FORUMAVOND AGENDA De verkiezingen ONGELOOFLIJK GOED ZAAD UIT GREVELINGENMEER in Zuid-Vietnam Begroting '72 Prov. Zeeuwse Energie Mij Wim Kan krijgt brief van premier Vakbonden over de Rijnmond-smog Grondkamer voor Zeeland naar Zierikzee? Veel bedrijven in het noorden in nood LAATSTE NIEUWS Indianenaanval in Brazilië Het rapport „Detailhandel in Zierikzee" werd op een door het gemeentebestuur ge-organiseerde forumavond besproken en „er is wel iets uitgekomen", als men deze typering niet al te euphemistiseh wil opvatten. Toch blijft diskussie - ook nu bleek het weer - in groot verband een hachelijke zaak, om dat men vaak te snel struikelt over hobbelige zijpaden, terwijl het om de hoofdwegen moet gaan. Enkele indrukken kan men wel neerschrijven. Sterk accent kreeg het parkeren. De parkeerbehoefte te Zierikzee is groot, maar een ein deloze aanpassing aan het ver voersaanbod zal op lange termijn toch niet mogelijk zijn, want dan begraaft men deze oude stad onder het blik en dat kan nooit de bedoe ling zijn van een stad, die het van zijn historische schoonheid moet hebben. De middenstand moet het daar trouwens ook van hebben. Aan het „sfeertje" mag niet veel gesleuteld worden, want het land ligt vol waarschuwende stadsvoor- beelden hoe gemakkelijk juist deze sfeer om zeep geholpen wordt. Belangrijk punt is de consumen- ten-beimioeding. Naar ons gevoe len niet op de traditionele wijze, maar wat spitser en origineler, wat gerichter en daardoor wellicht doeltreffender. Nodig is een ver steviging van de correlatie tussen de „buitenwijken' (nieuwbouw) en de stad als winkelcentrum. Onbesproken bleef gisteravond het - wat zo akelig Engels wordt genoemd: „management". De akti- \iteit, maar vooral de inventiviteit van de ondernemer is niet uitslui tend bepalend voor de omzet, maar heeft er alles mee te maken. Niet altijd komt men er met „hard sjouwen", maar een psychologisch aanvoelen van de mogelijkheden en een juiste opbouw van het in termenselijk contact zijn mede be palend voor succes. Nog recentelijk troffen wij in een werkelijk heel belangrijk lan delijk tijdschrift een uitvoerig - met foto's ge-illustreerd - artikel over een Zierikzeese midden standszaak. Meri vraagt zich dan wel af, waarom deze zaak wel en een andere niet. Gepleit is op deze forumavond ook voor eenheid; versnippering is geen beste zaak. Hoe de opgetre den versnippering (Winkeliersvere niging en Ondernemers Centrale) zich zal ontwikkelen valt niet te voorspellen. Feit is dat de Onder nemers Centrale in ieder geval nog eens duidelijk haar aktivitei- tenlijstje heeft gepousseerd. Be langrijk vooral daarbij bleek het werk achter de schennen. Vaak on dankbaar werk, maar wel nuttig voor het zakenleven. Met een avond praten intussen zijn alle problemen niet opgelost, maar én door de rapportage én door deze fonimbespreking, is de middenstand volop in de belang stelling gekomen en dat kan haar niet onwelgevallig zijn. MAASTRICHT. Langs de Maas moeten zuiveringsinstallaties worden gebouwd, waarvan de gezamenlijke investeringskosten worden geraamd op 93 miljoen gulden. Het Maaswa ter is vaak te verontreinigd. Wcin ij» wcek-mossclaanvoer ZIERIKZEE/BRUINISSE, 4-10. - Ongeveer 50 schepen voerden vorige week ongeveer 28.000 ton mosselen aan, een hoeveelheid, die anders soms in één dag wordt gehaald. Van deze 28.000 tonnen gingen ongeveer 10.000 tonnen naar het Opvangfonds. Dit kostte het Opvangfonds deze week weer ongeveer f G0.000,-. De prezen van de verkochte partyen waren uiterst laag. Oorzaak van .de betrekkelijk ge ringe aanvoer was natuurlijk de mosselzaadvisserij op de Grevelin- gen. We hoorden niet van mossel zaadvindplaats buiten het Grevelin- genmeer, is er niet naar gezocht? Maar insiders raken intussen nog niet uitgepraat over was als een wonder werd beleefd. Grote hoe- velheden mosselzaad, op een gebied, waar men dat niet mogelijk achtte, grotere hóeveelh'den dan men dacht en dat van een kwaliteit, zoals men in een praktijk van b.v. 50 jaar, maar zelden heelt gezien. Niet langer met kor Intussen is het niet waar, dat zo als door sommigen werd veronder steld, dat de Graaf de Chambure of zijn xentmester, ook na de sluiting van de visserij (en deze is op 1 ok- totei weer gesloten) nog op het mosselzaad, dat op de gx-onden van de Heerlijkheid Grijsoord is gevallen zouden mogen vissen. Geen toekomst voor lederindustrie? UTRECHT, 4-10. Op een bijeen- komst ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Nederlandse Bond van Lederware^ en Kofferfa brikanten maandagmiddag in Utrecht heeft de voorzitter van de bond, de heer H. H. C. Hulshof, gezegd dat in de komende jaren zal blijken dat de Nederlandse lederwarenindustrie wéér zal terugvallen op zijn handels functie en opdrachtgever zal worden voor buitenlandse fabrikanten, tenzij het industriële klimaat in ons land op korte termijn een verbetering on dergaat. Late aanvraag Birma-vergoeding AMSTERDAM, 4-10. De diree- leur van drukkerij-uitgeverij Menkes in Haarlem, de heer C. J. Stolk heeft in een brief aan de Japanse ambassadeur in ons land 12.000 gulden plus de rente vanaf 1945 geëist als ..beloning" voor de 30 maan den die hij in de tweede we reldoorlog heeft gewerkt aan de Birma-spoorweg. De heer Stolk heeft zijn verzoek inge diend in verband met het op handen zijnde bezoek van de Japanse keizer Hirohito aan Nederland. „Enige uitgave door het Japanse keizerrijk gedaan voor mijn voeding en onder dak in genoemde tijd kunt u beschouwen als compensatie voor het lichamelijk ongemak dat ik in die tijd heb moeten ondergaan", aldus de brief. Ons werd van gezaghebbende zij de er op gewezen, dat het Grevelin- genmeer een binnenwater is gewor den, waar niet met korren mag wor den gevist. Terwille van het mosselzaad, en de opening van de zaadbanken in de Zeeuwse Stromen heeft men voor één week, het verbod om met de kor te vissen, opgeheven. ZIERIKZEE, 6-10. De stagende Ijjn in de omzetcijfers van de n.v. Prov. Zeeuwse Energie Maatschap- PÜ zal zich in 1972 in versterkte ma te voortzetten. Verwacht wordt dat de ontvangsten van de veerschillende bedrijfsonderdelen een totaal van f 159.000.000,- zullen bedragen, na- meiyk f 130.000.000,- voor de elektri citeitsafdeling, f 25.000.000,. voor de gasafdeling en f 4.000.000,- voor de waterafzet. Protesten tegen Belgische vogelvangsten GRONINGEN, 4-10. Een Neder- landse delegatie, voornamelijk be staande uit comitéleden van de Ha- rense tentoonstelling „Natuur in nood", heeft maandagmorgen in Brussel ongeveer 80.000 schriftelijke protesten van Nederlandse kinderen tegen de vogelvangsten in België aangeboden aan de eerste secretaris van de demissionaire minister van landbouw. Bijna twee maanden ge leden werden hem reeds 40.000 hand tekeningen aangeboden van volwas senen, die op die wijze ageerden te gen de vogelvangsten. De delegatie was in de nacht van zondag op maandag uit Haren bij Groningen vertrokken. Dodelijk .ongeval aan boord van schip AMSTERDAM, 4-10. Bij een ar- beidsongeval aan boord van het in de Coenhaven in Amsterdam liggen de Deense vrachtschip Lotte Skou is maandag de 32-jarige havenarbeider IJ, den Oever uit Noordwijkerhout om het leven gekomen. Hij raakte bekneld tussen een winch die hij be diende en een bakboord laadboom waaraan een tank van circa 25 ton werd opgehesen, die defect raakte, doorschoot en dubbelknipte. „Dag van de postzegel" zaterdag 9 oktober DEN HAAG, 5-10. Aanstaande za terdag - 9 oktober - wortd op veer tien plaatsen in ons land de jaarlijk se „Dag van de postzegel" gevierd. Tentoonstellingen en andere filate listische evenementen worden ge houden in Amsterdam en verschil lende andere steden. Sinds 1937 worden, onder auspi ciën van de Nederlandse bond van fi latelisten-verenigingen, in ons land op of omstreeks 9 oktober - de dag waarop in 1874 in Bern de Wereld postvereniging (U.P.U.) werd opge richt - gedurende één of meer dagen bijeenkomsten gehouden die ten doel hebben de filatelie te bevorderen. Verreweg het belangrijkste deel van de omzetstijging valt toe aan de elektriciteitssector, waarin voorna melijk als gevolg van de belangrijke uitbreidingen bij enkele grootindu strieën een toename van ca 35 pro cent ten opzichte van de begroting 1971 en van ca 80 procent ten op zichte van 1970 wordt verwacht. Voor de afdeling gas wordt even eens een stijging van de omzet ver wacht als gevolg van een verdere ontsluiting van de gasloze gebieden in de provincie en een nog steeds toenemende overgang op gas voor ruimteverwarming. Uit de toelich ting van het dagelijks bestuur aan de raad van beheer op de begroting 1972 blijkt dat, uitgaande van de omzetramingen voor de verschillende bedrijfsonderdelen, een exploitatie resultaat wordt begroot van f 2.990.000,-, bestaande uit een winst van f 2:268.000,- voor de afdeling elektriciteit en f 772.000,- voor de afdeling gas. DEN HAAG, 4-10. Premier Bies heuvel heeft vrijdag jl. Wim Kan geantwoord op diens open brief, waarin geprotesteerd wordt tegen de komst van keizer Hirohito van Ja pan. De Rijksvoorlichtingsdienst wilde geen mededelingen over de inhoud van deze brief doen, omdat premier Biesheuvel een brief aan de heer Kan" persoonlijk heeft geschreven. „De minister-president schrijft geen open brieven". Het is aan de heer Kan om eventueel mededelingen hiei'over te doen, aldus de RVD. De heer Kan was maandagavond voor commentaar niet bei'eikbaar. ROTTERDAM, 4-10. De bestuur ders van de drie vakcentrales in het Rijnmondgebied zijn van mening dat ender de huidige omstandigheden bedrijfsstakingen geen oplossing bie den voor het vraagstuk van de mi lieuhygiëne, omdat dit probleem niet schoksgewijs is op te lossen. Tot deze conclusie zijn de Rijn- mondsbestuuren van NVV NKV en CNV maandag- in Rotterdam geko men tijdens een gezamenlijke bijeen komst waarin de recente ernstige luchtverontx-einigingsvex-schijnselen in het Rijnmondgebied werden be sproken. Prinsjes botsten Verkeerssymposium in Den Haag BRUSSEL, 4-10. Twee Belgische prinsen zijn maandag gewond toen zij bij het spelen in het park van het kasteel Laeken in Brussel met hun fietsen frontaal in botsing kwamen. De twee px'insen, zonen van prins Albert en prinses Paola, zijn in het ziekenhuis opgenomen. Prins Philippe (9) bi-ak zijn boven kaak en zijn broer Laurent (7) een vinger. DEN HAAG, 5-10. „Vijftien jaar geleden was het nog niet nodig een keuze te maken tussen particulier en openbaar vervoer. Het bezitten van een auto is nu een wyd ver spreid begrip in Europa. Er zullen altyd mensen zijn, d!e om een of an dere reden geen gebruik kunnen maken van een privé-auto. De poli tiek, die aan het openbaar vervoer ten grondslag moet liggen, zal altyd op deze mensen gericht moeten zijn." Dit heeft de minister van verkeer en waterstaat, dr. W. Drees jr., dins dag in Den Haag gezegd bij de ope ning van het vierde wetenschappe lijk symposium van de Europese con ferenties van minister van verkeer, die tot en met dondei'dag a.s. wordt gehouden en waaraan tweehonderd vijftig personen uit ki'ingen van overheid, wetenschap en bedrijfsle ven zullen deelnemen. Het symposium is geheel gewijd aan de px-oblematiek van het open baar vex'voex*, zowel in als buiten de steden. De deelnemers komen uit alle Westeuropese landen en uit Japan, Canada en Finland. Er zijn ook ver tegenwoordigers van internationale ox-ganisaties, die zich met de vraag stukken van het vervoer bezig hou den. ZIERIKZEE. 4-10. De Grondka mer voor Zeeland heeft zich tot de minister van landbouw gewend met het vei zoek het secretariaat van de Kan«?i weer terug naar Zeeland te plaatsen. Dit met dien verstande dat voorgesteld wordt als vestigings plaats Zierikzee te kiezen. Ir. september 1969 weiden de se cretariaten van de Grondkamers voor Zeeland en Zuid-Holland sa mengevoegd en in Den Haag geves tigd, alhoewel daar destijds bezwa ren tegen bestonden in de kringen vrn de Zeeuwse landbouw. De di recte aanleiding voor het verzoek tot de terugplaatsing naar Zeeland, (Zierikzee). was voor de Grondkamer gelegen in het feit dat nu het se- cretariaat van de Grondkamer voor Utrecht bij dat van Nooi'd-Holland gevoegd is. (De toenmalige voorzitter van de Grondkamer voor Zeeland zwichtte destijds onder meer voor het argument dat het in het voornemen lag bij de secretariaatsconcentratie ook het secretariaat van de Grond kamer voor Utrecht te betrekken). Opgemerkt wordt, aldus wordt in het land- en tuinbouwblad van de ZLM medegedeeld, dat de destijds tot standgekomen samenvoeging van de secretariaten der Grondkamers voor Zeeland en Zuid-Holland kan blij ven bestaan. „Zierikzee als vesti gingsplaats niet al te ver van het Zuid-Hollands gebied gelegen, is ook voor de Grondkamer voor Zuid-Hol land acceptabel. DEN HAAG, 4-10. Vele be drijven in het noorden van het land hebben of krijgen acute moeilijkhe den. Het klimaat voor het aantrekken van nieuwe industrieën in het noor den is bedorven door de arbeidson rust in het recente verleden en het dreigen met nieuwe harde akties. Er is wel relatief hoge werkloos heid maar geen arbeidsreserve in het noorden. Er is in het noorden wel een in komensachterstand maar geen of al thans geen zeer grote loonachter stand ten opzichte van de rest van het land. De vakbeweging in het noorden dreigt met harde akties voor het ge val haar wensen ten aanzien van het veilig stellen van de werkgelegen heid niet worden ingewilligd. Een ANP-redakteur heeft deze fei ten en meningen van de top van het georganiseerd bedrijfsleven verno men tijdens een reportagebezoek aan dit gebied. SAIGON, 4-10. President Thieu be schouwt de uitslag van de verkie zingen waarbij 91.51 procent vap het totaal aantal stemmen op hem als enige kandidaat werd uitgebracht als een succes voor de democratie in Zuid-Vielnam. Het bureau van vice- president Ky echter, die meer dan een maand geleden zijn kandidatuur introk, beschuldigt de x-egering ervan met het verkiezingsresultaat te heb ben geknoeid en een pro-Ky-oi'ga- nisatie heeft een beroep gedaan op het hooggerechtshof de verkiezingen ongeldig te verklaren. Grootste snoekbaars BARNEVELD, 4-10. De heer G. Hardeman uit Barneveld heeft dit weekend de grootste ooit in Nederland gevangen snoekbaars aan de haak gesla gen. Uit het Aanschotergat, een viswater in Barneveld, haalde hij een snoekbaars van 110 centimeter met een gewicht van 26 pond. Tien jaar geleden werd in Barneveld een snoek baars van 106 centimeter ge vangen. Meisje verdronken HEERENVEEN, 4-10. De 5-jarige Barbarx-a Groenink, dochtexlje van een Amsterdamse internist, die zon dagmiddag in Hoornsterzwaag te water was geraakt en voor wier le ven werd gevreesd, is maandagoch tend overleden. De 3-jarige Nicolaas Romeijn, die Iegelijk met het meisje in de Schoterlandse compagnons vaart tex'echt was gekomen, was reeds eerder overleden. Spionagezaak in Engeland krijgt staart LONDEN, 4-10. De zaak van de Russische spionage in Engeland zal de komende weken een spectaculair vervolg hébben, zo wordt van zeer betrouwbare zijde in Londen verno- men. Dank zij de inlichtingen van Oleg Lialin en zijn vriendin Irina Tepliakowa heeft de Britse contra spionage een grootscheepse jacht ge opend op de contacten van Russische spionnen. Er zijn arrestaties vei-richt onder Engelsen en buitenlanders. Men fluistert in Londen dat er moge lijk ook Britse politici in moeilijkhe den zijn gekomen. Flitsen uit het buitenland CAIRO. De Egyptische president Anwar Sadat zal zondag 10 oktober, voor een officieel bezoek naar de Sowjet-Unie vertrekken. Dit heeft het gezaghebbende blad „El Achram" zondag gemeld. LONDONDERRY. Britse militai ren hebben in de nacht in London- derry bij vex-gissing op een passei-en- de auto gevuux-d waardoor een vijf jarig meisje ernstig gewond raakte en haar moeder en een elfjarig broer- tje lichte verwondingen opliepen. BELGRADO. Het Zuidslavische persbureau Tanjoeng meldt, dat maandag in Moskou een protocol is getekend aangaande wetenschappe lijke en techenische samenwerking tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Sla- vië. WASHINGTON. De Amerikaan- se senaat heeft maandag met gx-ote meerderheid besloten een limiet van 350 miljoen dollar te stellen aan de Amei'ikaanse economische en mili- taii'e hulp aan Laos. De stemverhou ding was 67 tegen 11. KEY BISCAYNE. President Nixon heeft maandag met het oog op de na tionale havenstaking de Taft-Hart- leywet in werking gesteld, die voor ziet in een afkoelingspei'iode van 80 dagen. Hij heeft een speciale raad in het leven geroepen die moet beslis sen in welke gebieden de havenar beiders tot hervatting van het werk zullen worden gedwongen. BUENOS AIRES. Vijf hoge offi cieren van de Argentijnse marine zijn door hun hoogste bevelhebber, admiraal Pedro Gnavi, van hun functies ontheven. De ontslagenen hadden zich afkeurend uitgelaten over de wijze waarop de marine wordt geleid, aldus is uit officiële bron in de Argentijnse hoofdstad vernomen. Schilderijenroof in Dordrecht DORDRECHT, 5-10. Ook Dor- drechts museum heeft te lytfcn ge had van de golf kunstdiefstallen. Dinsdagochtend kwam men tot de ontdekking, dat zeven vry kostbare schilderyen waren verdwenen. Uit „Dordreehts museum" zijn de volgende zeventiende eeuwse schil derijen ontvreemd: Arnold Iloubra- ken „Meisjesporttret", Benjamin Gerritsz. Cuijp „AnHctung der hir- tcn", Albert Cuijp „Hirtcn in den Bergen" en „Gezicht op Woudrichem of Gorcnm". Aert van der Meer „Maanlandschap", Jan Olis. Rokers in interieur" en Reinier Covyn „Keukeninterieur". De waarde van deze doeken wordt geschat op anderhalve ton. Zb zyn niet uitgesneden, maar met spieraam en al uit de lysten gehaald. De Inbrekers zijn via de voordenr binnengekomen, na eerst het slot te hebben geforceerd. Dinsdag 5 oktober Zierikzee Groene Kruis wijkgebouw, 16.00 uur, bejaardengymnastiek. Woensdag 6 oktober Zierikzee Geref. Vex-enigingsgebouw, 8 uur, verenigingsavond Ger. Vrouwenver. Donderdag 7 oktober Huishoudschool, 2-4 uur, spreekuur voor consumentenvoorlichting. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 4.00-4.30 uur, bewegingsleer voor ouderen. Haamstede Rusthuis Duinooi'd, 2.30 uur, bejaar densociëteit, (2 uur aanvang bej.- gymnastiek). Vrijdag 8 oktober Zierikzee Concertzaal, 8 uur, Fons Jansen met „Kwartetten", (Z.V.U.). Kerkwerve Café Kenters, 20 uur, algemene le denvergadering sportvereniging WIK Zaterdag 9 oktober Burgh 4.00-5.00 uur leesbibliotheek. Dinsdag 12 oktober Renesse 14.00-14.30 uur, bejaardengymnastiek Kerkwerve 16.00-16.30 uur, bejaardengymnastiek. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, be- jaai-densociëteit. Woensdag 13 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, N.C.V.B.-bejaai-denmiddag. MANAUS (Bx'aazilië). 4-10. - Een vliegtuig van de Bx'aziliaanse lucht macht met vijftien man van de mi- litaix-e politie is maandag naar de stad Envira, in de staat Amazonië, gevlogen om de plaats te verdedigen tegen een aanval van Curina-India- nen, zo heeft het hoofd van de mili taire operatie maandag meegedeeld. Volgens de burgemeester van En vira zijn 150 Indianen Envira gena- dei'd en hebben enkele hutten in bxand gestoken, waarvan de bewo- ners zijn gevlucht. REISJE Enige indrukken van Belgisch reisje. Dendermonde is het al „hele maal" door zijn kerk, vervolg op oor spronkelijk een Romaanse kerk, waar bij vergravingen nog wel sporen van zijn gevonden. Tredend uit de pracht van gothiek en rococo haalt men wel onmiddellijk een onfrisse neus door het riviertje de Dender, dat luidruch tig ligt te geuren met pikzwart wa ter. Ook daar luchtverontreiniging, maar er ivas wel een Vlaming bij de hand, met de geruststellende mede deling, „awel menier, men ivent er aan Dat kan wel waar zijn, maar men wil ginds toch liever snel de achterstand op het punt van zuive ringsinstallaties inlopen. Gestuit op een absoluut onvervalst brok romantiek tijdens een tochtje langs de Oude Schelde", een afge damde arm van de Schelde, met zeer gevarieerd groen langs de flanken. Er zijn vrienden situaties, die maar enkele dagen en soms maar uren per jaar zich in de natuur voordoen. Hier was er één met de volgende ingre diënten: rimpelloos water, lichte herfstige nevel, roerloze, zivartig ge tekende bladeren en maanlicht. Een sprookje, dat werkelijkheid werd toen uit de heiïgheid van deze ver droomde wereld, de kantelen zicht baar werden van het slot van Mar- nix van St. Aldegonderechterhand van prins Willem 1 en (misschien) dichter van het Wilhelmus. Ja. er Hat veel vaderlandse historie voor bij Putten. Het kasteel is te koop voor twintig miljoen „fankskes" en vrienden dat is te geef. Met zo'n kas teel immers kan men dagelijks tot aan de hals baden in het verleden en al die schimmen oproepen, wier verhalen zijn gestold in de geschie denisboeken. Men zou 's avonds op de tinnen ?>an het kasteel - zoals de pastoor in de Heren van Zichem op zijn heuvel - kunnen uitzien over hel land en het erg beminnen, om dat het al zo oud is en schoon en ge kerfd door het doen der geslachten. Nadien uitvoerig gepraat met een Vlaamse, die zo haar eigen zorgjes had. In een speelse bui kreeg zij van vrienden een lammetje ten geschen ke. Dat is nu een fiks schaap gewor den. met een dikke wollen jas en ecu opvallend blaatvermogen. Zegt zij: „tk heb een schaap in den hof me neer, moor hij bloat 20 en vreet de geraniums op bü de buren". En hoe dat nu moet, maar ik had al genoeg Pallietersfeer gesnoven om erg ge lukkig naar Zeeland terug te reizen, gedachtig aan nog een verhaal van een man ditmaal, die vertelde hoe zijn vrouw van de stoel viel: „Allez da plongeert zie op den derrière". Dat taaltje mensen en dat sfeertje daar. Het is soms niet te peloren. We zijn er vaak houten Klazen bij en toch honden ze ginds vol: Bij ou is heel veul better". SCHJEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2