Driftig mosselzaadvissen op de afgesloten Grevelingen STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 september 1971 Nr. 20933 „Alles" blijkt 1105» springlevend ZIERlKZKli/ltKlUNISSK, 29-9. Dc mossel zaad visserij op het G re vel in - genmeer brengt nog al wat verras singen mee; sommige zijn mee- an dere tegenvallers. De YE 25 brak de as van een lier. een euvel dat dc vol gende dag was hersteld. De Bru 43 voer omhoog en bleef zitten. Wach ten op hoog water was er natuurlijk niet meer bij. Het schip werd losge trokken door de „Albatros". Een merkwaardig probleem vormt nog altijd de positie van de Graaf de Chamburen, die een groot deel van de Grevelingen - de slikken van Grijsoord - in eigendom heeft en dat is juist het deel, waarop het meeste mosselzaad is gevallen. Het eigendomsrecht van dc graaf wordt - zo blijkt in de praktijk - bij zonder goed beschermd. Men ver wondert er zich in mosselkwekers- kringen wel over dat de rentmeester van de graaf blijkbaar maar even be hoeft te telefoneren of er is - ter be- 1 scherming van de partikuliere eigen dom - onmiddellijk een rijkspolitie- vaartuig bij de hand. Werken van het Waterschap In de dinsdagmiddag gehouden algemene vergadering van het Wa terschapsbestuur werd een opsom ming gegeven, in de vorm van „me dedelingen", van een aantal belang rijke - uiteraard ook minder belang rijke - werken op Schouwen-Duive- land. Voor de tweede maal opgele verd en goedgekeurd werd het werk verbetering van de Rampweg, uitge voerd door N.V. Aannemingsbedrijf „Sch.-D.", voor een bedrag groot f 372.100. Dijkgraaf A. M. Geluk gaf een toe lichting op het werk verbeteren van de Plompetoremveg - thans in voor bereiding - waarbij het vooral gaat om het eerste gedeelte, nl. het stuk Steursweg-vuilstortplaats, dat het eerst in uitvoering zal komen. Het plan is ter goedkeuring gezonden naar Ged. Staten. Het verbeteren van de Weg van de Buitenlandse Pers te Oiuverkerk werd uitgevoerd door de Gebrs. De Vos N.V., Oude Tonge, voor f 237.500. Dit werk werd in juli voor de twee de maal opgeleverd en goedgekeurd. (Aan meer werk werd f 2.997,95 be steed); Voor de eerste maal opgeleverd en goedgekeurd werd deze maand het werk verbeteren van een gedeelte van de Lage Rampertseweg te Ooster- Nauwelijks echter is het politie toezicht verdwenen of een aantal kwekers komt terug om toch op de slikken van Grijsoord te vissen. Dinsdag moest de politieboot dan ook ijlings terugkomen. De zaad visserij op liet Grevelin- genrrieer wordt vrijdagavond geslo ten, maar de partikuliere eigenaar van Grijsoord zal het gehele jaar gelegenheid hebben het mosselzaad land. Dit werd uitgevoerd door aan nemingsbedrijf v.h. M. v. d. Velde Zn. te Bruinisse voor f 60.000 (grondwerk) en aannemingsbedrijf P. H. Offringa te Vught voor f 48.900 (aanbrengen deklaag). Een werk van bijzonder karakter was het bouwen van een kluis en het verbouwen van de keuken en toilet in 's Landskamer door de fa. J. Rog geband en Zn. te Zierikzee, voor f 30.190. (De moderne kluisinrichting is o.a. voorzien van verrijdbare ar chiefstellingen). Oplevering vond deze maand plaats van het door de fa. J. de Ruiter en Zn., te Noordgouwe voor f 62.700 uitgevoerde werk: in wassen van steenglooiingen in de districten 3 en 8. Opgeleverd werd deze maand ook het werk aanbrengen van dek- en slijtlagen op diverse wegen, uitge voerd door P. H. Offringa, voor f 374.700. Het aanbrengen van vijf verkeers geleiders op diverse kruisingen met de Delingsdijk werd uitgevoerd dooi de fa. J. de Ruiter en Zn, voor f 11.750. Voor ruim 60 procent kwam in tussen het aan aannemingsbedrijf M. de Voogd te Haamstede voor f 41.500 opgedragen werk: zetten en herzet ten van blokkenglooiingen in de dis tricten 3 en 7. Aan fa. J. de Ruiter en Zn. werd op 15 juli jl. opgedra gen: verbeteren kruising Delingsdijk- Zuider Nieuwlandweg, voor f 19.800. In eigen beheer uitgevoerd werd het maken van een gewapend betonnen fundering voor het gemaal Oosten- ban. Door de machinefabriek N.V. „Spaans" te Hoofddorp werd een elektrisch gedreven volautomatische vijzelinstallatie geleverd voor een prijs van f 16.950. (Het Waterschap streeft ernaar meer werkzaamheden aan de wegen uit te voeren in eigen beheer. Daar toe werden dit jaar diverse materi alen aangekocht, hetgeen blijkt uit de openingsrede van de dijkgraaf, el ders afgedrukt in dit nummer). Kringraad Vleeskeuringsdienst Op donderdag 7 oktober vergadert de Kringraad der Vleeskeurings dienst, benoorden de Westerscheide in het stadhuis te Middelburg. Films te Zierikzee „Ziejook" - met nieuw bestuur - gaat weer draaien OOSTERLAND. Er koriit flink schot in de bouw van beide lagere school gebouwen te Oosterland. De foto geeft een beeld van de stand van zaken De scholen, de openbare- en chr. basisschool aan de Van den Abeelestraat, zijn straks aan schilderen toe. De firma A. J. van der Heijden N.V. te Woer den, heeft het schilderwerk opgedragen aan M. Westdorp te Oosterland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 29-9. Ook dit jaar worden de bewoners van Schouwen- Duiveland weer in de gelegenheid gesteld filmvoorstellingen te bezoe ken, die worden georganiseerd door de filmclub Ziejook. In de laatste vergadering is een nieuw bestuur gekozen waarin de volgende personen zitting hebben: de HAAMSTEDE, 29-9. De Vredcs- tentoonstelling, welke zaterdag in de Ned. Herv. Kerk te Haamstede was te bezichtigen is een succes gewor den. De talrijke bezoekers hebben met aandacht de tekeningen en an dere werkstukken, die op de lagere scholen en op de huishoudschool wa ren gemaakt, bekeken. De Vredesweek heeft ook op de scholen grote aandacht gehad. Voor TOKIO. De 372.000 brt. Nisseki Maru is de maand als grootste tanker ter wereld afgeleverd. De lengte is 374 meter, breedte 54,5 meter, diepte 35 meter. Capaciteit 450 miljoen liter olie, genoeg om 180 Olympische zwembaden te vullen. Verdere bij zonderheden: turbine 40.000 p.k., dienstsnelheid 14,5 knoop. Het schil) is in tien maanden geboiiwd. heren G. v. d. Ven, B. Schouwen aar, P. Noordermeer, W. Kolf, R. Keizer, J. B. Ch'. Eggink, H. Botterweg, C. de Vos en mevrouw R. van Duyven- dij k-Sieber. De eerste film, getiteld „Butch and the Sundance Kid" wordt 15 oktober a.s. in de Foyer van Mondragon te Zierikzee getoond, aanvang 20.00 uur. de lectuur van het Interkerkelijk Vredesberaad bestond eveneens een ruime belangstelling, terwijl de We reldwinkel goede zaken deed. De meisjes uit Goes die de winkel be heerden, waren dik tevreden. De rietsuiker raakte zelfs uitverkocht. Hierdoor is gebleken dat toch wel het besef gaat leven dat men op de ze manier daadwerkelijke hulp kan verlenen aan de ontwikkelingslan den. Bij de jeugddienst van zondagmor gen was de kerk stampvol. Dat dit geen dienst was alleen voor jeugdi gen IJot bij 20 jaar, bewees de uit spraak van een „jeugdige dame" van in de 80 jaar, die het een fijne dienst vond. De kollekte in deze dienst, be stemd voor de aktie: „Betaald ant woord" van de Wereldraad van ker ken ter bestrijding van het rascisme bracht f 1053,81 op. van zijn gronden Ie laten opvissen en verkopen. Ook dat is een zaak, die nog wat wennen moet en niet door allen wordt begrepen en nog minder wordt geapprecieerd. Intussen bil)lil dut „alles" in het Grcvclingcnmcer nog springlevend is: oesters, paling, platvis, zefesterren krabben. Zy komen allemaal nog met de korren omhoog. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor PERSOONLIJKE LENINGEN ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. ZIERIKZEE Ontwikkeling Z.-W.-Nederland Op 23 september kwam in verga dering byeen de Chr. Besturenbond van het C.N.V. In eerste instantie was deze vergadering belegd om tot een gemeenschappelijk standpunt te komen over de ruimtelijke ontwik keling van Zuidwest-Nederland, in hcefyzer-vorm. Men is tot de alge mene conclusie gekomen dat deze ontwikkeling alleen van die aard mag zijn dat dc leefbaarheid niet in gevaar wordt gebracht. Samen met de andere bonden zullen deze menin gen toegezonden worden aan het overleg orgaan. Consumentenvoorlichting In de huishoudschool „Prinses Ju liana" wordt op donderdag 7 oktober spreekuur gehouden voor Consu mentenvoorlichting. Als informatri- ce treedt op mej. C. G. Rezelman, huishoudlerares bij de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plat- telande in Zeeland. BURGH Perenverkoop De gemeente verkoopt zaterdag 2 oktober het in Burgh wassende fruit, bestaande uit diverse koopjes peren. De verkoop is dit jaar zeer laat en menige vrucht heeft het niet kunnen houden en is te pletter gevallen. De droogte liet zich ook hier gelden, hetgeen duidelijk zichtbaar is aan de bladstand, indien nog van blad ge sproken kan worden. De oogst is vrij goed doch baldadige jongelui hebben afgelopen weekend massa's peren afgeschud en zijn toen hard wegge lopen. De verkoop begint te 10.00 uur. RENESSE Naaicursus gevorderden Uitgaande van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plat- telande in Zeeland begint op woens dagmorgen 6 oktober a.s. in het Dorpshuis een naaicursus voor ge vorderden. De cursus bestaat uit 6 lessen en wordt gegeven door mej. N. van El- deren, lerares NA bij bovenvermelde Stichting. Handwerkcursus Ned. ver. van Huisvrouwen Acht leden van de Ned. ver. van Huisvrouwen afdeling Westerschou- wen zijn dezer dagen van start ge gaan met een cursus handwerken, welke eens in de 14 dagen ten huize van de presidente, mevrouw Beh- rend-Sevenhuysen wordt gegeven door mevrouw J. Dalebout-Koster, voorwerkster van de Plattelands vrouwen SCHARENDIJKE De redasseringscollecte De in Scharendijke en omstreken gehouden redasseringscollecte heeft het mooie bedrag opgebracht van f 165. Alle collectanten en gevers veel dank! BROUWERSHAVEN De Zeeuwse collecte In de week van 4 oktober tot 10 oktober zal ook te Brouwershaven weer de jaarlijkse collecte worden gehouden, nl. de Zeeuwse Collecte, welke verleden jaar ook een enorm succes is geworden. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat uit deze op brengst diverse instanties geldelijke steun ontvangen. Achttien procent is per gemeente bestemd voor plaatse lijke maatschappelijke doeleinden, terwijl ook de bejaarden, gehandi capten en peuters er van profiteren. Vorig jaar werd op het Bostonplein uit deze gelden voor de peuters een speelzandbak geplaatst, terwijl de plaatselijke bejaarden ook werden bedacht. Reden genoeg dus om de collectrices niet van de deur te wij zen! OUWERKERK Bloemschikcuisus Uitgaande van de Stichting Huis houdelijke Voorlichting ten Platte- lande in Zeeland wordt te Ouwer- kerk een bloemschikcursus gegeven. De cursus, die uit 6 lessen bestaat, begint op maandagavond 18 oktober as. en wordt gegeven door mej. G. Bij de Vaate, tuinbouwlerares bij de Huishoudelijke Voorlichting. NIEUWERKERK De redasseringscollecte De opbrengst van de redasserings collecte is f 64,51. Collectantjes wa ren: An ja Dorst, Joke Stoutjesdijk, Irma Lievense, Ellen v. d. Velde, Wilma IJzelenberg, Ineke van Klin ken, Peter van Wel en Albert Smit. OOSTERLAND Nog te weinig belangstelling voor kleutercursus De door de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis alhier voorge nomen moeder-, kleuter- en zuige lingencursus, die zou worden gege ven door zr. C. P. de Vries, mej. E. Voorbergen en mej. J. Schilperoort, resp. districtsverpleegster kinder- hygiëne, verloskundige en diëtiste in het wijkgebouw van het Groene Kruis alhier, kan wegens geringe be langstelling geen doorgang vinden. Het plan bestaat om deze cursus op dinsdagmiddagen te houden in het wijkgebouw van de afdeling aan het Koninginneplein. Nogmaals doet het bestuur een beroep op de moeders en a.s. moeders en verdere belang stellenden, om deze zeer nuttige en leerzame cursus te volgen. Het is de eerste maal dat een dergelijke leer gang wegens gebrek aan animo geen doorgang kan vinden. Gegadigden kunnen zich nog opgeven bij wijk zuster Compagne in het wijkgebouw, zo mogelijk liefst voor 9 oktober a.s. OUDE TONGE Poplormatie De internationaal bekende popfor matie „Robert Long and Unit Gloria" komt zaterdagavond 9 oktober naar het verenigingsgebouw in Oude Ton ge aan de Schoolstraat 28. Deze pop avond wordt ook nu weer georgani seerd door Club La Cova. Gemeente Arnhem steunt abortuskliniek ARNHEM. 29-9. Arnhem is de eer ste gemeente in ons land, die met een garantie de exploitatie van een abor tuskliniek ondersteunt. Dc raad van Arnhem is maandagavond met 22 stemmen voor en 13 tegen akkoord gegaan met een garantie voor een geldlening aan te gaan door de stich ting. die sinds 1 februari de abortus kliniek exploiteert. De combinatie van christelijke partijen en twee van de vijf V.V.V.-leden stemden tegen. Van dc vijf wethouders waren Iwcc te^en het voorstel. Nog onzekerheid over aantal doden hotelbrand EINDHOVEN, 29-9. In Eindhoven heerst een dag na de grote hotel brand nog steeds onzekerheid over het juiste aantal doden. De moge lijkheid blijft bestaan, dat zich maan dagavond Iaat nog enkele gasten in ,,'t Silveren Seepaerd" hebben ge meld voor een kamer. Maar niemand weet zich hiervan iets te herinneren. Rond het hotel zijn woensdag schut tingen geplaats. Heden (donderdag) zal met behulp van ladderwagens van de brandweer worden getracht het oudste deel van het hotel volle dig te verkennen op zoek naar even tuele slachtoffers. De brand in Eindhoven: twaalf gewonden EINDHOVEN, 29-9. N;i do brand in ,,'t Silveren Seepaerd" in Eindho ven zijn twaalf mensen in een zie kenhuis opgenomen: de voetballers van „Chemie Halle": Oerbranczyk, Mosert, Schüttig; de buitenlandse bedrijfsartsen van Philips: Kok, Ter ry, Fereirira, Mouchon. Ungersted, Gortz en Bressot; verder de Neder lander De Bruijn uit Tilburg. Deze gewonden zijn opgenomen in Eind- hovense ziekenhuizen. Bovendien bevindt zich in het zie kenhuis te Voorburg de heer Schalk. Deze is na uit het brandende gebouw te zijn gekomen per trein naar zijn woonplaats Voorburg gereisd en is daar naar een ziekenhuis gegaan. Duizendste stankmelding in Arnhem ARNHEM, 29-9. Sinds de instelling van het „stankmeldingsnummer" is woensdag de duizendste stankmel ding in Arnhem geboekt. Deze mel ding betrof een klacht over zure lucht die afkomstig was van het Arnhemse gemeentelijke compost- bedrijf. Statistisch blijkt Enka-Akzo echter de meeste stankhinder te veroorza ken. Martin Air „opgescheept" mei ongedekte cheques DEN HAAG, 29-9. Martin Air Hoi- land heeft woensdag geweigerd vanaf het vliegveld bij München een chartervlucht met een DC-9 uit te voeren met bestemming Nice in op dracht van de Westduitse luchtvaart maatschappij Pan Air International. Aanleiding van de weigering was de ontdekking, dat de Duitse opdracht gever de Nederlandse chartermaat schappij had „opgescheept" met een aantal ongedekte cheques ter waar de van Dm. 259.000. Geringe aanwas van bouwvakarbeiders DEN HAAG, 30-9. De voorzitter van de Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf, de hoer B. Vermeulen, heeft zijn ongerustheid uitgesproken over de geringe aanwas van bouwvakar beiders. Hij zei dit donderdag in het Schc- veningse Kurhaüs, waar de stichting haar 25-jarig bestaan vierde. Hij re leveerde, dat in die 25 jaar de stich ting 50.000 jongeren voor het vakdi ploma heeft opgeleid. DODELIJKE ONGELUKKEN BUNSCHOTEN. De 19-jarige H. van. Aken uit Westervoort is bij een bedrijfsongeval in Bunschoten zeer ernstig aan hef hoofd gewond. Bij aankomst in het Academisch zieken huis in Utrecht, bleek hij te zijn overleden. GOES. In een ziekenhuis (c Goes is woensdagavond dc 42-jarige in woonster van hef Zeeuwse Waarde (gem. Reimerswaal) P. van Boven overleden aan dc gevolgen van een verkeersongeluk. Het slachtoffer was met haar bromfiets in aanrijding ge komen met een vorkheftruck, die achter een gcparkeeitlc vrachtwa gen vandaan kwam. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De Sowjetrussische au toriteiten willen de luchtvervuiling in Moskou tegengaan met een gordel van groen om de stad. Volgens Tass worden er op het ogenblik 170.000 ha langs en de 100 km lange autoweg om Moskou beplant. WASHINGTON. Hugh Scott, dc leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse senaat, heeft ge zegd te verwachten dat president Nixon op 15 november via de televi sie e^n versnelde terugtrekking van troepen uit Vietnam bekend zal ma ken. MOSKOU. Premier Kosygin van de Sowjet-Unie heeft de Pakistaanse regering gevraagd „de meest gepaste maatregelen te nemen om een einde te maken aan de spanningshaard in Oost-Pakistan", zo meldt „Tass". RIO DE JANEIRO. In het noorden van Brazilië is een Braziliaanse DC- 3 verongelukt. Er waren 28 passa giers en een bemanning van vier aan boord. Volgens radioberichten schij nen er geen overlevenden te zijn. LOESAKA. Drie Zambianen zijn woensdag gedood en tien gewond toen soldaten van Kongo-Kinsjasa dicht bij de grenspost te Mokambo het vuur op hen openden. WASHINGTON- President Nixon heeft woensdagavond verklaard dat de Amerikaanse invoertoeslag van tien procent weliswaar tijdelijk is maar zal worden gehandhaafd tot dat er een definitieve oplossing is ge vonden voor de valutamoeilijkheden van het ogenblik. BRUSSEL. Met ingang van 1 okto ber, de dag waarop de Nederlandse oud-minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns zijn taak als secretaris-generaal van dc Navo op vat, is dr. S. I. P. van Campen be noemd tot directeur van het kabinet van de secretaris-generaal. MOSKOU. De Sowjet-Unie en In dia hebben zich in een gemeenschap pelijke verklaring uitgesproken voor een regeling op korte termyn van dc kwestie-Oost-Pakistan en dc terug keer van de vluchtelingen in Imlia naar Oost-Pakistan. Voor 45 jaar... ZIERIKZEE. De vergadering van hel departement Zierikzee van hel Nut die de iveidse naam droeg van ledenvergadering werd zoals ge woonlijk weer zeer slechl bezocht. ZIERIKZEE Op de deze week ge houden vergadering mei de dames van hel Bazar-comilé te Zierikzee zijn verschillende voorbereidende werkzaamheden besproken. ZIERIKZEE. Adverenlie. Te koop: een osje en twee vaarzen, waarvan één geschikt om te stieren. ZIERIKZEE. Dinsdagavond werd rn vertegenwoordiging van veel be langstellenden de kegelbaan achter de sociëteit „Ons Genoegen" op een feestelijke wijze geopend. Tevens werd aanvang gemaakt met kegel- wedstrijden. ZIERIKZEE. Door het hoofdbe stuur van Schutlevaer is aan de raad dezer gemeente een adres gezonden waarin o.m. betoogd wordt dat de haven van Zierikzee behoort tol de weinige waar de schepen ongeacht het getij kunnen binnenlopen. Ge noemde haven zou daardoor zeer ge schikt zijn te funktioneren als nood- of vluchihaven ZIERIKZEE. Men stelt hier loffe lijke pogingen in hel werk teneinde de zieltogende vereniging Algemene Ontwikkeling nieuw leven in te bla zen. Immers de gelegenheid om po pulaire wetenschap te horen is mi niem, ook al doet hel Nut enige po gingen per radio. ZIERIKZEE De heer .1 \V. G. al hier heeft achter zijn ruime winkel een brillenpaskamer ingericht waar mee in een grole behoefte wordt voorzien Het aantal personen tint te genwoordig de „fok" bij moei zetten is de laatste jaren enorm gestegen. Geslaagde vredesexpositie en jeugddienst Haamstede

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3