weekRfjtJÜ KALTONI RIESLING C AO DE ZIERIKZEESCHE COURANT VESTIGING OLIE-TERMINAL 01» 300 ILA. MAASVLAKTE Nixon naar Moskou Gasten arriveren in bewaakt Persepolis Rijn op laag peil Ingezamelde 21 miljoen voor vluchtelingen geheel uitgegeven Tienduizenden liters kerosine uit geheime NAVO-pijpleiding gestroomd MOSKOU BLIJFT SADAT STEUNEN ZIERIKZEESCHE ESI NIEUWSBODE Donderdag 14 oktober 1971 127ste jaargang Nr. 20961 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken tt, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand J 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 .cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In (tit nummer: WOiiingbouiv lo Kerkwerve S1N TM A ART ENSV LOT BRUG Vol ledig gesloopte Grummun Traekers S 2A, worden via hel Noordhollands Kanaal afgevoerd naar de Domeinen voor openbare verkoop. De vliegtui gen hebben bij de M.L.D. voor het laatst dienst gedaan bij het opspo- rings- en reddingswerk in de Neder landse Antillen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Bekend maakt niet altijd bemind. j Overeenstemming vrijwel zeker "EW VORK. Politiemannen verwijderen een vrouw met kind tijdens een demonstratie van huurders, die het verkeer blokkeerde. De groep protes teerde tegen het feit. dat de gemeente de belofte niet nakomt om huizen voor mensen met lage inkomens te verschaffen. Fr teerden acht arrestaties ver richt. Verwachting tot vrijdagavond: Nachtvorst Zonnige perioden met op de meeste plaatsen droog weer; minimumtem peraturen vlak aan zee ongeveer 6 graden, elders op uitgebreide schaal nachtvorst met minimumtemperatu ren om het vriespunt; lot matig of zwak afnemende wind uit uiteenlo pende richtingen; maximumtempe raturen rond 12 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tol 5. Min.-temporaluren; omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor- maai. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- F.N MAANSTANDEN 15 okt. Zon op 7.03, onder 17.48. Maan op 2.52. onder 16.19. Nieuwe maan: 1» okt. f8.59). HOOG- EN I AAGWAT1.H Zierikzee 15 okt. 0.35 12.58 6.30 18.51 Springtij: 22 okt. 1IET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-10. Hot K.N.M.I. deelt mede: Een frontale zone. die in de nacht van woensdag op donderdag in vrijwel het gehele land regen bracht, verliet tegen het midden van de dag het uiterste zuidoosten van het land. Over de Britse eilanden na derde een hoged ruk systeem, dat zich naar het oosten en zuidoosten uit breidde. Dit druksystccm z^l in hel komende etmaal bepalend zijn voor het weer bij ons. Voor vrijdag mag op flinke perioden met zon worden gerekend, maai- voor het zover js zal in de nacht de temperatuur bij wei nig bewolking in het binnenland flirtk gedaald zijn. Et moei dan ook rekening worden gehouden met op uitgebreide schaal voorkomende nachtvorst ROTTERDAM, 13-10. De Rotter damse «gemeenteraad kan binnen kort van het college van b. en w. een voorstel verwachten om aan vier oliemaatschappijen (BP. Esso, Mobil en Shell) ruim 300 hectare Maas- vlaktegrond uit tc geven voor de vestiging van een olie-terminal. Na langdurige besprekingen zün het in de gezamenlijke oliemaatschap pijen het begin deze week vvjjwel eens geworden, over de vestigings voorwaarden. I Advertentie fles 376- 2§8 Spaar mee voor gratis feestpakketten WASHINGTON/MOSKOU. 13-10. - I)e Amerikaanse prresident Richard Nixon laat zijn reis naar Pelting vol gen door een bezoek aan Moskou. Als een bom sloeg op de internatio nale nieuwsmarkt de gelijktijdig in Washington en Moskou gepubliceer de aankondiging in dat de leider van de Verenigde Staten in de tweede helft van mei 1972 naar de Russische hoofdstad zal gaan Nixon deed deze aankondiging in Washigton persoon lijk en verzekerde dat noch zijn reis naar Peking, noch zijn bezoek aan Moskou bedoeld is om profijt te trekken uit welke tegenstellingen dan ook tussen de beide communis tische landen. Feest in Perzië PERSEPOLIS, 13-10. Voorafge gaan door witte politieauto's, omge ven door jeeps met zwaar bewapen de militairen en vanuit de lucht ge volgd door hefschroefvliegtuigcn snelden woensdag de auto's met hoogwaardigheidsbekleders uit alle delen van de wereld van Sjirach naar het praktisch van de buiten wereld afgesneden tentenkamp te Persepolis om op uitnodiging van de sjah het 2500-jarig. bestaan van Per zië feestelijk te vieren. Op hun weg" naar het kamp pas serden de koningen, presidenten, premiers, parlementsvoorzitters en andere regeringsvertegenwoordiger s drie cordons militairen die ervoor moeten zorgen dat geen onwelwil lenden de feestvreugde verstoven. De intocht der prominenten begpn woensdag met de aankomst van ko ning Moeosjosjoei van Lesotho. Als- later alle gasten werd hij door de sjah opgewacht aan de met vlaggen versierde oprijlaan. Na de begroeting betrad de sjah steeds met zijn gasten een met rood tapijt bekleed podium waarna de volksliederen werden ge speeld en de in het blauw geklede keizerlijke garde het geweer presen teerde. Toen bij het vallen van de avond de zon verdween achter de berg aan de voet waarvan de ruïne ligt van het paleis van Darius, arriveerde keizer Haile Selassie van Ethiopië. Voor die tijd waren nog aangeko men vice-president Spiro Ag new van de Verenigde Staten, president Podgovhy' van de Smvjoi-Ume. ko ning Hoessein van Jordanië en vele anderen. DUSSELDORG. 13-10. De commis sie voor milieubeheer van Noordrijn- Westfalen acht de buitengewoon lage waterstand van de Rijn nog niet rampzalig. De drinkwatervoorziening langs de Rijn komt er nog niet door in gevaar, zo heeft de commissie na een buitengewone vergadering in Dusseldorf woensdag meegedeeld. Het zuurstofgehalte van de Rijn is met 3.8 milligram per liter ..onge veer normaal", pas wanneer dat on der een milligram per liter komt be staat gevaar voor verstoring van het biologisch evenwicht. ROTTERDAM. 13-10. Woensdag middag is op de Shell Raffinaderij in Pernis bij Rotterdam brand uitge broken in een destillatie-eenheid voor ruwe olie. De bedrijfsbrandweer van Shell bestreed het vuur. De brandweer van Rotterdam werd op de hoogte gesteld door de raffinaderij, maar niet om assistentie gevraagd. De brand ging gepaard met een enorme rookont wikkeling en meters hoge vlammen. Even voor drie uur had de be drijfsbrandweer van Shell dc brand in bedwang. De brand is ontstaan door een lek in een bodemleiding van een destillatiekolom. Er hebben zich geen explosies voorgedaan. Volgens oen woordvoer der van Shell beslaat er geen gevaar meer voor uitbreiding. Er zijn geen slachtoffers. Hulpverlening Oostpakistaanse vluchtelingen in India Zowel in kringen van de gemeen te als in die van de oliemaatschap pijen wordt' toegegeven, dat de be sprekingen moeizaam zijn verlopen. Knelpunten waren dc strenge eisen, die dc gemeente Rotterdam aan de gezamenlijke oliemaatschappijen stelde op het punt van de milieube scherming. ..Wij hebben vér gaande eisen gesteld, omdat we Hoek van Holland 'geen overlast willen aan doen". aldus de Rotterdamse wet houder voor de haven en economi sche aangelegenheden, drs. J. Vier- scn. knelpunten Volgers een woordvoerder van de oliemaatschappijen hebben de vier zich van meet at' aan bereid ver klaard. belangrijke bedragen be schikbaar te stellen voor milieube- schermendc maatregelen in het olie- terminal-complex op de Maasvlakte, Heet hangijzer is lange tijd de eis van de gemeente geweest, dat bij weersomstandigheden, die smogvor- ming zouden kunnen veroorzaken, de werkzaamheden op de terminal zou den moeten worden stopgezet. Be* woordvoerder van de oliemaatschap pijen gaf woensdagavond toe. dat zich tijdens de besprekingen met het Rotterdamse gemeentebestuur over de vestiging van een olieterminal op de Maasvlakte enkele knelpunten op het gebied van de milieuhygiëne hebben voorgedaan. „Hoewel dc besprekingen nog gaande zijn, hebben we goede hoop, dat ze met succes zullen worden af gesloten", zo zei hij. Het voorstel van b. en w. om aan de vier oliemaatschappijen grond op de Maasvlakte te verhuren, zal ver moedelijk in de raadsvergadering van 28 oktober a.s. worden behan deld. De vestiging van een olie-terminal op de Maasvlakte is één van de al ternatieve oplossingen voor de be zetting van de Maasvlakte nadat de vestiging van een hoogovenbedrijf daar door de gemeenteraad (voorlo pig) werd verworpen. DEN IIAAG, 13-10. De stichting Nederland Comité Vluchtelingenhulp 1971 heeft de 21 miljoen gulden, die dc afgelopen maanden op giro 999 zijn binnengekomen ten behoeve van de hulpverlening aan de Oostpakis- taanse vluchtelingen in India, thans geheel uitgegeven. Nadat eerder al 111 -j miljotn gulden was besteed via de hulpkanalen van Rode Kruis. Ver. Naties, Mensen in nood en de Stichting Oecumenische hulp aan kei ken en vluchtelingen, is nu be sloten de laatste 6'<» miljoen gulden te gebruiken voor aankoop in India van katoenen en wollen kleren voor bijna écn miljoen vluchtelingen. Voor de naderende winter zullen 66.000 volwassenen en 300.000 kin deren. die praktisch geen lijfgoed hebben. \an nieuwe kleding worden voorzien. Het betreft hier vluchtelin gen die verblijven in Assam. Megha- layn en het noordelijk gedeelte van Westbengalen, waar het 's winters zeer koud kan worden. Ernstige situatie In verband met de ernst van de situatie van de Oostpakistaanse vluchtelingen in India besloot het comité met grote spoed tol gehele nog resterende bedrag voor noodhulp uit te geven. Het aantal vluchtelin gen is reeds tot 9 miljoen gestegen en het comité is er zich van bewust, dat de nood geleidelijk nog groter zal kunnen worden. Daarom ook zal giro 999. vluchtelingenhulp Amster dam. open blijven staan en zal hel comité doorgaan met zijn hulpver lenende taak. Globaal kan worden gesteld dat de 21 miljoen gulden, die vooral in juni en juli door de Nederlandse be volking vom dit dool i> bijeenge bracht. de volgende bestemming heeft gekregen: medicamenten 3.7 miljoen, tenten, dekzeil en dekens 4.2 miljoen, transportmiddelen 2.1 miljoen, voedingsmiddelen (waaron der veel voedsel voor kinderen) 4.5 miljoen en kleding 6.5 miljoen gul den. Tussen dc hulpverlenende orga nisaties is daarbij zowel in Neder land als in India nauw overleg ge ploegd. Advertentie VENLO, 13-10. Bij het Limburgse plaatsje Belfeld even ten zuiden van Venlo zijn dinsdagmiddag tiendui zenden liter kerosine in de bodem terecht gekomen, nadat een tot dus ver geheime pijpleiding van de NA VO was lek gestoten. Bij werkzaamheden ter plaatse stootte men met een graafmachine op de leiding en ontstond een gat van ongeveer vijf bij veertig centi meter. De Belgische aannemer die de werkzaamheden uitvoerde, wist niets van de aanwezigheid van de NAVO- pijp in de bodem bij Belfeld. In de kortst mogelijke tijd ontstond er bij het lek een grote plas kerosine, een brandstof die voor vliegtuigen wordt gebruikt. Berichten dat het hier om een hoeveelheid van een kwart mil joen liter zou gaan, kon men van de zijde-van de luchtmacht niet bevesti- BRIGHTON. De ruim 4.000 afgc- vaaidigden naar het jaarlijks con gres van de Brifse conservatieve partjj hebben zich vywel met alge mene stemmen uitgesproken voor een herinvoering van de doodstraf in een aantal gevallen. gen. Deze schatting vond men aan de hoge kant. Men achtte het wel aannemelijk, dat het hier om vele tienduizenden liters zou gaan. Weliswaar was de pijplijn op het moment van het lekstoten niet in ge bruik, maar er bevond zich kennelijk nog een grote hoeveelheid brandstof in de leiding. MOSKOU-, 13-10. De president van de Sowjet-Unie. Nikolai Podgorny, heeft in het Kremlin tijdens een maaltijd ter ere van de Egyptische president, Anwar El Sadat, verklaard dat de Sowjet-Unie „energieke maat regelen zal nemen" ter versterking van het defensie-potentieel van Egypte en de andere Arabische lan den. Volgens het persbureau Tass zei hij dat zijn land evenals tot nu toe zal blijven werken aan het bereiken van een politieke regeling van het con flict .zolang de Israëlische agressie tegen de Arabische landen niet is opgehouden cn de gevolgen daarvan niet zijn weggenomen Zoon voor Aga Khan GENEVE. 13-10. Begum Saliman Aga Khan. de echtgenote van prins Karim Aga Khan. heeft dinsdag avond in Genève het leven geschon ken aan een zoon. Dit is woensdag door het hof van de Aga Khan mee gedeeld. Hiermee is het voortbestaan verzekerd van de Ismuëlischc dynas tie. een mohammedaanse secle die in Syrië, Perzië en India ongeveer 30 miljoen aanhangers lelt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1