Chr. schoolhoofd N. Slingerland veertig jaar bij onderwijs STKEEKNIEUWS Handboogschieten om het Zeeuws kampioenschap te Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag IS oktober 1971 Nr. 20963 Bijzonder jubileum te Nieuwerkerk (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK, 16-10. Zaterdag 16 oktober vierde de heer C. N. Slin gerland, h oofd van de Christelyke school „School met de Bijbel" te Nieuwerkerk, zijn veertigjarig jubi leum, als onderwijzer bij het Chris telijk enderwys. Als achttienjarige kwam de heer Slingerland voor de klas in Capelle aan de IJssel, nadat hij na de lagere school, M.U.L.C. en kweekschool achter de rug had. „Eigenlijk was ik niet eens van plan om schoolmeester te worden", zegt de heer Slingerland, „maar mijn vader wilde anders". „Zelfs wilde ik liever huis en scheepsschilder worden". Ondanks crisistijd kwam hij toch gemakkelijk voor de klas, in tegen stelling tot zoveel anderen. Tot 1950 was hij in Capelle aan de IJssel werkzaam. 1 januari 1950 volgde hij als hoofd de heer C. L. de Jonge op, die veertig jaar de school diende als hoofd. Een zwarte bladzijde in het leven van de jubilaris was de watersnood ramp van 1953. Van de 112 leerlin gen verloren er dertien het leven. De schoolgemeenschap werd wreed uit elkaar gerukt. „Pas in februari 1954 begon ik alleen en met totaal niets, weer les te geven aan 47 kinderen, die uit Noordgouwe en van het Bey- ersdijkje kwamen. Lokaal was toen de oude barak waarin eertijds de landbouwschool was gevestigd in Nieuwerkerk. „Ik stond geheel al leen voor alle zes klassen en er wa ren totaal geen leermiddelen. Een week heb ik dit gedaan, toen kwam er hulp. Achteraf begrijp ik nog niet hoe ik die week ben doorgekomen." vertelt de jubilaris. Voordat de Christelijke school een definitieve huisvesting kreeg, zwierven onder wijzend personeel en leerlingen overal. „In totaal ben ik met m'n klas vier keer verhuisd. We zaten in de oude landbouwschoolbarak, in de oude bewaarschool, in het gemeente huis, en ook nog tijdelijk in een op gelapt lokaal van de Christelijke school", aldus de heer (Slingerland. „Tenslotte kregen we een drieklassi- ge houten noodschool, waarna de huidige school aan de Schoolstraat in gebruik werd genomen". In 1954 ontving Nieuwerkerk hoog bezoek. Mr. Cels, minister van O.K.W. bracht, in gezelschap van jhr. De Casembroot, een bezoek aan de ou de landbouwschoolbarak. De heer Slingerland herinnert zich nog dat hij toen „wekenlang in rubberlaar zen voor de klas stond. Zo'n rommel was het toen nog. Het onderwijsblad schreef zelfs dat ik onderwijs gaf in een varkenskot, maar dat was wel een beetje overdreven." Een voor-oorlogse foto van café restaurant Concordia" aan het Ha venplein-hoek Appelmarkt te Zie rikzee. Men lette speciaal op de grote trapi rechts van het gebouw, die naar de daktuin voerde. Links voor het pand van de toenmalige Dageraad staat een bakkerskar. Vijf leerkrachten Thans beleeft het Christelijk on derwijs ter plaatse, een hoogtepunt. De driemansschool is uitgegroeid tot een school van formaat, met vijf leerkrachten. Het aantal leslokalen is in de loop der jaren met twee uit gebreid; plus nog een handenarbeid- lokaal op de eerste verdieping. De school telt thans 140 leerlingen. „Alles loopt naar genoegen. Er is geen wisseling in personeel, wat ook fijn is. Alles gaat even goed". Voor de leerlingen is dit jubileum van 'hun bovenmeester' niet onopge merkt voorbij gegaan. Vrijdagmid dag jl. werd een speciale feestbij eenkomst gehouden in „Ons Dorps huis". Er werd getrakteerd en er werden kleurendia's uit de jongste schoolgeschiedenis vertoond. Namens de school boden zes leerlingen, uit elke klas de oudste, de jubilai'is een prachtig, antiek koperen (Arabische) kwispedoor aan. De jubilaris, 'zelf een verwoed antiekliefhebber, toon de zich hier erg blij mee en het ca deau zal vast en zeker een ereplaats krijgen. Receptie Zaterdagmiddag vond een receptie plaats in de grote zaal van „Ons Dorpshuis". Deze receptie werd druk bezocht door vrienden en kennissen, leerlingen, oüdleerlingen en ouders van leerlingen. De jubilaris werd feestelijk in de bloemetjes gezet. Tij dens het officiële gedeelte, waarbij familie, schoolbestuur met hun echt genoten, en het onderwijzend perso neel, aanwezig was, voerde als eerste spreker, de heer S. van Klinken het woerd. Na het zingen vanPsalm 103 1 ging hij voor in gebed. Voorts las hij Psalm 103. In zijn openings toespraak heette hij ieder van harte welkom. Aan het adres van de heer Slinger land sprak hij vele waarderende wooiden. Hij stond stil bij wat de jubilaris in al die veertig jaar op on derwijsgebied heeft gedaan. „U heeft uw leerlingen niet alleen maatschap pelijk onderwezen, maar hen ook in het tijzonder mogen wijzen op dat enige nodige ter zaligheid. In die veeitig jaar heeft de Hecre u bewaard. Hij heeft u in het vuur (van de oorlog) niet verteerd en in het wafer /van de ra rap) evenmin. Op dit ogenblik past het ons allen om God daaivoor groot te maken". Voorts sprak de heer Van Klinken, als voorzitter van het schoolbestuur, ever de heer Slingerland, als iemand die zeer collegiaal gewerkt heeft. „Er zijn nooit klachten geweest", al dus spreker. Namens het bestuur en personeel sprak de heer J. van Sluis woorden van dank en wenste de ju bilaris van harte geluk en voor de toekomst het allerbeste. Voorts over handigde hij mevrouw Slingerland een ruiker, terwijl de jubilaris een antieke roodkoperen beddepan werd overhandigd. Tot slot dankte de heer Slingerland en zei ontroerd te zijn over de goede woorden en wensen en mooie cadeaux. Staande werd hem door de aanwezigen o.m. toegezongen Psalm 121 4 „De Heer zal u steeds gadeslaan". Hierna ging de heer W. Jumelet voor in dankgebed, Daarna vond de receptie plaats. De Zeeuwse wegen Op grond van de verdelingsveror dening uitkeringen wegen Zeeland zijn in 1970 subsidies verleend in een totaal-investering van ruim f 5,6 miljoen voor de quartaire wegen en van ruim f 3,7 miljoen voor de ter tiaire wegen. Voor de quartaire we gen werden de subsidies vrijwel uit sluitend aan de waterschappen uit gekeerd, aldus delen Ged. Staten mee in de geleidingsbrief bij de begroting- van de provincie voor 1972. De in vesteringen bij de tertiaire wegen betroffen zowel provinciale, gemeen telijke als waterschapswerken. De investeringen voor de tertiaire we gen voor 1972 worden geraamd op f 2 a f 4 miljoen. Voor de quartaire wegen worden investeringen ver wacht van f 4 miljoen voor 1971 en van globaal f 3,5 miljoen voor 1972. De onderhoudsbijdragen voor 1972 worden geraamd op ca. f 1,2 miljoen, voor de quartaire wegen en op ca. f 1,36 miljoen voor de tertiaire we gen. ZIERIKZEE Afdeling N.C.V.B. vergader» De afdeling Zierikzee van de N.C. V.B. komt bijeen woensdagavond 20 oktober a.s. in het Herv. Vereni gingsgebouw. In deze bijeenkomst spreekt ds. Faviër over het onder werp „Gebed". WESTENSCHOUWEN De Zeeuwse collecte De Zeeuwse Collecte heeft in de gemeente Westerschouwen in totaal f 1106,- opgebracht. De 5 kernen van deze gemeente offerden aldus: Noordwelle f 196,-, Serooskerke f 67,55, Haamstede f 400,-, Burgh f 210, en Renesse f 232,45. Zij die zich voor deze collecte inspanden wordt samen met de milde gevers hartelijk dank gebracht. RENESSE Opbrengst Zeeuwse collecte De opbrengst van de 1.1. in Renesse gehouden Zeeuwse Collecte bedroeg f 232,45. Filmmiddag voor de jeugd Zaterdagmiddag werd voor de Re- nessese jeugd een filmmiddag geor ganiseerd door de „Ring"-winkeliers van het dorp. Om half twee hadden zich veel kinderen voor het Dorps huis verzameld. Het programma be stond uit verschillende tekenfilms welke, gezien de reakties van de jeugd, bijzonder in de smaak vielen. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke - voorwaarden RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Brouwers haven komt op dondei'dag 21 okto ber a.s. in vergadering bijeen in het Plaatsenhuis te Dreischor des avonds half acht. De agenda vermeldt: Garantie geldlening voor de bouw van een woning te Brouwershaven; wijziging legesverordening; wijziging besluit van 28 juni 1971 tot verkoop van grond te Brouwershaven; ruiling van percelen grond te Zonnemaire; tele foonaansluiting kleuterscholen; vast stelling voorbereidingsbesluit Kloos- terweg te Noordgouwe; idem „Her- kenstein"; idem Brouwershaven- West; vaststelling crediet in reke ning-courant 1972. De Zeeuwse collecte De Zeeuwse Collecte heeft te Brou wershaven f 136,13 opgebracht. NOORDGOUWE Plattelandsvrouwen vergaderen In het Mr. de Rooshuis houdt de afdeling Noordgouwe e.o. van de Bond van Plattelandsvrouwen op woensdagavond 20 oktober a.s. de najaarsvergadering. Bij de bestuurs verkiezing is aftredend en niet her kiesbaar mevrouw Motmans-v. d. Feen. Op het programma staat ver der vertoning van films door mevr. v. d. Waarden. De heer Bax toont zijn opgezette vogels en vertelt daar een en ander over. KERKWERVE Ouderavond openbare basisschool Op 29 oktober a.s. zal een ouder- ZIERIKZEE, 18-10. In dc Graan- beurs van het Huis van Nassau von den gisteren zondagsmiddag de handboogschietingen plaats om het kampioenschap van district 16 - de provincie Zeeland - van de N>ed. Bond van Handboogschutter^. Aan deze sportieve strijd, gestreden op vier banen, werd deelgenomen dooi de vereniging St. Jan, T.O.G. en ZO DIAC uit Zierikzee en St. Sebastian uit YerJeke. Aan het slot van de schjetingen, tijdens een gezamenlijke maaltijd van de deelnemers, werden by ontstentenis van de voorzitter de heer L. H. A. de Jonge door de se cretaris-penningmeester dc heer C. Koopman Czn„ de winnaars bekend gemaakt. Provinciaal kampioen bleek te zyn geworden dc lieer J. B. Eggink te Zierikzee met 242 punten, eerste res.-kampioen werd L. de Koeycr (Yerseke) met 234 punten, tweede res.-kampiocn B. Glcrum (Yersckc), met 232 punten. Het Zeeuws kampioenschap bij de dames werd veroverd door mevrouw A. M. Broer-de Jong (Zierikzee) met 192 punten, als eerste res.-kampjoene gevolgd door mevr. T. Koopman- Barendregt en als tweede res-kam- pioene mevr. R. Huneman-Brink- huis, beiden eveneens te Zierikzee. De wedstrijden namen omstreeks twee uur een aanvang met een wel komstwoord door de heer Koopman, waarna gestart werd met inschieten in dc vorm van twee proefschoten. De pijlenstrijd ging hierna tussen 24 schutters, die elk 15 schoten afvuur den in drie series. Dertien schutters plaatsten zich voor de eindstrijd met meer dan 100 punten. Degenen die geen honderd punten hadden, maar daar toch niet al te ver vandaan wa ren werden eveneens in de gelegen heid gesteld de schietingen voort te zetten, zodat uiteindelijk 19 schutters de strijd voortzetten. Tijdens de slotmaaltijd vond ook de uitreiking plaats van de districts - beker van de eerder gehouden korpsschietingcn. In 1968 werd het korpsschieten gewonnen door St. Jan. in de jaren 1969. 197o en 1971 door de vereniging uit Ycrsekc die thans dus definitief in 't bezit van deze districtsbeker werd gesteld. In 1968 leverde het korpsschieten voor St. Jan met 30 schoten 1208 punten op. in I960 voor St. Sebastian 1291. in 1970 veroverde deze club 1326 avond worden gehouden van de openbare basis school Prinses Irene te Kerkwerve in het schoolgebouw. Naast de gebruikelijke huishoudelij ke punten vermeld de agenda be zichtiging van het nieuwe handenar beid lokaal en vertoning van enkele films. Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte heeft te Kerk werve opgebracht f 157,66. OOSTERLAND Controlleactie De Dienst Omz*oepbijdragen, aan wie de registratie en inning van om roepbijdragen voor radio en televisie is opgedragen heeft onlangs een be gin gemaakt met gerichte controle acties, welke ook plaats vonden te Oosterland en Nieuwerkerk. De ac tie welke gecombineerd plaats vond te Oosterland, Nieuwerkerk en Slie- drecht heeft wat betreft deze drie gemeenten als resultaat een aantal van 149 gevallen opgeleverd, waarin geen omroepbijdrage werd betaald. Tennislessen in sporthal Met de stichting van de sporthal aan de Van den Abeelestraat alhier is de gelegenheid geschapen om ver schillende balspelen en dergelijke ook tijdens de winterdagen te be oefenen en aan te leren. Zo wordt er ook dit winterseizoen in genoemde zaal weer een cursus tennis gegeven door de Nieuwerkerkse tennisleraar, de heer C. van der Meulen. Het doel van deze leergang is de techniek van het tennisspel onder, de knie te krij gen of deze techniek nog te verbete ren. Personen die b.v. in het a.s. zo merseizoen lid willen worden van een tennnisclub kunnen zich dan door middel van deze lessen voorbe reiden om niet onbeslagen ten ijs te komen. De lessen worden gegeven en in 1971: 1324 punten. De beker- korpswedstrijden vinden reeds plaats sedert 1937, de Zeeuwse kampioen schappen vanaf 1928. Speciaal trainingswcckcindc Het handboogschieten intussen ontwikkelt zich te Zierikzee bij zonder gunstig. Er zijn drie plaat selijke verenigingen die regelmatig oefenen op de banen in de Graan- beurs. Gezien de resultaten en akti- yiteiten van de laatste tijd is men er in geslaagd om binnenkort, in het weekeinde van 6 en 7 november a.s., een speciale trainingscursus te orga niseren in basistechniek, waarvoor ZIERIKZEE, 17-10. - Zondagmorgen arriveerde in de nabije omgeving van Zierikzee een ware „volksverhuizing" van caravans. Welgeteld niet minder dan 170 stuk,s fraaie woningen-op- wielen vonden in de loop van de morgen een plaatsje in het Groene Weegje, de Straalweg en de weg langs het industrieterrein. Het betrof hier geen invasie van woonwagen bewoners'maar van leden van de Nederlandse Caravan Club. De komst te Zierikzee vond plaats in het kader van een driedaagse herfsttocht welke vrijdagavond jl. van start ging te Dordrecht. De caravanstoet kwam van Kortgene en was te Zierikzee op doortocht naar Den Briel. Op het programma stond verder nog een rondrit door het Westland, waarna de ongeveer 500 man begeleidende „bevolking" tenslotte heden (maan- dagfmiddag de tocht zou besluiten in Maasland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). iedere woensdagochtend- en middag en ook 's zaterdagsochtends. Op woensdag zijn er nog plaatsen be schikbaar voor liefhebbers. Eén van de doelstelling van deze lessen is dat er bij voldoende deelname, b.v. uit de gemeente Duiveland een tennis club gesticht zou kunnen worden en dat er in de nabije toekomst mis schien niet alleen 's winters maar ook tijdens de zomermaanden in de gemeente Duiveland getennist zou kunnen worden, eventueel op een ge meentelijke tennisbaan. BRUINISSE Zeeuwse collecte De te Bruinisse gehouden Zeeuwse Collecte bracht f 235,76 op. Dank wordt gebracht aan de ijverige col lectanten. zich thans reeds zestig deelnemers hebben aangemeld. Deze weekeind- cursus zal worden gegeven door des kundigen op dit gebied, namelijk door de trainingsploeg van hand boogschutters voor de Olympische Spelen. Bovendien volgt cr op 20 en 21 november een trainingswcckcindc vcor hnlpinstructcurs en daarmee woidt de mogelijkheid geopend voor dc jeugd aktief fe worden op het ge bied van het handboogschieten. Het ligt namelyk in dc bedoeling dat straks de „eigen" Zicrikzeese in structeurs dc leiding krijgen van twee te vormen jeugdclubs. Onder de jongeren schynfc namelijk grote be langstelling te bestaan voor deze by- zcndcrc vorm van sport. Speciaal trainings weekeinde op komst Goede kans op vorming van Jeugd-scliietverenigingcii

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3