KOFFIE MELK DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oud-lioofdredakteur M. J. Kosten overleden GESTOLEN VERMEER'S „LIEFDESBRIEF" IS TERECHT deze week bij Twee jaar droogte in Afghanistan J)E BIERHAL" ZON- EN MAANSTANDEN Haast gewenst bij vaste oeververbinding Westerschelde Vijf kinderen ontsnappen aan vuurdood öioiera-geval in West-Berlijn Keizer Haile Selassie in Peking De Pakistaanse vluchtelingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 oktober 1971 128ste jaargang Nr. 20957 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus f, (el. (OtltO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. 8ij de Vaate, tel. (011)0) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! Do advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. m dit nummer: Vergadering jeugd gemeenteraad, Zierikzee ZIERIKZEE, 5-10. In het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis waarin hij kort tevoren was opgenomen, overleed op 80-jarige leeftijd de heer M. J. Kosten, in leven oud-hoofdrcdakteur van de Zicrikzec- sche Nieuwsbode. De heer Kosten diende de krant in de hoedanigheid van uitgever - hoofdredakteur van de toen nog apart staande naamloze vennoot schap „Zierikzeesche Nieuwsbode" van 1918 tot 1944. In eerstge noemd jaar werd hij opvolger van de toenmalige hoofdredaktcur, de heer A. Frankel. In de regionale journalistieke wereld van na de eerste en vóór de tweede wereldoorlog, gaf de heer Kosten op op zyn eigen typische wijze inhoud aan het métier. Vergroeid als hij was met „zijn krant", zocht hy naar wegen en middelen om vooral stad en streek naar buiten een „gezicht" te geven; geen ge ringe opgave in een lange periode waarin de rcdaktionele outillage verhoudingsgewijs nog primitief was. De redakteur van een streekkrant moet uit de streek voortkomen. De juistheid van deze stelling werd aan thans wijlen de heer Kosten wel bewezen. Afkomstig van Dreischor, behept met belangstelling en kennis van de streekhistorie kon hij - meer dan voorheen - het nieuws dicht by huis ook een bredere begeleiding geven. Rustige tijden maakte de heer Kosten mee, maar er waren ook nieuwsuitschieters, die de verwerking in de kolommen kregen, als de komst van waterleiding en elektriciteit op Schouwen-Duiveland en vooral ook begin en uitbouw van de „Schouwse luchtlijn". Het waren zaken, waarvoor de heer Kosten duidelijk warm liep. De heer Kosten was een autodidakt. Door zelfstudie verwierf hy zich een vooral royale historische kennis. Hij was een man van bij na klassieke deugden, als arbeidzaamheid en evenwichtigheid. Geen vernieuwerstype, maar wel een doorzetter, die ook in moeilijke om standigheden overeind bleef. Moeilykheden kwamen vooral in de crisisjaren, toen alom bezui nigen het parool was, maar hij er toch in slaagde „de krant" door dit neergaand gety heen te loodsen. Krenten in het ook toen doorgaans trieste nieuws, waren zijn cur siefjes, onder het pseudoniem „Joös van Joane", waarin de heer Kosten zich ontpopte als een groot kenner van het Schouwen-Dui- velandse dialekt. De grootste moeilykheden voor krant en redakteur evenwel kwa men in de oorlogsjaren, toen de vrije pers werd gemuilkorfd en de heer Kosten - vooral om nog zo goed mogelijk de continuiteit van de streeknieuwsvoorziening te waarborgen, op zyn post bleef tot de evacuatie van 1944 Na de oorlog was hij nog redakteur van het toenmalige door het Militair Gezag, uitgegeven blad „De Vrye Stemmen van Schouwen-Duiveland", maar door allerlei verwikke lingen keerde hy - by het verdwynen van dit blad - in 1948 niet terug op zijn oude post. Tot zijn pensionering in 1955 was hy werk zaam in dienst van de N.V. Drukkery v/h Lakenman Ochtman. Zyn vertrek toen betekende de afsluiting van een veelbewogen periode, waarin de schaduwen van een niet minder verwarde tyd reeds zichtbaar werden. Zyn verscheiden thans maakt het alles definitief tot herinnering. In de ry van rcdaktcuren zal hij - ook door allerlei usantieel met de journalistiek samenhangende aktivi- teiten (Nutsbibliotheck) - een blyvende herinncringsplaats innemen, als niet weg te denken schakel in dc 127-jarige bestaansperiode van deze krant. De begrafenis van de overledene vindt plaats op zaterdag 9 ok tober a.s. op de algemene begraafplaats te Dreischor. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Kunstwerk lag beschadigd op zolder in Belgisch dorp BRUSSEL, 6-10. Het gestolen schilderij van Vermeer, de Liefdesbrief, is woensdag op een zolder in Zolder, by het Belgische Hasselt, gevonden. Dit is officieel bekendgemaakt door dc commissaris van politie van Luik. Volgens de BRT, de Belgische Ra dio en Televisie, is Tijl van Limburg, die zich bij zijn contacten met de pers heeft voorgedaan als de dief van de Liefdesbrief, in Tongeren ge arresteerd. Het schilderij van Vermeer werd op 24 september uit het Brusselse Paleis van Schone Kunsten gestolen. De Nederlandse ambassadeur in Brussel is samen met mensen van het Paleis voor Schone Kunsten naar Hasselt gegaan om het schilderij op te halen, zo is meegedeeld door een woordvoerder van Europalia, de Ne derlandse culturele manifestatie in België. De politie heeft het schilderij te ruggevonden op een niet meer ge bruikte zolder in het Belgisch-Lim burgse plaatsje Zolder bij Hasselt. Tegelijkertijd werd Tijl van Limburg gearresteerd. Tijl blijkt 20 jaar te zijn, en hij schijnt een onevenwichti ge indruk te maken. Tijdens zyn verhoor heeft hij al drie of vier ver schillende namen opgegeven. Hij schijnt geen bekende van de politie tc zijn. Tijl van Limburg had in ruil voor het teruggeven van de Liefdesbrief een bedrag van 200 miljoen francs (14 miljoen gulden) geëist dat ten goede zou moeten komen aan de Oostpakistaanse vluchtelingen. Tijl werd aangehouden nadat hij zijn laatste telefoongesprek met. de pers ditmaal met het Brusselse blad „La Derniere Heure" had gevoerd. De politie was hem onder meer op hel spoor gekomen door aanwijzin gen van een motel-directeur uit Zol der. Deze had het dagblad „Het Be lang van Limburg" verteld dat in zijn motel iemand had getelefoneerd, die mogelijk de dief van Vermeer kon zijn. De directeur had flarden uit het gesprek opgevangen over een schilderij en een brief aan de BRT. Tijdens een persconferentie op het parket in Hasselt is woensdagavond bevestigd dat de dief van de Liefdes brief van Vermeer (de 21-jarige Ma rio Pieter Roymans uit Tongeren is. Sinds een week werkte hij als leer ling-kelner in Boldenberg-Zolder. Daarvoor was hij bouwvakarbeider. Roymans heeft tot dusver nog niet bekend. In het hotel „Soetewey", waar hij werkte, heeft de rijkswacht de gestolen Vermeer gevonden op een veldbedje dat onder zijn eigen bed stond. Het schilderij is aan de rechterkant in het midden tamelijk zwaar beschadigd. De directeur van het Rijksmuseum in Amsterdam, dr. A. van Schendel, heeft het schilderij positief als de ge stolen Vermeer herkend. Gaat IJ ook graag gezellig uit? Verwachting tot vrijdagavond: In 't noorden minder zon Droog en vrij zonnig weer, maar in het noorden van het land ook wol kenvelden; overwegend matige zuid westelijke wind; minimumtempera turen van ongeveer 11 graden aan zee tot rond 5 graden in het binnen land, maxima omstreeks 17 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-tempera turen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Advertentie J89 Spaar mee voor gratis feestpakketten NEW YORK, 5-10. De sociale com missie van de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft de alge mene vergadering verzocht, een be roep te doen op landen en organisa ties, hulp te verlenen aan Afghanis tan, waar reeds twee jaar lang een grote droogte heerst. De Afghaanse afgevaardigde ver klaarde, dat er onvoldoende graan is voor de 16 miljoen mensen en niet genoeg voer voor ongeveer 22 mil joen schapen. LONDEN. De Japanse keizer Hiro- hito en de Engelse koningin Eliza beth rijden in een open landauer van Victoria statiQn naar Buckingham Palace. De keizer en keizerin kwa men in Londen aan voor een drié- daags bezoek aan Engeland. Komt dan naar Wij hebben de allernieuwste juke box merk „Zeeburg" aangekocht, geleverd door Gebv. Loontjes te Middelburg Aanbevelend M. KLEPPE MIDDELBURG, 6-10. De vaste oeververbinding tussen Zeeuwscli- Vlaanderen en Zuid-Beveland zal spoedig ter hand genomen moeten worden als men wil bereiken dat de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaan deren zich voortzet. Wordt de beslissing niet op korte termijn genomen, dan ontstaat er vermoedelijk een uitstel van jaren. Dit schrijven G.S. van Zeeland in hun begrotingsbrief over 1971. Los van deze beslissing zal toch ook aan het bouwen van een dubbeldeks verboot voor de dienst Vlissingen- Breskens en de speciaal daarvoor aan te leggen nieuwe veerhaven te Vlissingen snel toestemming moeten worden gegeven. De wachttijden voor het beroeps- en personenver voer zullen voor het traject Vlissin- gen-Breskens steeds langer worden. Prognoses omtrent het te verwachten vervoersaanbod voor de komende ja ren hebben uitgewezen, dat begin 1975 deze verbinding als gevolg van de dan optredende lange wachttijden ernstig tekort zal schieten. Australisch bataljon uit Vietnam vertrokken SAIGON, 7-10. Het derde Austra lische infanteriebataljon is donder dag uit Saigon naar Australië ver trokken. Hiermee is de definitieve terugtrekken van de Australische troepen uit Zuid-Vietnam begonnen. Advertentie APELDOORN, 6-10. Vyf jongens en meisjes in de leeftijd van 8-13 jaar zyn woensdag aan dc vuurdood ontsnapt toen zij levend tevoorschijn kwamen uit een door hen gebouwde hut in Apeldoorn, die in lichtelaaie stond. De kindoien hadden op een braak liggend terrein een hut gebouwd van plastic en hout. Op een zeker mo ment passeerden daar de 17-jarige A. B. en de 16-jarige J. V. die het bouwsel overgoten met benzine en vervolgens in brnad staken. Naar zij later tegenover de politie verklaar den deden zij dit om de zich daarin bevindenden kinderen schrik aan te Jagen. Gelukkig hielden de vijf kinderen het hoofd knel en wist zij zich tijdig uil de vlammenzee te bevrijden om daarna zelfs heel rustig met het bluswerk te' beginnen. Zij werden dam lij geassisteerd door voorbijko- ii ende agenten. De politie heeft A. B. en .1. V. een stevige uitbrander gegeven. WEST-BERLIJN, 6-10. In West- Berlijn is voor het eerst een geval van cholera geconstateerd. Het be treft een 68-jarige man. die enkele dagen geleden van een vakantie in Spanje terugkeerde. Zijn toestand j> ledelijk. 8 okt. Zon op 6.51, onder 18.03. Maan op 19.43, onder 12.43. Laatste kwartier: 11 okt. (6.29). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 8 okt. 5.37 17.54 10.55 23.29 Doodtij: 13 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT,. 7-10. Het K.N.M.J. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag daalde in het midden en oosten van het land de temperatuur tot iets boven het vriespunt. Aan de grond werd op diverse plaatsen een minimum van enkele graden onder nul gemeten. Dat het verschil in laag ste temperatuur op waarnemings hoogte (anderhalve meter) en aan de grond groot kan zijn, bleek uit de waarneming op het vliegveld Val kenburg: in de hut 4 en aan de grond minus 3 graden. Een hogedrukgebied, dat woensdag boven Duitsland lag, werd donder dagochtend boven Oostenrijk aange troffen. Een depressiegebied nabij IJsland verplaatste zich naar het noorden van Noorwegen, waarbij de luchtdrukverschillen in het Noord zeegebied groter werden. In een wes telijke stroming trekt over de Britse eilanden een koufront naar het oos ten. Vrijdag zal dit front dicht bij het noorden van het land komen, maar verwacht wordt, dat het wei nig activiteit zal vertonen. Het eer der genoemde hogedrukgebied zal zich vrijdag in het Alpengebied be vinden en het zal voor het weer bij ons de bepalende factor zijn. PEKING, 6-10. Keizer Haile Se lassie van Ethiopië is woensdagoch tend in Peking aangekomen vooreen officieel bezoek van zes dagen aan de Chinese Volksrepubliek. Premier Tsjoe en-Lai en andere Chinese lei ders begroetten de Negus op hel vliegveld. De avond tevoren had de Chinese eerste-minister Yui'm zeventig Ameri kanen ontvangen, onder wie de lei der van de Zwarte Panters Huey Newton. Het persbureau Nieuw Chi na berichtte, dat de premier en eni ge andei'e leiders „een hartelijk ge sprek hadden met de Amerikaanse vrienden." GENÈVE, 5-10. India heeft de V.N. meegedeeld, dat er thans in het geheel negen miljoen vluchtelingen uit Oost-Pakistan in het land zfón. Wanneer de vluchtelingenstroom naar India blijft aanhouden zoals dit thans het geval is, zullen er tegen het einde van dit jaar twaalf mil joen vluchtelingen in India zijn. In een beroep op de werëld tot verdere massale steun, heeft de In dische afgevaardigde G. S. Kohlon de uitvoerende commissie van de hoge commissie der Verenigde Naties voor vluchtelingen doen weten, dat de Oostpakistaanse vluchtelingen in India geen tekenen vertonen, ilaör Gost-Pakistan terug Ie keren. De zorg voor de vluchtelingen voor oen periode van een half jaar begrootte Kahlon op 558 miljoen dol lar (bijna iweo miljard gulden.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1