat de aanschaf van een tweede biljart zeer gewenst was. Me vrouw Capelle-van den Berg bege leide de samenzang aan het slot op het orgel. Het was weer een gezellige bijeenkomst op deze middag. De opbrengst van de verjaardags bussen in de Ned. Herv. kerk alhier was in het tweede en derde kwartaal van dit jaar de mooie som van f 670,28. BRUINISSF Begin van biand in meestoof De oude meestoof, een cultuurmo nument uit het verleden van Brui- nisse, op de Boomdijk, die in ernstig vervallen toestand verkeert, was bij na een prooi der vlammen geworden. De brandweer rukte uit voor brand, veroorzaakt door met lucifei's expe rimenterende jeugd. Maar het begin van de brand was al door omwonen den gebluist, toen de spuit met man schappen (die zeer vlug ter plaatse waren) arriveerde. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De penningmees ter van de vereniging voor Christe lijk Nationaal Schoolonderwijs „Slo- termeer" in Amsterdam-west, de 47- jarige godsdienstonderwijzer G. S. uit Ankeveen, is vrijdagavond in zijn door de Amsterdamse politie woning gearresteerd. Hij wordt verdacht van verduiste ring van 30.000 gulden ten nadele van deze schoolvereniging. DEN HAAG, Minister Stuyt (volks gezondheid )is bereid tot overleg met de vaste commissies voor volksge zondheid en sociale zaken uit de Tweede Kamer over het vraagstuk van het al dan niet opnemen van de anticonceptiepil in het ziekenfonds pakket. LAND- EN TUINBOUW Erkenningsregelingen tuinbouw verdwijnen DEN HAAG, 16-10. De erkennings regelingen groenteteelt, bloemen teelt, bloembollenteelt en boomteelt zullen verdwijnen. De ministerraad zal de totstandkoming van een alge mene maatregel van bestuur bevor deren, waarbij de uitvoeringsbeslui ten van de wet erkenningen tuin bouw, waarin deze regelingen staan, worden ingetrokken. Het voorstel hiertoe is gedaan door minister Lardinois van landbouw en visserij. Deze had van het Landbouw schap het advies gekregen de erken ningsregelingen te beëindigen, onder meer omdat deze in de loop der ja ren als instrument ter verhoging van de vakbekwaamheid sterk aan bete kenis hebben ingeboet. thee kreeg DFS, nu in droge shirts gestoken, een vrije ti-ap die in twee onderdelen door Toon Rijnberg werd ingekogeld, 1-1. Een dubieus buiten- speldoelpunt werd voor DFS afge keurd doch een pracht kopbal van Nico v. d. Graaf trof legaal het doel 2-1. Een fatale blunder van de Oost burg-doelman deed een Toon Rijn berg de score op 3-1 brengen en vlak daarop kogelde Nico v. d. Graaf een1 vrije trap in de touwen 4-1. Even Ia- kwam Oostburg terug en een hoge bal afgevuurd door F. Obrie werd Schoonaard noodlottig 4-2. Kort voor tijd bracht Joost v. d. Zande de eind stand op 5-2 via een harde schuiver. Een wel wat geflatteerde overwin ning voor de thuisclub. SCHAKEN Fischer en Petrosjan braken af BUENOS AIRES, 18-10. De zes- de partij voor de schaaktweekamp tussen Petrosjan (Rusland) en Ro bert Fischer (Verenigde Staten) is zondagavond te Buenos Aires na de 41e zet van zwart (Fischer) afgebro ken. De stand in de finale van het kandidatentoernooi, waarvan de winnaar wereldkampioen Boris Spasski (Rusland) mag uitdagen, is nu 2,5-2,5 en een afgebroken partij, maandag (vandaag) zal worden voortgezet. S.V. T.O.G. - Rriiinissc Uitslagen: H. van den Berge-M. v. Driel 1-0; Th. Muller-W. Hokken 0-1; W. Vlam-Tonnie de Ronde 1-0; D. Bremmer-M. Haeck afgebr.; J. van den Berge-J. van Popering (afgebr.; A. van Wezel-P. van de Velde (0-1; A. van den Berge-B. de Ruiter afge broken. P. van de Velde-W. van Kooien 1-0; D. Bremmer-W. Vlam afgebr.; M. Houkamp-A. van den Berge 1-0; H. van den Berge-A. van Wezel 0-1; A. Jumelet-mevr. den Herder 1-0; J. van Popering-W. Hokken 0-1; J. van den Berge-A. P. C. Verton 0-1: J. de Ronde-J. Jumelet 1-0. VLISSINGEN, 16-10. Met de 36e Internationale Boulevardloop te Vlissingen werd het crossseizoen 1971-'72 geopend. De hoofdschotel van deze middag was de 4 km heren; heen en terug over de Boulevard. De deelname bestond uit ongeveer 50 man, komende uit alle delen van het land en uit België. Winnaar werd A. Dobbelaere van Racing Gent, vo rig jaar ook winnaar van deze loop. Tweede werd de Zeeuwse favoriet Piet Vonck van R.K.H.A.V. uit Hulst op enkele passen achterstand. De Delta1 Sport-atleet Martin Moermond uit Noordwelle maakte een prachtige start dit nieuwe seizoen. Hij eindigde in dit zeer sterke veld lopers als 11e in 12.35 De 2e Delta Sport senior Wim Schot 'werd 39e in 14.17 min. Ook op de wedstrijden bij de D-ju nioren kwamen Delta Sporters uit. Bij de 1000 m meisjes D legde Petra Krello beslag op een fraaie derde plaats. Riet Stoutjesdijk werd 4e en Karin Deurlóo 6e. Deeerste twee plaatsen warén voor twee meisjes van AVON uit Heerlen. Bij de 1000 m jongens D kwam Jos Geluk uit Ellemeet tot een goede prestatie. Sa- VOETBAL In een op uitstekend peil staande wedstrijd is het SKNWK gelukt Oostkapelle haar eerste nederlaag te bezorgen. De zege van de Nieuwerkerkers was gezien de krachtsverhouding in het veld zeker ook verdiend. Er werd vaak uitstekend gecombineerd, ter wijl met volle inzet werd gespeeld. De t\uisclub had niet de beschikking over de geblesseerde Steens welke door Rinus Stoutjesdijk werd ver vangen. De blauw zwarten gingen voortreffelijk van start en al na 5 min. spelen wist Jan v. d. Zande de thuisclub de leiding te geven 1-0. Er ontwikkelde zich hierna een bijzon der spannende strijd waarbij de Het uiteindelijke resultaat was een zware tegenvaller voor de thuisclub die er geen moment in slaagde zijn normale spel te ontplooien. Opval lend was het dat de WIK aanvallers er geen enkele maal toekwamen de tot nu meest gepasseerde verdedi ging in de le klas te omzeilen. Technisch speelden de bezoekers aanzienlijk beter dan WIK dat ook verdedigend nog al eens een steekje liet vallen. In de verdediging werd er zenuwachtig gespeeld en veel te veel gepraat waarbij ook de man dekking vaak schromelijk werd ver waarloosd. In de begin periode kre gen de Middelburgers al enige goede scoringskansen welke zeker een men met Mark Koulen van Schelde Sport uit Terneuzen verkeerde hij in een uitsluitend uit Belgen bestaande groep. De Zeeuwse jongens deden het best in dit gezelschap; Mark Koulen werd 2e en Jos Geluk 3e in 3.13.1. Na deze wedstrijden kwamen de prestatie lopers aan de beurt, een honderd in getal. Voor hen was de afstand 4 km, ook de boulevard vice versa. Ad Wandel uit Renesse, die voor het eerst aan een loop meedeed kwam opmerkelijk fit als 9e over de lijn. Daarna kwamen van Delta Sport in onderstaande volgorde over de eindstreep: Leen Schot, Henk Rooseboom, dhr. v. d. Wiel, Krijn de Jonge, Cor de Pee, Ad Fluyt, Olaf Schwantje, Ria Kloet en Janny de Jonge-Schot. Allen ruim binnen de gestelde tijd van 30 minuten. SCHIPHOL. De rijkspolitie heeft op Schiphol een 20-jarige in de Ca nadese stad Montreal studerende Engelsman aangehouden, die in het bezit was van 600 gram hasjiesj. stand tot aan de rust ongewijzigd bleef. Na de hervatting hetzelfde spelbeeld waarbij de bezoekers er in de 20e min. in slaagden de balans in evenwicht te brengen 1-1. SKNWK was door deze tegenslag allerminst aangeslagen. Na een fraaie actie slaagde Jan Thiery er met een fraai doelpunt in vijf min. later de thuis club weer voorsprong te geven 2-1. In de 35e min. gelukte het Jan Thie ry weer om door de defensie van Oostkapelle te breken waarna hij met een beheerst balletje de doelman geen kans gaf 3-1. Met dit doelpunt was de beslissing prakties gevallen. Drie minuten voor tijd wist Oostka pelle de achterstand nog tot 3-2 te rug te brengen maar verder liet SKNWK het niet meer komen. waarschuwing had moeten zijn. In de aanval deed Mathijsse herhaalde lijk pogingen door te breken maar hij bleek niet over voldoende tech niek te beschikken om de Middel burg verdediging aan het wankelen te brengen. In de 43e min. wist Ruijs- sendaal zich op links vrij te spelen waarna diens voorzet door de vrij gelaten P. Koole werd ingekopt 1-0. Na de rust probeerde WIK tever geefs om nog terug te komen. Het ging allemaal veel te geforceerd waardoor Middelburg steeds weer ruimschoots gelegenheid kreeg om het gevaar te bezweren. Al met al een verdiende zege voor de Middel burgers. De afbeeldingen van de Surinaamse kinderpostzegels 1071 zijn ontleend aan het schilderij „Kinderspelen" van Pieter Brueghel. De zegels zullen van 24 november 1971 t.m. 31 januari 1972 verkrijgbaar zijn. Bijzondere tekst „Voor het kind" en „Pieter Brueghel". De prijs per serie is in Nederlandse munt drie gulden. Voorbeeld van schaalvergroting SKNWK won van Oostkapelle (3—2) WIK moest in Middelburg V meerdere erkennen (0-1) SEROOSKERKE, 10-10. Vrijdagavond te plm. 18.30 uur had op de provinciale weg een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door L. v. S. uit Bruinisse met een landbouwtractor bestuurd door M. v. d. li. uit Seroos kerke. De bestuurder van de personenauto, rijdende in de richting Zierikzee, bemerkte de voor hem rijdende landbouwtractor te laat met gevolg dat hij met zijn personenauto tegen de linker-acht er zij de van de landbouivtractor botste. Beide voertuigen werden totaal vernield. De bestuurder van de land bouwtractor liep een hoofdwonde op doch kon na in het ziekenhuis te Zie rikzee te zijn behandeld weer naar huis terug te keren. Dokter Simons uit Renesse verleende eerste hulp. De bestuurder van de personenauto liep liep slechts lichte schrammen op. De politie stelt een nader onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4