DE ZIERIKZEESCHE COURANT Veel slachtoffers aardbeving in Peru Advertentiecampagne tegen onderwijsplannen van de regering Twintig doden bij vliegtuigramp Surinamer schiet landgenoot dood WAPENZENDING I.R.A. OP SCHIPHOL ONDERSCHEPT Protesterende Zeeuwen blokkeerden veer Dodental in Ulster blijft nog stijgen Zeven doden na slachten heilige koe ZIERIKZEESCHE fflj NIEUWSBODE M REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en Maandag 18 oktober 1971 127ste jaargang Nr. 20903 WAARIN OPGENOMEN uur (01110) 2158. Girorekening 1376 77. Redakteur: M. J. vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) ,/m iini/iei/i fn Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 'n dit nummer: L fff|7C#»SI€^ IX- A/f f Irix.XX h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 4 °/o B.T.W, LIMA, 17-10. Bij een aardbeving in de Peruaanse provincie Aymaoraes zijn zaterdag veertig mensen omge komen en velen gewond. Er is veel schade aan de wegen aangericht, waardoor tal van plaatsen geïsoleerd zijn. Het gebied van Toraya, ca. 1000 km ten zuid-oosten van Lima, schijnt het zwaarst te zijn getroffen. Het epicentrum van de aardbeving zou hebben gelegen in het gebied van Toraya en Capaya. Uit Cuzco zijn artsen en verpleegsters met helicop ters van leger en luchtmacht ver trokken om de eerste hulp te verle nen. Van officiële zijde zijn nog geen mededelingen over de aardbeving gedaan. Vijf dorpen in het Andes-gebied zijn vernield. Het zijn Chapunta, Ca- taya, Coraya en Mozca. De beving was zo hevig, dat volgens een oogge tuige brokken graniet van een paar ton zich losmaakten van het geberg te en op de huizen terechtkwamen. De meeste inwoners zouden zich na de schokken die aan de aardbeving voorafgingen, in veiligheid nebben kunnen stellen in grotten. Gevreesd wordt echter, dat er toch nog 10.000 gewonden zijn. UTRECHT, 16-10. Op de algemene vergadering van de Algemene ver. van leraren bij het middelbaar on derwas, vrijdag en zaterdag in Woud- schoten te Zeist gehouden, is een mo tie aangenomen waarin van het hoofdbestuur wordt gevraagd by voortduring te ageren tegen de voor stellen van de regering ten aanzien van het voortgezet onderwijs. Het gaat hier om vermindering van het aantal lesuren van 32 tot 30 per week het omzetten van taakeen- heden in lesuren en vergroting van het aantal leerlingen per klas. De al gemene vergadering van de A.V.M.O. vindt deze maatregelen alle aantas ting envan de kwaliteit van het on derwijs. In de motie wordt gezegd dat het hoofdbestuur het Nederlandse volk van de bezwaren tegen de voorgeno men maatregelen van de regering op de hoogte moet brengen door middel van een advertentie-campagne, die met name gericht moet zijn op de ouders van leerljngen van het voort gezet onderwijs. Deze acties, aldus de motie, moe ten onmiddellijk beginnen, „opdat voor het algemeen onderwijsprotest op 29 november in Utrecht (Irenehal van het Jaarbeurscomplex) de aan tasting van het voorbereidend weten schappelijk onderwijs en het alge meen vormend onderwijs algemeen bekend zal worden. Sowjetpremier in Canada OTTAWA. 17-10. De Russische premier. Kosygin, is zondagavond in Ottawa aangekomen. Htf brengt een bczoik van acht dagen aan Canada. De algemene vergadering van de AV.M.O. vindt dat de acties gevoerd moeten worden in overleg met ver wante organisaties in het onderwijs, mits dat geen tijdverlies oplevert. Agenten van Russische inlichtingendienst BRUSSEL, 17-10. Veertig agenten van de Sowet-Russische inlichtings dienst lopen in België vrij rond. Zij zijn aangegeven door de Russische handelsattaché in Brussel, Anatoli Tsjebotariev, die op 3 oktober naar het westen is overgelopen, zo is uit welingelichte kring vernomen. De Belgische overheid beschikt thans over de lijst namen. Het be treft hier de grootste spionagezaak die ooit in België aan het licht kwam, zo werd gezegd. BOGOTA, 18-10. Bij het neerstor ten van een vliegtuig in Columbia zijn zendag twintig mensen om het leven gekomen. Twee inzittenden bi achten er het levend af. Het onge luk gebeurde met een toestel van de Columbiaanse maatschappij TAO. Het stortte in de buurt van het vliegveld van de stad San Vicente del Caguan neer. De oorzaak is niet bekend maar er heerste slecht weer. AMSTERDAM. 17-10. De 29-jari- gc Surinamer Rupert Ronald Rigters uit de hoofdstad is tydens een ruzie met een ongeveer evenoude landge noot doodgeschoten. Dat gebeurde in de nacht van za terdag op zondag op de Nieuwendijk in het centrum van Amsterdam. Dc tweede Surinamer loste drie revol verschoten. Het tweetal, dat elkaar volgens do politie rr.in of meer kende, bevond zich toen de ruzie begon in het café „Theo's Place" waar zij al vaker wa ren geweest. Wat het motief voor de ruzie was, is nog duister. In het café komen veel Surinamers. Dader meldt zich Dc 28-jarige in Suriname geboren lasser H. W. E. heeft zich zondag avond om tien minuten over negen op het hoofdbureau van politic in Amsterdam gemeld als dc man die tijdens de ruzie heeft geschoten. Dit deelde de chef der Centrale Recher che, commissaris W. van de Voort mede. DEN HAAG. In de Tweede Kamer werden vorige week de algemene be schouwingen voortgezet met het ant woord van -premier Biesheuvel, die we hier aan het woord zien. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Elke heilige heeft een verle den, elke zondige een toekomst ATHENE. De Amerikaanse vice- president Spiro Agnew is zaterdag in Griekenland aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. Dit bezoek is fel gekritiseerd door tegen standers van dc junta. Zondagochtend is de auto gevon den van de 33-jarige Ier David O'Connell, stafchef van het verboden Ierse bevrijdingsleger I.R.A., die door de politie wordt gezocht in ver band met de mogelijke wapensmok kel via Nederland naar Ierland. De wagen stond leeg op een parkeer plaats in de buurt van het Centraal Station in Amsterdam. Veel doden en gewonden bij NAVO-oefening MUNCHEN, 17-10. Acht doden en meer dan 200 gewonden is de balans tot dit weekeinde van de Navo-oefe- ning die onder de naam „Reforger 3" in het zuidduitse Beieren wordt ge houden, a£pi de oefening, die tot het eind van de maand zal duren, nemen 33.0000 Amerikaanse, Canadese en Duitse militairen deel. Volgens de politie viel het laatste slachtoffer, een Canadese sergeant, zaterdag bij Sigras toen een Ameri kaanse jeep tegen een pantserwagen botste, enkële keren over de kop Voeg en 30 meter verder in een wei land belandde. Twee soldaten liepen verwijdingen op. In de afgelopen week waren kort na het begin van de oefening al drie Amerikaanse en twee Duitse solda ten om het leven gekomen. Vereniging van oude Nazi-kameraden ROSENHEIM (West-Duitsland), - 17-10. 500 leden van de voormalige SS-divisie ,.Das Riech", die in 1944 het Franse dorp Oradour uitmoord de, hebben in het Beierse Rosenheim onder het genot van bier en het zin-, gen van liederen uit dte oorlosgtijd'' een conferentie gehouden tot oprich ting van een vereniging van oude kameraden. Kolonel Wisliceny uit Hanover, een van de Nazi-officieren die de hoogste onderscheidingen kreeg, werd benoemd tot voorzitter van de vereniging. TERNEUZEN, 16-10. Ongeveer 80 procent van de Zeeuws-Vlaamse au to's, die zaterdag hebben deelgeno men aan de tocht naar hiet Binnen hof in Den Haag om bij minister Drees te protesteren tegen de ver hoging van de veertarieven hebben zaterdagavond by aankomst in P*erk- polder de toegang tot de boot ge blokkeerd. De voorzitter van het ak- tiecomité, de heer W. Arnier uit Hulst, deelde mede dat de chauf feurs deze blokkade op eigen initia tief hebben ondernomen en dal het aktiecomitc er geheel buitenstaat. Eie automobilisten wilden zelfs geen gehoor geven aan het verzoek van het comité om door tc ïyden. Na on geveer een kwartier begonnen de aute's door te rjjden. De veerdienst Peikpolder-Kruiiiingen heeft er geen vertraging door ondervonden. Verwachting tot dinsdagavond: Wind en regen Veel bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk regen; matige tot krachtige, aan de kust harde wind uit zuid tot zuidwest; minimumtem peraturen ongeveer 9 graden, maxi mumtemperaturen omstreeks 14 gra den. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 19 okt. Zon op 7.10, onder 17.39. Maan op 7.31, onder 17.07. Nieuwe maan: 19 okt. (8.59). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 19 okt. 3.20 15.25 8.47 21.09 Springtij: 22 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Van het zeegebied ten noor den van de Azoren strekt zich via de Britse eilanden en onze omgeving tot boven de Scandinavische landen een krachtige westelijke stroming uit. Hierin trekken storingen mee. die tijdelijk de wind doet aanwakkeren en in zijn onmiddellijke omgeving oo kregen veroorzaakt. In deze situ atie komt in de komende 24 uur niet veel verandering. De sterke stroming wordt in stand gehouden enerzijds door een hogedrukgebied, dat zich boven Spanje ophoudt en via Italië in verbinding slaat met een ander hogedrukcel boven Rusland, en an derzijds door een gecompliceerd lage- druksysteem boven de oceaan tus sen Schotland on Zuid-Groenland. Steii«iiiis, bazooka's en machinegeweren SCHIPHOL, 16-10. De Dienst Luchtvaart van het korps Rykspolitie heeft zaterdagochtend om 11 uur een clandestiene wapenzending onderschept, die op Schiphol in een DC-6 van de kleine Belgische chartermaatschappij Pom- Air arriveerde uit Praag. De machine vervoerde 116 kisten met stenguns, bazooka's, machinegeweren en bijpassende ammunitie, die - naar Scotland Yard zeker meent te weten - bestemd waren voor het verboden Ierse bevrijdingsleger, de I.R.A. Als enige passagier bevond zich aan boord de 42-jarige Amerikaanse wapenhandelaar E. A. K., woonach tig in Luxemburg. Hij werd met de gezagvoerder van het toestel, de 47- jarige J. M. van H. uit België, dooi de Rijkspolitie voor verhoor aange houden en 's avonds in verzekering gesteld. Het vliegtuig werd vrijgege ven. Laat in de avond kwam een an dere vlieger van Pom-Air.uit België naar Schiphol om het toestel met de twee overige bemanningsleden, maar zonder de lading wapens, die door de politie in beslag is genomen, terug te vliegen naar Luik. De lading wapens, die een totaal gewicht had van 3600 kg, was af komstig van een Tsjechische wapen fabriek, genaamd Omnipol, aldus de Rykspolitie. K. zou ze in Praag heb ben gekocht om ze in Nederland over te dragen aan een zekere Doogan, zo verklaarde hij althans na zijn arres tatie op Schiphol. Aan boord bevonden zich twee vrachtbrieven. Qp de eerste, die ver moedelijk werd benut voor de uit voer uit Tsjechoslowakije, werd de inhoud openlijk aangeduid als 116 kisten wapens, op de tweede, be stemd voor de doorvoer door Neder land als „116 kisten machine-onder delen". De hele lading was volgens deze documenten bestemd voor de firma Wendamont Ltd., City Road te Londen. Navraag bij Scotland Yard leverde echter een negatief resultaat op. Adres noch firma bleken te bestaan. Wel echter legde de Londense poli tie terstond verband tussen deze ille gale wapenzending en de rondreis die een der leidei-s van het Ierse be vrijdingsleger deze maand door West-Europa aan het maken is. Hij is de 33-jarige David O'Connell, chef staf van de I.R.A., voor wiens op sporing Scotland Yard zich dezer dagen tot Interpol had gericht. Vogel gevlogen Daarop liet de politie terstond de hotelregisters in Nederland contro leren. Zowaar trof men de naam van O'Connell aan in de registers van drie Amsterdamse hotels. Hij bleek daar reeds 6 dagen in gezelschap van een jonge vrouw verblijf te houden. Tot zijn arrestatie kwam het ech ter niet. Toen de recherche zich za terdagmiddag bij het Delphi hotel te Amsterdam vervoegde, bleek de vo gel te zijn gevlogen. Hy was tien mi nuten tevoren met zijn reisgenote en met alle bagage vertrokken. De naam van de door K. opgege ven Doogan vond de politie in geen enkele hotel-opgave. Of met Doogan in feite O'Connell werd bedoeld kon de Rijkspolitie niet zeggen. BELFAST, 17-10. De bloedige on lusten in Noord-Ierland hebben sinds vrydagavond reeds vijf mensen het leven gekost. Het laatste siachtoffer, een Brits* onderofficier, overleed zondagmor gen in het ziekenhuis aan de ver wondingen die hij zaterdag had op gelopen toen een onbekende man drie kogels op hem afvuurde terwijl hij voor een verkeerslicht stond te wachten. Daarvoor hadden vrijdag reeds twee van zijn collega's, even eens in Belfast, het leven gelaten na dat zij met machinegeweervuur wa ren bestookt vanuit een voorbij ra zende auto. Het derde slachtoffer viel zaterdagmorgen in Londonderry. Het was een Britse soldaat die tij dens straatbetogingen door een scherpschutter dodelijk in het hoofd werd geraakt. En het vierde slacht offer werd zaterdagavond geregis treerd, dit keer weer in Belfast, tij dens een vuurgevecht tussen een groep leden van het verboden Ierse Republikeinse leger en Britse mili tairen. De militairen verklaarden minstens één man te hebben gedood en vermoedelijk nog een tweede, doch dit laatste kon niet met zeker heid worden vastgesteld omdat het slachtoffer door zijn collega's werd meegenomen. De incidenten deden zich voor in een Napalse plaats aan de grens met India. Verscheidene huizen gingen in vlammen op. Dit is de eerste maal dat in Nepal dergelijke ongeregeldheden voorko men tussen de twee gemeenschap pen. De mohammedanen maken ne gen ciocent van de bevolking van elf miljoen mensen uit. Het slachten van koeien en stieren is bij de wet verboden. Een automobilist die een heilig djer verwondt, riskeert een ge vangenisstraf van maximaal veer tien jaar. KATMANBOE, 17-10. Zeven do den en verscheidene gewonden zyn gevallen by ongeregeldheden tussen Hindoe's en Mohammedanen die tij dens een Mohammedaans feest ofit- s cr.den na het slachten van een (voor de Ilindoc's) Heilige Koe. UTRECHT. Elf leden van de Ned. Ver. van Hartpatiënten hebben een lijkkist afgeleverd bij het academisch .iekenhuis in Utrecht. Zij protesteer den op die manier tegen het nog steeds niet functioneren van de hy permoderne hartkliniek van het zie kenhuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1