OLGA MATRAS Verenigde Naties voor een keerpunt blik door het wereld venster Oost-Duitsland wil weer praten HET BEGROTÏNGS TEKORT Gezond slapen geneest, verjongt en verkwikt! Geanimeerde ouderavond „De Blokkendoos" te Brouwershaven Om oplossing Ulster conflict „Er wordt te hard gereden op nieuwe wegen waterschap Schouwen-Duiveland" Hebben Russen anti-materie? ZIERTKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 september 1971 Nr. 20953 Dc V.N. is vooral de laatste jaren meer en meer een log lichaam ge-\ worden dat veel praat en uiteinde lijk resoluties aanneemt waaraan na genoeg niemand zich stoort en waar van we na enige tijd ook niets meer horen. De algemene, vergadering van dit instituut, die nu weer is begon nen, is daarom geen aangelegenheid meer waarvoor grote belangstelling bestaat. Toch zijn ditmaal twee za ken aan de orde die van belang zijn: de toelating van Peking en het zoe ken naar een nieuwe sekretaris-ge- neraal. Wat China betreft is er al geruime tijd een meerderheid, maar net niet de vereiste tweederde meerderheid. De V.S. die Pekings lidmaatschap altijd bestreden hebben zijn er nu voor en het enige moeilijke punt is nu dat men Peking wel een zetel in de assemblee en - sinds kort ook al met Amerikaanse instemming - in de Veiligheidsraad kan aanbieden, maar dat de Chinezen dit zullen wei geren als niet tezelfdertijd Formosa (Taiwon.- oftewel Tsjiang Kai-Sjek) als lid wordt gewipt. Dit laatste hou den de V.S. nog tegen, al is er enige hoop dat Formosa misschien boos wegloopt als Peking wordt toegela ten. Een andere mogelijkheid is dat er inderdaad een twee-derde meerder heid komt voor het Aibcmese voor stel om Formosa uit de V.N. te sto ten, wat verscheidene landen 'des noods wel willen doen, niet omdat ze iets tegen Tsjiangs aanwezigheid op zichzelf hebben en best beide China's in de V.N. willen hebben, maar omdat als er gekozen moet worden het belangrijker is dat de reus lid wordt dan dat de dwerg blijft. Een V.N. zonder de Chinese volksrepubliek is niet echt een or ganisatie die de wereld omvat. De kans is er nu voor het eerst dat dit gebrek in de V.N. eindelijk wordt opgeheven. Sekretarjs-generaal Het verval in aanzien van de V.N. wordt wel voor een groot deel op re kening geschoven van sekretaris-ge- neraal Oe Thant: een keurige man en een beschaafd diplomaat maar ook een man waarvan weitiig uit gaat. Hij kwam op zijn post nadat die door twee heel andere persoon lijkheden was vervuld: Dag Ham- marskjoeld en Trygve Lie, robuste organisatoren die een pittig initiatief niet schuwden - en ook prompt on genoegen kregen met de Russen vooral, maar ook wel met andere le den van de Veiligheidsraad, de gro ten in de V.N. Hun tijd was er ook één waarin de V.N. nog wel eens iets van belang ondernamen, zoals de Kongolese expedities, de Koreaanse oorlog. Maar daarbij moet dan wel gezegd worden dat het voor een goed deel ook juist de -rekeningen voor die aktiviteiten zijn die de V.N. van nu aan de rand van het failliet ge bracht hebben. OOST-BERLIJN, 29-9. De Duitse Democratische Republiek wil het ge sprek met West-Berlijn over rege lingen in het kader van de raam overeenkomst van de vier grote mo gendheden 4 oktober voortzetten, zo meldt het Oostduitse persbureau A. D.N. De Oostduitse staatssecretaris van binnenlandse zaken Günther Kort heeft de Westberlijnse senaatsvoor zitter Ulrich Müller voorgesteld op die datum in Oost-Berlijn bijeen te komen. Het Oostduitse persbureau maakte geen melding van voorstellen aan Bonn waarmee parallel lopende be sprekingen worden gehouden. GENUA. De Italiaanse politie heeft vier en veertig schilderijen en ikonen die onlangs in Genua, Padua en Na pels waren gestolen, achterhaald. Vier mannen zijn in verband met de diefstallen aangehouden. Op de foto tonen twee politiemannen een deel van de achterhaalde buit. Zo bezien kunnen we Thants ge brek aan aktiviteit ook nog wel een beetje waarderen. Maar hoe dan ook Thant wil niet meer en de hoop is gering dat hij net als vorig maal op het laatste nippertje toch weer be reid wordt gevonden. Misschien voor even - in afwachting van China's lidmaatschap want het is redelijk dal Peking dan ook meebepaalt wie se- kretaris-generaal wordt. (De benoe ming is iveliswaar een zaak van de assemblee, maar de vijf groten van de VN-raad moeten een eensgezinde aanbeveling doen). Het is niet te zeggen wat voor soort man het zou moeten zijn die een vernieuwde V.N. weer wat van het verloren aanzien kan terugge ven: het zoeken van kandidaten zal moeilijk zijn. Maar de V.N. zijn in derdaad op een punt gekomen dat een wending ten goede gemaakt zou kunnen worden. En daarom alleen verdient deze algemene vergadering wat meer aandacht dan ive gewend zijn haar te geven. DEN HAAG, 29-9. De kamer heeft dinsdagmiddag besloten dat de vaste commissie voor de rijksuitgaven een onderzoek zal instellen naar de ont wikkeling van de begroting-1971, met name naar het ontstaan van het tekort van f 3,9 miljard. De beslissing vloeide voort uit een schriftelijk verzoek van de oppositie, dat was ondertekend door drs. J. M. den Uyl (P.v.d.A.), mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D'66) en mr dr. B. de Gaay Fortman (P.P.R.). Kleine verhoging in <le horecaf AMSTERDAM, 29-9. De Horecaf, de Nederlandse bond van werkge vers in hotel-, restaurant-, café en aanverwante bedrijven, is tot de con clusie gekomen dat aan een kleine pi ijsverhoging - hetzij omgeslagen over de gehele week hetzij alleen op zondag - niet valt te ontkomen. Wel wil de bond nadrukkelijk stellen dat in dit geval slechts sprake kan zijn van een zogenaamde „winstloze" verhoging, die voor het publiek dat dagelijks wordt geconfronteerd met allerhande prijsstijgingen, alleszins aanvaardbaar zijn. Auto's van weg af na controle AMSTERDAM, 29-9. Bij een con trole, die 15 man van de rijkspolitie van het district Amsterdam van kwart voor elf tot half twee 's nachts bij Diemen hebben gehouden zijn vijf van de ruim 200 auto's, die wer den gecontroleerd, in beslag geno men omdat zij ernstige technische gebreken hadden. Veertien bestuur ders hadden hun rijbewijs niet bij zich en vijf konden het kentekenbe wijs niet tonen. Twee gesignaleerde personen worden opgespoord en via de meldkamer van de rijkspolitie werden 25 auto's en personen nage trokken. Albert Heijn gaat in reizen „doen" DEN HAAG, 29-9. Met ingang van het seizoen 1972 gaat Albert Heijn N.V. vakantiéreizen aanbieden. Van medio november af kan worden ge boekt aan reisbalies in een dertigtal AH-supermarkts en MIRO-centers, terwijl men eveneens telefonisch en schriftelijk kan bespreken. Naast buitenlandse reizen wordt er ook een binnenlands vakantieprogramma ge boden: men kan bungalows in re creatiecentra en motorcruisers huren. Het buitenlandse programma om vat Europese en Noord-Afrikaanse vakanties en een transatlantische vliegtoer. Voor bijna elke reis gelden slechts twee tarieven: seizoen én daarbuiten. Centraal antennesysteem in Goirle GOIRLE, 29-9. Goille wordt de eerste gemeente in ons land, waar vóór 31 decemter a.s. alle t.v.-mas- ten van de daken zullen zijn verdwe nen. Alle t.v.-apparaten zullen dan zijn aangesloten op het centraal an tenne-systeem (C.A.S.), dat thans, met samenwerking van P.T.T. en het gemeentebestuur, op initiatief van ..Electro Techniek" N.V. te Amster dam wordt ingericht. Protest tegen de Zeeuwse veertarieven BRESKENS, 29-9. Op zaterdag 2 oktober zal in Zeeuws-Vlaanderen een „animatie-tocht" worden gehou den, om de bevolking van dit gebied op te wekken tot deelname aan de massale protesttocht, op 16 oktober, naar Den Haag, om daar te demon streren tegen de door minister Drees aangekondigde verhoging van de veertarieven over de Westerschelde. NEDERLAND DAMLAND DEN HAAG. 29-9. Als afsluiting van de viering van het 60-jarig be staan van de Koninklijke Neder landse Dambond ivorden van 4 tot en met 9 oktober in 130 gemeenten van ons land simultaanseances ge geven, waaraan de beste dammers van Nederland hun medewerking verlenen Alles in het motto: „Heel Nederland een week dammen". De start zal plaats vinden op maandag 4 oktober in Den Haag (Mariahoeve), ivaar de Europese kampioen Sybrands geflankeerd door Gordijn, Toet en Fred Ivens, hun kunnen zullen to nen De slotavond wordt gehouden in Amsterdam met medewerking van Sybrands, de Belg Verpoest, Palmer en Bom. Langer wachten dan één minuut: motor af DEN HAAG, 29-9. De ANWB be- veelt de weggebruikers aan om de motor van hun auto af te zetten, in dien men redelijkerwijze kan ver onderstellen langer dan één minuut te moeten stilstaan, dus bijv. bij een open brug. De voorzitter van de ANWB, mr. K. H. Gaarlandt, heeft dit in Den Haag gezegd, bij de opening van de veertiende verkeerstechnische leer gangen. Wereld symfonie-orkest SCHIPHOL, 29-9. Twee Ne derlandse musici zijn uitgeno digd voor het wereld-symfo nie-orkest, dat onder auspiciën van de Amerikaanse federatie van de People-to-people pro grams ivordt samengesteld om in de week van 19 tot 26 ok tober in de Verenigde Staten drie gala concerten te geven. Hel zijn de altviolist A. J. Schutter van het Amsterdam se Concertgebouworkest en de hoboïst J. T. W. Theunen uit Krimpen a.d. IJssel van het Rotterdam Philharmonisch Or kest. Voor de eerste maal in de geschiedenis zullen bijna 140 orkestmusici uit de gehele wereld tezamen een kortston dig levend internationaal sym fonie-orkest vormen. Onder hen zijn 40 musici uit 34 Ame rikaanse staten. Advertentie Weer geval van cholera in Zweden STOCKHOLM, 29-9. In Zweden is opnieuw een geval van cholera ge constateerd bij iemand die zijn va kantie in Spanje heeft doorgebracht. Deze keer is het een 24-jarige vrouw die een week geleden uit Benidorm terugkeerde. Ze is niet ernstig ziek. ROME. Als gevolg van aanhouden de regenval hebben zich in het zui den van Sardinië en op Sicilië over stromingen voorgedaan, die veel schade hebben veroorzaakt. Vraagt inlichtingen bij de erkende woninginrichter. MATRASSEN- LEIDEN Boeiende causerie over het kleuterboek BROUWERSHAVEN, 28-9. Voor de jaarlijkse ouderavond van de kleuterschool „De Blokkendoos" te Brouwershaven bestond een zeer goede belangstelling. De aanwezigen werden verwelkomd door de voor zitster mevr. T. v. d. Wekken-v. d. Bijl in het bijzonder burgemeester A. P. Schouwenaar, wethouder L. M. Moermond, de hoofden der plaatse lijke scholen en leden der oudercom missies. Op deze avond hield de heer M. P. F. Haak uit Middelburg een in teressante lezing over het kleuter boek. Meestal heerst nog steeds de geest dat voor de kleuter een goed koop boek reeds voldoende is. „Onze westerse cultuur," aldus de heer Haak, „is een boekencultuur. Het is wenselijk dat we kennis krij- LONDEN, 29-9. De bijeenkomst tussen de eerste ministers van Groot- Brittannië, de Ierse Republiek en Noord-Ierland is dinsdagmiddag in Londen beter geëindigd dan men had durven hopen. Er is een gezamenlijk communiqué uitgegeven en nieuwe gesprekken zijn in het vooruitzicht gesteld. Maar achter de woorden van verzoening en de goede bedoelingen kan het communiqué zeer moeilijk het ontbreken verhullen van enige werkelijke oplossing voor het con flict in Ulster. gen van goede boeken, ook de kleu terboeken als tegenwicht van de t.v.- cultuur. Een goed kleuterboek moet in de eerste plaats een prentenboek zijn, zodat het kind het verhaal uit de platen kan lezen" Aan de hand van diverse fraaie kleuterboeken il lustreerde de heer Haak, wat er op dit gebied te krijgen is voor de kleintjes, zeer leerzaam en deugde lijk.. De presidente dankte de spreker hartelijk voor zijn boeiend betoog en overhandigde hem een attentie en bloemen voor zijn vrouw. Dank gemeentebestuur Na de pauze dankte burgemees ter Schouwenaar namens de gemeen te het schoolbestuur voor de uitnodi ging en de heer Haak voor zijn in teressante lezing „Bij mijn eerste bezoek aan de school viel me het ge zellige interieur op Ook het feit, dat nu nog kinderen van de lagere school de kleuterschool komen opzoeken bewijst, dat het werk bij mej. Quant in zeer goede handen is." Hij wenste de school en hoofdleidster veel succes toe in de toekomst, in het belang van de kleuters. Een bij zonder applaus kreeg mej. Quant, toen ze in een keurig jaarverslag, gebaseerd op de letters van het al fabet het schooljaar de revue liet passeren. Uit het financieel verslag door mevr. Jonker-Kooman bleek dat de kas sluit met een batig saldo van f 187,31. In de plaats van de af tredende bestuursleden de dames Kapenga en v. d. Wekken-v. d. Bijl werden gekozen de dames v. d. Wee- le-Slager en v. d. Hoek-v. d. Schelde Mevr. v. Ast-v. d. Schelde dankte de aftredende bestuursleden voor al het werk dat door hen werd ver richt en bedacht ze met een bloe menhulde. Z1ERIRZEE. 30-9. „Een aantal nieuwe verbicde wegen - bvjvoor- beeld de Heuvelsweg of dc Stolp- weg - nodigt uit tot hard rijden. De klap kan dan helaas ook hard aan komen. Uiteraard zijn wy attent in deze zaken, maar niettemin is cr wat betreft de verkeersveiligheid juri disch bekeken aan de weg-behcrendc waterschappen geen directe (wette lijke) taak toegewezen". Aldus stelde dijkgraaf A. M. Geluk in de dinsdag middag gehouden vergadering van tel waterschapsbestuur. De dijk graaf voegde hieraan toe: „Al zijn we dan juridisch niet aansprakelijk, dat betekent natuurlijk niet dat wc ook maar „ergens" onderuit zouden willen". Dc verkeersveiligheid in het water- schapsgebied kwam ter sprake naar aenlciding van de talrijke op Schou wen-Duiveland doorgevoerde weg- verbeteringen, die - zoals de dijk graaf constateerde - „nodigen tot harder rijden". Overigens kan (he laas) als vaststaand worden aange- nomen dat „drukker verkeer" meest al betekent: meer ongelukken. En ook op Schouwen-Duiveland is het verkeer belangrijk drukker gewor den. Het is echter al vele malen gebleken en dat is ook de mening van het waterschapsbestuur - dat er hier bepaald te hard gereden wordt. Zo zeer zelfs, dat zonder overdrijving kan worden geconcludeerd: onver antwoordelijk hard, zoals bijv. voor komt op de reeds genoemde Heu velsweg en de Stolpweg. Deze verkeersproblematiek vormde een .,tuiten-dc-agenda-om" kwestie die echter aanleiding genoeg gaf de aandacht te bepalen bij dikwijls le vensgevaarlijke zaken die zich vrij wel elke dag opnieuw afspelen op de toch zo goed onderhouden wegen van het waterschap. Tot slot van deze ouderavond ver toonde de heer Kapenga een aantal kleurenfilms over het Sint Nicolaas- feest, koninginnedag, de schoolreis en de zeilwedstrijden van „De Kaag" Ook hij mocht na een applaus een attentie in ontvangst nemen. Zeven jaar voor een koe LOESAKA, 29-9. Een Zambiaans hof van beroep heeft een vonnis be vestigd, waarbij een man wegens het stelen van een koe veroordeeld was tot zeven jaar dwangarbeid en tien stokslagen. De president van het hof noemde het vonnis weliswaar uiterst streng, maar hij zei dat het de mini- mumstraf voor veediefstal is, een misdrijf waar de Zambiaanse rege ring een eind aan wil maken Dode bij explosie op Engelse duikboot PORTLAND, 29-9. Een explosie in de batterijen van een Britse duik boot heeft aan een bemanningslid het leven gekost. 13 opvarenden zijn gewond. De duikboot lag bij de ma rinebasis van Portland. MOSKOU, 29-9. - Een groep Russische natuurkundigen on der leiding van professor Pro- kosjkin is er in geslaagd „anti- materie te verkrijgen". Dit heeft radio-Moskou dinsdag avond bekend gemaakt. „Deze grote ontdekking, die de theo rie van het bestaan van anti materie in de natuur beues- tigd" is geregistreerd door het regeringscomité voor weten schappelijke ontdekkingen, al dus radio-Moskou, die geen verdere bijzonderheden ver strekte. Het bestaan van anti- materie werd in 1956 ontdekt, toen bleek dat er niet alleen positieve atoomkernen zijn maar ook negatieve. Zon' deel tje, dat anti-proton, of anti- neutron wordt genoemd, heeft slechts een bestaansduur iHm een biljoenste seconde, even als het positieve elektron, of wel positron. De mededeling van radio-Moskou bewijst, als zij juist is, dat de Russische geleerden erin zijn geslaagd een bijzonder groot probleem onder de knie te krijgen: het voorkomen dat het anti-deel tje dat zij wilden isoleren niet in botsing kwam met de ge wone materie en daarbij ver woest werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 9