FELIX DE ZIERIKZEESCHE COURANT weekkmg?! GESPREK NIX0N-GR0MYK0 PLAN TOT SANERING LUCHTVERVUILING IN RIJNMOND DE STIJGENDE BOUWPRIJZEN „Voorlopig geen zuiveloverschot E.E.G." Misdaad in Amerika neemt nog steeds toe NEDERLAND WIL DE ZWEVENDE KOERSEN „BEVRIEZFN" Gaat Bonn ook Russen uitwijzen Spaanse priesters solidair met stakers ZIERIKZEESCHE ESI NIEUWSBODE Donderdag 30 september 1971 128ste jaargang Nr. 20953 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6< Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. (n dit nummer Schonwen-Otiivelaiulse sloten nog niet zoet ROTTERDAM, 29-9. De Meld- en Kegclkamcr van het openbaar li chaam Rynmoncl heeft woensdag een record-aantal klachten over vuile lucht geregistreerd. Omstreeks negen uur 's avonds waren 950 telefoontjes binnengekomen. De woordvoerder van de Rijnmond verwachtte, dat dit aantal tegen middernacht zeker dui zend zou zyn. Rijnmond heeft woensdag de hele dag fase drie gehandhaafd. Deze blyft voor vandaag (donderdag)-ook nog gelden. Gezien de weersomstan digheden houdt de Centrale Meldka mer rekening met kans op smogvor- ming. Advertentie dubbelblik vlees en vis -98- 75 Spaar mee voor^ gratis feestpakketten WASHINGTON, 30-9. President Nixon heeft woensdag een twee uur durend onderhoud gehad met de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko. De fwee mannen spraken o.m. eifer de wederzijdse beperking van stiatcgisclie wapens, Berlyn, Viet nam en het Midden-Oosten. Na aflcop zei president Nixon dat het gesprek zeer constructief was ge weest. Minister Gromyko sprak van een veel omvattend en zakelijk on derhoud. Gestolen schilderijen in Italië teruggevonden ROME, 29-9. Dc Italiaanse' politic heeft woensdag in de provincie Por- denono bij de Zuidslavische grens vier schilderijen in beslag genomen die vermoedelijk vorige week uit een toonzaal in Zagreb werden gestolen. De schilderijen werden bij een auto controle ontdekt. De twee inzitten den zijn gearresteerd. EINDHOVEN. De brand in ,,'t Silrc- ren Seepaerd": een overzicht met het geblakerde gebouw. Bij de brand kwamen 12 mensen om het leven, een getal dat wellicht nog iels hoger kan worden. Record aantal klachten geregistreerd over vuile lucht KOPENHAGEN. Keizer Hirohito van Japan en zijn echtgenote keizerin Nagako bij het befaamde beeldje van de zeemeermin in cle haven, van Kopenhagen. Woensdagmorgen klaagden vele mensen uit Vlaardingen en Schie- lam en later ook uit Rijswijk en Delft over prikkelende lucht. Dins dagavond al had Rijnmond waar schuwingsfase drie laten uitgaan, omdat men smogvorming in het Rot terdamse havengebied verwachtte. Aanvankelijk viel dit mee. omdat er een laaghangende mist was. Later op de ochtend, toen de zon doorkwam regende het klachten over misselijk heid. hoofdpijn en aandoeningen van kcel( neus en ogen als gevolg van de smogvorming. De klaehtenstroom ging in de loop van de middag over op meldingen van een penetrante geur, die door de meeste mensen met „kattepies" werd aangeduid. Deze onaangename reuk was vooral in Rotterdam-Zuid en later ook in het centrum van de stad duidelijk waarneembaar. De industrie in het Rijnmondge bied bleek echter niet schuldig aan deze lucht, die afkomstig bleek van de Roode Vaart in West-Brabant, waarin enkele fabrieken lozen. Woensdagavond kwamen geen meldingen meer binnen over prikke lende lucht of smogvorming in het Rijnmondgebied. De klachten betrof fen toen de geur van de Roode Vaart. Cholera-patiëntje in Portugal overleden LISSABON. 29-9. In een zieken huis in Lissabon is een Portugees meisje van twee jaar aan cholera ge storven. Volgens ziekenhuiskringen is dit het eerste cholerageval met do delijke afloop sedert de ziekte deze maand in Portugal geconstateerd "werd. Het kind kwam uit een dicht-" bevolkte-en over het algemeen arme voorstad van Lissabon. Vorige week werden vier gevallen van cholera geregistreerd. Kadinaal Mindszenty wil naar Wenen VATICAANSTAD, 29-9. Kardinaal Mindszenty, de R.K. primaat van Hongarije die dinsdag in Rome aan kwam na vijftien jaar als politiek vluchteling op de Amerikaanse am bassade in Boedapest te hebben ge woond. zal waarschijnlijk de rest van zijn leven in Wenen doorbrengen. Dit is woensdag door hoge Vaticaan se functionarissen meegedeeld. Tot zijn vertrek naar Wenen zal de 79-jarige Mindszenty als gast van paus Paulus in Vaticaanstad blijven wonen. De kardinaal zou maar „een paar dagen" in Vaticaanstad blijven. UTRECHT. 29-9. De heer L. Brou wer. voorzitter van dc katholieke bouwbond St. Joseph, vindt het een onjuiste en beslist onaanvaardbare zaak. dat naast de grondprijzen de bouw-CAO steeds wordt genoemd als factor die de stijgende bouwprij zen heeft veroorzaakt. Dat gebeurde vorige week opnieuw in de miljoe- nennoto. In het orgaan van zijn bond „Op de steiger" protesteert de heer Brouwer fel tegen deze „pijnlijke be schuldiging". Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zo» Overwegend droog weer met van nacht en morgenochtend in hel bin nenland plaatselijk mist; mórgen ook perioden met zon; zwakke tot ma tige. aan de kust vrij krachtige zuid westelijke wind;, minimumtempera turen ongeveer 12 graden, maxima morgen rond 19 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon; 3 tot 8. Min.-temperatiiren: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen, van ongeveer normaal lot 4 graden boven nórmaal. Kans op oen droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 1 okt. Zon op 6.40. onder 18.19. Maan op 16.58. onder 2.10. Volle maan: 4 okt. (13.20). HOOG- EN EAAGWATEK Zierikzee I okt. 12.28 5.53 18.18 Springtij: 6 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-9. Het K.N.M.I. deelt mede; Ons land bevindt zich geheel in zachte, vochtige oceaanlucht. Op veel plaatsen kwam de afgelopen nacht en ochtend weer dichte mist voor. De luchtdrukvcrschillen in on ze omgeving zijn gering, doordat we binnen een krachtig hogedrukgebied liggen met een kern boven Frankrijk. Oceaanstoringen volgen momenteel een koers, die van de Azorcn via Schotland naar Scandinavië leidl. zo dat ze tamelijk ver bij ons vandaan blijven. Hoewel morgen dc wind tij delijk wat kan loenemen. blijven wc. toch globaal gesproken in een vrij wel stille atmosfeer met aanhouden de mistkansen. De temperaturen zijn daarbij in de middag ongeveer 18 graden BELFAST. Opnieuw is een Britse soldaat in Noord-lcrland gewond door kogels van een sluipschutter. Saneringsplan Op dc nieuwe „smog"-golf werd een plan bekendgemaakt tot sane ring van de luchtvervuiling in Rijn mond. De van Rijkswege vorig jaar ingestelde saneringscommissie liet daarmee de eerste resultaten van haar studie zien. De commissie verwacht op korte termijn een plan gereed en in uit voering te hebben ter onderdruk king van de pickconcentratics die zich zoals vandaag bij ongunstige weersomstandigheden kunnen voor doen. Voor het gereed hebben van het urgentieplan ter vermindering van de gemiddelde concentraties (deel twee van het raamplan) zal een jaar nodig zijn. Het langere termijn-pro gramma zal pas over enkele jaren effectief worden. De Technische Commissie is tevens bezig met het opstellen van een plan ter beteuge ling van de verontreiniging door de scheepvaart en het verkeer. Het raamplan kan volgens de com missie slechts kans van slagen heb ben als alle deskundigheid wordt gemobiliseerd. Deze deskundigheid zit voor het grootste gedeelte bij de bedrijven. „Wij verwachten", aldus een woordvoerder voor de commissie, ,dat elk bedrijf zijn eigen saneringsplan zal opstellen. Wij zul len daarbij stimulerend, co-ordine rend en zonodig corrigerend optre den". De aard van de bedrijven in het Rijnmondgebied, de verscheidenheid van processen en de ouderdom van sommige installaties is zo verschil lend dat de commissie heeft beslo ten tot een individuele benadering van de bedrijven. VLAARDINGEN, 30-9. Tijdens ccit spoedvergadering heeft de Vlaar- dingse gemeenteraad woensdagavond drie moties aangenomen, waarin maatregelen worden gevraagd tegen de luchtverontreiniging en de gevol gen daarvan. In verband met de ernstige sinog- overlast van de laatste dagen hadden de raadsfracties om deze vergadering verzocht. LEEUWARDEN, 29-9. Algemeen secretaris van de Koninklijke Neder landse Zuivelbond dr. E, van de Wiel heeft woensdag iu Leeuwarden ver klaard dat hij zeker tot de helft van het volgend jaar in de E.E.G. geen zuivelovcrschotten van betekenis verwacht. Dr. Van de Wiel zei dit op de alge mene vergadering van zijn bond in Leeuwarden. De melkproduktie in **Öe v-Gor de wereld belangrijke pro ducerende landen is in 1969 en 1970 gestagneerd. Hiertegenover stond een stijging van de vraag van onge veer een percent per jaar. De prijzen van de zuivelprodukten zijn flink uitgelopen boven de zgn. inleveringsprijzen, maar het is on juist om te concluderen dat nu vol staan kan worden met de geringe verhoging van deze inleveringsprij zen, voorgesteld door de Europese Commissie. Men is immers nooit ze ker van de ontwikkeling van de zui- velnoteringen. zo zei dr. Van de Wiel. De hoere prijzen op de zuivelmarkt zijn- z.i. op geen stukken na c op lossing voor dc ontoereikende inko menspositie in de melkveehouderij. Ze zijn niet meer dan een stap in dc goede richting. MOSKOU. Het Politburo, het hoog ste bestuursorgaan in de Sowjet- Unie, is maandagavond laat of dins dagochtend vroeg bijeengeweest om de uitwijzing door Engeland van 105 Russische diplomaten en andere functionarissen te bespreken, zo is uit goede communistische bron ver nomen. WASHINGTON, 30-9. De misdaad in de Verenigde Staten is de eerste zes maanden van dit jaar toegeno men met zeven procent vergeleken met de overeenkomstige periode van 1970. De geweldsdelicten namen dit jaar over dezelfde periode toe met elf procent tegen tien procent in het zelfde tijdsbestek van vorig jaar. Dit heeft het ministerie van justitie in Washington bekendgemaakt. Volgens statistische- gegevens van het fede raal inlichtingen bureau werden tus sen januari en augustus van dit jaar 80 politieofficieren gedood, voorna melijk bij schietpartijen; dit aantal was over dezelfde acht maanden van het vorig jaar 67. Uit het rapport van de F.B.I. blijkt verder dat in de categorie geweldsdelicten roof met eerste helft van dit jaar, moord en aanranding met meer dan tien pro cent en beroving of ontvoering inet veertien procent steeg tijdens de ?evcn procent. Dit uuinnier bestaat uit 12 pagina's f De eerste gunst is gunst, de a tweede reeds verplichting. f 4 Voorstel in jaarvergadering I.M.F. WASHINGTON. 30-9. Nederland heeft woensdag in de gezamenlijke jaarvergadering van het Internatio nale Monetaire Fonds en dc Wereld bank in Washington voorgesteld alle koersen die op het ogenblik zweven, met inbegrip van dc dollarkoers, op bun huidige peil te „bevriezen'. Dat gebeurde by monde van minister van financiën, R. J. Nelisscn. Hij zei dat zo'n onmiddellijke maatregel nodig is terwijl het zoeken naar een oplossing voor de interna tionale geldcrisis doorgaat. Het peil waarop de dollar moet worden be vroren zou voorlopig moeten worden vastgesteld aan de hand van de koers op de wisselmarkten in verge lijking met een aantal andere valu ta's. zo meende hij. Minister Nelissen merkte op dat de jongste ontwikkelingen hel vijf entwintig jaar oude internationale monetaire stelsel op zijn grondvesten hebben doen schudden. Dc tijdelijke afschaffing van dc onbeperkte inwis selbaarheid van de dollar heeft een van dc steunpilaren van het systeem wegenomen. De maatregelen van de Amerikaanse regering en de tegen maatregelen van andere landen vor men in de naaste toekomst een wer kelijke bedreiging van de wereldeco nomie. aldus minister Nelissen. Gevaa rlijk De handelsmaatregelen die dc Verenigde Staten hebben genomen en nog zulten nemen, vooral de in voerheffing van tien procent, cn het koop-Amerikaans-aspect van de voorgestelde investeringsaftrek be tekenen een ernstig gevaar voor de ontwikkeling van de wereldhandel, zo zei de Nederlandse minister ver der. „Ik kan er niet genoeg dc nadruk op leggen hoe gevaarlijk hel zou z(jn deze onzekere situatie te laten vort- bcstaan". zo voegde hy eraan toe. Hy achtte het niet uitgesloten dat de omvang van de wereldhandel dan zal verminderen. Minister Nelissen noemde twee be langrijke groepen vraagstukken: in de eerste plaats is een wereldomvat tende herziening van de koersver- houdingen en de gelijktijdige afschaffing van dc Amerikaanse invoerheffing een onmisbare voor waarde voor het herstel van de nor male verhoudingen in het internatio nale betalingssysteem: een belangrijk onderdeel van dit vraagstuk is dc pariteit van de dollar. In dc tweede plaats is men het er nu vrijwel al gemeen over eens dat dc rol van de reservevaluta's geleidelijk kleiner moet worden en dat een groter ge bruik moet worden gemaakt van hel „papieren goud", dc bijzondere trek kingsrechten (SDR's) óp het interna tionale Monetaire Fonds. HAMBURG. 29-9. De Sowjctrussi- sclic KGB-functionarissen wiens overlopen in Londen onlangs heeft geleid lot de uitwijzing uit Engeland van 105 Russische functionarissen, heelt, ook de namen van vyf Russi sche diplomaten in West-Duitsland genoemd als actievb spionnen, zo meldt „Bild-Zcitung" in haar ciditic van donderdag. Volgens het blad. dat woensdag avond laat al te koop was. zouden zij waarschijnlijk eveneens worden uit gewezen. Van otficiële Wcstduitsc zyde kon geen commentaar worden verkregen, aldus „Bild-Zcitung". MADRID. 30-9. Tweehonderdder tig Madrileense R.K. geestelijken hebben zich in een woensdag gepu bliceerde brief solidair verklaard met de bouwvakkers die onlangs in de Spaanse hoofdstad een week lang staakten. De priesters gaven voorts uitdruk king aan hun droefheid over de dood van een staker, die tijdens dc actie door de politie wevd neergeschoten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1