AGENDA Rapport van de Rijks Geologist-he Dienst Nederland verwelkomt Cliina Ontginning uraanvondsten te Haamstede uitgesloten geacht V alse noodberichten de ether ingestuurd Smog in Rotterdams in de Ver. Naties Brandbom in bureau van medische faculteit Zeeuwse Prijs voor schrijver Hans Warren Prins Bernhard opende fabriek Pecliiney Meer samenwerking K.V.P.-A.R.P.-C.H.U. Uit stedelijk museum te Alkmaar voor twee ton kunstvoorwerpen gestolen Waterweggebied erger dan ooit tevoren I ZIERIKZEE. 2-10. De vondst van uraan te Haamstede en de daaraan gedane analyses zjjn van dien aard dat blijvende aandacht voor soort gelijke ertsvoorkomens in Nederland gerechtvaardigd is. Aldus het aan de Twede Kamer toegezonden rapport van de Rijks Geologische Dienst te Haarlem over de stand van het onderzoek en de evaluatie van de uraanvondsten te Haamstede. In het rapport wordt ge concludeerd. dat ontginning van de vondsten op Schouwen uitgesloten moet worden geacht. Wel is de vondst op Schouwen aanleiding voor de overweging - al dus het rapport - dat er rekening gehouden moet worden met de mo gelijkheid dat een soortgelijke geo logische situatie ook elders in ons land optreedt. Een andore conclusie uit het rap port is. dat winning van de uraan- houdcnde fosforrictknollen op Schou wen uitgesloten geacht moet wor den. ondermeer ook op de overwe ging dat een aantasting van de dui nen - ook in de ondergrond - water staatkundig onaanvaardbaar is. Andere vondsten In het verslag van de Rijks-Geolo- Hondèrrtfliiizéridste bezoeker bij het Russische staatscircus GRONINGEN, 3-10. Hel Russische Staatscircus heeft zondagavond in de Martinihal in Groningen de 100.000- ste bezoeker geboekt. Het was de 27- jarige mevrouw M. Diekmeijer-van der Leij uit Delfzijl. Mevrouw Diek- meijer en' haar man kregen een acht daagse vliegreis plus volledig ver zorgde vakantie in Moskou aange boden. Dit gebeurde na afloop van de voorstelling in Groningen. De clown en tevens artistiek directeur van het circus Popov bood mevrouw Diekmeijer de reis naar Móskou aan. Dolle rit van door slang geheten man ROTTERDAM. 3-10. De Rotter- damse politie heeft zondag bij dier gaarde Blijdorp de bestuurder van een auto aangehouden, die vanaf Schiedam alle stoplichten had ge negeerd en zich bepaald niet aan de aangegeven snelheden op dit traject had gehouden. De reden van deze dolle ril werd de politie gauw duide lijk. In de auto zat de 31-jarige op passer G. B. Timmerman uit Schie dam, die thuis gebeten was door een giftige slang. In. de dierentuin kon men hem niet direct helpen. De rit werd onder politiebegeleiding voort gezet naar het Franciscusziekenhuis, waar men evenmin een tegengif iworhanden had. Ten slotte kon de man geholpen ivorclen in het Dijk- zigtzlekenhuis. Even later kon hij gerustgesteld terugkeren naar huis. MIDDELBURG. 2-10. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten aan de te Kloetinge woonachtige schrijver, dichter en criticus Hans Warren, op grond van zijn vele ver diensten zowel voor de Nederlandse letterkunde als - op zijn werkter rein - voor de Zeeuwse samenleving, de Zeeuwse Prijs voor kunsten en wetenschappen toe te kennen. De prijs, bestaande uit een gouden draagpenning met oorkonde en een geldbedrag van f 500,zal op 20 oktober a.s. in de ontvangstzaal van de provincie in de Abdij te Middel burg, door de commissaris der ko ningin in Zeeland, mr. J. van Aart- sen. aan de heer Warren worden uit gereikt. Op die dag viert de heer Warren zijn vijftigste verjaardag. De heer Warren werd te Borssele geboren en wordt thans als een van de meest vooraanstaande Nederlandse letter kundigen beschouwd. gisehe Dienst wordt gewag gemaakt van een onderzoek, verricht door het Isotopen geologisch laboratorium te Amsterdam van boormonsters en de resultaten van dit onderzoek houden in dat, behalve op Schouwen, ook op Tholen, Walcheren (Westkapelle) en VLISSINGEN. 1-10. Prins Bern hard heeft vrijdagmorgen de fabriek van „Pecliiney Nederland" N.V. in Vlissingen officieel geopend. Aanwe zig waren onder anderen staatssec retaris Westerterp van buitenlandse zaken en de Franse minister voor industriële en wetenschappelijke ont wikkeling, de heer Ortoli. De fabriek is een fel omstreden vestiging, waartegen actiegroepen uit Zeeland zich hebben verzet. Te gen het verlenen van een hinderwet vergunning zijn 1500 bezwaarschrif ten ingediend. s De uitbreiding van de wcreldcapa- citeit voor aluminium, die met deze fabriek tot stand komt, is op een vrij ongelegen moment gekomen. Er heerst namelijk een zekere malaise op de aluminium-markt, hetgeen al verscheidene fabrieken in de wereld tot produktiebeperking heeft ge bracht en andere tot het uitstellen van produktie-uitbreiding. Eén van de fabrieken, die de uitbreiding van de installaties heeft uitgesteld is de aluminiumfabriek in Delfzijl. Rem groei gebruik In zijn openingswoord heeft de president van de Pechney-groep, de heer P. Jouven, gezegd, dat het Vlis- singse project binnen de Pechiney- ÖEEN HAAG, 2-10. De samenwer king tussen de Tweede Kamerfrac ties van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. wordt versterkt. Tot dit besluit zjjn vrijdagmiddag gekomen de besturen van de drie fracties tijdens een ge zamenlijke vergadering in het ge bouw van de Tweede Kamer in Den Haag. Enkele fractiecommissies van de drie christelijke fracties gaan hun parlementaire arbeid gemeenschap pelijk verrichten. Het zijn de onder wijscommissies en de commissies voor wetenschappen en milieuhy giëne. Voorts- is het de bedoeling andere vormen van samenwerking tussen andere fractiecommissies te stimu leren. Gedacht wordt aan de instel ling van stuurgroepen voor bepaalde commissies, waarmee bereikt kan worden dat de opvattingen parallel gaan lopen. Ook wordt gedacht aan de vorming van projectgroepen met Als criticus geniet hij ook lande lijk grote bekendheid en groot gezag. In 1970 werd hij daarvoor bekroond met de Pierre Bayleprijs. Zijn betekenis voor Zeeland ligt, naast zijn belangrijke voorlichtings- arbeid met betrekking tot de actuele ontwikkelingen op letterkundig ge bied. bovendien voor een belangrijk deel in zijn werkzaamheden als re- dakteur van het Zeeuws Tijdschrift en zijn beschouwingen over beel dende kunsten - voornamelijk oude kunst - in de Provinciale Zeeuwse Courant. In dit dagblad verscheen dit jaar zijn duizendste letterkun dige kritiek. Gezegd mag worden dat de heer Warren als geen ander in de laatste jaren „het literair Zeeuwse gezicht naar buiten" bepaalde. Behalve op het vlak der letter kunde is Hans Warren bekend ge worden als ornitholoog. Zijn boek „Nachtvogels" geldt - na ruim 20 jaar - ook nu nog als een interna tionaal standaardwerk. in de Westerschelde (ten zuiden van westelijk Zuid-Beveland) „knollen" zijn gevonden met een variërend uraangehalte. In het verslag wordt er tenslotte nog op gewezen, dat het blijvend aandacht besteden geen grote investeringskosten vraagt. groep gestalte heeft gekregen in het licht van een stijgende behoefte aan aluminium op lange termijn. Juist nu, op het moment dat dit project Vot een goed einde is gebracht, remt de wereldcrisis de groei van het ver bruik. Het is overigens praktisch uit gesloten, aldus de heer Jouven, dat de vraag naar een produlct zich steeds zonder storingen aan de produktie ervan aanpast. De Peehiney-groep heeft zich via „Pechiney Nederland" geassocieerd met Hunter Douglas Ltd., een Neder landse onderneming voor de verwer king van aluminium. De financiële deelneming van deze onderneming in het project respektieveiyk 85 pro cent en 15 procent. Na achttien maanden In oktober 1969 werd de eerste paal geslagen voor de bouw van de Pechiney-fabriek in het Sloegebied. Nog geen achttien maanden later volgde het in gebruik stellen van de eerste electrolyse-ovens. Aan het einde van dit jaar zal de fabriek van „Pechiney Nederland" N.V. de eerste serie ovens met een jaarproduktie van 85.000 ton in bedrijf hebben. De tweede serie, die in aanbouw is, zal op een later tijdstip in gebruik wor den genomen. leden uit de drie fracties. Als taak van deze groepen wordt in het bij zonder gezien de bestudering van in gediende wetsontwerpen en nota's. AMSTERDAM, 4-10. Schevenjn- gen-Radio en de Rijkspolitie te water zijn zondagavond het slachtoffer ge worden van de activiteit van een nog onbekende zender. Na een intensief onderzoek is ge bleken, dat het radiotelefonisch noodbericht van het motorschip Pe tra vals was. Een schip van die naam meldde omstreeks half tien aan Scheveningen-Radio, dat het vaar tuig op het IJsselmeer op 20 km van de Oranjesluizen tussen Lelystad en Marken zinkende was. De schipper, zijn vrouw, drie kin deren en twee knechts zouden het schip met een vlet verlaten. Tegen middernacht kwam het schip met de mededeling, dat was af gemeerd bij de Oranjesluizen, dat de geneeskundige dienst aan boord was geweest en dat de Rijkspolitie te wa ter met een onderzoek begon. Ook deze meldingen bleken vals te zijn. Kattententoonstelling te Rotterdam ROTTERDAM, 2-10. Zaterdag 9 en zondag 10 oktober a.s. wordt in de Rotterdamse Rivierahal de jaarlijkse internationale kattententoonstelling gehouden. Deze achtste expositie in de serie wordt georganiseerd door de Nederlandse vereniging van kat- tenvrienden. Honderden katten in tientallen kleuren en variëteiten zullen er te zien zijn. Ook de exotische heilige Birmaan en twee uit Engeland af komstige rex-katten zullen naar de tentoonstelling komen. Ruim anderhalve ton uit zak gegleden NIJMEGEN. 2-10. - Een 25-jarige koopman uit Cuyk, die f 159.000, van de bank had gehaald en daar mee per auto naar Nijmegen reed, bemerkte bij aankomst dat hij het geld kwijt was. Vermoedelijk is hel geld, dat in een plasticmapje zat. bij het instappen uit zijn zak gegleden. ROTTERDAM, 3-10. De smog in het Rottei damse waterweggebied is zendag erger geweest dan ooit tevo ren. De telefoonlijnen van de meld en tegclkamer van de Rijnmond heb ben roodgloeiend gestaan. Ruim 1000 mensen zijn or in ge slaagd door te dringen en hun klach ten over dc ondraaglijke lucht bij Rijnmond te deponeren. Een niet te schatten aantal bewoners van de steden in en rond de Nieuwe Water weg. die duidelijk overlast van de vervuilde lucht ondervonden, zijn cr niet in geslaagd hun klachten over te brengen omdat het alarmnummer constant in gesprok was. NEW YORK, 2-10. Nederland, dat reeds meer dan twintig jaar diplo matieke betrekkingen onderhoudt met de Volksrepubliek China, zal gaarne de Volksrepubliek in deze zitting van de Assemblee verwelko men. Dit heeft minister Schmelzer in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties verklaard. Hij voegde hieraan toe hetgeen in de Troonrede over de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging is ge zegd, nl. dat de regering het ter wille van de vermindering van de poli tieke spanning in dc wereld nood zakelijk acht dat de Chinese Volks republiek deelneemt aan de bespre kingen in de Verenigde Naties. Mail kreeg dodelijke trap van paard ZIJDERVELD, 2-10. Bij het inlo- den in een vee-auto van een paard in Zijderveld (gem. Everdingen) is de 29-jarige expediteur D. H. de Groot uit' Leerbroek, om het leven gekomen. Hij kreeg zo'n trap van het paard, dat hij op slag dood was. NIJMEGEN, 2-10. In het grote uni versitaire barakkencomplex, waarin onder meer het bureau van de me dische faculteit in Nijmegen is ge vestigd, is een uiterst gevaarlijke brandbom aangetroffen en onscha delijk gemaakt. De bom was neergelegd tegen een houten schot in de kamer van de pedel. Er was een benzinespoor naar de gang getrokken, om het vuur di rect een grote verspreiding te geven. Dat de in een plasticfles vex-pakte bom geen schade heeft aangericht komt omdat een brandende sigaret, die als lont moest dienen, vlak voor het bereiken van de flessenhals van zelf was gedoofd. „Van het gehele gebouwencomplex zou niets te redden zijn geweest, als de sigaret was doorgebrand", aldus de pedel. r Doodstraf voor drughandelaar TAIPEH, 2-10. Op Taiwan is een drughandelaar ter dood veroordeeld, zo is vei-nomen in de hoofdstad Tai- peh. Vier mensen kregen wegens drughandel levenslang en zeventien mensen zijn tot gevangennisstraffen tussen 3 en 16 jaar vërooi'deeld we gens het gebruik van verdovende middelen. Zware straffen wegens druggebruik in Bel<rië BRUSSEL, 2-10. De correctionele rechtbank te Turnhout heeft tien Belgische jongelui, leden en „sup porters" van een jeugdorkest, tot zware straffen veroordeeld voor het gebruik van hasjiesj. Vier van de tien jongelui - allen rond de twintig jaar oud - kregen een half jaar gevangenisstx-af en een boete van ruim 2.000 gulden. De straffen voor de andere zes varieer den van drie maanden onvooi~waar- delijk tot één maand voorwaardelijk. De jongelui betrokken de drugs in Antwerpen en in Nederland. Ze ge bruikte ze in een schuur in het plaatsje Waarloos, waar het orkestje regelmatig repeteerde. Ze werden gesnapt door de B.O.B., de bijzon dere opsporingsbrigade van de po litie. ALKMAAR, 3-10. Naar eerst zon dagavond bekend is geworden is uit het stedelijk museum in Alkmaar in de nacht van vrijdag op zaterdag voor ongeveer f 200.000,- aan kunst voorwerpen gestolen. Hieronder be vonden zich twee schilderijen, één van S. Ruysdael uit 1670, dat voor f 120.000,- verzekerd was, en één van Ten Berge. Ook een zevental zilveren bokalen met inscriptie uit de tijd der Alkmaarse schutterij en Frans en Spaans aardewerk is meegenomen. Voor al dc inwoners van Vlaar- dingen. Schiedam en Maassluis on- deiAonden last van de prikkelende lucht. De vervuiling werd in ernsti ge mate bevorderd door het windstil le weer en de zon. Overal in de om geving van Rotterdam kon men een verdikking van dc lucht waarnemen, waar de zon nauwelijk door kon dringen. Anders dan bij voorgaande voor vallen van smog-vorming bleek de overlast zich niet alleen tot het Rijn mondgebied tc beperken. Met name in Delft. Rijswijk en Den Haag on dervonden de mensen duidelijk last van prikkelende lueht. Minister Schmelzer deelde niet mee hoe Nederland zal stemmen over over de Albanese en twee Ameri- kaanse ontwerpresoluties die met be- betrekking tot de Chinese vertegen woordiging zijn ingediend. Twee doden I»ij ongeval op Afsluitdijk KORNWERDERZAND, 3-10. In de nacht van vrijdag op zaterdag is bij Kornweiderzand op de afsluitdijk een personenauto van het talud ge raakt en in het IJsselmeer terecht gekomen. De beide inzittenden zijn vexdi-onken. De namen van de slachtoffers zijn de 36-jarige T. W. M. de Vi'ies uit Kampen en de 19-jarige mevr. J. M. Hameteman-Ouderling uit Ens in de Noordoost Polder. Drie doden bij ongeluk EMMEN, 2-10. In Emmen zijn za terdagochtend bij een auto-ongeluk een echtpaar en hun twee maanden oude baby uit het Groningse Engel- bert om het leven gekomen. De man, de 22-jarige J. de Wit, en de b?by waren op slag dood. Zijn echtgenote, T. de Wit-Hartman (19), is later in het ziekenhuis te Emmen overleden. Het ongeluk gebeurde door dat de heer De Wit met zijn auto op een kruising geen voorrang zou hebben verleend aan een vi*achtwagen met aardappelen. De vrachtwagen kan telde en kwam boven op de auto te recht, die totaal werd ingedrukt. Jongetje overreden door trekker MADE, 2-10. De negenjarige Rudi Rasenbei-g is zatei'dagmorgen in zijn woonplaats Made door een ti-ekker overreden, toen hij op de fiets uit de poort bij zijn woning reed. Hij over leed ter plaatse. In mist tegen boom EMMELOORD, 2-10. Bij Emmel- oord is zatei'dagmorgen in dichte mist de 21-jarige militair J. P. M. van Kamlhout uit Hoofddoi^p met zijn auto tegen een boom gei-eden. Hij was op slag dood. Volgens de, politie reed de man op een T-kruising rechtdoor in plaats van linksaf te slaan. Scoot er rijder verongelukt MOORDRECHT, 4-10. De 65-jari- ge J. Heemskerk uit Den Haag is zondagavond op de autoweg onder Moordrecht om het leven gekomen. Hij werd op zijn scooter 'gesneden door een te vroeg naar rechts ko mende auto met caravan die hem in haalde. Kaaiman in meer J NEURENBERG, 4-10. Een Bei- erse sportvisser heeft dit week- i einde in een. meer in Neuren- a berg een kaaiman gevangen, a Hij slaagde erin het dier, dat a tevoren een andere visser had a aangevallen, in zijn netten te f verstrikken. De kaaiman zal y naar een dierentuin worden f overgebracht. Het is niet be- f kend hoe een exemplaar van f dit geslacht van krokodillen in Neurenberg is terechtgeko- f men. f i BRUSSEL. De negen schilderijen die vorige week uit de Sint Janskerk in Mechelen werden gestolen, zijn onbeschadigd in Brussel teruggevon den. De Alkmaarse politie neemt aan dat de daders via het in aanbouw zijnde nieuwe gedeelte van het mu seum zijn binnen gekomen. Ze kon den dank zij een hoge schutting rondom de nieuwbouw ongestoord hun werk verrichten. Het museum had geen enkele beveiligingsinstalla tie. De politie heeft nog geen enkel aanknopingspunt voor deze diefstal, die zaterdagochtend door een perso neelslid werd ontdekt. Wel sluit ze niet uit dat'er verband is tussen deze inbraak en de recente diefstallen in verschillende Europese musea. Omdat in deze plaatsen bij velen het alannnummer van Rijnmond on bekend is, werd de plaatselijke po litic herhaaldelijk gebeld door men sen die klaagden over misselijkheid, benauwdheid en aantasting van de ogen. neus en keel. Een woordvoerder van Rijnmond sprak zondagavond over een escala tie van klachten. De situatie wordt volgens hem steeds ernstiger. Bij hel vallen van dc avond trok dc smog weg en werd nog slechts melding ge maakt van stank. Niettemin is het waarschijnlijk dat vandaag (maan dag) cpnicmv smog zal optreden cn in verband met de weersomstandig heden zal dan ook waarschuwings fase 3 nog steeds worden gehand haafd. Maandag t oktober Zierikzee Concertzaal-foyer, 20.00 uur, forum avond voor de Middenstand. Dinsdag 5 oktober Zierikzee Groene Kruis wijkgebouw, 16.00 uur, bejaardengymnastiek. Brouwershaven 10.00-10.30 uur, bejaardengymnastiek. Scharendijke 10.45-11.15 uur, bejaardengymnastiek. Haamstede 14.00-14.30 uur, bejaardengymnastiek. Burgh 14.45-15.15 uur, bejaardengymnastiek. Woensdag 6 oktober Zierikzee Gei-ef. Vex-enigingsgebouw, 8 uui% vei'enigingsavond Ger. Vrouwen ver. Donderdag 7 oktober Zierikzee Huishoudschool, 2-4 uur, spreekuur voor consumentenvoorlichting. Dinsdag 12 oktober Renesse 14.00-14.30 uur, bejaardengymnastiek Kerkwerve 16.00-16.30 uur, bejaai-dengymnastiek. fAdvertentie Voor enkele centen médr per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. Op Curacao worden minder baby's geboren WILLEMSTAD. 2-10. De voorlich ting over geboortenregeling op Cu rasao heeft succes gehad. Schonken tien jaar geleden 1000 vrouwen tus sen 15 en 49 jaar nog het leven aan 152 kinderen, nu worden er uit een zelfde aantal vi-ouwen in dezelfde leeftijd nog maar 95 baby's geboren. Treiiivertragingon op de Zeeuwse lijn UTRECHT. 3-10. Hel treinverkeer op dc Zeeuwse lijn (Bergen op Zoom- Vlissingen) is zaterdag geruime tijd met vetragingen verlopen ten gevol ge van een storing lussen Oostdijk en Goes. Op dit 14 kilometer lange traject was de bediening van seinen en overwegen van tien uur af ge stoord. Daardoor ontstonden vertra gingen tot 30 minuten. Om 13 uur was de storing opgeheven. Aanhoudingen in Griekenland ATHENE. 2-10. - In de Griekse hoofdstad Athene zijn de afgelopen dagen een groot aantal mensen om tot nogtoe onbekende redenen aange houden. Tot hen behoren een film operateur. twee jonge vrouwelijke architecten en drie mensen uit de kring van royalistische gepensio neerde officieren. Herfst-flora LAREN, 2-10. In het Singdrmuse- um in Laren is zaterdagmorgen de elfde Herst flora geopend. Onder het motto „Flora en Folklore" wordt een schat aan bloemen en fruit, verwerkt in tal van arrangementen, getoond in samenspel met een groot aantal oude voorwerpen, klederdrachten en kunstwerken. In tegenstelling tot vo rige jaren is nu ook de tuin van hef Singermuseum, iranri7i een majestu euze fontein staat opgesteld, in de tentoonstelling betrokken. DEN HAAG. Gerard Brussê, befaamd om zijn hoeden, showde zijn nieuwe collectie voor herfst en winter 1971. Hier Dalmatiner, een hoed met zwarte vlekken op iuif foncl, met breed omgeslagen rand. Omstreden vestiging te Vlissingen TWEEDE KAMER Vuile lucht ook in Delft. Rijswijk en Den Haag;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2