AGENDA ETERNA SONIC JAC. MOURER Gemeenteraadsleden Schouwen-Duiveland op Hedenesse-cursus Door twee Tholenaars mishandelde jongen Ruiinteiuke ordeiiinK -na drie dagen nog bewusteloos De landbouw en de inflatiebestrijding Sterfte van Portugese oesters Prinses Beatrix en prins Clans op bezoek te Middelharnis T.N.O. Delft: Verkeer oorzaak van smog C.H.U. IN ZEELAND ACHTER GEDEPUTEERDE KALAND „Taak eu verantwoordelijkheid van het raadslid Ruimteiuke ordening. ZIER1KZEE, 6-10. Het vormings centrum „Hedenesse" te Cadzand organis^prde onlangs twee kursus- avonden voor gemeenteraadsteden van Schouwen-Duiveland. De bij eenkomsten in het kader van deze kursus vonden plaats in „Mondra- gon" en stonden onder l'eiding van de kursusleider van „Hedenesse', drs. A. C. M. van Schie. De eerste avond, bezocht door 17 raadsleden van di verse gemeenten - behalve Ziierik- zee - ging over het onderwerp „Taak en verantwoordelijkheid van het ïaadslid". De tweede avond telde 25 aanwezigen en ging ovter „Aspecten van ruimtelijke ordening op Schou wen-Duiveland". Op beide avonden werden groepen ge'vormdvwaarin gediscussieerd werd aan de 1 lnd van een aantal stellin gen. Vereer gaf de heer Evertse, do cent aan fee bestuursschool te Goes, een inleiciing die samengevat kan worden i/ vier hoofdpunten: taak Vals bomalarm vormde wanklank MIDDELHARNIS, 6-10. Een - vals - bomalarm is de enige wan klank geweest tijdens de eerste dag van het drie dagen durende bezoek van prinsjes Beatrix en prins Claus aan de provincie Zuid-Holland. Te gen dinsdagavond kwart voor negen kwam bij het greepsbureau van de Rijkspolitie in Middelharnis een me dedeling binnen dat een bom was geplaatst onder het raadhuis van de gemeente. Kort daarvoor hadden de prinses en de prins en hun gevolg dit raad huis verlaten om te gaan dineren in een restaurant in Middelharnis Een onmiddellijk door de begelei dende Rijkspolitie ingezet onderzoek leverde geen resultaat op. De com mandant van de Rijkspolitie, die het gezelschap begeleidt, luitenant Van Hulst, bestempelde dan ook dit bomalarm als „de gebruikelijke grap." Ontvangst op raadhuis Een ontvangst op het raadhuis van Middelharnis door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland besloot de ze eerste dag van dit bezoek. In aan wezigheid van vele prominente fi guren uit de provincie waren de prinses en prins getuige van een ma nifestatie van de bevolking van Flakkee op het pleintje voor het raadhuis. Dit gezelschap was getuige van een meer dan hartelijke ontvangst door de bevolking van Middelharnis. Voor het geïllumineerde raadhuisje ontrolde zich ^ecn schouwspel, opge veerd door het verenigingsleven van deze gemeente, opgeluisterd door een drumband, een muziekkorps en ma jorettes. Voor zijn rondreis door Zuid-Hol land, was prins Claus aanwezig op een studieconferentie over Europese Veiligheid" van Pax Christi Neder land. We zien hier v.l.n.r. mr. M. v. d. Stoel, lid 2e Kamer (P.v.d.A.), dr. P. H. J. M. Houben (secretaris van de Nat. Commissie Ontwikkelxngs Strategie '70-'80), prins Claus en staatssecretaris drs. Th. E. Wester terp. van de raad, bevoegdheden, raad en medebestuurders, openbaarheid. De raad vindt haar taak op het terrein van ruimtelijke ordening, cul tuur, onderwijs, sport, recreatie, in dustrialisatie, alg. bijstand enz., en vooral ook op het gebied van het „regelen van de huishouding van de gemeente". Wetgevende bevoegdheid De raad heeft wetgevende be voegdheden. Zorg voor het algemeen belang. De raad maakt uiteindelijk uit wat er gebeurt in de gemeente. Zij kan bijv. een bepaald subsidie beleid voeren en bepaalde belastin gen heffen. Openbaarheid is een kostbaar goed in onze democratische samenleving. Zoveel mogelijk moet door de burger duidelijk zijn welke - en op welke manier - beslissingen genomen worden. Dat moet temeer duidelijk zijn voor het raadslid, de raadsleden mag geen informatie ont houden worden. Dit alles begeleid door het licht van fakkels. De openbare verlichting was op deze avond niet ontstoken. Het gezelschap was in Middelhar nis gearriverd nadat het kroonprin selijk paar in Dordrecht een ont vangst ten deel was gevallen, die enigszins uit de hand liep. Er werd daar een rondwandeling gemaakt door het te saneren oude stadsge deelte. Omstuwd -door een duizend- DELFT, 6-10. Niet de industrie, maar het verkeer veroorzaakt de smog, waarvan westelijk Nederland de laatste weken veie! last heeft. De verkeersdichtheid van de Randstad zorgt voor een verhoogde verontrei niging door uitlaatgassen, waaruit smog ontstaat. Oproep van V.S. tot wereldactie tegen invoer verdovende middelen GENEVE, 6-10. De V.S. hebben woensdag gepleit voor-een gezamen lijk optreden tegen de stroom van verdovende middelen die in steeds grotere hoeveelheden Amerika wor den binnengesmokkeld. Naar afge vaardigde Donald Miller voor de V.N.-commissie inzake Narcotica in Genève verklaarde, is er in Amerika een overvloed aan drugs voorhanden voor misbruik, waardoor „geheel nieuwe lagen van de 'bevolking wor den aangetast." Japanse keizer telefonisch bedreigd DEN HAAG, 6-10. De in Den Haag gevestigde buitenlandse pers bureaus Reuter en AFP zijn woens dagavond opgebeld door een on be kend gebleven man, die medeelde dat „Hirohito zijn bezoek aan Neder land aanstaande zaterdag niet zal overleven". De onbekende belde op even voor negen uur. De man maak te zich niet bekend en legde direct na zijn dreigement de hoorn op de haak. Tijdens de tweede kursusavond werd een inleiding gehouden door dr. ir. W. Ubbink van de P.P.D. Zeeland. Behandeld werden het onderwerp verhoudihg raadslid, planoloog en tiurger inzake ruimtelijke ordening. Hieruit enkele punten: de raad be slist, de planoloog adviseert, de bur ger heeft recht op informatie. Bij in spraak, bijv. bij een hearing, moet voorlichting en informatie vooraf gaan aan meningsuiting. Gebundelde bezwaren hebben meer effekt dan individuele. Verder behandelde dr. Ubbink de procedure van de ruimtelijke orde ning en de toelichting op het voor ontwerp streekplan. Aan het slot van de avond bleken de deelnemers tevreden over Heide avonden. Behalve de zo noodzakelij ke informatie werd als waardevol en belangrijk vooral ook het onderling konlakt naar voren gebracht. Aan gedrongen werd daarby op meer van dergelijke kursusavonden. koppige menigte hebben de prinses en de prins kunnen zien met welke problemen de gemeente' Dordrecht worstelt om haar oude stadsgedeelte enigszins te kunnen renoveren. De wandeling duurde bijna drie kwartier. Woensdag werd het bezoek voort gezet met een tocht door de Hoek- sche Waard. Dit constateert het Instituut voor Gezondheidstechniek T.N.O. te Delft in een rapport dat woensdag aan het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en aan de Delftse ge meenteraad is toegezonden. T.N.O. heeft van 17 tot 23 septem ber in het Rijnmondgebied een on derzoek ingesteld naar de smogvor- ming en daarbij op alle punten ver hoogde concentraties ozon gevonden. Hieruit wordt geconcludeerd dat de industrie niet de boosdoener kan zijn. Vooral Delft, dat dichtbij de belangrijke verkeersader Rijksweg 13 ligt, ondervindt hiervan de ge volgen. In de algelopen dagen kwa men dan ook tientallen klachten van inwoners van Delft. Aulo tegen boom - Dode en twee zwaar gewonden AALTEN, 6-10. Bij een verkeers ongeval in Aalten is woensdagmid dag de 41-jarige H. J. Baluw uit Dinxperlo om het leven gekomen. Hij reed met hoge snelheid tegen een boom waarna de auto in tweeën brak. Zijn vrouw en een tienjarig dochtertje werden in zorgwekkende toestand opgenomen in een zieken huis in Winterswijk. MIDDELBURG, 6-10. De CHU- Zeeland laat party genoot, tevens lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. J. Kaland, niet vallen. Dit is woens dagavond gebleken tydens een bij eenkomst van de kieskring Zeeland van de C.H.U. in Middelburg. TIIOLEN, 6-10. Twee inwoners van Tholen hebben in de nacht van zondag op maandag de 16-jarige Jacques Dekkers tilt Halsteren zoda nig mishandeld, dat de'jongen in het ziekenhuis te Bergen bp Zoöm moest xvciden Opgenomen en woensdag nog steeds niet by kennis was gekomen. Vrouw overleden na ongelukje met petroleumstel IJMUIDEN, 6-10. Een ongeluk met een brandend petroleumstel is de 83- jarige mevrouw M. van Castel-van den Ploeg uit Driehuis noodlottig ge worden. De alleenwonende weduwe kreeg de petroleum uit het stel over haar kleding, die direct vlam vatte. Bran dend vluchtte zij naar buiten waar omstanders te hulp snelden en de vlammen doofden. De bejaarde vrouw overleed korte tijd later in het zie kenhuis in IJmuiden aan de opgelo pen brandwonden. DEN HAAG, 6-10. Ir. C. S. Knott- nerus hoopt, dat het bedrijfsleven nu eens ernst zal maken met een vrij willige loon- en prijsmatiging. Hij zei dit woensdagmorgen in de open bare bestuursvergadering van het schap in een korte beschouwing over miljoenennota en rijksbegroting, die hij was begonnen met de opmerking dat de regeringsplannen een zeker schrikeffect niet hebben kunnen voorkomen. In de strijd tegen de inflatie heb ben land- en tuinbouw al jaren lang gedwongen voorop moeten lopen, zo stelde de heer Knottnerus. De inko mens zijn immers ver achter geble ven bij de inkomens buiten de agra rische sector. Flatgebouw ingestort C C IBADAN (Nigerië), 6-10. Zeker tien bouwvakarbeiders zijn om het leven gekomen toen woensdag een in aan bouw zijnd flatgebouw in de Nigeri- aanse stad Ibadan met donderend la waai in stortte. Ongeveer 50 arbei ders liggen nog onder de puinhopen. Twintig mensen werden zwaar ge wond. Brandweerwagen vloog in brand HOOGEVEEN, 6-10. In Hoogeveen is woensdagmiddag een brandweer auto na een aanrijding in brand ge vlogen. De wagen was op weg naar een veenbrand. De bestuurder werd aan het hoofd gewond en moest in het ziekenhuis worden behandeld. „Bij verdienste" van privé-detective PARIJS6-10. Zeven verhuiswa gens heeft de politie nodig gehad om de in enkele jaren vergaarde buit te vervoeren die de 44-jarige privé- detective Louis Lavielle uit Bordeaux in zijn vrije tijd door inbraken had verkregen. De politie vond in zijn woning op het platte dak en in de kelder rekenmachines, schrijfmachi nes, sieraden, gouden munten, horlo ges, transistorradio's, verrekijkers en jachtwapens ter waarde van meer dan 400.000 gulden. De heer Kaland is naast lid va".» G.S. ook voorzitter van het dagelijks bestuur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij. Dit bedrijf heeft de laatste maanden grote pro blemen gekend, doordat de directeur van dit bedrijf verschuivingen ten gunste van zichzelf zou hebben ge pleegd. Het dagelijks bestuur on dernam eerst geen disciplinaire maatregelen tegen personeel en di recteur. Naderhand werd, na druk van buitenaf, de directeur toch ont slag aangezegd. Na deze beslissing diende het grootste deel van het da gelijks bestuur zijn ontslag in. En kele dagen geleden liet ook het laat ste lid weten niet verder te willen gaan met dit bestuur. Df beslissing van de C.H.U.-kies kring Zeeland licudt in. dat de heer Kaland vooi'opig als de enige zal cverbiyven in het dagelyks bestuur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij. De vakbonden hebben echter geweigerd om met dc heer Kaland rond de tafel te gaan zitten in hei gcerganisccrd overleg. Schuur mol stro te Poortvliet in vlammen POORTVLIET. 6-10. In Poortvliet op Tholen is woensdagavond een ka pitale schuur met stro van landbou wer A. Gakeer uit Stavenisse door brand verwoest. De schade wordt op ongeveer een ton geschat. Dc brand is vermoedelijk veroorzaakt, doordat kinderen met lucifers speelden. De brandweren uit de omgeving ver richtten de blussingswerkwiamheden. De jongen was zondagmiddag met vrienden in een bootje op de Coster- schelde gaan vissen. Onderweg naar huis raakte hun auto defect en reden de jongens in een andere auto naar Halsteren. Jacques en zijn evenoude vriend M. de Lijster uit Halsteren bleven achter. Even later kwamen twee Thole naars, de 21-jarige M. B. en de 18- jarige J. D., die wat te veel aan Bac chus hadden geofferd, voorbij en be gonnen de twee jongens lastig te val len. Dekkers werd door B. tegen de grond geslagen, waar hij bewuste loos bleef liggen. De Lijster vluchtte een hotel in om hulp. De Tholenaars, die hem achtervolgden, namen daar op de benen. De rijkspolitie van Tholen kon D. later aanhouden. Hij bekende na een langdurig verhoor. Ook B. werd aan gehouden, die eveneens bekende. Bei den zullen donderdag (vandaag) aan de officier van justitie te Middelburg worden voorgeleid. Overval op lading van melkauto BARNEVELD, 6-10. De politie in Barneveld speurt naarstig naar de daders van een brutale overval op een melkboer uit Kootwijkerbroek. Hij was 'bezig zijn klanten le bedie nen, toen er plotseling een auto stop te. De inzittenden stortten zich als raven op de lading van de melkauto. Met melk, bier en andere produkten maakten zij zich uit de voeten. De melkboer was te onthutst om het autonummer op te nemen. V erkeersongeluk eist derde slachtoffer RUINEN, 6-10. De frontale bot sing tussen twee auto's, die dinsdag morgen in Ruinen plaats had en waarbij twee doden vielen heeft een derde slachtoffer geëist. De 41-jari- ge heer M. Martens uit Ruinen is woensdagmorgen in het ziekenhuis in Hoogeveen overleden. Een andere gewonde verkeert nog in levensge vaar. YERSEKE, 6-10. Onder de in Ne derland uitgezaaide Portugese oes ters is de sterfte dit jaar groter dan normaal: volgens mededelingen uit het bedrijfsleven 25 a 30 procent te gen 15 procent in normale jaren, Prof. dr. P. Korringax, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij-on derzoek te IJmuiden, veronderstelt dat de dieren getroffen zijn door een virus-infectie. Voor de oester- eten de mens is er absoluut geen gevaar, verzekert hij met nadruk. Ook de an dere in Nederland gekweekte oester soort, de platte oester, heeft niet de minste last, het virus moet specifiek zijn voor de Portugese oester. De prduktie van de Yerseke bank, Ne derlands enig overgebleven oester- kweekgebied, bestaat voor ongeveer drie kwart uit platte en ongeveer een kwart uit Portugese oesters. Belastinghervormingen in de Verenigde Staten WASHINGTON, 6-10. Het Ameri- kaanse Huis van Afgevaardigden is woensdag akkoord gegaan met een voorstel van president Nixon voor belastinghervorming: in drie jaar tijd zullen belastingen voor bedrijfsleven en personen met 25,6 miljard dollar verminderen. Het wetsvoorstel gaat nu naar .de senaat. Tijdens een uiteenzetting voor de kiezers noemde de here Kaland dit een schandelijk standpunt van de vakbonden. Vooral omdat hij, zoals hij zei wel op democratische wijze was uitverkozen om namens de Pro vinciale Zeeuwse Energie Maat schappij aan het georganiseerd over leg deel te nemen. Onderwijzer mishandeld door vader van scholier EERBEEK, 6-10. In Eerbeek heeft begin vorige week - naar eerst thans bekend is geworden - een woedende vader de onderwijzer van zijn zoon tje zodanig geslagen, dat deze een ontwrichte kaak en borstverwondin gen opliep. Het slachtoffer heeft bij de politie een aanklacht tegen de man ingediend, waarna dc politic proces-verbaal heeft opgemaakt. Dc onderwijzer zal voorlopig geen les geven. Weer Klank in Rijnmond ROTTERDAM, 6-10. Bij dc cen trale mold- en rcgelkamcr van het openbaar lichaam Rijnmond heeft het woensdagavond klachten gere gend over stank, Pr woordvoerder van Rynmond sprak rond tien uur over oen absoluut klachlcnrccord van 150 Hei uur, dat via vier tele foonlijnen door de centrale meld en rcgelkamcr weid verwerkt. Het totale aantal telefoontjes van Rijn- mondbewoners over stank beliep om tien uur over de hele dag gerekend als meer dan duizend. Vrijdag 8 oktober Zierikzee Concertzaal, 8 uur, Fons Jansen met „Kwartetten", (Z.V.U.). Kcrkvverve Café Ken Iers, 20 uur, algemene le denvergadering sportvereniging WIK Zaterdag 9 oktober Burgli 4.00-5.00 uur leesbibliotheek. Zondag 10 oktober Haamstede Manege Kloosterweg, 13.00 uur start puzzelrit rij vereniging. Maandag 11 oktober Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Westerschouwen. Dinsdag 12 oktober Renesse 14.00-14.30 uur, bejaardengymnastiek Het Wapen van Zeeland, 8.00 uur, afd. Noordgouwe e.o. Plattelands vrouwen. Kcrkwerve 16.00-16.30 uur, bejaardengymnastiek. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, be jaardensociëteit. Woensdag 13 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, N.C.V.B.-bejaardenmiddag. Gewichtloosheid toch niet zo onschuldig MOSKOU, 6-10. Gewichtloosheid laat niet toe dat de mens onbeperkt lang in de ruimte vertoeft. Dat heb ben de biologische en medische ge gevens die verzameld zijn na de 53 Amerikaanse en Sowjet-Russische ruimt evlucht en aangetoondaldus deskundigen op het internationale symposion „Mens en Kosmos" te Erivan, hoofdstad van Sowjet-Rus- sisch Armenië. Naarmate een ruimtevlucht lan ger duurt komen de veranderingen in de lichaamsfuncties duidelijker aan het licht, zo staat in een verslag in de Sowjet-Russische pers. De deskundigen komen tot de slot som dat in ruimteschepen die voor langdurige vluchten bestemd zijn een kunstmatige zwaartekracht zal inoe fen worden opgewekt. Een derde van de aardse zwaartekracht is al vol doende. Prinselijk paar bezocht jongerensoos NUMANSDORP, 6-10. Met een muziek- en lichtshow in de bealso- ciëteit van Numansdorp is woens dagavond een daverend einde geko men aan de tweede dag van het be zoek van prinses Beatrix en prins Claus aan Zuid-Holland. De prinses en de prins konden hier kennis ma ken met het werk van de stichting Jeugd- en jongerenwerk Numans dorp tijdens een normale sociëteits avond. Zeer geamuseerd hebben de prins en de prinses toegekeken hoe het op zo n dansavond in een jonge- rensociëteit toegaat. „Wie niet werkt HOOGEVEEN. 6-10. Als een van de eerste gemeenten in Nederland lieeft het gemeentebestuur van Hoo geveen besloten om niet tegemoet te komen aan dc wensen van dc bewo ners van het regionale woonwagen- centrum in Hollandscbcveld om een aanvullende uitkering volgens de al gemene Bystandswet. Ruim 25 woonwagenbewoners hebben hierom gevraagd omdat hun handel in sloop auto's njet voldoende zou opleveren. B. en w. hebben deze bewoners werk aangeboden in W.SAV.-verband, maar de bewoners hebben een ver klaring getekend waarin zij weige ren in loondienst te werken. Ook het departement van C.R.M. wil deze aanvullende bystand niet geven om dat aan dc bewoners werk is aange boden. j Wereldreis j J voor tijdmeting j J WASHINGTON, 5-10. - Twee Amerikaanse geleerden zijn a maandagavond uil Washington a vertrokken voor een vliegreis a rond de wereld in oostwest- a richting, om vast te stellen of a het nu werkelijk waar is dal j J een klok die snel wordt ver- f pleatsl en andere tijd gaal a J aanwijzen dan ren stilstaande. t Dit gegeven, do? volgt uit dr 4 a theorie van Einstein, is nog f a nooit afdoende bewezen. Aan a dc reis nemen deel pro], Jo- a seph Hafcle van de universi- j a teit van Washington en Ri- chard Keating, verbonden aan 4 a het marine-observatorium te 4 a Washington. De reis wordt ge- 4 a maakt met een lijnvliegtttig en 4 j zal twee-en-een-halve dag du- 4 f rem De twee geleerden hebben 4 a twee atoomklokken bij zich, 4 a dit 15 kilo wegen en per stuk 4 j 17.000 dollar kosten. 4 i t Advertentie Havenplein 1 Zierikzee Telefoon (01110) 2443 Dealer voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2