handig de postgiro TWINTIG STAPPEN TERUG BLIK DOOR HET WERELD Mindszenty's falend protest: tragisch en verheugend die duidelijke postgiro-overzichten van al uw betalingen en ontvangsten! dab makkelijk! Grote visvijver Straatrellen in Spekholzerheide Wedstrijden voor kampioenschap ploegen Sehouwen-Duiveland v- Het aardgas in de gemeentewoningen te Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 oktober 1971 Nr. 20956 Vijftien jaar lang heeft kardinaal Mindszenty in Boedapest zijn merk waardige sit-in-protest volgehouden en het is menselijk tragisch dat hij zonder zijn doel te bereiken nu toch uit Hongarije naar Rome is gegaan. Het eerbetoon dat hem ten deel ihel - de paus schoof hem zijn eigen ring aan de vinger - kan voor hem waar schijnlijk niet vergoeden dat die vijf tien jaar per slot van rekening vijf tien verloren jaren zijn geworden, Maar hoe teleurstellend ook voor de tachtigjarige onbuigzame prelaat, voor de ivereld is het wel verheu gend dat deze kwestie uit de werld is. De kwestie was dat tijdens de Hon gaarse opstand van 1956 de tot le venslang veroordeelde kardinaal be vrijd werd. Hij was in 1950, twee jaar na zijn arrestatie, veroordeeld wegens landverraad, dat hij tijdens het proces ook bekende. Waarom? Dat moeten we maar gissen: marte ling? Brainwashing? Het was duide lijk dat de kerkvorst alleen werd JjOJ. - «SS# Jongetje ongedeerd na val van 12 nieter SOEST. 4-10. Voor zijn ouderlijke woning aan de Rubenslaan in Soest is zaterdagavond de twee jaar oude Bennie Bunink van een hoogte van twaalf meter van een galerij geval len. Het jongetje kwam in een ro zenstruik terecht. Hij werd voor on derzoek naar het ziekenhuis ge bracht. Daar heeft men geen nade lige gevolgen van de val kunnen con stateren. ASTEN, 4-10. Minister Lardinois van landbouw en visserij heeft za terdagmorgen in Heusden, gemeente Asten, een visvijver van 7,5 hectare die nog tot elf hectare zal worden uitgebreid .officieel geopend. De vis vijver, die tussen de bospartijen van de Peel gelegen is, werd door de ge meente Asten aangelegd, onder meer om de sportvismogelijkheden na de vervuiling van de Aa en de Zuid- Willemsvaart opnieuw te vergroten. De minister verklaarde dat er dooi de voortdurende groei van het aan tal sportvissers, nu al tot over het miljoen, steeds meer binnenwater aan de sportvisserij ter beschikking gesteld zal worden. Brouwershaven, zoals het was! Een gezicht op de grote kerk vanuit de Nieuwstraat. Het is een straatbeeld uit begin 1900. veroordeeld omdat de stalinistische terreur van die jaren hem een ge schikt slachtoffer vond binnen het kader van de strijd tegen de kerk. Een evenzeer door die terrein ge troffen man als Kadar echter heeft toen hij later premier werd en lang zaamaan meer vrijheid liet groeien in Hongarije, Mindszenty niet het eerherstel willen verlenen dat deze als eis stelde voor hij vertrok uit de Amerikaanse ambassade in Boeda pest waarheen hij gevlucht was toen de tanks van Chroesjtsjow een eind maakten aan de opstand. De reden is duidelijk. In de paar dagen Hongaarse vrijheid heeft Mindszenty behalve voor herstel van de vrijheid in godsdienstzaken ook betogen gehouden over het partiku- lier bezit en dergelijke, die politiek totaal onverteerbaar zijn voor alle communisten, hoe gematigd ze ook zijn als Kadar. Maar intussen verziekte de kardi naal in asiel middenin Boedapest wel de sfeer tussen Hongarije en de Ver. Staten, tussen Hongarije en het Va- ticaan. En uiteindelijk heeft de paus geoordeeld dat de oude aartsbisschop dan maar zonder dat hij als symbool van eerherstel een mis opdroeg in zijn kathedraal van Esztergom ver trok Het was een voorivaarde om tot een betere relatie tussen Hongaarse overheid en katholieke kerk te ko men - belangrijker dan het privé- geschil van de kardinaal, vindt men in het Vaticaan. En daarin hebben ze natuurlijk gelijk Bovendien zal men in de V.S. na vijftien jaar ook wel een zucht van verlichting heb ben geslaakt. Sadat op eigen kracht De plechtigheden waarmee in Cai ro is herdacht dat president Nasser een jaar geleden stierf, zijn opge luisterd door redevoeringen waarvan die van president Anwar Sadat uiter aard de belangrijkste was. En vooral de toon ervan. Het is duidelijk dat de man die men eerst aanzag voor een compro mis-figuur die alleen goed was voor het volmaken van een overgangster mijn, dit jaar goed heeft besteed. Niet alleen is zijn positie binnen Egypte naar het schijnt onaantast baar - tegenstanders zijn in proces sen weggezuiverd, evenals onwelko me medegezagsdragers - maar hij heeft zich in de Arabische wereld ook al een prestige verworven dat op zijn best alleen de Libische leider Khadaffi 'evenaart. Dat is tóch geen geringe prestatie en het geeft Sadat ook een uitgangsbasis om politiek te bedrijven. Daarin echter lijkt hij wel veel op zijn voorganger, ook al heeft hij diens „Arabische socialisme" op sociaal-economisch gebied al aardig omgebogen. Hij zegt strijk en zet dat 1971 het jaar van de beslissing moet worden - vreedzaam liefst en anders maar met geweld. Het is iets wat hij nu langzamerhand zo vaak heeft gezegd dat hij zich moreel verplicht zal voe len ook inderdaad dit jaar iets te ondernemen - net zoals Nasser zich zelf in onverstandige militaire avon turen praatte. In dit opzicht had hij wellicht iets meer van zijn voorgan ger mogen leren. Verkeersdoden in Gemert GEMERT, 410. In Gemert zijn in de nacht twee mensen bij twee ver keersongevallen omgekomen. Om kwart voor twee reed een personen auto op de Paashoefsedijk door te hoge snelheid in een S-bocht tegen een boom. De bestuurder, H. J. M. de Bruijn uit Gemert, werd hierbij ernstig gewond, zijn echtgenote me vrouw. W. C. dc Bruijn-Bartens (22 jaar) was op slag dood. Op hetzelfde tijdstip werd op de Handelseweg te Gemert de 20-jarige fabrieksarbeider C. H. M. Herlings uit Gemert op zijn fiets van achte ren aangereden door een personen auto. Hij was op slag dood. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Zwitserse eige naars van het zendschip „Mebo 2" van radio Nordsee, Edwin Bollier en Erwin Meister hebben in een brief aan minister Geertsema van binnen landse zaken meegedeeld dat noch hun in Zürich gevestigde onderne ming „Mebo Ltd." noch radio Nord see ooit spionage bedreven heeft. TIEL. Drie Zuidmolukse jongeren zijn in Tiel met een mes gestoken, een van hen, de 21-jarige S. S., was er zo ernstig aan toe. dat hij in een ziekenhuis moest worden opgeno men. De politie arresteerde de dader, de 56-jarige G. N. uit Tiel. APELDOORN. De koningin heeft vrijdag in Uddel (Apeldoorn) het nieuwe dorpshuis „Het Planken Schot" geopend. De koningin is ge ruime tijd in Uddel gebleven en kreeg van verscheidene inwoners ge schenken aangeboden. AMSTERDAM. De 26-jarige G. R. uit de hoofdstad is zondagavond door een politie-agent in het rechteron- derbeen geschoten nadat hij was be trapt op inbraak bij het gemeen schappelijke kantoor van de Spaar bank van de Stad Amsterdam en de Gemeentegiro op het Bijlmerplein in Amsterdam-Bijlmermeer. HEERLEN. Tijdens het afgelopen weekeinde is in het kledingmagazijn „De Markthal" (firma Schunck), ge vestigd in de Saroleastraat in het centrum van Heerlen, ingebroken. Er werd voor een waarde van 47.000 gulden aan kostuums, pantalons, winterjassen, damesjapons etc. ge stolen. Vlissingse recherche rekent autodieven in VLISSINGEN, 4-10. De recherche van Vlissingen heeft twee beruchte autodieven kunnen inrekenen. De twee mannen, de 22-jarige F. E. M. en de 28-jarige W. L. D. woonden sinds kort in Vlissingen. Voorheen opereerden zij van Heemskerk uit in Amsterdam, daarna verlegden zij hun terrein via Vlissingen naar Ant werpen. Hun voorkeur ging uit naar sportwagens van rond de 20.000 gul den van het Engelse merk Triumph. SPEKIIOLZERHEIDE, 4-10. Tij dens straatrellen in de Akerstraat in Spekholzerheide is zondagnacht de 20-jarige J. Q. uit Kerkrade met een mes gestoken. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Kerkrade moest worden opgenomen. Zaterdagavond hadden zich in en kele café's in de Akerstraat te Spek- holzerheid x-eeds moeilijkheden voor gedaan met Zuidmolukse jongeren. Enkele jongelui wei-den aangehou- houden, doch later weer op vrije voeten gesteld. Zondagavond maakte een groep van ongeveer honderd jon geren, onder wie vele Zuidmolukkers in de Akerstraat en in de café's op nieuw moeilijkheden. De politie greep nd de steekpartij in en veegde geassisteerd door een mobiele een heid uit Heerlen, de Akerstraat schoon, waarbij rake klappen vielen. Dode door mist EMMELOGRD, 4-10. Een gevolg van de mist was een ongeluk, zondag op de rijksweg Zwolle-Heerenveen. Een 58-jarige dame uit Scherpenzeel kwam om het leven toen de auto waarin zij zat op een stilstaande combinatie reed. Zware snoekbaars DEN BRIEL, 4-10. De heer G. C. de Hoog uit De Lier heeft zaterdag morgen vroeg in het Hartelkanaal ie Den Briel de tot heden toe grootste en zwaarste snoekbaars van Neder land gevangen. De lengte van de vis is 95 centimeter, hij weegt bijna acht kilo. De heer de Hoog had de sterk legenspartelende vis binnen tien mi nuten in zijn macht. Zaterdagavond is de snoekbaars officieel gewogen en gemeten door het bestuur van de hengelsportvereniging „De Water geusaldaar. Fraaie wisselheker ging naar L. de Kok te Kerkwerve - o ZIERIKZEE-KERKWERVE, 2-10. Onder ideale weersomstandigheden weid zaterdagmiddag een ploegwed- strijd gehouden om het kampioen schap van Schouwcn-Duivieland. Vijftien deelnemers leverden een sportieve strijd om de hoogste eer op het gebied van ploegen, en wel: drie éénscharige kantelploegen en twaalf twee-scharige wentelploegen. Daar naast streden vijf leerlingen van de hoogste klas van de L. Landbouw school te Zierikzee met elkaar om het beste resultaat te bereiken. Na een korte technische toelichting werd om half twee het startsein ge- gegeven. Twintig combinaties trok ken de beginvoor. Het wedstrijdter- ïein, beschikbaar gesteld door de heer M. der Weduwen te Kerkwerve, leverde met deze „aankleding" een imposante aanblik op, welke nog werd versterkt door een grote pu blieke belangstelling. Het werk werd door de deelnemers met grote ijver en nauwkeurigheid verricht en ieder voor zich trachtte zo goed mogelijk te voldoen aan de gestelde eiseri. Het door ieder te ploegen perceel tje was een onbewerkte tarwe-stop- pel met grasgroenbemesting, in zwa re grond. De opdracht op deze grond en onder de droge omstandigheden was niet eenvoudig. De jury, bestaande uit de heren C. Goense, L. de Jager, L. J. A. Klom- pe, J. op 't Hof, A. Padmos, A. Ro- mijn, J. P. W. C. Stols en J. J. v. d. Wekken, stond voor een moeilijke taak. Op deskundige wijze werden de punten toegekend. Over het alge- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) meen werd door de ploegers goed werk geleverd. In onderdelen werd natuurlijk verschil geconstateerd. Bij wedstrijdploegen spelen natuurlijk vele faktoren een rol. De heer J. Gaanderse, voorzitter van de regelingscommissie, sprak en kele woorden van dank tot degenen die het mogelijk gemaakt hadden dit in alle opzichten geslaagde evene ment te organiseren en uit te voeren, met name de heren Der Weduwen, de deelnemers, de organisatie en verenigingen voor de financiële bij dragen, handel en industrie voor de mooie prijzen, de jury, de rekenaars, de L.L.S., onder leiding van de heer Priem. De resultaten De uitslag was als volgt: le Kampioen van Schouwen-Duive land: de jeugdige L. de Kok van Kerkwerve, die de fraaie wisselbe ker in ontvangst mocht nemen. 2e Joh. Hoogenboom, Noordwelle. 3. C. Zorge, Serooskerke. 4e J. Stouten, Kerkwerve. 5e H. Scheele, Kerkwer ve. 6e J. L. Stoel, Zonnemaire. 7e en 8e B. Baartse, Serooskerke en A. G. v. d. Weele, Ellcerzee. 9e L. v. d. Wekken, Brouwershaven. 10e J. A. v. d. Bijl, Brouwershaven, lie J. J. de Vrieze, Scharendijke. 12e L. Klompe, Dreischor. 13e K. v. d. Vel de, Dreischor. 14e L. Dalebout, Noordgouwe. 15e L. v. Gastel, Schuddebeurs. Het resultaat van de L.L.S.-leer- lingen was als volgt: le C. v. Driel, Oosterland. 2e C. v. d. Hoek, Zie- rikzee. 3e K. Kik, Bruinisse. 4e J. J. op 't Hof, Sirjansland. 5e Ch. Slo- temaker, Nieuwerkerk. DODELIJKE ONGELUKKEN ZEVENHUIZEN. In het Groningse Zevenhuizen (gem. Leek) is de drie jarige Anne Wekema uit Niebert (Gr.) verongelukt. Het kind, dat met zijn vader en een broertje achtereen stilstaande bestelauto stond, rende plotseling de verkeersweg op en werd aangereden door een personenauto, bestuurd door de 29-jarige H. E. uit Veenhuizen. Het kind overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. RIJEN. De 21-jarige J. Pappelaars uit Dost (N.B.) is in Rijen door een auto geschept en ter plaatse overle den. De jongeman was in de Juliana- straat in Rijen juist uit een auto ge stapt, toen hij door een tegemoetko mende auto werd gegrepen. DEN HAAG. De 36-jarige D. Schoots uit Den Haag is bij een ver keersongeluk op slag gedood. Op zijn bromfiets rijdend viel de man naar links toen een autobus passeerde. Hij werd door de achterwielen van de bus overreden. De buschauffeur had niets gemerkt en was doorgereden. Jongeman stal fabriek VALENCIENNES 4-10. Een 22- jarige jongeman, Jean-Luc Bailly, verkocht afgelopen week op een openbare verko ping in Valenciennes voor fan- tasieprijzen machines, schroot, zink, koper en ander toebeho ren van een fabriek. De ver koop bracht hem 2.500 fr. (ruim 1500 gulden) op. Hij heeft er weinig plezier van, want de politie rekende hem al spoedig in. De reden hiervoor was dat Jean-Luc een tiental arbeiders een fabriek had laten ontman telen die al enige tijd niet meer in gebruik was. De eigenaar van de fabriek geeft nu een schadebedrag op dat honderd maal zo groot is als de „ver diensten" van Jean-Luc. BRUINISSE, 1-10. Er hebben zich 85 gegadigden gemeld, voor. het aan leggen van een c.v.-aardgas instal laties in de gemeentewoningen, er vallen er wel eens af, maar er ko men er meer bij, aldus een mede deling van het Gemeentebestuur aan de leden van de raad. Het krediet dat aan Ged. Staten was gevraagd ad. f 1 miljoen kan worden terug gebracht tot f 363,250, een verlaging van f 636.750,-. Nu hebben we meer kans het benodigde krediet ook te kiijgen aldus de voorzitter in de ge meenteraadvergadering van 1 okto ber. Laagste inschrijver is de firma Mampay uit Dordrecht. Mevrouw Van Leeuwen-Sieling kwam daarop in de rondvraag terug. Zij was nog steeds van mening, dat de laagste inschrijver toch nog te duur was en dat vergelijking met de overige in schrijvers niet opging, omdat in het ene geval was Uitgegaan van een FEUILLETON moederhaard en in het. andere vari een ketel. Mevrouw Van Leeuwen had erg veel werk gemaakt van haar onderzoek. Haar technische kennis van de details overtrof die van b. en w., die het voorstel van mevrouw Van Leeuwen om de firma die zij had geraadpleegd, ook nog eens prijs te laten opgeven overnamen. Verder kwamen bij de rondvraag nog ter sprake, de eendenvijver in de Prinses Wilhelminalaan (slordig afgewerkt vond de heer Bolier) con tainers te plaatsen op de gemeente haven (Verspoor) zal worden bezien. Snelheidsbeperkingen in werkhaven (Verspoor) meermalen aangevraagd en behandeld aldus de voorzitter. Het kleuterbadje Het kleuterbadje (zaterdagavond het water er uit, waarom vroeg Van de Velde; omdat het bad een keer moet worden ververst, aldus de voorzitter). Dus niet om principiële redenen, vroeg v. d. Velde, die in formeerde naar de Stichting Festi viteiten, Bruinisse. Bestaat die nog? Meer toezicht op het verkeer in de Bergstraat, waar regelmatig auto's door rijden vroeg de heer Van de Velde, die eindigde met een aanval op het beleid van b. en w. betref fende de samenwerking met de IJs vereniging. Mevr. Van Leeuwen attendeerde erop, dat het goed zou zijn het meer genoemde kleuterbadje regelmatig te ontsmetten, terwijl ten slotte de heer Groeneveld sprak over het ega liseren van de rest van de Lange Dam en het maken van parkeer plaatsen aldaar, c.q. het geven van een andere bestemming. Waar moe ten de mosselkwekers dan met hun korren blijven, die daar liggen opge slagen zo werd gevraagd maar daar op wist de heer Groeneveld geen antwoord. DOOR FRANK VAN FALCKENOORT „Hoe lang bent u met vakantie ge weest „Drie weken, op de kop af. We reden op donderdagmiddag weg." „Was u ver weg „Aan de Tegernsee. Dat is bij München. Hoezo „Er is iets niet in orde, meneer. Ik moet u verzoeken, even uit te stap pen en mee te gaan naar het kantoor hier." De verbazing groeide bij dc man achter het stuur. „Waarom Heb ik soms ergens een bon gehad Sta ik gesignaleerd Dan betaal ik de boete meteen. Hoewelik ben me ner gens van bewust." „Dat weet ik niet, meneer. Ik kan geen beslissing nemen. Wilt u even meegaan Vergiste hij zich, of klonk er een lichte dreiging in de stem van de maréchaussée De man achter het stuur keek nog eens, en toen naar zijn vrouw, die ook al verschrikt zat te kijken. „Wat betekent dit Bert vroeg ze ongerust. „Weet ik veeldat hoor ik wel. Een ogenblik, Betty, ik ben zo weer terug." Even later liep Galestad, met naast en achter zich een maréchaussée, naar het kantoor, dat op een dertig tal meters van de slagboom lag. Er wefd niet gesproken tijdens deze korte gang. De man trachtte in zijn geheugen na te gaan, of hij soms een aanrijding had veroorzaakt en was doorgereden, maar kon zich niets in die geest herinneren. Misschien een paar keer ergens te hard gereden. Misschien is het tijdens m'n vakantie een rechtszaak geworden. Enfin, dat hoor ik wel. Het drietal betrad het gebouwtje. Voor een deur klopte de maréchaus sée, die de beide passen in de hand had, aan. Na een „binnen" opende hij de deur en betrad het vertrek, terwijl Galestad met de andere po litieman wachtte. Een halve minuut later werd de deur weer geopend en beduidde men Galestad, dat hij kon binnenkomen. Achter een bureau zat een andere ambtenaar in uniform, blijkbaar de commandant. De pas lag voor hem, op zijn bureaublad. Galestad merkte, dat hij scherp werd opgenomen. Met een uitnodigend gebaar wees de man achter het bureau naar een stoel. „Gaat u zitten, meneer Galestad. U komt net uit Duitsland Van vakan tie „Jazeker Mag ik misschien ook weten, wat dit te betekenen heeft „Dat mag u, meneer. De kwestie is namelijk, dat uw opsporing is ge vraagd." „Opsporing De aangehoudene zette grote ogen op. „Opsporing?" herhaalde hij. „Ik zou niet weten waarvoor," vervolgde hij. schok schouderend. „Waarvoor „Dat wordt ons niet verteld, me neer. Het is de commissaris van po litie in Arnhem. Blijkbaar is men bij u thuis geweest en heeft daar verno men, dat u met uw vrouw op reis was. Vandaar, dat alle grensposten uw opsporingsbericht hebben gekre gen. Het spijt me voor u. meneer, maar ik moet u hierhouden, tot dc hemso Wat is dat nu voor een onzin Is dit een arrestatie?" „Min of meer. Wij noemen dit een aanhouding. U staat gesignaleerd. Daarom moeten we u aanhouden en de instanties, die uw opsporing heeft verzocht, berichten, dat u hier bent. En u aan hem overgeven. Verder reikt onze taak hier niet. Ik zou zeg gen: maakt het u gemakkelijk. Daar staan sigaretten. En als u wat te drinken wilt hebben, kan ik daar ook wel voor zorgen." „Tja, maar mijn wagen en mijn vrouw?" „Heeft uw vrouw een rijbewijs?" „Jazeker". De commandant reikte een der pas sen aan zijn ondergeschikte, die op enige afstand stond. „Mevrouw Ga lestad mag vertrekken". „Jawel, commandant". „Ja, maar luister eens, meneer, ik kan toch zelf wel naar het politie bureau in Arnhem rijden? Wat een flauwekul om me hier te houden, tot men me komt halen! Ik heb toch zelf een wagen?" De man aan dc andere zijde van het bureau wuifde met zijn hand. „Dat zijn de voorschriften nu een maal, meneer Galestad. en daar heb ben wij ons aan te houden". „Nou, ik vind het maar grote on zin. Wat moet mijn vrou wer wel van denken? Waar gaal 't eigenlijk om?" „Dat hoort u in Arnhem wel, me neer". Het kwam er op ongeduldige toon uit. „Ga je gang, Bakker". „Jawel commandant". Automatisch stak Galestad een si garet op en in halcerde heftig de rook. Nogmaals tastte hij terug in zijn geheugen en probeerde zich koortsachtig te herinneren, of er soms iets gebeurd was. wat hij had gebagatelliseerd. Maar hoe hij ook zocht, hij kon zich niets herinneren. Hel enige was. dat hij misschien in een bepaalde gemeente te hard had gereden en het een rechtszaak was geworden. Als het dan maar niet z'n rijbewijs kostte, want dat kon hij niet missen. Nu zeker niet. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7