Geslaagde eerste vergadering jeugdgemeenteraad „Brugdorp" STREEKNIE11WS Rijn is goed zout Wim Kan vraagt t.v.-zendtijd Subsidiëring van Zeeuwse waterschappen Bio-loods - Verwarming oudheidskamer - Geen loswal-vergroting ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 oktober 1971 Nr. 20957 ZIERIKZEE MAVO-lccrlinden discussieerden in stadhuis Zierikzee over voorstellen van „b. en w." ZIERIKZEE, 6-10. Gisteren (woensdag)middag vond in de trouwzaal van het Zierikzcese stadhuis een openbare vergadering plaats van de „jeugdge meenteraad van de gemeente Brugdorp". onder voorzitterschap van burge meester „J. Bakema", beter bekend als Zierikzees' eerste burger, de heer Th. H. de Meester. Deze merkwaardige naamsverandering, was evenals de creatie van de gemeente „Brugdorp", een rechtstreeks gevolg van een - zoals na af loop bleek - geslaagd onderwijsexperiment in het kader van de lessen maat- schappij-leer, uitgedacht, samengesteld en uitgevoerd door de klassen '1 van de MAVO, ouder leiding van de leraar de heer D, v. d. Wekken. Deze bijzondere eerste zitting van de jeugdgemeenteraad kon worden gerealiseerd dankzjj de door het ge meentebestuur van Zierikzee daar voor verleende spontane medewer king. Burgemeester De Meester had - zij het dan voor deze gelegenheid als burgemeester „Bakema" de lei ding van de vergadering en hij con stateerde na afloop dat het experi ment zeker geslaagd mag worden ge noemd en ongetwijfeld ook voor her haling vatbaar is. „Uiteraard moest ik hier en daar wel van het gebrui kelijke patroon tijdens een raadsver gadering afwijken, maar ik ben en thousiast over de opzet van deze middag. Hulde aan de leerkrachten en de jeugd bedankt voor haar se rieuze inzet", aldus de heer De Meester. Bij de aanvang van de vergadering verwelkomde de raadsvoorzitter rec tor drs. P. Vis van de Rijksscholen gemeenschap „Prof. Zeeman", de „echte" raadsleden mej. Beije, de heer Groen en wethouder linders die voor de verandering ditmaal dus eens op de publieke tribune moesten plaatsnemen. De voorzitter consta teerde dat de jeugd deze middag ui terst serieus heeft voorbereid en gaf een uitgebreid overzicht van de - reeds eerder gepubliceerde - pro gramma's van de in de raad zitting hebben partijen: de „extreem linkse vrijheidspartij", (die bij de eerder op school gehouden verkiezingen vrij wel alle beschikbare zetels bleek te hebben veroverd),, de „progressieve partij algemeen belang" en de „partij voor leefbaarheid en welzijn". De twee laatst genoemde partijen bleken elk één zetel te hebben veroverd, zo dat „extreem links" het met 10 zetels vrijwel voor het zeggen had. Uit de uiteenzetting van de voorzitter bleek echter duidelijk dat de verschillen tussen links en rechts in feite hele maal niet zo groot waren. De voorzitter betreurde het overi gens enigszins dat de jeugd geen aansluiting had gezocht bij de wer kelijk bestaande politieke partijen. „Leggen we de programma's van de partijen naast elkaar dan vallen de grootste verschillen toch wel een eind weg". Voordat de eigenlijke raadszitting een aanvang nam plaat ste de heer De Meester hier en daar een kanttekening bij de programma's van de deze middag in actie zijnde groeperingen. Gewezen werd op het feit dat, wil men een rangorde han teren, de raad en niet de burgemees ter nummer één staat. Immers, het college van burgemeester en wethou ders geeft uitvoering aan de door de raad genomen besluiten. „Oude Havengracht wordt niet gedempt" De heer „Bakema" werd als bur gemeester van de gemeente Brug dorp geflankeerd door twee wet- houdsters, de leerlingen mej. De Moor en mej. Zorge, die voor zover dat nodig was voorstellen van b. en w. zo goed mogelijk verdedigden. In bespreking kwam - na opening van de vergadering en ongewijzigde vast stelling van de notulen - een schrij ven van „de Middenstandsvereniging Centrum te Brugdorp", waarin het gemeentebestuur werd verzocht „over te gaan tot demping van de Oude Havengracht, teneinde meer parkeerruimte te creëren in het cen trum van de stad". Het voorstel van b. en w. was de gevraagde medewer king niet te verlenen, omdat de ge meente door demping van de Oude Havengracht veel van haar aanzien als monumentenstad zal inboeten. De raadsleden schaarden zich eensgezind achter de zienswijze van het college, waarbü gewezen werd op de hoge kosten, de geringe winst aan parkeerruimte en htet grote ver lies aan stadsschoon. BRUINISSE, 2-10. Op de jongste raadsvergadering onder voorzitter schap van burgemeester G. H. Hok ken zijn nog verschillende belang rijke* zaken aan de orde gekomen. Mevrouw T. de Haan-Brugman wordt benoemd als tijdelijk onder wijzeres (door b. en w.) mevrouw Y. den Herder-Eggink werd door de raad benoemd tot handwerkonder- wijzeres in tijdelijke dienst. Voor aanschaffing van materiaal voor bui tensporten tot een bedrag van f 1200.- ten behoeve van de beide basisscholen en de huishoudschool wordt f 1200,- genoteerd. Grond werd verkocht (na herme ting) aan de Stichting Protestantse Bejaardenzorg Duiveland en aan me vrouw Van Leeuwen-Sieling. Even eens een stuk industrieterrein aan W. Bouten voor het plaatsen van een bio-loods. Enige diskussie vergde het onder werp Bozoldigingsverordening ge- meentepersoneel 1971-1972, maar het werd toch ongewijzigd aangenomen. In dank werd aanvaard, de aan sluiting op de verwarmingsinstalla tie van het bankgebouw van de Al gemene Bank Nederland aan de Ou destraat te Bruinissc (in aanbouw) van de z.g. Oudheidkamer, naast hot Het verzoek van de Middenstands vereniging kreeg dus geen enkele steun uit de raad. Unaniem concliu- deerde de raad: „de Oude Haven gracht moet worden gehandhaafd". De voorzitter voelde echter alles voor de suggestie van één der raads leden om de mogelijkheid te bezien van het realiseren van parkeerter rein op het Grote Kerkterrein. Deze grond is echter geen eigendom van de gemeente maar van de Hervorm de Kerk. Jeugdsociëteit De raad ging vervolgens, na enige discussie, accoord met het voorstel van b. en w. een bedrag v#n f 10.000 ter beschikking te stellen voor de in richting van een jeugdsociëteit in het pand Molenpark 15. Enige technische ZIERIKZEE, 6-10. In de rijksbegro ting van bjBt ministerie van verkeer en waterstaat voor de jaren 1969, 1970 en 1971, werden resp. bedragen van f 12.000.000,-, f 16.000.000,- en f 18.000.000,- opgenomen teneinde de waterschappen in hun financiële moeilijkheden tegemoet te komen. Met betrekking tot de jaren 1970 en 1971 kan het volgende worden medegedeeld, aldus Ged. Staten in hun geleidebrief bij de begroting voor 1972 van de provincie Zeeland. Blijkens de rijksbegroting van het ministerie van verkeer en waterstaat voor 1970 was van het bedrag ad f 16.000.000,- ongeveer f 12.000.000,- bestemd voor bijdragen in de kosten van de hoofdwaterkeringen en cir ca f 4.000.000,- voor bijdragen in de kosten van de waterhuishouding der waterschappen. Van het voor 1971 uitgetrokken bedrag ad f 18.000.000,- was f 11.000.000,- a f 13.000.000,- be stemd voor bijdragen in de kosten van de hoofdwaterkeringen en f 5.000.000,- a 7.000.000,- voor bijdra gen in de kosten van de waterhuis houding van de waterschappen en pand. waar de Bank te Bruinisse is gevestigd. De Oudheidkamer zal daardoor gratis kunnen worden verwarmd, terwijl de bank bovendien nog be reid is, plaveisel te herstellen of aan te brengen voor beide panden en een poortje aan cle straatzijde voor haar rekening te laten opmetselen. De voorzitter bracht dank voor deze mooie geste. Aangenomen werd het voorstel v.-n b. en w. van Bruinisse om een kicdiet ad f 2,750.000,- beschikbaar te stellen voor de aanleg van een jachthaven. De gemeente voteert f 727,81 voor de ophcrgstelling en f 871.- voor de aanschaf van en brandveilige kast. Automatische salarisadministratie Na een toelichting van de voorzit- tci werd besloten de automatische salarisadministratie van het gemeen- tepersoneei te laten uitvoeren dooi de N.V. DOA (Dienstverlening Over heidsadministratie te Alphen a. d. Rijn. Om het kraken van woningen te voorkomen, wordt de Algemene Po en praktische suggesties van de raad zullen nader worden uitge werkt. waarna de raad haar goed keuring ook aan dit voorstel ver leende. Het laatste voorstel van b. en w., namelijk wijziging (verhoging) van de tarieven van het zwembad „Zwemlust" ontmoette enige tegen kanting, zodat tot stemming moest worden overgegaan. Het voorstel be haalde slechts drie stemmen vóór en 12 tegen, zodat de tarieven van het bad voorlopig ongewijzigd zullen worden gehandhaafd. Bü de rondvraag werd de verga dering enkele ogenblikken geschorst omdat een ingediende motie fraktie- beraad vereiste. Na heropening van de vergadering bleek de motie, wel ke beoogt steun te verlenen aan de aktiviteitcn en doelstellingen van het aktiecomité „Vrije Veren" grote steun te hebben vierworvcn, zodat de motie met algemene stemmen werd aangenomen. Na deze vlotte „verwerking" van de raadsagenda bracht de „nestor" van de raad dank aan het gemeente bestuur van Zierikzee voor de ver leende medewerking bij het samen stellen van de agenda en de raad- stukken. In 't bijzonder werd dank gebracht aan „burgemeester Bake ma", die als de heer De Meester op zijn beurt weer MAVO 4 dankte voor de medewerking aan deze geslaagde eerste zitting van de jeugdgemeente- raao. voor overdracht van „oneigenlijke waterschapstaken". Nog geen rijksbijdrage 1971 kosten hcofdwaterkeringen. Voor het jaar 1970 ontving Zee land een rijkssubsidie in de kosten van de hoofdwaterkeringen der wa terschappen ten bedrage van f 1.000.000,-, terwijl in de kosten van de waterbeheersing der waterschap pen een bedrag van f 405.000,- aan rijkssubsidie werd ontvangen. Voor het jaar 1971 zijn tot heden nog geen rijksbijdragen in de kosten van de hoofdwaterkeringen der waterschap pen ontvangen. Ten aanzien van de rijkssubsidie in de kostten van de waterhuishou ding der waterschappen wordt medegedeeld dat de minister van verkeer en waterstaat voor 1971 een rijksbijdrage heeft toegekend van f 250.000,- Het verheugt G.S. dat de minister besloten heeft m.i.v. 1971 de subsi dieregeling voor de hoofdwaterke ringen voorlopig eveneens van toe passing te doen zijn op de bij water schappen in beheer zijnde waterke ringen langs de Noordzee. litie verordening uitgebreid met een artikel 65a. Alle leden zijn het er wel over eens. dat verlenging van de loswal van de gemeentehaven financieel niet verantwoord is, maar mevrouw Van Leeuwen-Sieling verkreeg de toezegging dat de f 56.000,- die daar voor is gereserveerd, voorlopig niet zal worden gebruikt om begrotings tekorten te dekken, of voor andere doeleinden. De heer Groeneveld vroeg naar de plannen voor de aan leg van een haven (nat industrie terrein) in de Stoofpolder. Deze zijn in een ver gevorderd stadium van voorbereiding, aldus de voorzitter. Tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd de heer J. Quist. met eervol ontslag voor de heer C. W. J. Bijl. Besloten weid Rijksvoorschotten aan te vra gen voor de bouw van 26 woning wetwoningen. door Beter Wonen te Zierikzee. De heer Van de Velde vroeg of hierbij de plaatselijke aan nemers konden worden ingescha keld. doch dit was onmogelijk, de huizen worden in een bouwstroom gebouwd. Zonder bouwstroom kan niet gebouwd worden. Collecte „De Fakkels bijeen" In de week van 11 l/m 16 oktober wordt alhier weer gekollekteerd voor „De Fakkels Bijeen", ten bate van blinden van alle gezindten. Een aanbeveling voor deze kollekte is ze ker op zijn plaats. Benoeming notaris Bij K.B. van 6 oktober werd als opvolger van notaris J. J. v. d. Ende te Zierikzee, benoemd mr. D. van Eek te Leersum. Wij vernemen dal notaris Van Eek praktijk gaat hou den in het pand Havenplein 24, voorheen woonhuis van de heer Van den Ende. Begin van brand Maandagavond omstreeks half ne gen werd brandalarm gegeven. Een begin van brand was ontstaan bij het roken van worst in een oven, in een pand van vleeshouwerij Plaa- ting aan de Zevengetijstraat. Onge veer 40 kg worstvlees voor een waarde van f 1000 ging verloren. De brandweer bestreed het vuur des kundig met water. De brand - beter een begin van brand - trok grote publieke belangstelling. Afdeling C.P.B. De afdeling' Schouwen-Duiveland land van de Chr. Plattelandsvrou wenbond, houdt een vergadering op 13 oktober a.s. in het Hervormd Ver enigingsgebouw. Het woord wordt gevoerd door de heer P. G. Rotte over het onderwerp: „Folklore en de ontwikkeling van broodsoorten en ge bakvormen". WESTENSCHOUYVEN Vergadering gemeenteraad Een openbare vergadering van de raad ven Westerschouwen vindt plaats op maandag 11 oktober in het gemeentehuis te Haamstede. AgendaBespreking realisering winkelcentrum Renesse; Voorstel b. en w. verkopp grond aan bouwbe drijf Prince; Voorbereidingsbesluit. omgeving Laone, Rampweg Helle- weg; Voorbereidingsbesluit kom Haamstede en Burgh; Vooroverleg bestemmingsplannen; Voorstel b. en vv. grondruil met D. de Jonge, Haam stede; Voorstel b. en w. verhoging subsidie aan de Kon. Muziekvereni ging „Witte van Haemstede" en het fanfarekorps „Luctor et Emergo".; Begrotingswijzigingen. HAAMSTEDE Puzzelrit landelijke rijver. „W.-Schouwen" De landelijke rijvereniging „Wes telijk Schouwen" houdt een puzzelrit op zondagmiddag 10 oktober a.s. De start is bij de manege aan de Kloos- terweg te Haamstede. De deelnemers die in groepen van 2 aan de start moeten verschijnen zullen tijdens de puzzeurit die door Burgh Haamstede en Renesse leidt, tevens van bos, duin en zee kunnen genieten. De prijsuitreiking vindt plaats na afloop in bar „De Luifel" te Renesse. RENESSE Start bejaardensociëteit Op 12 oktober a.s. gaat in Renesse de bejaardensociëteit in het Dorps huis van start, met om 2 uur bejaar- dengymnastiek en om half drie een „praatmiddag", waarop ieder in spraak zal hebben. Daarna zal om de 14 dagen de sociëteit als alle voor gaande jaren weer doorspekt zijn met allerlei spelen en vermakelijk- hederi. Men hoopt uiteraard weer op veel vaste bezoekers en dringt er op aan dat ook de 65-plussers die de be jaardensociëteit niet bezoeken toch aan de bejaardengymnastiek zullen deelnemen. „Hoe reilt en zeilt een krantl" Op dinsdag 12 oktober a.s. houdt de afdeling Noordwelle van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen in hotel „Het wapen van Zee land" te Renesse haar eerste seizoen bijeenkomst. De oud-hoofdredakteur van het „Algemeen Dagblad", de heer A. C. W. van der Vet uit Renes se zal spreken over het onderwerp: „Hoe reilt en zeilt een krant?" De dames zullen op deze wijze een kijk je kunnen nemen achter de scher men van een groot landelijk dagblad. In de pauze zal tevens gelegenheid bestaan tot het kopen van een bonds- kopje. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor SALARIS of PENSIOEN SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. SEROOSKERKE Leesbibliotheek Zaterdag a.s. zal weer een aanvang worden gemaakt met het uitlenen van boeken. Er zijn weer 150 nieuwe boeken, voor elk wat wils. De biblio thecaris houdt zitting in het Dorps huis van 15.30 tot 16.30 uur. KERKWERVE Auto in sloot, bestuurder komt om het leven Dinsdagavond jl. is door onbekende oorzaak de 34-jarige heer N. L. Boot met zijn auto in een sloot gereden langs de Kakkersweelweg te Kerk- werve. Komende uit de richting Noordgouwe reed de auto eerst in de berm aan de rechterzijde, en nadien aan de linkerzijde van de weg dooi de aanwezige bossage in de sloot te recht gekomen. Door een passerende automobilist werd dokter v. d. Waar den en de politie gewaarschuwd. De heer Boot werd met ernstige ver wondingen overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, waar hij kort na aankomst is over leden. 'Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Collecte De P.I.T.-collecte heeft te Kerk- werve f 121,60 opgebracht. OOSTERLAND De bouw van de scholen Een belangrijk evenement in de bouw van de scholen aan de Van den Abeelestraat hier ter plaatse is het feit dat men begonnen is met het metselwerk. De buiten- en binnen kozijnen zijn allemaal gezet en men is thans druk bezig ze in te metselen. Aannemer Van der Heijden uit Woerden heeft het metselwerk uit besteed aan de firma Verloo uit Zie rikzee. Er staan reeds verschillende muurgedeelten in hoofdzaak binnen muren, overeind. Aangezien hier laagbouw in het geding is gaat het overeind zetten van de muren zeer snel. Nog grotere pompoenen De grote pompoenen van de heer A. Timmerman alhier, zijn, qua grootte en omvang nog maar cocos- noten vergeleken bij de reuze vrucht die de heer L. Bolle Mz. in de Oud Heilige Weg teelde. Deze woog nl. maar even 24 kg. Wat de late aard beien betreft, deze zijn echter geen unicum naar wij van deskundige zij de vernamen. Er bestaan tegenwoor dig rassen, z.g. „doordragers" die on geveer de hele zomer vruchten ge ven. Wanneer het een mooi najaar is zoals nu, staan ze op sommige plaatsen zelfs nog in bloei. GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke Stand over september 1971 Geboren: 2. Jacobus M„ z. van B. van Popering en W. L. Jonker (Re nesse); 8. Marina W., d. van W. Ver- seput en M. A. Wandel (Renesse); 13. Jacobus C.. z. van C. H. van der Kos ter en J. J. Landman (Burgh); 15. Helena J., d. van A. F. Slager en E. H. J. Kamp (Haamstede); 16. Michel P., z. van A. Fennet en M. J. van I-Iove (Renesse); 2L Yvonne, d. van W. Vlam en L. J. van Gend (Renesse. geb. te Zierikzee); 23. Hendrik, z. van G. C. van Doorn en M. van der Wal (Haamstede); 24. Ernest, z. van M. A. van der Have en A. van de Sande (Noordwelle); 25. Erwin J. D., z. van D. C. Goudzwaard en M. J. Holle- stelle (Renesse). Gehuwd: 10. Willem J. van dei- Meer, 23 jr. en Cornelia M. Lodewijk, 22 jr. (Zonnemaire-Renesse); 17. Franciscus Bordui, 19 jr. en Mar- garetha M. Steur, 22 jr. (Middelburg- Poortugaal); 24. Mattheüs A. Ver meulen, 42 jr. en Jopie J. Daleboul, 28 jr. (Klundert-Zierik7.ee). Overleden: 27. Jan Klompe, 100 jr., wedn. van L. Slaager (Haamstede). DEN HAAG, 6-10. Het zoutgehalte in de Rijn is hoger dan ooit. In Lo- bith, waar de Rijn ons land binnen komt, bedraagt het zoutgehalte al sinds een week meer dan 300 milli gram chloride-ion per liter water. Gedeputeerde staten van Zuid-Hol land hebben hier woensdag in een - telegram aan de minister van ver keer en waterstaat de aandacht op geevstigd. G.S. vragen de minister er voor te zorgen dat de zout-toevoe- ging door de Franse kalimijnen in de Elzas drastisch wordt verlaagd. „De Liefdesbrief" ernstig maar niet onherstelbaar beschadigd AMSTERDAM, 6-10. Volgens hoofddirecteur dr. A..van Schendel van het Rijksmuseum is „De Lief desbrief" van Vermeer ernstiger be schadigd dan aanvankelijk op grond van de foto's van „Le Soir" was aan genomen. Hü liet dit woensdagavond vanuit België aan een funktionaris van het musepm in Amsterdam we ten. Br. van Schendel had echter de indiuk dat geen onherstelbare scha de was aangebracht. Wanneer het doek naar Amsterdam zou komen ken hij nog niet zeggen. DE NHAAG, 7-10. De cabarettier Wim Kan heeft in een telegram aan de minister van C.R.M. gevraagd hem heden - donderdagavond - zend tijd voor de televisie ter beschikking te stellen om leiding te kunnen ge ven aan een geweldloze actie tijdens het bezoek yan keizer Hirohito. „Het gevaar dreigt, dat veel men sen die zich nu nog in telegrammen en brieven tot mij wenden met plan nen voor een grote geweldloze de monstratie, wanneer ik zwijg zich zullen voegen bij diegenen die voor standers zijn van geheel andere ac ties", aldus Wim Kan in zijn tele gram aan minister Engels. De uitzending zou liefst moeten plaatsvinden na 22.30 uur vanuit het theater Odeon in Zwolle, waar Wim Kan vanavond optreedt. Al te innig contact met liet publiek BELGRADO, 6-10. Een Japans avant-garde-toneelgezelschap heeft tijdens een bezoek aan Zuid-Slavië zo aktief geprikkeld tot deelneming van het publiek, dat een toeschouwer een hoofdwond opliep, die in een ziekenhuis op zes plaatsen gehecht moest worden. Tijdens de voorstel ling zwaaiden akteurs met stokken, werkten zij met rookbommen en ga ven zij toeschouwers een por. De verwonding van een toeschouwer met een stok behoorde tot de uil voering, zo lichtten de toneelspelers later toe. ZIERIKZEE. De fraaie oude boeren wagens, die zon' grote rol hebben ge speeld in de landbouw op Schouwen- Duiveland - al is dat dan al weer lang geleden - hebben een Zierik- zeeënaar geïnspireerd tot het maken van natuurgetrouwe modellen in hout. De heer J. Hagc bekend oud gediende van de gemeentelijke dienst te Zierikzee - al eerder in ,,'t nieiLWs" met een aantal fraaie houten molens, die thans nog vele tuinen sieren - heeft zich met veel ijver en toewij ding op deze nieuwe hobby gewor pen. Zestien stuks „boerenkarren" heeft hij al afgeleverd. Hij werkt nu in een kennelijk inspirerende omge ving: in een nieuwe bejaardenflat van het bejaardencentrum „Borren- damme", waar de familie Hage uit kijkt over de bietenvelden. „En als jongen ben ik hier nog peeënmenner geweest", aldus de heer Hage en dat verklaart toch wel zijn voorliefde voor de oude boerenwagen, waarvan er nu twee te pronk staan in het fonkelnieuwe flatje. Men zou kun nen zeggen: een geslaagde combina tie van 'oud en nieuw (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De schooljeugd parkeerde woensdagmiddag grote aantallen rijwielen en brommers bij het stadhuis, waar de jeugdgemeenteraad van „Brugdorp" voor de eerste maal officieel in openbare vergadering bijeen was. (Foto: Zieikzeesche Nieuwsbode). Gemeenteraad Bruinis.se

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3