ïrïco AGENDA EMINENT gold Ischmeding Situatie „woonwasenwerk" Schouwen-Duiveland urgent geacht Het West-Duits- Russisch verdrag Gevangenen in Veenhuizen staken Tachtig mensen op straat „Tijl van Limburg" was idealistisch Zeeuwse veerboot liep aan de grond Personeel wil bedrijf huren Ged. Staten over de Zeeuwse landbouw Prinselijk paar in Alblasserwaard „De Liefdesbrief" terug naar Nederland LAATSTE NIEUWS VERBAZING Ged. St aten ill begelehliiigshrief It ij prov. begroting: Bescheiden eeiitrum in Zierikzee met medewerking van alle Selioiiwse gemeenten? ZIERIKZEE, 8-10. De recente ge beurtenissen rondom de woonwagen bewoners te Zierikzee - overigens hebben ook andere Zeeuwse gemeen ten daarvoor wel in meer of mindere mate moeil^kheden met woonwagen bewoners gehad - hebben duidelijk uitgewezen dat de totstandkoming van 2 regionale centra met elk een capaciteit van 70 a 80 woonwagens in Zeeland niet kan worden afgewacht zonder verdere maatregelen. Dit schrijven Ged. Staten in de be geleidingsbrief bij de provinciale be groting 1971. „Reeds nu dienen voor zieningen te worden getroffen", aldus G.S. Indien deze voorzieningen een zodanig karakter dragen, dat zij pas sen in de nog op te stellen planning van het vvoonwagenwerk, zal het rijk voor 95 O subsidiëren. Gedacht wordt aan een aantal kleinere cen tra, gespreid naar regio, welke later BONN, 7-10. De Sovvjet-Unie overweegt de ondertekening van het slotprotccol van het Berljjn-akkoord afhankeljjk te stellen van de ratifi cering van het vorig jaar in Moskou gesleten Westduils-Russisch niet- aanvalsverdrag. Dit heeft de West- duitse minister van buitenlandse za ken, Walter Scheel, donderdag voor de televisie meegedeeld. Zijn Russi sche collega Gromiko had hem tij dens de bijeenkomst van de V.N.-as semblee in New York van dat plan op de hoogte gesteld. kunnen fungeren als dependences van de twee grote centra. Het meest urgent acht Ged. Staten de situatie op Schouwen-Duiveland. Hier kan in Zierikzee een bescheiden centrum worden opgericht, aldus G.S., waaraan alle Sehouwse ge meenten door middel van een een voudige overeenkomst medewerken. In andere regio's kunnen bijv. be staande kampen worden verbeterd in samenwerking met omringende ge meenten. Op korte termijn zullen door Ged. Staten, aldus wordt mede gedeeld, de besprekingen op gang worden gebracht. kaas kijken op de Femina niet vergeten.., Frico eten PCLSWARD, 7-10. Ruim hon- deid gedetineerden in de gevangenis I.Li\;rheem in Veenhuizen zijn don derdag in staking gegaan uit onte vredenheid over de inrichting van hun cellen, het eten en de recreatie. Directeur J. J. Vetheij van deze ge vangenis was er s avonds nog niet ir geslaagd deze vrijwel algemene staking te bezweren. Ee moeilijkheden waren al een lijd geleden begonnen, toen de di rectie had gevraagd zelfgemaakte schemerlampen en andere elektri sche apparaten uit de cellen te ver wijderen. De elektrische installaties, vie c*e gevangenen in de loop der tijd in hun cellen hadden aangebracht waren volgens de directie te gev ar- iijk. Een deel van de gevangenen heelt toen vrijwillig de schemerlam pen verwijderd. Woensdag liet de directie de res terende zelfgemaakte elektrische spullen weghalen. In reactie hierop weigerden 50 gedetineerden de bin nenplaats van de gevangenis te ver laten. Werktijdverkorting bij Nijmeegs bedrijf NIJMEGEN, 7-10. De N.V. Konink- lijke Drukkerij Thieme N.V. te Nij megen heeft voor vijfendertig werk nemers een verplichte werktijdver korting van zes weken ingevoerd. Als reden noemt de directie stagna tie in het bedrijf. De werktijdverkor ting heeft geen gevolgen voor de werknemers, aangezien zij van het Centraal Bureau van de Grafische Bedrijven een uitkering krijgen, die door Thieme N.V. tot honderd pro cent wordt aangevuld. GRONINGEN-AMSTERDAM, 7-10 De Groningse vestiging van het Am sterdamse installatiebedrijf Heem stede Obelt Mijnssen (onderdeel van N.V. Handelsvennootschap voorheen Maintz en Co. te Amsterdam) gaat binnen afzienbare tijd dicht. Met de ze sluiting worden circa 50 mensen werkloos. De heer A. H. Kriegsman, directeur van Maintz deelde mee, dat do activiteiten van Heemstede Obelt Mijnssen in Groningen sterk zijn te gengevallen door tanende opdrach ten en sterke concurrentie. NIJMEGEN. Het ingenieurs- en architectenbureau Van Hasselt en De Koning te Nijmegen heeft bij het ge westelijk arbeidsbureau ontslag aan gevraagd voor 30 personeelsleden, werkzaam bij het hoofdkantoor te Nijmegen, zo deelt het bureau mee. Bij de wrok hierover voegde zich toen gaandeweg ontevredenheid over het eten en de klacht dat na tien uur de tv werd uitgezet. Directeur Ver- heij zei met iedereen te willen pra ten, maar niet onder dreiging van staking. De dag daarop gingen bijna allo gedetineerden in Esserhcem in sta king. HASSELT, 7-10. „Tijl van Lim burg". de jongeman die het schilderij „De Liefdesbrief" van Vermeer mee nam uil het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten, heeft bij zijn ver hoor verklaard uit idealisme ie heb ben gehandeld. Eerst zei hij in op dracht van iemand zijn daad te heb ben gepleegd. Dagen tevoren had hij het terrein al verkend. Hij liet zich 's avonds in sluiten, verstopt in een berghok. Des nachts sneed hij het doek met zijn zakmes uit de lijst en hij ontsnapte door een luchtkoker. VLISSINGEN, 8-10. Vrijdagmor gen omstreeks kwart ever acht is de provinciale veerboot „Prinses Ir'ene" voor de haven van Breskens aan de grond gelopen. Het schip, dat sleepbootassistentie heeft gevraagd, strandde twee uur vóór laag water, zodat de kans op lostrekken de eerste uren klein is. De „Prinses Irene" is volgeladen met passagiers en auto's en was op weg van Vlissingen naar Breskens. De „Prinses Irene" heeft schade aan boeg en roer opgelopen. Ge- tracht wordt het 'schip binnen de zgn. „fuik" te brengen, zodat pas sagiers en auto's aan de wal kunnen gaan, doch men heeft hier een zwaar hoofd in. Wim Kan wil Japanse keizer dagboek aanbieden ZWOLLE, 7-10. Wim Kan heelt donderdagavond een beroep op de regering gedaan één minuut keizer Hirohito van Japan te kunnen ont moeten. Hij wil de keizer dan zijn bij de bouw van de Birma-spoorweg bijgehouden dagboek aanbieden. „Om de keizer met eigen ogen te laten le zen wat er dan wél gebeurd is". De cabaretier zei dit op een pers conferentie na zijn optreden in de schouwburg Odeon in Zwolle. Torpedo in visnet IJMUIDEN, 7-10. De Texelse kot ter Branding heeft donderdagmid dag ongever 60 mijl ten noordwesten van IJmuiden, tijdens het vissen een Engelse oefentorpedo opgehaald. Omdat niet bekend was of de tor pedo met explosieven geladen was werd de mijnopruimingsdienst ge waarschuwd. die de torpedo op zee demonteerde. Het vijf meter lange projectiel bleek ongeladen te zijn. De gedemonteerde torpedo is in IJ muiden aan wal gebracht en per an te naar Den Helder vervoerd. EMMEN. 7-10. De ongeveer 90 per soneelsleden van Mees Beton N.V. in Emmen willen het bedrijf gaan hu ren om de betonproduktie daarin voort te zetten. Dit plan werd donderdagmiddag tijdens een gesprek met de vakorga nisaties in het bedrijf gelanceerd. Ook was men bereid om eventueel aandelen te kopen en het hele bedrijf over Ie nemen. Volgens het personeel kan de produktie wel lonend ge maakt worden. De directie van Mees Beton N.V. wil met ingang van 31 december dit jaar het bedrijf sluiten wegens de anderhalf miljoen gulden verlies, die de laatste drie jaar is geleden. HAMBURG. Op een driewieler, stevig op de trappers staande, maakte de zesjarige „Bijjoya" een tochtje over de Jungfernstieg te Hamburg. De twee en een halve ton zware olifanten-dame is waarschijnlijk de enige fietsende dikhuid ter wereld en een van de hoofdattrakties van circus Krone. ZIERIKZEE, 7-10. De provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw in Zeeland voorziet in haar sti uctuurnota „Landbouw in stroomversnelling" een verdere ver mindering van het aantal arbeids plaatsen tot ongeveer 9.000 in 1975. (gemiddelde jaarlijkse afname van 5 procent). Ged. Staten van Zeeland constate- M" en dit in de gelei debrief bij de pro vinciale begroting voor 1972. Voor een betere oriëntatie in de provin ciale landbouwpolitiek organiseerde G.S. bijeenkomsten van landbouw deskundigen. Deze „lanbouw-kon- takten" stelden het college in staat een inzicht te verkrijgen in de pro blemen van de Zeeuwse landbouw. „Wij zijn bereid voorzover mogelijk een stimulerende of begeleidende rol te vervullen voor een ontwikke ling in de goede richting", aldus G.S. Voor de fruitteeltsector is in 1971 een begin gemaakt om te komen tot een bundeling van het aanbod. Het ministerie van landbouw en visserij heeft met diverse veilingbesturen besprekingen gevoerd over de con centratie van de veilingen in Zuid west-Nederland. Bij deze besprekin gen was het college vertegenwoor digd. G.S. achten deze concentratie van belang voor de tuinbouw, met name voor de fruitteelt, waardoor een eerste stap kan worden gezet ter oplossing van de structurele proble matiek in deze sector. Ook In andere agrarische sectoren zijn concentraties doorgevoerd. Met ingang van 1 januari 1971 is opge richt de stichting voor de rundvce- vei betering in Zeeland. In deze stichting is opgegaan de provinciale ASPEREN, 7-10. Met een wande ling door het vriendelijke dorp As- peren aan de Lingc is donderdag het ochtendprogramma van de derde en laatste dag van het bezoek van prin ses Beatrix en prins Claus aan de provincie Zuid-Holland besloten. In Asperen hadden ze een bezoek gebracht bij de glazenierster me vrouw B. K. Kleijn-AItenburger, in Wier woning hel prinselijk paar haar etswerk op glas bewonderde. Aan het bezoek aan Asperen was voorafgegaan een tocht door de zon overgoten Alblasserwaard. Langs de hele route, die onder andere voerde van de gemeente Ameide via Meer kerk naar Leerdam, toonde de be volking veel enthousiasme. Vooral in de binnenstad van Leerdam kon de lange rij auto's nauwelijks meer dan stapvoets zijn weg vervolgen Ter gelegenheid van het bezoek van koningin Wilhelmina en prins Hendrik aan Brouwershaven werd destijds aan de Poortdijk deze erepoort opgericht. Oudere Brouwenaren zullen zich dit ongetwijfeld nog wel herinneren en mogelijk de afgebeelde personen bij de poort herkennen DEN HAAG. 7-10. Het in de nacht van 23 op 21 september gestolen schildcrü van Vermeer „De Liefdes brief", dat woensdag zwaar bescha digd in België is teruggevonden, is vrijdag om 10.15 uur aan de grens post YVuustwczcl door de Belgische autoriteiten overgedragen aan Ne derland. Staatssecretaris H. J. L. Vonhoff van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, was persoonlijk bij de overdracht aanwezig. De staatssecre taris zei zeer verheugd te zijn. dat het schilderij weer terug is. Hij zal zijn dank overbrengen aan alle Bel gische instanties, die betrokken zijn geweest bij de opsporing van het stuk. Bij de aankomst in Amsterdam zal onmiddellijk worden begonnen met clc restauratie van het schilderij. Men houdt er echter rekening mee. dat het minstens een half jaar zal duren oor „De Liefdesbrief" weer aan het publiek getoond kan worden. Vrijdag 8 oktober Zierikzee Concertzaal. 8 uur. Fons Jansen met „Kwartetten", (Z.V.U.). Kerkwerve Café Kenters, 20 uur, algemene le denvergadering sportvereniging WIK Zaterdag 9 oktober Haamstede Gebouw jeugdsociëleit, 20 uur, ver gadering „Big-S". Burgh 4.00-5.00 uur leesbibliotheek. Zondag 10 oktober Haamstede Manege Kloosterweg, 13.00 uur start puzzelrit rijvereniging. Maandag 11 oktober Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Westerschouwen. Dinsdag 12 oktober Zierikzee Mondragon, 20.00 uur, „Philatelica". Middenschouwen Gemeentehuis Scharendijke, 13.30 uur, vergadering gemeenteraad Mid denschouwen. Rcnesse 14.00-14.30 uur, bejaardengymnastiek Het Wapen van Zeeland, 8.00 uur, afd. Noordgouwe e.o. Plattelands vrouwen. Kerkwerve 16.00-16.30 uur, bejaardengymnastiek. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, be jaardensociëteit. Woensdag 13 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, N.C.V.B.-bejaardenmiddag. (Advertentie) commissie ter bevordering van rijks wege van de veefokkerij, de provin ciale melkcontrole dienst, de pro vinciale commissie van toezicht op de K.I. in Zeeland en de prov. com missies voor het melkbaarheidson- derzoek. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 9 en zondag 10 oktober Dokter G. -T. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Hoorn en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter De Bruin. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwcr- kerk, tel. (01114)-1388, neem; waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster A. K. Werkman. Kerkwerve, tel. (01110)-2309. neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzee, tel (011)0)2180 heeft dienst Verkeerschaos in Parijs PARIJS. 8-10. In Parijs is vrijdag - de vierde dag van dc metrostaking - extra politic ingezet om zoveel mo gelijk orde in het verkeer te bren gen. Er zijn forensen die de stad des morgens om 4 uur al binnenrijden om de opstoppingen te ontgaan en zeker te zijn van een parkeerplaats. Tegen 7 uur stonden er vrijdag (van daag) op de drie grote wegen naar Parijs rijen auto's van tien km. lang. Op de rondweg zat het verkeer vrij wel vast. Kunstvoorwerpen (na tip) terecht DEN HAAG, 8-10. O? Haacse po- litie heeft donderdagavond in een plantsoen bij het station Mariahoe- vc in de icsidcntic twee schilderijen en een groot aantal kunstvoorwer pen aangetroffen, die waren gestolen rit bet stedelijk museum van Alk maar. Ook werden ter plaatse gevonden vier schilderijen die op 16 septem ber werden ontvreemd uit de flat van mevr. Steunebrink-van Delft aan de Van Alkemadclaan in Den Haag. Dc politie vond de schilderijen na een telefonische tip van iemand, die verklaarde bij het opsporen van de kunstvoorwerpen zijn medewerking te willen verlenen. De uit Alkmaav afkomstige schilderijen werden vori ge week in de nacht van vrijdag op zaterdag uit hel museum gestolen. stereo-orgels, met de nieuwste spelverrijkende snufjes. Ongelooflijk! Luxe folder op aanvraag I Goes, Lange Kerkstraat 41. I Tel.; 01100-72 58. Oude kaarten blijven mij nog ev>en bezig houden, zij hel op een ander punt dan de „krabbels" op de ach terzijde. Deze week gewerdmij een album met allerlei antieke fraai igheden en straks is er gelukkig weer een weekeinde, om de verbazing daarover volledig te laten opbloeien. In 1908 was er een vaderlandse zaak in maizena en puddingpoeder, die prensbriefkaarien uitgaf met af beeldingen van oorlogsschepen. Onder de rookwolken van de (oude) „Piet Hein" draaft de puddingpoeder op. Het groteske beeld wordt nog vreemder door een romantisch zeil tje van een „visserman", die weg drijft naar we-zullen-nooit-weten- waarheen. Wel even tussen haakjes dat de kaarten uit dc steden zulke groene en fraaie beelden tonen: het Huis ten Bosch in het propere former, met een blauwig helder watertje ervoor of (idem) hel „Bankje van Verheul" in de Scheveningse bosjes. Summum van liefelijkheid op een verjaardagskaart met een marmeren- blanke-hals-moeder, die een lam metje vasthoudt en een moeder schaap dat het schoentje van doch terlief besnuffeltfervente vlucht uit de vast niet zo romantische werke lijkheid van 1905. Dan heb ik nog het Scheveningse strand voor u met geheel aangeklede en toegeknoopte families, deels schuil gaande in strandstoelen: het oude Beursstation te Rotterdam, met een auto uit 1930: een albasten diva met rozen „uitgegeven" door een - al lang verdwenen - kledingmagazijn in de Maasstadse Hoogstraat„een wandeling in pyama" imn Blanken- berghe, maar men ziet geen pyama en veel rozen vrienden en viooltjes en „lieve kindertjes" met schopjes en bloemen, hoefijzers en poppen en zo heeft de Kitsch zich eenmaal groot en geweldig uitgeleefd met donkere omfloerste landschapjes en schattige kiuderbuikjes en baby- krullen en gecapuchoneerde kinder tjes, die over het draalpad in het bos de weg naar h"t piepklein verlicht Heel aan het slot vissersvaartui gen in de Zierikzeose haven, met in de mast hun hoge smalle vlaggetjes, die draaiden op de unnd en heel moe en ingezonken de Zuidhavenpoort, zo stil en zonder pretentie op het rim pelig havenwater, met aan de kaai de pakhuizen, die er nu nog zijn en in de verte het hoge proen van het Slingerbos, dat boven de huizen uit piept. SCH1ERF.ILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2