ONVOORZICHTIG Al sedert 1880 onderhevig aan belangrijke afseliuivingen vooroever AGENDA JAC. MOURIll" Zuidbout - Hoek van Ouwerkerk - blijft nog een bedreigd punt Wordt Perzië sterke militaire macht? Golf van echtscheidingen wordt verwacht Waterschap acht „doorspoelen" polders met zoet water van groot belang Werkzaamheden aan Rijn-Sclieldekanaal tot de helft gevorderd 605de Staatsloterij Iu de prov incie journalistiek be drijvend, is het een vreemde zaak te ervaren, dat de landelijke pers zo onvoorzichtig is geweest met het dodental van de fatale hotel brand in Eindhoven. Wij hebben de telex op de voet gevolgd (de Z.N. kon het droeve nieuws dinsdag „meenemen") en gelet op de ver deling van slachtoffers en vennis- ten, is het een verdrietige zaak dat het cijfer 25 voor het dodental in enige avondbladen werd gepubli ceerd. Het gaat ons er niet om ei gen vak te attakeren, maar van enige onverzichtigheid is hierbij toch wel sprake. Weliswaar was er - zo bleek - sprake van twee lijsten waardoor het misverstand in de hand werd gewerkt, maar men kan zich moeilijk aan de indruk ont trekken. dat hier en daar de ver misten bij de slachtoffers zijn ge teld. Voorzichtigheid lijkt ons oen voorwaarde voor journalistiek, maar de grote pers (respekt voor de vakbroeders van de landelijke bladen sluit zulks niet uit) schrijft vlug „wat" en de koppenist is er doorgaans altijd bij, om het ergste - vaak al staat het nog eronder- stellenderwijs in de tekst - voor de „kop" te gebruiken. Zierikzee is daar ook slachtoffer van geworden met de bekende woonwagenaffaire. De zaken wer den er geheel door op zijn kop ge zet en met dit soort voorlichting is het publiek niet gediend. Tegen deze achtergrond dient ook opge merkt, dat de goeden het met de kwaden moeten bekopen, liet ver klaart soms wel het een en ander in het leven. Er zijn in het land politieautoriteiten, die met een meededeling er „mooi ingetuind zijn'. Ze blijven nadien altijd hui verig, nadelig voor een objektieve nieuwsgaring, maar ook nadelig voor de politie, die anderzijds voor (oproepen, mededelingen e.d.) ui teraard toch weer een beroep op de pers doet. Terugkomend op ons uitgangs punt, is het nogal wat dat in een zo dramatische situatie, dodencij fers nonchalant worden gebruikt. We zullen dat nooit begrijpen en nog minder dat men in dergelijke omstandigheden niet de nodige voorzichtigheid betracht. Advertentie. i S T IJ L KLOKKEN**^ [T-"' O/arwilfM* HmnpWn 1 ZUrüaoo T«L (01110) 2*43 Aanbrengen bestor ling onderwerp technische studie ZIERIKZEE, 30-9. De wateren ondom Schouwcn-Duiveiaud blijven in 't bijzonder op twee punten - het Züpe en bij de Zuidbout, Hoek van Ouwerkerk - de oplettendheid vra gen van het Waterschap Schouwen- Duiveland. Ir. G. D. Kloosterboer, hoofd van de technische dienst van het waterschap, gaf in de dinsdag middag gehouden algemene vergade ring een overzicht van de peilings resultaten op de genoemde twee „bedreigde" punten, waarbij er op gewezen weid dat de Zuidbout bij Ouwerkerk in feite al sedert 1880 onderhevig is geweest aan belang rijke afschuivingen van de vooroever Tot op heden wordt nog altijd con stante achteruitgang geconstateerd op deze plaats tegenover de Hoek. Thans wordt - nog zuiver technisch - bekeken of de wenselijkheid bestaat ter plaatse - dat wil zeggen op de meest bedieigde plaats een bestor- tirg aan te brengen. Een zaak dus die nog niet in het waterschapsbe stuur is gebracht, maar waaraan technisch intussen alle aandacht wordt besteed. Dijkgraaf A. M. Geluk stelde aan de hand van de technische gegevens overigens vast dat dit een werk kan worden dat „honderdduizenden zal gaan bedragen." Naar aanleiding van een vraag uit de vergadering meende de dijkgraaf te kunnen stel len dat het betreffende, vanouds be kende ongunstig „vallen-gebied", ook mede ongunstig zal zijn beïn vloed door de in uitvoering zijnde waterstaats (Delta)-werken. Dit is vooral wat betreft de financiering van het te verwachten bestortings- werk - rijksbijdrage - een belangrijk punt. bracht met het gevolg dat de bewe gingen ter plaatse aardig in rust zijn. gekomen. De geul vanaf de Zijpse bout verdiept zich echter naar de oever toe, en dat betekent een punt dat extra de aandacht vraagt. Een voorstel van het d.b. tot over dracht van de eigendom en het be heer en onderhoud van een gedeelte van de Zandweg en van de Verse- putseweg te Kerkwerve aan de ge meente Middenschouwen - voor f 1,- de massa kreeg de goedkeuring van de vergadering. Goedgekeurd weid ook het voorstel aan de verga dering tot uitgifte in erfpacht voor 30 jaar -af 50,- per jaar - van 585 vierkante meter grond te Zonnemai- re aan de N.V. PZEM te Middelburg in verband met 'n op dit perceel ge bouwd gasont vangststationsgebouw. Mededeling werd gedaan van het afscheid genomen van het wrnd. hoofd techn. dienst de heer Ringel- berg en van de aanstelling van de heer Feitel als trekkerchauffeur te Kerkwerve. Noordelijke dijkdepots vervallen Bij de rondvraag kwam o.a. nog het Grevelingenbekken ter sprake, tij de inrichting waarvan het water schap geen directe taak heeft. In antwoord op een desbetreffende vraag werd medegedeeld dat de dijk- depots aan de noordkant komen te vervallen. De wenselijkheid van het opknappen van de Meeldijk te Noordgouwe zal worden bezien. Ver der ziet het er niet naar uit - zoals uit de vergadering werd verzocht - dat op' korte termijn zal worden overgegaan tot het slopen van de muur op de Langendijk. PARIJS, 29-9. De Sjah van Per zië heeft verklaard tte verwachten dat zijn land binnen vijf jaar de sterkste militaire mogendheid van 't Midden-Oosten zal zyn. In een vraaggesprek met het Franse blad „Le Figaro" sprak de sjah voorts de verwachting uit, dat Perzië binnen twaalf jaar één van de belangrijkste industriële landen zal zijn. Op het ogenblik zijn de in komsten uit de olie-industrie ?1 bo ven de twee miljard dollar (zeven miljard gulden) gestegen. De sjah deelde mee. dat zijn land zowel van de Sowjet-Unie als van Engeland en de V.S. wapens koopt, dien contant worden betaald. Hij verzekerde dat Perzië in geen enkel opzicht afhankelijk is van Amerika en ook geen Amerikaanse bases op zijn grondgebied heeft. Miljoenste bezoeker in dierentuin Artis AMSTERDAM, 29-9. Zes weken eerder dan in 1970 heeft de Amster damse dierentuin Artis woensdag de miljoenste bezoeker van dit jaar verwelkomd. Het was de heer W. Knul uit Bei roet, die zoals hij verklaarde altijd van de gelegenheid om Artis te be zoeken gebruik maakt als hij met verlof in ons land is. Het feit dat hij woensdagochtend als miljoenste be zoeker binnenkwam, betekent dat dit jaar opnieuw het bezoekersrecord dat vorig jaar met 1.084.000 werd ge vestigd, wordt gebroken. De heer Knul kreeg een abonnement op het tijdschrift Artis en een boek over dieren. Hel Friese boek in moeilijkheden BOLSWARD, 29-9. Bibliobicssen brengen zelfs in de kleinste Friese plaatsjes Friestalige boeken bij de mensen, maar dit houdt in dat het met de verkoop van Fries letterkun dig werk niet zo goed gaat: de Frie zen lezen meer, maar kopen minder. Deze situatie heeft stichting It Fryske Boek voor vrij grote proble men gesteld, omdat de oplaag in hel toch al kleine taalgebied in gevaar komt. It Fryske Boek zei woensdag op een persconferentie in Oranje woud, dat het andere wegen moei vinden om het uitgeven van boeken in het Fries te stimuleren. Nieuwe wet per 1 oktober Het Zijpe Wat betreft het Zijpe deelde ir. Kloosterboer mee dat vanaf de hoek Stoofpolder grindstort werd aange- Japanse keizer en keizerin in België BRUSSEL, 29-9. Woensdag, om on geveer elf uur, zijn op de Brusselse luchthaven Zaventem de keizer en keizerin van Japan aangekomen. Ze werden er begroet door koning Bou- dewijn van België en koningin Fa- biola en de Japanse ambassadeur in Brussel. Keizer Hirohito, die een achttien- daags bezoek brengt aan Europa kwam uit Kopenhagen en zal tot za terdag in België blijven. Het keizer lijk bezoek aan België, waarvoor strenge veiligheidsmaatregelen zijn genomen, omvat de steden Brussel, Antwerpen en Charleroi. ROSARIO. Drie Argentijnse pries ters van de „Derde Wereldbeweging" hebben na hun vrijlating na 33 da gen gevangenschap in Rosario, ver klaard, getuige te zijn geweest van het martelen van politieke gevange nen. DEN HAAG, 29-9. De rechtbanken in Amsterdam en Rotterdam hebben de laatste weken een recordaantal verzoekschriften gekregen van men sen die nog op de valreep volgens het oude recht willen echtscheïden. In Amsterdam werden deze week ongeveer 130 rekesten ontvangen, bijna het dubbele van het normale aantal. In Rotterdam moet men nu wekelijks ongeveer 90 verzoekschrif ten behandelen. De griffies houden ook rekening met een grote toevloed van echt scheidingszaken, als per 1 oktober het nieuwe recht in werking treedt. De verwachting bestaat, dat vooral veel van tafel en bed gescheiden echtgenoten nu gebruik zullen willen maken van de mogelijkheid tot ont binding. Bij de griffies is daar ove rigens tot dusverre weinig van te merken. Wel hebben enkele mensen naar inlichtingen gevraagd, of ver zocht om een afschrift van hun vroe gere vonnis van scheiding van tafel en bed. De grote drukte, die moge lijk pas komt als enige onduidelijk heden in de nieuwe procedure door de praktijk zijn opgelost, zal in elk geval niet voor half oktober merk baar zijn. Om zo groot mogelijke bekendheid te geven aan de nieuwe regels zal het Ministerie van Justitie in samen- Jongen verdronken GRONINGEN, 29-9. De 7-jarige Thijs Jongsma uit Groningen is woensdagmiddag bij het spelen op een schip in het Reitdiep in zijn woonplaats gevallen en verdronken. KINDERBOEKENWEEK 1971 AMSTERDAM, 29-9. „Stap voor de boekenpoort" is het motto voor de kinderboekenweek, die van 16 tot en met 27 oktober wordt gehouden. Het bureau Boek en Jeugd zal ditzelfde motto gebruiken bij de activiteiten die ter gelegenheid van de kinder boekenweek door de jeugdbibliothe ken worden georganiseerd. Ontsnapte uit inriclitin<; gepakt EINDHOVEN. 30-9. De politic te Eindhoven heeft woensdag de 19-ja- rige P. V. uit deze stad kunnen aan houden. De man was begin augustus uit de Prof. Pompekliniek te Nijme gen ontsnapt. In de periode dat hij vrij rondliep, ontvreemdde hij twee auto's, roofde hij f 135 van een nietsvermoedende voorbijgangster, overviel hij samen met zijn broer een man op wie f 850 werd buitgemaakt en stal hij uit een winkel in Eindhoven kleding ter waarde van zeker f 8.000. ZIERIKZEE, 30-9. Bij de rond vraag na afloop van de dinsdag ge houden algemene vergadering van het bestum van het Waterschap Schouwen-E uiveland ging de heer A. J. G. Doeteman nader in op de dooi dijkgraaf A. M. Geluk in zün openingswoord gelanceerde uit spraak, namelijk dat meer en meer c tangsteüing ontstaat voor het dcoi spoelen van de polders met zoet waler. De heer Doeleman achtte dit een zaak van groot belang en zeker „bestudering waard". Hy vond het ook tijd cm bij het Rijk aan te drin gen op het realiseren van een „door stroming", bijv. via Flakkee. De heer Geluk herinnerde aan zijn uitspraak over een en ander in zijn openingswoord gedaan, namelijk dat het dagelijks bestuur nagaat of het irogelijk is om dit complexe vraag stuk voor te leggen aan een commis sie van deskundigen. De dijkgraaf herinnerde in dit verband aan het bestaan van een commissie Water beheersing en Ontzilting. Het) zou zinvol kunnen zijn deze commissie in ruste" nieuw leven in te blazen en op dit punt meer activiteiten in de streek te ontwikkelen, waarbij voor al ook het natuurbehoud een argu ment zou kunnen zijn. Het is na tuurlijk zaak dat land- en tuinbouw over deze problematiek gaan mee denken en -praten. Bij dit alles dient er rekening mee te worden ge houden dat „Den Haag" weinig hoort van de wensen in 't zuidwesten over zoet water". Dijkgraaf Geluk: „We zullen mede aan de (Rijks)deur moe ten gaan staan om te zeggen wat voor ons var betekenis is. In de eer ste plaats lijkt daartoe nodig in standhouding van de Commissie Wa terbeheersing en Ontzilting." Bij ;ifsluitin<; van Oosterschelde ren constant ivaterverschil van twee nieter RILLAND BATII, 29-9. De werk- zaamheden aan het 37 km R(jn- Scheldckanaal z(jn op het ogenblik tot de helft gevorderd. Als het in 1975 voor het scheep vaartverkeer wordt opengesteld, zal het de grootste binnenvaartvveg in Europa zijn en tevens het eerste ka naal. dat speciaal voor de duwvaart werd ontworpen. Het kanaal kan worden vergeleken met een vier baans verkeersweg. De bodembreed- tc zal 120 meter bedragen. Het project wordt voor het groot ste gedeelte door België gefinan cierd. Voor Nederland komen de kosten op 440 miljoen gulden, het geen neerkomt op een jaarlijkse in vestering van 80 miljoen gulden. Een kwart van de werkzaamheden moet nog worden aanbesteed. Een en ander is woensdag mede gedeeld door het hoofd bouwbureau voor de Schelde-Rijnverbinding, tij- dens een excursie van de leden van provinciale staten van Zeeland. Re zeut-zoetwaterverhouding in deze Schelde-Rijnverbinding noemde dj? heer Rietveld een markante zaak. Na de afsluiting van de Oosterschei - de in 1978 zal er namelijk een con stant water vei schil ijjn van twee meter. Hdt toekomstige Zeeuwse meer zou daardoor kunstmatig zout worden gehouden. Het is echfcr de hedccling. dat de afgesloten Ooster- scheldc als zoctwatcrbekkon voor de watervoorziening in Zeeland gaat funktioneren. Daarom installeert RUkswater staat een uniek sluizen- systeem. Dit systeem houdt in, dat zout wa- Donderdag 30 september Zierikzee Herv. Vcrenigingsgebou, 8 uur, Vrouwengroep „Wees een Zegen". Vrijdag 1 oktober Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Noordgouwe Aanvang Kleutercursus Groene Kruis, 7.45 uur. Zondag 3 oktober Haamstede Splitsing Vertonsweg-Moolweg, 14,30 uur, najaarswandeling Vogelwacht en I.V.N. Maandag 4 oktober Zierikzee Concertzaal-foyer, 20.00 uur, forum avond voor de Middenstand. Donderdag 7 oktober Zierikzee Huishoudschool, 2-4 uur, spreekuur voor consumentenvoorlichting. BRUSSEL. Het Belgische Rode Kruis gaat, met steun van andere organisaties, een grootscheepse cam pagne voeren om openbare gebou wen ed. beter tocgangkelijk te ma ken voor gehandicapten. werking met de orde van advocaten een folder uitgegeven, waarin de hoofdpunten worden uiteengezet. Nederlandse immigrant burgemeester in Australië MELBOURNE, 29-9. De 42-jarige John Merkus, die in 1952 met zijn gezin, uit Beek bij Nijmegen naar Australië emigreeide, is tot burge meester van de gemeente Sandxang- ham gekozen. Deze gemeente omvat de voox'steden Sandinngham, Beau- ïrsrais en Black Rock van Melbour ne. k John Merkus, die vier kinderen heeft in de leeftijd van 2 tot 19 jaar, emigreerde na zijn diensttijd in In donesië met zijn vrouw naar Mel- bourne en Vestigde zich in de voor stad Longwarry waar hij een eigen zaak dreef Jotdat hij een positie kreeg bij een grote maatschappij Drie jaar geleden werd hij tot ge meenteraadslid gekozen en bij de zo juist gehouden gemeenteraadsver kiezingen tot burgemeester. Rotterdam ongerust over emigranten ROTTERDAM, 29-9. Het actie- comité pro-gastax-beiders en een acht tal wijkorganen van Rotterdam ma ken zich ernstige zorgen over de concentratie van buitenlandse werk nemers en emigranten uit Suriname en de Antillen in de volkswijken van deze stad. Deze heeft thans zulk een dichtheid bei-eikt, dat men een toe name van communicatiestoringen binnen het leefklimaat van deze wij ken vreest. Zij hebben een brief ge schreven aan het college van b. en w„ waai'in zij vragen om een ge sprek in de loop van volgende week. In de brief hebben de groeperingen een aantal eisen neergelegd. Buitenlandse reizen worden duurder AMSTERDAM, 29-9. „De buiten- landse, via reisbureau's geboekte va kanties zullen hel volgend jaar vijf tot tien procent duurder worden", aldus de mening van de directeur van de Algemene Nederlandse Reis- vereniging (ANVR), de heer G. J. N. Coevreur. Hij baseert deze mening op mededelingen van, wat hij noem de, ..een voldoende aantal" leden. Tweéde klasse 29 september 1971 Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Een prijs van Een prijs van Een prijs van f Een prijs van Een prijs van 15,- 50,- 50,- 100,- 100,- 200,- 400,- 1.000- 2.000,- 2.000,- 2.000,- 2.000,- 2.000,- zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op: eindigende op. eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer. De prijs van 5.000,— is gevallen op het nummer: De prijs van 50.000,— is gevallen op het nummer: 2 53 63 167 446 312*) 185 8999 080187 015101 050097 037531 012974 058636 094036 Een extra prijs van 100.000,— is gevallen in serie L op nummer. 087696 en een troostprijs van 2.000,- op nummer 087696 van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000,— is gevallen in serie E op nummer: 096101 en een troostprijs van 2.000,- op nummer 096101 van elk van de andere series. Attentie: Op het met een gemerkte nummer is ook nog een lagere prijs gevallen. ter. afkomstig uit het Antwerpse ha vengebied dat bij het invaren van de schepen in de sluiskolk stroomt, via onder in de sluizen aangebrachte kleppen wordt afgevoerd in buffer bekkens, waarna de kolk wordt ge vuld met zoet water uit het Zeeuwse meer. Na het uitvaren van de sche pen wordt het zoete water via het zelfde systeem, maar dan in omge keerde richting, afgevoerd. Voordeel Het voordeel van deze procedure is, dat het zoete water van het Zeeuwse meer slechts vijf procent met zout water wordt geïnfiltreerd en dat bovendien het verlies van zoet water tot een minimum beperkt zal blijven. De bouw van dit soort slui zen zal echter twee keer zoveel kos ten als de aanleg van normale slui zen. Dit „systeem Duinkerken", zo als hot wordt genoemd, is nog nooit eerder in Nederland toegepast, aldus ir. Rietveld. VITERBO (TtaUc). Koning Custaaf Adolf ran Zweden komt vaak kijken bij de Btruskische opgravingen in Vitarbo (Italië). Met veel plezier laat hij hier een duizenden jaren oude lachende gritekop zien. Van deze vondst wist de koning precies te vertellen hoe hij als dakversiering had gediend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2