BURGERLIJKE STAND AGENDA Egypte wil troepen vooruitschuiven naar passen in de Sinai Open brief hartpatiënten aan ministers grote partij eonfeetie Oosterland krijgt openbare kleuterschool KONINGIN OPENT 25 NOVEMBER DE HARINGVLIETDAM LAATSTE NIEUWS Van 1 januari 1972 af zullen in de vaderlandse kranten - dus ook in de onze - de burgerlijke stand rubrieken ontbreken, een landelij ke regeling op grond van het Be sluit Bevolkingsboekhouding. Krachtens dit besluit zijn beper kende bepalingen ingevoerd op het verstrekken van inlichtingen uit de bevolkingsadministratie „ter be scherming van de persoonlijke le venssfeer". Tegen zon mededeling zit men wel aan te kijken, want het zijn met name stads-, streek- en provin ciale bladen, die op een vervelende wijze door deze nieuwe maatregel zijn gedupeerd. De „Burgerlijke Stand" toch is een veel gelezen rubriek en dat is ook wel begrijpelijk, omdat een be volking van stad en regio toch wel graag weet „wat er omgaat", ook op dit punt. Er komen allerlei men sen wonen in nieuwbouwwijken; de bevolking groeit wat door ge boorten en wie zijn de kindertjes, die voor deze groei verantwoorde lijk zijn Welke overwegingen aan het be sluit dus ten grondslag liggen, ze ker niet de nuttige uit de publici- teitssfeer, die men bij de besluit vorming blijkbaar vergeten heeft en dat is een bijzonder spijtige zaak. Het heeft er alle schijn van dat men „een groot goed" - men kan er wat ons betreft ook best de pers vrijheid bijhalen - overboord heeft gezet voor enkele individuele ge vallen, waarin mogelijk kwaadwil ligen al te gemakkelijk aan infor matie zijn gekomen, zij het dat zij deze toch wel op andere wijze te pakken hadden, gekregen. Soms komt men in dit land situ aties tegen, waarbij men zich af vraagt: „waarom doen ze daar niets tegen Het zal zijn reden wel hebben, maar er is wel een geniale geest geweest die heeft zit ten sleutelen aan een vaste krante rubriek, aan een zo evidente pu- blikatie van gegevens, die bij voor beeld in het geval van de Z.N. al honderd en zeven en twintig jaar zonder moeilijkheden heeft „gelo pen". Wij prijzen derhalve dus maar weer, het besluit van wijzere heren maar misschien proeft men door de regels heen onze spijt en veront waardiging over zon belachelijk besluit, dat trouwens ook de ge meente iiog een klein beetje schade doet, want de rubriek burgerlijke stand is een aan de gemeenten door de kranten betaalde. Minister Drees over het Baalhoekkanaal BRUSSEL, 11-10. Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) verwacht in november of december het advies van de raad voor de waterstaat over het uiteindelijke verloop van het Baalhoekkanaal dat, door het ooste lijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. een nieuwe verbinding van Antwer pen naar de Westerschelde moet gaan vormen. In de eerste helft van het volgend jaar kap dan het tracé definitief worden vastgesteld. De Nederlandse bewindsman verklaarde dat maandag in Brussel na een ge sprek met zijn Eelgische collega voor openbare werken. De Saeger. Grote hasjiesj-vangst PARIJS, 11-10. Op het Parijse vliegveld Orly heeft de douane maandag twintig kilo hasjiesj in be slag genomen die verborgen waren in vier koffers van 2 Amerikaan se passagiers, die uit Katmandot via Rome waren aangekomen. De twee mannen zouden afkomstig zijn uit Los Angeles In drie dagen tijd heeft de Franse douane hiermee 35 kilo hasjiesj ter waarde van ongeveer f 117.000 in be slag genomen. Verpleegster door auto aangereden en gedood WIERINGEN. 11-111. De GO-jarige mevr. E. Lont-Bennckamp uit Hip- polytushoef (gom. Wieringen) is maandagavond, bij een verkeerson geluk in haar woonplaats om het le ven gekomen. Zij liep met haar echt genoot aan de linkerzijde van de weg toen zij door een tegemoetkomende auto werd aangereden. Haar man bleef ongedeerd. Meer doden door „Attica"- opstand ROCHESTER. 11-10. Door het overlijden van een bewaker is het dodencijfer van de opstand van vo rige maand in de gevangenis van Atticrt gestegen tot 43. Bij de bestor ming van dc gevangenis door de po litie verloren 32 gedetineerden en 10 leden van het gevangenispersoneel het leven. Een cipier, die door ge vangenen uit een raam was gegooid, stierf enkele dagen later aan zijn verwondingen. CAIRO, 11-10. Egypte wit zyn troepen als inleiding tot een vredes regeling niet slechts het Suezkanaal laten oversteken, maar vooruitschui- van naar de strategische passen in de Sinaï. Voorts wil het dat de bewo ners van de Gaza-strook het recht krijgen, te kiezen voor onafhanke lijkheid of aansluiting by Egypte. Annexatie van het gebied door Is raël wordt onder geen beding aan vaard. Een en ander is volgens het Egyp tische blad Al-Achbav zatevdag door president Sadat verklaard op een bijeenkomst in Cairo. Sadat die deze zondag naar Koeweit vertrekt om vervolgens door te reizen naar de Sowjet-Unie, deelde mee dat de Amerikanen drie dagen geleden con tact met hem hadden opgenomen in een poging, tot een gemeenschappe lijke basis tc komen, o.a. ten aanzien van het plan van minister Rogers voor een tussentijdse overeenkomst over herroeping van het Suezkanaal. Dit plan geeft Israël volgens Sadat „feitelijk alles wat het wenst, maar op een elastische en diplomatieke manier". De Amerikanen wilden ook praten over de beginselen waar Egypte van uitgaat, en nagaan ,wat bereikt kan worden". De president bestempelde dit als „spelen met ze nuwen". Sadat verklaarde dat wat hem be treft iedereen die wil praten wel kom is, „maar op voorwaarden". De ze voorwaarden zijn: 1. dc oversteek van Egyptische troepen naar de oostelijke oever van het Suezkanaal, tot aan de Sinaï-passcn 2. een bestand voor een beperkte periode in het eerste stadium van een vredesregeling; 3. het niet ter discussie stollen van Egypte's „internationale gren zen"; 4. verlening van het recht aan de bevolking van Gaza, te kiezen tussen onafhankelijkheid en aan sluiting bij Egypte. „Kerken ook voor anrlere activiteiten gebruiken"' GRONINGEN, 11-10. De kerkge- bouwen die meestal door dc week leegstaan, zouden ook voor andere activiteiten moeten worden gebruikt. Dit is een van de suggesties die wor den gedaan op de manifestatie „De andere accomodatie", die minister Engels (CRM) maandagmorgen in Groningen heeft geopend. De minis ter voorspelde in zijn toespraak, dat de kerken meer dan vroeger samen met de gemeenten steun zullen ver lenen aan het totstandkomen van centrale accomodaties voor gemeen schapsvoorzieningen. Diefstal van Jongetje verdronken UTRECHT. 11-10. In een sloot op nog geen 20 meter afstand van zijn ouderlijk huis is de drie-jarige Peter Rook uit Poolsbroek" (bij IJsselstein) maandag verdronken. Het stoffelijk overschot van de jongen, die vermoedijk spelenderwijs te water is geraakt, werd door zijn grootvader gevonden. Zijn wervelstormen te temmen? TOKIO, 11-10. - Amerikaanse geleerden zijn imn plan vol gend jaar in de Stille Oceaan de kracht van wervelstormen te beperken door stormwolken te bewerken met zilverjodide Het experiment zal twee maan den duren en worden uitge voerd van het eiland Goeam. De geleerden hopen zeker zes tyfoons te bewerken. In het Caribische gebied zijn derge lijke proeven genomen. Een en ouder is bekend geworden, aan het eind van een internatio nale bijeenkomst van deskun digen in Tokio, die onder üils- piciën van de economische commissie van de V.N. voor Azië en het verre oosten (Eca- fe) en de wereldorganisatie t voor meteorologie (WMO) was f georganiseerd. Japanse geleer- f den hebben verklaard, dat als f de grootste kracht van een f welvelstorm met vijftien pro- t cent wordt verminderd, het aantal slachtoffers mogelijk tot de tfel/'f zal dalen. Bestuurder verblind Eén dode DONGEN, 11-10. De bestuurder van een personenauto werd zondag avond op de Vaartweg in Dongen zodanig verblind door een tegemoet komende bromfietser, dat hij de macht over het stuur verloor en te gen een boom botste. De bestuurder liep lichte verwondingen op. maar zijn naast hem zittende 19-jarige verloofde A. Kinenai uit Dongen moest in zorgwekkende toestand op genomen worden in het Maria-zie- kenhuis te Tilburg. Maandagochtend is zij aan haar opgelopen verwondin gen bezweken. Kalveren omgekomen bij brand in schuur BUREN, 11-10. Maandagavond zijn in Buren een veeschuur en een hooi berg van de landbouwer P. Plaisier afgebrand. De dichtbij gelegen boer derij kon gespaard blijven. Bij de brand gingen 500 balen hooi verloren en kwamen 15 kalveren om. De oorzaak is vermoedelijk hooibroei. De schade wordt geraamd op onge veer een halve ton. De heer Plaisier was niet tegen brand verzekerd. UTRECHT. Om begrijpelijke redenen wilde het niet met de Japanse keizer in Nederland. Hier een foto uit de Domstad, waar een demonstratie werd gehouden tegen de komst van Hirohito. UTRECHT, 11-10. Tot nog toe zyn fcr minder open hartoperaties ver richt in de Nederlandse ziekenhuizen Jan in de overeenkomstige periode vorig jaar, terwijl de gezamenlijke wachtlijsten van dc elf Nederlandse harteentra langer zijn dan ooit Bovendien staan vele hartpatiën ten, voor wie chirurgisch ingrijpen uitkomst zou bieden, niet op een wachtlijst. Tevens leidt deze situatie van vertraging in de behandeling van hartpatiënten tot vertraging in de opleiding van gespecialiseerd me disch en verpleegkundig personeel. Dit staat in een open brief die de Nederlandse Vereniging van Hartpa tiënten maandagavond heeft ge stuurd aan de minister van volksge zondheid, dr. L. B. J. Stuyt en diens ambtgenoot zonder portefeuille be last mei wetenschapsbeleid, jhr. mr. P. J. W. de Brauw. In de brief doet de vereniging beide bewindslieden mededeling van de voorgenomen ac tie bij het Academisch Ziekenhuis te Utrecht (A.Z.U.), donderdag aan staande. Het bestuur van de vereni ging verzekert de ministers dat de patiënten in het Academisch Zieken huis volstrekt geen hinder zullen hebben. Voorlopig onderdak in Coiiferenliekamer OOSTERLAND, 11-10. Nadat Oos- terland lange jaren enkel een Chr. kleuterschool heeft bezeten, een voortzetting van de vroegere Chr. Be waai school en thans bekend on der de naam „Radda Barnen" komt er straits ook een openbare kleuter school. In afwachting van een ge schikter gelegenheid (gedacht wordt aan één cf twee lokalen van de la- gexe school aan de Groene Poort, die in vterband met de bcuw van een nieuw scholencomplex aan de Van den Abeelestraat binnen enige maanden leeg komt te staan) zal de nieuwe kleuterschool voorlopig on- deidak worden verleend in de grote zaal van de „Ccnferentiekamer" aan het Torenplein. Het ligt in de bedoeling om de school open te stellen op dinsdag 26 oktober a.s. Ouders die hun kinde ren van vier jaar en ouder naar deze school willen zenden kunnen zich opgeven in de koffiezaal van de „Ccnferentiekamer" en zulks op vrijdag 15 oktober a.s. van twee tot vier uur 's namiddags. Zodoende krijgt dit gebouw, dat tot oktober 1904 voor Openbare Lagere School diende en sindsdien onder de naam „De Conferentiekamer" voor vereni gingsgebouw wordt gebruikt, weer een school onder dak. Bekend is dat de kerk vroeger doorliep tot tegen de toren, zelfs erin, zoals aan de steunberen nog te zien is. De ronde gaten hierin uitgespaard bij de laatste ïestauratie, vormden de twee rende ramen in de westgevel van de (lage) kerk. Het is niet met volledi ge zekerheid te zeggen of dit gedeel te er afgebroken is tijdens de Spaan se beroerten, die hier ter plaatse he vig waren, cf dat het stuk verwoest is bij de grote brand in 1612, die een derde deel van Oosterland verwoest te. Feit is dat in 1753 reeds melding wordt gemaakt dat er tussen kerk en teren „een nieuw en ruim school- huijs is gebouwd". Zodoende kan er op worden gerekend dat ;.de oude school" zoals de „Confex-entiekamer neg wel wordt genoemd, veel meer dan 200 jaar oud is. Na 1904 werd het gebouw voor een deel tot ge meentehuis ingericht, wat het tot de oorlogsevakuatie is gebleven. Waardevolle schilderijen opgespoord BRUSSEL, 11-10. Be politie te Erurrcl heeft maandagavond laat meegedeeld.dat in de Brusselse ag glomeratie verscheidene kostbare schilderijen heeft opgespoord die er.ige tijd geleden uit een Brits mu seum zijn gestolen. De totale waarde van de doeken zou enkele miljoenen guldens bedra gen. Er zou één schilderij bij zijn met een waarde van ongeveer andex'haif miljoen gulden. De politie wilde nog geen nadere bijzonderheden ver strekken. WASHINGTON. Amerikaanse kunstmanen hebben boven de Sow jet-Unie nieuwe raketbunkers gefo tografeerd, zo meldt de New York Times maandag. WAALWIJK, 11-10. In de nacht van zondag op maandag is voor de derde keer in een half jaar tijds een grote partij herenkostuums gestolen uit het magazijn van de Coa confec tiefabriek N.V. aan de Torenstraat le Waalwijk. Deze keer was het een partij van ruim 1400 kostuums, met een waar de van meer dan 175.000 gulden. Telefoneren op Scli.-Dniv eland Z1ER1KZEE, 11-10. Het aantal te lefoonaansluitingen op Schouwen- Duiveland bevindt zich nog steeds in stijgende lijn, gezien de door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken hierover verstrekte cijfers. Per 1-1- 1971 waren op Schouw en-Duiv eland 4.402 telefoonaansluitingen, tegen 4.241 per l-l-'70, 4.038 per 1-1-'G9 en 3.753 per l-l-'68. Hel grootste aantal aansluitingen bevindt zich te Zierikzee, namelijk 1.593 per 1-1-'71, tegen 1.515 op 1-1- '70, 1.450 per 1-1-'69 en 1.345 per 1-1- '68. Daarna volgt Burgh-Haamstede met 600 aansluitingen per 1-1-71, en resp. in de jaren daarvoor 589, 553 en 482. Na Burgh-Haamstede vindt men op Schouwen-Duiveland de meeste telefoonaansluitingen te Nieuwer- kerk, nl. 599 per 1-1-71, een aantal dat bereikt werd via 583, 539 en 485 in de voorafgaande jaren. Nieuwerkerk wordt gevolgd door Bruinisse met 390 aansluitingen, en in de voorafgaande jaren resp. 387, 380 en 375. Vervolgens: Renesse met 379 aansluitingen per 1-2-71, een aantal dat werd bereikt via de aan tallen 373, 359 en 335 in, de vooraf gaande jaren. Dan volgt Dreischor met 315 aansluitingen per 2-1-71, Scharendijke met op die datum 280 en Brouwershaven sluit de rij met 246 aansluitingen. Brandstichting in scholencomplex BUSSUM, 11-10. Op drie ver schillende plaatsen is brand gesticht in het scholencomplex van het „St. Vitus College" in Bussum. Men ver moedt dat er sprake is van een wraakneming op de leiding van de school. Zowel in de kamer van de rector, drs. Heitzman, als in een te kenlokaal en in een van de noodge bouwen van het „St. Vitus College" blijken gordijnen, vloerbedekking en plafonds verbrand. Ook is er meubi lair aangetast. De schade bedraagt enkele tienduizenden guldens. Indien mogelijk na plechtigheid over hermen van Brouwersdam rit naar Schouwen-Duiveland DEN HAAG, 11-10. Koningin Ju liana zal op maandag 15 november aanstaande de Haringvlietdam offi cieel in gebruik stellen. Op deze da tum zal het werk aan de dam geheel zyn afgerond, en zal tevens de weg verbinding over de dam tussen Voor- ne en Goeree voor het verkeer wor den opengesteld. Indien mogelijk zal de koningin na de openingsplechtig heid over de inmiddels gereedgeko men bermen van de Brouwersdam naar Schouwen-Duiveland rijden. De dam door het Haringvliet be staat uit verschillende gedeelten: een damgedeelte van ongeveer 1300 me ter door het Rak van Scheelhoek, een spuisluizencomplex met 17 openingen en een sluislengte van 1050 meter, een damgedeelte van 700 meter tus sen de spuisluizen en de schutsluis, een damgedeelte van 1400 meter over de plaat van Scheelhoek en het Zui- derdiep ten zuiden van de schutsluis. Deze schutsluis vormt de verbinding tussen de Noordzee en een nieuwe haven voor de vissersschepen van Stellendam en Goederede. Veertien jaar aan gewerkt Op 13 februari 1957 begon Rijks waterstaat op een ondiepe plaats in het Haringvliet aan de bouw van een bouwput voor het sluizencom- plex. Negen jaar bleef de dijk rond deze bouwput gesloten. In de jaren 1967-1968 werd de dijk tenslotte weggebaggerd. In de bouwput was inmiddels een enorme rij sluizen ver rezen, waarvan de schuiven op 2 no vember 1970 door de toenmalige mi nister van verkeer en waterstaat drs. J. A. Bakker werden gesloten. Het Haringvliet was toen definitief afge sloten van de zee en het noordweste lijk deel van de Delta behoeft van dit moment af - naar menselijke be rekeningen - geen aanval van het zeewater meer te duchten. In novem ber 1971 tenslotten zijn de bijko mende werken, zoals de aanleg van een dubbelbaans weg over de dam gereedgekomen. Rijkswaterstaat heeft 14 jaar lang aan de voltooiing van deze dam gewerkt. Franse Mirage-1 neergestort PARIJS. 12-10. In de nacht van maandag op dinsdag is een Frans gevechtsvliegtuig van het type Mi- rage-4 neergestort. De beide inzit tenden verloren het leven. De Mira- ge-4 is voornamelijk voor het aan vallen met kernbommen gemaakt. Het toestel verongelukte kort na het opstijgen van dc basis St. Di/.ier. Luzon getroffen door orkaan MANILLA. 12-10. Hol eiland Lu- zon, in het noorden van dc Filippij nen. is getroffen door orkanen, die voor zover bekend zeven mensenle vens hebben geëist. Le orkanen veroorzaakten vloed golven. die honderden huizen weg vaagden. Duizenden mensen zijn dakloos geworden. Het Filippijnse Rode Kruis heeft berichten ontvangen, dat honderden mensen zijn verdronken. Deze be richten zijn echter nog niet beves tigd. Dinsdag 12 oktober Zierikzee Mondragon, 20.00 uur, „Philatelica". Gasthuiskerk, 7.30 uur, eerste repeti tie Hervormd Kerkkoor. Renesse Het Wapen van Zeeland, 8.00 uur, afd. Noordgouwp e.o. Plattelands vrouwen. Dreischor Café „De Drie Schorren", 20 uur, alg. jaarvergadering Cult. Ver. „Nut en Genoegen". Woensdag 13 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, N.C.V.E.-bejaardenmiddag. Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, vergadering C.P.B. Donderdag 14 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Oosterland 7.30 uur, Chr. Vrouwenvereniging .Martha". Bruinisse 7.30 uur, bijeenkomst N.C.V.B. Vrijdag 15 oktober Zierikzee Concertzaal, (foyer), 7.45 uur, film avond „Ziejook". (7.15 uur inleidende muziek). Dinsdag 19 oktober Zierikzee Stadhuis, 20 uur vergadering ge meenteraad. Tweemil joenste na-oorlogse woning overgedragen APELDOORN, 11-10. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening drs. B. J. Udink heeft maandag in Apeldoorn de twee mil joenste in Nederland na de oorlog gebouwde woning overgedragen aan de familie J. C. Sambeek, in de Gen tiaanstraat. Tijdens een daaraan voorafgaande bijeenkomst in de schouwburg Or pheus had de minister verklaard, dat de twee miljoenste woning met recht en reden in Apeldoorn tot stand was gekomen. De keuze was op Apel doorn gevallen, omdat uit tal van cij fers en feiten was gebleken, dat de ze gemeente in de afgelopen jaren ruimschoots heeft voldaan aan de in de tweede nota ruimtelijke ordening uitgezette beleidsdoeleinden. WINTERS Lang gezocht naar zo'n publikatie, maar nu dan toch gevonden; een „einde"-boekje over „Hollandse Win ters" van A. M. Meijerman. Ook al zou u een volledig beeldbuisverslaaf- de zijn en totaal gelukkig met bruine bonen met spek, dan moet dit werkje toch gelezen worden. Trouwens met bruine bónen en spek komt men al in de sfeer van de winter, die ook thans weer met rasse schreden na dert. Kijk, even dit vriendende winters vroeger moeten harder ge weest zijn (hoewel die van 1963 ook niet niets was), maar ze waren voor al zo afschuioelijk door de armoede en het ontbreken van koudebestrij- dingsmiddelen. De huizen waren on doelmatig en koud en kachels waren tot ver in de 18e eeuw onbekend. Zit een meneer in de winter van 1767 aan de Keizersgracht te Amster dam een briefje te schrijven: „Ter wijl ik dit bij een toch seer groot vuur schrijve, in een kamer daar den geheelen dag stark gestookt wordt, bevriest mij toch de inkt in de pen". Memorabel is de winter van 1740, die talrijke slachtoffers eiste. Maar één ontsprong de dans: een inwoner van Abbekerk, die zich tegen schout en schepenen had verzet en wiens hoofd derhalve moest rollen. Maar de vol trekking van het vonnis moest uit gesteld worden: „Dewijl de Schout en de Scherprechter agter blecven door de felle koude". Ook bij de hevigste koude waren de ziekenzalen onverwarmd. Trou wens men cal ook medisch wat ont hand. „Zoude er gestookt worden- zo wist een medicus - „dan mocht men verwachten dat de uitwasemin gen dier menschen zeer onaange naam en schadelijk zouden worden". In 1638 waren er in een stad als Lei den twintig duizend mensen, die van de bedeling leefden. Het waren men sen „die h77 tijden van vorst ende coude de planeken van de solders ende bedsteden uitbrecken ende 'dhermee vtier stoocken om haer tc verwarmen". Hier een mooie voorspelling voor een strenge winter: „Rode vlekken op het borstbeen van een in de late herfst gekookte of gebraden eend duidden op strenge vorst". Toch eens een eendjesproef nemen straks! Vriezen deed hel ook fiks in 1568. Vaak kwam het voor dat schildwach ten op hun post doodiworen. Soms -wierven - opgejaagd door honger en koude - wolven rond en ratten vie- \fv mensen aan. In 1709 vielen vo gels, onmachtig nog hun vleugels te bewegen, als ijsklompjes uit dc lucht. De chirurgijns hadden hel in die strenge winters druk mei hef afzet ten van bevroren ledematen. Bij Scheveningen en Zandroort wandel den de inwoners door een „laan" tussen meters hoge ijsdammen. Een hond viel van een schots in het wa ter. wandelde nog met zxjn baas mee: ging toen op een bankje zitten en was na enkele minuien een ijsklomp. ..Hollandse Winters" ?s een onge lofelijk boekje, vol verhalen, teke ningen en foto's. Interessant voor een winteravond, maar dan wel bij een goed vuur. Niet bij de c.v.. daar is hel juist weer te romantisch voor, ondanks de koude ellende! SCH IER KI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2