Dagelijks bestuur durend content over Oosterschelde-afsluiting Gemeenschappelijk landbouwbeleid moet blijven Aanbevelingen vacatures dijkgraaf en gezworenen waterschap Sch.-Duiveland Spanjaard won toto-fortuin Mahalia Jackson ernstig ziek Grote Femina 24 Weekend-excursies van Jeugdvogelwacht Stormen in Sicilië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 september 1971 Nr. 20953 Waterschap Schouwen-Duivel a ml ZIERIKZEE, 29-9. „In T.P. 2000". een toekomstprojectie „op weg naar het jaar 2000" van het departement van Verkeer en Waterstaat, welke dit jaar is verschenen, stat o.a. vermeld dat de werken voor de zeewaterkeringen en de rivierdijken omstreeks 1980 tot 1990 zullen worden voltooid. Dit be treft dan de werken welke zjjn geadviseerd door de Deltacommissie, die werd ingesteld na de stormramp van 1 februari 1953. Omstreeks het jaar 2000, zo lezen we verder, zal het nodig zyn de veilig heid van de primaire waterkeringen aan een nieuwe beschouwing te onder werpen. Het is zelfs waarschijnlijk dat de beschouwing tot nieuwe verho gingen van de waterkeringen zal leiden". Aldus sprak dijkgraaf A. M. Ge luk dinsdagmiddag j.l. in zijn ope- ningswooid tot de in 's Landskanier gehouden algemene vergadering van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland. De heer Geluk concludeerde hierbij: „We mogen niet uit het oog verliezen, dat het geïnvesteerde vermogen en zeker de omvang van de bevolking in gebie den achter die waterkeringen sterk blijft toenemen". De voorzitter haalde deze woorden aan omdat zij ook van toepassing zijn voor het waterschap: „Die toe name van bewoning, van investering treffen wij ook in ons waterschap aan". Hij wees in dit verband op de uitbreiding van stad en dorp en op de bouw van recreatie-complexen. Duidelijke voorbeelden zijn de nieuwbouw in de Westhoek van Zie- rikzee en de bouw bijv. bij Ouwer- kerk, Den Osse en Scharendijke. De ze nieuwe investeringen vinden plaats in gebieden waar het maai veld ongeveer 2 a 3 meter beneden normaal hoogwaterpeil ligt. „U zult begrijpen dat wij dan ook dankbaar waren voor het duidelijke standpunt - neergelegd in een mo tie - dat is ingenomen door de pro vinciale staten van Zeeland ten aan zien van de wenselijkheid om zonder vertragen de Oosterschelde af te sluiten. Gaarne wijzen we in dit ver band nog op de voortreffelijke en deskundige nota, welke aangaande deze materie is opgesteld door de Provinciale Waterstaat", aldus de voorzitter. Uit de Rijksbegroting blijkt - even als uit het antwoord van minister Drees op gestelde vragen - dat de regeling het al dan niet afsluiten van de Oosterschelde niet opnieuw in overweging zal nemen. Met ande re woorden: de werken worden voortgezet. „We zyn daar gelukkig mee, want de veiligheid en het voortbestaan van Schouwen-Duive land staan hier op het spel", aldus de voorzitter. De heer Geluk vond het vanzelf sprekend dat ook het waterschap be reid is zich in te zetten om het leef milieu zowel binnen het waterschap als daarbuiten zuiver te houden. „Het opdragen van de aktieve taak ten aanzien van de zuivering van af valwater aan de waterschappen zal de mogelijkheid scheppen om daad werkelijk op te treden". BRUSSEL. 29-9. De landbouwmi nisters van de E.E.G. zyn het er in Brussel over eens geworden, dat het gemeenschappelijk landbouwbeleid, ondanks de moeilijkheden die het zweven van verschillende E.E.G.- munten daarbij oplevert, overeind moet blyven. Een tweede conclusie waartoe men is gekomen is, dat het urgent is om de prijzen voor het seizoen '72-73 vast te stellen, maar dat een bepa ling van die landbouwprijzen in de huidigen omstandigheden onmogelijk is. Tot zo'n prijsvaststelling zal het vóór I januari van het volgend jaar dan ook zeker niet komen. Eerst moet meer duidelijkheid ten aanzien van de rekeneenheid zijn ontstaan. Wel zal men trachten voortgang te maken met het beleid voor de struc tuur van de Europese landbouw. Een beeld van de landbouwhuishoud- school „Prinses Juliana" aan het Jannewekken te Zierikzee. De foto werd kort na het gereedkomen ge nomen. Tegenwoordig is het gebouw praktisch geheel aan het oog van voorbijgangers onttrokken door hoog geboomte Het gebouw werd later aanzienlijk uitgebreid. Dc vervuilers zullen rekening moeten gaan houden met het l'eit, dal zij in de komende jaren aanzienlijk zullen moeten gaan bijdragen om die zuivering te betalen. Goede voortgang werken De dijkgraaf maakte verder mel ding van een goede voortgang van de onderhanden zijnde werken, mede dankzij de gunstige weersgesteld heid. Omdat de toestand van de wegen door zwaarder en drukkèr verkeer zienderogen achteruitging, ging het waterschap dit jaar noodgedwongen boven de begroting om verdere scha de te beperken. Belangrijke wegver- beteringen kwamen dan ook dit jaar klaar: o.a. de Weg van de Buiten landse Pers, de Rampweg, de Stolp- weg tussen Dreischor en Nieuwer- kerk en de Lage Ramperlseweg te Costerland. Dankzij het beschikbaar stellen van gelden door de gemeen ten Middenschouwen en Zierikzee kon de Heuvelsweg in goede staat worden gebracht. Verder weid dit jaar een aantal wegverbredingen aangebracht, o.a. aan de Stolpweg te Serooskerke en aan de Meeldijk te Burgh. Eigen beheer Om een aantal werkzaamheden aan de wegen in eigen beheer te kunnen uitvoeren werden dit jaar de volgende installaties en machines aangekocht: DAF-vrachtauto met kipper en hydraulische laadinstalla- tie; Universal volautomatsche zand- zoutstrooier met ophangportaal, sneeuwschuif (te monteren op DAF); Amman-trilwals, twee tractoren; platte wagen; materieel-schaftwagen grondschuif; wegmarkeringsappa- i-aat; compessor. Door de zeer geringe regenval in augustus en september is hier en daar ernstige schade tengevolge van verdroging ontstaan. Het dagelij les bestuur gaat na of het mogelijk is dit complexe vraagstuk voor te leg gen aan een commissie van deskun digen. Meer en meer ontstaat n.l. be langstelling voor doorspoelen van de polders met zoet water. Behalve voorkomen van verdro ging zou dit doorspoelen een bijzon der gunstige invloed hebben op de zuiverheid van het water binnen de polder. Grevelingenbekken Het vraagstuk of infiltratie in de Westhoek straks vanuit het Greve- lingen-bekken soelaas kan bieden dient, aldus de heer Geluk, naar me ning van het waterschap bestudeerd en tot een oplossing te worden ge bracht. Het gaat hierbij niet alleen om zaken van economie of rende ment, maar zeker ook om natuurbe houd. De dijkgraaf waarschuwde ervoor dat er geen grond is voor een onge motiveerd optimisme wat de „zoet heid" van het water van het óreve- Hngenmeer betreft: het is vrywel nog even zout en het zal ook nog lang niet zoet zyn. Enige verzoeting zal eerst kunnen worden verwacht na de afsluiting van de Oosterschel de of als gevolg van andere speciaal te treffen maatregelen, zoals bijv. het aanleggen van een „hals-kanaal" door Flakkee naar het Haringvliet. De dijkgraaf wees intussen op het grote belang van zoet water in de polders, niet alleen voor de land- bcuwcultures maar niet minder voor het natuurbehoud. Wat betreft de uitgevoerde extra werken aan wegen gedurende het afgelopen jaar deelde de voorzitter nog mee dat financiële gevolgen m. b.t. de poldeidasten voor dit jaar hieraan niet verbonden zijn. Het wa terschap beschikt over voldoende re serves. Overigens meende de heer Geluk reeds thans te moeten zeggen dat in de begroting voor 1972, welke in de vergadering van 16 november a.s. zal worden aangeboden, aan een voorstel voor enige geschotsverho- ging niet te ontkomen zal zijn. ZIERIKZEE, 29-9. De dinsdagmid dag gehouden algemene vergadering van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland - zie ook elders in dit nummer - werd in 't bijzonder bijeengeroepen in verband met het aftreden als zodanig per 31 decem ber a.s. van de dijkgraaf en vier ge zworenen. In de betreffende vacatu res weiden door de algemene verga dering de nodige aanbevelingen op gemaakt, die zoals gebruikelijk zul len worden gezonden aan het college van Gedeputeerde Staten. De stembriefjes werden voor de eerste maal uitgegeven voor de be zetting van de eerste plaats van de op te maken voordracht voor de dijkgraaf, vacature de heer A. M. Geluk. Er werden geen tegenkandida ten ingediend. Alle 37 stemmen die werden uitgebracht betroffen de af tredende heer Geluk, die de verga dering dank bracht voor het op deze wijze tot uiting gebrachte vertrou wen. Als nummer twee op de voordracht voor dijkgraaf werd gekozen de heer Jst. der Weduwen, (wrnd. dijkgraaf), met 36 stemmen, en één stem op de heer J. M. Goemans. Als derde kan didaat op de voordracht werd geko zen de heer J. M. Goemans, met 35 stemmen, (één stem voor de heer J. v. d. Stolpe, één blanco). De bij Ged. Staten in te zenden aanbeveling i.v.m. het aftreden per 31-12 a.s. van de dijkgraaf luidt dus als volgt: 1.) A. M. Geluk, 2.) Jst. der Weduwen, 3.) J. M. Goemans. Aanbevelingen gezworenen De stembriefjes circuleerden ver volgens voor de op te stellen aanbe velingen van drie personen voor de vacatures per 1 januari 1972 wegens periodieke aftreding van de gezwo- lenen van de districten II. IV. VI en VIII. Aftredend waren de gezwore nen C. D. Gast (II), Jst. der Wedu wen (IV), P. M. Vis (VI) en J. Kwaak (VIII). Na de stemingen werden de vol gende aanbevelingen opgemaakt.' District II, 1.) C. D. Gast, (met 28 van de 29 stemmen herbenoemd, één stem voor M. J. Steur); 2. mr. A. Gast (28 van de 29 st., één blanco); 3. I. C. Padmos, (28 st., één blanco). District IV: 1. Jst. der Weduwen, (met 29 st. herbenoemd); 2. S. v. d. Wekken, (28 st., één stem voor J. J. v. d. Ende); 3. J. van Gastel, (28 st., één stem voor J. J. v. d. Ende). District: VI: 1. P. M. Vis, (met 29 st. herbenoemd); 2. A. C. Dalebout, (28 st., één blanco); 3. J. Koopman, (28 st., één blanco). District VIII: 1. J. Kwaak, (herbe noemd met 29 st.); 2. L. A. Jonker, (28 st., één blanco); 3. H. J. v. d. Zande, (28 st., één blanco). Gok deze aanbevelingen zullen zo als gebruikelijk worden gezonden aan Ged. Staten. MADRID, 29-9. Rafael Fontan Du- ran„ een 66-jarige gepensioneerde Spaanse PTT-ambtenaar heeft dit weekeinde de recordwinst in de Spaanse voetbaltoto op zijn naam gebracht. De heer Fontan Duran voorspelde de veertien wedstrijden van de toto juist en krijgt voor zijn inzet van 80 peseta's (vier gulden) een prijs van 45.000.000 peseta's (2.250.000 gulden). De oud-PTT-amb- tenaar bekende dinsdag: „Het is een geweldige verrassing. Ik weet niets van voetbal, mijn favoriete sport is stierenvechten". MUNCHEN, 29-9. De Amerikaanse jazz- en gospel-zangeres Mahalia Jackson is ernstig ziek. Ze zal vrij dag met een speciaal vliegtuig van het Amerikaanse leger naar Chicago worden gebracht voor verder onder zoek en behandeling. De 59-jarige zangeres, die aan suikerziekte lijdt, ligt sinds afgelopen vrijdag in het Amerikaans militair hospitaal in München. Wat de aard van haar ziekte nu is js niet bekend gemaakt. Automatisch bellen met Japan BRUSSEL, 29-9. België is momen teel het enige land ter wereld waar elke telefoonabonnee zelfs in het kleinste gehucht, automatisch met iedere plaats op aarde kan telefone ren, op voorwaarde dat in het andere land een even hoog technisch peil bestaat als in België. Sinds maandag kunnen de Belgen ook automatisch bellen met Japan. Om een verbin ding met b.v. Tokio te krijgen, moe ten ze in totaal twaalf cijfers kiezen. Ze krijgen dan rechtstreeks de ge wenste abonnee aan de lijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Begin oktober gaat een groep deskundigen van „Tourist Development Consultants" op ver zoek van de Nederlandse en Indone sische regering de toeristische ont wikkelingsmogelijkheden op Mid- den-Java bestuderen. DEN HAAG. De Haagse politie heeft zes jongens van 15 en 16 jaar aangehouden, die op de Rijswijkse- weg in Den Haag een brandbom gooiden naar een passerende politie wagen. De brandbom kwam enkele meters voor de wagen terecht. UTRECHT. Wegens handel in ver dovende middelen heeft de Utrecht se rechtbank de 23-jarige Utrechtse student Frank A M. B. veroordeeld tot zes maanden en twaalf dagen ge vangenisstraf waarvan vier maanden en twaalf dagen voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. UTRECHT. In de Julianahal van de Koninklijke Jaarbeurs in Utrecht werd dinsdag en woensdag en wordt vandaag (donderdag) de vakbeurs „Fleur" gehouden. Deze beurs voor de bloemen- en plantenhandel is vandaag ook voor het publiek ge opend. ROTTERDAM, 29-9. Een „was- en droogzuil", een combinatie van wasautomaten en trom- meldroger, instant planten- aarde", anderhalve liter aarde samengeperst tot een pakje van vijf cm en een elektrische rui tenpoet smachine. Dit zijn en kele van de noviteiten, die van 8 tot en met 19 oktober in de Rotterdamse Ahoyhallen te zien zijn op de 24ste consu mentenbeurs „Femina". Deze beurs wordt, met een oïiper- vlakte van 15.000 m~ de groot ste tot dusver. Het Ahoy-com- ple:v is te klein om alle 163 ex posanten vbldoende ruimte te geven. Een demontabel ten toonstellingsgebouw met een oppervlakte van 4.000 m- is tij delijk opgezet om er de Pasar malarn tong-tong onder te brengen. Vele aqnvragen zijn wegens plaatsgebrek niet in behandeling genomen. Volgens de voorzitter van het Rotter damse tentoonstellingsbureau, de heer C. van der Linden, kunnen de Ahoy-hallen op een hoge bezettingsgraad rekenen als zij groter in omvang zou den zijn. ROME. De actrice Sophia Loren met haar zoontje Carlo en haar nichtje Allessandra, dochter van haar zusje Scicolone en Romano Musseloni, bij terugkeer in Rome uit Madrid, waar de laatste hand werd gelegd aan de film: „Rood, wit en groen". Werken in 's-Gravensteen-tuin ZIERIKZEE, 27-9. De Jeugdvogel wacht hield weer een weekend-ex cursie, of liever enkele excursies, w.o. naar de Zuidhoek. Een 30-tal leden nam <|eel, deel uitmakend van de 90 leden in Zierikzee en Ooster- land. Wat de vogels betreft: de zo mergasten waren weg en de winter- gasten nog niet ge-arriveerd. De excursisten zagen op de Oos terschelde een Middelste Gaagbek. Er vlogen ook nog enkele huis- en boerenzwaluwen. Enkele jonge klu ten waren nog niet weggetrokken. Voor de kinderen waren voox*al dui delijk te zien de jonge zilvermeeu wen, enkele mantelmeeuwen en bergeenden met grote jongen De an dere waarnemingen werden gedaan door de begeleidende excursieleiders, zwarte ruiten, strandloper, watersnip wintertaling, kneu, bontbekplevier, waterhoen. Er was veel belangstelling voor de zoutminnende planten, waarvan ve len de plaatselijke namen kenden en natuurlijk voor de alikruiken, pur perslakken en oesters op het strand je, Gravensteen-tuin Toezicht en onderhoud van de bo tanische tuin werd gedelegeerd aan de heer Gerard Brand (onderwijzer Beatrixschool, oud ingezetene van Zierikzee, N.J.N.-e r uit de jai'en 1960-1964 toen er ook een afdeling bestond). De burgemeester sugge reerde een „Delta-museum" in het Gravensteen (verslag opening Noordhavenpoortmuseum). Een bo tanische tuin met „Delta-planten hoort daar zeker bij Er is een beplantingsplan opge steld; er komen bordjes. Er wordt naar gestreefd de tuin volgend sei zoen beperkt open te stellen (toeris- tendagen). Gezocht wordt naar mo gelijkheden het schuurtje achter in de tuin op te knappen (restaureren om daar bezoekers te kunnen op vangen. Woensdag werd en iedere volgende woensdag wordt er ongeveer van 2- 5 uur gewerkt door ca. 10 kinderen. AGRIGENTO, 29-9. Hevige stor men hebben het zuidwesten van Si- cili ëzodanig getroffen dat talrijke landerijen en huizen onder water zijn komen te staan en dat zelfs hele steden van de buitenwereld zijn af gesneden. De totale schade loopt al in de vele miljoenen. Van slachtof fers is geen melding gemaakt maar in de stad Agrigento zijn 350 huizen ingestort door urenlange stortbuien en ovei-stromingen die daarop ge volgd zijn. Vele straten in de stad zijn geblokkeerd door enorme mod derlagen die hier en daar hoger rei ken dan anderhalve meter. De zwaarst getroffen stad schijnt Porto Empedocle die met haar 20.000 in woners volkomen geïsoleerd is ge raakt. -h SOMEREN. De 56-jarige heer S. H. Nagel uit Someren is op het kruis punt Kerkendijk-Nieuwedijk in zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij met zijn auto achterop een landbouwtractor reed. v,-V FEUILLETON Tiemen wist 'l het eerst. Maan dagsmorgens, voor het ontbijt, zei hij: „Ze hebben gisteren Nielsen thuis opgehaald. En jullie raden nooit waarvoor". Teun en Elmerl keken elkander automatisch bijna gelijktijdig aan met vragende ogen. Alsof ze wilden weten: Heb jij het aangegeven? Ook schudden ze beide zowat gelijktijdig even hun hoofden: Ik niet. En ik evenmin. De jongste zoon wachtte nauwe lijks antwoord af. „Jullie raden het toch niet. Hij is het geweest, die op die avond Van Halter ondersteboven heeft gereden. Die beroerling. Ter wijl ze mij er voor oppikten. Al die maanden heeft hij het verzwegen". Teun vroeg enkel: „Hoe weet je dat?" ..Jullie waren gisteren allemaal weg en kwamen allemaal laat thuis. Maar het hele dorp wist het gister middag. Berker heeft hem opgehaald. Tot gisteravond heeft hij op het po litiebureau gezeten. Hij is weer vrij gelaten met het oog op zijn zaak". Hofmeer. die zelf de hele zondag met zijn vrouw weg geweest was. vroeg: „Heeft-ie bekend?" Tiemen knikte. „Snuivelder kwam me gister in de namiddag opzoeken bij Oost. Hij vertelde, dat ze de da der gevonden hadden. En weet je, hoe Berker en Snuivelder er achter zijn gekomen?" „Geen idee", antwoordde zijn va der. „Nielsen is een gluurder". „Wat?" „Nu janiet'naar vrouwen zo zeer. Hij ging af en toe het verboden bosgedeelte in en liep dan naar de achterkant van het Boshuis. Dat heeft-ie vaker gedaan. Volgens Niel sen zijn de Boshuismensen gek, om dat ze met poppen spelen. Hele sta pels poppen. Meneer Grevenberg heeft verleden week een mannenge- zicht voor het raam gezien. Al vrij laat 's avonds. Dat heeft-ie de vol gende morgen doorgegeven aan Ber ker. Hij kon een vaag signalement van de man geven. Snuivelder is gaan posten, enkele avonden. Zater dagavond had-ie beet. Zag hij Niel sen weer door het bos gaan. Hij beeft hem gepakt en meegenomen. Dat was zaterdagavond. Nielsen heeft tocgcgevene dat hij vaker heeft staan kijken. Snap je nu zoiets? Wat heeft die man ermee te maken, wat ze bij Grevenberg doen?" „Speelde hij soms in z'n eentje met poppen?" vroeg Teun lachend. Tiemen knikte. „Volgens zijn zeg gen. ja. Weet je. wat de Grcvenber- gers in werkelijkheid met die poppen doen? Ze kleden ze aanik be doel: ze maken er souvenirpoppen van. zoals je ze ziet in Scheveningen en zo. Voor toeristen". Hij keek naar Teun. „Wist jij dat niet?" „Zeker", antwoordde Teun rustig. „Daar heb je ons maar nooit iets van verleid", reageerde Lien ge belgd. door JOKE DE VALK „Tja.je hebt er nooit naar ge vraagd, zus". „Stil", vervolgde Tiemen, „dat is nog niet alles. Berker zat nog altijd met die aangereden Van Halter. Dat is immers gebeurd vlak bij het Bos huis? Berker heeft Nielsen daarom gistermiddag opgehaald cn duchtig aan de tand gevoeld. Met als resul taat. dat Nielsen bekende de man aangereden te hebben. Maar per on geluk. Volgens zijn zeggen liep hij aan de verkeerde kant van de weg". „Klopt", bevestigde Hofmeer. „Ik heb het zelf een paar keer gezien". Nielsen meende zich ontdekt, toen hij die avond bij het raam gluurde en volgens zijn zeggen is hij in pa niek weggevlucht naar zijn auto en halsoverkop weggereden. Toen hij Van Halter op de weg zag. was het al te laat. Uit angst heeft hij zich nooit aangegeven". „Hen zal nu wel een zware druk ker krijgen", meende Li cn. „Misschien valt het nog mee. Het was geen opzet. Ik zie Nielsen daar niet voor aan", meende Tiemen. „Maar ik neem het dat stuk ongeluk wel kwalijk, dat hij mij rustig liet zitten, toen ik opgepikt was en zijn mond hield. Dat vind ik een gemene streek". ..Inderdaad", hntwoorddc Hofmeer. „Zo kun je het noemen. In elk geval weten ze nu in Stamveen. dat jij het niet gedaan hebt. Tiemen. Dat is voor ons allemaal het voornaamste". (Slot volgt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7